Ostatnio aktualizowane: 28.02.21

 

Z biegiem lat sztuka depilacji ewoluowała, a depilatory dostępne na rynku różnią się od tych, które kilka lat temu uważane były za dobre i niezawodne. Jednym ze sposobów na trwałe usunięcie włosów jest depilacja sprzętem. Jednak, zanim przystąpisz do zabiegu, powinieneś dowiedzieć się wszystkiego o tej  metodzie usuwania włosów, która wcale nie musi być bolesna. 

 

Zaplanuj zabieg z wyprzedzeniem 

Decydując się na taki zabieg, warto wybrać odpowiedni dla skóry depilator, który jest podstawą udanego i mniej bolesnego zabiegu. Jednak oprócz właściwego urządzenia, powinniśmy się skupić na dobrym planowaniu samego zabiegu. Kilka dni przed użyciem depilatora warto ogolić miejsce, które zamierzamy depilować. Chociaż nie jest to obowiązkowe, może okazać się, że usuwanie krótszych włosków jest znacznie mniej bolesne niż tych dłuższych. Warto jednak pamiętać, że zbyt krótkie włoski mogą nie zostać złapane przez pęsety czy dyski depilatora. 

 

Przygotuj skórę do zabiegu 

Przed planowanym przystąpieniem do zabiegu depilacji, warto usunąć martwy naskórek z ciała. Najlepiej zrobić to 24 godziny przed użyciem depilatora, ponieważ przez ten czas skóra zdąży odpocząć i zniknie lekkie podrażnienie spowodowane usunięciem martwego naskórka. Złuszczanie najlepiej wykonać wieczorem, podczas ciepłej kąpieli. Do wykonania tego zabiegu potrzebujemy specjalnej rękawicy złuszczającej lub peelingu drobnoziarnistego. Jeśli jednak nie mamy do dyspozycji rękawicy ani peelingu, można bez przeszkód wykorzystać zwykły ręcznik kąpielowy, którym z odpowiednim naciskiem zetrzemy martwy naskórek z powierzchni ciała. Ciekawą alternatywą są innowacyjne szczoteczki złuszczające do ciała, które dają o wiele lepsze efekty niż tradycyjne metody. 

Depilacja przed snem 

Istnieje wiele powodów, dla których depilacja późną, wieczorową porą może być korzystniejsza. Po pierwsze, większość z nas łatwiej relaksuje się późnym wieczorem, co oznacza, że będziemy o wiele mniej odczuwać ból. Co więcej, depilowana przed snem skóra ma możliwość odpocząć. Podczas snu istnieje znacznie mniejsze ryzyko podrażnienia naskórka, ponieważ zazwyczaj śpimy w luźnych, bawełnianych piżamach, które umożliwiają swobodne oddychanie skórze. Dzięki temu skóra zdąży się zregenerować i mamy duże szansę na brak jakichkolwiek podrażnień. Dodatkową zaletą wieczornej depilacji jest czas. Możemy używać depilatora podczas wieczornego relaksu przed telewizorem, co dodatkowo pozwoli się zrelaksować i nie skupiać na odczuwanym bólu. 

 

Jak depilować krok po kroku? 

Krok 1: Zanim przyłożysz głowicę depilatora, napnij dobrze skórę. Ułatwi to nie tylko pracę depilatorowi, ale pomoże również zmniejszyć ból, zaczerwienienie i zmniejszy możliwość pojawienia się podrażnień. 

Krok 2: Przyłóż depilator prosto do skóry, pod kątem 90 stopni. Większość urządzeń  jest zaprojektowana tak, aby działały w tej pozycji. Trzymanie ich pod innym kątem może zmniejszyć ilość usuwanych włosów, a nawet spowodować ryzyko uszczypnięcia skóry podczas depilacji.

Krok 3: Przesuwaj powoli urządzenie po skórze „pod włos”. Dla przykładu większość włosów na nogach rośnie w dół, dlatego też należy przesuwać depilator z dołu do góry. Warto również spróbować wykonywać niewielkie koliste ruchy w obszarach, gdzie włoski mogą rosnąć w różnych kierunkach. 

Krok 4: Zabieg depilacji najlepiej zacząć od miejsc, w których włosy są gęste. Ważne jest, aby przeprowadzić cały zabieg powoli, ponieważ szybkie wyrywanie włosków może spowodować ich odłamanie zamiast całkowitego usunięcia. W razie potrzeby można depilować jeden obszar dwukrotnie, aby mieć pewność, że wszystkie włosy wraz z cebulkami zostały usunięte. 

Krok 5: Po wykonanym zabiegu, użyj dobrego balsamu nawilżającego, który zminimalizuje ryzyko powstania podrażnień. Pamiętaj także o wyczyszczeniu depilatora dołączoną szczoteczką. 

Kiedy nie powinniśmy używać depilatora? 

Mimo że nie ma twardych i jasno określonych zasad, kiedy nie powinno się używać depilatora, to jednak wystarczy się nad tym chwilę zastanowić. Skóra po depilacji bywa zaczerwieniona i opuchnięta, niekiedy również pojawia się stan zapalny, który u większości osób ustępuje po kilku godzinach. Dla niektórych osób może być to krępujące, dlatego nie zaleca się depilacji w ten sam dzień co randka. Nie zaleca się również depilacji przed założeniem ciasnego ubrania. Jedną z gorszych rzeczy, jakie możemy zrobić swojej skórze, jest ubranie ciasnej bielizny lub mocno przylegających spodni, które będą ocierać powstały już stan zapalny skóry, powodując dodatkowe podrażnienia. Warto wstrzymać się od tego zabiegu również wtedy, kiedy skóra jest uszkodzona. Dotyczy to szczególnie drobnych ran i otarć, które na ogół wyglądają nieszkodliwie. Depilując uszkodzony naskórek, ryzykujemy infekcją oraz dalszym uszkodzeniem naskórka. Są również osoby, które twierdzą, że nie powinno się depilować, kiedy jest nam zimno. Odczuwając chłód jesteśmy mniej tolerancyjni na ból, a zimno powoduje zamknięcie porów, które mocniej trzymają włosek wraz z cebulką. Może to powodować nie tylko bardziej bolesną depilację, ale także większe podrażnienie wywołane zabiegiem.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments