Depilacja laserowa skutki uboczne
Depilacja laserowa to bardzo powszechny zabieg usuwania niechcianego owłosienia. Ale czy dla każdego jest ona bezpieczna? Jak należy się przygotować i czego spodziewać podczas i po zabiegu? Co zrobić, aby zminimalizować skutki uboczne i jak sobie z nimi radzić, gdy już wystąpią?
Depilacja laserowa przeciwskazania
Przede wszystkim, aby uchronić się przed skutkami ubocznymi depilacji laserowej należy się zapoznać z przeciwskazaniami do jej przeprowadzenia. Gdy okaże się, że znajdujemy się w grupie osób, dla których nie poleca się takiego zabiegu, skutki mogą być bardziej dotkliwe od tych, które zdarzą się osobom bez przeciwskazań. Zatem do zabiegu nie powinny przystępować osoby ze świeżą opalenizną, kobiety w ciąży, osoby bezpośrednio po przebytych infekcjach wirusowych, grzybicznych i bakteryjnych. Przeciwskazaniem też jest istnienie takich chorób jak nowotwory, łuszczyca czy cukrzyca, a także krótki odcinek czasu od zabiegu chirurgicznego.
Wykonywanie zabiegu
Zabieg powinien być wykonywany w zakładzie, w którym mamy możliwość rozmowy przed nim z kosmetyczką wykonująca zabieg w celu rozwiania wszelkich wątpliwości dotyczących jego przebiegu. Kosmetyczka też powinna zebrać wywiad istnienia ewentualnych przeciwskazań i wyjaśnić na czym polega przygotowanie się do zabiegu i jak postępować po nim.
Dobrze jest również, gdy kosmetyczka wykona próbę na wybranym obszarze skóry, aby sprawdzić czy depilator laserowy, a ściślej wiązka światła jest przez skórę tolerowana. Gdy po wykonaniu testu skóra nie wykaże reakcji alergicznych, można przystąpić do wykonywania zabiegu. Światło lasera padając na skórę jest pochłaniane przez zawartą w mieszku włosowym melatoninę, która przekształca światło w ciepło niszczące mieszek. Aby skutek był zadowalający trzeba dopasować moc lasera i czas impulsu świetlnego do rodzaju usuwanych włosów i karnacji skóry. (Niektóre urządzenia mają automatyczną funkcję rozpoznania rodzaju skóry i włosów).
Po zakończonym zabiegu, w zależności od gwałtowności reakcji skóry (nie zawsze występuje widoczna reakcja), na którą może się złożyć zaczerwienienie jej powierzchni, lekki obrzęk i ogólne podrażnienie utrzymujące się przez kilka godzin – skrajnie do kilku dni, należy nałożyć na powierzchnię depilowaną preparaty łagodzące objawy. Dobrze jest też przez kilka dni unikać sauny, gorących kąpieli, basenu, a także nie stosować kosmetyków ze spirytusem w składzie i samoopalaczy ani peelingów.
Zabieg laserowego usuwania owłosienia należy przeprowadzić kilkakrotnie. Wynika to między innymi z faktu, że włosy mają różne fazy wzrostu. Podczas gdy jedne z nich są bujnie rosnące, inne mają fazę uśpienia i na nie laser nie jest w stanie w tej fazie zadziałać. Trzeba też mieć świadomość, że laser może nie od razu na każdy mieszek włosowy zadziałać. Bywa też tak, że zostanie on najpierw osłabiony, a całkiem usunięty po kolejnej laseroterapii.
Skutki uboczne
Aby ograniczyć jakiekolwiek skutki uboczne należy się do depilacji laserem dokładnie przygotować. Nie należy lekceważyć zaleceń braku opalania i stosowania samoopalaczy przed zabiegiem, bowiem opalona skóra może wywołać podczas zabiegu jej poparzenie. Dlatego tak ważnym jest, aby zastosować się do wszelkich zaleceń specjalisty. Dobrze przygotowany pacjent do depilacji może się spodziewać, że skutki uboczne się nie pojawią, a jeżeli się pojawią to w niewielkim zakresie.
Najczęściej pojawiającym się skutkiem po laseroterapii jest oparzenie skóry. Dlatego tak ważne jest, aby zabieg wykonywać w sprawdzonym zakładzie, przez doświadczonych specjalistów, którzy potrafią dobrać parametry pracy lasera do skóry i włosów pacjenta. Specjalista też powinien podczas zabiegu przyglądać się reakcji skóry na działanie lasera i w razie wątpliwości i oznak nietolerancji – przerwać zabieg.
Trzeba jednak dodać, że zabieg laserowego usuwania owłosienia na ten moment jest najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą usuwania niechcianych włosów. I poważne skutki uboczne, choć się pojawiają, są sprawą marginalną. Dobrze przygotowany pacjent do zabiegu nie musi się ich obawiać.
Po stosowaniu lasera zdarza się również, że pojawią się przebarwienia na skórze. Przebarwienia takie powinny samoczynnie zblednąć i zniknąć, najdalej w ciągu kilku miesięcy od zabiegu.
Do wystąpienia skutków ubocznych może się też przyczynić sam pacjent. Dobrze jest po zabiegu obszar objęty działaniem lasera traktować w sposób szczególny. Dlatego parę dni po zabiegu należy stosować łagodne i delikatne kosmetyki do mycia, nie brać gorących kąpieli nie korzystać z sauny ani basenu. Również nie należy pocierać skóry mocno ręcznikiem podczas wycierania. Nie zaleca się też opalania, używania perfum, dezodorantów i innych kosmetyków zawierających alkohol.
Natomiast w przypadku wystąpienia jakichkolwiek podrażnień zastosować Panthenol albo Bepanthen, które podrażnienia powinny załagodzić. Skórę należy smarować tak długo, jak długo czujemy dyskomfort.
October 29, 2021 at 8:02 am
Najskuteczniejsza jest depilacja laserowa laserem Vectus. Miałam robioną depilację pach, bikini w salonie Mariposa w Warszwie i mam święty spokój bo włoski nie odrastają.
Odpowiadać