Jakie korzyści ma laminowanie włosów galaretką?

Ostatnio aktualizowane: 10.09.24

 

Każda kobieta marzy o pięknych, zdrowych i lśniących włosach, ale często kosmyki różnią się od wyśnionego ideału. Pasma się puszą, końcówki rozdwajają, a cała fryzura źle się układa. Jak temu zapobiec? Dobrym sposobem na odżywienie i poprawienie wyglądu włosów jest laminacja. Czym jest i jak ją wykonać w domu, przeczytasz w poniższym artykule.

 

Co to jest laminacja włosów?

Dbałość o kondycję włosów dla wielu osób stała się już niemal pasją. Dlatego w salonach fryzjerskich oferowanych jest coraz więcej zabiegów. Jednym z nich jest laminacja włosów. To zabieg, który ma na celu stworzeniu warstwy ochronnej na powierzchni włosa, a tym samym zabezpieczenie go przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, słońca i wilgoci. Laminowanie włosów pozwala również uchronić je przed gorącą temperaturą podczas prostowania, suszenia i kręcenia na lokówce pasm. W salonach fryzjerskich do zabiegu tego stosowana jest najczęściej keratyna. Po jej nałożeniu włosy stają się gładkie i lśniące, jest to tak zwany efekt tafli. Nie trzeba jednak decydować się na drogie zabiegi keratynowe, które mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Szybką odnowę włosów można przeprowadzić także w domu — wykorzystują żelatynę lub po prostu zwykłą galaretkę.

 

Co daje laminacja włosów galaretką?

Zabieg laminacji można przeprowadzać na każdym rodzaju włosów, zarówno nisko, jak również średnio i wysokoporowatych. Najbardziej widoczne efekty uzyskują osoby, które osłabiły kondycję swoim pasm częstymi wizytami w salonie fryzjerskim. Zniszczone kosmyki można odbudować właśnie przez laminowanie włosów. Aby uniknąć osłabienia pasm, warto stosować dobre farby do włosów, które nie wpływają negatywnie na kondycję cebulek i struktury włosa.

Laminowanie włosów żelatyną pozwala wypełnić otwarte łuski włosów i stworzyć jednolitą, gładką powierzchnię. Fryzura wydaje się wtedy lśniąca, światło odbija się od kosmyków niemal jak od tafli lustra. Laminowanie dodatkowo zmiękcza pasma oraz delikatnie je dociąża, ale nie powoduje szybszego przetłuszczania się skóry głowy. Włosy po zabiegu wyglądają jak wyprostowane, nie puszą się oraz lepiej się układają. Dlatego popularne galaretkowanie włosów to dobry sposób dla każdego. Żelatyna pozytywnie wpłynie nie tylko na zniszczone włosy, ale także na rozdwajające się końcówki, niesforne pasma i gęste kosmyki. Galaretka zamyka łuski włosów, zatrzymując w nich wilgoć, co sprawia, że fryzura jest miękka, lśniąca i dobrze odżywiona.

Dodatkową zaletą całego zabiegu, jest fakt, że nałożona maska z żelatyny na włosy zapobiega ich plątaniu się i ułatwia rozczesywanie pasm. Laminowanie dostarcza dużej dawki protein, dlatego osoby z kosmykami wysokoporowatymi powinny stosować dodatkowo emolienty, które domkną łuskę włosa.

Do zabiegu można wykorzystać zwykłą żelatynę, ale nawet jeszcze lepiej sprawdzi się owocowa galaretka. Laminowanie włosów to przede wszystkim dostarczanie im niezbędnych składników odżywczych. Zawarte w galaretce cukry to nic innego jak humektanty. W połączeniu z żelatyną, czyli wielkocząsteczkowym białkiem, stają się one składnikiem mocno nawilżającym strukturę pasm. Laminowanie włosów galaretką odżywia je, zapewnia potrzebne nawilżenie i tworzy ochronną warstwę, jednocześnie nabłyszczając kosmyki. Po wysuszeniu pasm są one bardziej sprężyste, lepiej się układają i nie elektryzują się, co stanowi rozwiązanie problemu wielu osób.

Do zabiegu laminacji można wykorzystać zarówno zwykłą żelatynę, jak i smakową galaretkę. Oba produkty mają podobne działanie. Galaretka jednak ładniej pachnie, co znacznie uprzyjemnia cały proces, a przede wszystkim zawiera cukier, którego w czystej żelatynie brakuje. 

 

Jak przygotować galaretkę do laminacji?

Jak zrobić galaretkowanie włosów w domu? Cały proces jest bardzo łatwy. Trzeba jedynie odpowiednio przygotować całą mieszankę oraz jej najważniejszy składnik, czyli galaretkę. Laminacja włosów w domu nie wymaga konkretnego typu deseru. Może być dowolna galaretka o jakimkolwiek smaku, którą znajdziesz w swojej szafce kuchennej. Jeśli jednak wybierasz się na zakupy, poszukaj takiego produktu, który w składzie ma nie tylko żelatynę i cukier, ale również ekstrakty roślinne. Pozytywnie wpłyną one na kondycję Twoich włosów. Wiele osób zastanawia się, czy kolor galaretki może zmienić odcień kosmyków. Bez obaw, laminowanie nie powoduje koloryzacji pasm.

Jak wykonać laminowanie włosów galaretką? Przepis na miksturę jest szybki i łatwy. Wystarczy do szklanego pojemnika (może to być słoik, miseczka, lub kubek) przesypać 2 łyżki dowolnej galaretki, którą trzeba zalać 4 łyżkami wrzątku. Rozmieszaj proszek, aby dokładnie rozpuścił się w wodzie. Tak przygotowaną galaretkę odłóż na bok, aby ostygła. Kiedy zacznie tężeć, gęstniejący płyn można wykorzystać do wykonania laminacji. Jeśli zauważysz, że galaretka za mocno zgęstniała, wystarczy umieścić pojemnik z nią w miseczce wypełnionej gorącą wodą. Mikstura powinna delikatnie się rozpuścić.

Laminowanie włosów w domu galaretką

Laminację pasm można przeprowadzić na kilka sposobów. Do zabiegu nie wystarczy jedynie odpowiednio przygotowana galaretka, trzeba rozmieszać ją z innym, wybranym składnikiem. Wybór metody i użytych produktów zależy przede wszystkim od kondycji włosów, ich potrzeb oraz rodzaju. Przed wykonaniem zabiegu na włosach trzeba je dokładnie umyć. W ten sposób można pozbyć się martwego naskórka, zanieczyszczeń oraz resztek użytych wcześniej kosmetyków. Włosy powinny być wilgotne, ale nie mokre, dlatego warto dokładnie odsączyć je ręcznikiem. Laminowanie włosów w domu można przeprowadzić na jeden z poniższych sposobów:

• Laminowanie przy użyciu galaretki, maski emolientowej i serum z silikonami

Po umyciu włosów na pasmach trzeba rozprowadzić jeszcze ciepłą, ale gęstniejącą już galaretkę. Gdy pokryte będą wszystkie kosmyki, na głowę należy założyć foliowy czepek. Głowę można dodatkowo owinąć ręcznikiem. Po ok. 15 – 20 minutach nałożona galaretka na włosy powinna wchłonąć się wystarczająco, aby zapewnić widoczny efekt. Trzeba więc dokładnie ją spłukać i odsączyć nadmiar wody z pasm. Kolejnym krokiem jest rozprowadzenie na włosach maski emolientowej. Na głowę ponownie trzeba nałożyć foliowy czepek oraz owinąć go ręcznikiem. Po ok. 20 minutach znów trzeba spłukać włosy z kosmetyku i odsączyć z nich nadmiar wody. Ostatnim etapem laminowania jest nałożenie na pasma serum w postaci olejku z silikonami. 

• Laminowanie galaretką, maską emolientową i olejem

Innym sposobem na laminowanie włosów jest wykorzystanie mieszanki galaretki, maski emolientowej oraz olejku. Taką miksturę nakłada się na włosy. Do przygotowanej wcześniej, gęstniejącej już galaretki dodaje się 1 łyżkę ulubionej maski emolientowej oraz 1 ml dowolnego olejku. Mieszankę trzeba dokładnie połączyć. Taką maskę rozprowadza się na umytych, wilgotnych (ale nie mokrych) włosach, które następnie trzeba przykryć foliowym czepkiem i owinąć ręcznikiem. Po upływie ok. 15 – 20 minut, mieszankę galaretki i maski spłukuje się, polewając pasma obficie wodą. 

• Laminowanie galaretką i maską z olejowaniem

Jest także inny sposób na laminowanie włosów galaretką. Opinie osób, które go wypróbowały, są pozytywne, efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu. Metoda ta polega na laminowaniu połączonym z olejowaniem. Umyte i osuszone, ale wciąż wilgotne włosy naciera się gęstniejącą galaretką. Po kilku minutach, gdy wchłonie się ona w pasma, należy nałożyć na kosmyki ulubiony olejek. Gdy znów minie kilka minut, na włosy nakłada się jeszcze maskę emolientową. Tak przygotowane pasma wystarczy owinąć foliowym czepkiem oraz ręcznikiem. Po upływie ok. 15 – 20 minut całą mieszankę trzeba obficie spłukać z włosów.  

• Laminowanie przy użyciu galaretki oraz hydrolizowanych protein

Pozytywny wpływ, jaki ma żelatyna na włosy, można dodatkowo wzmocnić, wykorzystując hydrolizowane proteiny. Można je dostać w wielu sklepach oferujących półprodukty fryzjerskie i kosmetyczne. Aby jednak uniknąć przeproteinowania, które mogłoby pasmom zaszkodzić, warto gęstniejącą galaretkę wymieszać nie tylko z hydrolizowanymi proteinami, ale także z maską emolientową oraz ulubionym olejkiem, jak w metodach opisanych powyżej. Taką mieszankę nakłada się na włosy i po kilkunastu minutach obficie spłukuje wodą.

 

Jak często stosować laminowanie włosów?

Wiele osób zastanawia się, czy często można wykonywać laminowanie włosów żelatyną. Efekty takiego zabiegu są bowiem natychmiastowe, włosy są dobrze odżywione, wyglądają lepiej, ponieważ są gładkie i lśniące. Dodatkowo pasma łatwiej się rozczesują i są miękkie w dotyku. Niestety, zabiegu laminowania nie powinno się często powtarzać, aby nadmiernie nie obciążyć włosów (jeśli są niskoporowate) lub nie wysuszyć ich (w przypadku wysokoporowatych kosmyków). Dlatego zabieg z wykorzystaniem galaretki warto wykonać dopiero wtedy, gdy pasma tracą swój ładny wygląd. Nie powinno być to jednak wcześniej niż po ok. 2 tygodniach od ostatniej laminacji.

 

Jak dbać o włosy po laminacji galaretką?

Jednym z niewielu minusów laminowania włosów galaretką jest krótki czas, przez jaki utrzymuje się efekt lśniącej i odżywionej fryzury. Aby jednak pasma nie zmatowiały i nie zaczęły puszyć się już po kilku dniach od zabiegu, warto o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim trzeba stosować dobrze dobrane kosmetyki, które wzmocnią efekt, jaki daje laminowanie włosów. Jaka odżywka będzie najlepsza? Przede wszystkim taka, która jest dopasowana do rodzaju włosów i ich potrzeb. Kosmetyki do pielęgnacji, zarówno odżywki, jak i szampony, nie powinny zawierać silikonów, parabenów i sztucznych barwników. Warto wybierać takie produkty, które mają jak najwięcej naturalnych składników. Odpowiednia pielęgnacja na co dzień to klucz do pięknej, zdrowej i lśniącej fryzury. Szczególnie jeśli obciąża się włosy codzienną stylizacją w wysokiej temperaturze, czy ciągłymi koloryzacjami. Blask, gładkość, wzmocnienie i objętość zapewni im właściwa pielęgnacja i dobrze przeprowadzona laminacja galaretką.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ