Ostatnio aktualizowane: 04.10.24

 

Kubeczek menstruacyjny – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Wahasz się, czy zrezygnować z używania podpasek i tamponów na rzecz kubeczka menstruacyjnego? Przygotowany przez nas ranking może Cię do tego przekonać. Produkty, które do niego trafiły są w pełni bezpieczne w stosowaniu. Konsumentki chętnie wybierają w szczególności kubeczek Lily Cup One Intimina. Ze względu na mały rozmiar, jest on odpowiedni dla dziewic. Pojemniczek jest elastyczny, co zapewnia łatwe zakładanie, jego późniejsze wyjmowanie również nie jest problemem. Dla kobiet aktywnych seksualnie, które mają obfite miesiączki, odpowiedni jest kubeczek Lunette Fioletowy Model 2. Wykonano go z silikonu medycznego, nie podrażnia okolic intymnych i nie wpływa na zmianę naturalnego pH. Pojemniczek pozwala na uprawianie sportów w czasie miesiączki, bez odczuwania dyskomfortu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ze względu na mały rozmiar i specjalny kształt kubeczek może być bez obaw używany przez dziewice. Wykonano go z materiału, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Gdy pojemniczek nie jest potrzebny, można go złożyć i schować do pudełeczka.

Wady

Opróżnianie pojemniczka i ponowne przygotowanie go do założenia nie zawsze jest proste. Narzekają na to kobiety, które często korzystają z publicznych toalet, np. w miejscu pracy.

Podsumowanie

Produkt jest trwały, można używać go przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Kubeczek zapewnia do 12 godzin ochrony przed przeciekaniem. Jest on ekologiczny, bezzapachowy i miękki w dotyku.

Drugi wybór

Zalety

Pojemniczek bardzo dobrze sprawdza się w przypadku kobiet mających obfite miesiączki, gwarantuje wiele godzin ochrony przed przeciekaniem. Co więcej, pozwala on na swobodne uprawianie sportów, bez uczucia skrępowania i dyskomfortu.

Wady

Niektóre konsumentki uważają, że na końcu kubeczka powinna znajdować się mała pętelka, a nie ogonek. Wówczas jego wyjmowanie przebiegałoby nieco sprawniej.

Podsumowanie

To model o pojemności 30 ml, który został wykonany z silikonu medycznego. Można go używać przez cały czas trwania miesiączki, bez ryzyka podrażnienia błony śluzowej i zmiany pH okolic intymnych. Kubeczek łatwo się zakłada, jest elastyczny.

Rozważ też

Zalety

To trwały produkt, który dodatkowo jest bardziej ekologiczny niż podpaski i tampony. Pojemniczek jest bezzapachowy oraz hipoalergiczny, nie wywołuje reakcji alergicznych. Zapewnia on nawet 12 godzin ochrony bez przeciekania, zależnie od obfitości krwawienia.

Wady

To trwały produkt, który dodatkowo jest bardziej ekologiczny niż podpaski i tampony. Pojemniczek jest bezzapachowy oraz hipoalergiczny, nie wywołuje reakcji alergicznych. Zapewnia on nawet 12 godzin ochrony bez przeciekania, zależnie od obfitości krwawienia.

Podsumowanie

Konsumentkom nie odpowiada głównie to, że nie można złożyć pojemniczka. To powoduje, że zajmuje stosunkowo dużo miejsca w torebce (zwłaszcza takiej, która nie mieści formatu A4).

 

 

9 najlepszych kubeczków menstruacyjnych. Opinie w 2024 roku

 

Tampony i podpaski to nie jedyne środki higieniczne, jakich można używać w czasie miesiączki. Udowadnia to ranking kubeczków menstruacyjnych, w którym opisujemy bezpieczne i łatwe w użyciu produkty. Są one dodatkowo ekologiczne i pozwalają czuć się pewnie w każdej sytuacji.

 

Kubeczek menstruacyjny dla dziewic

 

1. Kubeczek menstruacyjny Lily Cup One Intimina

 

Prezentujemy Lily Cup One Intimina, czyli kubeczek menstruacyjny dla dziewic. Jest on mały i ma specjalny kształt ułatwiający prawidłowe zakładanie. Materiałem wykonania pojemniczka jest silikon medyczny, który nie wywołuje podrażnień ani reakcji alergicznych,  jest ponadto bezzapachowy.

Pojemność kubeczka wynosi 21 ml, a jego wymiary są równe: 4,7 cm x 3,9 cm x 3,9 cm. Ponieważ można go złożyć, z pewnością zmieści się w każdej torebce. Do zestawu dołączono specjalne pudełeczko, w którym można wygodnie przechowywać pojemniczek. To pozwala być przygotowanym na wcześniejsze nadejście miesiączki.

Konsumentki wypowiadają się pochlebnie na temat produktu i zgodnie twierdzą, że jest to bardzo dobry kubeczek menstruacyjny. Sprawdza się on nie tylko przy lekkim, ale również obfitym krwawieniu, zapewnia do 12 godzin ochrony przed przeciekaniem. Co ważne, w dolnej części pojemniczka znajduje się uchwyt pozwalający na jego szybkie wyjęcie, bez rozlania zawartości.

 

 

 

 

Kubeczek menstruacyjny Lunette

 

2. Lunette Kubeczek Menstruacyjny Fioletowy Model 2

 

Znalezione opinie o kubeczkach menstruacyjnych Lunette są niemal w 100% pozytywne, dlatego postanowiliśmy umieścić w zestawieniu jeden z produktów wspomnianej marki. Wybraliśmy Fioletowy Model 2 o pojemności 30 ml i wymiarach: 4,6 cm x 5,2 cm. Pojemniczek jest odpowiedni dla kobiet mających bardziej obfite miesiączki i tych aktywnych seksualnie.

Kubeczek menstruacyjny Lunette jest wykonany z silikonu medycznego, nie ma w składzie lateksu, który mógłby wywołać podrażnienie. Jest on bezpieczny w użyciu i można go zaaplikować nawet przed rozpoczęciem krwawienia, aby mieć pewność, że nic nas nie zaskoczy.

Dla wielu kobiet pojemniczek jest dobrą alternatywą dla tamponów. Zapewnia on skuteczną ochronę przed przeciekaniem i odczuwaniem dyskomfortu, w dodatku pozwala na uprawianie sportów w czasie miesiączki. Wkładanie oraz wyjmowanie kubeczka to łatwe czynności, nawet dla niedoświadczonych osób.

 

 

 

 

Kubeczek menstruacyjny Selenacup

 

3. Kubeczek Menstruacyjny Selenacup Basic Rozmiar M

 

Model Selenacup Basic Rozmiar M jest wykonany z silikonu medycznego. To bezpieczny w użyciu kubeczek menstruacyjny, który jest ekologiczny i trwały. Można go stosować co miesiąc przez kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego jest traktowany jako bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż comiesięczny zakup podpasek czy tamponów.

Kubeczek nie zaburza naturalnego pH okolic intymnych, jest hipoalergiczny i bezzapachowy. Co więcej, jego codzienne stosowanie nie powoduje rozwoju infekcji. Pojemniczek gwarantuje do 12 godzin ochrony przed przeciekaniem, również podczas bardziej obfitego krwawienia.

Za co kubeczek menstruacyjny Selenacup został doceniony przez kobiety? Przekonują one, że zakładanie pojemniczka to bardzo łatwa czynność, podobnie jak wyjmowanie. Korzystanie z niego jest komfortowe, gdyż można swobodnie uprawiać sporty i zakładać jasne ubrania, bez obaw o widoczne plamy krwi.

 

 

 

 

Kubeczek menstruacyjny Lily Cup

 

4. Kubeczek menstruacyjny Lily Cup Compact Rozmiar A

 

Kubeczek menstruacyjny Lily Cup Compact Rozmiar A zapewnia nawet 10 godzin ochrony przed przeciekaniem. W razie potrzeby można go złożyć i schować do torebki, a potem wyjąć, kiedy okaże się potrzebny. Produkt jest przeznaczony dla kobiet mających skąpe i średnio obfite miesiączki, a także tych, które nie urodziły jeszcze dziecka lub są po cesarskim cięciu.

Wymiary kubeczka to: 4,2 cm x 5,8 cm, a jego pojemność wynosi 18 ml. Jest on wykonany z trwałego materiału, który nie ma w składzie chemicznych substancji. Tym samym nie ma ryzyka, że pojemniczek wywoła reakcję alergiczną lub doprowadzi do rozwoju infekcji intymnej.

Konsumentki chętnie sięgają po produkt, gdyż dzięki niemu mogą czuć się swobodnie przez cały czas trwania miesiączki. Istotne jest to, że kubeczek menstruacyjny nie jest niebezpieczny, jego stosowanie nie wywołuje skutków ubocznych.

 

 

 

 

Kubeczek menstruacyjny Me Luna

 

5. Kubeczek Menstruacyjny Fioletowy Me Luna Rozmiar S

 

Me Luna Fioletowy Rozmiar S to dobry i tani kubeczek menstruacyjny, przeznaczony dla kobiet mających skąpe miesiączki. Wyprodukowano go z termoplastycznego elastomeru, nie wywołuje podrażnień i jest elastyczny, co ułatwia jego zakładanie. W dolnej części pojemniczka znajduje się mała pętelka pozwalająca na jego szybkie wyjęcie.

Materiał, z którego wykonano produkt, jest pozbawiony lateksu, ftalanów, BPA, alkilofenoli i innych substancji mogących wywołać reakcję alergiczną. Kubeczek menstruacyjny Me Luna zapewnia do 8 – 12 godzin ochrony przed przeciekaniem. Nie wpływa on negatywnie na naturalną florę pochwy, nie przyczynia się też do wysuszenia błony śluzowej. 

Zakładanie kubeczka jest proste, a jego przechowywanie wygodne (w zestawie jest przeznaczony do tego celu woreczek). Tak twierdzą kobiety, które zdążyły już go wypróbować. Po opłukaniu pod bieżącą wodą i osuszeniu pojemniczek jest znów gotowy do użycia. Stosowanie go dla wielu konsumentek jest wygodniejsze niż regularna zmiana podpaski.

 

 

 

 

Kubeczek menstruacyjny Fun Factory

 

6. Kubeczki Menstruacyjne Fun Factory Fun Cup Mix

 

Dla kobiet, które nie mają pewności, jaki produkt będzie dla nich odpowiedni, polecamy kubeczek menstruacyjny Fun Fatory Fun Cup Mix. To zestaw dwóch pojemniczków. Rozmiar pierwszego to A, jego pojemność wynosi 20 ml i nadaje się dla Pań przed 30. rokiem życia, które nie rodziły jeszcze dzieci. Drugi kubeczek jest w rozmiarze B, jego pojemność to 30 ml i jest przeznaczony m.in. dla mam po porodzie metodą naturalną.

Do produkcji pojemniczków wykorzystano medyczny silikon, który nie wysusza śluzówki pochwy i nie powoduje podrażnień. Są one przyjemne w dotyku i elastyczne, co ułatwia ich zakładanie. Każdy z kubeczków gwarantuje nawet 12 godzin skutecznej ochrony przed przeciekaniem. Można je wygodnie przechowywać w dołączonym do kompletu etui.

Konsumentki uważają, że inwestycja w prezentowany zestaw jest dobrą decyzją. Zmniejsza ryzyko kupna kubeczka w złym rozmiarze. Pojemniczki nie wywołują uczucia dyskomfortu i są łatwe w utrzymaniu w czystości. Po zakończeniu miesiączki można je wygotować we wrzątku, są odporne na działanie wysokiej temperatury.

 

 

 

 

Yuuki kubeczek menstruacyjny

 

7. Kubeczek Menstruacyjny Yuuki Classic Rozmiar S

 

Oferowany przez markę Yuuki kubeczek menstruacyjny Classic Rozmiar S jest wykonany z silikonu medycznego. Jest on wytrzymały, elastyczny i nie wywołuje alergii. Pojemniczek sprawdza się w szczególności w przypadku kobiet aktywnych fizycznie, z silnymi mięśniami dna miednicy.

Ciekawe jest to, że ogonek przeznaczony do wyjmowania kubeczka można samodzielnie skrócić, gdy pojawi się taka potrzeba. Maksymalna pojemność opisywanego modelu to 24 ml, a jego wymiary są równe: 4,2 cm x 4,9 cm.

Trwałość i łatwe zakładanie to najczęściej powtarzające się zalety produktu w recenzjach konsumentek. Wiele z nich chwali kubeczek także za to, że nie prowadzi do namnażania się bakterii i rozwoju infekcji intymnych, nie powoduje też podrażnień. Można go więc bezpiecznie używać przez całą miesiączkę.

 

 

 

 

8. Kubeczek Menstruacyjny OrganiCup Rozmiar A

 

Model OrganiCup Rozmiar A pozytywnie przeszedł test kubeczków menstruacyjnych, co dowodzi, że skutecznie chroni przed przeciekaniem. Jego materiałem wykonania jest miękki i elastyczny silikon medyczny. Pojemniczek jest hipoalergiczny i pozwala na utrzymanie właściwego pH pochwy.

Produkt polecany jest przede wszystkim młodszym kobietom, które nie urodziły jeszcze dzieci. To bardzo łatwy w zakładaniu kubeczek menstruacyjny, więc położenie szyjki macicy i inne kwestie nie powinny być zmartwieniem, ryzyko przeciekania jest zmniejszone do minimum.

Pojemniczek jest trwały, więc można go swobodnie używać przez kilka lat, starannie go czyszcząc i dezynfekując (np. we wrzątku). Dla konsumentek bardzo istotne jest to, że kubeczek menstruacyjny może być zakładany na noc, dlatego można całkowicie zrezygnować z używania innych środków higieny osobistej.

 

 

 

 

9. Kubeczek Menstruacyjny Acitve Med L

 

Produkt Acitve Med L to dobra propozycja dla kobiet mających obfite miesiączki, które mają za sobą poród metodą naturalną. Wykonano go z medycznego silikonu, bez BPA i innych niebezpiecznych substancji w składzie. Gdy kubeczek nie jest potrzebny, można go wygodnie przechowywać w woreczku, który znajduje się w zestawie.

Pojemnik ma wymiary: 4,6 cm x 5,3 cm. Zapewnia on do 8 – 12 godzin ochrony przed przeciekaniem, a jego całkowita pojemność wynosi 34,3 ml. Trwałość kubeczka jest określana na ok. 15 lat. Można go swobodnie dezynfekować np. we wrzątku, nie przyczyni się to do jego zniszczenia.

Czy przedstawiony kubeczek menstruacyjny ma wady? Konsumentki przekonują, że trudno jest je znaleźć. Pojemniczek bardzo dobrze sprawdza się podczas miesiączki, również bardzo obfitej i pozwala czuć się pewnie, niezależnie od sytuacji. Ponadto pozwala on na uprawianie sportów, np. pływania.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki kubeczek menstruacyjny kupić?

 

Nadal zastanawiasz się, jaki jest najlepszy kubeczek menstruacyjny? Wszystkiego dowiesz się z poradnika zakupowego. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie kwestie odgrywają najważniejszą rolę przy zakupie tego typu produktów. Wszystkie istotne informacje na ten temat znajdziesz poniżej.

Rozmiar

Okazuje się, że jedną z najbardziej istotnych kwestii w przypadku kubeczków menstruacyjnych jest rozmiar. Źle dopasowany pojemniczek może wywoływać dyskomfort, a nawet przeciekać, wtedy szybko zaczniemy żałować zakupu. Zależnie od marki na opakowaniu znajdziemy oznaczenia typu: S, M, L lub A, B, C. Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać, aby był dobrze dopasowany? Trzeba przy tym uwzględnić m.in. swój wiek. Przyjmuje się, że młodsze kobiety powinny sięgać po modele w mniejszym rozmiarze, a starsze w większym. Jednak duże znaczenie ma też ilość przebytych porodów, zwłaszcza metodą naturalną, a także obfitość krwawienia. Jeżeli miesiączki są skąpe, nie ma potrzeby kupowania kubeczka w większym rozmiarze, bo nie powinien napełniać się do maksimum, nawet po upływie kilku godzin.

Wybierając kubeczek menstruacyjny, nie można zapomnieć o swojej aktywności seksualnej. Ciekawe jest to, że pojemniczki w najmniejszym dostępnym rozmiarze są odpowiednie nawet dla dziewic, ich zakładanie nie powinno być dużym problemem.

 

Materiał wykonania

Większość kubeczków menstruacyjnych jest produkowana z medycznego silikonu. To elastyczny i bardzo wytrzymały materiał, który nie ma w składzie lateksu, BPA i innych podrażniających substancji. Stosując tego typu produkt nie trzeba się więc obawiać o podrażnienie okolic intymnych, reakcje alergiczne czy wysuszenie błony śluzowej. Co więcej, pojemniczki z medycznego silikonu nie zaburzają prawidłowego pH pochwy i nie prowadzą do rozwoju infekcji intymnych. Do wyboru mamy także kubeczki wykonane z TPE, czyli termoplastycznego elastomeru. Są one bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, a do tego równie bezpieczne w użyciu, co modele silikonowe. Należy wspomnieć, że kubeczki menstruacyjne są bezzapachowe, niezależnie od tego, jaki materiał wykorzystano do ich produkcji.

 

 Pojemność

Pojemność kubeczka w dużej mierze uzależniona jest od jego rozmiaru. Przeważnie jest to 12 – 45 ml, co zapewnia ochronę przed przeciekaniem nawet do 12 godzin (choć to zależy też od obfitości miesiączki). Nie należy się obawiać, że pojemniczek szybko się napełni i na bieliźnie oraz ubraniach pojawią się plamy krwi. Przeważnie kubeczek opróżnia się co 3 – 5 godzin, zależnie od tego, jak często korzystamy z toalety.

 

Elastyczność

Na skuteczność ochrony podczas miesiączki wpływa nie tylko rozmiar i pojemność kubeczka, ale i jego elastyczność. Im bardziej miękki jest pojemniczek, tym łatwiejsze staje się jego zakładanie. Niemniej jednak kobiety aktywne fizycznie, które mają silniejsze mięśnie dna miednicy, powinny wybierać sztywniejsze modele. Inaczej może pojawić się problem z przeciekaniem, nawet jeśli rozmiar kubeczka został dobrany prawidłowo. Wynika to z tego, że pojemniczek będzie wciąż zmieniał delikatnie swoje położenie w wyniku pracy mięśni, a powinien dobrze przylegać do ścianek pochwy.

 

Łatwe zakładanie i wyjmowanie

Mimo że stosowanie podpasek i tamponów nie do końca jest ekonomicznym oraz ekologicznym rozwiązaniem, to część kobiet nie używa kubeczków menstruacyjnych z obawy przed trudnym wkładaniem i wyjmowaniem. Jednak czynności te nie są bardzo kłopotliwe, a do wprawy można dojść już po kilku dniach. Aplikowanie pojemniczka nie będzie sprawiało problemu, jeśli dobrze dobierzemy rozmiar i elastyczność. Jego wyjmowanie także powinno być proste, gdyż na końcu znajduje się pętelka lub specjalny ogonek, często określany mianem łodyżki. Może się zdarzyć, że końcówka kubeczka okaże się za długa i będzie delikatnie podrażniać ujście pochwy. W takiej sytuacji można bez przeszkód skrócić ogonek, aby korzystanie z pojemniczka było bardziej komfortowe.

Mycie i dezynfekcja

Każdorazowo po użyciu kubeczek menstruacyjny należy opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć, zanim ponownie go założymy. Nie może to być kłopotliwe, dlatego warto zwrócić uwagę na kształt pojemniczka, ranty oraz zagłębienia. Po zakończonej miesiączce warto starannie zdezynfekować kubeczek, zanim go schowamy. Możemy np. wyparzyć go we wrzącej wodzie, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Nie powinno to negatywnie wpłynąć na elastyczność czy wytrzymałość materiału. Najlepszy kubeczek menstruacyjny jest trwały i może być regularnie używany podczas każdej miesiączki nawet przez kilka lub kilkanaście lat.

 

Przechowywanie

W czym można przechowywać kubeczek menstruacyjny? Przeważnie nie ma z tym żadnego problemu, gdyż jest dołączony do niego specjalny woreczek, ewentualnie pudełeczko. Co więcej, niektóre kubeczki można złożyć, w efekcie czego zajmują mniej miejsca. To pozwala na noszenie pojemniczka przy sobie w torebce i bycie przygotowanym na wcześniejsze nadejście krwawienia miesiączkowego.

 

Kubeczki menstruacyjne w dobrych cenach

Co prawda kubeczek menstruacyjny jest droższy od opakowania podpasek czy tamponów, ale koszt jego zakupu zwraca się już po kilku miesiącach. Średnio trzeba za niego zapłacić 40 – 200 zł. Kwota może wydawać się nieco wygórowana, ale warto wziąć pod uwagę to, że kubeczek jest ekologiczny i trwały. Kobiety, które używają go od dłuższego czasu, przekonują, że sprawdza się znacznie lepiej niż inne środki higieniczne, bo czują się swobodnie w każdej sytuacji i nie muszą rezygnować np. z uprawiania sportów w czasie miesiączki.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to zdaniem wielu kobiet bardzo dobra alternatywa dla zwykłych podpasek i tamponów używanych w czasie miesiączki. Nosi się go w pochwie podczas krwawienia menstruacyjnego, a ponieważ jest przeznaczony do wielokrotnego użytku, uznaje się go za ekologiczny produkt. Ciekawe jest to, że trwałość jednego kubeczka menstruacyjnego może wynosić nawet kilkanaście lat. Z tego względu może to być bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż comiesięczny zakup innych środków higienicznych. Pierwszy tego typu produkt został opatentowany już w 1932 roku przez Leaonę Chalmers, ale przez wiele lat nie cieszył się dużą popularnością.

 

P2: Jak działa kubeczek menstruacyjny?

W porównaniu do podpasek i tamponów kubeczek menstruacyjny nie wchłania krwi menstruacyjnej, tylko zatrzymuje ją w środku, co pewien czas trzeba go więc opróżniać. Najczęściej wystarczy to robić 2 – 3 razy dziennie, choć zależy to też m.in. od intensywności krwawienia i tego, jak często w ciągu dnia korzystamy z toalety. Jeśli kubeczek menstruacyjny zostanie odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru i założony w prawidłowy sposób, nie ma ryzyka, że krew będzie z niego wyciekać. Coraz więcej kobiet uważa, że to lepszy środek higieniczny niż podpaski, gdyż pozwala czuć się pewnie przez całą miesiączkę.

P3: Kubeczek menstruacyjny – jaki rozmiar?

Kubeczek menstruacyjny jest dostępny w kilku rozmiarach, a żeby zapewniał skuteczną ochronę podczas miesiączki, trzeba go dobrze dopasować. Jak to zrobić? Należy uwzględnić ilość porodów, wzrost i budowę ciała, istotną rolę nierzadko odgrywa aktywność fizyczna. Modele w rozmiarze S (najmniejszym) są przeznaczone dla kobiet poniżej 30. roku życia, które są niskie i szczupłe, a dodatkowo jeszcze nie urodziły dziecka. Kubeczki w rozmiarze M wybierają Panie niskie, ale nieco mocniej zbudowane, które rodziły naturalną metodą maksymalnie 1 – 2 razy. Rozmiar L jest przeznaczony dla wyższych kobiet, a XL dla mam, które urodziły więcej niż 2 dzieci.

 

P4: Kubeczek menstruacyjny – jak używać?

Przed aplikacją kubeczka menstruacyjnego należy umyć ręce, a potem ścisnąć jego boki i złożyć na pół. Następnie trzeba ustawić się w wygodnej pozycji, delikatnie odchylić wargi sromowe, a drugą dłonią wsunąć kubeczek do pochwy i puścić. Nie powinno się go umieszczać bardzo głęboko, bo to stwarza ryzyko wyciekania krwi menstruacyjnej. Opróżnianie pojemniczka najczęściej trzeba powtarzać co kilka godzin, za każdym razem należy go opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć. Żeby wyjąć kubeczek, trzeba pociągnąć delikatnie za jego końcówkę, ścisnąć podstawę i pociągnąć w dół (uważając, aby przypadkowo nie rozlać jego zawartości).

 

P5: Kubeczek menstruacyjny przecieka – co zrobić?

W sytuacji, gdy kubeczek menstruacyjny delikatnie przecieka i na bieliźnie zauważymy małe plamki krwi, prawdopodobną przyczyną jest jego nieprawidłowe założenie. Być może nie rozłożył się on całkowicie wewnątrz pochwy lub szyjka macicy nie znajduje się bezpośrednio nad nim. Wówczas należy wyjąć kubeczek, opłukać go i ponownie zaaplikować. Czasami zdarza się, że pojemniczek przecieka, bo napełnił się szybciej niż zwykle lub został niewłaściwie dobrany pod względem rozmiaru. Niektóre kobiety muszą używać kubeczków wykonanych z twardszych materiałów, gdyż miękkie modele nie sprawdzają się w przypadku silnych mięśni Kegla. Jeżeli przeciekanie jest intensywne, być może pojemniczek został zaaplikowany w taki sposób, że szyjka macicy znajduje się obok niego

 

 

Ostatnio aktualizowane: 04.10.24

 

Podkład poporodowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Podkład poporodowy to jedna z rzeczy, która jest niezbędna w wyprawce do szpitala kobiety w ciąży. O tym, jaki produkt jest najlepszy decyduje wiele aspektów. Każda z nas inaczej przechodzi poród, a także ma inne wymagania i potrzeby. W szpitalu bardzo dobrze sprawdzą się duże podkłady poporodowe higieniczne Bella Mamma. Są odpowiednie dla kobiet w okresie połogu, ponieważ cechuje je duży rozmiar i chłonność. Ponadto mają wkład celulozowy, który pokryto delikatną włókniną. Mogą ich używać również kobiety po wszelkich zabiegach ginekologicznych, gdyż są przyjazne dla skóry. Innym, równie popularnym produktem jest Canpol Babies podkłady poporodowe. Mają szeroki pasek samoprzylepny, który utrzymuje produkt we właściwym miejscu. Ich unikalna struktura sprawia, że przepuszczają powietrze, co przyspiesza gojenie się rany.

6 najbardziej popularnych podkładów poporodowych. Opinie w 2024 roku

 

Poniżej zebraliśmy kilka produktów, które cieszą się największą popularnością wśród podkładów poporodowych. Jeśli kompletujesz torbę do szpitala, a nie wiesz, na którą wersję się zdecydować, zapoznaj się z wszystkimi opisami. Być może poniższy ranking podkładów poporodowych zawiera produkt, który przypadnie Ci do gustu i spełni Twoje oczekiwania.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt wykonano z materiału, który jest przyjazny dla skóry i nie powoduje podrażnień. Gwarancją komfortu jest duża chłonność, dlatego nie ma obaw, że poplamimy bieliznę. Istotne jest, że można go używać zarówno w dzień, jak i w nocy.

Wady

Dla wielu kobiet niedogodnością tego produktu jest brak skrzydełek, przez co podpaski w trakcie chodzenia przesuwają się, co jest mało komfortowe.

Podsumowanie

Produkt przeznaczony jest dla kobiet w okresie połogu oraz po wszelkich zabiegach ginekologicznych. Podkłady są bezpieczne w stosowaniu i sprzyjają regeneracji rany. Mają kształt prostokątnej pieluszki i wyposażone są we wkład celulozowy pokryty włókniną.

Drugi wybór

Zalety

Podkłady wyposażone są w samoprzylepny pasek, dzięki któremu możemy stabilnie przykleić je do bielizny, a one nie będą się przesuwały. Wyposażono je w technologię SuperAbsorbent, co oznacza, że nieprzyjemne zapachy są szybko wchłaniane.

Wady

W opakowaniu znajduje się tylko 10 sztuk, co jest niewystarczające zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie. W związku z tym często trzeba je dokupować.

Podsumowanie

Wyrób higieniczny wykonano z dobrej jakości materiałów, co sprawia, że nie podrażnia skóry. Odpowiednia budowa i to, że produkt jest stosunkowo cienki, oznacza, że kobieta korzystająca z nich ma zagwarantowaną dużą ochronę i komfort.

Rozważ też

Zalety

Podkłady od spodu zabezpieczone są nieprzepuszczalną folią antypoślizgową, która zapobiega przesuwaniu się produktu. Oprócz tego są bardzo chłonne, więc stanowią bardzo dobre zabezpieczenie przed przeciekaniem. Ponadto produkt jest miły dla skóry, więc jego stosowanie gwarantuje komfort.

Wady

Część konsumentów wskazała, że podkłady są cienkie, co może oznaczać, że ich chłonność nie jest odpowiednia. Dlatego w pierwszych dniach połogu należy często je zmieniać.

Podsumowanie

Produkt jest przeznaczony zarówno dla mamy jako podkład poporodowy, jak i dla dzieci jako podkład do przewijania. Całe opakowanie zawiera 5 sztuk o wymiarach 90 cm x 60 cm. Za warstwę chłonną odpowiada pulpa celulozowa.

 

Podkłady poporodowe Bella

 

1. Duże Podkłady Poporodowe Higieniczne Bella Mamma 

 

Wszystkim przyszłym mamom można polecić duże podkłady poporodowe Bella Mamma. Są bezpieczne z uwagi na to, że nie zahaczają o szwy w miejscach intymnych. Można ich używać zarówno w dzień, jak i w nocy. Całe opakowanie zawiera 10 podkładów, które mają kształt prostokątnej pieluszki.

Podkłady poporodowe Bella są wyjątkowo chłonne, więc nasza bielizna jest bezpieczna od zabrudzenia. Jest to produkt odpowiedni dla kobiet w połogu, ponieważ ma duże wymiary, dlatego nie ma ryzyka poplamienia prześcieradła. Producent wyposażył je we wkład celulozowy, który pokryto delikatną włókniną.

Konsumenci w swoich opiniach doceniają jakość wykonania produktu. Ponadto kobiety wypowiadają się, że jest to dobry podkład poporodowy, gdyż nie powoduje reakcji alergicznych i jest przyjazny dla skóry. Dodatkowo można z niego korzystać po wszystkich zabiegach ginekologicznych.

 

 

 

 

Podkłady poporodowe Canpol

 

2. Canpol Babies Podkłady Poporodowe, Wysokochłonne 10 sztuk

 

Szukając oddychających podkładów poporodowych, warto zapoznać się z produktem Canpol Babies. Podkłady są chłonne, gdyż zatrzymują dużą ilość wilgoci wewnątrz, a także neutralizują zapachy. Dlatego też nie ma ryzyka, że zabrudzimy ubranie lub pościel. Opakowanie zawiera 10 podkładów.

Podkłady poporodowe Canpol są dobrze wyprofilowane. Ich anatomiczny kształt oraz cienka struktura gwarantują dyskrecję noszenia. Ponadto są skuteczne również w pozycji leżącej. Zatem można je stosować zarówno w dzień, jak i w nocy. Miękka i naturalna powłoka zewnętrzna przylega do wypełnienia, co zapobiega rozdwajaniu się.

Opinie o podkładach poporodowych są pozytywne, gdyż producent wyposażył je w samoprzylepny pasek, który utrzymuje je w odpowiednim miejscu.  Wkładki wykonano z materiałów bezpiecznych dla kobiet w połogu, a ich oddychająca struktura sprzyja gojeniu się ran.

 

 

 

 

Podkłady poporodowe Seni

 

3. Podkłady Higieniczne Poporodowe Seni Soft Super 60×90

 

Podkłady Poporodowe Seni Soft Super przeznaczone są na łóżko zarówno dla kobiety w połogu, jak i również dla maluszka jako podkład do przewijania. Jest to bardzo dobre zabezpieczenie w obu przypadkach. Opakowanie zawiera 5 sztuk o wymiarach 60 cm x 90 cm.

Górną warstwę produktu wykonano z miękkiej oraz przyjaznej dla skóry włókniny. Materiał ten gwarantuje duży komfort. Pod spodem znajduje się warstwa chłonna, którą stanowi pulpa celulozowa. Z kolei od spodu podkład zabezpieczono antypoślizgową i nieprzepuszczalną folią. Dzięki niej podkład nie przesuwa się na pościeli oraz zapobiega przedostawaniu się nieczystości.

Kobiety, które zdecydowały się na zakup tego produktu uważają, że jest on bezpieczny w stosowaniu. Test podkładów poporodowych wykazał, że jest on wykonany z wysokiej jakości materiałów, dlatego warto w niego zainwestować.

 

 

 

 

Podkłady poporodowe Babyono

 

4. Babyono Podkłady Poporodowe 10szt 502

 

Podkłady poporodowe Babyono zaprojektowano specjalnie dla kobiet w celu zapewnienia im komfortu i swobody w czasie połogu. W paczce znajduje się 10 sztuk podkładów.

Ich wewnętrzna warstwa jest bardzo miękka, a zewnętrzną specjalnie pokarbowano, aby zapobiec przywieraniu podkładu do ciała, a w rezultacie powstawaniu podrażnień. Ponadto warstwa wierzchnia zapewnia cyrkulację powietrza, a tym samym gwarantuje poczucie świeżości. Warto zaznaczyć, że cienka struktura podpaski poporodowej zapewnia dyskrecję noszenia.

Według opinii kobiet jest to dobry i tani podkład poporodowy. Konsumentki doceniły go za pasek z klejem, dlatego mamy możliwość stabilnego przymocowania podkładu do bielizny. Na uwagę zasługuje również fakt, że produkt zatrzymuje wilgoć, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Są to szczególnie ważne aspekty w czasie połogu.

 

 

 

 

Absorgyn podkłady poporodowe

 

5. Duże Podkłady Poporodowe Higieniczne Bella Absorgyn 

 

Duże podkłady Bella Absorgyn przeznaczono dla kobiet po porodzie w okresie połogu, a także po przebytych zabiegach ginekologicznych. Całe opakowanie zawiera 10 sztuk produktu o dużych wymiarach 27 cm x 7,5 cm.

Podkłady poporodowe Absorgyn są wyrobem bardzo chłonnym, gdyż wnętrze wypełnia wata celulozowa. Owinięta jest ona bibułką higieniczną i włókniną wierzchnią. Warstwę izolacyjną stanowi arkusz folii. Jest on umiejscowiony w dolnej części podkładu, a dokładniej między bibułką a wkładem.

Według opinii konsumentów jest to dobry podkład poporodowy. Użytkujące go kobiety stwierdziły, że jego warstwa wierzchnia jest delikatna, co sprawia uczucie komfortu. Dodatkowo materiały, które zastosował producent, nie powodują żadnych podrażnień. Dlatego podkład jest chętnie polecany przez osoby, które zdecydowały się na jego zakup.

 

 

 

 

Podkłady poporodowe Hartmann

 

6. Hartmann Podkłady Poporodowe Chłonne Midi

 

Hartmann podkłady poporodowe chłonne midi są również godne zakupu. Możemy ich używać nie tylko w okresie połogu, czy po zabiegu ginekologicznym, ale również w sytuacji nietrzymania moczu. Duże opakowanie zawiera 30 sztuk produktu.

Podkłady poporodowe Hartmann są bardzo chłonne. Z zewnątrz wykończono je delikatnym materiałem, więc nie podrażniają skóry, a ponadto przepuszczają powietrze. Gwarantują kobiecie maksymalne bezpieczeństwo, mają także system szybkiego wchłaniania. Dodatkowe boczne zakładki zapobiegają jakimkolwiek wyciekom.

Opinie o podkładach poporodowych są pozytywne, gdyż dany model jest wyposażony w neutralizator przykrego zapachu, który jest zamknięty wewnątrz.  Kobiety chwalą produkt za to, że ma pasek samoprzylepny, przy którego pomocy wygodnie można przyczepić podkład do bielizny. Warto też zaznaczyć, że jak twierdzą konsumenci, jest to produkt przyjazny i wygodny dla skóry.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki podkład poporodowy kupić?

 

W okresie połogu duże znaczenie dla ciała kobiety ma odpowiednia higiena. W związku z tym warto zainwestować w podkłady poporodowe, dzięki którym będziemy czuć się komfortowo, a okres połogu nie będzie już tak uciążliwy. Obecnie oferta rynkowa jest bardzo szeroka, więc jest w czym wybierać. Jednak, jakie podkłady poporodowe są najlepsze? Na które się zdecydować? Odpowiedź na te i inne nurtujące Cię pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Dlaczego warto zainwestować w podkłady poporodowe?

Jeśli zastanawiacie się, czy zamiast podkładu poporodowego można użyć zwykłej podpaski, podpowiadamy, że zwykła podpaska, której używa się podczas miesiączki, tym razem się nie sprawdzi. Tradycyjnych podpasek z pewnością nie należy stosować w pierwszych dwóch tygodniach, kiedy odchody poporodowe są obfite. Dlatego produkty, które stosowaliśmy w czasie okresu, nie spełnią swoich funkcji. Najlepsze wersje podkładów poporodowych są duże i chłonne, gdyż wówczas są one w stanie poradzić sobie w początkowym etapie połogu.

 

Wielkość i chłonność podkładu

W czasie trwania połogu zarówno macica, jak i drogi rodne muszą ulec oczyszczeniu. Jest to związane z wydalaniem sporej ilości śluzu i krwi. Dodatkowo w odchodach porodowych mogą pojawić się też skrzepy i wszystkie pozostałości po błonach płodowych. Dlatego też okres połogu wymaga od kobiety zakupu odpowiednio chłonnego i wystarczająco dużego podkładu poporodowego. Na pierwsze kilka dni zaraz po porodzie warto zaopatrzyć się w większe wersje, gdyż z uwagi na dużą ilość krwi, zwykła podpaska się nie sprawdzi. Tylko duże podkłady mogą zapewnić kobiecie uczucie wygody oraz świeżości.

Najlepszy podkład poporodowy, który będzie potrzebny zaraz po porodzie to taki w  wymiarach 29 cm x 13 cm. Ponadto w takich produktach użyto też specjalnych żelowych i celulozowych wkładów, które bez problemu wiążą płyn. W związku z tym radzą sobie z większymi wymaganiami zaraz po porodzie.

W ofercie rynkowej są też dostępne produkty, których może używać kobieta kiedy z jakichś względów musi leżeć. Są na tyle chłonne, że gwarantują skuteczną ochronę. Jeśli jednak zdarzy się, że wybrany przez nas podkład nie radzi sobie ze wchłanianiem wydzieliny, to możemy zdecydować się na zakup specjalnych, chłonnych mat, które warto rozłożyć na łóżku. Unikniemy wówczas zabrudzeń na przykład na prześcieradle i zachowamy uczucie czystości oraz świeżości.

 

Odpowiednie dla skóry okolic intymnych

Stojąc przed wyborem podkładu poporodowego warto szczególnie zwrócić uwagę na to, czy jest delikatny dla skóry i czy nie będzie odparzał skóry. Przede wszystkim doczytajmy na opakowaniu, czy dany produkt przepuszcza powietrze. Ponadto powinien dobrze absorbować wilgoć, aby uniknąć występowania niechcianych oraz uciążliwych dolegliwości i podrażnień miejsc intymnych.

Dlatego też wiele wersji produktu jest wyposażonych w delikatne powłoczki, co sprawia, że całość nie przylega do skóry, więc nie ma szans na powstanie podrażnień. Jest to ważne głównie z uwagi na to, że musimy ich używać, przez kilka tygodni po porodzie. Jeśli podkłady będą sprawiać nam jakikolwiek dyskomfort, to ich używanie będzie szczególnie nieprzyjemne oraz uciążliwe.

Oprócz tego podkład powinien być odpowiednio miękki. W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na otarcia i podrażnienia. Zatem przed zakupem należy sprawdzić, czy mimo zapewnień producenta, produkt nie okaże się niewygodny i sztywny.

 

Komfort poruszania się 

Jaki podkład poporodowy wybrać? Z pewnością taki, który będzie komfortowy w noszeniu. Aby produkt nie przesuwał się w podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności, producent wyposażył go w samoprzylepny pasek. Jest to ważny element, gdyż przesuwające się podkłady z uwagi na duże rozmiary, mogą powodować spore uczucie dyskomfortu. Zastosowanie odpowiedniego paska sprawia, że kobieta nie musi ciągle poprawiać podkładu.

Wygoda stosowania i dyskrecja

Dobry podkład poporodowy powinien cechować się też wygodą w stosowaniu oraz gwarancją dyskrecji. Jego zaletą będzie też wyprofilowany kształt, kiedy kobieta w połogu powraca do formy i swoich codziennych zajęć. Podkład zabezpiecza przede wszystkim naszą bieliznę przed zabrudzeniem. Warto zaznaczyć, że dzięki odpowiedniemu kształtowi lepiej dopasuje się do ciała, więc nie będzie uciążliwy podczas chodzenia. Dodatkowo prawidłowe wyprofilowanie sprawia, że podpaska nie będzie widoczna. 

Dużą dyskrecję podkładu gwarantuje również jego lżejsza struktura. Dlatego przy tej samej chłonności produkt jest mniej widoczny pod ubraniem. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet, które nie lubią grubych podpasek, a ponadto krępuje je ich noszenie.

Istotnym aspektem przy omawianiu podkładów poporodowych jest blokowanie nieprzyjemnych zapachów. Ta dość banalna cecha może mieć duży wpływ na samopoczucie kobiety w czasie połogu. Dodatkowo brak brzydkich zapachów daje dłuższe uczucie świeżości.

 

Podkłady poporodowe w dobrych cenach

Pośród podkładów poporodowych możemy znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe wersje. Od czego zatem uzależniona jest cena? Główna rzecz, która decyduje o cenie, to ilość sztuk w paczce. Zdarza się często, że koszty dwóch paczek o tej samej jakości znacznie się różnią, co jest wynikiem odmiennej ilości sztuk. W sprzedaży są produkty, które zawierają od 5 do nawet 20 sztuk. Ceny podkładów poporodowych kształtują się w przedziale między 4 zł a 30 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Co to są podkłady poporodowe?

Podkłady poporodowe to nic innego, jak większe podpaski, które przeznaczone są dla kobiet w okresie połogu. Produkt przyda się również po różnych zabiegach ginekologicznych. Pierwsze tygodnie po urodzeniu dziecka to trudny okres, gdyż związany jest z odchodami połogowymi, co sprawia, że zwykła podpaska jest niewystarczająca. Odpowiednie podkłady sprawią, że młoda mama zaraz po narodzinach dziecka będzie mogła poczuć się swobodnie, pewnie i komfortowo. Ponadto gwarantują zachowanie odpowiedniej higieny. Dodatkowo można stwierdzić, że podkłady są niezbędnym elementem każdej wyprawki do porodu.

 

P2: Ile należy kupić podkładów poporodowych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie – ile podkładów należy kupić? Jest to oczywiście uzależnione od ilości odchodów połogowych. Zatem jest to sprawa indywidualna każdej kobiety. Jednakże położne zalecają, aby zakupić kilka opakowań, a do szpitala zabrać 2 lub 3 paczki, a resztę zostawić w domu. Warto też zaznaczyć, że lepiej gdy będziemy mieć ich za dużo, aniżeli za mało. Jeśli zostanie nam kilka sztuk lub nawet opakowań podkładów rozkładanych na łóżko, to nie ma obaw, że się zmarnują, gdyż możemy je wykorzystać do przewijania maluszka. 

P3: Jak używać podkładów poporodowych?

Podkłady poporodowe stosuje się tak samo, jak zwykłe podpaski. Istotne jest to, aby często je zmieniać. Nie dopuścimy wówczas do infekcji. Jest to ważne, gdyż zaraz po porodzie pojawiają się dość obfite odchody połogowe. Wydzielina ma charakter zanikowy, dlatego może się okazać, że już po kilku dniach zacznie zanikać. Niemniej stosowanie podkładów poporodowych zapewnia kobiecie odpowiednią higienę i komfort. Należy również pamiętać o podmywaniu okolic intymnych za każdym razem, gdy będziemy korzystać z toalety. Ponadto podkłady kupimy także w formie przeznaczonej do rozłożenia na łóżko.

 

P4: Ile kosztują podkłady poporodowe?

Podkłady poporodowe nie należą do produktów, za które trzeba dużo zapłacić. Jest to jedna z tańszych rzeczy w wyprawce kobiety ciężarnej. Zwykle ich ceny zaczynają się od około 4 zł – 5 zł za opakowanie, które liczy 10 szt. Jest to zatem niewiele. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na zakup większego opakowania, to cena jednostkowa jest jeszcze korzystniejsza. Pamiętajmy jednak, aby nie kupować za dużej ilości podkładów poporodowych tylko dlatego, że mało kosztują. Podkłady będę przydatne tylko przez kilka pierwszych tygodni po porodzie.

 

P5: Gdzie kupić podkłady poporodowe?

W związku z tym, że podkłady poporodowe to niezbędny element wyprawki każdej kobiet ciężarnej, to kupimy je niemal w każdej aptece i drogerii. Jeśli nie będzie tych, które konkretnie nas interesują, możemy poprosić farmaceutę o ich zamówienie. Gdy preferujemy zakupy internetowe, to jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie zamówienie produktu razem z innymi na jednej z aptek internetowych. Ponadto zakupy internetowe umożliwiają łatwiejsze porównanie cen i wybranie korzystniejszego produktu. Warto też zaznaczyć, że zakupy online są bardziej polecane dla kobiet w ciąży, które z różnych powodów muszą się oszczędzać i chodzenie po sklepach nie jest wskazane.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 04.10.24

 

Wakacje nad morzem dla wielu z nas kojarzą się z odpoczynkiem i niezwykłymi przeżyciami. Dla kobiet szczególnie ważny jest dyskomfort podczas leżenia na piasku oraz kąpieli w wodzie. Przyjemnego relaksu nie zapewnimy sobie niestety podczas miesiączki, kiedy to nieuniknione są między innymi częste wizyty w toalecie. Okazuje się, że istnieje pewne rozwiązanie, które uszczęśliwi Panie spodziewające się miesiączki na wakacjach. Co zrobić, żeby przyspieszyć okres? Odpowiedź zarówno na to, jak i inne ważne pytania znajdziemy w poniższym tekście.

 

Miesiączka towarzyszy kobietom w znacznej części ich życia. Pierwszy okres jest długo wyczekiwany nie tylko przez nastolatki, ale również ich mamy. Jest czymś, co często mówimy, że świadczy o kobiecości. W trakcie krwawienia pojawiają się pewne dolegliwości, takie jak bóle podbrzusza, złe samopoczucie czy też nadmierna nerwowość. Bardzo często miesiączka uniemożliwia relaks podczas wakacji. Aby nasz wyjazd należał do udanych, istnieją pewne sposoby na przyspieszenie okresu. Nie należy jednak posuwać się do radykalnych metod i lepiej skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć przykrych sytuacji.

 

Sposoby na przesunięcie okresu

♦ Gimnastyka – niektóre ćwiczenia mogą okazać się pomocne i sprawią, że comiesięczne krwawienie pojawi się trochę wcześniej. Intensywny wysiłek fizyczny, ruch na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim ćwiczenia mięśni brzucha to coś, co przyspiesza okres nawet o kilka dni. Należy pamiętać, aby mimo wszystko nasze treningi przeprowadzane były z głową. W innym przypadku może zdarzyć się, że krwawienie przesunie się o dłuższy czas. 

♦ Gorąca kąpiel – sposoby na okres i jego przesunięcie znały już nasze babcie. Wśród ich metod często wykorzystywana była gorąca kąpiel. Wszystko za sprawą wysokiej temperatury, która poprawia przepływ krwi i zwiększa tym samym ciśnienie w organizmie. Podobną funkcję spełnia sauna, dlatego korzystanie z niej może być kolejną metodą na przyspieszenie miesiączki. W obu przypadkach nie należy jednak przesadzać z wysoką temperaturą, aby nie dopuścić do zasłabnięcia lub oparzeń ciała.

♦ Seks – jedna z bardziej znanych metod na przyspieszenie okresu. Stosunek płciowy rozluźnia ciało i przyczynia się do produkcji endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. Dlatego na pytanie jak naturalnie przyspieszyć okres specjaliści jednogłośnie odpowiedzą, że zarówno bezpiecznym, jak i skutecznym sposobem jest seks.

♦ Czerwone wino – w sytuacji, kiedy mamy pewność, że nie jesteśmy w ciąży, możemy sięgnąć po lampkę czerwonego wina. Alkohol podniesie nasze ciśnienie, rozluźni nas oraz rozgrzeje ciało. Ważne, aby nie przesadzić z ilością spożywanego trunku.

♦ Termofor – w celu przyspieszenia okresu pomocne mogą okazać się okłady z termoforu. Ciepły pojemnik należy przykładać w okolicy podbrzusza. Należy uważać, aby się nie poparzyć, dlatego najlepiej co chwilę zmieniać miejsce okładu.

 

Tabletki na przesunięcie okresu

Kiedy domowe sposoby na przyspieszenie okresu okazują się nieskuteczne, możemy sięgnąć po preparaty dostępne w aptece. Oczywiście najwłaściwsze w takiej sytuacji jest poradzenie się farmaceuty lub lekarza, którzy posiadają odpowiednią wiedzę i udzielą nam fachowej rady jak przyspieszyć okres. Aspiryna jest jedną z substancji, która może okazać się pomocna. Zawarte w niej składniki rozrzedzają krew, nie należy jednak przyjmować za dużych dawek leku, skuteczne będą maksymalnie dwie tabletki. 

Okazuje się, iż nie wszystkie, dostępne bez recepty preparaty mogą być stosowane przez kobiety celem zmiany terminu miesiączki. Kiedy zastanawiamy się, jak przyspieszyć okres, witamina C nie będzie odpowiednim wyborem. Ginekolodzy uważają, że jej nadmierne stosowanie może wpłynąć źle na nasz organizm, ale przede wszystkim nie ma wpływu na zmianę daty miesiączki. Witamina C może jedynie zmniejszyć intensywność krwawień.

Wśród tabletek zmieniających termin miesiączkowania wyróżnia się pigułki hormonalne. Często, kiedy Panie zastanawiają się, jak przesunąć okres, w Internecie znajdują się informacje o tabletkach antykoncepcyjnych, które może wypisać nam jedynie lekarz, najlepiej kiedy jest nim ginekolog, u którego regularnie się badamy. Sytuacja jest o wiele prostsza, kiedy stosujemy już preparat hormonalny. Możemy wtedy w łatwy sposób zmienić termin krwawienia. Aby przyspieszyć okres, wystarczy zmienić kolejność przyjmowania leku. Należy wówczas rozpocząć wcześniejsze przyjmowanie nowego opakowania tabletek.

Wśród leków na receptę, które wpływają na zmianę daty miesiączki, wyróżniamy luteinę – hormon żeński, który odpowiada za utrzymanie ciąży, zapłodnienie oraz regularne cykle miesiączkowe. Luteinę jako tabletki na okres stosujemy podczas zaburzeń miesiączki, które są spowodowane niskim poziomem progesteronu w kobiecym organizmie. Z tego względu żaden lekarz nie przepisze recepty z lekiem, kiedy nie ma do tego podstaw.  To o czym należy wspomnieć to fakt, iż do tej pory nie przeprowadzono badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku wśród dzieci i nastolatek.

Wakacje to nie jedyny moment, kiedy chcemy przyspieszyć okres. Do częstszych sytuacji należą ważne uroczystości rodzinne, imprezy, czy też własny ślub. Chyba żadna z przyszłych panien młodych nie wyobraża sobie ubrania wymarzonej, białej i długiej sukni w dzień miesiączki. Aby uniknąć najgorszego, często wyszukujemy w Internecie łatwo dostępnych preparatów, które przyczynią się do zmiany terminu okresu. Niekiedy kobiety dzielą się na różnych portalach swoimi opiniami. Wśród nich możemy spotkać się z informacją, że pomocne są popularne tabletki, które w składzie mają czynną substancję tzw. drotawerynę. Niestety, ale lek z racji właściwości rozkurczających sprawdzi się jedynie podczas bolesnego miesiączkowania, kamicy nerkowej, w zapaleniu pęcherzyka żółciowego czy też w zespole jelita drażliwego. Lek nie ma nic wspólnego ze zmianą terminu kobiecego krwawienia. 

 

Jak wywołać okres? – popularne zioła

Zioła były już stosowane przez naszych przodków, a specjalistkami w tej dziedzinie są przede wszystkim nasze babcie. Ziołowe napary wykorzystywane były w medycynie ludowej w celach zdrowotnych, wierzono, iż miały zbawienny wpływ nawet w przypadku chorób śmiertelnych. Ich moc znana jest również obecnie przez zwolenników i miłośników naturalnego oraz ekologicznego trybu życia. Zioła swoje zastosowanie znajdują również wśród kobiet, które chcą przyspieszyć lub opóźnić menstruację. W tym celu dobrym wyborem będą napary z ziół oraz wszelkiego rodzaju herbatki ziołowe. Sprawdzą się one nie tylko w sytuacjach, kiedy chcemy przyspieszyć krwawienie, ale będą także dobrym rozwiązaniem wśród kobiet, które zastanawiają się, co zrobić, żeby nie mieć okresu podczas urlopu.

Okazuje się, że picie naparu z kasztanowca lub natki pietruszki opóźnia miesiączkę nawet o kilka dni. Panie jednak wolą, kiedy krwawienie pojawia się przed długo wyczekiwanym urlopem. Są wtedy spokojniejsze i nie muszą nosić ze sobą podpasek lub tamponów oraz odwiedzać często toalety. Brak okresu umożliwia również komfortowe opalanie się na plaży oraz kąpiele w morzu lub w basenie, dlatego kobiety zdecydowanie wolą przyspieszyć niż opóźnić miesiączkę. Wiele z nich zastanawia się, jak przyspieszyć okres nawet o tydzień? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Krwawienie w znacznym stopniu zależy od naszego organizmu, prowadzonego przez nas trybu życia oraz stresu, z jakim mamy do czynienia 

Wśród ziół przyczyniających się do przesunięcia krwawienia polecana jest czarna malwa. Picie kwiatowego naparu może przyspieszyć miesiączkę nawet o kilka dni, a tym samym zapewnić komfortowy odpoczynek podczas urlopu. Zioło ma właściwości rozkurczające i estrogenne. Kwiat czarnej malwy kupimy w sklepach zielarskich. Aby przygotować napar, wystarczy, że 1 łyżeczkę suszonych kwiatów zalejemy wrzątkiem (ok. 1,5 szklanki) i odstawimy na 30 minut. Następnie całość należy gotować przez 3 minuty, po czym trzeba odstawić na 15 minut do wystygnięcia. Napar z kwiatu czarnej malwy należy pić trzy razy dziennie po jednej filiżance. Trzeba pamiętać, aby czynność wykonywać przez dwa tygodnie. Tylko wtedy osiągniemy zamierzone rezultaty. 

Kiedy chcemy, aby okres nie zaskoczył nas w nieodpowiednim momencie, możemy wybrać również inne, dostępne zioła. Pomocnymi w rozkurczeniu macicy oraz naczyń krwionośnych są również: Nagietek, imbir, dziurawiec oraz krwawnik. 

 

Jak przyspieszyć pierwszy okres?

Pierwsza miesiączka u nastolatki to znak, że z małej dziewczynki przeradza się ona w kobietę, przez co w przyszłości będzie mogła zostać mamą. Wiele młodych dziewcząt z niecierpliwością czeka na swój pierwszy okres. W jednych budzi on pozytywne emocje, innych nieco wprowadza w lekki niepokój. Nastolatki często niecierpliwią się i chcą znać dokładny moment, kiedy przerodzą się w kobietę. Niestety, ale nie ma odpowiedzi na to kiedy konkretnie pojawi się pierwsze krwawienie. U niektórych dziewcząt pojawia się ono szybciej, u innych nieco później. Nie ma również możliwości, która przyspieszyłaby długo wyczekiwany moment. Miesiączka pojawi się wtedy, kiedy organizm będzie na to w stu procentach gotowy. Z badań wynika, iż krwawienie pojawia się między 10 a 16 rokiem życia. Szacuje się, iż dziewczęta zaczynają miesiączkować zazwyczaj w wieku 12 lat.

Przesunięcie kobiecego cyklu –  co warto wiedzieć?

Sposoby przyspieszające lub opóźniające kobiecy cykl nie zawsze są skuteczne i niekiedy mogą nie wpłynąć na zmianę terminu krwawienia. Wynika to z tego względu, iż każdy kobiecy organizm jest inny i inaczej reaguje na dane substancje lub metody. U jednych kobiet pomocny może okazać się napar z czarnej malwy, a u innych tabletka aspiryny lub gorąca kąpiel. Istnieją również panie, które preferują wyłącznie stosunek płciowy, ponieważ tylko on gwarantuje im przyspieszenie krwawienia. 

Wyróżniamy także grono kobiet, u których nie ma mowy, aby miesiączka wystąpiła przed terminem lub parę dni po nim. Takie już jesteśmy i nie możemy nic poradzić. Ciało oraz organizm każdej z nas są wyjątkowe i kierują się swoimi prawami, dlatego ingerencja w nie niekiedy może przynieść odmienny skutek od zamierzonego. 

Jeśli nie udało nam się zmienić daty krwawienia, należy zadbać, aby nasze wakacje mimo wszystko przebiegły komfortowo i mile. Oprócz podstawowych produktów niezbędnych w czasie okresu dobrze zabrać ze sobą tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe. Co prawda nie zmniejszą one krwawień, ale zniwelują ból i związany z nim dyskomfort. Przydatne mogą okazać się chusteczki do higieny intymnej, za których sprawą odświeżymy się w czasie podróży. 

Przed okresem ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednie środki higieny. Do popularnych zaliczamy tradycyjne podpaski oraz tampony. Ich rozmiary i stopień chłonności możemy dostosować do własnych preferencji. Od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się takie produkty jak kubeczek menstruacyjny, opinie o nim są pozytywne wśród kobiet. Jako alternatywa do powszechnie stosowanych podpasek oraz tamponów kubeczki zyskują coraz większą popularność.