Jak zrobić pasemka na ciemnych włosach?

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

O ile wykonanie pasemek na jasnych włosach, przyciemniając je, nie budzi wielu wątpliwości jak zabieg wykonać, o tyle posiadaczki ciemnej czupryny muszą nieco przemyśleć kolor nakładanych na włosy pasemek. Refleksy na włosach ciemnych, co prawda mogą wyglądać bardzo spektakularnie, ale też łatwo jest osiągnąć skutek dokładnie odwrotny, a stworzona fryzura będzie wyglądać nie tylko nieładnie, ale też zupełnie nienaturalnie. Dlatego zanim zdecydujesz się kolorowe pasemka na ciemnych włosach czy czerwone ombre na ciemnych włosach skonsultuj swój pomysł z kilkoma osobami, dobrze jest też zapytać o zdanie znajomą fryzjerkę, bo będzie ona wiedziała jaki kolor pasemek w połączeniu z aktualnie posiadanym kolorem na głowie będzie wyglądał dobrze, a jakiego się lepiej wystrzegać. Kolor pasemek dobiera się zarówno dostosowując go do koloru włosów, ale też do koloru oczu, karnacji skóry, a nawet rodzaju fryzury i długości włosów. 

Pasemka blond na ciemnym blondzie

Naturalny i ciekawy wygląd uzyska tu posiadaczka włosów w kolorze ciemny blond i szatynka. Przy włosach ciemniejszych jest zalecana ostrożność, bo efekt może nas zaskoczyć w postaci bardzo nienaturalnej i sztucznej fryzury. Refleksy na ciemnym blondzie to również fryzura dodająca objętości włosom, dlatego taka koloryzacja jest polecana posiadaczkom włosów cienkich. Włosy ciemny blond z refleksami najlepiej wyglądają u pań z fryzurą typu bob. Kolory takie mogą też ożywić spojrzenie kobiety borykającej się z sińcami pod oczami, ale dość ciepłej karnacji skóry. Takich słonecznych refleksów unikać natomiast powinny panie o karnacji chłodnej. Najtrudniej samemu będzie wykonać balejaż na ciemnych włosach, bowiem aby uzyskać efekt balejażu konieczne jest użycie kilku odcieni farb. 

 

Blond ombre

To sposób na zapewnienie naturalnie wyglądającego koloru z ciemniejszymi włosami u nasady i jaśniejszymi, a nawet platynowymi na końcach. Wykonanie ombre na ciemnym blondzie doskonale urozmaica kolor i dodaje fryzurze lekkości i objętości. Koloryzacja taka sprawia, że włosy zyskują pasma zróżnicowanego koloru, które odświeżają fryzurę. 

Balejaż

Zaletą tego rodzaju koloryzacji jest to, że po jej przeprowadzeniu poszczególne pasma włosów mienią się różnymi kolorami kosmyków. Balejaż polega na tym, że cienkie kosmyki oddzielone od reszty włosów są farbowane na kilka kolorów (każdy z kosmyków na inny), które nie powinny być jednak jaśniejsze czy ciemniejsze od początkowego koloru więcej niż o maksymalnie 3 tony. Najlepszy efekt wizualny uzyskują tu jasne i ciemne blondynki, fryzura zyskuje wielowymiarowości, a poszczególne odcienie mieszając się odsłaniają raz barwy jaśniejsze, raz ciemniejsze. Do wykorzystania metodą balejaż polecamy taką kolorystykę farb jak brudne złoto, jasny brąz, odcienie platyny i koniaku. Posiadaczki, na przykład średniego blondu, które zastosują pasemka w kolorze karmelu i jasnego blondu zyskają na optycznej objętości fryzury, a także ożywi ona kolor cery. 

Przy włosach ciemny blond dobrze sprawdzają się odcienie koniaku nakładane w taki sposób, że ciemne pasma są barwione na całej długości wybranych pasm włosów, a jaśniejsze tylko kilka centymetrów od ich nasady. Doda to włosom blasku, a w promieniach słońca je rozświetli. Paniom o pasmach w odcieniach popielatego blondu pasować będzie balejaż wykonany w tonacji platyny, a także w kolorze słonecznego blondu. Włosy wówczas zyskają promiennego wyglądu i podkreślą karnację skóry o jasnym odcieniu. Posiadaczkom fryzur mocno cieniowanych w kolorze brudnego złota poleca się wykonać balejaż w odcieniu ciepłego blondu. Gdy ciepły blond zostanie nałożony gęsto na cienkie pasma, taka fryzura doda jej właścicielce objętości i blasku. 

 

Ciemne włosy z refleksami

Pasemka blond na ciemnych albo wręcz czarnych włosach to fryzura o dużych kontrastach. Zdecydowanie przyciąga spojrzenia, ale też i nie każdej kobiecie będzie dobrze w tak skrajnych kolorach. Aby wykonać pasemka na ciemnych włosach najlepiej zdecydować się na dwa pasemka z przodu – tzw. front blond. Kobietom o ciemnych włosach poleca się również pasemka lekko kasztanowe, rozmaite odcienie rudego koloru, karmelowe, siwe i brązy o złotym odcieniu. Karmelowe czy miodowe refleksy na ciemnych włosach to są bardzo efektowne i ożywiają fryzurę czyniąc ją ciekawą. Taka kolorystyka jest szczególnie polecana brunetkom o ciemnej karnacji skóry, a także piwnych i modowych oczach.

Natomiast chłodne refleksy na ciemnych włosach, a nawet pasemka siwe dodadzą ich posiadaczce objętości i pewnej szlachetności fryzury. Każde z resztą jasne refleksy na ciemnych włosach spowodują ożywienie fryzury. 

Będąc posiadaczką ciemnych włosów i ciepłego odcienia skóry warto zainteresować się też szeroką gamą rudych barw. Tu warto postawić na żywą miedź. Gdy natomiast Twoja skóra ma raczej chłodną karnację, to warto zastosować nieco przygaszony rudy, czyli odcień sarni. Obie wersje rudego koloru sprawdzą się jako refleksy na ciemnych włosach do ramion, czyli u posiadaczek włosów półdługich, ale też i średnich, i krótkich. 

Jak zrobić delikatne refleksy na ciemnych włosach?

Wykonanie pasemek na ciemnych włosach jest nieco trudniejsze niż na włosach blond. Osobom zupełnie bez doświadczenia radzimy wykonanie koloryzacji u fryzjera, jakkolwiek nie jest niemożliwe wykonanie jej w domu. Zaczynamy od przyglądnięcia się swojej fryzurze i decyzji, ile i jakie z włosów poddamy farbowaniu. Trzeba też wyraźnie odróżnić refleksy, które są kosmykami jedynie o ton lub dwa jaśniejszymi od pozostałych włosów rozłożonych w sposób nieregularny we włosach od pasemek w zdecydowanie innym kolorze obecnych na całej powierzchni głowy. Jeśli chcesz podjąć wyzwanie i zrobić pasemka pasujące do Twojej fryzury, kolorytu twarzy i oczu wybierz farbę o 2 – 3 tony jaśniejszą od włosów jakie aktualnie masz na głowie. Kolejno podziel włosy na partie, z których będziesz wydzielać poszczególne pasma do nałożenia farby. Przygotuj przycięte kawałki folii aluminiowej o takiej wielkości, aby położony na niej kosmyk można było w całości zmoczyć farbą. Nakładanie zaczynamy od nasady włosów, ale nie od samej skóry, dobrze jest zostawić 2 -3 cm bez farby. Gdy pasemko jest nasączone farbą, zawijamy je w folię. W taki sposób możemy nanieść jeden lub kilka kolorów po kolei. Zwykle po 20 – 30 minutach włosy przyjęły koloryzację, więc można zdjąć folię, wypłukać włosy i umyć całą głowę. Dobrze jest też nałożyć na włosy toner i kolejno odżywkę. 

Gdy mamy zamiar wykorzystać specjalną farbę do pasemek, którą nakłada się na poszczególne pasma bez konieczności używania innych akcesoriów zadanie jest nieco łatwiejsze. Pędzlem farbę należy nakładać od nasady włosów po końcówki, delikatnie muskając nim kosmyki. Od osoby nakładającej farbę zależy czy będą to grubsze czy cieńsze pasma włosów. Każdy ze sposobów przynieście nieco odmienny efekt. Wykonanie pasemek w ten sposób to metoda na łagodną zmianę wyglądu, bo farba blond nakładana na ciemne włosy da efekt refleksów jaśniejszych o ton lub dwa, przy właściwie wykonanym doborze koloru do osobistych uwarunkowań. 

Do wykonania pasemek można też używać specjalnego czepka z dziurami, przez które przeciąga się włosy przeznaczone do farbowania. Po ich przeciągnięciu wystające końcówki farbuje się zwykłą farbą aż do uzyskania wymaganego efektu. Jednak osoby z większym doświadczeniem wskazują tę metodę jako zawodną, jeśli chodzi o równomierne rozłożenie farbowanych kosmyków. 

 

A co z rozjaśniaczem?

Czy chcąc uzyskać sombre refleksy na ciemnych włosach konieczne jest użycie rozjaśniacza? Jest to przecież bardzo skuteczny sposób na szybkie rozjaśnienie włosów, ale też dość ryzykowny, bo najbardziej włosy niszczy. Po rozjaśnianiu też potrzeba sporej wiedzy i doświadczenia, aby pasemka nie wyszły, na przykład, w niechcianym żółtym kolorze. Dlatego rozjaśnianiem należy się zainteresować wyłącznie w przypadku, gdy interesuje nas ombre na ciemnych włosach i rozjaśnić końcówki włosów. Obecnie dostępne farby pozwalają na rozjaśnienie włosów i refleksy na ciemnych prostych włosach bez potrzeby użycia rozjaśniaczy.  

Aby uzyskać blond na włosach ciemnych może być potrzeba wykonania kilku procesów rozjaśniania. Zależy to w dużej mierze od podatności włosów i ich rodzaju. Również włosy farbowane są mniej podatne na rozjaśnianie, a wielokrotnie farbowane rozjaśnione mogą dać efekt zupełnie niezadowalający. Być może, że włosy będzie trzeba poddać kilku zabiegom rozjaśniania, a pomiędzy nimi stosować intensywne odżywianie.

Proces rozjaśniania

Proces rozjaśniania zacznij od wyboru rozjaśniacza. Postaw na produkty profesjonalne, fryzjerskie, które znajdziesz w hurtowni fryzjerskiej. Mogą one być w formie proszku, kremu, pasty. Wybór w tym wypadku zależy głównie od tego, który preparat w Twoim przypadku najłatwiej będzie użyć. Każdy rozjaśniacz ma opis na temat jego mocy, czyli jakiego efektu możesz się spodziewać, a także informację w połączeniu z jakim oksydantem się go używa. Oksydant może być 6, 9 i 12 %. Jednak ten ostatni powinien być używany jedynie przez doświadczonych fryzjerów. 

Przed rozpoczęciem procesu rozjaśniania należy przygotować wszelkie akcesoria, na które składają się: Pędzelek, miseczka, rękawiczki, pelerynka i spinki do włosów. Kolejno należy dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Bowiem rozjaśniacze to preparaty o silnym działaniu, a każdy z nich może mieć nieco inny sposób użycia, dlatego nie należy lekceważyć dokładnego zapoznania się ze stosowaniem preparatu. Przed procesem rozjaśniania nie należy też myć głowy, najlepiej wstrzymać się z tym przez co najmniej 24 godziny, aby na włosach pozostała ich naturalna warstwa ochronna. 

Rozjaśnianie rozpoczynamy wymieszaniem w miseczce oksydantu z rozjaśniaczem i kolejno dzielimy włosy na sekcje. Nakładanie substancji rozjaśniającej zaczynamy zawsze od ciemniejszych fragmentów włosów jak na przykład odrosty. Jeśli włosy mają jednolity kolor zaczynamy od końcówek stopniowo przesuwając się w kierunku głowy zostawiając na koniec te przy samej skórze głowy. Przy stężeniu 3 i 6 % substancję na włosach trzymamy maksymalnie do 45 minut, przy stężeniu 12% nie należy przekraczać 25 minut. Po tym czasie spłukujemy preparat myjąc włosy szamponem z kwaśnym pH, a kolejno nakładamy na nie maskę odżywiającą.  

 

Jak uzyskać czerwony kolor na ciemnych włosach?

Są jednak panie, które pragną zwracać uwagę głębokim odcieniem czerwieni na głowie. Jak go wykonać? Soczystą czerwień oczywiście łatwiej jest uzyskać na jasnych włosach. Natomiast w przypadku włosów bardzo ciemnych bądź czarnych niezbędna będzie dekoloryzacja. Po zafarbowaniu takich włosów niezbędna jest szczególna dbałość o nie, ochrona przed słońcem i pielęgnacja kosmetykami do włosów farbowanych. Inaczej w krótkim czasie włosy stracą swój piękny kolor. 

Za pomocą masek koloryzujących można też otrzymać kolorowe pasemka, które w ostatnim czasie wracają do łask. Maski są całkowicie bezpieczne w stosowaniu i po kilku myciach zwyczajnie się wypłukują. Jednak do wykonania jasnych kolorów na ciemnych włosach konieczne będzie ich wcześniejsze rozjaśnienie. Potem zależy to już od gustu osoby, która się na pasemka zdecydowała. Do wyboru są odcienie czerwieni, fioletu, niebieskiego czy zieleni. 

Farba – jakiej użyć?

Współcześnie panie mają do wyboru wiele różnego rodzaju farb bezpiecznych dla włosów i skóry głowy. W spektrum możliwości znajdują się kremy koloryzujące, farby, pianki i żele. Istotne jest to, aby zanim jakikolwiek preparat zastosujemy, wykonać najpierw próbę uczuleniową. Choć farby w dużej większości wypadków są pozbawione amoniaku, który jeszcze do niedawna był głównym ich składnikiem, to jednak nadal to agresywne kosmetyki, których może nie tolerować nasza skóra głowy. Kremy koloryzujące to preparaty najmniej agresywne, ale też i najmniej trwałe, bo po kilku myciach włosy wracają do pierwotnego koloru. Farby dają trwałą koloryzację i na przykład ciemny blond farba utrzyma się znacznie dłużej. Warto jednak pamiętać, aby użyć farby jaśniejszej nie więcej niż o 2 tony, bo wtedy uzyska się optymalny efekt. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ