Jak o kimś zapomnieć?

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Sporo osób zdążyło się już przekonać, że rozstanie to wyjątkowo trudne doświadczenie. Nie jest łatwo z dnia na dzień przystosować się do nowej sytuacji i nie tęsknić. Jak zapomnieć o byłym chłopaku albo dziewczynie? Co zrobić, aby poradzić sobie z nową rzeczywistością i uporządkować swoje życie? Zebraliśmy kilka wskazówek, które, mamy nadzieję, okażą się pomocne. W tym artykule staramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zapomnieć o byłej miłości.

 

Daj sobie czas

Przede wszystkim trzeba być przygotowanym na to, że pogodzenie się ze stratą wymaga czasu. Nie możemy od siebie oczekiwać, że już kilka dni od rozstania wrócimy do normalnego trybu i przestaniemy się martwić. To, jak dużo czasu będziemy potrzebować, zależy w głównej mierze od naszej osobowości i doświadczeń, jak również powodów, dla których zerwaliśmy. Jeśli decyzja o rozstaniu była podjęta po długiej analizie i dwoje bliskich sobie dotąd ludzi zgodziło się, że to najlepsze wyjście, prawdopodobnie będzie nam łatwiej przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Jednak jeśli zostaliśmy zranieni i w żadnym wypadku nie byliśmy gotowi na to, co się stało, żal po stracie może trwać zdecydowanie dłużej. Zastanawiając się nad tym, jak zapomnieć o facecie lub kobiecie, trzeba być świadomym, że na początku może wydawać się to nierealne. Możemy nie wyobrażać sobie życia bez drugiej osoby i to całkiem normalne. Pocieszające jest jednak to, że upływający czas rzeczywiście leczy rany. Potrzeba jednak cierpliwości. Jeśli na początku tęsknota nie pozwala nam normalnie żyć, dajmy sobie czas. Jeśli jednak ten stan trwa zdecydowanie dłużej i w związku z tym nie jesteśmy w stanie dbać o inne sfery naszego życia, powinniśmy poszukać pomocy. 

Pozwól sobie na płacz i negatywne emocje

Ostatnio wiele mówi się o tym, że trzeba przepracowywać emocje. Ich tłumienie nie przynosi niczego dobrego, o czym zapewnia każdy psycholog czy psychoterapeuta. Trzeba o tym pamiętać, zadając pytanie, jak zapomnieć o byłej. Słuchanie rad mówiących o tym, że imprezowanie czy używki przynoszą ulgę, nie jest dobrym wyjściem. Często nasi przyjaciele, znajomi mówią tak, bo chcą szybko podnieść nas na duchu. Rzeczywiście zabawa, alkohol czy spotkania z nową osobą mogą przynieść nam zapomnienie, o którym w obecnym stanie marzymy, ale to chwilowe rozwiązanie. Sięganie po używki może się skończyć bardzo źle, bo osoby, w których jest wiele negatywnych, nieprzepracowanych emocji, łatwiej wpadają w uzależnienie. Tłumienie uczuć nie jest wyjściem. Jeśli nie zmierzymy się z bólem, poczuciem straty i zniechęceniem i będziemy ignorować te emocje, nie sprawi to, że one znikną.

 

Przydatne rady, jak zapomnieć o dziewczynie lub chłopaku

Akceptacja nowej rzeczywistości: Pierwszym krokiem do tego, aby zapomnieć o byłej miłości, jest po prostu akceptacja aktualnego stanu rzeczy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że początkowo to mało realne, ale z czasem możliwe. Trzeba powiedzieć samemu sobie, że związek, który był dla nas czymś ważnym się skończył i nie ma powrotu. Im szybciej to zrobimy, tym łatwiej będzie nam się pogodzić ze stratą. Jeśli mimo zerwania będziemy żyć nadzieją, że kiedyś zejdziemy się ponownie, są bardzo małe szanse, że zaczniemy cieszyć się życiem. Zamiast zadbać o siebie, będziemy myśleć, co zrobić, aby odbudować tę relację. 

Pozbądź się rzeczy, które przypominają o stracie: Na pytanie, co zrobić, żeby zapomnieć o chłopaku lub dziewczynie, odpowiadamy stanowczo – należy pozbyć się wszystkiego, co przypomina nam o tej osobie. Mowa tutaj o prezentach, zdjęciach i innych przedmiotach. Jeśli jesteś pogodzeni ze stratą, może nie być to konieczne. Jeśli jednak nadal odczuwamy ogromny żal, rzeczy czy miejsca mogą go tylko potęgować. Można spakować prezenty i inne rzeczy do pudełka i wrócić do ich używania dopiero wtedy, kiedy będziemy w pełni pogodzeni z tym, że nasz związek należy do przeszłości.

W dobie mediów społecznościowych i możliwości podglądania tego, jak wygląda życie innych, ważne jest, aby nie sprawdzać profili byłego partnera czy partnerki. Jeśli nas to kusi i chcemy oglądać jego/jej zdjęcia, możemy zdecydować się na usunięcie tej osoby ze znajomych lub jej zablokowanie. Dla niektórych osób takie rozwiązania wydają się dziecinne, niemniej jednak w wielu przypadkach przynoszą dobre efekty. Trudno budować na nowo swoje życie, tym bardziej, kiedy żywimy wciąż uczucia do byłej czy byłego, a jednocześnie przyglądać się np. temu, jak świetnie on/ona sobie radzi. Nie warto też tracić czasu na czytanie starych wiadomości czy przeglądanie wspólnych filmików. Takie coś zdecydowanie nie pomaga w zapominaniu, a jedynie wywołuje smutek i nostalgię.

Znajdź nową pasję: Jak zapomnieć o byłym mężu? Co zrobić, aby nie myśleć wciąż o byłej partnerce? Jest na to prosty sposób, a mianowicie znalezienie pasji. Jeśli już wcześniej hobby było dla nas czymś ważnym, teraz jest odpowiedni moment na to, aby bardziej się mu poświęcić. Jeśli natomiast w przeszłości każdą wolną chwilę spędzaliśmy ze swoją drugą połówką, to najlepszy czas na znalezienie czegoś, co będzie sprawiało nam radość. Obecnie możliwości jest mnóstwo. Dostęp do wiedzy jest nieograniczony. Można np. zacząć uczyć się nowego języka, udać się na zajęcia fitness, zapisać się do klubu książki albo zdecydować się na kurs online z jakiejkolwiek dziedziny. Wiele kobiet np. kupuje zestaw startowy do hybryd i uczy się, jak robić manicure i pedicure. Może się zdarzyć tak, że Twoja nowa pasja stanie się sposobem na życie. Możliwości są naprawdę nieograniczone. Warto próbować nowych rzeczy, bo to też świetna okazja na poznanie kogoś ciekawego.

Zaplanuj przyszłość: Inna propozycja odpowiedzi na pytanie, jak szybko zapomnieć o chłopaku, brzmi, aby zaplanować przyszłość. Kiedy nie wiemy, co chcemy robić, a koniec związku wydaje nam się końcem wszystkiego, ustanowienie nowych celów może okazać się zbawienne. Warto wiedzieć, w jakim kierunku zmierzamy. Nie chodzi nawet o stawianiu sobie wielkich wyzwań. Wystarczy zaplanować np. naukę nowego języka, zrobienie kursu, albo odłożenie określonej kwoty.

Zadbaj o relacje z innymi: Na zadawane na forach czy grupach pytania typu ‘jak zapomnieć o facecie, którego kocham’ pojawiają się różne odpowiedzi. Często powtarzane jest to, aby po rozstaniu zadbać o relacje z innymi. Bywa tak, że będąc w związku, przestajemy tak mocno angażować się w inne znajomości. Często traci na tym rodzina i nasi przyjaciele. Po rozstaniu mamy zdecydowanie więcej czasu, więc możemy częściej spotykać się z tymi, którzy są dla nas ważni. Przyjaciele w takim trudnym czasie okazują się ogromnym wsparciem. Są w stanie na chłodno spojrzeć na sytuację i często służą cennymi radami. Pamiętajmy też, że spotkania nie muszą opierać się na szczerych rozmowach, które będą nam przypominać o traumach. Możemy po prostu wybrać się do kina z przyjaciółką, wyjść na obiad czy po prostu posiedzieć wspólnie w domu. 

Poświęć czas na własny rozwój: Tworząc rady dotyczące tego, jak zapomnieć o byłej dziewczynie czy chłopaku, nie mogliśmy nie wspomnieć o własnym rozwoju. Uczenie się nowych rzeczy, poświęcenie w pracy czy udział w ciekawych kursach są dobrymi sposobami na rozwój swoich umiejętności. Podnoszenie kwalifikacji to droga, która przynosi satysfakcję i zwiększa poczucie własnej wartości. Można nie tylko skupić się na nabywaniu umiejętności związanych z pracą, ale też na rozwoju osobistym i poznawaniu swojej psychiki. Warto zrobić coś, co od dawna przekładaliśmy na później, wierząc, że kiedyś nadejdzie odpowiedni moment, żeby się za to zabrać.

Nie mogę zapomnieć o byłym. Co zrobić?

Pytanie o to, jak zapomnieć o byłym chłopaku, którego nadal kocham, pojawia się często. Jeśli rady, które przedstawiliśmy nie przynoszą efektu i kilka tygodni, a nawet miesięcy po rozstaniu nie możemy znaleźć równowagi, wizyta u psychologa może okazać się konieczna. Coraz więcej osób wybiera się na psychoterapię, która pozwala lepiej zrozumieć im swoje uczucia i przepracować bolesne doświadczenia. Czasami warto poprosić o pomoc kogoś z zewnątrz, aby inaczej spojrzeć na problemy. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Ciebie pomocny i znalazłeś/-aś w nim odpowiedź na pytanie, jak zapomnieć o kobiecie/mężczyźnie. Warto pamiętać, że bolesne doświadczenia są częścią naszego życia i czasami to, co wydaje się dla nas końcem świata, okazuje się nowym początkiem czegoś fascynującego.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ