Ranking 6 najlepszych kwasów hialuronowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Kwas hialuronowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Zastosowanie kwasu hialuronowego to jeden z najbardziej skutecznych sposobów na przywrócenie skórze jędrności, nawilżenia i młodego wyglądu, a także dobry środek na stawy. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w medycynie, problem może stanowić wybór odpowiedniej formy kosmetyku. W naszym zestawieniu zamieściliśmy preparaty, które zyskały zaufanie konsumentów w 2024 roku. Na uwagę zasługuje Yango kwas hialuronowy 7000DA. To preparat w formie płynnej, który należy zażywać doustnie. Substancja dobrze wpływa nie tylko na cerę, ale przede wszystkim na stawy i tkanki łączne. Godny polecenia jest także kwas hialuronowy Fabre EasyGo, który poleca się osobom ze zmianami zwyrodnieniowymi.

6 najlepszych kwasów hialuronowych. Opinie w 2024 roku

 

Kwas hialuronowy to substancja, którą ze względu na szereg korzystnych właściwości stosuje się w kosmetykach, lekarstwach i kosmetycznych wypełniaczach. Nie dziwi więc, że coraz chętniej sami okazujemy zainteresowanie i sięgamy po produkty z kwasem hialuronowym. Jeśli jednak boimy się po nie sięgnąć i martwi nas, czy wybierzemy właściwy, być może ranking kwasów hialuronowych pomoże podjąć decyzję.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Największą zaletą tego kwasu jest jego dobry skład oraz brak sztucznych konserwantów i obecność witaminy C, która oprócz właściwości konserwujących ma także pozytywny wpływ na tkanki łączne i syntezę kolagenu. Dobry smak powoduje, że produkt łatwo jest przyjmować.

Wady

Jest to kwas medyczny, doustny, przez co nie jest produktem uniwersalnym, który na przykład może być zażywany także zewnętrznie. Efekty jego stosowania widoczne są dopiero po dłuższej terapii.

Podsumowanie

Jeśli interesuje nas z powodów zdrowotnych dobry kwas hialuronowy o całkiem sporym stężeniu, warto zwrócić uwagę na tę niepozorną butelkę. Dzięki prostemu składowi i wysokiemu stężeniu jest naprawdę skuteczny, a – co także istotne – nie jest drogi.

Drugi wybór

Zalety

Jest bardzo skuteczny i przywraca sprawność stawów osobom z różnymi zmianami zwyrodnieniowymi czy po urazach. Skład jest bardzo prosty, przez co jest dobrze wchłaniany przez organizm i nie powoduje reakcji alergicznych.

Wady

Nie jest produktem uniwersalnym, stosuje się go wyłącznie w przypadku zmian w stawach. Ze względu na swoją formułę i sposób aplikacji (strzykawką bezpośrednio do uszkodzonego stawu), wymaga podania przez lekarza.

Podsumowanie

Ten kwas może być pomocny dla osób borykających się z różnego problemami ze stawami. Jest dobrze tolerowany przez organizm i bardzo skuteczny, dzięki czemu może pomóc nam uporać się z naszymi dolegliwościami.

Rozważ też

Zalety

Połączenie kwasu hialuronowego z innymi, ważnymi dla zdrowych stawów substancjami czyni z tego produktu kompleksowy suplement, naprawdę pomagający na dolegliwości stawowe. Dzięki formie tabletek zażywanie jest proste i intuicyjne.

Wady

Wadą jest długi skład, w którym pojawiają się substancje, takie jak kwas stearynowy czy glazura z oleju palmowego, którego produkcja ma fatalny wpływ na środowisko. Kwas hialuronowy jest dodatkiem, a nie dominującym składnikiem aktywnym.

Podsumowanie

Chociaż produkt nie jest „czystym” kwasem hialuronowym, warto dać mu szansę, jeśli dokuczają nam stawy. Kompleks licznych substancji korzystnie działających na stawy uśmierzył ból i poprawił stan stawów wielu pacjentom, a formuła tabletek czyni zażywanie bardzo łatwym.

 

Kwas hialuronowy na stawy

 

1. Yango Kwas Hialuronowy 7000DA – 500 ml

 

Ten kwas powinien zwrócić naszą uwagę, jeśli mamy zamiar suplementować go ze względów zdrowotnych, a dokładnie – kłopotów ze stawami. Kwas hialuronowy to nie tylko intensywnie nawilżająca substancja, która wygładza zmarszczki, ale także jeden z kluczowych składników płynów i mazi w torebkach stawowych, jego niedobory mogą prowadzić do kłopotów z narządami ruchu.

Kwas hialuronowy Yango składa się z niskocząsteczkowej formy kwasu, dzięki czemu dobrze się przyswaja. Producent zdecydował się także na dodatek witaminy C, czyli kwasu askorbinowego, który bierze czynny udział w powstawaniu kolagenu w organizmie, co także przekłada się na lepszą kondycję stawów oraz tkanki łącznej.

Według użytkowników to dobry i tani kwas hialuronowy, którego efekty działania można zauważyć całkiem szybko. Użytkownicy rekomendują go także z powodu dobrego smaku, co jest istotne w przypadku tego kwasu, który jest w formie płynnej i zażywany doustnie. 

 

 

 

 

Kwas hialuronowy kolano

 

2. Fabre EasyGo Kwas Hialuronowy 1,8% 1 Ampułko-strzykawka 2ml

 

Jeśli interesuje nas dobry kwas hialuronowy do wstrzyknięć dostawowych, być może EasyGo to produkt stworzony dla nas. Żel przeznaczony jest do wstrzykiwań w celu odtworzenia bądź uzupełnienia niedoborów płynu stawowego, co może być konsekwencją zwyrodnień lub urazów. Ze względu na specyfikę podania, nie można aplikować go samodzielnie, a wkłucia powinien dokonać odpowiednio przeszkolony lekarz. 

Produkt ma formę żelu zamkniętego w dwumililitrowej ampułce do wstrzyknięć. Jest bezpieczny, sterylny, przejrzysty i bezbarwny. Stężenie kwasu w produkcie wynosi 1,8%, a pozostałe składniki to kwas bursztynowy, bursztynian sodu, chlorek sodu (odpowiedzialny za fizjologiczny odczyn produktu) oraz woda.

Kwas hialuronowy kolano zbiera bardzo dobre recenzje użytkowników. Pomaga na dolegliwości stawowe i jest skuteczny, a dzięki prostemu składowi jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm. Użytkownicy chwalą go także za dostępność i możliwość nabycia w aptece „od ręki”.

 

 

 

 

Kwas hialuronowy tabletki

 

3. Solgar Glukozamina Kwas Hialuronowy Chondroityna Tabl. x 60

 

Ten produkt to kompleksowy suplement, dostarczający nie tylko kwasu hialuronowego, ale także glukozaminy czy chondroityny. Dzięki połączeniu tych substancji skutecznie odżywia i regeneruje chrząstkę stawową, a także poprawia jej integralność i wzmacnia ją. 

Oprócz glukozaminy, na uwagę zasługuje także obecność w składzie MSM, które jest źródłem organicznej siarki, także niezbędnej w syntezie kolagenu w naszym organizmie. Równie ważnym i ciekawym dodatkiem jest siarczan chondroityny, który jest składnikiem chrząstki odpowiadającym za zatrzymywanie w niej wody i składników odżywczych, a także kolagenu i elastyny, co przekłada się bezpośrednio na zwiększenie wytrzymałości i elastyczności stawów.

Opinie o kwasach hialuronowych oraz innych suplementach tego producenta są bardzo dobre i nie inaczej jest w przypadku tego wzmacniającego stawy kompleksu. Użytkownicy chwalą go za wydajność i bardzo dobry stosunek ceny do jakości, ponieważ produkt jest skuteczny, a na pierwsze rezultaty i zauważalną poprawę nie trzeba czekać długo. 

 

 

 

 

Kwas hialuronowy na twarz

 

4. The Ordinary Peeling z Kwasem Mlekowym 10% i Kwasem Hialuronowym

 

Test kwasów hialuronowych wykazał, że produkty The Ordinary są skuteczne i bezpieczne. Jednocześnie warto zaznaczyć, że są znane i cenione na całym świecie, więc obecność kwasu w rankingu jest uzasadniona. Peeling enzymatyczny w swoim składzie ma dziesięcioprocentowy kwas mlekowy, bardzo przyjazny dla skóry – między innymi dlatego jest chętnie wykorzystywany, chociażby w kosmetykach do higieny intymnej – oraz kwas hialuronowy.

Dzięki dużej uniwersalności kwasu hialuronowego w kosmetyce peeling przeznaczony jest do każdego typu cery, od suchej po tłustą. Produkt – pomimo wysokiego stężenia kwasu – nie powoduje podrażnień, ponieważ w składzie znajdziemy także neutralizujący ekstrakt z pieprzu tasmańskiego. Nie znajdziemy natomiast alkoholu, który wysusza skórę, olejów i silikonów zapychających pory, orzechów, które mogą wywołać niepożądane reakcje alergiczne ani glutenu.

Marka The Ordinary znana jest z wysokiej jakości kosmetyków o przemyślanych i naturalnych składach, czego potwierdzeniem jest peeling enzymatyczny. Użytkownicy cenią go za skuteczność i wydajność, chociaż chwalony jest także za zapach. 

 

 

 

 

Kwas hialuronowy 5%

 

5. Czysty kwas hialuronowy 5% trójcząsteczkowy 30ml MyVita

 

Ten produkt na pewno zwróci uwagę osób poszukujących serum do twarzy, w którym kluczowym składnikiem będzie kwas hialuronowy. Wyróżnia się on nie tylko bardzo dużym stężeniem kwasu, ale także zastosowaniem aż trzech  jego rodzajów, różniących się między sobą wielkością cząsteczki. Takie połączenie pozwala na kompleksowe działanie i zarówno głębokie wnikanie kwasu, jak i powierzchniowe zatrzymanie wilgoci. 

Serum przede wszystkim intensywnie nawilża, ale także podnosi elastyczność i wygładza skórę, nadając jej zdrowego kolorytu i blasku. Zmniejsza widoczność oznak procesu starzenia, a także przyspiesza proces gojenia. Może być stosowany zarówno bezpośrednio na skórę jako serum, jak i mieszany z innymi kosmetykami lub być bazą dla samodzielnie przygotowywanych kremów.

Serum to bardzo dobry i skuteczny kosmetyk, który jest niedrogi i dlatego jest tak chętnie wybierany przez użytkowników. Pozytywne opinie uzyskuje nie tylko z powodu skuteczności i wydajności, ale także dzięki przyjemnemu zapachowi i łatwej aplikacji. Także możliwość stosowania go jako baza dla innych kosmetyków jest doceniania i czyni z niego chętnie wybierane serum. 

 

 

 

 

Kwas hialuronowy 3%

 

6. Kwas hialuronowy 3% Serum Vivio 30ml

 

Serum z kwasem hialuronowym powinno nas zainteresować, jeśli chcemy wygładzić niechciane zmarszczki oraz zregenerować wysuszoną lub zniszczoną skórę. Trzyprocentowe stężenie bardzo dobrze sprawdzi się w pielęgnacji twarzy. 

W składzie znajdziemy cząsteczki kwasu w trzech formach – wielkocząsteczkowej, małocząsteczkowej oraz ultraniskocząsteczkowej, dzięki czemu ma różne możliwości wnikania do poszczególnych warstw skóry, pielęgnacja jest kompleksowa i wielopoziomowa. Oprócz widocznej gołym okiem poprawy stanu skóry, długotrwałe i regularne stosowanie serum pomoże uregulować gospodarkę wodną skóry, co zapobiega jej przesuszaniu i spowalnia starzenie.

Produkt jest chętnie wybierany przez użytkowników i doceniany za skuteczność i wydajność. Efekty stosowania są widoczne szybko, a dzięki temu, że dobrze się wchłania, może być spokojnie stosowany nawet bezpośrednio przed snem, bez obaw, że pobrudzi pościel. Ma ładny zapach oraz opakowanie w formie butelki z pipetą, dzięki czemu produkt łatwo się aplikuje.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki kwas hialuronowy kupić?

 

Zakup kosmetyków czy suplementów diety z kwasem hialuronowym może być kłopotliwy. Ze względu na coraz większą popularność tego składnika, dostępne jest mnóstwo produktów różniących się właściwościami oraz ceną. Deklaracje producentów i napisy na etykietkach nie pomagają w jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki kwas hialuronowy jest najlepszy, ale być może poniższy poradnik pomoże w dokonaniu właściwego wyboru.

Wielkość cząsteczek

Wielkość cząsteczek to podstawowe kryterium, od którego zależą najważniejsze i istotne z naszego punktu widzenia właściwości kwasu. Wyróżnia się trzy rozmiary cząsteczek – wielkie cząsteczki HMW, małe cząstki LMW i ultramałe cząsteczki ULMW. Wielkie cząstki z racji swojego rozmiaru nie mogą wniknąć w głębokie warstwy skóry, a zatem pozostają na powierzchni skóry, gdzie tworzą cienki film zabezpieczający przed utratą wilgoci. Małe cząstki mają większe (choć wciąż ograniczone) możliwości wnikania do głębszych warstw skóry, jednak mogą poprawić jej jędrność oraz zwiększyć przenikanie substancji czynnych. Największe możliwości działania w głębszych warstwach mają ultramałe cząstki, które przenikają do głębokich warstw skóry i wiążą wodę, co przyczynia się do długotrwałego nawilżenia i na przykład wypełnienia zmarszczek. To one są najskuteczniejszym składnikiem różnego rodzaju serum i medykamentów i stosowane są w medycynie czy kosmetyce. Niestety, kwasy hialuronowe w dobrych cenach najczęściej nie mają w swoim składzie ultramałych cząstek. Można nawet powiedzieć, że zależność ceny preparatu od rozmiaru cząstek jest odwrotnie proporcjonalna i im więcej większych cząstek, tym niższa cena. O ile w suplementach czy lekach z kwasem hialuronowym nie mamy wpływu na rozmiar cząstek i to lekarz bądź farmaceuta odpowiada za dobór odpowiedniej frakcji, o tyle w przypadku samodzielnie wybieranych kosmetyków warto zachować czujność i omijać produkty, na których nie widnieje informacja o wielkości cząstek. 

 

Dodatki i konserwanty

Wiadomo, że nie wszystkie dodatki czy konserwanty są złe, jednak niektóre mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. W przypadku kwasów hialuronowych do użytku wewnętrznego (zarówno tych do zastrzyków, jak i do zażywania doustnie) problem nie jest tak duży, ponieważ dodatki powinny mieć odpowiednie atesty, jak dla produktów spożywczych, a najczęściej dodaje się substancje wspomagające działanie lecznicze kwasu, jak na przykład witamina C czy różne związki kolagenowe. W przypadku kosmetyków natomiast lista dozwolonych substancji jest nieco dłuższa, a niektóre konserwanty czy stabilizatory mogą wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku. Najlepszy kwas hialuronowy nie powinien mieć w swoim składzie intensywnych aromatów, olejów mineralnych czy phenoxyethanolu, który jest chętnie używany do konserwowania kosmetyków, natomiast jest silnie drażniący i nie powinien być stosowany w kosmetykach, których nie spłukujemy, tylko pozostawiamy na skórze przez dłuższy czas.

 

Stężenie kwasu

Jaki kwas hialuronowy wybrać, zależeć powinno także od jego stężenia. Podobnie jak wcześniej, w przypadku produktów o działaniu medycznym trudno wskazać optymalne stężenie, ponieważ zależeć będzie ono od przeznaczenia, oczekiwanego działania czy innych substancji aktywnych znajdujących się w produkcie. W przypadku kosmetyków natomiast wybór pozostaje w naszych rękach i dlatego warto wiedzieć, co wybrać. Paradoksalnie nie zawsze najlepszy kwas hialuronowy będzie tym o najwyższym stężeniu. Stężenia kwasu hialuronowego w dostępnych kosmetykach wahają się w przedziale od 1 do 5%, a im większe stężenie, tym intensywniejsze działanie kwasu. Dlatego przyjmuje się, że kosmetyki o stężeniu od 1 do 3% nadają się do stosowania na twarz i ciało do codziennej pielęgnacji, im delikatniejsza część ciała i cieńsza skóra, tym mniejsze stężenie. Dla przykładu, na skórę szyi czy dekolt lepiej użyć kosmetyku o stężeniu 1%, natomiast w przypadku poprawiania kondycji dłoni można bezpiecznie zastosować trzyprocentowe stężenie. Stężenia od 3 do 5% to już silnie skoncentrowane kwasy, których powinno używać się lokalnie i punktowo, czyli dokładnie w miejscu działania. Takie stężenia już nie nawilżają i pielęgnują, tylko wypełniają zmarszczki czy wspomagają gojenie się ran, czy blizn.

Forma

Kwas hialuronowy dostępne jest w różnych formach, powinniśmy wybrać taką, którą najłatwiej będzie nam zaaplikować. Kwasy dostępne w formie proszku są czystymi solami kwasów hialuronowych, a zatem charakteryzują się stuprocentowym stężeniem i z tego powodu nie wolno stosować ich bezpośrednio na powłoki ciała, bez rozcieńczenia do bezpiecznego stężenia. Istotne jest także to, że w tej formie dostępne są tylko dwie z trzech grup kwasów – albo wielkocząsteczkowe, albo ultramałocząsteczkowe. Bardzo popularne są żele z kwasem hialuronowym w różnych stężeniach, najczęściej od 1 do 3%. W tej formie dostępne są zarówno jako materiały medyczne (na przykład do wstrzyknięcia do torebki stawowej), jak i jako kosmetyki. Potrójny kwas hialuronowy natomiast najczęściej spotykany (i najłatwiej przyswajany) jest jako wodny roztwór. 

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja, która występuje w organizmie każdego człowieka. Ma postać soli sodowej, zwanej hialuronianem sodu, którą znajdziemy w skórze, ciele szklistym oka oraz mazi stawowej. Kwas to również składnik tkanki łącznej oraz płynów ustrojowych, a także budulec ścianek w naczyniach krwionośnych. Podstawowe zadanie kwasu hialuronowego to wiązanie wody – 1 g kwasu może związać nawet 6 litrów wody, dzięki czemu skóra jest gładka i napięta. Z wiekiem ilość substancji w organizmie się zmniejsza, przez co cera jest sucha. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na jego uzupełnienie, dostarczając go w formie tabletek, kremów czy zastrzyków. 

 

P2: Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy to substancja, której budowa jest zgodna z budową komórek w ciele, dzięki czemu nasz organizm ją dobrze toleruje. Reakcje alergiczne lub podrażnienia rzadko się zdarzają, jednak należy pamiętać, żeby każdy zabieg konsultować z lekarzem lub specjalistą. Po wypełnieniu kwasem bruzd i zmarszczek może pojawić się lekkie zaczerwienienie i obrzęk, jednak znikają one po 2-3 dniach. Z zabiegów wypełniania kwasem hialuronowym nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Odradza się je również osobom z nowotworami i chorobami autoimmunologicznymi. Do innych przeciwwskazań należą stany zapalne skóry, opryszczka, trądzik czy infekcje. 

P3: Jak długo czeka się na efekty zabiegu kwasem hialuronowym?

Przyjmowanie kwas hialuronowego w postaci zastrzyków jest najchętniej wybieranym sposobem przyjmowania substancji, gdyż efekty widać niemal od razu po zabiegu. Specjaliści uprzedzają, że zaraz po zastrzyku może pojawić się niewielki obrzęk i zaczerwienienie, jednak znikają one po kilku dniach. Jeśli proces jest prawidłowo przeprowadzony, efekty wstrzykiwania mogą utrzymywać się na twarzy do 4 miesięcy. 

 

P4: Jakie obszary twarzy można poprawić przy pomocy kwasu hialuronowego?

Powszechnie uważa się, że kwasu hialuronowego używa się wyłącznie do wypełniania zmarszczek i powiększania ust. Substancja ma jednak szersze zastosowanie. Wiele gabinetów kosmetycznych oferuje zabiegi, takie jak: Nieoperacyjną korektę nosa, mezoterapię czy modelowanie owalu twarzy. Kwas hialuronowy niweluje efekty starzenia również w takich miejscach, jak skronie, dłonie, dekolt, bruzdy wokół ust i nosa, cienie pod oczami czy tzw. kurze łapki. 

 

P5: Jakie są zalety stosowania kwasu hialuronowego?

Zabieg przy użyciu kwasu hialuronowego ma wiele zalet, dzięki którym wiele kobiet i mężczyzn decyduje się na nie. Do głównych plusów zaliczyć można to, że nie jest pochodzenia zwierzęcego i jest całkowicie wchłaniany przez organizm, a do jego zastosowania nie są konieczne żadne zabiegi chirurgiczne. Substancja bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne, dlatego przed jej użyciem nie są wymagane żadne testy. Kwas hialuronowy stymuluje także komórki do produkcji kolagenu. Zabiegi z jego użyciem zapewniają niemal natychmiastowe efekty. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ