Ostatnio aktualizowane: 26.10.20

 

Dobrze dobrane perfumy to uzupełnienie stylizacji. Co ciekawe, nie zostały one wymyślone 100 czy 200 lat temu, przyjemne zapachy wykorzystywano już w czasach prehistorii. Sięgając po flakon ze swoją ulubioną kompozycją, mało kto zastanawia się, jak właściwie powstała, jednak historia perfum jest bardzo interesująca. Warto poznać jej szczegóły.

 

Prehistoria i czasy starożytne

Naukowcy twierdzą, że początki perfum sięgają aż do czasów prehistorii. Żyjący wówczas ludzie zauważyli, że podczas palenia gałęzi zmieszanych z ziołami, roślinami i żywicą wytwarza się dym o bardzo przyjemnym zapachu. Dzięki temu stali się świadomi swojego zmysłu węchu. Należy wspomnieć, że nazwa perfumy wywodzi się od łacińskiego wyrażenia per fumum, co w tłumaczeniu oznacza: przez dym. Do rozwoju perfum przyczynili się starożytni Egipcjanie, którzy chętnie wykorzystywali pachnące kadzidła, oleje oraz balsamy. Były one produkowane przede wszystkim z mirry, kwiatowych esencji oraz żywic. Substancje zapachowe nie były dostępne dla każdego, znajdowały zastosowanie głównie podczas praktyk religijnych: składania ofiar bogom, przedpogrzebowych namaszczeń i oczyszczających rytuałów.

Ok. 2000 lat p.n.e. perfumy zaczęły być używane przez faraonów i ich dwór, z czasem stawały się coraz bardziej dostępne. Wyjątkowe właściwości zapachów odkryła królowa Kleopatra, która spostrzegła, że niektóre aromaty są silnymi afrodyzjakami. Kobieta często wykorzystywała swoją wiedzę do prowadzenia polityki zewnętrznej, pięknie pachnące balsamy pomogły jej w uwiedzeniu Marka Antoniusza. W starożytnej Grecji perfumy uznawano za świętość. Wierzono, że piękno zapachu pochodzi od bogów. Zwyczaj stosowania substancji zapachowych przejęli później Rzymianie, którzy zaczęli perfumować nawet przedmioty codziennego użytku oraz zwierzęta. Tamtejsza ludność wierzyła, że zapachy mają lecznicze właściwości, ówcześni kreatorzy perfum cieszyli się równie dużym szacunkiem, co medycy.

Perfumy w czasach chrześcijaństwa

Kiedy w Europie nastały czasy chrześcijaństwa, stosowanie perfum zostało zakazane, gdyż były uznawane za zbyt urzekające i zmysłowe, mogły nakłaniać do popełniania grzechów. Jednak tradycja wytwarzania ładnych zapachów została zachowana, głównie za sprawą krajów muzułmańskich. Arabowie stali się mistrzami w tworzeniu kompozycji zapachowych, wynaleźli też specjalną maszynę usprawniającą procesy destylacji i filtracji. Pierwszymi nowożytnymi perfumami była woda różana, która szybko stała się bardzo popularna. W Europie zaczęto ich ponownie używać dopiero w XII wieku, kiedy nastał okres krucjat. Ładnie pachnące substancje były wykorzystywane przez krzyżowców m.in. do skrapiania różańców i spryskiwania posadzek w zamkach, służyły do celów estetycznych oraz higienicznych. Szybki rozwój perfum nastąpił w okresie renesansu. Najważniejszym dla tej dziedziny punktem stały się Włochy, w szczególności Wenecja i Florencja. Do portów przybijały statki przewożące drogocenne składniki zapachowe z Dalekiego Wschodu.

Eau de Regine de Hongarie (Woda Królowej Węgier) to pierwsza europejska woda perfumowana na bazie alkoholu, wyprodukowano ją w XIV wieku. 200 lat później, kiedy Katarzyna Medycejska wyszła za mąż za króla Henryka II, zabrała ze sobą do Francji prywatnych kompozytorów zapachów. Nie mogli oni sprowadzić swoich ulubionych składników, mieli też problem z ich dostępnością w nowym kraju, dlatego postanowili skomponować zapachy z francuskich ziół i roślin rosnących w Prowansji. To sprawiło, że w XVII i XVIII wieku perfumy we Francji były bardzo popularne, w tych czasach Wersal był określany mianem perfumowanego dworu. Wyszukane kompozycje zapachowe służyły do odświeżania strojów i peruk dworzan, a także komnat i wielu różnych przedmiotów. Za najlepsze perfumy damskie w tamtych czasach uznawano ciężkie zapachy orientalne.

Rozwój przemysłu perfumeryjnego

Do rozwoju przemysłu perfumeryjnego przyczyniło się wynalezienie wody kolońskiej (XVIII wiek). W czasach Rewolucji Francuskiej nastąpił chwilowy zastój, gdyż wtedy stosowanie kompozycji zapachowych uznawane było za ekstrawagancję. Jednak kiedy Cesarstwo Francuskie przejął Napoleon Bonaparte, przemysł perfumeryjny znów zaczął się rozwijać. W XIX wieku rozpoczęto produkcję lżejszych, delikatnych i świeżych zapachów, które szybko zdobyły uznanie poza granicami Francji. Do tego momentu osoby zajmujące się produkcją perfum były uznawane za magów, wszystko zmieniło się w 1928 roku, kiedy Pierre-Francois Pascal Guerlain założył w Paryżu firmę perfumeryjną. W XX wieku rozpoczęto produkcję substancji zapachowych powstających drogą syntezy chemicznej. To sprawiło, że perfumy stały się ogólnodostępne i znacznie tańsze, gdyż nie produkowano ich już tylko na bazie drogocennych składników naturalnego pochodzenia. Możliwe stało się uzyskanie wielu różnorodnych zapachów, a kreatorzy perfum mogli pochwalić się swoją kreatywnością i niemal nieograniczoną wyobraźnią. Z czasem zaczęto zwracać uwagę nie tylko na sam zapach, ale również wygląd flakoników, w efekcie czego stały się małymi dziełami sztuki, które uzupełniały znajdującą się w środku kompozycję.

Wiek XX to także okres, kiedy doszło do połączenia przemysłu perfumeryjnego ze światem mody. Powstały wtedy najbardziej znane marki perfum, m.in. Dior i Chanel. Do czasów II wojny światowej kompozycje zapachowe produkowane były głównie z myślą o kobietach. Później zaczęto rozwijać także rynek zapachów dla mężczyzn i dlatego dziś każdy z nas może szybko znaleźć odpowiadające mu perfumy.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments