Jak przyspieszyć okres?

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Wakacje nad morzem dla wielu z nas kojarzą się z odpoczynkiem i niezwykłymi przeżyciami. Dla kobiet szczególnie ważny jest dyskomfort podczas leżenia na piasku oraz kąpieli w wodzie. Przyjemnego relaksu nie zapewnimy sobie niestety podczas miesiączki, kiedy to nieuniknione są między innymi częste wizyty w toalecie. Okazuje się, że istnieje pewne rozwiązanie, które uszczęśliwi Panie spodziewające się miesiączki na wakacjach. Co zrobić, żeby przyspieszyć okres? Odpowiedź zarówno na to, jak i inne ważne pytania znajdziemy w poniższym tekście.

 

Miesiączka towarzyszy kobietom w znacznej części ich życia. Pierwszy okres jest długo wyczekiwany nie tylko przez nastolatki, ale również ich mamy. Jest czymś, co często mówimy, że świadczy o kobiecości. W trakcie krwawienia pojawiają się pewne dolegliwości, takie jak bóle podbrzusza, złe samopoczucie czy też nadmierna nerwowość. Bardzo często miesiączka uniemożliwia relaks podczas wakacji. Aby nasz wyjazd należał do udanych, istnieją pewne sposoby na przyspieszenie okresu. Nie należy jednak posuwać się do radykalnych metod i lepiej skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć przykrych sytuacji.

 

Sposoby na przesunięcie okresu

♦ Gimnastyka – niektóre ćwiczenia mogą okazać się pomocne i sprawią, że comiesięczne krwawienie pojawi się trochę wcześniej. Intensywny wysiłek fizyczny, ruch na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim ćwiczenia mięśni brzucha to coś, co przyspiesza okres nawet o kilka dni. Należy pamiętać, aby mimo wszystko nasze treningi przeprowadzane były z głową. W innym przypadku może zdarzyć się, że krwawienie przesunie się o dłuższy czas. 

♦ Gorąca kąpiel – sposoby na okres i jego przesunięcie znały już nasze babcie. Wśród ich metod często wykorzystywana była gorąca kąpiel. Wszystko za sprawą wysokiej temperatury, która poprawia przepływ krwi i zwiększa tym samym ciśnienie w organizmie. Podobną funkcję spełnia sauna, dlatego korzystanie z niej może być kolejną metodą na przyspieszenie miesiączki. W obu przypadkach nie należy jednak przesadzać z wysoką temperaturą, aby nie dopuścić do zasłabnięcia lub oparzeń ciała.

♦ Seks – jedna z bardziej znanych metod na przyspieszenie okresu. Stosunek płciowy rozluźnia ciało i przyczynia się do produkcji endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Dlatego na pytanie jak naturalnie przyspieszyć okres specjaliści jednogłośnie odpowiedzą, że zarówno bezpiecznym, jak i skutecznym sposobem jest seks.

♦ Czerwone wino – w sytuacji, kiedy mamy pewność, że nie jesteśmy w ciąży, możemy sięgnąć po lampkę czerwonego wina. Alkohol podniesie nasze ciśnienie, rozluźni nas oraz rozgrzeje ciało. Ważne, aby nie przesadzić z ilością spożywanego trunku.

♦ Termofor – w celu przyspieszenia okresu pomocne mogą okazać się okłady z termoforu. Ciepły pojemnik należy przykładać w okolicy podbrzusza. Należy uważać, aby się nie poparzyć, dlatego najlepiej co chwilę zmieniać miejsce okładu.

 

Tabletki na przesunięcie okresu

Kiedy domowe sposoby na przyspieszenie okresu okazują się nieskuteczne, możemy sięgnąć po preparaty dostępne w aptece. Oczywiście najwłaściwsze w takiej sytuacji jest poradzenie się farmaceuty lub lekarza, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i udzielą nam fachowej rady jak przyspieszyć okres. Aspiryna jest jedną z substancji, która może okazać się pomocna. Zawarte w niej składniki rozrzedzają krew, nie należy jednak przyjmować za dużych dawek leku, skuteczne będą maksymalnie dwie tabletki. 

Okazuje się, iż nie wszystkie, dostępne bez recepty preparaty mogą być stosowane przez kobiety celem zmiany terminu miesiączki. Kiedy zastanawiamy się, jak przyspieszyć okres, witamina C nie będzie odpowiednim wyborem. Ginekolodzy uważają, że jej nadmierne stosowanie może wpłynąć źle na nasz organizm, ale przede wszystkim nie ma wpływu na zmianę daty miesiączki. Witamina C może jedynie zmniejszyć intensywność krwawień.

Wśród tabletek zmieniających termin miesiączkowania wyróżnia się pigułki hormonalne. Często, kiedy Panie zastanawiają się, jak przesunąć okres, w Internecie znajdują się informacje o tabletkach antykoncepcyjnych, które może wypisać nam jedynie lekarz, najlepiej kiedy jest nim ginekolog, u którego regularnie się badamy. Sytuacja jest o wiele prostsza, kiedy stosujemy już preparat hormonalny. Możemy wtedy w łatwy sposób zmienić termin krwawienia. Aby przyspieszyć okres, wystarczy zmienić kolejność przyjmowania leku. Należy wówczas rozpocząć wcześniejsze przyjmowanie nowego opakowania tabletek.

Wśród leków na receptę, które wpływają na zmianę daty miesiączki, wyróżniamy luteinę – hormon żeński, który odpowiada za utrzymanie ciąży, zapłodnienie oraz regularne cykle miesiączkowe. Luteinę jako tabletki na okres stosujemy podczas zaburzeń miesiączki, które są spowodowane niskim poziomem progesteronu w kobiecym organizmie. Z tego względu żaden lekarz nie przepisze recepty z lekiem, kiedy nie ma do tego podstaw.  To o czym należy wspomnieć to fakt, iż do tej pory nie przeprowadzono badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku wśród dzieci i nastolatek.

Wakacje to nie jedyny moment, kiedy chcemy przyspieszyć okres. Do częstszych sytuacji należą ważne uroczystości rodzinne, imprezy, czy też własny ślub. Chyba żadna z przyszłych panien młodych nie wyobraża sobie ubrania wymarzonej, białej i długiej sukni w dzień miesiączki. Aby uniknąć najgorszego, często wyszukujemy w Internecie łatwo dostępnych preparatów, które przyczynią się do zmiany terminu okresu. Niekiedy kobiety dzielą się na różnych portalach swoimi opiniami. Wśród nich możemy spotkać się z informacją, że pomocne są popularne tabletki, które w składzie mają czynną substancję tzw. drotawerynę. Niestety, ale lek z racji właściwości rozkurczających sprawdzi się jedynie podczas bolesnego miesiączkowania, kamicy nerkowej, w zapaleniu pęcherzyka żółciowego czy też w zespole jelita drażliwego. Lek nie ma nic wspólnego ze zmianą terminu kobiecego krwawienia. 

 

Jak wywołać okres? – popularne zioła

Zioła były już stosowane przez naszych przodków, a specjalistkami w tej dziedzinie są przede wszystkim nasze babcie. Ziołowe napary wykorzystywane były w medycynie ludowej w celach zdrowotnych, wierzono, iż miały zbawienny wpływ nawet w przypadku chorób śmiertelnych. Ich moc znana jest również obecnie przez zwolenników i miłośników naturalnego oraz ekologicznego trybu życia. Zioła swoje zastosowanie znajdują również wśród kobiet, które chcą przyspieszyć lub opóźnić menstruację. W tym celu dobrym wyborem będą napary z ziół oraz wszelkiego rodzaju herbatki ziołowe. Sprawdzą się one nie tylko w sytuacjach, kiedy chcemy przyspieszyć krwawienie, ale będą także dobrym rozwiązaniem wśród kobiet, które zastanawiają się, co zrobić, żeby nie mieć okresu podczas urlopu.

Okazuje się, że picie naparu z kasztanowca lub natki pietruszki opóźnia miesiączkę nawet o kilka dni. Panie jednak wolą, kiedy krwawienie pojawia się przed długo wyczekiwanym urlopem. Są wtedy spokojniejsze i nie muszą nosić ze sobą podpasek lub tamponów oraz odwiedzać często toalety. Brak okresu umożliwia również komfortowe opalanie się na plaży oraz kąpiele w morzu lub w basenie, dlatego kobiety zdecydowanie wolą przyspieszyć niż opóźnić miesiączkę. Wiele z nich zastanawia się, jak przyspieszyć okres nawet o tydzień? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Krwawienie w znacznym stopniu zależy od naszego organizmu, prowadzonego przez nas trybu życia oraz stresu, z jakim mamy do czynienia 

Wśród ziół przyczyniających się do przesunięcia krwawienia polecana jest czarna malwa. Picie kwiatowego naparu może przyspieszyć miesiączkę nawet o kilka dni, a tym samym zapewnić komfortowy odpoczynek podczas urlopu. Zioło ma właściwości rozkurczające i estrogenne. Kwiat czarnej malwy kupimy w sklepach zielarskich. Aby przygotować napar, wystarczy, że 1 łyżeczkę suszonych kwiatów zalejemy wrzątkiem (ok. 1,5 szklanki) i odstawimy na 30 minut. Następnie całość należy gotować przez 3 minuty, po czym trzeba odstawić na 15 minut do wystygnięcia. Napar z kwiatu czarnej malwy należy pić trzy razy dziennie po jednej filiżance. Trzeba pamiętać, aby czynność wykonywać przez dwa tygodnie. Tylko wtedy osiągniemy zamierzone rezultaty. 

Kiedy chcemy, aby okres nie zaskoczył nas w nieodpowiednim momencie, możemy wybrać również inne, dostępne zioła. Pomocnymi w rozkurczeniu macicy oraz naczyń krwionośnych są również: Nagietek, imbir, dziurawiec oraz krwawnik. 

 

Jak przyspieszyć pierwszy okres?

Pierwsza miesiączka u nastolatki to znak, że z małej dziewczynki przeradza się ona w kobietę, przez co w przyszłości będzie mogła zostać mamą. Wiele młodych dziewcząt z niecierpliwością czeka na swój pierwszy okres. W jednych budzi on pozytywne emocje, innych nieco wprowadza w lekki niepokój. Nastolatki często niecierpliwią się i chcą znać dokładny moment, kiedy przerodzą się w kobietę. Niestety, ale nie ma odpowiedzi na to kiedy konkretnie pojawi się pierwsze krwawienie. U niektórych dziewcząt pojawia się ono szybciej, u innych nieco później. Nie ma również możliwości, która przyspieszyłaby długo wyczekiwany moment. Miesiączka pojawi się wtedy, kiedy organizm będzie na to w stu procentach gotowy. Z badań wynika, iż krwawienie pojawia się między 10 a 16 rokiem życia. Szacuje się, iż dziewczęta zaczynają miesiączkować zazwyczaj w wieku 12 lat.

Przesunięcie kobiecego cyklu –  co warto wiedzieć?

Sposoby przyspieszające lub opóźniające kobiecy cykl nie zawsze są skuteczne i niekiedy mogą nie wpłynąć na zmianę terminu krwawienia. Wynika to z tego względu, iż każdy kobiecy organizm jest inny i inaczej reaguje na dane substancje lub metody. U jednych kobiet pomocny może okazać się napar z czarnej malwy, a u innych tabletka aspiryny lub gorąca kąpiel. Istnieją również panie, które preferują wyłącznie stosunek płciowy, ponieważ tylko on gwarantuje im przyspieszenie krwawienia. 

Wyróżniamy także grono kobiet, u których nie ma mowy, aby miesiączka wystąpiła przed terminem lub parę dni po nim. Takie już jesteśmy i nie możemy nic poradzić. Ciało oraz organizm każdej z nas są wyjątkowe i kierują się swoimi prawami, dlatego ingerencja w nie niekiedy może przynieść odmienny skutek od zamierzonego. 

Jeśli nie udało nam się zmienić daty krwawienia, należy zadbać, aby nasze wakacje mimo wszystko przebiegły komfortowo i mile. Oprócz podstawowych produktów niezbędnych w czasie okresu dobrze zabrać ze sobą tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe. Co prawda nie zmniejszą one krwawień, ale zniwelują ból i związany z nim dyskomfort. Przydatne mogą okazać się chusteczki do higieny intymnej, za których sprawą odświeżymy się w czasie podróży. 

Przed okresem ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednie środki higieny. Do popularnych zaliczamy tradycyjne podpaski oraz tampony. Ich rozmiary i stopień chłonności możemy dostosować do własnych preferencji. Od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się takie produkty jak kubeczek menstruacyjny, opinie o nim są pozytywne wśród kobiet. Jako alternatywa do powszechnie stosowanych podpasek oraz tamponów kubeczki zyskują coraz większą popularność.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ