Ranking 6 najlepszych książek kolorowanek dla dorosłych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 14.04.24

Książka do kolorowanka dla dorosłych – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Kolorowanki dla dorosłych zyskują coraz większą popularność. Ich uspokajające i wyciszające działanie przekonuje wiele osób do sięgnięcia po kredki i długopisy. Jeśli chcesz spróbować odprężenia z kolorowanką, dobrym wyborem będzie książka „Zwierzęta” kolorowanki antystresowe dla dorosłych Liwona. Składa się z prawie 50 stron ilustracji, które możesz dowolnie wypełniać kredkami, farbami lub długopisami. Obrazki pełne detali z pewnością zajmą Cię na długi czas. Jeśli interesują Cię orientalne wzory, spodoba Ci się produkt „Mandala terapeutyczna 4” kolorowanka dla dorosłych. Kartki z nadrukowanymi ilustracjami zawierającymi dużą ilość powtarzalnych szczegółów, z pewnością pomogą Ci pozbyć się stresu po ciężkim dniu w pracy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kolorowanka zawiera prawie 50 stron różnorodnych obrazków ze zwierzętami. Każda ilustracja wykonana jest starannie, z dużą ilością szczegółów, dzięki czemu wymaga skupienia, a tym samym pozwala się odstresować. Obok obrazków znajdują się inspirujące aforyzmy, poprawiające samopoczucie. Miękka okładka ułatwia malowanie.

Wady

Papier użyty do wykonania książki z kolorowankami jest cienki, dobrze wchłania maksymalnie dwie warstwy koloru. W efekcie ciężko uzyskać odpowiednie cieniowanie lub płynne przejście z jednej barwy w drugą.

Podsumowanie

Kolorowanka Liwona zawiera liczne obrazki ze zwierzętami, które wypełnione są szczegółami. W efekcie wymalowanie ilustracji jest czasochłonne, dzięki temu relaksujące. Inspirujące sentencje obok obrazków wprawiają w dobry nastrój, a nierzadko pouczają.

Drugi wybór

Zalety

Wydanie zawiera zbiór mandali, orientalnych wzorów o dużej ilości powtarzalnych detali. Z tego powodu kolorowanka wymaga skupienia, co pozwala zapomnieć o stresujących sytuacjach w ciągu dnia. Wymalowaną mandalę można także wyciąć z książki i wykorzystać jako kartkę okolicznościową. Miękka okładka pozwala wygodnie kolorować.

Wady

Kolorowanka kosztuje tyle, co inne książki z ilustracjami, ale zawiera jedynie trzy strony z nadrukowanymi mandalami. W efekcie już po kilku dniach trzeba kupować kolejne wydanie malowanek.

Podsumowanie

Kolorowanka z mandalami pozwala skupić się na wykonywanej czynności i zapomnieć o stresującym dniu. Duża ilość szczegółów wymaga pełnej uwagi, dlatego działa terapeutycznie. Ładne, orientalne wzory można wykorzystać jako kartkę okolicznościową.

Rozważ też

Zalety

Kolorowanka antystresowa Op-Art zawiera 96 stron różnych ilustracji, których wymalowanie wymaga skupienia i precyzji. Miękka okładka ułatwia kolorowanie znajdujących się w środku obrazków. Liczne wzory pozwalają wybrać odpowiednią dla siebie ilustrację. Nadruk jest dobrej jakości, wszystkie linie są wyraźne, co bardzo ułatwia dokładne kolorowanie.

Wady

Papier wykorzystany do wydruku kolorowanek nie jest wystarczająco gruby, aby nanieść większą ilość warstw koloru. Mocne barwy przebijają na drugą stronę, a nałożenie kilku kolorów powoduje rozmakanie papieru.

Podsumowanie

Kolorowanka antystresowa Op-Art składa się z prawie 100 stron wzorów i ilustracji, które można dowolnie pomalować. Precyzyjny wydruk i liczne szczegóły sprawiają, że pokolorowanie obrazków wymaga skupienia, co pozwala odsunąć myśli od stresującego dnia.

 

 

6 najlepszych kolorowanek dla dorosłych. Opinie w 2024 roku

 

Kolorowanki to nie tylko zajęcie dla dzieci, ale także forma rozrywki i odstresowania się dla dorosłych. Malowanie skomplikowanych i pełnych detali ilustracji wymaga skupienia, dzięki czemu umysł nie zajmuje się problemami w pracy i w domu. Jeżeli więc chcesz spróbować odprężającej formy terapii, nasz ranking kolorowanek dla dorosłych pomoże Ci znaleźć zeszyt z obrazkami, który zachęci Cię do spędzenia kilku chwil z kredkami w dłoni.

 

Kolorowanki dla dorosłych zwierzęta

 

1. Zwierzęta kolorowanki antystresowe dla dorosłych Liwona

 

Wielogodzinny relaks zapewnią Ci kolorowanki antystresowe dla dorosłych „Zwierzęta” Liwona. Jest to zbiór różnych ilustracji, które można dowolnie wypełnić kolorowymi kredkami lub długopisami. Zeszyt z obrazkami ma 48 stron ze wzorami i inspirującymi sentencjami. Aforyzmy poprawiają samopoczucie, a dodatkowe informacje o zwierzętach znajdujących się na ilustracji uprzyjemniają proces kolorowania. Wymiary książki to: 25 cm x 22,5 cm, dzięki czemu mieści się w plecaku lub torebce.

Kolorowanki dla dorosłych zwierzęta można zabrać ze sobą na urlop, do kawiarni lub nawet do pracy. W wolnej chwili możesz odprężyć umysł, wypełniając kolorem nadrukowane ilustracje. Miękka okładka ułatwia kolorowanie. Geometryczne formy, które składają się na obrazek zwierzęcia, wymagają skupienia na malowaniu. Dzięki temu kolorowanka dobrze sprawdza się jako forma rozrywki oraz odstresowania po ciężkim dniu.

Opinie o kolorowankach dla dorosłych Liwona są w większości pozytywne. Konsumenci chwalą produkt za różnorodność obrazków oraz ciekawe cytaty uzupełniające ilustracje. Książka ma nieduże wymiary, więc można łatwo zabrać ją ze sobą w każde miejsce.

 

 

 

 

Mandale kolorowanki dla dorosłych

 

2. Mandala terapeutyczna 4. Kolorowanka dla dorosłych

 

Orientalne wzory zyskują coraz większą popularność, wykorzystywane są na ubraniach, plakatach i ozdobach. Dzięki kolorowance dla dorosłych „Mandala terapeutyczna 4” możesz wykorzystać modny motyw do odstresowania się po ciężkim dniu w pracy. Książka składa się z trzech wzorów, których pokolorowanie wymaga dużego skupienia. Mandale charakteryzują się symetrią i powtarzalnością wzorów. Dzięki temu zapominasz o innych sprawach, całkowicie przenosząc uwagę na kolorowanie. Harmonia ilustracji dodatkowo uspokaja i wycisza.

Kolorowanki dla dorosłych mandale, ze względu na swoją popularność, będą także ciekawą kartką okazjonalną. Pokolorowany wzór możesz wyciąć z książki i podarować bliskiej osobie. Wymiary zeszytu z ilustracjami to: 29,7 cm x 29,7 cm. Gotowe obrazki można także oprawić i powiesić na ścianie jako modną ozdobę wnętrza. Do kolorowania mandali można wykorzystać kredki, pisaki lub długopisy.

Konsumenci oceniają pozytywnie zeszyt z mandalami, podkreślając, że jest to dobra kolorowanka dla dorosłych. Symetryczne ilustracje i duża ilość szczegółów pozwala skupić się na malowaniu, zapominając o stresujących sytuacjach, które zdarzyły się w ciągu dnia.

 

 

 

 

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych

 

3. Op-Art Antystresowa kolorowanka dla dorosłych Część 8

 

Jeśli szukasz sposobu na rozładowanie negatywnych emocji i uspokojenie się po ciężkim dniu, dobrym wyborem jest Op-Art antystresowa kolorowanka dla dorosłych część 8. Jest to praca zbiorowa oferująca kilkadziesiąt różnych ilustracji. Do wyboru są skomplikowane wzory wymagające dużego skupienia lub proste motywy, które można szybko i łatwo pokolorować. Nadruk na każdej stronie jest dobrze wykonany, co ułatwia pracę z kolorowanką. Kolory na ilustracje można nanieść za pomocą kredek, długopisów lub pisaków.

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych to dobry sposób na wyciszenie się na koniec dnia. Wersja Op-Art zawiera 96 stron różnych wzorów, dzięki czemu można korzystać z niej przez wiele tygodni. Miękka okładka umożliwia wygodne kolorowanie ilustracji. Wymiary książki to: 23 cm x 27 cm. Nietypowe wzory z serii Op-Art pomogą Ci rozwinąć swoją kreatywność, a drobne elementy do pokolorowania poprawiają zdolności manualne.

Użytkownicy polecają zakup kolorowanki dla dorosłych Op-Art, ponieważ zawiera szeroki wybór różnorodnych ilustracji. Zapewnia rozrywkę i rozluźnienie przez wiele tygodni. Ilustracje są estetycznie wykonane i wydrukowane w wysokiej jakości.

 

 

 

 

Kolorowanki dla dorosłych kwiaty

 

4. Kolorowanka 3D Kwiaty

 

Dzięki kolorowance 3D „Kwiaty” możesz stworzyć własny trójwymiarowy obraz. Książka składa się z 96 stron zapełnionych wzorami do kolorowania. Nadrukowane ilustracje to kwiaty, które po odpowiednim wypełnieniu kredkami lub długopisami nabierają głębi. Do każdego obrazka dołączono instrukcję, która wyjaśnia, jakich barw należy używać oraz w jakiej kolejności. Odpowiednie rozłożenie ciepłych i zimnych kolorów zapewnia wrażenie trójwymiarowości. Do książki dołączono okulary 3D, które umożliwiają dostrzeżenie głębi w kolorowankach.

Wymiary książki to: 24,5 cm x 34,5 cm. Kolorowanki dla dorosłych kwiaty uczą odpowiedniego wykorzystania barw, duża ilość szczegółów zapewnia zajęcie dla umysłu. Dzięki temu stres przemija, a Ty się uspokajasz. W książce jest także miejsce na własne rysunki, aby rozwijać umiejętności plastyczne i wykorzystać wiedzę dotyczącą rozmieszczania ciepłych i zimnych kolorów.

Osoby, które przeprowadziły test kolorowanek dla dorosłych z efektem 3D, stwierdzają, że książka dobrze uczy rozmieszczenia barw i tworzenia głębi. Szczegółowe ilustracje zapewniają rozrywkę i rozluźnienie dla umysłu po stresującym dniu.

 

 

 

 

Kolorowanki świąteczne dla dorosłych

 

5. Zaczarowane Święta Relaksująca kolorowanka dla dorosłych

 

Okres przed Bożym Narodzeniem może być dla wielu osób stresujący ze względu na liczne przygotowania. Warto jednak wykorzystać czas, aby znaleźć trochę wolnego czasu i odpocząć. Z pewnością pomoże w tym relaksująca kolorowanka dla dorosłych „Zaczarowane święta”. Książka składa się z 96 stron z różnymi ilustracjami o tematyce świątecznej. Do obrazków dołączono inspirujące cytaty, które pozwalają wyciszyć się i uspokoić nerwy.

Kolorowanki świąteczne dla dorosłych można wykorzystać jako kartkę z życzeniami, którą podarujesz najbliższym osobom. Ilustracje można łatwo wyciąć i napisać na odwrocie kilka słów od siebie. Obrazki nadają się także do oprawienia i powieszenia na ścianie. Wymiary książki to: 21,5 cm x 27,7 cm, dlatego wycięte kartki sprawdzą się jako ozdobne plakaty na okres świąteczny. Miękka oprawa kolorowanki ułatwia wypełnianie nadrukowanych ilustracji kolorem.

Wśród osób, które zdecydowały się na zakup świątecznej kolorowanki dla dorosłych, przeważają pozytywne opinie. Konsumenci podkreślają, że książka pozwala zrelaksować się podczas bożonarodzeniowych przygotowań. Kolorowanka jest także dobrym pomysłem na świąteczny prezent.

 

 

 

 

Kolorowanki wielkanocne dla dorosłych

 

6. Kolorowanki dla dorosłych Konie – Rea

 

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z codziennym stresem jest wykorzystanie kolorowanki dla dorosłych „Konie” Rea. Jest to zbiór ilustracji przedstawiających konie, które można dowolnie wypełnić wybranym kolorem. Każdy obrazek składa się z wielu drobnych elementów, dzięki czemu kolorowanka angażuje umysł. W efekcie skupiając się na malowaniu, zapominasz o problemach w domu lub w pracy. Kolorowanki dla dorosłych konie to również dobry prezent dla miłośników zwierząt.

Książka składa się z 64 stron z ilustracjami. Miękka oprawa pozwala na wygodne kolorowanie i ułatwia dotarcie kredką lub długopisem do każdego miejsca na kartce. Po wymalowaniu ilustracji obrazek można wyciąć i oprawić. Będzie ciekawą ozdobą salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego. Zwierzęta to popularne motywy kolorowanek dla dorosłych, koń to zwierzę kojarzone z witalnością i prędkością, dlatego malowanie stworzeń z pewnością wprowadzi Cię w dobry nastrój.

Konsumenci polecają zakup kolorowanki dla dorosłych z ilustracjami koni, ponieważ jest dobrze wykonana, obrazki są wyraźne i szczegółowe. Wypełnianie licznych detali kolorem zapewnia rozrywkę i odstresowanie po trudnym dniu.

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką kolorowankę dla dorosłych kupić?

 

Kolorowanki są bardzo popularne nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych. Różnią się od tych dla dzieci wersji większą ilością szczegółów i skomplikowanymi wzorami. Skupienie na kolorowaniu powoduje, że organizm rozluźnia się, a stres z całego dnia mija. Dlatego, jeśli żyjesz w ciągłym napięciu i zmagasz się z licznymi problemami w pracy lub w domu, możesz spróbować terapeutycznego malowania. Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci zdecydować, jaką kolorowankę dla dorosłych wybrać, aby rozluźnić się i odprężyć.

Zalety kolorowanek dla dorosłych

Kolorowanki dla dorosłych mają wiele zalet, na co wskazuje między innymi ich duża popularność. Przede wszystkim mają działanie odstresowujące, zmuszają umysł do skupienia się na wykonywanym zadaniu, nie pozwalając myślom krążyć wokół problemów i kłopotliwych sytuacji. Podczas kolorowania organizm uspokaja się i wycisza. Wypełnianie kształtów kolorami rozwija zdolności manualne, poprawia sprawność dłoni i uczy precyzji. Dlatego kolorowanki zalecane są także jako forma rehabilitacji dla osób po wypadku lub wylewie. Malowanie rozwija również wrażliwość artystyczną i poczucie estetyki. Niezależnie, czy są to kolorowanki dla dorosłych o wzorze jednorożec, czy skomplikowane mandale, malowanie rozwija i wycisza.

 

Wzór

Największy wpływ na to, czy kolorowanka spełni swoje zadanie i odpręży, ma wydrukowany wzór. Jeśli będzie bardzo skomplikowany, będzie składał się z bardzo małych elementów, które trudno precyzyjnie wypełnić kolorem, może to jedynie spotęgować uczucie złości i stresu. Kolorowanka dla dorosłych nie może być jednak bardzo łatwa. Musi w pełni angażować umysł, tak aby pozbyć się natrętnych myśli i spięcia. Z tego powodu kolorowanki dla dorosłych składają się z wielu niedużych elementów, wystarczająco małych, aby zmusić do skupienia, ale umożliwiających precyzyjne kolorowanie. W sklepach można znaleźć wiele wzorów o różnym stopniu trudności. Najpopularniejsze motywy to zwierzęta, takie jak koń, pies, czy kot. Kolorowanka dla dorosłych składa się najczęściej z kilkunastu różnych ilustracji. Oprócz zwierząt na obrazkach mogą znaleźć się rośliny, budynki lub pejzaże. Nierzadko także wykorzystywane są modne motywy, takie jak mandale. Charakteryzują się powtarzalnością i symetrią, a harmonijne ułożenie elementów dodatkowo uspokaja umysł.

 

Papier

Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest najlepsze kolorowanka dla dorosłych, zwróć uwagę nie tylko na nadrukowane wzory, ale także rodzaj papieru. Powinien być wystarczająco gruby, aby możliwe było nanoszenie przynajmniej dwóch warstw koloru. Najczęściej stosuje się papier o gramaturze 170 g/m2 lub 250 g/m2. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie nietypowych barw, stworzenie łagodnego przejścia między jednym odcieniem a drugim lub wykonanie właściwego cieniowania. Grubość papieru wpływa także na to, jakich przyborów można użyć. Najczęściej do kolorowania wykorzystuje się kredki, niektórzy wolą jednak stworzyć obraz za pomocą długopisów, flamastrów, a nawet farb. Jeżeli papier jest wystarczająco gruby i sztywny, pokolorowaną ilustrację można wyciąć z książki i oprawić lub podarować w prezencie w formie kartki okolicznościowej.

 

Format

Format kolorowanki dla dorosłych wpływa na wygodę podczas pracy. Jeżeli książka z ilustracjami jest duża, pokolorowane obrazki można wykorzystać jako ozdobę domu. Mniejsze publikacje łatwo zabrać ze sobą w podróż, do pracy lub do kawiarni, gdzie odstresujesz się i zapomnisz o kłopotach. Dlatego, jeżeli chcesz wykorzystać ilustracje jako plakaty na ścianę, szukaj kolorowanek o wysokości ok. 30 cm. Mniejsze formaty zmieszczą się w niemal każdej torebce lub plecaku.

Stopień trudności

O tym, jaka jest najlepsza kolorowanka dla dorosłych decyduje jej stopień trudności. Warto dostosować go do swoich umiejętności, a także cierpliwości. Wersje z dużą ilością elementów mogą dodatkowo zniechęcić i spotęgować stres. Dla ambitnych i uzdolnionych plastycznie osób dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju malowanki o wysokim stopniu trudności, takie jak kolorowanki dla dorosłych, gdzie wzorem jest pies lub pejzaż. Ciekawym rozwiązaniem są publikacje, które nie tylko odstresują, ale pomogą także rozwinąć swoje umiejętności manualne. Przykładem książki może być kolorowanka 3D, do której dołączono instrukcję, jak nanosić barwy, aby uzyskać wrażenie głębi. Dużą popularność zyskują także publikacje, w których każdy element ma przypisany znak lub numer odpowiadający konkretnym kolorom. Numeryczne kolorowanki dla dorosłych umożliwiają stworzenie ozdobnych obrazów i poprawienie swoich umiejętności.

 

Ceny kolorowanek dla dorosłych

Kolorowanki dla dorosłych w dobrych cenach można znaleźć w wielu księgarniach. Koszt zakupu publikacji nie jest wysoki. Większość dostępnych kolorowanek jest dobrze wykonana, precyzyjnie wydrukowana na odpowiednim papierze. Cena książki zależy przede wszystkim od ilości stron. Najtańsze kolorowanki dla dorosłych można kupić za ok. 5 – 10 zł. Najczęściej składają się z kilkudziesięciu stron z ilustracjami o różnorodnej tematyce. Znajdują się wśród nich kolorowanki ze zwierzętami, motywami mandali lub z geometrycznymi wzorami. Publikacje okazjonalne, na przykład świąteczne, które sprawdzą się jako prezent dla bliskiej osoby, można kupić za ok. 20 zł. Kolorowanki dla dorosłych, które oprócz relaksu zapewniają także rozwój umiejętności plastycznych przez naukę dobierania kolorów, kosztują więcej. Ich cena to ok. 25 zł.

 

FAQ

 

P1: Jak kolorować kolorowanki dla dorosłych?

Kolorowankę dla dorosłych można wypełnić w dowolny sposób. Możesz wykorzystać tradycyjne kredki, pastele, długopisy lub flamastry. Celem kolorowanek jest odstresowanie się, dlatego nieważny jest efekt, a jedynie proces malowania. Możesz więc wykorzystać wszystko, co masz w pobliżu. Na grubszym papierze warto również użyć farb dla uzyskania ciekawego efektu. Podczas malowania dla własnej przyjemności nie warto przejmować się, czy kolory nie wychodzą poza wyznaczone linie, liczy się przede wszystkim zabawa. Kolorowanki dla dorosłych są formą relaksu, do ich wypełnienia nie trzeba specjalistycznych narzędzi. Możesz kupić zestaw kredek i pisaków lub pożyczyć je od swojego dziecka i zacząć zabawę z malowaniem.

 

P2: Jak dobierać kolory w kolorowankach dla dorosłych?

Zaletą kolorowanek dla dorosłych jest nie tylko ich terapeutyczne działanie, ale także możliwość twórczego wyrażenia siebie. Niezależnie, jaki wzór wybierzesz, dobór kolorów oraz przyborów do malowania zależy tylko od Ciebie. Podczas tworzenia własnych obrazków nie musisz kierować się żadnymi zasadami łączenia barw. Możesz malować tak, jak uważasz za słuszne. Swoboda artystyczna rozwija i pozwala się całkowicie zrelaksować, kiedy nie martwisz się o efekt swojej pracy. Jeżeli chcesz stworzyć ilustrację, którą powiesisz na ścianie lub podarujesz bliskiej osobie, możesz skorzystać z koła barw. Pozwala ono stwierdzić, które kolory są kontrastowe, a jakie odcienie się uzupełniają. Jeśli malujesz tylko dla siebie, nie ma potrzeby przejmować się doborem barw.

P3: Gdzie można kupić kolorowanki dla dorosłych?

Kolorowanki dla dorosłych wydawane są w formie książek, dlatego można znaleźć je w księgarniach i antykwariatach. Publikacje z ilustracjami zyskały dużą popularność, dlatego dostępne są także w salonach prasowych lub w marketach w dziale z prasą, lub artykułami biurowymi. Kolorowanek dla dorosłych można poszukać w każdym miejscu, które oferuje książki i czasopisma. Największy wybór wzorów można znaleźć w Internecie. Sklepy i księgarnie online, a także aukcje internetowe oferują wiele różnorodnych publikacji z ilustracjami do kolorowania. Dzięki temu każdy może znaleźć interesujący wzór, który pomoże pokonać stres. Szeroka oferta pozwala także wybrać kolorowankę dla dorosłych na prezent dla bliskiej osoby.

 

P4: Co dają kolorowanki dla dorosłych?

Kolorowanki dla dorosłych zyskały dużą popularność, ponieważ mają wiele zalet. Przede wszystkim angażują umysł wymagając skupienia w celu precyzyjnego wypełnienia kształtów kolorem. Dzięki temu organizm rozluźnia się i uspokaja po ciężkim dniu. Kolorowanki dla dorosłych pozwalają także rozwinąć zdolności manualne oraz uczą kreatywności. Odpowiedni dobór barw i tworzenie własnych obrazków poprawia poczucie estetyki. Ponadto wymalowanie niedużych elementów wymaga stabilnej ręki i precyzji. Dlatego kolorowanki dobrze sprawdzają się dla osób, które przechodzą rehabilitację po wypadku. Malowanie pozwala im ćwiczyć zdolności manualne i przyspiesza powrót dłoni do formy. Przede wszystkim kolorowanki wyciszają i uspokajają, pozwalają się zrelaksować i odpocząć, zapominając na chwilę o problemach.

 

P5: Ile kosztują kolorowanki dla dorosłych?

Kolorowanki dla dorosłych można znaleźć w wielu sklepach i księgarniach, ich cena nie jest wysoka. Najczęściej kosztują kilka złotych. Publikacje za mniej niż 10 zł często zawierają szeroki wybór wzorów do kolorowania. Cena kolorowanki dla dorosłych może wzrastać, jeśli wykorzystano gruby i sztywny papier do flamastrów i farb lub gdy nadrukowany motyw jest skomplikowany. Im wyższy stopień trudności, tym większa cena książki z kolorowankami. Dostępne są także publikacje okazjonalne, nawiązujące do określonych świąt lub ważnych wydarzeń. Ich cena nie przekracza zwykle 20 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za kolorowanki, które nie tylko pomagają zredukować stres, ale także uczą odpowiedniego łączenia i nakładania barw.

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ