Ostatnio aktualizowane: 25.10.20

 

Prostowanie włosów nie jest trudnym zabiegiem, jednak w trakcie jego wykonywania trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim ustawienia urządzenia muszą być odpowiednio dostosowane do kondycji naszych włosów. Trzeba też dbać o dobre przygotowanie kosmyków do stylizacji i czystość sprzętu. Jakie błędy najczęściej popełnia się w trakcie prostowania włosów?

 

Niedostosowanie temperatury pracy do wymagań swoich włosów

Przede wszystkim kluczowe jest to, aby używany do stylizacji włosów sprzęt był odpowiednio ustawiony. Mowa przede wszystkim o temperaturze pracy. Niektórym osobom wydaje się, że im jest ona wyższa, tym większa szansa, że włosy będą wyglądały lepiej. Oczywiście bardziej nagrzane płytki lepiej radzą sobie z wygładzaniem pasm, ale mogą jednocześnie powodować nadmierne wysuszenie włosów i prowadzić do pogorszenia ich ogólnego stanu. Warto więc brać pod uwagę kondycję, grubość i typ swoich pasm. Na rynku dostępne są obecnie sprzęty, które mają specjalne czujniki optymalizujące temperaturę pracy. Takie urządzenia z pewnością są warte uwagi, bo zapewniają jednocześnie dobre efekty stylizacji, a przy tym są delikatne dla włosów. Jeśli nie mamy takiego sprzętu, musimy sami regulować temperaturę. Najlepiej zacząć od jak najniższej i w miarę potrzeby ją zwiększać. 

 

Brak zabezpieczenia włosów przed przystąpieniem do stylizacji

Kolejnym błędem popełnianym wciąż przez dużą grupę kobiet i mężczyzn jest nieprawidłowe przygotowanie włosów do zabiegu lub w ogóle pominięcie przygotowań. Płytki prostownicy mocno się nagrzewają i nawet jeśli mają specjalne powłoki ochronne i tak mogą przyczyniać się do osłabienia pasm. Z tego też względu tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem stylizacji zastosować ochronę termiczną. Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych kosmetyków, które się do tego sprawdzą. Najczęściej występują one w postaci mgiełki, która tworzy na włosach swego rodzaju barierę ochronną.

Pomijanie szczotkowania włosów

Jeśli mowa o przygotowaniu do prostowania włosów, nie wystarczy użyć odpowiednich kosmetyków. Trzeba też dokładnie wyszczotkować włosy, aby były one jak najgładsze. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie nam się prowadziło prostownicę i unikniemy niepotrzebnego ciągnięcia włosów. Niektóre sprzęty są wyposażone w specjalny grzebyk, jednak nie sprawdzi się on w przypadku mocno splątanych włosów. Kosmyki najlepiej rozczesywać etapowo, dzieląc je na mniejsze części. Jeśli mocno się plątają, należy pamiętać o stosowaniu odżywek w trakcie mycia. Czesanie warto też zaczynać od dolnych partii włosów i sukcesywnie przechodzić do samej góry (wtedy łatwiej będzie nam zapanować nad fryzurą). Do czesania warto wybierać grzebień z szerokimi zębami, szczególnie jeśli mamy włosy, które naturalnie się kręcą albo falują.

 

Używanie brudnej prostownicy

Prostownica to proste w budowie urządzenie, które nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Czasami jednak użytkownicy zapominają o tym, że to sprzęt, który tak jak wszystko się brudzi i w związku z tym wymaga czyszczenia. Jeśli na płytach grzejnych będą nieczystości, mogą one gorzej się nagrzewać. Co więcej, zabrudzenia mogą powodować zarysowania i trwałe uszkodzenie powłok zabezpieczających. Do czyszczenia prostownicy można używać delikatnych szmatek i zwykłej wody zmieszanej w odpowiedniej proporcji ze spirytusem. Warto, aby płytki były lekko nagrzane, bo wtedy łatwiej będzie nam się pozbyć zabrudzeń. Urządzenie nie może być jednak podłączone do prądu.

 

Prostowanie mokrych włosów

Wśród często popełnianych błędów jest też prostowanie mokrych włosów. Zdarza się to szczególnie rano, kiedy po kąpieli chcemy szybko przygotować się do wyjścia i mamy mało czasu na to, aby wszystko zrobić. Oczywiście na rynku są urządzenia, które dają taką możliwość, jednak nie każdy model jest do tego dostosowany. Trzeba więc upewnić się, jakie funkcje ma wybrany przez nas sprzęt. Jeśli producent nie zapewnia bezpieczeństwa przy stylizacji mokrych włosów, nie powinniśmy używać prostownicy na mokre, wilgotne pasma. Może to doprowadzić do ich przesuszenia, a nawet spalenia.

 

Mocne zaciskanie płytek grzejnych

Czasami, chcąc lepiej i szybciej wyprostować włosy mocno dociskamy obie płytki grzejne. Nie jest to dobry zwyczaj i to z dwóch powodów. Przede wszystkim tak przeprowadzona stylizacja zwykle powoduje, że na pasmach pozostają nieestetycznie wyglądające odbicia, linie, które później trudno usunąć. Po drugie, może to prowadzić do ogólnego osłabienia kondycji naszych włosów.

Kilkukrotne prostowanie tego samego pasma

Nie do końca dobrym zwyczajem jest też wielokrotne prostowanie tego samego pasma. Oczywiście nie zawsze włosy stają się wygładzone już przy pierwszym pociągnięciu, ale przeciąganie prostownicą wiele razy również nie jest dobre. Aby zapewnić sobie możliwie najlepsze efekty stylizacji, warto na samym początku rozdzielić włosy na mniejsze pasma. Wtedy możemy liczyć na to, że kosmyki będą dobrze wyprostowane w każdym miejscu, a stylizacji przebiegnie sprawniej.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments