Keratynowe prostowanie włosów – opinie

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Keratynowe prostowanie włosów to zyskujący coraz bardziej na popularności zabieg fryzjerski, dzięki któremu możemy na kilka miesięcy zapomnieć o prostownicy, chociaż to nie jedyna jego zaleta. Wtłoczenie w strukturę włosa dużej ilości keratyny – czyli jednego z jego podstawowych materiałów budulcowych – niesie także wymierne korzyści w postaci odżywienia czy przyspieszenia wzrostu włosa. A zatem – czy warto inwestować w zabieg keratynowy, ile on kosztuje i czy można próbować wykonać go samodzielnie?

 

Prostowanie czy odżywianie?

Mało osób zdaje sobie sprawę, że pod nazwą keratynowego prostowania kryje się cały arsenał zabiegów fryzjerskich mających na celu uzupełnienie w naszych włosach keratyny. W zależności od tego, czy zależy nam przede wszystkim na tymczasowym rozstaniu z prostownicą, czy na solidnej regeneracji włosa, której skutkiem może być prosty włos bądź łatwiejsze jego prostowanie (na przykład przy użyciu niższej temperatury), rodzaj stosowanego preparatu i schemat prostowania będzie inny. Dlatego jeśli myślimy o takim zabiegu, warto przed jego wykonaniem wybrać się do fryzjera, który oceni stan naszych włosów i doradzi w wyborze odpowiedniego zabiegu keratynowego. Współcześnie coraz bardziej klaruje się podział na chemiczne prostowanie włosów i keratynowe prostowanie. Chemiczne prostowanie włosów jest zabiegiem keratynowym mającym na celu przede wszystkim wyprostowanie włosów, a w skład używanych produktów wchodzi bardzo dużo substancji chemicznych, w tym także uchodzących za szkodliwe, takich jak między innymi formaldehyd.  Keratynowe prostowanie, zwane także keratynowym wygładzaniem, to grupa zabiegów, których zadaniem jest przede wszystkim zregenerowanie i odżywienie włosa, a mogący się pojawić efekt wyprostowania (związany z wypełnieniem porów we włosach keratyną i – co za tym idzie – zwiększeniem ciężaru włosa) jest bardziej skutkiem  ubocznym niż docelowym rezultatem zabiegu. Związane jest to z faktem, że w składzie kosmetyków stosowanych do tego zabiegu nie znajdziemy agresywnej chemii (która odpowiada za prostowanie włosów w przypadku chemicznego prostowania), przez co kosmetyki te są bardziej przyjazne naszym włosom i skórze głowy, ale efekt wyprostowania nie będzie tak spektakularny lub może nie pojawić się wcale. 

Jak wygląda zabieg?

Keratynowe prostowanie to długi i czasochłonny zabieg, co należy wziąć pod uwagę podczas umawiania się na wizytę u fryzjera. Trudno opisać keratynowe prostowanie włosów krok po kroku, ponieważ przebiega ono różnie w zależności od typu zastosowanej keratyny, zaleceń producenta czy techniki samego fryzjera. Zabiegi mogą się od siebie różnić w poszczególnych salonach i nie musi to wcale oznaczać, że zabieg przeprowadzany jest źle. Pierwszym krokiem jest dokładne, przynajmniej dwukrotne umycie włosów szamponem oczyszczającym. Czasami – zwłaszcza w przypadku zabiegów regenerujących, a nie prostujących – szampon ma właściwości otwierające łuskę włosa, aby ułatwić mu przyswojenie jak największej ilości keratyny. Już w swoim składzie ma on jej sporo, aby jej przyswajanie rozpocząć jak najwcześniej.

Dlatego istnieją systemy, w których włosy myje się nawet 4-5 razy i po każdym myciu pozostawia preparat na głowie na około pół godziny, aby umożliwić włosom jak największą samodzielną absorpcję keratyny.  Po umyciu włosów przystępuje się do ich dokładnego wypłukania i osuszenia – najpierw ręcznikiem, a następnie za pomocą suszarki. Po osuszeniu fryzjer przystępuje do dzielenia włosów na pasma i ich dokładnego rozczesywania, po czym nakłada się keratynę na włosy i pozostawia na około pół godziny. Po tym czasie włosy są ponownie suszone i pasmami prostowane. W zależności od rodzaju zabiegu temperatura prostownicy oraz ilość przesunięć urządzenia po włosach będą się od siebie różnić, i tak w przypadku keratyn prostujących stosuje się mniejszą ilość szybszych przesunięć, natomiast keratyny regenerujące i odżywiające wymagają mniejszej temperatury, a przesunięcia prostownicy są wolniejsze i jest ich więcej.

 

Ile kosztuje keratynowe prostowanie włosów?

Niektóre zabiegi fryzjerskie mają z różnych powodów elastyczny cennik i zalicza się do nich także keratynowe prostowanie włosów.  Cena w salonie waha się od około 200 do nawet 1000 złotych i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i cena preparatu wykorzystywanego przez fryzjera, prestiż salonu, a także długość i gęstość naszych włosów. O ile wpływu na cenę prestiżu salonu czy długości naszych włosów wyjaśniać nie trzeba, bo oczywiste jest, że za keratynowe prostowanie włosów krótkich zapłacimy mniej z powodu zużycia mniejszej ilości materiału,  o tyle warto wspomnieć, że chemiczne prostowanie włosów jest tańsze niż keratynowe zabiegi z grupy regenerujących. Jeśli zabieg wydaje nam się drogi, możemy spróbować samodzielnie wykonać w domu keratynowe prostowanie włosów, a cena zabiegu będzie wtedy zdecydowanie niższa.

Keratynowe prostowanie włosów w domu

Jeśli – z różnych powodów – nie chcemy wykonywać zabiegu keratynowego prostowania włosów u fryzjera, możemy pokusić się o keratynowe prostowanie włosów w domu. Jakie produkty będą nam potrzebne? Oprócz produktu bazowego stosowanego do zabiegu każdy producent zaleca inne dodatki. Niemniej jest grupa pewnych podstawowych produktów, które będą konieczne. Niemal na pewno potrzebować będziemy pędzelka i miseczki do aplikacji (takich samych, jakie stosuje się do domowego farbowania włosów), rękawiczek ochronnych, grzebienia, suszarki do włosów, która ma funkcję chłodnego nawiewu oraz prostownicy z ceramicznymi wkładkami mogącej nagrzać się do 230 stopni Celsjusza. Pomieszczenie, w którym planujemy wykonać zabieg, powinno być dobrze wentylowane, ponieważ – jak wspomnieliśmy wcześniej – produkty do keratynowego chemicznego prostowania włosów zawierają związki, które są szkodliwe i między innymi dlatego keratynowe prostowanie włosów w ciąży jest niewskazane i może być wykonywane tylko przy wykorzystaniu produktów z bezpiecznym składem.

Należy jednak pamiętać, że zabieg należy wykonywać zgodnie z instrukcjami producenta i nie polegać na własnym doświadczeniu bądź tym, co się widziało podczas zabiegu u fryzjera, ponieważ nie mamy gwarancji, że wykorzystano ten sam preparat. Skutkiem nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu są najczęściej zniszczone włosy po keratynowym prostowaniu, a skala zniszczeń zależy od kategorii popełnionego błędu. Fryzjerzy często żalą się, że przychodzą do nich klientki z bardzo zniszczonymi włosami po samodzielnym zabiegu, ponieważ wydawało im się, że im więcej razy przeciągną prostownicę po pasmie włosów, tym lepiej włos zaabsorbuje keratynę. I jest to prawda, ale wyłącznie jeśli stosujemy keratyny wygładzające, podczas gdy te, które możemy zaaplikować sobie samodzielnie i które możemy kupić przez Internet to najczęściej te do chemicznego prostowania włosów, gdzie im mniejsza ilość przeciągnięć, tym lepiej.

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu?

Aby jak najdłużej cieszyć się rezultatami zabiegu, po keratynowym prostowaniu trzeba poświęcić nieco więcej uwagi pielęgnacji włosów. Przede wszystkim, nie można pozwalać włosom schnąć naturalnie, a już na pewno nie wolno kłaść się spać z mokrymi włosami, poza tym niezbędne będą specjalne kosmetyki po keratynowym prostowaniu, czyli szampon i odżywka. Mają one w swoim składzie kompozycję pielęgnacyjnych składników, ale co ważniejsze, nie zawierają żadnych agresywnych detergentów, alkoholu ani chloru, które wypłukują z włosów keratynę. Inne kosmetyki, takie jak olejki do końcówek, wcierki czy lakiery i spraye do włosów powinny być wybierane uważnie, po dokładnej analizie składu. Ponieważ po zabiegu pewna ilość niewbudowanej keratyny znajduje się na powierzchni włosa i może zostać przez niego jeszcze zaabsorbowana, a ta wbudowana też potrzebuje trochę czasu na trwałe wniknięcie w strukturę włosa, nie należy myć włosów bezpośrednio po zabiegu. Nasz fryzjer powie nam, po jakim czasie można przystąpić do mycia głowy, najczęściej jest to jeden lub dwa dni. Jeśli obawiamy się, że wieczorowa stylizacja włosów (z wykorzystaniem urządzeń takich jak falownica do włosów czy lokówka) może zniszczyć efekt keratynowego zabiegu, to nasze obawy są niesłuszne, jeśli pamiętamy o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze, nie możemy wykonywać stylizacji przed pierwszym myciem włosów.

Po drugie, bezwzględnie musimy stosować preparaty chroniące włosy przed wpływem wysokiej temperatury. Co ważne, po zabiegu, jakim jest keratynowe prostowanie włosów, zestaw kosmetyków do pielęgnacji powinien być kompatybilny z zastosowanym zabiegiem, więc lepiej nie nabywać dowolnego szamponu z odżywką, który można stosować po prostowaniu, tylko zapytać fryzjera o linię, z jakiej najlepiej korzystać po zabiegu. Pojawia się też temat wątpliwy, jakim jest keratynowe prostowanie włosów a ich farbowanie – czy to bezpieczne? Wiele osób rezygnuje z zabiegu, obawiając się, że nie będzie możliwe farbowanie włosów po ich keratynowym wyprostowaniu. Dawniej, kiedy dostępne było wyłącznie chemiczne prostowanie i zarówno keratyna jak i farby miały kontrowersyjne składy, łączenie obu zabiegów było dla włosów wręcz destrukcyjne. Współcześnie jednak można bezpiecznie łączyć farbowanie z zabiegami keratynowymi. Przyjmuje się, że powinno się zachować około 2-3 tygodnie przerwy między jednym a drugim, jednak wszystko zależy od rodzaju używanych kosmetyków i każdy przypadek powinien być skonsultowany z fryzjerem. Jedną z większych niedogodności dla osób prowadzących aktywny tryb życia po keratynowym zabiegu to brak możliwości korzystania z sauny czy basenu, ponieważ wilgoć ma negatywny wpływ na utrzymywanie się keratyny w strukturze włosa

Opinie o keratynowym prostowaniu włosów

Efekty dobrze przeprowadzonego zabiegu są naprawdę spektakularne, dlatego natknąć możemy się na ogromną ilość pozytywnych opinii na jego temat. W przypadku chemicznego prostowania możemy pożegnać się z prostownicą (a zatem nie niszczyć włosów termicznie) przez kilka miesięcy, natomiast w przypadku keratynowego prostowania włosy są miękkie, nawilżone, odżywione i nierzadko także proste. Wygładzone keratyną włosy nie będą potrzebować tak wysokiej temperatury do ich wystylizowania, co także przekłada się na ich mniejsze uszkodzenia spowodowane wysoką temperaturą. Dobrze odżywione włosy także szybciej rosną, a końcówki nie rozdwajają się tak szybko. Przestrzegając wszystkich zaleceń, jesteśmy w stanie utrzymać efekt zabiegu nawet do pół roku, dlatego warto zainwestować w  keratynowe prostowanie włosów. Opinie negatywne zdarzają się, jak w przypadku każdej usługi, jednak większość wynika z problemów z komunikacją klienta z fryzjerem i niezrozumienia zabiegu bądź z nieprawidłowej pielęgnacji włosów po zabiegu. Niewiele jest gatunków włosów, na których zabieg nie wyjdzie. Najczęściej są to zdrowe i mocne z natury włosy, które nie są w stanie zaabsorbować keratyny z racji znacznego, naturalnego ich wysycenia tym materiałem. Niemniej fryzjer powinien szybko ocenić stan włosów oraz ocenić możliwość skutecznego przeprowadzenia zabiegu i – ewentualnie – zaproponować coś innego.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ