Ostatnio aktualizowane: 19.01.21

 

Cienie do powiek należą do kolorowych kosmetyków, które są stosowane do twarzy. Stworzyliśmy artykuł, w którym znajdziesz wskazówki odnośnie wyboru oraz aplikacji cieni do powiek, mamy nadzieje, że będą pomocne podczas wykonywania makijażu.

 

Jak dobrać cienie do powiek?

Kobiety, chcąc dobrać cienie do powiek, stają przed bardzo trudnym dylematem. Przede wszystkim kolor powinien być dobrany do naszej karnacji, którą możemy podzielić na 4 grupy kolorystyczne:

♦ jasna – osoby z takim typem karnacji powinny postawić na błyszczące, brązowe cienie, najlepiej w barwie orzecha lub czekolady.

♦ oliwkowa – dla takich kobiet polecane są ciemniejsze barwy cieni do powiek, m.in. czernie, szarości oraz brązy. Można je dodatkowo wzbogacić w błyszczące kolory perły lub połyskujący brokat. Warto także poeksperymentować z bardziej odważnymi i intensywnymi kolorami, np. śliwkowym, granatowym lub szafirowym.

♦ brązowa – dobrym wyborem będzie użycie metalicznych kolorów złota lub miedzi. Można także zastosować bardziej intensywne kolory, takie jak: granat, turkus czy  fiolet.

♦ ciemna – jej urok możesz podkreślić przy użyciu cieni w kolorach miedzi oraz brązu. Takie kolory najlepiej sprawdzą się na co dzień. Wybierając się na imprezę, warto zaszaleć, stosując odcienie szmaragdu, rubinu lub  szafiru.

Odcień naszej karnacji nie jest jedynym kryterium doboru odpowiedniego koloru cieni do powiek. Istotny jest także kolor naszych oczu. Są 4 główne grupy kolorystyczne:

♦ zielone – dla osób o takim kolorze oczu dobrym wyborem będą mocno kontrastujące kolory. Możliwości jest naprawdę wiele, ale najbardziej polecane są cienie różowe, beżowe, fioletowe oraz brązowe.

♦ piwne – kobiety o takim kolorze, powinny stawiać na cienie, które dobrze korespondują z ich oczami. Najczęściej są to odcienie miedzi oraz brązu. Na wyjątkowe okazje można skupić się na bardziej odważnych kolorach takich, jak: fiolet czy czerwień.

♦ niebieskie – osoby o tym kolorze oczu mogą eksperymentować. W ich przypadku dobrze sprawdzą się zarówno zimne (biel, szarość, zieleń), jak i ciepłe odcienie (czekolada, karmel, róż). Kobiety o niebieskich oczach oraz jasnej karnacji muszą dokładnie dobierać cienie. Mogą  bez problemu korzystać z szerokiej gamy kolorystycznej. Niektóre kolory sprawiają, że ich oczy mają bardziej intensywny kolor. Przy takim typie skóry dobrze będą się prezentować cienie w kolorach miedzi, brzoskwini, brązu oraz rdzy. 

♦ brązowe – kobiety o brązowych oczach mają największe pole do popisu. Wynika to z tego względu, że do ich koloru pasuje większość cieni. 

Cienie matowe, czy błyszczące?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda kobieta indywidualnie powinna decydować o tym, jaki rodzaj chce użyć. Często zależne to jest jednak od okazji. Cienie matowe dobrze sprawdzają się w przypadku, kiedy chcesz podkreślić kształt swoich oczu. Z tego względu są one zazwyczaj używane na co dzień. Cienie błyszczące najlepiej sprawdzają się na ważnych wydarzeniach oraz imprezach.

 

Rodzaje cieni do powiek

Oprócz odpowiedniego doboru cieni do karnacji oraz koloru oczu, istotny jest sposób ich aplikacji. Obecnie producenci oferują cienie do powiek w 3 wariantach:

♦ sypkie – ich głównymi cechami są: intensywność barw oraz duża wydajność. Wadą natomiast jest ich osypywanie się. Jest to najbardziej kłopotliwe w momencie, kiedy mamy już założony cały outfit.

♦ prasowane – ten rodzaj cieni jest najbardziej popularny oraz najchętniej wybierany przez większość kobiet. Ich główną zaletą jest łatwość aplikacji. Zarówno sama aplikacja, jak i rozcieranie na powiece jest bardzo proste oraz szybkie.

♦ w płynie – dla początkujących mogą  sprawiać nieco problemów podczas nakładania. Spowodowane jest to ich konsystencją, którą nie zawsze możemy zamieszać, kiedy chcemy uzyskać jednolitą barwę. 

Jak nakładać cienie do powiek?

Aby uzyskać efektywny oraz długotrwały makijaż oczu, przed nałożeniem kosmetyków należy zadbać o ich pielęgnację. Podczas codziennej pielęgnacji warto stosować takie produkty, jak np. kremy pod oczy, które można nakładać także na powiekę. Bezpośrednio przed aplikacją cieni, warto użyć bazy. Ułatwi nam to ich nakładanie oraz rozprowadzanie, a także sprawi, że będą się bardziej trzymały. Jeżeli nie mamy bazy, możemy ją zastąpić podkładem do twarzy lub korektorem. Kolejnym etapem jest nakładanie cieni. Bez względu na okazję, w przypadku makijażu oka stosuje się zazwyczaj kilka odcieni. Kontrastują one ze sobą lub wywodzą się z tej samej palety barw. Ważne jest, aby stosować cienie, które można ze sobą blendować. Proces ten polega na rozcieraniu cieni, po to, aby połączyć ze sobą kilka odcieni. Niweluje to wyraziste przejścia pomiędzy kolorami. Cienie do powiek nakładamy przy pomocy pędzla, pacynki lub palca. Wybór metody zależy od rodzaju cienia, jakiego używamy. 

Cienie do powiek możemy nakładać przed wykonaniem pełnego makijażu oraz po nałożeniu wszystkich kosmetyków kolorowych. Pierwsza opcja jest bezpieczniejsza, ponieważ wybierając ją, unikniemy sytuacji osypywania się drobinek cieni na twarz, co może doprowadzić do uszkodzenia makijażu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments