Domowy peeling do twarzy

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Każda z nas powinna dbać o odpowiednią pielęgnację twarzy, ponieważ jest ona naszą wizytówką. Skóra naszej twarzy narażona jest na niekorzystne oddziaływanie promieni słonecznych, a w sezonie zimowym na działanie mrozu. Z tego względu bardzo szybko staje się ona szorstka, sucha oraz łuszcząca. 

 

Sucha skóra – jak jej pomóc?

Borykasz się z problemem suchej skóry? Jeżeli tak to dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie stosowanie kosmetyków złuszczających. Dzięki złuszczeniu będziemy mogli pozbyć się wysuszonego naskórka, co sprawi, że balsamy oraz olejki będą mogły lepiej się wchłaniać, oraz nawilżać naszą twarz. Obecnie na rynku mamy dostęp do dużej ilości różnego rodzaju peelingów. Znaczna ich część w swoim składzie zawiera substancje syntetyczne oraz sztuczne aromaty zapachowe. Niektóre z nich mają także alkohol. Tego typu składniki, kiedy znajdują się w kosmetykach, bardzo często podrażniają skórę, szczególnie wrażliwą. Alkohol ma właściwości wysuszające, dlatego stan suchej skóry po stosowaniu tego typu kosmetyków może się znacznie pogorszyć. Wiele osób poleca peeling kawitacyjny, do wykonania w domu. Jego działanie polega na stosowaniu wibracji ultradźwiękowych pozytywnie wpływających na wzrost metabolizmu komórek oraz przyspieszenie krążenia krwi. Stosowanie peelingów pozytywnie wpływa na wygląd skóry.

Obecnie wiele osób decyduje się na tworzenie domowych kosmetyków. Ich wykonanie nie zajmuje za dużo czasu. Wystarczy, że do słoika wsypiemy cukier lub sól, a następnie inne preferowane przez nas składniki i mieszamy całość z olejem. 

 

Jaki wybrać peeling do suchej skóry?

Wiele osób zastanawia się, dlaczego niektóre peelingi są dobre, a inne nie. Podstawą dobrego kosmetyku jest jego baza. Drobny, klasyczny cukier lub sól są często preferowanym wyborem, ponieważ oba produkty nie są za szorstkie. Peeling powinien nie podrażniać naszej skóry. Za gruby może powodować jej uszkodzenie. Kolejnym składnikiem, który należy wybrać jest olej. Najbardziej odpowiednim dla skóry będzie produkt, który zawiera ekstrakt ze słodkich migdałów, olej kokosowy lub olej jojoba.

Ostatnim krokiem tworzenia własnego peelingu jest dobór dodatków. Możemy oczywiście zostać przy samym cukrze oraz oleju, ale warto dodać także olejki eteryczne o naturalnym składzie lub fusy z kawy. Zawarta w nich kofeina odpowiada za stymulację przepływu krwi, a także wpływa na wygładzenie skóry. Warto zaznaczyć, że tworzenie kosmetyków pozwala na wykorzystanie fusów, które miały trafić do kosza. 

 

Peeling kawowy do ciała – przepis

Aby wykonać peeling kawowy, będziesz potrzebowała:

Pół filiżanki fusów (ważne, aby były one całkowicie wysuszone)

1 szklankę zwykłego cukru lub soli kuchennej.

Pół szklanki wybranego oleju (migdałowy, jojoba, kokosowy)

Pół łyżki stołowej cynamonu (opcjonalnie)

Przygotowujemy naczynie o pojemności 500 ml. Do jego wnętrza wsypujemy cukier, fusy z kawy oraz cynamon, zakręcamy pokrywkę i wstrząsamy całość do połączenia. Ponownie odkręcamy słoik, a następnie dodajemy olej i mieszamy łyżeczką. W momencie, kiedy mieszanka jest za tłusta, możemy dodać większą ilość cukru lub soli. Peeling przechowujemy z dala od dzieci. Najlepiej, aby było to chłodne, nienasłonecznione pomieszczenie.

Ten rodzaj peelingów jest brudzący, dlatego zaleca się stosowanie go w wannie lub pod prysznicem. Skórę zwilżamy wodą, a następnie nakładamy na nią niewielką ilość peelingu. Wcieramy go okrężnymi ruchami na całym ciele. Następnie spłukujemy. Fusy z kawy mogą pozostawić ślady na naskórku, jednak z łatwością schodzą one podczas kąpieli. Warto pamiętać o tym, że kofeina wchłania się przez skórę, dlatego tego rodzaju peeling należy stosować rano, ponieważ podczas wieczornej pielęgnacji tym kosmetykiem możemy mieć problemy z zaśnięciem.

Peeling kawowy do twarzy

Do wykonania peelingu do twarzy będziemy potrzebować jednego składnika, który stanowią lekko wystudzone fusy z kawy. Rozprowadzamy je delikatnie po powierzchni całej buzi, pamiętając o ominięciu okolic oczu. W celu usunięcia martwego naskórka masujemy przez kilka minut. Po dokładnym masażu całość zmywamy letnią wodą. Po kuracji możemy zastosować krem nawilżający przeznaczony dla skóry wrażliwej.

 

Domowy peeling kawowy do twarzy

Do kolejnego przepisu na peeling do twarzy będziemy potrzebowali:

pół łyżki stołowej fusów

2 łyżeczki stołowe jogurtu naturalnego

kilka kropel olejku eterycznego (opcjonalnie)

Do naczynia wlewamy jogurt oraz fusy. Oba składniki dokładnie łączymy ze sobą. Otrzymaną mieszankę należy nałożyć na oczyszczoną twarz. Wmasowujemy ją w skórę. Kosmetyk możemy dodatkowo zaaplikować na szyję oraz usta. Całość pozostawiamy na ok. 5 min. Po upływie tego czasu produkt zmywamy letnią wodą, po czym oczyszczoną skórę przecieramy tonikiem. Tego rodzaju peelingów nie należy stosować częściej niż 2 razy w tygodniu. Kosmetyk dobrze sprawdza się przed zabiegami, ponieważ oczyszcza powierzchnię twarzy z zanieczyszczeń oraz martwych komórek naskórka. Do peelingu można dodać kilka kropel ulubionego oleju roślinnego lub olejku eterycznego. Składniki te wzbogacą działanie pielęgnujące.

 

Maseczka z fusów kawy na twarz

Maseczka do twarzy z kawy, podobnie jak peelingi jest bardzo prosta oraz szybka do wykonania. Wystarczy, że wymieszamy porcję naszego ulubionego kremu z łyżeczką fusów i gotowe. Powstałą papkę nanosimy na powierzchnię twarzy i pozostawiamy na ok. 20 min. Maseczki nie musimy zmywać wodą. Wystarczy, że zetrzemy ją płatkiem kosmetycznym, który uprzednio nasączymy hydrolatem, wodą lub tonikiem.

Maseczka z kawy pod oczy na zmarszczki

Aby wykonać maseczkę pod oczy na zmarszczki, do której użyto fusy z kawy, będziesz potrzebować: Porcję kremu pod oczy, 1 łyżeczkę fusów oraz kilka kropel czystego oleju jojoba lub olejku arganowego. Wszystkie składniki przekładamy do czystego naczynia, a następnie dokładnie ze sobą łączymy. Powstałą papkę nakładamy pod oczy, uważając, by kosmetyk nie dostał się do spojówek, i błon oka. Nałożoną maseczkę pozostawiamy na skórze pod oczami na ok. 10 – 15 min. Po upływie określonego czasu całość delikatnie ścieramy przy pomocy nasączonego wodą wacika. 

 

Peeling trychologiczny z fusów kawy

Peeling z kawy na włosy to preparat trychologiczny. Składnikami, które będziemy potrzebować do wykonania kosmetyku, są:

Porcja szamponu do skóry wrażliwej bez SLS/SLES

kilka kropel olejku z drzewa herbacianego (opcjonalnie)

1 łyżeczka fusów do kawy

Peeling trychologiczny jest przeznaczony do skóry głowy. Jego działanie polega na usuwaniu martwych komórek naskórka, a także pobudzeniu cebulek naszych włosów do pracy i ich wzmocnienie. Aby wykonać peeling, łączymy ze sobą delikatny szampon oraz łyżeczkę fusów z kawy. Opcjonalnie do uzyskanej mieszanki możemy dodać kilka kropel olejku z drzewa herbacianego. Ma on działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwłupieżowe. Całość dokładnie mieszamy. Papkę nakładamy na wilgotną skórę głowy przed użyciem szamponu. Masujemy, a następnie dokładnie spłukujemy wodą. Następnie przechodzimy do mycia włosów. Peeling skóry głowy, w którym kawa to jeden z głównych składników, jest dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemami suchości naskórka oraz łamliwości włosów.

Peeling z kawy na trądzik z miodem i cynamonem

Do wykonania peelingu kawowego z miodem i cynamonem o działaniu przeciwtrądzikowym będziesz potrzebować:

1 łyżeczkę stołową wody mineralnej

1 łyżeczkę cynamonu

1 łyżeczkę fusów

1 łyżeczkę miodu

Do słoika wsypujemy cynamon i dodajemy wodę. Oba składniki łączymy ze sobą w jednolitą papkę. Wodę dolewamy stopniowo, aby mieszanka miała kremową konsystencję. Do papki dodajemy łyżeczkę fusów oraz miód. Jeżeli powstały peeling jest za gęsty, możemy go delikatnie rozcieńczyć wodą, po czym ostrożnie nanieść na twarz. Osoby, które są uczulone na cynamon, nie powinny stosować tego produktu. W przypadku skóry wrażliwej zawarty w kosmetyku składnik może wywołać zaczerwienienie, a w początkowej fazie aplikacji powodować pieczenie. 

Zastanawiasz się, czy kawa jest dobra na trądzik? Stosowanie peelingów kawowych z miodem i cynamonem jest zalecane w przypadku cery tłustej oraz trądzikowej. Cynamon oraz miód są składnikami antybakteryjnymi, antyseptycznymi, detoksykującymi oraz przeciwutleniającymi. Wykazują bardzo dobre działanie przeciwtrądzikowe. Wyróżniają się dużą skutecznością w walce ze zmianami ropnymi, wypryskami oraz przebarwieniami. 

 

Nawilżający peeling z kawy na twarz

Składnikami nawilżającego peelingu kawowego do twarzy są oczywiście fusy. Powinny być one lekko ciepłe. Dodatkowo warto dodać kilka kropel ulubionego olejku, np. jojoba. Do wykonania kosmetyku będziemy potrzebować czystego naczynia. Fusy z kawy łączymy z olejkiem, a następnie całość mieszamy łyżeczką. Nakładając peeling na twarz, możemy pozostawić go na kilka minut, jednak powinniśmy pamiętać o tym, że nie może on całkowicie wyschnąć. Na koniec zmywamy całość letnią wodą.

Antycellulitowy peeling kawowy DIY do ciała

Aby wykonać peeling z kawy na cellulit, będziesz potrzebować ½ filiżanki fusów oraz 2 – 3 łyżki oliwy z oliwek. Przygotowanie kosmetyku jest bardzo proste. Oba składniki łączymy ze sobą, dokładnie mieszając. Gotowy peeling nakładamy na miejsca, w których mamy cellulit. Powierzchnię skóry masujemy rękami lub szorstką rękawicą przez ok. 10 min. Po dokonaniu zabiegu pielęgnacyjnego skórę myjemy letnią wodą.

Antycellulitowy peeling z kawy i oleju kokosowego lub oliwy do ciała

Aby wykonać antycellulitowy peeling z kawy z dodatkiem oleju kokosowego lub oliwy do ciała będziesz potrzebować:

2 łyżki stołowe fusów z kawy

4 łyżki oleju np. kokosowego

1 łyżka stołowa soli morskiej lub himalajskiej

Wszystkie wymienione powyżej składniki należy dokładnie ze sobą połączyć, do momentu aż otrzymamy gęstą papkę. Nakładamy ją na oczyszczoną skórę twarzy, a następnie delikatnie masujemy kolistymi ruchami. Zalecane jest stosowanie produktów w miejscach, gdzie występuje cellulit. Kosmetyk spłukujemy raz ciepłą, raz zimną wodą, aby pobudzić krążenie krwi. 

 

Delikatny antycellulitowy peeling z kawy do ciała

Do wykonania kosmetyku będą Ci potrzebne:

½ filiżanki fusów

2 starte marchewki

glinka kosmetyczna

Do czystego naczynia dodajemy 3 łyżeczki glinki oraz jedną łyżeczkę wody. Następnie wsypujemy ½ filiżanki fusów oraz 2 starte marchewki. Całość mieszamy. Po nałożeniu peelingu na ciało masujemy delikatnie przez kilka minut. Ten rodzaj peelingu kawowego możemy stosować na każdą partię ciała z wyłączeniem obszaru twarzy oraz szyi. Po zabiegu myjemy ciało przy pomocy delikatnego mydła.

Gotowe peelingi do ciała

Wiele sklepów zajmujących się produkcją kosmetyków ekologicznych w swoim asortymencie ma peelingi kawowe. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają ochoty na samodzielne przygotowywanie preparatów złuszczających, oraz tych, którzy nie piją kawy i z tego względu nie mają jednego z głównych składników, czyli fusów. 

 

Peeling z kawy – efekty

Peelingi mają za zadanie usunięcie martwych komórek naskórka oraz wygładzenie skóry. Stosowanie peelingów kawowych pozytywnie wpływa na cellulit, efektywnie go zmniejszając. Ponadto używanie tego kosmetyku wygładza oraz ujędrnia skórę ud, oraz pośladków, a w przypadku twarzy pozwala nam usunąć oznaki zmęczenia oraz poprawić ogólny wygląd cery.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ