FWB – co to znaczy?

Ostatnio aktualizowane: 11.09.24

 

Współcześnie otoczeni jesteśmy różnymi anglojęzycznymi skrótami. O ile rozwinięcie takich jak YOLO, ASAP czy FYI nie przysparza trudności przeciętnemu pracownikowi korporacji, czy użytkownikowi różnego rodzaju komunikatorów, o tyle FWB bywa kłopotliwe (i to nie tylko na etapie rozszyfrowania znaczenia tego skrótu). Ten typ relacji przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie znalazł już swoje miejsce w kulturze masowej i jest coraz popularniejszym wątkiem w wielu filmach czy serialach. Fwb – co to jest, na co uważać wstępując w tego typu relację i nie dać się nabrać na portalu randkowym? Odpowiedzi być może uda znaleźć się poniżej.

 

Fwb – co to znaczy?

Fwb to skrót od friends with benefits. Zwani także sex friends czy fuck buddies to w wolnym tłumaczeniu przyjaciele z bonusem. Bonusem oczywiście jest coś, czego przyjaciele zwykle nie robią, czyli seks. Jak łatwo sobie wyobrazić (albo zobaczyć w amerykańskich filmach, chociażby Friends with benefits z Justinem Timberlake i Milą Kunis), jest to pewna forma związku, w której można o wszystkim ze sobą rozmawiać, chodzić na piwo i czerpać z przyjaźni pełną piersią przy jednoczesnym nie martwieniu się o samotność pod kołdrą. Niemniej w przypadku friends with benefits definicja nie jest prosta ani jednoznaczna. Pytanie, które nasuwa się samo to dlaczego mając świetnego przyjaciela bądź przyjaciółkę z kompatybilnymi z naszymi częściami intymnymi, czyli jednym słowem w teorii materiał na partnera na całe życie, nie decydujemy się na związek, a zamiast tego zastrzegamy sobie, że pod żadnym pozorem nie będziemy się wiązać? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, a od jakiegoś czasu coraz więcej psychologów, socjologów i innych specjalistów od relacji międzyludzkich próbuje na nie odpowiedzieć. Jednak życie to nie jest matematyka czy fizyka, gdzie do znanego sobie wzoru podstawiamy właściwe liczby i mamy konkretną odpowiedź.

Relacje międzyludzkie to skomplikowane zależności naszych osobistych doświadczeń, doświadczeń partnerów i wzajemnej relacji (w tym także tak zwanej chemii) dlatego wyjaśnień, dlaczego ludzie coraz chętniej wchodzą w tego typu relacje, jest wiele. Zacząć chyba należy od tego, że seks to jedna z podstawowych, fizjologicznych potrzeb i nie ma nic złego w ich zaspokajaniu dopóty, dopóki nie wyrządzamy komuś krzywdy, a zatem posiadanie friend with benefits nie jest złe, o ile druga osoba wie, że jest tylko przyjaciel. Relacja fwb w powszechnej opinii wydaje się domeną osób młodych, które boją się poważnych relacji i zaangażowania, jednak chcą mieć namiastkę związku czy życia w rodzinie bez większego wysiłku i z łatwą możliwością wycofania się. Ich rosnącą popularność zauważyć można przede wszystkim w dużych miastach. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim, mieszkańcy dużych miast są bardziej wyzwoleni i anonimowi, co w ogólności sprzyja podejmowaniu życia w tego typu relacjach, które w mniejszych społecznościach mogą być zwyczajnie nieakceptowane. Po drugie, są to osoby, które prowadzą normalne życie – robią kariery, godzą pracę ze studiami, pną się po szczeblach w korporacjach i nie mają za dużo czasu na randki i angażowanie się w związki, a relacja jest całkiem niezłym substytutem normalnego związku. Są też osoby, które są zainteresowane wyłącznie zaspokojeniem swoich fizjologicznych potrzeb i cenią sobie to, że po fakcie nie trzeba się szybko ubierać i wymykać, dopóki druga osoba śpi, tylko można zostać do rana, włączyć konsolę lub zamówić pizzę. 

Jak znaleźć fwb?

Współcześnie, biorąc pod uwagę rosnące tempo życia i niechęć do wiązania się na stałe (czego dowodem jest, chociażby rosnąca ilość rozwodów), a także coraz większą łatwość w nawiązywaniu relacji, w tym także seksualnych, znalezienie przyjaciela z bonusem nie powinno być kłopotem. Jedną z możliwości jest zawarcie układu ze znajomym czy przyjacielem, którego podejście i potrzeby są zbieżne z naszymi. Tak zmodyfikowany związek przyjacielski daje całkiem sporo komfortu psychicznego, ponieważ nasz partner jest nam znany. Możemy więc pominąć etap niezręcznych pytań o ulubione zespoły, filmy, perfumy męskie czy ranking ulubionych potraw i od razu przejść do rzeczy. Jeśli jednak nie chcemy narażać naszych relacji, warto poszukać partnera na różnego rodzaju portalach randkowych. Chyba najbardziej nastawionym na nawiązywanie tego typu, całkiem powierzchownych relacji, jest Tinder. To tam, przesuwając profile w lewo lub w prawo wybieramy swoich potencjalnych przyjaciół z korzyścią. Tutaj należy wspomnieć o pewnej pojawiającej się w opisach alternatywie dla fwb, czyli ons. Skrót ten rozszyfrować należy jako one night stand i oznacza przygodę na jedną noc. Jeśli zależy nam na jednorazowej przygodzie, być może warto przesunąć taki profil w prawo, jednak na dłuższą metę szukanie za każdym razem partnera „na raz” może być męczące i warto mieć to na uwadze, jeśli jesteśmy zdecydowani na przyjaźń z bonusami.

 

Układ fwb – wady i zalety

Trudno jednoznacznie wymienić wady i zalety relacji, ponieważ są one mocno subiektywne. Przykładowo – tego typu relacje są powierzchowne i raczej nie przerodzą się w poważny, długotrwały związek. Dla osób szukających takowego to oczywiście wada jednak dla osób niezainteresowanych zobowiązaniami i oficjalnym randkowaniem jest to największa zaleta tego układu. Wydaje się, że relacje tego typu są najczęściej negatywnie oceniane przez społeczeństwo. Zupełnie jednak niesłusznie, ponieważ decyzję o wejściu w relację podejmuje dwójka świadomych i dorosłych osób, którym odpowiada funkcjonowanie na takich zasadach, nawet jeśli nam wydaje się dziwnym czy niewłaściwym życie w związku bez związku. Nie mając pojęcia o potrzebach i powodach, jakie kierują osobami funkcjonującymi w takim układzie, trudno jest wskazać, to jest wadą bądź zaletą. Niemniej jedną z większych wad, a w zasadzie jednym z większych ryzyk związanych z wchodzeniem w tego typu relacje jest możliwość pojawienia się poważnych, romantycznych uczuć. Należy podkreślić, że na to narażone są szczególnie kobiety, ponieważ seks i orgazm związany jest u nich z wydzielaniem hormonów szczęścia i przywiązania, co na dłuższą metę skończyć się może zauroczeniem.

O ile mówi się, że uczucia można wyłączyć, o tyle z hormonami i biologią walczyć jest już nieco trudniej. Oprócz złamania podstawowej zasady relacji fwb i jej zakończenia narażamy się także na zwykłe zranienie i związane z tym cierpienie. Oczywiście, jesteśmy świadomi tego ryzyka, wchodząc w taki układ, ale nie ułatwia to wcale przejścia przez proces rozstania. Jedząc całą tabliczkę czekolady, jesteśmy przecież świadomi, że pójdzie w brzuch albo biodra, ale nie zmienia to faktu, że liczby wyświetlane na wadze za każdym razem dziwią i nie podobają nam się tak samo. Można więc uznać, że świadomość konsekwencji nijak nie pomaga w uporaniu się z nimi, a czasami powoduje tylko większe wyrzuty pod swoim adresem, bo przecież wiedzieliśmy, co robimy. W ocenie wad i zalet relacji fwb znaczenie ma też możliwość zniszczenia przyjaźni, jeśli decydujemy się na taki układ z kimś już nam znajomym. Nie wiemy, w jaki sposób relacja się zakończy i czy nie stracimy w ten sposób wartościowego przyjaciela bądź przyjaciółki. Łatwo sobie chyba wyobrazić, że jeśli taka relacja skończy się z powodu wejścia w poważny związek z kimś innym, trudno być powiernikiem kogoś, kogo widziało się nago i szczerze doradzać w kwestii życia uczuciowego i nowego związku, być może cały czas zastanawiając się jeszcze, co nie tak było z nami, skoro nie udało się tego przekształcić w związek, a z inną osobą przyszło tak łatwo. Oprócz emocji i uczuć ważne jest także zdrowie fizyczne. W tym przypadku bardzo istotnym aspektem są także możliwe konsekwencje prowadzenia aktywnego życia seksualnego, czyli możliwość zajścia w ciążę bądź zarażenia się chorobą weneryczną. O ile w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową warto pamiętać o możliwości poproszenia partnera o wyniki badań i ustaleniu zasady wyłączności, o tyle ewentualna niechciana ciąża jest większym problemem i dlatego należy bezwzględnie pamiętać o antykoncepcji.

 

Friends with benefits – zasady

Kiedy wiemy już, co to jest relacja fwb i mamy świadomość ryzyk związanych z funkcjonowaniem w takim układzie, warto wspomnieć także o zasadach. Ponieważ ta relacja wymaga nieangażowania się i oddzielenia fizyczności od emocji, wskazane jest jasne określenie zasad, których obie strony powinny przestrzegać, aby chronić zarówno siebie, jak i swoją relację. Podstawową zasadą każdej relacji jest szczerość i nie inaczej jest w przypadku tej. Sytuacja powinna być jasna od samego początku, aby druga strona nie miała pola do interpretacji różnych zachowań i jasność ta powinna być utrzymywana, nieważne czy zaczynamy czuć, że się angażujemy czy próbujemy randkować z inną osobą celem nawiązania poważnej, prawdziwej relacji. Konsekwencją szczerości jest także transparentność takiego związku, czyli ustalenie zasad, których obie strony zobowiązują się przestrzegać bez rozmów, tłumaczeń i dodatkowych pytań. Można zastanowić się nad wyłącznością, ustaleniem czasu trwania relacji bądź krokami, jakie podejmiecie w razie pojawienia się uczuć po którejś ze stron.

Bardzo ważną kwestią jest także prywatność, czyli ustalenie kogo można wtajemniczyć w to, że funkcjonujemy w takiej relacji. Ze względu na możliwość plotek czy bycia ocenianym przez pryzmat życia w związku im mniej osób wie, tym lepiej. Należy wziąć pod uwagę też to, że relacja najpewniej kiedyś się skończy, natomiast opinie czy przyklejona łatka może nam towarzyszyć jeszcze bardzo długo. Bardzo ważną kwestią w relacji fwb jest także bezpieczeństwo. Zarówno to fizyczne, czyli zabezpieczanie się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową jak i psychiczne czy mentalne. Zapewnienie sobie mentalnego może być nieco bardziej kłopotliwe. Oprócz przestrzegania zasad warto też wyrobić w sobie odpowiednie nastawienie i mieć świadomość, że relacje raczej nie mają przyszłości. Oczywiście, nikt nie wie, co się wydarzy i wszystko jest możliwe, jednak nie liczmy na sceny jak ze wspomnianych wcześniej komedii romantycznych z Hollywood. Jeśli liczymy na poważny związek, w przyszłości nie powinniśmy przywiązywać się do swojego obecnego statusu i zamykać się na innych. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ