Ostatnio aktualizowane: 28.02.21

 

Mówi się, że depilacja laserowa jest jedną z najbardziej skutecznych metod usuwania niechcianych włosków na nogach, przedramionach, pod pachami, w okolicach bikini, a nawet na twarzy. Zabiegi można przeprowadzać nie tylko w salonie kosmetycznym, ale i w domu, wystarczy kupić odpowiedni sprzęt. Czy rzeczywiście warto zdecydować się na laserową depilację?  

 

Czym jest depilacja laserowa?

Metoda usuwania niechcianego owłosienia z wykorzystaniem wiązki lasera pojawiła się kilkanaście lat temu i wciąż zyskuje na popularności. Pozwala ona na pozbycie się włosków z dowolnej części ciała i to bez odczuwania dużego dyskomfortu. Do przeprowadzenia zabiegu potrzebny jest odpowiedni sprzęt, czyli depilator laserowy. Emituje on wiązkę światła, która jest wchłaniana przez włosy i dociera aż do cebulek, które zostają zniszczone. Wytwarzana w ten sposób energia jest dla nas bezpieczna, ale żeby uzyskać oczekiwane rezultaty, konieczny jest właściwy dobór mocy impulsów. Pod uwagę trzeba przy tym wziąć karnację skóry, a także kolor włosków. Po depilacji skóra może być lekko zaczerwieniona, reaguje w ten sposób na działanie lasera. Objaw ten zazwyczaj znika po kilku godzinach i nie jest to powód do niepokoju. Po zabiegu należy unikać antyperspirantów i innych kosmetyków, które mogłyby podrażnić skórę, zwłaszcza tych mających w składzie alkohol.

Zalety depilacji laserowej

Depilacja laserowa zapewnia skuteczne oraz długotrwałe efekty. Możemy cieszyć się gładką skórą przez dłuższy czas, nie musimy powtarzać zabiegu co kilka dni (jest to niezbędne np. gdy używamy zwykłej maszynki czy kremu). Oczywiście jednorazowe użycie depilatora nie wystarcza, aby na długo pozbyć się niechcianego owłosienia. Włoski na ciele rozwijają się w trzech fazach: wzrostu, zaniku oraz odpoczynku. Nie rosną one jednocześnie, dlatego zabieg depilacji początkowo trzeba powtarzać co kilka tygodni. W przypadku depilowania pach, okolic bikini czy nóg zazwyczaj trzeba wykonać od 3 do 5 zabiegów, a wąsika na twarzy nawet od 5 do 10 zabiegów (włoski są delikatniejsze, a cykl ich wzrostu znacznie szybszy). Kiedy skóra będzie już gładka, należy co pewien czas ponownie sięgnąć po depilator, aby przedłużyć trwałość uzyskanych efektów.

Osoby, które zdecydowały się na depilację laserową przekonują, że dało to im poczucie pewności. Ponieważ możemy pozbyć się niechcianych włosków, możemy w dowolnym momencie założyć ubrania bardziej odsłaniające ciało czy wybrać się na basen lub na plażę, żeby się poopalać. Nie musimy jednocześnie się krępować, że zapomnieliśmy o wydepilowaniu najważniejszych partii ciała. Efekty depilacji laserowej docenimy również podczas dłuższego wyjazdu, zwłaszcza gdy będziemy przebywać w miejscu bez wielu udogodnień, przykładowo na biwaku pod namiotem. Niezależnie od pory roku nie musimy przejmować się swoim wyglądem, bo mamy pewność, że skóra jest gładka. Co ważne, na laserowe usunięcie włosków mogą zdecydować się nawet osoby ze znamionami i pieprzykami. Przed zabiegiem wystarczy je odpowiednio zabezpieczyć i pilnować, aby wiązka światła nie była skierowana bezpośrednio na nie.

 

Wady depilacji laserowej

Co prawda laserowa depilacja jest bardzo popularna i ma wiele istotnych zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Część osób twierdzi, że nie jest to całkowicie bezbolesna metoda i podczas zabiegu można odczuwać dyskomfort. Jednak zwykle nie jest on tak duży, jak w czasie używania zwykłego depilatora czy wosku, poza tym w tej kwestii istotną rolę odgrywa indywidualny próg bólu. Do depilacji należy się odpowiednio przygotować, a więc na miesiąc przed zaplanowanym zabiegiem trzeba unikać opalania i odwiedzania solarium, niewskazane jest również picie herbatek z dziurawcem czy nagietkiem i stosowanie preparatów mających w składzie kwasy owocowe, witaminę C, izotretynol lub witaminę A. Jest też kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają przeprowadzenie laserowej depilacji. Mowa tu m.in. o: ciąży, stałym przyjmowaniu leków fotouczulających, zaburzeniach pigmentacji (w tym bielactwie), chorobach nowotworowych, padaczce, cukrzycy insulinozależnej, łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry, grzybicy oraz skłonnościach do przebarwień.

Czy warto zdecydować się na depilację laserową?

Depilacja laserowa pozwala zapomnieć o problemie niechcianych włosków niemal na całym ciele. To odpowiednia metoda nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn, a zabieg można bez przeszkód przeprowadzić w domowym zaciszu. Co prawda laserowe depilatory nie są tanimi urządzeniami, ale taka inwestycja to zwykle bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż regularne odwiedziny salonu kosmetycznego (koszt jednego zabiegu to 100 – 500 zł, zależnie od partii ciała). Poza tym nie musimy regularnie kupować nowych maszynek lub specjalnych preparatów, co jest dodatkowym wydatkiem. Znalezienie czasu na przeprowadzenie depilacji co kilka tygodni nie jest bardzo kłopotliwe, z pewnością jest to znacznie mniej uciążliwe niż używanie maszynki co kilka dni. Stosowanie depilatora laserowego pozwala uniknąć wrastania włosków, co nierzadko jest bardzo bolesne.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments