40 lat minęło jak jeden dzień

Ostatnio aktualizowane: 16.04.24

 

Czy kobieta, która osiągnęła wiek 40 lat ma powód do zmartwień z powodu swojego wieku? To czas, kiedy dostrzegamy już pewne zmiany na twarzy i ciele, ale też jesteśmy bogatsze o życiowe doświadczenie, dojrzałość emocjonalną. W tym czasie też kobieta ma już pewną stabilizację zawodową, a jeszcze jest pełna energii i chętna do podejmowania różnorodnych działań w swoim życiu.

 

Od pewnego czasu pojęcie „starości” przesunęło nam się znacznie w określaniu w jakim wieku ją osiągamy. Starość to nie tylko stan ciała, ale też stan ducha. Kobieta 40-letnia z pewnością stara nie jest. Ma natomiast tę przewagę nad swoimi młodszymi koleżankami, że dzieci są na tyle odchowane, że nie wymagają codziennej troski i uwagi, zatem część czasu może kobieta przeznaczyć dla siebie, na realizację własnych celów i pragnień.

To co się niewątpliwie zmienia w organizmie kobiecym w tym wieku to metabolizm. Spowolnienie metabolizmu ma odzwierciedlenie w tym jak wyglądamy, jak się czujemy, no i jak siebie postrzegamy. Dlatego nie należy siąść i zacząć rozpaczać, a zając się sobą, swoim organizmem i zadbać, aby młodość jak najdłużej trwała na obliczu i w sercu, bo minęła dopiero pierwsza połowa Twojego życia, wszak średnia życia kobiet w Polsce to 82 lata!

 

Co nam psuje zwalniający metabolizm?

Tak naprawdę na to jak spowolni nasz metabolizm i gdzie poczujemy jego skutki mamy wpływ od początku swojego życia. Eksploatujemy swój organizm albo bardziej (na przykład paląc papierosy, nadużywając alkoholu, czy innych używek), albo mniej. Mając 20 lat nie zauważa się negatywnego wpływu siedzącego trybu życia, objadania się, czy kolejnej nieprzespanej nocy. Jednak czynniki te mają wpływ na to, co nas „dosięgnie” na starość. Oczywiście w grę wchodzą również czynniki genetyczne i pewne skłonności. Zatem jeśli do tej pory zdrowo żyłaś (a nawet nie do końca – ale przecież tak niezdrowo tez nie żyłaś!) i nie masz obciążeń genetycznych, to możesz liczyć na przedłużenie młodości. Aby tak się stało dbaj o siebie.

Poniżej kilka porad jak to robić. A odpowiadając na zawarte w tytule akapitu pytanie o to co zwolniony metabolizm nam psuje – każdemu może popsuć coś innego. Palaczowi wolniej będzie oczyszczać drogi oddechowe, osobie lubiącej alkohol, wątroba wolniej będzie się regenerować, obżartuch może spodziewać się nadwagi, bo przemiana materii spowolniła i więcej węglowodanów odkłada się w organizmie.

 

Co zmienić po czterdziestce?

Wiek dojrzały ma swoje prawa. O ile 16 czy 20-latka wygląda właściwie zawsze dobrze, nawet jak jest niewyspana, czy w starej piżamie, to 40-latka musi już nieco włożyć pracy w to, aby dobrze wyglądać. I nie chodzi tu tylko o styl ubierania się, zadbania o ciało kosmetykami, choć i te nie są bez znaczenia. Warto w tym czasie zadbać o ich odpowiedni zestaw, o właściwy krem do twarzy i naturalny krem pod oczy 40+. Ale równie ważnym będzie dbanie o ciało poprzez aktywność fizyczną i dobre nawyki żywieniowe. Szczególnie utrzymanie prawidłowej masy ciała może stwarzać problemy przy zwolnionym metabolizmie, ale warto o nią zawalczyć, bo chroni nas przed wieloma zdrowotnymi problemami.

Osoby otyłe częściej zapadają na przykład na choroby krążenia. W utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także zdrowia warto rozważyć podjęcie aktywności fizycznej takiej jak spacer, marsz, nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze. Wpłynie ona nie tylko na lepszą sprawność organizmu, ale też bardzo poprawi psychikę, bo aktywność fizyczna wyzwala endorfiny, które z kolei wpływają na to, czy jesteśmy z życia zadowoleni i szczęśliwi.

Bilans dla 40-latka

Jednak ćwiczenia, dobra dieta i samopoczucie psychiczne to nie wszystko. Wiadomo, że z wiekiem łatwiej przyplątują się różne schorzenia. Dlatego w tym czasie nie zaszkodzi dowiedzieć się w jakim stanie jest nasze zdrowie, czy jest coś co nam zagraża, czy należy na jakieś aspekty zwrócić większą uwagę, aby nie doprowadzić do złego stanu zdrowia. W tym celu dobrze jest wykonać bilans 40-latka. Lekarz najpierw zbierze wywiad od samej zainteresowanej, o zdrowie jej, rodzeństwa, rodziców i występujących w rodzinie chorób. Lekarz podejmie też badania mające na celu ustalić stan skóry, zębów, poziomu ciśnienia, procesów patologicznych jelita grubego, istnienia żylaków.

Zmierzy wzrost, wagę, obwód w pasie. Zbada słuch i wzrok. A także, w zależności od stanu zdrowia zleci pewne badania dodatkowe, na które mogą się składać: Badanie krwi z morfologią, poziomem glukozy i poziomem OB, lipodogram, EKG i ogólne badanie moczu. Przy dostrzeżonych zmianach skórnych warto też wykonać badania w kierunku zmian nowotworowych. W uzasadnionych przypadkach warto skorzystać ze skierowanie na kolonoskopię, a w każdym wypadku dobrze jest wykonać USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej. Pani po czterdziestce też obowiązkowo musi odwiedzić ginekologa i dbać, aby co 2 – 3 lata wykonywać mammografię piersi.

A przede wszystkim każda z pań powinna pamiętać, że życie po 40. się nie kończy, zaczyna się tylko jego nowy etap. Odpowiednio do niego przygotowana, każda kobieta będzie długo nie tylko sprawna, ale też piękna.

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ