Korzyści z masażu lomi lomi

Ostatnio aktualizowane: 14.04.24

 

Masaż lomi lomi wywodzi się z Hawajów i coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z jego dobroczynnych właściwości. Mimo, że na świecie stał się popularny już w pierwszej połowie XX wieku, do Polski dotarł dopiero niedawno, jednak od razu zyskał wielu zwolenników.

 

Masaż lomi lomi – co to jest?

Masaż lomi lomi wywodzi się z Hawajów i współgra z filozofią polinezyjską. Słowo „lomi” Hawajczycy dosłownie tłumaczą jako „dotyk miękkiej, aksamitnej łapy zadowolonego kota”. Inne znaczenia słowa to między innymi naciskanie, ugniatanie czy praca nad własnym wnętrzem i tym, co znajduje się na zewnątrz. Powtórzenie słowa w nazwie masażu podkreśla jego istotę. Masaż pozwala się odstresować, odprężyć, a także działa przeciwbólowo i odchudzająco.

Masaż hawajski lomi lomi współgra z filozofią polinezyjską, według której ciało człowieka tworzy jedność z jego psychiką oraz w której kładzie się nacisk na siłę miłości i swobodny przepływ energii. Zgodnie z nurtem, człowiek jest w stanie sam się uzdrowić poprzez dzielenie się z innymi radością, oddechem i uczuciem. Podczas masażu jesteśmy w stanie uwolnić taką uzdrawiającą moc, która kryje się wewnątrz naszego ciała.

Pierwotnie taki masaż był przeznaczony dla osób z wyższych sfer, władców i monarchów. Ważne persony poddawały mu się przed ważnymi uroczystościami (na przykład koronacją), w istotnych momentach życiowych, a nawet przed podjęciem trudnej decyzji. Rytuał pozwalał im się wyciszyć i skupić, a trwać mógł od kilku godzin do nawet kilkunastu dni. Podczas masażu, wykonywanego przez szamańskiego uzdrowiciela nazywanego Kahun, oprócz masowania zainteresowanego, śpiewano hawajskie pieśni, a nawet odbywały się tańce. Zazwyczaj zabiegu dokonywało się na kamiennym ołtarzu, który dziś zastąpił podgrzewany stół do masażu, rzadziej używana jest wersja z kamienia.

 

Masaż lomi lomi – na czym polega?

Masaż lomi lomi polega na wymasowaniu całego ciała z pominięciem okolic intymnych, które są zakryte ręcznikiem podczas zabiegu. Nie bez powodu jest nazywany masażem kochającego dotyku. Masażysta wykonuje delikatne ruchy, które przepełnione są czułością, atencją i akceptacją masowanego ciała. Masażysta jest skupiony na tym, aby każdy jego ruch był dobroczynny i relaksujący dla masowanego.

Warto nadmienić, że masaż lomi lomi jest indywidualnie dopasowany do potrzeb każdego pacjenta. Założeniem zabiegu jest intymne podejście do masowanego, ale bez kontekstu erotycznego. Osoba wykonująca masaż jest cały czas skupiona na sygnałach, które płyną z ciała masowanego. Zadaniem masażysty jest wsłuchiwanie się w oddech i błyskawiczna reakcja na znaki wysyłane przez organizm. Zgodnie z nimi wykonuje odpowiednie ruchy, takie jak potrząsanie, ugniatanie, głaskanie, pocieranie, rozciąganie, obracanie, zginanie i prostowanie kończyn.

Do wykonania masażu używa się dużych ilości podgrzanego olejku do ciała, który ułatwia poślizg i potęguje doznania masowanego. Należy zadbać o odpowiedni nastrój w pomieszczeniu, w którym odbywa się zabieg. Musi być ciepło, gdyż pacjent jest bez ubrania i okrywa go jedynie ręcznik. Dba się również o odpowiednią, relaksacyjną muzykę, najczęściej w klimacie hawajskim. Cały masaż trwa zazwyczaj kilka godzin.

Masaż lomi lomi – opis zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu masażysta odbywa rozmowę z pacjentem, aby ustalić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Masowany powinien poinformować o przebytych kontuzjach, urazach, chorobach i innych dolegliwościach. Opowiada również, czego oczekuje od masażu i jaki efekt chciałby po nim osiągnąć. Taki wywiad umożliwia dobranie odpowiedniej techniki masowania i podpowiada, na których partiach ciała należy się najbardziej skupić.

Masaż można podzielić na kilka etapów. Na początku masowany kładzie się na brzuchu, aby masażysta mógł dotrzeć do karku, ramion i pleców. Następnie przechodzi się do nóg i stóp. Potem pacjent przewraca się na plecy i masowane są jego ramiona, klatka piersiowa, brzuch i na końcu nogi. Miejsca intymne są omijane. Masażysta używa opuszek palców lub całych dłoni, nadgarstków, łokci, czasem nawet przedramion. Ruchy masującej osoby powinny być ciągłe i płynne, a także czułe i delikatne.

Gdy masaż się skończy, pacjentowi zaleca się poleżenie jeszcze kilku minut w ciszy i skupienie się na przeżyciach, jakich doznał podczas zabiegu. W ten sposób masowany może się odprężyć, wyciszyć i pozbyć stresu związanego z ciągłym pośpiechem, którego nie brakuje w dzisiejszych czasach. Zarówno przed jak i po masażu pacjent powinien wypić sporą ilość niegazowanej wody mineralnej.

 

Jakie korzyści daje masaż lomi lomi?

Hawajski masaż daje wiele korzyści i niesie ze sobą wiele walorów pielęgnacyjnych i zdrowotnych. Jak zapewniają specjaliści, uzdrawia zarówno ciało, jak i duszę oraz przynosi równowagę w sferach psychicznej i fizycznej. Największą zaletą zabiegu jest zapewnienie relaksu i odprężenia, a także wyciszenia po ciężkim dniu. Zabieg pozwala zapomnieć o problemach w życiu prywatnym i zawodowym, a także stabilizuje równowagę energetyczną. Masaż sprawia, że zaczynamy myśleć pozytywnie.

Oprócz tego, że masaż hawajski daje poczucie błogości i zadowolenia, zapewnia także wiele korzyści zdrowotnych. Za sprawą dotyku wykwalifikowanego masażysty jesteśmy w stanie wyzbyć się bólu głowy, bólu kręgosłupa, a także depresji czy nerwicy. Poza tym zabieg zapobiega zaburzeniom wydolności układu krążenia, który może być spowodowany długotrwałym stresem. Masaż sprawia, że sztywne stawy są bardziej elastyczne, a krążenie limfy się poprawia. Jest także doskonałym sposobem na przyśpieszenie przemiany materii i procesu spalania tkanki tłuszczowej.

Masaż lomi lomi ma wiele zalet, które przekonają niemal każdego. Jego korzyści powinni docenić przede wszystkim osoby cierpiące na depresję, zmagające się z lękiem i niepokojem oraz żyjące w ciągłym stresie. Zabieg zaleca się również osobom z bólami pleców, nawracającymi migrenami oraz dolegliwościami reumatycznymi. Masaż dobroczynnie wpływa również na pacjentów o obniżonej odporności psychicznej i fizycznej. Podnosi nie tylko witalność i poziom energii, ale daje także poczucie wewnętrznego spokoju.

Masaż lomi lomi – przeciwwskazania

Hawajski masaż lomi lomi nie jest jednak polecany wszystkim. Dlatego tak ważny jest wywiad masażysty z pacjentem, który wykonuje się przed zabiegiem. Masażysta musi mieć pełną informację o stanie zdrowia pacjenta, gdyż musi odpowiednio dopasować jego ułożenie oraz ruchy i technikę masażu. Masujący może także odmówić klientowi, jeśli uzna, że istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania.

Z dobroczynnych właściwości masażu hawajskiego nie powinny korzystać osoby chore na białaczkę czy leczące się na chorobę zakaźną. Jeśli w dniu zabiegu odkryjemy, że mamy podwyższoną temperaturę (ponad 38 stopni), także powinniśmy odwołać spotkanie. Do zabiegu nie powinny podchodzić osoby z chorobami skórnymi (łuszczycą, grzybicą, świeżymi bliznami, ranami, pęcherzami), żylakami oraz problemami żołądkowymi.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy możemy poddać się masażowi lomi lomi, powinniśmy skonsultować swój stan zdrowia ze specjalistą. Zaleca się to szczególnie kobietom w ciąży, ponieważ długotrwałe leżenie na brzuchu może być niewskazane.

Pozostałe przeciwwskazania, które warto mieć na uwadze to stany zapalne jelit, stawów, żył, nowotwór, miesiączka, wszelkie choroby wrzodowe i pasożytnicze, celiaklia, choroby układu krążenia i serca (takie jak wysokie ciśnienie, miażdżyca, przebyty niedawno zawał), choroby układu nerwowego (np. rwa kulszowa, wylew, epilepsja, udar) czy choroby kości i zaawansowana osteoporoza. Jeśli niedawno przebyliśmy jakikolwiek uraz, taki jak naderwanie mięśnia lub ścięgna, skręcenie, stłuczenie, złamanie, również zrezygnujmy z masażu, aby sobie nie zaszkodzić.

 

Jak się przygotować do masażu?

Masaż lomi lomi nie wymaga dużych przygotowań. Warto jednak pamiętać, żeby ostatni posiłek zjeść minimum 1,5 godziny przed zabiegiem. Ubierzmy się w wygodną odzież i zrezygnujmy z biżuterii. Posiadacze długich włosów powinny wyposażyć się w gumkę, aby związać je w kucyka i odsłonić kark.

Przed zabiegiem warto wziąć prysznic lub kąpiel, aby zmyć z siebie kurz, pot i nałożone wcześniej kosmetyki. Na miejscu klient jest proszony o rozebranie się i zakrycie ręcznikiem lub o założenie bielizny jednorazowej. Wszystkie te rzeczy zapewnia salon kosmetyczny, do którego się udamy.

Jak znaleźć kompetentnego masażystę?

Bardzo ważne jest, aby osoba, która oferuje masaż lomi lomi, była kompetentna i profesjonalna. Pacjent musi czuć się przy niej swobodnie i bezpiecznie. Warto dopytać, czy masażysta ma certyfikat i wie, jaką filozofią kieruje się masaż lomi lomi. Opinie znajomych są również bardzo ważne – zawsze lepiej pójść do kogoś zaufanego, kogo polecił nam przyjaciel. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, poszukajmy w Internecie osób z dyplomem wydanym przez nauczycieli organizacji Aloha International.

Kompletny masaż powinien trwać minimum 90 minut. Warto dopytać o warunki, w jakich odbywa się zabieg. Warto zdecydować się na masażystę, który wykonuje masaż w cichym i kameralnym pomieszczeniu. Masujący powinien mieć czas, aby porozmawiać przed zabiegiem i ustalić potrzeby oraz ewentualne przeciwwskazania. Po sesji masażysta powinien zaoferować nam czas na dodatkowe odprężenie i wyciszenie.

 

Cena masażu lomi lomi

Ile kosztuje masaż lomi lomi? Cena zależy przede wszystkim od renomy salonu kosmetycznego, który wybierzemy oraz miejscowości, w której się on znajduje. Chociaż jeszcze kilka lat temu tego typu zabieg nie cieszył się dużą popularnością, dziś oferuje go większość salonów masażu. W mniejszych miastach za masaż trwający 90 minut zapłacimy od 100 zł do 200 zł. W dużych miastach, takich jak Warszawa, cena może sięgnąć nawet 500 zł, choć dostępne są również tańsze oferty. Jeśli wahasz się, czy wydać taką sumę na masaż, pamiętaj, że to świetna inwestycja w naszą formę i samopoczucie. Nie powinniśmy zatem żałować wydanych pieniędzy.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ