Ostatnio aktualizowane: 07.07.20

 

Podczas ostatnich zakupów w drogerii kosmetycznej zdecydowałaś się na zakup podkładu mineralnego. Jest to Twój pierwszy zakup tego typu kosmetyku i nie wiesz jak go poprawnie nakładać na powierzchnię twarzy, aby uzyskać naturalny efekt. Boisz się, że przez to, że jeszcze nie masz doświadczenia z tego typu produktami, po ich aplikacji mogą pojawić się zacieki i plamy. Może to spowodować, że Twój makijaż będzie wyglądał nieestetycznie.

 

Sposoby prawidłowej aplikacji podkładu mineralnego

Podczas pierwszego zetknięcia się z kosmetykami mineralnymi, ze względu na ich sypką konsystencję, niektórym kobietom ich aplikacja może wydawać się dosyć skomplikowana i trudna. Podkład mineralny w sposobie nakładania znacznie różni się od płynnych podkładów, które są powszechnie stosowane przez większość kobiet. Wymagają one przede wszystkim dokładnego rozprowadzenia pigmentu, wykonywania innych ruchów oraz zakupu dobrej jakości akcesoriów. Istnieją dwie metody nakładania podkładów mineralnych: na sucho oraz na mokro. 

Metoda na sucho i na mokro

Aplikacja podkładów mineralnych na mokro polecana jest osobom, którym zależy na dobrym ukryciu niedoskonałości (mocne krycie). Metoda ta pozwala także na dokładniejsze odwzorowanie struktury skóry, ponieważ wilgotne pigmenty lepiej wkomponowują się w skórę, a także zapewniają większą trwałość makijażu. Nakładanie podkładów mineralnych na sucho nie daje tak dobrego krycia, jak technika na mokro, ale za to pozwala na utrzymanie dłuższego efektu matowej skóry oraz mniej podkreśla niedoskonałości (blizny, pryszcze, rozszerzone pory). Zalecane jest, aby podczas nakładania produktu tą metodą, zrobić to bardzo dokładnie (należy równomiernie rozprowadzić produkt po powierzchni twarzy). 

W przypadku każdej z wymienionych metod powinnyśmy pamiętać o dobrym przygotowaniu skóry. Istotna jest prawidłowa pielęgnacja, która powinna być zgodna z aktualnymi potrzebami naszej cery. Bardzo ważny jest także umiar. Nałożenie zbyt dużej ilości podkładu może spowodować, że się on zważy, spłynie, nasza cera będzie się przetłuszczać, a makijaż będzie miał mniejszą trwałość. Wizażyści zalecają, że znacznie lepiej jest, aby budować krycie cienkimi warstwami, niż od razu nakładać zbyt dużą ilość kosmetyku (wtedy możemy mieć większy kłopot z równomiernym roztarciem produktu). 

 

Nakładanie podkładów mineralnych pędzlami typu flat top

Pędzle typu flat top mają płaską końcówkę o sporej powierzchni włosia. Im jest ona mniejsza, tym pędzel jest bardziej precyzyjny, a im większa, tym podkład możemy nałożyć szybciej. Specjalistki zalecają wybór średniej wielkości pędzla, ponieważ dużym możemy mieć problemy z dokładnym rozprowadzeniu produktu w okolicach nosa oraz oczu. 

Aplikując podkład mineralny na sucho za pomocą pędzla typu flat top na wieczko opakowania wsypać niewielką ilość produktu, zanurzyć w nim pędzel i wykonując koliste ruchy, nakładać kosmetyk na powierzchnię twarzy. Aby zapobiec osypywaniu się proszku, uderz delikatnie trzonkiem pędzla o płaską powierzchnię. Wtedy podkład będzie mógł wtopić się we włosie. W zależności od pożądanego efektu można go nakładać kilkoma sposobami:

  • Ruchy kuliste – ten sposób sprawia, że jesteśmy w stanie bardzo dokładnie rozprowadzić podkład. Pozwala on również budować krycie.
  • Ruchy stemplujące – metoda ta zwiększa krycie i nie powoduje naruszenia warstwy pod podkładem (jest to istotne w przypadku stosowania kremów ochronnych).
  • Ruchy posuwiste, długie – techniką tą możemy bardzo dokładnie zaaplikować podkład w miejscach, które są słabo dostępne (np. okolice nosa). 

W przypadku bardziej kryjących podkładów wykonywane przez nas ruchy powinny być bardziej intensywne i kuliste, a wybierając mniej kryjące produkty – bardziej skoncentrowane i stemplujące.

Aplikując podkład mineralny na mokro postępujemy w taki sam sposób jak w przypadku aplikacji na sucho. Jedyną różnicą jest to, że bezpośrednio przed nałożeniem kosmetyku na powierzchnię skóry powinnyśmy zrosić pędzel nawilżającą mgiełką lub wodą termalną, albo zwilżyć wodą. Wykonany makijaż powinniśmy wykończyć pudrem. 

Nakładanie podkładu mineralnego gąbeczką

Aplikacja gąbeczką jest dobrym rozwiązaniem dla osób, u których nakładanie na sucho podkładów mineralnych dawało pudrowy efekt, a metoda na mokro nie do końca zapewniła odpowiednie rezultaty, tworząc bardzo trudne do roztarcia smugi nie zapewniając stopienia się podkładu z cerą. Nakładanie kosmetyków za pomocą gąbeczki umożliwia osiągnięcie bardzo naturalnego wyglądu. Minerały, podczas zetknięcia się z wodą stają się delikatniejsze, a także bardziej zbite, dzięki czemu ich krycie jest o wiele mocniejsze. 

Aby poprawnie zaaplikować podkład mineralny przy pomocy gąbeczki, powinniśmy ją dokładnie namoczyć w wodzie, odcisnąć, a następnie delikatnie docisnąć do wieczka, w którym znajduje się proszek (podkład umieszczamy w dolnej części gąbeczki, tam gdzie jest jej największa powierzchnia). Boczna część gąbeczki służyć nam będzie głównie do rozprowadzania podkładu, w przypadku jego zbyt dużej ilości lub gdy koncentracja koloru będzie nierówna. Wybierając tę metodę musimy wiedzieć, że zapewnia ona średnie, ale za to bardzo naturalne krycie. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments