Jak się całować?

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Pocałunki wszystkim i od zawsze kojarzą się z płomiennymi uczuciami, namiętnością i romantycznością. Niemniej jest to czynność, co do której trudno być obiektywnym względem swoich własnych umiejętności, a ewentualne doskonalenie warsztatu nie jest takie łatwe. Nie ma przecież kursów całowania czy fantomów do nauki pocałunków, więc można powiedzieć, że jesteśmy zdani głównie na siebie. A zatem jak się dobrze całować?

Rodzaje pocałunków

Całowanie jest znane ludzkości od niemalże zarania dziejów, nic dziwnego więc, że pocałunków jest mnóstwo rodzajów i większość z nich doczekała się swoich nazw. Pocałunek z językiem, czyli francuski pocałunek, to technika, której chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Jeśli jednak chcemy pozostać w zagranicznych klimatach, a mamy pewne obawy przed aplikowaniem języka do jamy ustnej partnerki bądź partnera, możemy zdecydować się na pocałunek amerykański, czyli ssanie warg partnera. Najczęstszą konfiguracją jest górna warga kobiety w ustach mężczyzny i dolna warga mężczyzny w ustach kobiety, jednak jest to niepisana zasada, której nie musimy wcale przestrzegać. Pragnącym dodać jeszcze więcej pikanterii swoim pocałunkom być może spodoba się wariant z kąsaniem, w którym to, zamiast ssać należy przygryzać wargi partnera. Ciekawą formą jest także dzióbek. Ta technika polega na złożeniu przez jedną osobę ust w dzióbek i objęciu swoimi ustami i lekkim ściśnięciu ust partnera przez drugą osobę. Nie zawsze jednak pocałunek w usta to jedyna możliwa forma okazywania czułości i uczucia partnerowi. Także pocałunek w czoło doczekał się swojej nazwy – anielski pocałunek. Pod pojęciem pocałunku wampira kryje się popularna malinka, a pocałunek eskimoski polega na zetknięciu się i pocieraniu nosami partnerów. Mniej znanym pocałunkiem jest tak zwany pocałunek motyla, który polega na zbliżeniu się do siebie z partnerem oczyma i trzepotaniu rzęsami. Jest to nietuzinkowa i mało popularna, jednak także przyjemna forma okazywania czułości.

Pierwszy pocałunek

Bez względu na rodzaj, chyba najważniejszym pocałunkiem jest ten pierwszy. Ci, którzy mają go już za sobą doskonale wiedzą, a ci, którzy na swój jeszcze czekają, na pewno się domyślają, że wiąże się z dużym stresem i niepewnością. Warto pamiętać, że nie ma złotej zasady kiedy pierwszy pocałunek powinien mieć miejsce. Oczywiście wtedy, kiedy będziemy gotowi i kiedy osoba, z którą chcemy to robić, będzie wydawać się nam właściwa. Nieważne ile mamy lat, czy rówieśnicy mają to za sobą bądź czy chcemy mieć pierwszy pocałunek za sobą jako pierwsi z paczki. Jeśli czujemy, że nie chcemy bądź nie jesteśmy gotowi, nie róbmy tego wbrew sobie. Pod wpływem kreowanego przez między innymi komedie romantyczne czy literaturę dla nastolatków obrazu wydaje się, że pierwsze całowanie to niezapomniane i wspaniałe przeżycie. Owszem, jest ono niezapomniane, ale jeśli nie będzie wspaniałe bądź tak cudowne jak w naszych wyobrażeniach, to nic złego. Przede wszystkim, w okresie pierwszych pocałunków doświadczenia obu stron są najczęściej porównywalne i niewielkie, a zatem trudno o idealny pocałunek. W przypadku pierwszych pocałunków warto pokornie podejść do kwestii własnego doświadczenia i umiejętności i nie stawiać na wymyślne techniki, przygryzanie warg czy pocałunek z językiem.

Jest to tak emocjonujący i stresujący moment, że możemy zwyczajnie się zapomnieć i zamiast zaimponować partnerce czy partnerowi umiejętnościami, możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytania jak się całować z dziewczyną czy chłopakiem nie powinniśmy także za bardzo polegać na tym, co przeczytamy w Internecie lub co powiedzą nam znajomi. Może się okazać, że wprowadzi to tylko niepotrzebny mętlik w naszych i tak wystarczająco już zmąconych głowach, co tylko spotęguje stres i odbierze pewność siebie bądź zniechęci. Warto wtedy pomyśleć, że wszyscy się całujemy, całowały się miliardy ludzi przed nami i – tak samo jak my – zdani byli wyłącznie na własne przeczucia i intuicję. I skoro wtedy to wystarczało, to my też sobie poradzimy. Bezwzględnie też należy pamiętać, że całowanie to nie konkurs ani zawody i nie robimy tego dla nagród, nie ma wygranych i przegranych. Znaczenie pocałunku zarówno dla mężczyzny jak i kobiety ma wymiar bardziej emocjonalny i uczuciowy – pocałunkiem okazujemy drugiej osobie bliskość oraz zaangażowanie, a techniki i umiejętności schodzą na dalszy plan. 

Jak nie całować?

Chociaż nie ma jedynych słusznych instrukcji jak nauczyć się całować i można powiedzieć, że ogranicza nas tylko wyobraźnia, to aby to przeżycie było komfortowe i przyjemne dla obu stron warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Podstawowa, czyli kwestia higieny jamy ustnej, regularnego mycia zębów czy wizyt u stomatologa nie musi być chyba wyjaśniana. Drugą istotną kwestią jest zwracanie uwagi i reagowanie na sygnały wysyłane przez partnera. Nie powinniśmy oczekiwać, że ktoś w trakcie pocałunku będzie udzielał instrukcji i formułował uwagi, dlatego trzeba zwracać uwagę na to czy partner bądź partnerka zbliża się, czy odsuwa, zamyka usta, nie chcąc całować się po francusku czy nadstawia policzek. O ile wszyscy popełniamy błędy, uczymy się i nabywamy doświadczenia i przedstawiciele obu płci mają z tym takie same kłopoty, to więcej błędów w całowaniu popełnianych jest przez mężczyzn.

Powodów tej sytuacji jest kilka. Przede wszystkim panowie nie mają tak podzielnej uwagi jak panie i kiedy mężczyzna chce pocałować kobietę, to zapomina o całym świecie. Po drugie, panie cechują się większą empatią, dlatego panowie są bardziej skłonni do zaspokajania przede wszystkim swoich potrzeb. A po trzecie – większość mężczyzn jest przekonana o swojej racji, wręcz nieomylności. I podobnie jak w trakcie podróży autem wolą błądzić dwie godziny po mieście, zamiast zapytać o drogę, w przypadku całowania prędzej zaufają swoim przekonaniom niż reakcjom partnerki. Niemniej obie strony mogą mieć uwagi bądź zastrzeżenia co do techniki partnera. Należy pamiętać, że w udzielaniu uwag czy konstruktywnej krytyki nie ma nic złego – przecież obu osobom zależy na wzajemnej satysfakcji i przyjemności, dlatego nie powinniśmy się obrażać ani traktować uwag bardzo personalnie. Ważna jest jednak też forma, w jakiej się komunikujemy. Powinniśmy pamiętać, aby być uprzejmymi i delikatnymi, aby nie sprawić drugiej osobie przykrości. I pamiętajmy, że najpewniej nie jesteśmy jedynymi osobami, które borykają się z kłopotami w całowaniu. Częstym przewinieniem panów w trakcie pocałunku francuskiego jest szybkie angażowanie języka. Dla wszystkich mających wątpliwości jak się całować z języczkiem poradnik powinien zaczynać się od informacji, aby wstrzymać się z wykorzystywaniem języka od samego początku.

Zaangażowanie go już w pierwszych sekundach jest mało przyjemne i aby osiągnąć zamierzony efekt namiętnego, francuskiego pocałunku, najlepiej najpierw rozgrzać partnerkę normalnymi pocałunkami i dopiero po chwili zintensyfikować swoje działania. Rozpoczynanie od razu działań na wszystkich frontach może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Całowanie z językiem wymaga także dużej uwagi na reakcję partnerki bądź partnera, ponieważ często zdarza się, że namiętny pocałunek okazuje się katastrofą. Jeśli blokujemy swoim językiem język partnerki bądź partnera, wprowadzamy go za głęboko bądź w nieodpowiednie miejsca albo nie przywiązujemy za dużej uwagi do techniki i wydaje nam się, że wystarczy, że będziemy ruszać językiem jak wiatrakiem, pocałunek ma więcej wspólnego z przeglądem stomatologicznym niż formą okazania uczucia czy pożądania. Oczywiście, takie sytuacje jak incydentalne zablokowanie języka czy zderzenie zębami zdarzają się, niemniej jeśli są czyimś znakiem rozpoznawczym, powinno to dać do myślenia. W poradniku jak się całować z języczkiem, instrukcja dotycząca oszczędnego używania śliny także nie powinna zostać pominięta.

Wiadomo, że zetknięcie się ust z ustami wiąże się z pewną wymianą płynów ustrojowych, jednak w relacji chodzi przede wszystkim o wzajemność i jeśli jedna strona oferuje ich wyraźnie więcej, to coś jest nie tak. Wysmarowanie swoją śliną nie jest przyjemne dla drugiej strony i nawet jeśli wydaje nam się, że świadczy to o naszej namiętności i pożądaniu, to partner lub partnerka mogą interpretować to zupełnie inaczej. Podobnie jest w przypadku malinek – o ile w wieku kilkunastu lat nie było bardziej oczywistego spokoju na „zaznaczenie terenu” i zamanifestowanie trwałości swoich uczuć, o tyle po wyjściu z liceum malinka jest zwyczajnie passe. Dla osób powyżej mniej więcej dwudziestego roku życia to najfatalniejszy sposób okazania uczuć i powinien być absolutnie wykreślony z katalogu pieszczot. Żaden dorosły człowiek nie chce zasłaniać szyi golfami czy apaszkami i tuszować zaczerwienień pudrem czy korektorem, więc zanim przyssiemy się do delikatnej skóry partnera, zastanówmy się, czy nie zostawimy trwałego i trudnego do zamaskowania śladu rodem z amerykańskiego high school.

Jak przygotować usta do pocałunku

Całkiem ważnym aspektem jest także odpowiednie przygotowanie ust na zmysłowe pocałunki. Oprócz higieny jamy ustnej (w ekstremalnych sytuacjach zredukowanej do gumy do żucia), ważny jest także stan delikatnej skóry ust. Zwłaszcza zimą ma ona tendencje do pierzchnięcia czy przesuszania się. Dlatego nasz kuferek kosmetyczny powinien być bezwzględnie wyposażony w dobrą pomadkę nawilżającą. Ważny jest także regularny peeling ust, który możemy wykonywać delikatnymi granulkami (na przykład ziarnami kawy czy kryształkami cukru lub soli) albo szczoteczką do zębów. Naskórek będzie po tym gładki i delikatny, usunięcie martwych skórek poprawi wchłanianie substancji z kosmetyków, a masaż pobudzi krążenie w tej partii twarzy, dlatego warto po peelingu ust zaaplikować sobie nawilżającą maskę. Jeśli nie mamy specjalnego, głęboko nawilżającego kremu, możemy zastąpić go grubszą warstwą pomadki lub miodem. Wybierając pomadkę, należy zwrócić uwagę, aby nie była ona za tłusta. Owszem, nic tak jak tłusta warstwa na ustach nie zabezpieczy ich przed szkodliwym działaniem mrozu, jednak tłuszcz nie ma właściwości nawilżających, tylko zatrzymuje wodę, co na dłuższą metę może przesuszać nasze wargi. Dlatego lepiej nie korzystać z czystej wazeliny i zdecydować się na kosmetyki zarówno z frakcją tłuszczową, jak i frakcją wodną z nawilżającymi składnikami.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ