8 korzyści płynących z masażu twarzy

Ostatnio aktualizowane: 11.09.24

 

Regularne masaże twarzy pozwalają na uzyskanie młodszego wyglądu nawet już po kilku tygodniach. To dobra alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej, w tym botoksu. Bardzo ważne jest to, że możemy masować twarz samodzielnie w domu, gdyż nie jest to skomplikowane. Dlaczego warto robić to systematycznie?

 

Dlaczego masaż twarzy jest istotny?

Nasza twarz codziennie jest narażona na oddziaływanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych. Zalicza się do nich m.in.: Promienie UV, zanieczyszczenia krążące w powietrzu i mróz. Po 25. roku życia znajdujące się głęboko w skórze fibroplasty zaczynają produkować mniej kolagenu i elastyny, w efekcie czego traci ona jędrność i elastyczność. Co więcej, z czasem mięśnie twarzy stają się mniej napięte, a komórki słabiej dotlenione, co przyczynia się do powstawania zmarszczek i utraty promiennego wyglądu. W zahamowaniu procesów starzenia się bardzo pomaga zmiana diety, regularna aktywność fizyczna, ale i prawidłowa pielęgnacja, w tym masaż twarzy. Tego typu zabiegi można wykonywać w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym, jak również w domowym zaciszu. Często masaż twarzy w domu staje się relaksującym rytuałem, dzięki któremu można poczuć się lepiej, a dodatkowo poprawić swój wygląd.

 

Rodzaje masażu twarzy

Jest wiele różnych technik masowania twarzy, dlatego łatwo można znaleźć taką odpowiadającą indywidualnym preferencjom. Obecnie na popularności wciąż zyskuje metoda z Azji, czyli japoński masaż twarzy, za sprawą którego Japonki i Koreanki cieszą się młodym oraz promiennym wyglądem przez wiele lat. Polega on na umiejętnym uciskaniu skóry i kierowaniu po niej dłońmi. Masowanie można podzielić na cztery etapy:

relaks – rozluźnianie mięśni mimicznych;

drenaż limfatyczny – uwalnianie toksyn, zmniejszanie obrzęku wokół oczu;

lifting – intensywne uciskanie i oklepywanie skóry;

dodawanie energii – stymulowanie punktów akupresurowych.

Za opracowanie japońskiego masażu twarzy odpowiada Yukoko Tanaka, stylistka fryzur i makijażu. Twierdziła, że dzięki niemu można odmłodzić swój wygląd nawet o 10 lat pod warunkiem, że będzie wykonywany regularnie. Na uwagę zasługuje również masaż twarzy Kobido wywodzący się z chińskiej medycyny. Często określa się go mianem niechirurgicznego liftingu, gdyż wzmacnia skórę, pobudza pracę mięśni i przyspiesza regenerację tkanek. Masowanie rozpoczyna się od delikatnych ruchów, które z czasem stają się coraz bardziej intensywne. Masażysta ugniata skórę, szczypie ją i delikatnie pociąga. To dobry sposób na odprężenie się, pozbycie się napięcia mięśniowego, a także na ujędrnienie i odżywienie cery.

W ofercie salonów i gabinetów często znaleźć można też kosmetyczny masaż twarzy, który obejmuje dodatkowo szyję oraz dekolt. Ma on na celu rozluźnienie napiętych mięśni, zlikwidowanie sztywnienia karku i bólu głowy, a także wygładzenie i ujędrnienie skóry. Tego typu masaż trwa średnio 20 – 30 minut, a to jak często należy go wykonywać, zależy od kondycji cery. Dla przykładu, jeśli skóra jest odżywiona i zadbana, zabiegi masowania powtarzane co miesiąc powinny okazać się wystarczające. Podczas masażu kosmetycznego wykorzystuje się delikatne ruchy: Głaskanie, oklepywanie opuszkami palców, ugniatanie i uciskanie. W razie potrzeby można zastosować odpowiednio dobrane kosmetyki, np. odżywczo-regenerujący koncentrat. W zależności od własnych potrzeb i preferencji, możemy też zdecydować się inne rodzaje masażu. Często wybierany jest:

Limfatyczny masaż twarzy – polega na uciskaniu i pocieraniu skóry w taki sposób, aby poprawić krążenie i pobudzić przepływ limfy. To sprawia, że zmniejszają się obrzęki, a twarz staje się jędrniejsza. Masaż trwa ok. 45 minut, nierzadko traktuje się go jako przygotowanie do dalszych zabiegów, przykładowo mezoterapii.

Powięziowy masaż twarzy – jest połączeniem technik masowania podczas zabiegów kosmetycznych oraz elementów uwalniania mięśniowo-powięziowego stosowanych przez terapeutów. W ten sposób możliwe jest spłycenie zmarszczek i wygładzenie skóry, bez potrzeby wykorzystywania bardziej inwazyjnych metod jak botoks.

Masaż twarzy bańką chińską – inaczej facial cupping, polega na zasysaniu skóry do silikonowej bańki i przesuwaniu jej w odpowiednim kierunku. Poprawia to przepływ limfy, mniej widoczne stają się obrzęki i opuchlizna. Masaż bańką chińską przywraca skórze jędrność i elastyczność, ponadto poprawia owal twarzy.

 

Masaż twarzy w domu krok po kroku

Osoby, które nie mają wystarczająco dużo czasu lub możliwości, żeby regularnie odwiedzać gabinet kosmetyczny, mogą bez przeszkód wykonywać masaż w domu. Robienie tego w odpowiedni sposób i z zachowaniem systematyczności pozwoli na uzyskanie oczekiwanych efektów w stosunkowo krótkim czasie. Instrukcja, jak ma wyglądać masaż twarzy w domu, tak naprawdę nie jest skomplikowana. Jednak bardzo ważne jest to, aby dobrze się do tego przygotować, a więc zadbać o staranny demakijaż. Istotne jest także umycie dłoni, żeby zapobiec roznoszeniu bakterii. Później możemy już nanieść na skórę kosmetyk, dobrze sprawdzi się olejek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po zwykły krem nawilżający.

Masaż twarzy, zarówno liftingujący, jak i przeciwzmarszczkowy czy po prostu odprężający, zawsze rozpoczynamy od dołu i stopniowo kierujemy się w górę. Najpierw masujemy dłońmi szyję, a później układamy kciuki pod podbródkiem i przesuwamy je wzdłuż żuchwy do uszu. Powinno się lekko przyciskać je do skóry, aby pobudzić krążenie krwi. Następnie środkowym i serdecznym palcem zaczynamy masować okolicę oczu, wykonując okrężne ruchy. Kręgi należy zataczać w kierunku od środka czoła do skroni, a później z powrotem w stronę nosa. Masaż czoła polega na energicznym przesuwaniu po skórze opuszkami palców, powinniśmy kierować je od środka do boków. Warto poświęcić ok. 60 sekund na masowanie punktu znajdującego się pomiędzy brwiami, to może zapobiec pojawieniu się charakterystycznej, poprzecznej bruzdy (tzw. lwiej zmarszczki). Bardzo ważny jest też masaż mięśni twarzy i tych partii, które zazwyczaj są napięte. To przede wszystkim: Łuki brwiowe, kąciki oczu, szczyt kości policzkowych, broda, policzki oraz okolice oczu. Miejsca te należy uciskać przez ok. 5 sekund, aby mięśnie mogły się rozluźnić. Po skończonym masowaniu zostawiamy użyty kosmetyk do wchłonięcia, aby skóra mogła otrzymać niezbędne składniki odżywcze.

Nie jest to jedyny sposób, w jaki można przeprowadzić masaż twarzy. Ruchy wykonywane za pomocą opuszków można wzmocnić, wykorzystując w tym celu różnego rodzaju przyrządy. Szczególnie dużą popularnością cieszy się masażer do twarzy. To niewielki sprzęt, który może być zasilany akumulatorowo lub sieciowo, nierzadko podczas masażu emituje fale podczerwone lub promieniowanie ultradźwiękowe. Tego typu urządzenia bardzo dobrze stymulują krążenie krwi i limfy, a ponadto sprzyjają relaksowi i rozluźnieniu. Warto wypróbować także masaż twarzy rollerem, czyli specjalnym wałeczkiem, który zazwyczaj jest zrobiony z kwarcu lub jadeitu. Po oczyszczeniu skóry i naniesieniu olejku lub innego kosmetyku należy przyłożyć do niej przyrząd i przesuwać po twarzy, zaczynając od szyi. Ruchy wykonuje się od strony wewnętrznej do zewnętrznej. Roller może być używany nie tylko wieczorem, ale i rano, ponieważ pozwala zredukować obrzęki i zmniejszyć widoczność oznak zmęczenia. Bardzo ważne jest to, aby po każdym użyciu starannie wyczyścić przyrząd, uważając przy tym, aby jego metalowa część nie miała kontaktu z wodą. Raz na kilka tygodni powinno się zostawić roller w nasłonecznionym miejscu, żeby wykorzystany do jego produkcji kamień zachował swoje właściwości oraz ładny wygląd.

Osoby, które chcą wyglądać młodziej i bardziej promiennie, powinny systematycznie wykonywać odmładzający masaż twarzy, często nazywany bawełnianym. Polega on na oklepywaniu i uciskaniu skóry, zaczynając od szyi i kończąc na czole. Początkowo ruchy powinny być stosunkowo delikatnie, ale wraz z upływem czasu warto zwiększać ich intensywność, aby uzyskać oczekiwane rezultaty. Po skończonym masowaniu skóra powinna być lekko czerwona. Niezależnie od wieku warto wypróbować też masaż twarzy na zmarszczki, na który składa się kilka różnych ćwiczeń. Aby wygładzić czoło i zmniejszyć widoczność poziomych bruzd, należy ułożyć palce obu dłoni równolegle do brwi i przycisnąć, aby te nie mogły się podnieść. Następnie unosimy lekko brwi do góry mimo oporu opuszków i trzymamy je przez 5 sekund, ruch ten powtarzamy kilka razy. Chcąc zredukować zmarszczki wokół oczu, trzeba ułożyć środkowe palce w okolicy zewnętrznych kącików, otworzyć szeroko oczy i po odczuciu napięcia wstrzymać oddech na ok. 15 sekund, a później się rozluźnić. Ćwiczenie na pozbycie się bruzd nad górną wargą polega na położeniu palca w miejscu, gdzie się pojawiła i wypowiedzeniu głośno samogłoski ‘o’. Należy przy tym otworzyć usta tak szeroko, jak jest to możliwe, w okolicach górnej wargi powinno być wyczuwane napięcie.

Masaż twarzy – jak często go wykonywać?

Tak naprawdę nie ma ściśle określonej zasady, jak często powinno się masować twarz. Jednak za minimum uznaje się powtarzanie masażu 2 – 3 razy w tygodniu, należy poświęcić na to przynajmniej 10 minut. Regularność jest bardzo ważna, gdyż to dzięki niej można zauważyć efekty. Masując skórę twarzy tylko raz na jakiś czas, z pewnością nie zauważymy dużych rezultatów, a zmiana w wyglądzie prawdopodobnie będzie niewielka. Początkowo zachowanie systematyczności może być nieco kłopotliwe, ale później masaż twarzy może stać się przyjemnym rytuałem.

 

Masaż twarzy – efekty

Jakie korzyści płyną z masażu twarzy? Jest ich stosunkowo dużo:

Dotlenienie skóry – pod wpływem masowania skóra może się dotlenić i szybciej usuwa produkty przemiany materii, a tym samym staje się bardziej promienna.

Relaks i redukcja stresu – masując twarz, redukujemy napięcie mięśni i wyciszamy się. To dobry sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu, zwłaszcza jeśli nanosimy na skórę ładnie pachnący kosmetyk.

Stymulacja produkcji kolagenu i elastyny – masaż skóry twarzy stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, czyli składników odpowiadających za jej jędrność oraz elastyczność.

Zmniejszenie obrzęku i opuchlizny – uciskanie i pocieranie skóry dłońmi w odpowiedni sposób poprawia przepływ krwi i limfy, co sprzyja redukcji opuchlizny, obrzęków i cieni wokół oczu. Wpływa to także na wyrównanie kolorytu cery i pozbycie się szarego, ziemistego odcienia.

Podniesienie i poprawa owalu twarzy – regularne masaże pozwalają na zahamowanie oddziaływania przyciągania ziemskiego, które także ma wpływ na procesy starzenia się. Możemy więc poprawić owal twarzy i podkreślić swoje rysy.

Zmniejszenie widoczności zmarszczek – samo stosowanie kosmetyków często nie zmniejsza widoczności zmarszczek na tyle, aby wciąż czuć się młodo i swobodnie. Jednak jeśli połączymy to z regularnym masażem, efekty mogą być zaskakujące.

Łagodzenie dolegliwości bólowych – nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że uciskanie skóry w okolicach czoła czy nosa może przyczynić się do złagodzenia bólu głowy, a także zatok. To pozwala na zrezygnowanie ze stosowania środków przeciwbólowych.

Lepsze wchłanianie substancji odżywczych z kosmetyków – naukowcy udowodnili, że masaż twarzy po zaaplikowaniu kosmetyku poprawia wchłanianie substancji odżywczych. Mogą one dotrzeć do głębszych tkanek i skuteczniej zadziałać.

Przeciwwskazania do masażu twarzy

Zdarzają się sytuacje, kiedy należy zrezygnować z masażu twarzy. Podstawowe przeciwwskazania to:

powiększone węzły chłonne lub zapalenie migdałków,

okołozębowe stany ropne i ekstrakcja zęba,

gorączka,

opryszczka,

trądzik różowaty w aktywnej fazie,

trądzik krostkowy i ropowiczy,

stan zapalny skóry, np. wywołany przez alergię,

guzki niewiadomego pochodzenia,

nowotwory.

Są też przypadki, kiedy podczas masowania twarzy należy omijać wybrane partie. Dotyczy to m.in. osób borykających się z chorobami tarczycy. Wówczas zaleca się, żeby masaż nie obejmował okolic szyi. Z kolei osoby mające problem z rozszerzonymi naczynkami powinny unikać intensywnych technik masowania.

 

Masaż twarzy – cena

Ile trzeba zapłacić za masaż twarzy w profesjonalnym gabinecie? To w dużej mierze zależy od miasta, w którym mieszkamy, a także rodzaju zabiegu. Średnio koszt jednej wizyty obejmuje zakres od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Żeby regularnie masować twarz w domu, musimy kupić odpowiedni kosmetyk (to także koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych), a dodatkowo specjalny przyrząd, jeśli odczuwamy taką potrzebę. Rollery kosztują przeważnie od 20 zł do 100 zł. Masażery, zwłaszcza te bardziej zaawansowane, mogą okazać się nieco droższe, cena niektórych modeli to nawet kilka tysięcy złotych.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ