Ostatnio aktualizowane: 25.10.20

 

Fryzura stanowi część stylizacji każdej kobiety i jest ona odpowiednio dobrana na każde wyjście. Ułożenie włosów zależy od okazji, stylu ubrania, czy chwilowego nastroju. Raz są one proste, raz kręcone. Uzyskanie takiego efektu wymaga użycia kilku różnych urządzeń, które zajmują dużo miejsca w łazienkowych szafkach. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wykorzystać prostownicę, nie tylko do prostowania.

 

Prostownica, jak sama nazwa wskazuje, służy do prostowania kręconych i falowanych włosów. Działanie wysokiej temperatury i gładkich płyt z bezpiecznego i wytrzymałego materiału sprawia, że fryzura staje się gładka. Urządzenia do stylizacji włosów znajdują się w domu niemal każdej kobiety i zazwyczaj jest ich kilka. Prostownice, lokówki, karbownice i inne sprzęty zalegają w szafkach, a większość z nich prawie nigdy nie zostaje użyta. Można jednak zdecydować się na jedno urządzenie, które pozwoli uzyskać kilka różnych efektów na włosach i o ile lokówką nie możesz wyprostować włosów, to najlepsza prostownica da Ci więcej możliwości. Możesz wykorzystać ją do wykonania loków i delikatnych fal. Stworzenie nienagannej fryzury jest łatwe i może ułożyć ją każdy. Oto instrukcja krok po kroku jak zrobić loki prostownicą:

* Na wysuszone włosy nałóż preparat ochronny, które zabezpieczy je przed działaniem wysokiej temperatury. Nie nakładaj go jednak u nasady, aby uniknąć wrażenia, że fryzura jest nieświeża. Olejki i pianki do stylizacji mogą obciążać włosy, przez co szybciej się one przetłuszczają.

* Rozgrzej prostownicę do 180 – 200 stopni. Temperaturę najlepiej dostosować do swojego rodzaju włosów. Im pasma są cieńsze i bardziej łamliwe, tym niższą ustaw wartość na urządzeniu. Wysoka temperatura może uszkodzić kruche kosmyki, a nawet przypalić ich powłokę.

* Rozdziel włosy na mniejsze pasma. Ich ilość zależy od loków, jakie chcesz uzyskać. Jeśli mają być one drobne i liczne, zrób wiele cieńszych pasm. Duże loki uzyskasz z grubszych partii włosów. Każdą część podepnij osobno za pomocą spinek lub klamerek fryzjerskich.

* Kręcenie loków zacznij od pasm, które znajdują się z tyłu. Umieszczaj je pojedynczo między płytkami prostownicy, zaczynając u nasady, jak podczas prostowania. Następnie okręć urządzenie kilkukrotnie, aż cały kosmyk będzie wokół niego owinięty.

* Po nawinięciu pasma na prostownicę odczekaj kilka sekund i przeciągnij urządzenie w dół, aż do końcówek. Postępuj tak samo z każdą kolejną partią włosów. Kiedy skończysz kręcenie z jednej * strony głowy, przejdź na drugą.

* Zacznij kręcenie od pasm znajdujących się na spodzie i stopniowo zakrywaj je kolejnymi partiami włosów. Dzięki temu wszystkie kosmyki uformują się w ładne loki, a fryzura nabierze objętości.

* Gotową fryzurę możesz utrwalić lakierem do włosów, aby loki utrzymały się przez długi czas.

Fale na włosach

Prostownicą można wykonać także delikatne fale na włosach, kojarzące się z morzem i latem.  Można uzyskać je w łatwy sposób, a efekt jest delikatny i naturalny. Wykonanie fal zacznij podobnie jak kręcenie loków. Przygotuj włosy i nagrzej prostownicę, jednak do niższej temperatury, od 110 do 150 stopni. Następnie okręcaj poszczególne pasma wokół urządzenia, ale nie kilkukrotnie. Wystarczy jeden skręt, aby uzyskać delikatne fale. Po wykonaniu całej fryzury warto przeczesać pasma palcami, aby wszystkie kosmyki ładnie się ze sobą połączyły.

 

Jaką prostownicę do loków wybrać?

Wybierając prostownicę, której chcesz użyć do wykonania kilku różnych fryzur, zwróć uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim powinna być ona wyposażona w trwałą powłokę, która będzie równomiernie się nagrzewać. Dobrze sprawdzą się płytki ceramiczne, diamentowe, tytanowe lub lustrzane. Powłoka prostownicy może także zawierać turmaliny, czyli minerały, które pod wpływem temperatury wytwarzają jony ujemne. W efekcie łuska włosa zostaje zamknięta i nie jest narażona na zniszczenia. Jeżeli chcesz wykorzystać urządzenie nie tylko do prostowania, ale także do kręcenia loków, zwróć uwagę na jego budowę. Zaokrąglony koniec prostownicy i obrotowy kabel znacznie ułatwi proces tworzenia skrętów na pasmach. Moc urządzenia dopasuj do swojego rodzaju włosów. Przy słabych i łamliwych kosmykach, loki można uzyskać już przy 100 stopniach, a pasma nie będą się łatwo łamać. Włosy grube wytrzymują temperaturę nawet do 200 stopni, ale trzeba pamiętać o zastosowaniu ochronnych kosmetyków. 

Jak dbać o włosy?

Włosy poddawane ciągłej stylizacji z użyciem wysokiej temperatury są bardziej narażone na uszkodzenia. Stają się łamliwe i suche, przez co mogą przerzedzać się i wypadać. Dlatego, jeżeli stylizujesz fryzurę lokówką lub prostownicą kilka razy w tygodniu, warto zadbać o prawidłową pielęgnację. Oprócz odżywek i specjalistycznych szamponów możesz stosować także regenerujące maski, które wnikają w głąb włosa i odżywiają go. Nie zapominaj o olejkach i mgiełkach, które tworzą warstwę ochronną, zabezpieczającą przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur. Nie prostuj ani nie zakręcaj włosów, które są mokre. Przed wykonaniem stylizacji poczekaj, aż wyschną lub wysusz je suszarką. Wysoka temperatura wywołuje również elektryzowanie i puszenie się włosów, co może negatywnie wpływać na wygląd fryzury. Z tego powodu warto zastosować odpowiednie kosmetyki, które rozwiążą ten problem lub poszukać prostownicy z funkcją jonizacji. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments