10 polecanych kwasów na twarz 

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Stosowanie kwasów stało się popularne i coraz więcej osób chętnie korzysta z tej formy zabiegów. Pomaga to pozbyć się wielu różnych przypadłości skórnych, co bardzo często jest zbawienne szczególnie dla osób, które od długiego czasu mają problem z cerą. Z pomocą odpowiednio dobranego zabiegu można pozbyć się zanieczyszczeń, usunąć blizny po trądziku, a także odmłodzić i nawilżyć skórę. Jakie efekty uzyskuje się po kwasach? Czym różnią się poszczególne substancje stosowane do zabiegów?

 

W pielęgnacji kwasy na twarz wcale nie są niczym nowym. Różnego rodzaju substancje były stosowane już w starożytności przez mieszkańców Grecji, którzy stosowali maseczki wykonane z miąższu chleba namoczonego w oślim mleku. W ten sposób kobiety dbały o idealnie nieskazitelną i jasną cerę, na której nie było śladu po niedoskonałościach. Tego typu zabiegi były stosowane także przez mieszkańców starożytnego Rzymu, którzy chętnie brali kąpiele w oślim mleku. Dla ubogiej części ludu przeznaczona do tego celu była serwatka. Upiększające właściwości mleka są znane od wielu tysięcy lat, jednak dopiero odkrycie kwasu mlekowego sprawiło, że na początku XX wieku zaczęto go badać pod kątem właściwości i wpływu na ludzką skórę. Od połowy lat 90. XX wieku coraz częściej stosowano go w kosmetyce do różnego rodzaju zabiegów upiększających. Już wtedy wiadomo było, że jest cennym nośnikiem dla wartościowych substancji odżywczych, które pod wpływem kwasu mlekowego wchłaniają się w głąb skóry. 

 

Kwasy kosmetyczne – jak działają? 

Działanie kwasów na skórę pozwala osłabić połączenie między komórkami, co w efekcie umożliwia oddzielenie warstwy rogowej. W ten sposób zaczyna się ona łuszczyć, powodując występowanie charakterystycznego efektu ściągania naskórka. W zależności od tego, jaki rodzaj kwasu został zastosowany, oprócz łuszczenia może mieć on jeszcze inne właściwości, które pomagają na różne problemy. Niektóre substancje dodatkowo mają pozytywny wpływ na niwelowanie niedoskonałości, regulację wydzielania sebum czy ujednolicenie kolorytu. Oprócz tego kwasy pomagają na blizny, powodując ich rozjaśnienie, ściągają pory, nawilżają i pozytywnie wpływają na elastyczność. Zależnie od problemu dobiera się je zgodnie z rodzajem skóry oraz kłopotem, z jakim nie może sobie poradzić konkretna osoba. Stosowanie substancji o wysokim stężeniu sprawia, że organizm produkuje coraz większą ilość kwasu hialuronowego, elastyny, a także kolagenu. Skutkuje to odpowiednim nawilżeniem naskórka, a przede wszystkim ma pozytywny wpływ na zmarszczki, które stają się płytkie. Właściwe stosowanie kwasów kosmetycznych powoduje przywrócenie jędrności i elastyczności skóry. Stosowanie peelingów kwasowych pozwala w prosty sposób przygotować naskórek przed różnego typu zabiegami kosmetycznymi. Twarz po kwasach z odblokowanymi i oczyszczonymi porami o wiele lepiej absorbuje substancje odżywcze po zaaplikowaniu kosmetyków. 

Kwasy na twarz – rodzaje

Decydując się na zabiegi kwasami, warto wiedzieć, jakie są dostępne ich rodzaje oraz na co mają wpływ. Odpowiednie dobranie konkretnego rodzaju pomoże w walce z niedoskonałościami, jednak ważne jest, aby zastosowana metoda była wybrana do konkretnej potrzeby skóry. Do najczęściej stosowanych kwasów zalicza się m.in.: 

• Kwasy AHA (kwas glikolowy, kwas mlekowy na twarz, kwas jabłkowy, kwas migdałowy, a także kwas szikimowy): Pierwszy rodzaj kwasów, czyli AHA charakteryzuje się dużą uniwersalnością. Ogromną zaletą jest możliwość przenikania w głąb skóry, ponieważ rozpuszcza się w wodzie. W ten sposób pokonuje wierzchnią warstwę sebum i delikatnie oraz dokładnie oczyszcza zatkane pory. Osoby decydujące się na zabieg kwasami AHA w zależności od stężenia mogą uzyskać efekt nawilżenia, oczyszczenia lub złuszczenia naskórka. Ze względu na swoje właściwości są polecane dla osób, które mają duże problemy z wypryskami lub trądzikiem, a także borykają się z mocno zniszczonym naskórkiem, czego powodem jest częste opalanie, palenie papierosów, a także regularne korzystanie z solarium. Ważne jest, aby nie przekraczać zalecanego stężenia kwasów AHA, które wynosi od 5 do 20%. W przypadku tych słabszych ważne jest działanie nawilżające, jednak wraz ze wzrostem stężenia zwiększa się także działanie drażniące na skórę. Głównie z tego powodu nie zaleca się stosować ich przez osoby bez doświadczenia. Tylko kosmetyczka mająca wiedzę na dany temat może odpowiednio dopasować typ oraz stężenie właściwe dla danego rodzaju skóry. Kwasy złuszczające na twarz, które zostały zastosowane w zły sposób, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.  

• Kwasy BHA (kwas salicylowy): Drugi rodzaj kwasów stosowany do tego typu kuracji to kwas salicylowy. Jest on pozyskiwany z rumianku, brzozy, róż, malin czy wierzb, co oznacza, że jest całkowicie naturalną substancją. Ma bardzo podobne działanie do kwasów z rodzaju AHA, ponieważ tak samo przenika przez warstwę sebum, co pozwala na regulację ilości wydzielanego łoju. Zaletą kwasu salicylowego jest wysoka skuteczność w walce z trądzikiem, wypryskami, a także z zapchanymi porami. Oprócz tego należy wiedzieć, że wybór tego rodzaju substancji może być stosowany przez osoby, które mają cerę mieszaną lub problemy z przetłuszczaniem w strefie T. Naturalne właściwości sprawiają, że kwas salicylowy nie powoduje podrażnień naskórka oraz nie wysusza. 

• Kwasy PHA: Innym rodzajem kwasów stosowanych w kosmetologii są substancje poli-hydroksylowe zwane w skrócie PHA. Obecnie uważane są za innowacyjne, co sprawia, że coraz więcej osób chętnie decyduje się na ich stosowanie. Po zastosowaniu można uzyskać podobne rezultaty, jak podczas korzystania z zabiegów kwasami AHA, jednak bez podrażnień, pieczenia wrażliwego naskórka, zaczerwienień czy uciążliwego łuszczenia się skóry. Ten rodzaj wnika pod skórę znacznie dłużej, jednak jego działanie jest spowolnione, ale za to bardziej intensywne. To powoduje, że wrażliwy naskórek nie jest podrażniony. Do grupy kwasów PHA należy zaliczyć m.in.: Kwas laktobionowy, glukoheptanolakton, a także glukonolakton. To właśnie te trzy substancje są najczęściej polecane dla osób, które borykają się z poważnymi problemami związanymi z różnego typu chorobami naskórka. Idealnie sprawdzą się jako peeling chemiczny w przypadku cery wrażliwej, cierpiącej z powodu egzemy, łuszczycy, łojotokowego zapalenia, a także trądziku różowatego. Regularne stosowanie zgodnie z zaleceniami kosmetyczki wspomaga odbudowę bariery lipidowej oraz skutecznie wzmacnia naczynia krwionośne. Korzystanie z kwasów PHA jest najlepszą metodą polecaną dla osób mających problemy z różnego typu chorobami skórnymi. 

• Kwasy LHA: Uznawane za pochodne kwasu BHA. Sprawdzają się podczas leczenia skóry podrażnionej i mają podobne działanie, jak kwas salicylowy. Zaliczane do lipo-hydrokwasów oczyszczają skórę, niwelują wypryski i działają korzystanie na spłycenie porów. Wolniej wnikają pod naskórek, co sprawia, że nie powodują dodatkowego podrażnienia, a co więcej działają znacznie dłużej i docierają głębiej. 

 

Zabiegi na twarz – odpowiednio dobrane kwasy do rodzaju naskórka 

Wiele osób męczących się z problemami różnego rodzaju chorób skóry zastanawia się, jakie kwasy będą dobre na twarz z konkretnym problemem. Duża dostępność różnego typu substancji sprawia, że z łatwością każdy znajdzie coś dla siebie. Różnorodność powoduje , że nie można stosować wszystkie na raz lub wybrać konkretną i liczyć na to, że pomoże. Kluczowe jest właściwe dobranie do typu skóry oraz niedoskonałości, z jaką ktoś ma kłopot. 

• Kwasy na twarz trądzikową i tłustą: W przypadku osób mających problem z twarzą z trądzikiem, która dodatkowo jest skłonna do przetłuszczania, najlepiej jest zastosować kwasy oczyszczające mające właściwości antyseptyczne, dodatkowo zwężające pory. Do tego typu skóry bardzo dobrze sprawdzą się kwasy: Migdałowy, azelainowy, a także salicylowy. 

• Cera z mocno widocznymi bliznami i przebarwieniami: Osoby, które przeszły już kilka kuracji lub leczenie antybiotykami bardzo często mają problem z pozostałościami w postaci blizn, a także przebarwień. Stosowanie zabiegu wykonanego kwasami jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli stopniowo i delikatnie rozjaśnić cerę oraz pozbyć się widocznych blizn. Aby zwalczyć problem przebarwień i pozostałości po trądziku warto zastosować kwasy z grupy AHA, czyli glikolowy oraz mlekowy. 

• Twarz z zaskórnikami: Wiele ludzi odczuwa dyskomfort z powodu zaskórników, które są uciążliwe i bardzo ciężko je usunąć. Dobrym rozwiązaniem w walce z tą dolegliwością jest zastosowanie kwasu azelainowego, który radzi sobie z odblokowaniem porów, hamuje rozwój bakterii oraz delikatnie złuszcza martwy naskórek. 

• Skóra wrażliwa i delikatna: Cera wrażliwa i skłonna do podrażnień wymaga delikatnego traktowania. Nie ma więc mowy o stosowaniu mocnych substancji, które dodatkowo mogą spowodować wystąpienie podrażnień. Dobrym rozwiązaniem najczęściej proponowanym dla osób z takim problemem jest kwas laktobionowy wykazujący podobne właściwości co AHA, jednak jest o wiele łagodniejszy. Skutecznie oczyszcza twarz, łagodzi podrażnienia oraz regeneruje naskórek. 

• Cera dojrzała z pierwszymi oznakami starzenia: Najlepszym rozwiązaniem dla osób dojrzałych jest stosowanie kwasu ferulowego, który ma za zadanie odmłodzić skórę i zapobiegać dalszym procesom związanym ze starzeniem się naskórka. Zabieg z użyciem tego rodzaju substancji usuwa wolne rodniki, a także blokuje powstawanie nowych. Oprócz tego kwas ferulowy można bezpiecznie stosować na delikatną skórę znajdującą się wokół oczu. Jest to skuteczny sposób pozwalający na usuwanie charakterystycznych cieni będących oznaką zmęczenia. 

 

Jak zadbać o skórę po zabiegu kwasami? 

Korzystając z zabiegu polegającego na usuwaniu martwego naskórka za pomocą kwasów, należy pamiętać o tym, że skóra będzie podrażniona. Wówczas należy zadbać o to, aby była w odpowiedni sposób wypielęgnowana. Ważne jest to, aby powstrzymać się od makijażu na minimum 24 godziny, unikać ekspozycji na słońce oraz nie zdrapywać łuszczącego się naskórka. Należy także zadbać o właściwe nawilżenie, stosować dobrej jakości kremy, a także pić dużo wody, co pozytywnie wpłynie na całe ciało. 

Kwasy na twarz – kiedy widać efekty?

Każdy, kto decyduje się na wykonanie zabiegu kwasami jest ciekawy, po jakim czasie widoczne są pierwsze efekty. Okazuje się, że wszystko jest uzależnione od tego, jakie stężenie zostało użyte  do wykonania zabiegu. Należy mieć na uwadze to, że efekt po zastosowaniu kremu będzie zupełnie inny niż po skorzystaniu z profesjonalnego zabiegu u kosmetyczki. Pierwsze efekty po wizycie w salonie będą widoczne zaraz po tym, jak skóra przestanie być podrażniona, czyli mniej więcej po upływie 24 godzin. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak zastosowanie kilku zabiegów, co oznacza, że należy być cierpliwym i pamiętać przede wszystkim o regularności, aby uzyskać jak najlepsze efekty. 

 

Kwasy na twarz – czy występują przeciwwskazania przed zabiegiem?

Stosowanie kwasów na twarz to dobre rozwiązanie, które pomaga w wielu różnych sytuacjach. Mimo wszystko jest to zabieg mający kilka przeciwwskazań, o czym należy pamiętać, zanim podejmie się ostateczną decyzję o zastosowaniu konkretnej terapii. Główne przeciwwskazania dyskwalifikujące z zabiegu kwasami to: 

• Ciąża oraz karmienie piersią 

• Choroby autoimmunologiczne 

• Łuszczyca 

• Przyjmowanie retinoidów 

• Mocno opalona skóra, silnie podrażniona przez promienie słoneczne 

• Świeże blizny i rany 

• Infekcja, stany zapalne, antybiotykoterapia, osłabienie organizmu, gorączka 

• Alergia 

• Aktywna opryszczka 

• Zakażenia wirusowe i bakteryjne 

• Ropne stany zapalne 

Jakie zabiegi można stosować w domu? 

• Kwasy na twarz w domu: Regularne stosowanie kwasów na skórę jest dobrym rozwiązaniem, jednak należy to robić umiarkowanie i w odpowiedni sposób. Do codziennej pielęgnacji zaleca się stosowanie kremu, gdzie stężenie kwasu jest niewielkie i nie powoduje podrażnienia naskórka. Mimo wszystko ważne jest to, aby zachować odpowiednie środki ostrożności podczas stosowania i dbać o właściwe nawilżenie skóry. Należy także wiedzieć, że produkty mające w składzie kwasy można stosować jedynie w okresie jesienno-zimowym, kiedy nie występuje ryzyko niekorzystnego działania promieni słonecznych. Ekspozycja na słońce sprawia, że skóra staje się podrażniona i zaczerwieniona. Aby temu zapobiegać, zaleca się stosowanie kremów z filtrami, nawet w pochmurny dzień. 

• Peeling kawitacyjny: Stosowanie peelingu polega na usunięciu martwego naskórka z powierzchni twarzy, co umożliwia odsłonięcie młodszych i świeżych warstw skóry. Stosowanie tej metody pozwala na odzyskanie przez cerę zdrowego i świeżego wyglądu. Oczyszczona skóra twarzy o wiele lepiej absorbuje kosmetyki, co dodatkowo pozytywnie wpływa na wygląd. Stosowanie tej metody jest zalecane bez względu na wiek oraz rodzaj naskórka. Dobrym rozwiązaniem jest peeling kawitacyjny w domu, który można wykonać we własnej łazience bez konieczności wizyty u kosmetyczki. Jeśli ktoś zastanawia się, czy może bezpiecznie przeprowadzić zabieg w domu, to powinien wiedzieć, że jest to właściwy sposób na pozbycie się wielu problemów. Peeling kawitacyjny polecany jest dla osób mających m.in.: Przetłuszczającą się skórę, zaskórniki oraz rozszerzone pory, poważne zmiany trądzikowe, przemęczoną i odwodnioną cerę, brak sprężystości i ciągłe uczucie ściągnięcia naskórka, a także widoczne przebarwienia. 

 

Kwasy na twarz – cena

Korzystanie z usług profesjonalnej kosmetyczki pozwala uzyskać bardzo dobre efekty po zabiegach. Nic więc dziwnego, że sporo osób decyduje się na zabieg odpowiednio dobranymi kwasami. Koszty usługi są uzależnione od tego, jaki rodzaj kwasów zostanie zastosowany oraz czy substancja będzie nałożona wyłącznie na twarz, czy również na okolice szyi i dekoltu. Cena wykonania zabiegu z użyciem kwasu migdałowego, salicylowego, glikolowego, ferulowego, pirogronowego czy laktobionowego na samą twarz to koszt od 150 zł do 240 zł w zależności od salonu. W przypadku wykonywania usługi na twarz, szyję i dekolt koszt wzrasta i ceny rozpoczynają się od 200 zł wzwyż. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ