Czy romans może przerodzić się w związek?

Ostatnio aktualizowane: 16.04.24

 

Można zaryzykować stwierdzenie, że romanse są nieodłączną częścią życia człowieka. Pojawiały się one w przeszłości, występują obecnie i z pewnością będą również w przyszłości. Jednym z miejsc, w którym często rodzą się tego typu relacje, jest praca. Spędzamy w niej wiele godzin w ciągu dnia, mając okazję przebywać z różnymi ludźmi. Często organizowane są też wspólne wyjścia czy imprezy. To wszystko sprzyja zacieśnianiu więzi, także tych intymnych. Czy romans w pracy ma szansę powodzenia?

 

Czym właściwie jest romans?

Powtarzając za słownikiem Państwowego Wydawnictwa Naukowego, romansem jest m.in. miłosny związek dwojga ludzi, którzy nie są parą małżeńską. W obecnych czasach, w których moment zawierania małżeństw znacznie się przesunął, można rozciągnąć to pojęcie na osoby, które po prostu nie są ze sobą w związku. Z reguły jest tak, że romans dotyczy kobiet i mężczyzn, którzy jednak pozostają w bardziej lub mniej formalnej relacji z inną osobą. Pojęcie romansu dla niektórych może więc oznaczać po prostu zdradę. W tym znaczeniu jawi się jako coś negatywnego. Romans z kolegą z pracy czy miłosne zauroczenie powstałe w innych okolicznościach może jednak być też czymś pozytywnym. Jedna ze znanych polskich psycholożek i psychoterapeutek – Katarzyna Miller – wskazuje w wywiadzie, że romans to przyjemna rzecz, którą warto w życiu doświadczyć. Romans jest swobodą i pełnym wykorzystaniem możliwości. Miller zaznacza, że od romansu powinno się oczekiwać jedynie przyjemności. Większe wymagania mogą prowadzić do rozczarowania. Co ciekawe, według wspomnianej psycholożki, romans nie musi wcale wiązać się z aktem cielesnym, czyli seksem. Osoby, które lubią romansować albo mają wiele takich relacji za sobą, przyznają, że kluczem do zachowania przyjemności jest dystans. Objawia się on właśnie brakiem ogromnych oczekiwań i nastawieniem na krótkotrwałe zaspokojenie. Z takim nastawieniem można pełniej przeżywać romans i istnieje mniejsza szansa, że po jego zakończeniu odczujemy ogromną pustkę i smutek.

Romans w pracy – jak się zaczyna?

Śledząc statystyki i historie innych osób, można zauważyć, że romans w pracy z żonatym kolegą, singlem, koleżanką czy mężatką zaczyna się zazwyczaj bardzo niewinnie. Może być tak, że kolega ma najlepsze perfumy męskie albo świetną stylizację i to sprawia, że zaczynamy zwracać na niego uwagę. Osoby wchodzące w romans nie są jednak powierzchowne i nie zwracają uwagi tylko na wygląd zewnętrzny. Także śmieszne żarty, ciekawe wypowiedzi czy wiedza mogą stać się tym, co szczególnie zaimponuje danej osobie i podświadomie poczuje ona potrzebę rozwinięcia danej relacji. Romans w pracy z szefem, kolegą czy koleżanką może narodzić się nie tylko w zwykłych codziennych okolicznościach. Bardziej sprzyjające ku temu są różnego rodzaju imprezy integracyjne czy wyjazdy służbowe, na których przebywa się z dala od domu i spędza dużo czasu z pracownikami. Najczęściej romans zaczyna się od niewinnego flirtu, a dopiero później przeradza się w coś bardziej angażującego.

W obecnych czasach romans w pracy uznawany jest za powszechne zjawisko. Powstają na jego temat artykuły, w tym opracowania psychologiczne. Na różnych grupach internetowych można przeczytać historie osób, które są w takiej relacji i nierzadko zastanawiają się, jak zakończyć romans w pracy. Dzielą się one także powodami, dla których zaczęły flirtować i spotykać się z kolegą czy koleżanką w pracy. Do najczęściej wymienianych przyczyn zalicza się:

rutynę w związku,

poczucie, że nie dzieje się nic fajnego, chęć przeżycia niesamowitych emocji,

poszukiwanie partnera na stałe, 

zauroczenie, zakochanie się. 

To tylko kilka ogólnych, najczęściej wskazanych powodów rozpoczęcia romansu. Każda sytuacja jest inna i może mieć zupełnie różny początek. Pewne jest, że jeśli chcemy uniknąć romansu, będąc już w związku, powinniśmy przede wszystkim o niego dbać i robić wszystko, aby go udoskonalać, lepiej się rozumieć.

Czy romans w pracy jest z góry skazany na negatywną ocenę?

Jak reagują osoby, które słyszą ‘zakochałam się w koledze z pracy’ lub ‘mam romans ze swoją koleżanką z biura’? W większości przypadków takie wyznanie budzi pewien dyskomfort. Wynika to z faktu, że spora liczba osób mających romans, ma stałych partnerów i po prostu zaczyna ich oszukiwać. Nie jest to jednak jedyny możliwy scenariusz. Część szefów wskazuje, że romans, który dotyczy singli na tych samych stanowiskach, często wpływa dobrze na efektywność ich pracy i funkcjonowanie firmy. Osoby, które są zauroczone, bywają zdecydowanie bardziej kreatywne. Nierzadko pracują intensywniej, bo chcą zaimponować drugiej osobie. Zupełnie inaczej z perspektywy szefa, ale nie tylko, wygląda sytuacja romansu pomiędzy osobami, które pozostają w stałych związkach. Nowa relacja jest tą zakazaną, z którą niejako trzeba się ukrywać. To powoduje w osobach ogromny stres i zamiast dostarczać przyjemnej ekscytacji w ciągu dnia, zwiększa zdenerwowanie i trudności z koncentracją. Nierzadko też praca staje się jednym z głównych miejsc spotkań dwojga kochanków, którzy później muszą wracać do domu do swoich rodzin. 

W kontekście romansu w pracy warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie kwestie. Pierwsza z nich dotyczy położenia kobiet, a dokładniej tego, że są one oceniane zdecydowanie surowiej od mężczyzn. Kobietom mającym romans czasami zarzuca się, że wchodzą one w daną relację tylko po to, aby przyspieszyć awans albo zyskać coś innego. Takie zarzuty prawie nigdy nie są stawiane mężczyznom. 

Decydując się na romans w pracy, trzeba mieć też świadomość, że nie każda taka relacja ma szansę przemiany w stały związek. Nie każdy też tego oczekuje. Zakończenie romansu natomiast często nie jest łatwe. Osoby, które kiedyś miały bliskie relacje, nierzadko stają się w stosunku do siebie wrogie, co nie pozostaje bez wpływu na ich zobowiązania zawodowe.

 

Romans w pracy – jak rozpoznać?

Przyglądając się temu, jak wyglądają stosunki w pracy, można rozpoznać, czy ktoś ma romans czy nie. Jeśli dwie osoby zaczynają zostawać po godzinach, zawsze w te same dni, może to świadczyć o tym, że coś jest na rzeczy. Podczas wspólnego śniadania, kawy i rozmów okazuje się, że dana koleżanka i kolega oglądali ostatnio te same filmy i seriale? To również może być jeden z małych dowodów na to, że wolny czas spędzają wspólnie. Kolejnym potwierdzeniem są urlopy brane w tym samym czasie i zakresie. Oczywiście wymienione sytuacje mogą być też po prostu zbiegiem okoliczności.

Jeśli próbujemy przeprowadzić analizę własnych zachowań i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy relacja z danym pracownikiem nie jest czymś więcej, wystarczy, że przyglądniemy się swoim zachowaniom i uczuciom. Znakami wskazującymi na to, że koleżanka czy kolega zaczyna wzbudzać nasze większe zainteresowanie, może być to, że omawiamy z nim/nią ważne dla nas sprawy i dzielimy się swoimi odczuciami. Ponadto pozwalamy sobie na flirt, nie czując przy tym wyrzutów sumienia. Romans może rozpoznać także po tym, że czujemy zazdrość, wykazujemy się opiekuńczością i jesteśmy pewni, że gdyby zabrakło tej osoby w pracy, odczuwalibyśmy pustkę.

 

Skutki, jakie niesie za sobą romans w pracy 

Kodeks pracy w żaden sposób nie reguluje kwestii dotyczących romansowania w miejscu zatrudnienia. Każdy pracownik jest wolny i może sam o sobie decydować. Niektórzy pracodawcy wskazują w wewnętrznych regulaminach, że nawiązywanie intymnych relacji między pracownikami jest zabronione. Argumentują oni swoją decyzję tym, że zauroczony pracownik, który musi ukrywać swoje zażyłe relacje, jest bardziej podatny na stres. Niemniej jednak trzeba mieć świadomość, że zakazy tego typu nie są zgodne z prawem. Ponadto, trudno wymagać od kogoś, że będzie stosował się do sztywno wytyczonych reguł i mimo intensywnych uczuć zakończy romans w pracy. Konsekwencje prawne są tak naprawdę niemożliwe do wyegzekwowania. Mówiąc o skutkach zażyłej relacji między pracownikami, warto zwrócić uwagę nie tylko na potencjalne nakazy obowiązujące osobę, która ma romans w pracy. Konsekwencje mogą być zdecydowanie szersze. Wdając się w intymną relację z kolegą czy koleżanką, musisz liczyć się z tym, że w pewnym stopniu może to wpłynąć negatywnie na Twoje wyniki w pracy. Prawdopodobnie zaczniesz przenosić sprawy osobiste do miejsca pracy i będzie Ci się trudniej skupić. Romans wiąże się także z ryzykiem ujawnienia tajnych danych np. informacji finansowych. Pamiętajmy, że nie zawsze intencje drugiej strony są czyste. Ktoś może wykorzystać naszą słabość po to, aby zyskać coś dla siebie. Osoby, które utrzymują zażyłą relację, faworyzują się wzajemnie, co zwykle nie pozostaje bez wpływu na relację z innymi pracownikami.

Romans a związek

Czy intensywny romans, który opiera się głównie na intymnych spotkaniach, ma szansę przerodzenia się w prawdziwy związek? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo każda relacja jest inna. Jeśli romans dotyczy dwojga wolnych ludzi, szansa na to, że zmieni się w stały związek, jest z pewnością większa. Osobom bez zobowiązań łatwiej podjąć decyzję o wejściu w prawdziwy związek. Jest to o wiele trudniejsze, kiedy chociaż jedna strona ma zobowiązania rodzinne. Jest ona świadoma, że jej decyzja wpłynie na życie jej dotychczasowego partnera/partnerki, a także ewentualnych dzieci. 

Związek w pracy ma szansę powodzenia, ale tylko wtedy, gdy dwie strony są na to gotowe. Warto też pamiętać, że romans z założenia jest czymś mało zobowiązującym, a jego głównym celem jest zapewnienie przyjemności. Trudno wymagać od drugiej osoby, aby zaczęła myśleć poważnie o relacji, kiedy na wstępie ustalone zostały inne reguły.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ