Ostatnio aktualizowane: 26.10.20

 

Każda kobieta, która chce zwrócić na siebie uwagę mężczyzny, powinna pamiętać o doborze odpowiednich perfum. To nierzadko zapach decyduje o tym, jak kogoś postrzegamy, dlatego nie można o nim zapomnieć. Jakie składniki powinny znaleźć się w damskich perfumach? W artykule znajdziesz kilka istotnych wskazówek na ten temat.

 

Ambra

Ambra to składnik pochodzenia zwierzęcego, pozyskiwany z przewodu pokarmowego kaszalotów (ssaków żyjących w oceanach). Obecnie jest ona często zastępowana substancją syntetyczną, co wynika ze zwiększonej ochrony wspomnianych zwierząt. Czysta ambra jest pozbawiona zapachu, zaczyna pachnieć dopiero po fotooksydacji oraz autoksydacji, za co odpowiadają wydobywane w ten sposób składniki: ambriole, aldehyd ambrowy i abreina. Substancja ta jest uznawana za afrodyzjak. Zapach ambry jest słodki, a jednocześnie lekko gorzki i bardzo zmysłowy. Wiele osób uważa, że to ona decyduje o tym, jakie są najładniejsze perfumy damskie. Zazwyczaj ambrę wykorzystuje się do tworzenia bazy kompozycji zapachowej, ponieważ daje możliwość odpowiedniego podkreślenia pozostałych aromatów, a do tego zwiększa trwałość zapachu na skórze.

Drzewo sandałowe

Drzewa sandałowe rosną na terenie południowo-wschodnich Indii, w nizinnych regionach Australii oraz na wyspach Oceanu Spokojnego. To rośliny wiecznie zielone, które mogą być zarówno drzewami, jak i krzewami. Pozyskiwany z nich aromat jest bardzo intensywny i charakterystyczny. Zazwyczaj komponuje się go z goździkami, jaśminem, geranium, czarnym pieprzem, mirrą, paczulą, bergamotką, miętą pieprzową lub szałwią. Drzewo sandałowe zwykle jest składnikiem perfum orientalnych, łączących w sobie korzenne, ziemiste i paprociowe nuty. Wykorzystuje się je zarówno do produkcji kompozycji damskich, jak i męskich, pod tym względem jest to substancja uniwersalna.

 

Róża

Róża to bardzo delikatny kwiat, a jej aromat jest uznawany za romantyczny i zmysłowy. Z tego powodu łatwo można znaleźć ją w składzie damskich perfum, bo pozwala na podkreślenie kobiecości. Olejek różany to substancja, która jest bardzo chętnie wykorzystywana przez perfumiarzy, do tej pory nie został zastąpiony chemicznym składnikiem, który byłby dla niego dobrą alternatywą. Perfumy z różą są świeże, eleganckie i pasują na wiele różnych okazji. Co ciekawe, aby uzyskać 1 kg olejku eterycznego, potrzeba nawet 3500 kg płatków kwiatów zbieranych o poranku (o tej porze znajduje się w nich największa ilość esencji zapachowej).

 

Piżmo

Piżmo często kojarzone jest głównie z kompozycjami zapachowymi dla mężczyzn, jednak coraz częściej można je znaleźć także w składzie perfum dla kobiet. Początkowo było ono pozyskiwane z gruczołów piżmowca syberyjskiego (żyjącego na Dalekim Wschodzie gatunku kozła), jednak obecnie do produkcji perfum wykorzystuje się głównie syntetyczne zamienniki. Mimo to piżmowe kompozycje są zmysłowe i uwodzicielskie, i mogą działać, jak afrodyzjak. Miłośniczką piżma była francuska cesarzowa Józefina, pierwsza żona Napoleona Bonaparte. Jak podają źródła, aromat wspomnianej substancji utrzymywał się w komnatach kobiety długo po jej śmierci.

 

Wetiweria

Wetiweria to trawa, która rośnie w Indonezji i Indiach. Aby pozyskać z niej esencję zapachową konieczne jest przeprowadzenie destylacji parowej korzeni (suszy się je bez wystawiania na słońce). Dzięki temu zachowują one dużo aromatu, który jest odświeżający i pozwala się zrelaksować. W Indiach wetiweria wykorzystywana jest do wykonywania pachnących wachlarzy. To popularny składnik perfum zarówno męskich, jak i damskich.

 

Ylang-ylang

Ylang-ylang to inaczej jagodlin wonny, tropikalne drzewo zaliczane do rodziny flaszowcowatych. Olejek zapachowy pozyskiwany jest z kwiatów, które mają żółty kolor, a swoim kształtem przypominają skręconą wstążkę. Najczęściej zbiera się je o wschodzie słońca, bo wtedy ich zapach jest najbardziej intensywny. Zapach ylang-ylang ma właściwości relaksujące, pozwala zredukować napięcie nerwowe. W dodatku jest on bardzo zmysłowy, uznaje się go za afrodyzjak.

 

Jaśmin

Jaśmin był wykorzystywany do komponowania perfum już w XVI wieku. Najczęściej jego aromat pojawia się w nucie serca, która jest wyczuwalna po 10 – 15 minutach po aplikacji wybranej kompozycji. To uzupełnienie pozostałych składników. Jaśminowy zapach jest kobiecy i odświeżający, pozwala złagodzić stres i ponadto jest traktowany, jak afrodyzjak. W produkcji damskich perfum zastosowanie znajdują dwa rodzaje jaśminu: królewski (inaczej wielkokwiatowy lub hiszpański) oraz lekarski. Ten pierwszy pachnie intensywniej, dlatego można znaleźć go w składzie bardziej wyrazistych perfum, przeznaczonych dla energicznych i odważnych kobiet. Aromat jaśminu lekarskiego jest bardziej subtelny, pasuje do lżejszych kompozycji stosowanych wiosną i latem.

Wanilia

Uważa się, że waniliowy aromat jest jednym z najbardziej atrakcyjnych zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. To naturalny afrodyzjak, który wzmacnia libido, a także obniża poziom stresu. Wanilia jest tropikalną rośliną z rodziny storczykowatych, a zapachowy olejek otrzymuje się w procesie ekstrakcji rozpuszczalnikami ze sfermentowanych strąków. Jest on składnikiem perfum orientalnych, dobrze sprawdza się jako baza, jak i część nuty głowy lub serca.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments