Top 10 filmów romantycznych

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Filmy romantyczne wypełniają wieczorne seanse w wielu domach. Przyciągają różnorodną widownię, ponieważ pokazują świat, o którym marzy wiele osób. Nierzadko przedstawiają świat lepszym, niż jest w rzeczywistości, a czasem odzwierciedlają prawdziwe dramaty. Zwykle jednak kończą się „happy endem”. Jeśli szukasz dobrego filmu romantycznego, oto lista topowych produkcji z różnych krajów.

 

„Pamiętnik” (2004), reż. Nick Cassavetes

„Pamiętnik” zajmuje czołowe miejsca w niejednym rankingu zestawiającym najpiękniejsze filmy o miłości. Powstał na podstawie bestsellerowej powieści amerykańskiego pisarza Nicholasa Sparksa. Film powstał dopiero w 2004 roku, choć prawa do jego ekranizacji studio New Line Cinema zakupiło już w 1995. Dwie główne role w filmie grają Ryan Gosling oraz Rachel McAdams. Historia rozpoczyna się w domu opieki, gdzie przebywa Allie, chorująca na chorobę Alzheimera. Codziennie odwiedzą ją mieszkający w tej samej instytucji Duke, który umila jej czas, czytając pamiętnik, który należy do chorej Allie. W nim znajduje się historia burzliwego romansu dwojga młodych ludzi. Młoda Allie poznaje przystojnego mężczyznę o imieniu Noah. Ona pochodzi z dobrze usytuowanej, bogatej rodziny, a on z niższych klas społecznych. Po ich rozstaniu Noah codziennie pisze jeden list do Allie. Po 14 latach spotykają się znowu, na ich szczęściu staje jednak jedna przeszkoda — dziewczyna jest już zaręczona z innym. Piękne filmy o miłości zawsze zawierają trudności i problemy, które zakochana para musi przezwyciężyć. Czy jednak Noah i Allie doczekali się słynnego „happy endu”? Odpowiedź może nie być tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Między dwojgiem głównych bohaterów istnieje wiele różnic, a społeczeństwo nie sprzyja ich związkowi. Jeśli lubisz wzruszające filmy o miłości, „Pamiętnik” z pewnością Ci się spodoba.

??????????????????????

„Duma i uprzedzenie” (2005), reż. Joe Wright

„Duma i uprzedzenie” to kolejna adaptacja, której nie może zabraknąć na liście prezentującej najlepsze filmy o miłości. Oparta jest na klasyku literatury — powieści Jane Austen o tym samym tytule. Produkcje międzynarodowe, jak w przypadku „Dumy i uprzedzenia” brytyjsko-francusko-amerykańskie, to często romantyczne filmy kostiumowe, które czerpią z klasycznej literatury. Akcja rozgrywa się w XVIII wieku i śledzi losy pięciu sióstr z ziemiańskiej rodziny Bennet. Główną bohaterką jest jednak Elizabeth, zwana również Lizzy. Codzienne życie sióstr i całej rodziny zmienia się znacząco, gdy w sąsiedztwie pojawia się dwóch młodych mężczyzn o wysokiej pozycji społecznej. Pani Bennet, matka dorastających dziewczyn, pragnie zapewnić im dobrą przyszłość przez odpowiednie małżeństwo z odpowiednio usytuowanym kandydatem. Gdy w okolicy pojawiają się Darcy i Bingley, wraz z nimi pojawia się również szansa na dobry mariaż między dżentelmenami a siostrami Bennet. Sprawa jednak komplikuje się, gdy na jaw wychodzi ponury charakter jednego z przybyłych — Darcy’ego. Zaczyna on jednak interesować się główną bohaterką filmu, Elizabeth, która nie odwzajemnia uczuć. „Duma i uprzedzenie”, jak niemal wszystkie filmy o miłości zmusza swoich bohaterów do przezwyciężenia licznych przeszkód, aby ostatecznie doprowadzić ich do szczęśliwego zakończenia. Aby jednak przekonać się, czy w tej historii wszelkie nieporozumienia i niechęć zostały zażegnane, trzeba wygodnie zasiąść przed ekranem i obejrzeć adaptację klasycznej powieści.

 

„Notting Hill” (1999), reż. Roger Michell

Najlepsze filmy romantyczne to nie tylko dramaty, ale także komedie. Przykładem jest brytyjsko-amerykańska produkcja „Notting Hill”. Jest to historia, o której z pewnością marzy wiele osób. William Thacker, który prowadzi niedużą księgarnię podróżniczą w londyńskiej dzielnicy Notting Hill, wydaje się wieść zwyczajne życie. Dodatkowo zostawiła go żona. Niespodziewanie jednak jego życie odmienia się, gdy spotyka w swojej księgarni znaną aktorkę Annę Scott. Ich znajomość rozwija się niemal przez przypadek — Will oblewa kobietę napojem, przez co ta musi pójść do jego mieszkania, aby się przebrać. Dwoje młodych ludzi zaczyna poznawać się coraz lepiej, a między nimi kiełkuje uczucie. Szczęście jednak zostaje przerwane, gdy Will odkrywa, że Anna nie była z nim szczera. W jej londyńskim hotelu pojawia się partner aktorki. Drogi Willa i Anny rozchodzą się na kilka miesięcy, do czasu, aż zdesperowana kobieta pojawia się ponownie u progu drzwi londyńskiego księgarza. Na szczęściu tych dwojga, co chwilę staje jednak kolejna przeszkoda. Filmy – komedie romantyczne pełne są zwrotów akcji, dynamicznego rozwoju sytuacji i zabawnych nieporozumień. „Notting Hill” przemawia jednak do szerokiej publiczności nie tylko z powodu ciekawej i komediowej akcji. Fabuła filmu nawiązuje do skrytych marzeń i fantazji wielu osób — romans gwiazdy ze zwykłą osobą spoza świata Hollywood, czy filmy romantyczne z księciem, który zakochuje się w zwykłej dziewczynie to częste motywy w kinematografii. Oglądając takie filmy, łatwo można się zrelaksować, wystarczy wyjąć swój zestaw do manicure rozsiąść się przed ekranem i śledzić historię bohaterów, malując paznokcie. 

„Titanic” (1997), reż. James Cameron

„Titanic” to produkcja, którą z pewnością choć raz w życiu widziała większość osób. Smutne filmy o miłości przyciągają jednak widzów, co sprawia, że ogląda się je wielokrotnie z takim samym zainteresowaniem. Historię Titanica, statku, który w swoim dziewiczym rejsie zatonął po zderzeniu się z górą lodową, zna każdy. Film w reżyserii Jamesa Camerona nie tylko śledzi losy słynnego statku, ale także przygląda się życiu jego pasażerów. A dokładniej życiu dwojga z nich — pochodzącej z dobrej rodziny Rose Dewitt Bukater oraz biednego, ale utalentowanego artysty Jacka Dawsona. „Titanic” z pewnością należy do kategorii, którą można nazwać „najpiękniejsze filmy o miłości – wyciskacze łez”. To historia relacji dwojga młodych ludzi, którzy, choć pochodzą z dwóch różnych światów, a społecznie dzieli ich wszystko, zakochują się w sobie. W obliczu katastrofy muszą podjąć trudne decyzje, które zaważą na ich życiu lub śmierci. Niezwykłe filmy o miłości, takie jak „Titanic” pokazują siłę uczucia łączącego dwoje ludzi i wskazują, że głęboka relacja powstaje niezależnie od uwarunkowań społecznych, czy opinii innych.

 

„Tamte dni, tamte noce” (2017), reż. Luca Guadagnino

Wiele osób wpisując w wyszukiwarce „jakie polecacie filmy młodzieżowe o miłości” nie może znaleźć wartościowej produkcji. Wiele filmów tworzonych z myślą o młodej widowni ma płytką i nieciekawą fabułę lub nie przekazuje żadnych wartości. Inaczej jest z produkcją „Tamte dni, tamte noce”. Filmy o miłości nastolatków nie muszą być proste, nudne lub oparte na powierzchownych kwestiach. Mogą przedstawiać głębie uczucia i przede wszystkim, jak w przypadku „Tamtych dni, tamtych nocy” być wartościowym dziełem kinematograficznym.  Film ten nie jest produkcją skierowaną wyłącznie do młodej widowni. To ekranizacja powieści Andre Acimana. W filmie istotna jest nie tylko fabuła, ale także to, czego tak łatwo odczytać się nie da. To subtelna gra słów, ciała, tego, co wypowiedziane i tego, co przemilczane. „Tamte dni, tamte noce” to historia nastoletniego chłopaka, który zakochuje się w mężczyźnie przebywającym na wakacjach u jego rodziców. Nie od początku jednak młody Elio czuje do intruza, jak postrzega gościa, sympatię. Dopiero z czasem amerykański stypendysta zaczyna fascynować nastolatka.

„Nigdy w życiu” (2004), reż. Ryszard Zatorski

Na liście topowych produkcji powinny znaleźć się także polskie filmy romantyczne. Jednym z najchętniej oglądanych jest komedia „Nigdy w życiu”. Film opowiada historię Judyty, która po rozwodzie przeprowadza się pod Warszawę, gdzie zaczyna nowe życie. Głównym elementem tej radykalnej zmiany jest budowa własnego domu. Film powstał na podstawie powieści wydanej pod tym samym tytułem, a napisanej przez Katarzynę Grocholę. Opowieść o losach Judyty zaczyna się od niespodziewanej informacji, że jej dotychczasowy mąż ma inną kobietę, która jest w ciąży. W związku z tym główna bohaterka musi wyprowadzić się z mieszkania i rozpocząć samodzielne życie. Decyduje się na wybudowanie domu w niedużej miejscowości. Jednocześnie wciąż pracuje w redakcji, gdzie zajmuje się odpowiadaniem na listy czytelniczek. Tam nawiązuje kontakt z tajemniczym Leonem Zakrzewskim, który przedstawia się jako zdradzony i porzucony mąż. W tym samym czasie poznaje Adama, który zostaje jej partnerem. Dobre filmy romantyczne zmuszają swoich bohaterów do licznych rozstań, nieporozumień i kłótni, aby móc ich na końcu szczęśliwie połączyć. Tak też dzieje się w „Nigdy w życiu”, sprzeczka Judyty z Adamem doprowadza do ich rozstania. Gdy bohaterka dowiaduje się, że się myliła, ma niewiele czasu na zatrzymanie ukochanego, który wybiera się za granicę.

 

„Pokuta” (2007), reż. Joe Wright

Joe Wright, który wyreżyserował między innymi „Dumę i uprzedzenie”, po raz kolejny zdecydował się na adaptację znanej powieści. „Pokuta” to zekranizowana historia z książki Iana McEwana. Jest to skomplikowana opowieść o miłości, na której drodze stanęła osoba trzecia. Głównymi bohaterami są: Robby, Cecilia i jej młodsza siostra Briony. Pomiędzy Cecilią i Robbym, rodzi się uczucie, które, choć długo skrywane, ostatecznie wychodzi na jaw. Szczęście tej dwójki nie trwa jednak długo. Powodem ich kłopotów jest młodsza siostra Cecilii, Briony. Dziewczynka nie ma złych intencji, może jednak pochwalić się wybujałą wyobraźnią, która doprowadza ją do złego interpretowania podglądanych scen, fragmentów zdarzeń i listów. Briony oskarża Robby’ego o skrzywdzenie jednej ze swoich młodych kuzynek. Jej wyobraźnia podpowiada jej, że chłopak jest zdolny do najgorszych czynów, choć nie ma na to dowodów. Briony doprowadza do rozstania siostry z Robbym, a jej oskarżenia niszczą życie chłopaka. Filmy o nieszczęśliwej miłości to najczęściej historie dwóch zakochanych osób, które rozdziela los lub społeczeństwo. W przypadku „Pokuty” to najbliższa Cecilii osoba niszczy jej szansę na szczęście. Film nie jest typowym filmem romantycznym, skłania również do wielu refleksji i jest analizą oddziaływania narracji na rzeczywistość i tego, jak punkt widzenia zmienia ją i tworzy na nowo.

„Ostatnia piosenka” (2010), reż. Julie Anne Robinson

Filmy dla młodzieży o miłości to szeroka grupa różnorodnych produkcji. Na uwagę zasługuje ekranizacja powieści Nicholasa Sparksa „Ostatnia piosenka”. Film nosi ten sam tytuł, co książka. Fabuła opowiada historię zbuntowanej nastolatki, Veronici (Ronnie), która zostaje zmuszona do zamieszkania ze swoim ojcem. Ronnie nie widziała go od rozwodu rodziców. Mieszkając w Nowym Jorku, zaczęła jednak otaczać się złym towarzystwem, kraść i przebywać w nocnych klubach. W związku z tym wyjeżdża na wakacje do domu ojca na plaży. Tam poznaje Willa, w którym się zakochuje. Filmy romantyczne dla młodzieży, takie jak „Ostatnia piosenka” często śledzą przemianę głównych bohaterów oraz rozwój miłości, jednak nie bez licznych przeszkód. Ronnie dowiaduje się o skrywanym przez swojego chłopaka sekrecie i tajemnicy ojca. Musi poradzić sobie z powstałymi trudnościami. Jednocześnie Ronnie powoli wraca do pianina, instrumentu, który porzuciła, gdy ojciec zostawił ją i jej matkę.

 

„To właśnie miłość” (2003), reż. Richard Curtis

Fajne filmy romantyczne to często te produkcje, które nawiązują do okresu bożonarodzeniowego. Zimowa aura, liczne światełka i ozdoby oraz panująca wokół atmosfera sprzyjają miłosnym uniesieniom podanym widzom w lekki sposób. Dlatego okres świąteczny to czas, gdy tworzonych jest najwięcej komedii romantycznych. Przykładem dobrego filmu, który można oglądać wielokrotnie, jest „To właśnie miłość”. Brytyjska komedia śledzi 10 historii kilkunastu osób, które jak się potem okazuje, są w jakiś sposób ze sobą powiązane. Film pokazuje, że miłość przenika przez nasze życie, nawet w najmniej oczekiwanych momentach i w nietypowy sposób. Świąteczne filmy romantyczne niosą ze sobą pocieszenie, radość i wprowadzają w przyjemny nastrój, dlatego kończą się szczęśliwie. Mimo pozytywnego zakończenia niektórzy bohaterowie nie znajdują odwzajemnionej miłości, dopiero dowiadują się, co znaczy kochać lub rozumieją to za późno. „To właśnie miłość” to przekrój uczucia we wszystkich jego wariantach. Jest to także dobrze napisana komedia, która zapewnia rozrywkę dla całej rodziny. Warto spędzić wieczór świąteczny oglądając filmy romantyczne. Boże Narodzenie to w końcu czas, gdy powinno się okazywać innym uczucie, a miłość powinna panować wszędzie, nawet na ekranach telewizorów. Warto wspomnieć, że za sukcesem filmu „To właśnie miłość” stoi nie tylko ciekawa historia i scenariusz, ale także dobrze dobrana obsada aktorska. W produkcji występują topowe gwiazdy brytyjskiego kina, które do dziś są znane i szanowane.

„Tajemnica Brokeback Mountain” (2005), reż. Ang Lee

Smutne filmy o miłości to nie tylko te, które rozgrywają się pomiędzy kobietą a mężczyzną. „Tajemnica Brokeback Mountain” to historia dwóch mężczyzn, których połączyło głębokie uczucie. Głównymi bohaterami są Ennis Del Mar i Jack Twist. Zostają zatrudnieni jako pasterze stada owiec na zboczach góry Brokeback. Mężczyźni przebywają razem przez całe lato, oddaleni od innych ludzi. Pewnej nocy Jack wypija za dużo i uwodzi Ennisa. Choć mężczyźni obiecują sobie, że była to tylko jedna taka noc, szybko ich relacja przeradza się w namiętny związek. Filmy – dramaty romantyczne nie kończą się jednak szczęśliwie. Mężczyźni po lecie wracają do swoich rodzin i próbują zapomnieć o sobie nawzajem. Po kilku latach spotykają się ponownie i okazuje się, że ich płomienne uczucie wcale nie przeminęło. Jednak obawy ze strony Ennisa sprawiają, że dwaj mężczyźni nie mogą być razem. Jeśli lubisz smutne filmy romantyczne, „Tajemnica Brokeback Mountain” z pewnością Ci się spodoba. Opowiada o zakazanej, ale prawdziwej miłości i licznych przeszkodach, które bohaterowie spotykali na swojej drodze.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ