Ranking 6 najlepszych lamp antydepresyjnych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.12.24

 

Lampy antydepresyjne – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli znalazłeś się na naszej stronie, to zapewne szukasz miarodajnych informacji dotyczących lamp antydepresyjnych. My ze swej strony, aby ułatwić zakup naszym czytelnikom, pokusiliśmy się o sprawdzenie, który z produktów, w jakim stopniu spełnia oczekiwania klientów. Po zbadaniu trendów zakupowych, jak również opinii osób użytkujących takie urządzenia, doszliśmy do wniosku, że modelem numer jeden jest lampa antydepresyjna Rondo LED 400. Jest to wyrób medyczny legitymujący się certyfikatem Det Norske Veritas CE 0434. Okrągły kształt lampy przywodzi na myśl słońce, które produkt ten zastępuje w jesienne i zimowe dni, gdy go nam brakuje. Lampa ma metalowy statyw i akrylową obudowę klosza, a diody świecące LED mają żywotność do 50000 godzin pracy. Producent, znając odporność swojego produktu, daje pięcioletnią gwarancję. Jest to również energooszczędny produkt, który pobiera jedynie 20 W. Drugim modelem wyróżnionym przez klientów jest Ultraviol Fotovita FV-10 o mocy 125 W i trwałości świetlówek do 10000 godzin. Lampa jest pozbawiona promieniowania ultrafioletowego, zatem jest bezpieczna dla oczu. Jej smukły i wysoki kształt pozwala na łatwe wkomponowanie lampy w wystrój pomieszczenia.

6 najlepszych lamp antydepresyjnych. Opinie w 2024 roku

 

Lampa antydepresyjna to idealny sprzęt, który pomoże Ci się uporać z jesienno-zimową chandrą. Często brak witamin czy światła słonecznego sprawia, że jesteśmy senni, smutni i pozbawieni apetytu. Jeżeli masz dość swoich melancholijnych nastrojów, dobrym pomysłem może być inwestycja w taką lampę. W sklepach znaleźć można wiele modeli. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz energooszczędność sprzętu. Dlatego też, nasz ranking lamp antydepresyjnych ma na celu zapoznać Cię z najciekawszymi modelami na rynku.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to dobrej jakości lampa, którą charakteryzuje natężenie światła z odległości 50 cm o wartości 2 500 lx, a po zbliżeniu do 25 cm natężenie to wzrasta do 10000 lx. Niewielkie wymiary (32 cm wysokość wraz z podstawką i 25 cm średnicy) ułatwiają dobre ustawienie, wygodne do przeprowadzenia terapii.

Wady

Stopień ochrony przed pyłami i wilgocią lampy wynosi IP20. Oznacza to, że nie możemy z produktu korzystać w łazience, czy saunie. Stopień ochrony wymagany dla łazienki wynosi bowiem IP21 dla oświetlenia oddalonego od źródeł wody, a dla urządzeń zbliżonych do prysznica czy wanny IP44 i więcej.

Podsumowanie

Model niewielkiej lampy antydepresyjnej o skandynawskim designie, intensywnym świetle i długiej żywotności diod LED. Niewielka waga i rozmiary pozwalają na łatwe zarządzanie lampą w domu. Terapia lampą nie wymaga patrzenia na nią. Wystarczy, aby światło docierało również do oczu.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie to cechuje się intensywną pracą. Trwający 30 min seans, na pewno przyniesie pożądane efekty. Specjalna powłoka na lampie nie szkodzi oczom, ani nie wywołuje migreny. Duża moc gwarantuje wydajną pracę przez kilka tysięcy godzin.

Wady

Choć lampa nie wywołuje bólu oczu, może powodować dyskomfort, więc twarz powinna znajdować się w odległości co najmniej 75 cm od urządzenia. Dość duża waga sprawia, że lampę ciężko jest przenosić, dlatego odradzana jest zmiana jej położenia.

Podsumowanie

Duża efektywność oraz prosta obsługa to zalety, które zdecydowanie przewyższają wysoką cenę zakupu. Jest to bezpieczny model, który pozbawiony został promieniowania UV. Duże natężenie światła sprawia, że nawet krótki seans przynosi efekty.

Rozważ też

Zalety

Produkt ma działanie nie tylko antydepresyjne, ale również antystresowe. Zanim trafił na sklepowe półki przeszedł wiele testów klinicznych, które potwierdziły jego niezawodność i bezpieczeństwo. Lampa nie jest szkodliwa dla oczu, bo nie emituje promieni UV.

Wady

Urządzenie ma stosunkowo małą moc, co oznacza, że jego wydajność i żywotność są mniejsze. Do tego niewielkie wymiary sprzętu sprawiają, że należy spędzić więcej czasu przy naświetlaniu, by zauważyć efekty w zmianie nastroju.

Podsumowanie

Urządzenie zostało starannie wykonane, dzięki temu powierzchnia oświetlenia jest równomierna, co gwarantuje lepsze efekty. Obsługa modelu jest bardzo prosta, a do tego konsument może sobie dostosować kąt nachylenia modelu do swoich potrzeb.

 

1. Lampa antydepresyjna Innolux Rondo LED 400

 

Lampa Innosol Rondo, producenta Innojok Oy z Finlandii, sprzedawana na naszym rynku przez polskiego dystrybutora, to wyrób medyczny. Potwierdzeniem tego jest zarówno uzyskany certyfikat Det Norske Veritas CE 0434, jak i uzyskanie European Consumers Awards w 2010 roku. Lampę antydepresyjną Rondo LED 400 wyróżniają niewielkie rozmiary wynoszące niewiele ponad 32 cm wysokości i 25 cm średnicy.

Okrągły kształt rodzi skojarzenia ze słońcem, którego światło ma nam zastępować w ponure dni. Medycyna udowodniła, że fototerapia wpływa dobroczynnie na nasze samopoczucie. Jednak, aby była ona skuteczna, światło powinno charakteryzować się odpowiednim natężeniem i kolorem. Opisywany produkt, wyposażony w diody LED o mocy 20W, emituje intensywne, jasne, białe światło zbliżone do naturalnego.

Ilość lumenów, jakie docierają podczas seansu, zależy do odległości od lampy. Przy odległości 50 cm do użytkownika dotrze 2 500 lx, gdy odległość tę zmniejszymy do 25 cm, zostaniemy naświetleni wiązką 10 000 lx. Co ważne, podczas naświetlania pacjent nie musi patrzeć w kierunku światła. Terapia będzie również skuteczna, gdy światło będzie do oczu po prostu docierało. W tym czasie osoba naświetlana może czytać, czy zajmować się inną czynnością. W opinii klientów nikt nie ma takiego doświadczenia w przywracaniu dobrego samopoczucia, jak Finowie, którzy wciąż się borykają z problemem niedoświetlenia. Dlatego większość klientów zaufało produktom firmy fińskiej.

Lampa antydepresyjna Rondo LED 400 to produkt fiński, wymyślony na potrzeby osób borykających się z problemami będącymi następstwami przebywania na terenach niedostatecznie naświetlonych przez słońce. Sprawdźmy jej zalety i wady.

 

 

 

 

 

2. Ultraviol Lampa antydepresyjna Fotovita FV-10

 

Na początku naszego zestawienia znalazł się model Ultraviol Fotovita FV-10. Lampa ta bardzo dobrze wpływa na zdrowie. Już po kilku seansach, można zauważyć dużą poprawę nastroju. Wystarczy 30 minut dziennie, aby poczuć różnicę i wstawać z łóżka pełnym energii.

Rozmiar tego produktu to 62,6 cm x 27,5 cm x 18 cm. Natężenie oświetlenia wynosi 5000 lux w odległości 50 cm, a 2500 lux w oddaleniu 75 cm. Dodatkowo, lampa ta nie szkodzi oczom, ponieważ pozbawiona jest promieniowania ultrafioletowego. Jej moc to 125 W, a świetlówki powinny działać przez 10000 godzin. Ponadto, waga tego modelu to 4 kg, więc bez problemu można go wyciągać tylko na czas kuracji.

Jest to bezpieczne, medyczne urządzenie, które może być używane nawet przez kobiety w ciąży. Jednakże osoby, które planują stosować terapię w domu, powinny najpierw zasięgnąć opinii lekarza. Ta najlepsza lampa antydepresyjna cieszy się pozytywnymi opiniami wśród użytkowników. Uważają oni, że jest to łatwy w użyciu i efektywny sprzęt.

Model Ultraviol Fotovita FV-10 wydajna lampa antydepresyjna o średniej wielkości. Dokładne wymiary produktu wynoszą: 62,5 cm x 27,5 cm x 18 cm.

 

 

 

 

 

3. Beurer Lampa Światła Dziennego Tl 90

 

Kolejne miejsce w naszym rankingu zajął model Beurer TL90. Lampa ta jest wyrobem medycznym, który ma działanie antystresowe i antydepresyjne. Produkt ten jest energooszczędny. Istotną kwestią jest to, że nie wydziela promieni UV. Dzięki temu, lampa ta nie jest szkodliwa dla oczu.

Podwójne żarówki o mocy 36 W każda, równomiernie oświetlają powierzchnię. Zapewnia to duży komfort użytkowania. Naświetlenie wynosi 10000 lux, więc jest ono dość intensywne. Powierzchnia naświetlania to 34 cm x 51 cm. Konsument może dostosować kąt nachylenia tego modelu do swoich potrzeb.

Użytkowanie tej lampy jest wygodne i proste. Zapalanie odbywa się za pomocą jednego przycisku, a specjalny minutnik podaje informację, ile czasu zostało do końca kuracji.

Przy włączaniu, nie ma nieprzyjemnego efektu migotania. Dodatkowo, lampa ta wyposażona została w zawieszkę, więc można ją bez przeszkód zawiesić na ścianie. Konsumenci cenią sobie ten produkt za ciekawy design i korzystną cenę.

Nowoczesna i bardzo wydajna lampa Beurer TL90 to sprzęt o średniej wielkości, który zaprojektowano do walki z depresją.

 

 

 

 

 

4. Beurer Lampa depresyjna TL 30

 

Kolejne miejsce na naszej liście zajął model Beurer TL30. Produkt ten bardzo dobrze sprawdzi się na jesienne i zimowe wieczory, aby skutecznie poprawić swoje samopoczucie.

Sprzęt ten ma wymiary 23,6 cm x 15,6 cm x 2,6 cm. Niewielkie rozmiary sprawiają, że lampa ta sprawdzi się zarówno w domu, jak i w podróży. Poza tym, model ten waży jedynie 0,4 kg, więc jest to urządzenie wygodne do użytku przez każdego. Jego prostokątny kształt pozwala na użytkowanie w pionie i w poziomie. Kąt nachylenia można dostosowywać za pomocą specjalnej, regulowanej nóżki.

Natężenie światła tego modelu to 10000 lux, więc można go stosować leczniczo i profilaktycznie. Powierzchnia naświetlania to 20,5 cm x 12,4 cm. Napięcie tej lampy wynosi 220 V. Ponadto do zestawu dołączony jest specjalny pokrowiec, dzięki któremu produkt nie kurzy się, gdy nie jest używany.

Ta dobra i tania lampa antydepresyjna jest pozytywnie oceniana przez konsumentów. Twierdzą oni, że dobrze wpływa na samopoczucie.

Niewielka lampa antydepresyjna Beurer TL30 to bardzo nowoczesny model, który stanowi ciekawy zamiennik terapii farmakologicznej.

 

 

 

 

 

5. Beurer Lampa antydepresyjna TL 50

 

Następną propozycją jest model Beurer TL 50. Lampa ta jest wyrobem medycznym i jej użytkowanie pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie. Produkt ten ma kształt okręgu, a kolor obudowy jest biały. Sprawia to, że jest nie tylko urządzeniem leczniczym, lecz również idealnym uzupełnieniem wnętrza.

Powierzchnia naświetlania posiada średnicę 25 cm. Sprzęt ten emituje światło o natężeniu 10000 lux. Istotną kwestią jest równomierne oświetlenie pomieszczeń przez ten model.

Jest to lampa energooszczędna, która nie wydziela szkodliwych promieni UV, a co za tym idzie, nie szkodzi oczom. Wygodnym elementem jest możliwość ściemniania oświetlenia.

Niewielkie rozmiary sprawiają, że można ją zabrać ze sobą w podróż. Opinie o lampach antydepresyjnych tego producenta są bardzo pozytywne. Ten przyrząd doceniany jest za ciekawy design.

Lampa Beurer TL 50 to model służący do walki z depresją i złym samopoczuciem, który swoim wyglądem przypomina stojące lusterko.

 

 

 

 

 

6. Innojok Innosol Mesa 160 Mega 

 

Fototerapia to nowa metoda, która używana jest do walki z depresją i wahaniem nastroju. Jeśli cierpisz na któreś z tych schorzeń polecamy Ci zainwestować w Innojok Innosol Mesa 160 Mega. Jest to nowoczesna lampa, której celem jest imitowanie światła słonecznego, które pozbawione jest niebezpiecznego promieniowania UV.

Prezentowany sprzęt jest jednym z najsilniejszych modeli dostępnych na rynku, co gwarantuje dużą efektywność pracy. Natężenie oświetlenia w odległości 140 cm wynosi 2500 lx. Z kolei, gdy znajdujemy się nie dalej niż 70 cm od lampy, jej siła równa jest 10000 lx. Producent zaleca, by nie wystawiać się na działanie urządzenie na czas dłuższy niż 30 min dziennie. Równocześnie odradzane jest patrzenie wprost na lampę, istotne jest, by światło docierało do oczu. Dużym atutem prezentowanego sprzętu jest to, że po zabiegu można go przyciemnić i używać jako standardowej lampy.

Obudowa produktu wykonana jest z wysokiej jakości metalu, a klosz z tworzywa sztucznego. Taką odporną na uszkodzenia mechaniczne konstrukcję doceniło wielu konsumentów.

Model Innojok Innosol Mesa 160 Mega to lampa antydepresyjna wykonana z połączenia metalu oraz tworzywa sztucznego. Pobór mocy sprzętu to 160 W, zaś jego wymiary to: 65 cm x 40,5 cm x 11 cm.

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką lampę antydepresyjną kupić ?

 

Lampy antydepresyjne są dowodem na to, że światło może leczyć. Na naszym rynku takie sprzęty wciąż nie są zbyt popularne, aczkolwiek, coraz więcej osób zwraca na nie uwagę. Światło, które imituje prawdziwe słońce, może okazać bardzo dobrym rozwiązaniem w walce z depresją. Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem takiego urządzenia, ale nie wiesz od czego zacząć, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiemy Ci, jaką lampę antydepresyjną wybrać.

Do czego używamy lampy antydepresyjne?

Urządzenie to jest bardzo dobrą opcją na jesienno-zimowe chandry. Jak wiadomo, jesienią i zimą nie uświadczymy zbyt wiele promieni słonecznych. Dlatego lampy antydepresyjne zostały skonstruowane tak, aby jak najwierniej imitować ciepłe promienie słońca. Badania udowodniły, że urządzenie to sprawdza się nie tylko przy zwalczaniu sezonowej depresji. Jest ono również bardzo dobre przy leczeniu długotrwałej depresji, przy zaburzeniu afektywnym dwubiegunowym, a także przy lękach. Lampa antydepresyjna może być idealnym wsparciem dla terapii lekami.

 

Dystans terapeutyczny

Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest dystans terapeutyczny. Jest to dystans między twarzą a lampą. Odległość od sprzętu powinna wynosić nie więcej niż 23 cm. Możemy też wybrać takie, które oferują 10 000 luksów przy 45 cm lub nawet przy 60 cm odległości od źródła światła. Niestety, problem jest taki, że producenci nie zawsze określają, jak blisko urządzenia nasza twarz powinna się znajdować, aby zagwarantować najlepsze efekty. Nie możemy mieć więc pewności, że ten dystans 10 000 luksów będzie osiągnięty, gdy ustawimy się w odległości 60 cm od źródła światła.

Najbardziej odpowiednie natężenie światła to około 10 000 luksów. Jest to wynik bardzo podobny do naturalnego promieniowania słonecznego. Minimalny dystans, który przyniesie komfort i odprężenie wynosi 2 500 luksów. Im więcej luksów, tym lepiej. Pomoże to nam zwalczyć sezonową depresję. Spotykamy się także z lampami o dystansie terapeutycznym wynoszącym 5000 luksów, które dają nam pośredni wynik.

 

Moc

Aby lampa antydepresyjna mogła wytworzyć aż 10 000 luksów, potrzeba jej naprawdę dużo mocy, co wiąże się z większymi kosztami eksploatacji. Możemy znaleźć lampy, które także mają możliwość imitowania światła, jak w południe. Jednak w przypadku takich modeli musimy praktycznie włożyć naszą twarz w urządzenie. Dobre urządzenia mają ok. 2 żarówek, z czego moc każdej z nich to ok. 500 W.

 

Świetlówki

Dzięki wysokiej jakości świetlówek możemy zyskać lepszy dystans terapeutyczny. Zapewni to nam większy komfort i relaks. Warto wybrać świetlówki o dużej żywotności, dzięki temu nie będziemy musieli ich co chwilę wymieniać.

 

Z zielonym, białym, czy niebieskim światłem LED – jaka lampa antydepresyjna jest najlepsza ?

Naukowcy udowodnili, że lampy antydepresyjne używające niebieskie światło LED pozwalają uregulować nasz zegar biologiczny, a także stymulują nasze komórki ipRG. Niektórzy producenci uważają jednak, że światło tego typu może uszkodzić wzrok. Jednak nie udało im się tego jak dotąd udowodnić.

Zielone światło potrafi działać jak silne leki antydepresyjne i reguluje nasz biologiczny zegar. Natomiast białe światło najlepiej sprawdza się dla osób starszych. Wszystko dlatego, że podczas gdy komórki ipRG w naszym oku się starzeją, to światła – niebieskie i zielone – nie są w stanie do nich dotrzeć, natomiast białe dociera.

 

Regulacja światła

Bardzo ważne jest to, abyśmy mogli swobodnie regulować natężenie światła. Dzięki temu, możemy używać taką lampę do czytania lub do oświetlania pomieszczenia. Warto także zaopatrzyć się w produkt, który wytwarza światło bezcieniowe. W efekcie, oprócz terapii światłem będziemy mogli przy niej wykonywać także zwykłe, domowe czynności.

Design

Taki sprzęt jest często dość duży i bardzo widoczny, dlatego ważne, aby dobrze się prezentował. Na rynku mamy do wyboru wiele ciekawych wzorów, a więc z całą pewnością znajdziesz coś, co sprosta Twoim oczekiwaniom. Najczęściej wybierane są lampy w stonowanych kolorach, które dopasują się do każdego rodzaju pomieszczenia. Możemy także nabyć personalne urządzenia antydepresyjne, które często doczepia się do daszka czapki. W ten sposób możemy z nich korzystać nawet na zewnątrz. Równie popularne są modele, które możemy zaczepić na monitor naszego komputera lub laptopa.

 

Dodatkowe funkcje

Bardzo użyteczną funkcją jest automatyczne wyłączanie się urządzenia. Możemy ustawić naszą lampę, aby wyłączyła się po wybranym przez nas czasie bez zerkania na zegarek. Wiele lamp antydepresyjnych ma także wbudowaną funkcję zegarka i alarmu. Najnowsze urządzenia nie świecą nam w oczy, lecz w uszy. Podobno światło ma bardzo duży wpływ na kości.

 

Baterie

W wielu produktach tego typu nie możemy sami wymienić baterii. Sprawi nam to wiele dodatkowych kłopotów. Dlatego zalecamy wybór takiego sprzętu, w którym można samemu wymienić baterie. Dobrym rozwiązaniem może być nabycie urządzenia, które jest zasilane przez USB lub przez kabel.

 

Lampy antydepresyjne w dobrych cenach

Najprostsze lampy, o niezbyt wysokiej mocy możemy znaleźć już za około 300 zł. Za większe, bardziej zaawansowane sprzęty zapłacimy nawet kilka tysięcy złotych.

 

 

Jak działa lampa antydepresyjna?

 

Lampy antydepresyjne wciąż zyskują na popularności. Mimo to spora grupa konsumentów nie wie, czym właściwie jest to urządzenie i jak działa. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy krótki tekst, w którym w jasny sposób wyjaśniamy zasady działania tego sprzętu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy warto inwestować w lampę antydepresyjną i wciąż zastanawiasz się, czy jej użytkowanie rzeczywiście przynosi efekty, prezentowany artykuł jest dla Ciebie.

Lampa antydepresyjna – jak działa?

Światło generowane przez lampę antydepresyjną jest podobne do światła słonecznego. Mowa tutaj o takich właściwościach jak długość fali, natężenie czy kolor. Nie jest tajemnicą, że słońce jest potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. To m.in. ono jest źródłem witaminy D, która odpowiada za mocne kości i zęby, jak i pozwala zapobiec nowotworom serca i nadciśnieniu. Promienie słoneczne działają także bardzo dobrze na nasze samopoczucie. Łatwo stwierdzić, że w pogodne dni mamy zdecydowanie więcej energii do działania, aniżeli wtedy, kiedy za oknem panuje szaruga. Lampa antydepresyjna, jak sama nazwa wskazuje, ma pomóc zwalczyć zły nastrój i spadek samooceny.

Tego typu problemy dotykają nas właśnie wtedy, kiedy brakuje nam światła. Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na pogodę, ale możemy pomóc sobie, kupując wspomniany sprzęt. Bez wątpienia generowane przez niego światło nie ma aż tak dobrych właściwości, jak to pochodzące ze słońca, ale ich działania są zbliżone. Za korzystaniem z urządzenia przemawiają nie tylko potencjalne efekty, ale też jego łatwa obsługa. Aby rozpocząć korzystanie z lampy, wystarczy ustawić ją na stabilnej powierzchni (np. na biurku) i podłączyć do źródła zasilania. Warto wspomnieć, że światło generowane przez lampę wpływa na pracę naszego mózgu, co prowadzi do zwiększenia produkcji melatoniny odpowiadającej m.in. za nasze lepsze samopoczucie.

 

Kiedy warto korzystać z lampy antydepresyjnej?

Wszyscy chcemy nie tylko znać odpowiedź na pytanie, jaka lampa antydepresyjna jest polecana przez użytkowników. Wiele osób zastanawia się także nad tym, kiedy warto używać tego sprzętu. Bez wahania można stwierdzić, że najczęściej z urządzenia korzysta się w okresie jesiennym. To właśnie podczas tej pory roku pogoda często się załamuje. Pojawiają się dni, w których słońce jest niemal w całości ukryte za chmurami. Wiele osób odczuwa wtedy znużenie i brak chęci do podjęcia jakiejkolwiek aktywności. Po lampę antydepresyjną można jednak sięgać niezależnie od pory roku. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Warto podkreślić, że korzystanie ze sprzętu jest bezpieczne dla naszego zdrowia.

Czy lampa antydepresyjna jest skuteczna?

Myśląc o zakupie lampy antydepresyjnej, wielu konsumentów zastanawia się, czy jej użytkowanie rzeczywiście przynosi efekty. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Opinie psychologów i psychiatrów co do tego zagadnienia nie są jednoznaczne. Jeśli jednak istnieje choć niewielka szansa na to, że urządzenie pomoże nam pokonać nieprzyjemny nastrój, warto z niego skorzystać. Jak zostało wcześniej podkreślone, użytkowanie lampy jest w pełni bezpieczne. Używając jej, nie możemy sobie zaszkodzić, a jedynie pomóc. Sporo konsumentów, którzy zdecydowali się kupić sprzęt, zapewniają, że regularne sesje naświetlania przynoszą oczekiwane efekty. Jeśli więc Twoje samopoczucie od dłuższego czasu nie jest najlepsze, inwestycja w lampę antydepresyjną może okazać się jednym z najlepszych wyborów.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić lampę antydepresyjną?

Lampę depresyjną możemy zbudować samodzielnie i dzięki temu przekonać się, czy rzeczywiście potrzebujemy tego typu sprzętu. Jak to zrobić? Należy przede wszystkim zaopatrzyć się w oprawę, możemy w tym celu wykorzystać np. starą, niepotrzebną już lampkę. Bardzo istotny jest właściwy dobór źródła światła, gdyż ma to być żarówka emitująca strumień, którego temperatura barwowa w jak największym stopniu odpowiada promieniom słonecznym. Wiele osób kupuje w tym celu świetlówki, ale można też zdecydować się na halogenowe żarówki rurkowe, przy których zamocowane będą dodatkowe filtry.

P2: Lampa antydepresyjna – jak stosować?

To, czy lampa antydepresyjna okaże się skuteczna, zależy przede wszystkim od sposobu jej używania. Najważniejsze jest to, aby podczas fototerapii emitowane przez urządzenie światło trafiało bezpośrednio do oczu. Oznacza to, że należy siedzieć przodem lub bokiem do lampy, nie tyłem. Jeśli sprzęt emituje bardzo mocne światło, nie musimy znajdować się bardzo blisko niego, aby odczuć działanie. Jak twierdzą specjaliści, odległość od antydepresyjnej lampy trzeba dobrać w taki sposób, aby światło docierające do oczu miało natężenie ok. 10 000 luksów. Sesja powinna trwać średnio od 30 do 60 minut dziennie (zależy to od natężenia strumienia, im jest mocniejszy, tym krótszy staje się czas fototerapii).

 

P3: Lampa antydepresyjna – gdzie kupić?

Lampy antydepresyjne dostępne są przede wszystkim w sklepach RTV AGD. Zwykle trudno je znaleźć w takich miejscach jak np. hipermarkety, choć zdarzają się wyjątki. Jednak jeśli zależy nam na zakupie estetycznie wyglądającego i skutecznie działającego modelu, warto sprawdzić ofertę sklepów online. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednie hasło i przejrzeć wyświetlone wyniki. W Internecie wybór lamp antydepresyjnych zazwyczaj jest znacznie większy, gdyż dostępne są sprzęty bardziej, jak i mniej popularnych marek. Ponadto możliwość zrobienia zakupów bez wychodzenia z domu jest bardzo wygodna, to samo dotyczy dostarczenia przesyłki pod wskazany adres.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ