Ostatnio aktualizowane: 26.10.20

 

Każda osoba mająca problem z nawracającym łupieżem zastanawia się, czy szampony przeciwłupieżowe naprawdę działają. W większości przypadków leczenie szamponem o działaniu przeciwłupieżowym jest skuteczne. Środek ten jest w stanie poradzić sobie z lekką odmianą choroby i przynieść ulgę podrażnionej skórze głowy. Warto sprawdzić, kiedy szampon może okazać się wystarczającą kuracją. 

 

Skąd się bierze łupież? Co jest jego przyczyną?

Osoby, które regularnie mają problem z nawracającym łupieżem, często zadają sobie pytanie, w jaki sposób można zapobiegać tej dolegliwości. Główną przyczyną powstawania łupieżu jest aktywny wzrost grzyba zwanego Malassezia, który naturalnie występuje na skórze głowy w niewielkiej ilości. Powodami jego namnażania są podrażnienia skóry głowy oraz zaburzenia pH. Przyczyną tego są najczęściej zaburzenia hormonalne w wieku dojrzewania, zaburzenia immunologiczne, duży i długotrwały stres, a także zła dieta uboga w witaminy, minerały i inne wartości odżywcze. U wielu osób łupież jest skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Wiele kobiet nadużywa kosmetyków do stylizacji włosów, stosuje agresywne farby i rozjaśniacze, a oprócz tego często sięga po suszarkę. Łupież pojawia się także u osób, które rzadko myją włosy lub robią to niedokładnie. Dotyczy to zarówno niedokładnego umycia skóry głowy, jak i niewystarczającego spłukania szamponu lub odżywki pielęgnacyjnej. 

Jakie są rodzaje łupieżu? 

Najpopularniejsze objawy łupieżu to białe płatki u nasady włosów i ubraniu oraz swędzenie skóry głowy. Jak się jednak okazuje, łupież występuje w 4 różnych odmianach i nie zawsze musi objawiać się w taki sam sposób, a co więcej w jednym miejscu. Najpopularniejszą odmianą jest łupież suchy, który objawia się białymi, niewielkimi łuskami, przypominającymi wyglądem biały proszek rozsypany u nasady włosów. Ten typ dolegliwości oznacza, że skóra jest mocno przesuszona i wymaga pilnej ingerencji w postaci użycia nawilżających kompresów lub olejków. Niektóre przypadki suchego łupieżu doprowadzają do nawarstwiania się naskórka, który po czasie przybiera postać niewielkich strupów. Drugi typ dolegliwości to łupież tłusty, objawiający się nadmiernym wytwarzaniem łoju, który dodatkowo przyczynia się do przetłuszczania włosów. W tym przypadku należy spodziewać się także pojawienia żółtych plam i strupów. Do tego może dojść duży stan zapalny oraz uporczywy świąd. Należy pamiętać, że intensywne drapanie skóry głowy tylko pogorszy sprawę. 

Łupież może występować nie tylko na głowie. Jak się okazuje, tą przykrą dolegliwością może być dotknięte całe ciało. Łupież różowy Giberta oraz łupież pstry są tego przykładem. Pierwszym objawem pojawienia się łupieżu różowego Giberta jest niewielka, różowa plamka na klatce piersiowej. Jest to swędząca zmiana, która dodatkowo łuszczy się na brzegach, powodując nieestetyczny wygląd. W wielu przypadkach po kilku dniach ilość plamek się zwiększa, jednak choroba ustępuje samoistnie po mniej więcej dwóch miesiącach. Łupież pstry również występuje na tułowiu. Objawia się powstawaniem żółtych plam o nieregularnych kształtach, które swędzą i są szorstkie w dotyku. 

 

W jaki sposób leczyć łupież? 

Najskuteczniejszą metodą w walce z łupieżem jest regularne stosowanie dobrej jakości szamponów przeciwłupieżowych, które pomagają pozbyć się problemu. Na rynku dostępnych jest sporo różnych specyfików, które wspomagają pielęgnację problematycznej skóry głowy. Osoba borykająca się z łupieżem ma do wyboru szampony przeciwłupieżowe, emulsje oraz kremy przeznaczone do stosowania na skórę dotkniętą problemem. Kosmetyki o działaniu przeciwłupieżowym są znacznie delikatniejsze niż tradycyjne szampony do włosów normalnych, suchych lub zniszczonych zabiegami fryzjerskimi. Przeznaczone są do pielęgnacji skóry wymagającej odpowiedniej troski i właściwego nawilżenia. Pomagają także w regulacji wydzielania zbyt dużej ilości łoju przez gruczoły łojowe. Ponadto, zawierają substancje o działaniu grzybobójczym. 

Szampony z drogerii i apteki 

W preparaty do walki z łupieżem najlepiej wyposażyć się w dobrych drogeriach i aptekach. Większość tanich szamponów przeciwłupieżowych nie ma w składzie wszystkich niezbędnych składników i może tylko maskować problem, a nie go wyleczyć. Warto zakupić produkty wysokiej jakości, mające w składzie substancje czynne takie jak kwas salicylowy, ketokonazol lub chlorek selenu. Najpopularniejsze szampony przeciwłupieżowe dostępne w drogeriach i hipermarketach bazują na głównym składniku, jakim jest pirytionian cynku. Składnik ten ma podwójne działanie, ponieważ oprócz tego, że jest dobrym konserwantem, to również zabezpiecza skórę przed rozwojem bakterii, grzybów i pleśni. Do wyboru jest kilka rodzajów szamponów, z których można wybrać swój ulubiony. 

Szampony sprzedawane w aptekach mają działanie przeciwłupieżowe, które ogranicza się do pozbycia tego problemu. Wiele produktów można stosować tylko 2 – 3 razy w tygodniu, ponieważ jego składniki mają bardzo silne działanie. Po okresowym stosowaniu szamponu o tak silnym działaniu najlepszym rozwiązaniem jest zakup dobrego szamponu nawilżającego i olejku, które pozwolą nawilżyć włosy. Dobrym wyborem jest zakup olejku z czarnuszki lub jedwabiu w niewielkich buteleczkach. Szampony przeciwłupieżowe są najpopularniejszą metodą walki z łupieżem i w większości przypadków są w 100% skuteczne. Na cięższe przypadki lekarze przepisują leki oraz inne specyfiki, które skutecznie sprawdzają się w walce z dużym i stale powracającym problemem. Szampony przeciwłupieżowe to również dobry wybór, kiedy pojawią się pierwsze oznaki łupieżu.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments