Jak często myć włosy?

Ostatnio aktualizowane: 10.09.24

 

Mycie włosów to jeden z etapów pielęgnacji ciała zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Aby cieszyć się ładną, bujną fryzurą, wiele osób decyduje się na codzienne czyszczenie pasm. Czy jednak taka częsta kąpiel jest dobra dla włosów, a jeśli nie, to jak często powinno się je myć? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ale w poniższym artykule przeczytasz, jak odpowiednio pielęgnować swoją fryzurę.

 

Wybór kosmetyków

O właściwej pielęgnacji skóry głowy decyduje nie tylko częstotliwość mycia włosów, ale także rodzaj użytych kosmetyków. To one mają największy wpływ na kondycję i wygląd pasm. Nawet częste mycie włosów nie pomoże na przetłuszczające się kosmyki, jeśli szampon i odżywka nie będą dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wybierając kosmetyki, trzeba wziąć pod uwagę porowatość pasm, ich skłonność do puszenia, przetłuszczania czy stopień zniszczenia. Wszystko to ma znaczenie przy zakupie szamponów i odżywek.

Jak najłatwiej wybierać kosmetyki do pielęgnacji włosów? Można stosować się do prostej zasady — szampon powinien być dobrany do typu skóry głowy, a odżywka do rodzaju pasm. Aby jednak zrobić to prawidłowo, trzeba rozróżniać te kategorie. Skóra głowy może być: Normalna, sucha, wrażliwa, tłusta, z łupieżem lub z dolegliwościami. Rodzaje włosów dzieli się w zależności od:

• Stopnia nawilżenia — suche, normalne, suche i zniszczone

• Gęstości oraz grubości — cienkie, grube, rzadkie lub gęste

• Typu skrętu — kręcone, falowane lub proste

• Porowatości — nisko-, średnio- oraz wysokoporowate

Przed wyborem kosmetyku do włosów, trzeba więc określić swój typ włosów oraz rodzaj skóry głowy. Gdy będziesz wiedzieć już, jakie preparaty sprawdzą się najlepiej, łatwiej będzie określić, co ile myć włosy. Aby lepiej dobrać kosmetyki do swoich potrzeb, możesz poprosić fryzjera o pomoc w rozpoznaniu typu włosów.

Wybierając szampony, warto unikać kosmetyków, które zawierają silne środki chemiczne, czyli siarczany. W składach preparatów oznaczane są one najczęściej jako sodium laureth sulfate czy sodium lauryl sulfate. Te popularne SLS-y odpowiadają głównie za pienienie się kosmetyku, ale wykazują również silne, negatywne działanie na strukturę włosa. Niszczą one bowiem naturalną strukturę ochronną pasm, co powoduje matowienie i zwiększa łamliwość kosmyków. Inne przykłady siarczanów w składach kosmetyków to: Sodium salt, sulfuric acid, sodium dodecyl sulfate. Warto zwracać również uwagę na pH szamponu. Według specjalistów niskie pH, czyli kwasowe, mniej uszkadza strukturę włosów niż produkty zasadowe.  

 

Jak często myć włosy?

Odpowiednio dobrane kosmetyki poprawiają kondycję skóry, dzięki czemu łatwiej będzie określić, jak często myć włosy. Właściwy szampon może zmniejszyć wydzielanie sebum, a tym samym zapobiegać przetłuszczaniu się pasm. W efekcie potrzeba codziennego mycia włosów zostanie zniwelowana. Na pytanie, jak często nakładać na pasma szampon, nie ma jednej odpowiedzi i każda możliwość ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni twierdzą, że mycie włosów codziennie tylko im szkodzi, a inni, że jest to najlepszy sposób na poprawienie ich kondycji. Kto zatem ma rację i jaka częstotliwość jest odpowiednia? Wiele zależy od kondycji i potrzeb włosów, a także od innych kwestii, pozornie niezwiązanych z fryzurą na głowie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jaki ma się typ skóry oraz jaki jest jej aktualny stan. Na tej podstawie można określić, co ile powinno się myć włosy. Ponadto pod uwagę trzeba wziąć także inne kwestie, jak skłonność skóry do przesuszania lub nadmiernego wydzielania sebum. Istotne znaczenie ma również sposób odżywiania, tryb życia (czyli aktywność fizyczna), a także środowisko (czy jest zanieczyszczone), a nawet rodzaj wykonywanej pracy czy pora dnia, w której bierze się prysznic. Jak widać, wiele rzeczy wpływa na kondycję włosów. Wszystkie trzeba wziąć pod uwagę, aby określić, czy codzienna pielęgnacja to już zbyt częste mycie włosów, czy konieczność.

Powinno się przede wszystkim pamiętać, że codziennie myjąc włosy, naraża się je na uszkodzenia. Czyszczenie pasm każdego dnia jest dobre, tylko wtedy, gdy kosmyki naprawdę tego potrzebują. Jeśli już decydujesz się na codzienne mycie, pamiętaj, aby używać delikatnym szamponów, bez wspomnianych wyżej siarczanów. Pomocne może okazać się mycie włosów wodą, która je odświeży, ale nie obciąży. Przy takim rozwiązaniu stosowanie kosmetyków można ograniczyć do 2-3 razy w tygodniu. Czy takie mycie włosów bez szamponu może być skuteczne? Odpowiedź zależy tylko od rodzaju włosów i skóry głowy. Dla jednych jest to idealne rozwiązania, a inni nie zauważają po nim poprawy.

Większość ekspertów uważa jednak, że codzienne mycie włosów mocno je osłabia, dlatego powinno się go unikać. Zatem jak często pielęgnować kosmyki? Zaleca się powtarzanie mycia co 2 – 3 dni, ale w niektórych przypadkach można częściej lub rzadziej. Wszystko zależy od rodzaju włosów, co już niejednokrotnie zostało wspomniane. Pasma, które szybciej się przetłuszczają i obciążają, trzeba myć częściej, niż grube, łatwo przesuszające się kosmyki. Co, jeśli nakładasz kosmetyki na skórę głowy codziennie, a gdy przestajesz, włosy szybko się przetłuszczają? Warto „przestawić” je na pielęgnację o zmniejszonej częstotliwości. Jak rzadziej myć włosy? Odczekaj parę dni, nawet jeśli pasma będą mocno przetłuszczone. Taka „terapia szokowa” może pomóc włosom zregenerować się i zmniejszyć wydzielanie sebum w przyszłości.

Warto pamiętać również, że istotne jest nie tylko mycie włosów, ale także ich suszenie. Przede wszystkim nie należy kłaść się do łóżka z mokrymi pasmami. W ten sposób osłabia się je, stają się bardziej matowe i łamliwe. Do uzyskania wymarzonej fryzury dobrze sprawdzi się suszarka z dyfuzorem. Pozwoli ukształtować pasma, nada im objętość i pozwoli uniknąć puszenia się kosmyków.  

 

Różne metody

Na wygląd i kondycję włosów wpływ mają użyte kosmetyki, częstotliwość mycia, ale także wykorzystywana metoda. Pielęgnować kosmyki można bowiem na wiele różnych sposobów. Wiele z nich skupia się przede wszystkim na poprawie kondycji włosów, na ich wygładzeniu lub nawilżeniu. Dlatego stosowaną metodę warto dobrać do swoich potrzeb i aktualnego stanu kosmyków. Oto kilka popularnych sposobów mycia włosów:

Mycie włosów odżywką

Ta metoda stała się ostatnio bardzo popularna. Polecana jest przede wszystkim osobom, które mają suche i łamliwe pasma. Metoda ta polega na stosowaniu wyłącznie odżywki do mycia włosów. Nie wykorzystuje się szamponu ani innych środków czyszczących. Według zwolenników tej metody pozwala ona dokładnie umyć włosy z wszelkich zabrudzeń oraz wydzielanego przez skórę głowy sebum. Przede wszystkim jednak nie obciąża włosów. Ważne jednak, aby odpowiednio dobierać odżywkę lub nie stosować jej codziennie. Jak myć włosy wykorzystując tę metodę? Najpierw należy zmoczyć skórę głowy oraz pasma ciepłą wodą. Następnie na zagłębienie dłoni trzeba nałożyć odżywkę i rozwodnić ją w ok. 50-100 ml ciepłej wody. Taką mieszanką należy umyć skórę głowy, a dopiero później całe pasma, przeciągając kosmetyk w stronę końcówek. Całość zmywa się letnią wodą. Mycie włosów zimną wodą nie jest zalecane, ponieważ może wysuszać skórę głowy. Metodę z odżywką można zastosować również w inny sposób. Wystarczy na wilgotną skórę głowy nakładać partiami niewielkie ilości kosmetyku roztartego w dłoniach. Następnie odżywkę rozciera się na całych pasmach, wmasowuje i zmywa letnią wodą. Co daje ta metoda? Przede wszystkim włosy są lepiej odżywione i oczyszczone. Pasma lepiej się rozczesują i są bardziej podatne na stylizację. Mycie włosów odżywką sprawdza się również u osób z kręconymi kosmykami.

Metoda OMO

Rozpoznawanie porowatości swoich włosów to trend ostatnich sezonów. Coraz więcej osób wie, czy ich kosmyki są nisko-, średnio- czy wysokoporowate. Razem z tym trendem rozprzestrzeniła się moda na mycie włosów metodą OMO. Na czym ona polega? Opiera się na wykorzystaniu jednocześnie dwóch kosmetyków — odżywki i szamponu. Oba preparaty nakłada się podczas pielęgnacji. Skrót OMO odnosi się do sekwencji nakładania kosmetyków — odżywka, mycie, odżywka. Jak zastosować tę metodę? Należy najpierw zwilżyć włosy i skórę głowy ciepłą wodą. Następnie na pasma, od dołu nie wyżej niż do uszu, nakłada się odżywkę. Pozostaje ona na włosach podczas mycia skóry głowy szamponem. Gdy włosy są umyte, oba kosmetyki spłukuje się ciepłą wodą. Następnie na całą długość pasm nakłada się odżywkę (może być inna, niż w pierwszym etapie pielęgnacji) i pozostawia się ją na kilka minut. Po tym czasie można zmyć ją dużą ilością ciepłej wody. Co daje stosowanie metody OMO? Przede wszystkim kosmyki są dobrze odżywione i nawilżone, lepiej się rozczesują i są chronione przed wysychaniem.

Szare mydło

Wiele osób, które poszukują naturalnych kosmetyków, jak najmniej obciążających i niszczących pasma, decyduje się na wykorzystanie tradycyjnego, szarego mydła. Taka metoda ma jednak zarówno zalety, jak i wady. Mycie włosów szarym mydłem nie jest zalecane dla osób, których pasma i skóra głowy są mocno przesuszone. Metoda ta nie nadaje się również dla tych, którzy mają włosy wysokoporowate. Szare mydło wypłukuje farbę i sprawia, że kolor staje się wyblakły.

Mycie włosów płynem do higieny intymnej

Coraz większą popularność zdobywa metoda mycia włosów, która zamiast szamponu lub odżywki zakłada wykorzystanie zupełnie innego kosmetyku — płynu do higieny intymnej. Osoby stosujące ten sposób pielęgnacji argumentują, że zaletą żelu do miejsc intymnych jest jego skład. W takich kosmetykach rzadko stosuje się podrażniające środki chemiczne. Wykorzystanie płynu do higieny intymnej sprawdza się dla osób ze skórą głowy skłonną do przetłuszczania się. Zastosowanie tego nietypowego kosmetyku pozwala także lepiej rozczesać nawet splątane kosmyki. Płyn do higieny intymnej normalizuje pH skóry głowy, co również ma pozytywny wpływ na wydzielanie sebum.  

Naturalne mycie włosów

Wiele osób szuka naturalnych i łagodnych sposobów na mycie włosów, aby nie obciążać i nie przesuszać dodatkowo pasm. W tym celu wykorzystywane są naturalne składniki lub kosmetyki z pozoru delikatne. Częstym rozwiązaniem jest mycie włosów szamponem dla dzieci, ponieważ nie zawiera on w składzie silnych środków chemicznych. Taki kosmetyk nie jest jednak dostosowany do skóry głowy osób dorosłych. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest stosowanie innych środków myjących, w tym naturalnych preparatów. Poniżej znajdziesz kilka popularnych, ale nietypowych metod mycia włosów:

Mąką

Mycie włosów mąką brzmi jak coś nieprawdopodobnego. Jak wykorzystać proszek do oczyszczenia włosów? Mąka jako środek myjący to jednak popularne rozwiązanie. Zaletą takiej metody jest także to, że jest tania. Mąkę można znaleźć w każdym sklepie spożywczym za kilka złotych. Najczęściej do mycia wykorzystuje się żytnią odmianę. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają wrażliwą skórę głowy. Jak umyć włosy mąką? Proszek trzeba wymieszać z letnią wodą (ok. 1 łyżka mąki na 3/4 szklanki płynu). Takiej masy używa się jak zwykłego szamponu.

Jajkiem

Popularnością cieszy się także mycie włosów jajkiem, a dokładnie żółtkiem. Wykorzystuje się je przede wszystkim dlatego, że zawiera duże ilości fosfolipidów. Mają one działanie oczyszczające, usuwają głównie tłuszcz z powierzchni włosów. Dodatkowo w żółtku znajdują się witaminy i składniki odżywcze, które mogą odżywić pasma. Metoda ta sprawdza się przede wszystkim dla osób, które mają suche i zniszczone kosmyki. Mycie włosów żółtkiem wymaga zastosowania odpowiedniej techniki. Przede wszystkim jajko, bez białka, trzeba roztrzepać i nałożyć na włosy. Najlepiej kierować się od skóry głowy w stronę końcówek. Po nałożeniu żółtka na pasma należy wykonać krótki masaż. Następnie włosy zawija się w kompres i pozostawia na ok. 30 minut. Po tym czasie żółtko trzeba dokładnie spłukać ciepłą wodą.  

Sodą

Mycie włosów sodą to przede wszystkim sposób na oczyszczenie pasm z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Wysokie pH środka sprawia, że łuski kosmyków się otwierają i łatwiej wydostają się z nich zabrudzenia. Do przygotowania pasty myjącej potrzebna jest łyżeczka sody oraz ciepła woda. Mieszanką polewa się włosy, a następnie myje je zwykłym szamponem. Sodę można dodać także do delikatnego kosmetyku myjącego.

Orzechami piorącymi

Do umycia włosów można wykorzystać także orzechy piorące. Mają one skuteczne właściwości oczyszczające, a przede wszystkim nie podrażniają. Mycie włosów orzechami piorącymi wymaga wcześniejszego przygotowania mieszanki. Dlatego taką metodę warto wykorzystywać raz w tygodniu, przeplatając ją z innymi sposobami na pielęgnację pasm. Do umycia włosów konieczne jest przygotowanie ok. 4 orzechów piorących, które należy przepołowić. Następnie trzeba je gotować w wodzie przez ok. 15 minut. Gotową mieszankę wystarczy jeszcze zblendować, aby uzyskać konsystencję piany. 

Siemieniem lnianym 

Siemię lniane może odżywić, nawilżyć i wygładzić włosy, dlatego często stosuje się je w pielęgnacji. Dobrze sprawdza się na wszystkich rodzajach włosów. Mycie włosów siemieniem lnianym polega na wykonaniu płukanki. W tym celu zalewa się ziarna wodą i taką mieszankę gotuje się przez ok. 10 minut. Uzyskaną masę cedzi się przez sitko i nakłada na włosy. Płukankę stosuje się po myciu włosów tradycyjnym szamponem.  

 

Mycie włosów a wizyta u fryzjera

Co z pielęgnacją i oczyszczaniem, gdy wybiera się na wizytę do salonu kosmetycznego? Czy mycie włosów przed fryzjerem to dobry pomysł? To zależy, jaki to będzie rodzaj zabiegu. Jeśli w cenie wizyty znajduje się mycie i układanie włosów, wcześniejsze oczyszczanie ich w domu nie ma sensu. Duża ilość kosmetyków w tak krótkim czasie może zaszkodzić pasmom. Wiele osób zastanawia się także, czy przed farbowaniem myć włosy. Warto zapytać o to swojego fryzjera, ogólnie jednak panuje przekonanie, że zabrudzone włosy lepiej przyjmują farbę. Mycie włosów po farbowaniu powinno odłożyć się na kilka dni po wizycie, aby cieszyć się mocną barwą kosmyków. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ