Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Rapidograf – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Chcesz kupić rapidograf i ciekawi Cię, które modele są obecnie popularne? Jeśli tak, znajdujesz się we właściwym miejscu. Poniżej jest ranking prezentujący kilka godnych uwagi produktów, przeznaczonych nie tylko dla architektów, ale i np. stylistek paznokci. Bardzo dużo pochlebnych recenzji zebrał rapidograf NeoNail 0,35 mm, za pomocą którego możliwe jest wykonanie eleganckiego manicure. Pozwala on na kreślenie cienkich linii z wykorzystaniem białego tuszu, które mogą układać się w geometryczne wzory czy ciekawe ornamenty. Do rysowania na brystolu i kalce kreślarskiej przystosowany jest model Rystor Super Professional 0,50mm 111-050. Wyposażono go w końcówkę o grubości 0,5 mm i klips pozwalający na przypięcie np. do kieszeni.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dzięki sprzętowi możemy narysować na paznokciach cienkie linie, tworząc z nich koronkowe czy geometryczne wzory. Przyrząd znajduje zastosowanie zarówno w profesjonalnym salonie piękności, jak i w domu. Używanie go nie jest skomplikowane.

Wady

Nie wszystkim konsumentkom odpowiada to, że rapidograf daje możliwość wykorzystania tylko białego tuszu. Nie ma go w zestawie, dlatego nie można wypróbować działania sprzętu zaraz po zakupie.

Podsumowanie

Przyrząd umożliwia efektowne ozdobienie paznokci, a wykonany z jego użyciem manicure czy pedicure oryginalnie się prezentuje. Rapidograf przyda się każdej stylistce, również początkującej. Napełnianie zbiornika tuszem nie jest trudne, podobnie jak mycie przyrządu po użyciu.

Drugi wybór

Zalety

Rapidograf przyda się geodetom, architektom, a nawet osobom robiącym kartki okolicznościowe. Jest on przystosowany do kreślenia linii na kalce, cienkim papierze oraz brystolu. To praktyczny model, który jest lekki i dobrze leży w dłoni.

Wady

Materiałem wykonania korpusu jest tworzywo sztuczne. Osoby, które bardzo często używają rapidografu, zauważyły, że stosunkowo szybko pojawiają się na nim drobne przetarcia. Ich zdaniem nie wygląda to zbyt dobrze.

Podsumowanie

Model ma końcówkę do pisania o grubości 0,5 mm. Przy korpusie znajduje się praktyczny klips, więc możemy przypiąć przyrząd do kieszeni, aby przez przypadek go nie zgubić. Sprzęt można wielokrotnie napełniać tuszem, nie jest to kłopotliwe.

Rozważ też

Zalety

Przyrząd jest przystosowany do kreślenia linii na paznokciach, jak również na brystolu czy kalce. To świadczy o jego uniwersalności. Rapidograf jest też łatwy i wygodny w użyciu, nie wyślizguje się z dłoni.

Wady

Część kupujących twierdzi, że napełnianie zbiornika tuszem nie należy do prostych czynności, zwłaszcza na początku. Trzeba przy tym uważać, aby przypadkowo się nie pobrudzić.

Podsumowanie

Końcówka rapidografu ma grubość 0,18 mm, a to oznacza, że możemy kreślić bardzo cienkie linie. Igła kreśląca została wykonana ze stali odpornej na korozję. Przyrząd jest trwały i jeśli będziemy go myć po każdym użyciu, z pewnością długo nam posłuży.

 

 

9 najlepszych rapidografów. Opinie w 2024 roku

 

Po tym, jak przeanalizowaliśmy opinie wydawane przez kupujących, przygotowaliśmy ranking rapidografów. To zestawienie przedstawiające popularne przyrządy kreślarskie, a także modele do zdobienia paznokci. Zachęcamy do zapoznania się z ich opisami.

 

Rapidograf NeoNail

 

1. NeoNail Rapidograf 0,35mm

 

Rapidograf NeoNail 0,35 mm pozwala na efektowne ozdobienie paznokci. Dzięki niemu można wykonać oryginalnie wyglądający manicure, a także pedicure. Przyrząd znajduje zastosowanie w profesjonalnych salonach kosmetycznych, ale jest tak prosty w obsłudze, że można używać go też w domowym zaciszu.

Za pomocą rapidografu można narysować na paznokciach cienkie linie (o grubości 0,35 mm). Mogą to być geometryczne i koronkowe wzory lub egzotyczne ornamenty. Zalecany kolor tuszu to biały, należy dokupić go samodzielnie.

Konsumentki chętnie kupują prezentowany przyrząd, gdyż można szybko się nauczyć, jak go prawidłowo używać. To dobry rapidograf, pozwalający na rozwijanie swoich umiejętności w dziedzinie zdobienia paznokci. Przyda się on każdej stylistce, również początkującej.

 

 

 

 

2. NeoNail Rapidograf 0,18 mm 

 

NeoNail 0,18 mm to przyrząd do zdobienia paznokci przystosowany do używania czarnego tuszu. Pozwala on na kreślenie na płytce linii o grubości 0,18 mm, a także wykonywanie oryginalnych wzorów.

Ciekawe jest to, że rapidograf NeoNail można wykorzystywać do wykonania manicure nie tylko hybrydowego, ale także zwykłego. To bardzo przydatny sprzęt, za sprawą którego paznokcie pięknie się prezentują. Może być on używany w domu oraz salonie kosmetycznym.

Za co przyrząd został doceniony przez kobiety? Ich zdaniem rapidograf jest poręczny i bardzo dobrze leży w dłoni, co pozwala zachować precyzję w czasie zdobienia paznokci. Poza tym mieści się on w kosmetyczce razem z lakierami i innymi sprzętami do manicure.

 

 

 

 

Rapidograf Rystor

 

3. Rapidograf Rystor Super Professional 0,50mm 111-050

 

Przedstawiamy rapidograf Rystor Super Professional 0,50mm 111-050, który jest przeznaczony do kreślenia linii na brystolu, jak również na cienkim papierze oraz kalce. Przyda się on m.in. geodetom i architektom. Grubość końcówki do pisania wynosi 0,5 mm.

Ponieważ model jest wyposażony w klips, ryzyko przypadkowego zgubienia go jest zmniejszone do minimum. Wystarczy przypiąć go do kieszeni koszuli czy spodni. Rapidograf ma plastikowy korpus, w efekcie czego jest lekki. Jest on przystosowany do wielokrotnego napełniania tuszem.

Kupujący chwalą przyrząd głównie za praktyczność. Znalezione w Internecie opinie o rapidografach marki Rystor są pozytywne, uznaje się je za łatwe w użyciu sprzęty kreślarskie. W przypadku opisywanego modelu sytuacja wygląda podobnie.

 

 

 

 

4. Rapidograf Rystor Super Professional 1,00mm

 

Rystor Super Professional 1,00mm jest bardzo użyteczny. Można go wykorzystać do kreślenia na brystolu i kartce, jak również do ozdabiania paznokci. Rapidograf jest uniwersalny. Ma on skuwkę z klipsem, więc można go przypiąć do ubrania czy kosmetyczki i zabezpieczyć przed zgubieniem.

Przyrząd umożliwia kreślenie linii o grubości 1 mm. Można go wielokrotnie napełniać tuszem. Jeśli będziemy pamiętać o tym, aby dokładnie umyć rapidograf po każdym użyciu, na pewno się nie zepsuje.

Osoby, które kupiły sprzęt, potwierdzają, że jest przydatny, a przy tym poręczny. Bardzo istotne jest to, że jego napełnianie nie jest skomplikowane i każdy z nas sobie z tym poradzi. Ten rapidograf Rystor daje możliwość wymiany końcówki na cieńszą lub grubszą, jeśli pojawi się taka konieczność.

 

 

 

 

Rapidograf do paznokci

 

5. Rapidograf Rystor Super Professional 0,18 do Zdrobienia Paznokci

 

Rapidograf do zdobienia paznokci Rystor Super Professional 0,18 może być używany także do rysowania na brystolu, cienkim papierze czy kalce kreślarskiej. To oznacza, że przyda się on nie tylko kosmetyczkom, ale i np. geodetom czy osobom samodzielnie wykonującym kartki okolicznościowe.

Przyrząd jest wyposażony w końcówkę 0,18 mm i daje możliwość rysowania bardzo cienkich linii. Jego korpus jest odpowiednio wyprofilowany, aby dobrze leżał w dłoni. Materiałem wykonania igły kreślącej jest stal nierdzewna.

Podstawowe zalety produktu to: solidny zbiornik przystosowany do wielokrotnego napełniania, praktyczność oraz trwałość. To rapidograf do paznokci, za sprawą którego możemy wykonać elegancki manicure.

 

 

 

 

Rapidograf Rotring

 

6. Rapidograf Rotring 0,18mm

 

Przyrząd Rotring 0,18mm przyda się m.in. do kreślenia oraz opisywania rysunków technicznych. Jest on wyposażony w 0,18 mm końcówkę. Model można wykorzystać do rysowania na kalce, kartonie kreślarskim i brystolu.

Czym wyróżnia się rapidograf Rotring? Nie ma on standardowego zbiornika na tusz, tylko nabój kapilarny. Razem z tłoczkiem stanowi on jedną całość. Oznacza to, że po wyczerpaniu tuszu nie ma potrzeby czyszczenia układu wyrównania ciśnienia.

Jak podkreślają konsumenci, rapidograf nie zacina się i nie wyślizguje się z dłoni. Z tego względu możemy zachować precyzję podczas kreślenia linii. Warto dodać, że wymiana naboju i tłoczka nie stanowi żadnego problemu, a potwierdzeniem jest przeprowadzony test rapidografów.

 

 

 

 

7. Rapidograf Rotring 0,35mm

 

Rapidograf Rotring 0,35mm nie ma zwykłego zbiornika na tusz, który trzeba uzupełniać przed każdym użyciem, a następnie czyścić. Zastępuje go specjalny nabój kapilarny, który po  wyczerpaniu tuszu wymienia się razem z tłoczkiem. To dobra propozycja dla osób bardzo często używających tego typu przyrządów, np. w pracy. 

Sprzęt ma końcówkę o grubości 0,35 mm. Umożliwia on kreślenie linii zarówno na cienkim, jak i grubym papierze, a także na kalce. Rapidograf ma solidny korpus, niepodatny na przetarcia i inne uszkodzenia. Jest on dobrze wyprofilowany, dlatego możemy pewnie chwycić przyrząd.

Kupującym podoba się w szczególności to, że rapidograf ma wytrzymałą, odporną na korozję końcówkę kreślarską. Na jego zakup decydują się nie tylko architekci, ale i plastycy czy osoby przygotowujące kartki okolicznościowe, zaproszenia itp.

 

 

 

 

Rapidograf kreślarski

 

8. Rapidograf 0.13 Rotring 155013

 

Rapidograf 0.13 Rotring 155013 nadaje się do rysowania na brystolu, a także papierze półprzezroczystym oraz przezroczystym. Jest on wyposażony we wkład kapilarny, który wymienia się po wyczerpaniu tuszu. Tym samym nie musimy dokładnie czyścić przyrządu po użyciu.

Produkt ma gruby korpus i wygodnie leży w dłoni. Możemy go bez obaw nosić w kieszeni, gdyż zatyczka zabezpiecza końcówkę kreślarską przed zniszczeniem. Jej grubość jest równa 0,13 mm. Ten rapidograf kreślarski pozwala na precyzyjne kreślenie linii.

Na temat przyrządu można znaleźć wiele komentarzy, a większość z nich jest pozytywna. Posiadacze rapidografu uważają, że jest on wygodny w użyciu i praktyczny. Brak konieczności czyszczenia układu wyrównywania ciśnienia jest dla nich jednym z największych atutów modelu.

 

 

 

 

Rapidograf Faber-Castell

 

9. Cienkopis kreślarski Faber-Castell ECCO pigment 0,4mm

 

Do szkicowania detali polecamy rapidograf Faber-Castell ECCO pigment 0,4mm. Można go też wykorzystać do kreślenia i opisywania rysunków technicznych czy ozdabiania samodzielnie wykonanych kartek okolicznościowych.

Do rysowania wykorzystywany jest czarny, dobrze napigmentowany tusz, wykazujący odporność na działanie światła słonecznego oraz wody. Nie ma ryzyka, że rysunek wyblaknie na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych.

Przy korpusie jest mocny, metalowy klips, pozwalający na przyczepienie sprzętu do kieszeni. Możemy go mieć zawsze pod ręką. Wiele osób uważa, że to dobry i tani rapidograf, umożliwiający zachowanie precyzji. Dolna część obudowy jest specjalnie wyprofilowana, aby zagwarantować pewny chwyt.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki rapidograf kupić?

 

Osobom chcącym się dowiedzieć, jaki jest najlepszy rapidograf, polecamy krótki poradnik zakupowy. Zebraliśmy w nim przydatne wskazówki, dzięki którym znalezienie właściwego przyrządu kreślarskiego okaże się znacznie łatwiejsze.

Przeznaczenie

Kupując rapidograf, powinniśmy już wiedzieć, do czego będziemy go wykorzystywać. Wtedy z pewnością unikniemy zakupu modelu, który nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Najczęściej tego typu przyrządy są przeznaczone do kreślenia i opisywania rysunków, m.in. technicznych. Używają ich architekci czy geodeci. Są też specjalne rapidografy dla stylistek paznokci, za pomocą których można tworzyć efektowne zdobienia, aby manicure wyglądał bardziej elegancko.

 

Końcówka – jaki rapidograf wybrać?

Dostępne na rynku rapidografy różnią się między sobą przede wszystkim grubością końcówki. Może ona wynosić 2 mm, 1 mm, a nawet znacznie mniej: 0,5 mm, 0,35 mm czy 0,1 mm. Od tego zależy, jak cienkie linie będziemy mogli kreślić na papierze czy płytce paznokcia. Jeżeli nie mamy pewności, na który model się zdecydować, możemy kupić zestaw składający się z kilku rapidografów. Mają one końcówki o różnej grubości, więc zależnie od sytuacji wybierzemy ten, który najbardziej nam odpowiada.

Materiałem wykonania końcówki kreślarskiej najczęściej jest stal nierdzewna lub szlachetna. To daje gwarancję, że najważniejszy element budowy rapidografu nie zniszczy się, zwłaszcza na skutek częstego kreślenia rysunków.

 

Tusz

Aby móc używać rapidografu, konieczne jest napełnienie umieszczonego w korpusie zbiornika tuszem. Zwykle nie jest to zbyt trudne, ale po skończonym rysowaniu należy starannie wyczyścić pojemniczek, żeby resztki tuszu w nim nie zaschły. Ich późniejsze usunięcie może być niemożliwe, a wtedy przyrząd nie będzie już nadawał się do użytku. Przeważnie tusz należy dokupić samodzielnie. Ciekawe jest to, że nie wszystkie rapidografy wymagają napełniania zbiornika. Niektóre modele są wyposażone w specjalny nabój kapilarny, który wyrzuca się po opróżnieniu (wtedy należy założyć nowy, razem z tłoczkiem). Zbudowane w taki sposób przyrządy nie wymagają czyszczenia układu wyrównywania ciśnienia, bo nie ma ryzyka, że zaschnie w nich tusz. Dla niektórych osób jest to wygodniejsze rozwiązanie.

 

Korpus

Korpus przyrządu powinien być wyprofilowany w taki sposób, żeby zapewniał pewny chwyt. Wówczas rapidograf nie będzie wyślizgiwał się z dłoni w czasie kreślenia linii, co pozwala na zachowanie precyzji. Obudowa przeważnie jest wykonana z tworzywa sztucznego. Jeśli zamierzamy często używać przyrządu, zadbajmy o to, aby korpus wykazywał odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nierzadko znajduje się przy nim plastikowy lub metalowy klips, dający możliwość przypięcia przykładowo do kieszeni spodni. To znacząco zmniejsza ryzyko zgubienia rapidografu, jeśli nosimy go przez cały czas przy sobie.

Dodatkowe elementy

Kupując rapidograf, powinniśmy się zaopatrzyć również w kilka dodatkowych elementów. Czasami do zestawu dołączone jest opakowanie tuszu, ale zazwyczaj trzeba je dokupić samodzielnie. Niektóre przyrządy są przystosowane do wymiany końcówek na grubszą lub cieńszą, zależnie od potrzeb, więc możemy skompletować te, które według nas są najbardziej potrzebne. Jeżeli kupujemy model ze zwykłym zbiornikiem na tusz, a nie nabojem kapilarnym, na pewno przyda nam się dodatkowo specjalny płyn do czyszczenia rapidografów.

 

Rapidografy w dobrych cenach

Za przyrząd przeznaczony do zdobienia paznokci przeważnie zapłacimy nie więcej niż 50 zł, dotyczy to też modeli renomowanych producentów. Rapidografy dla architektów czy geodetów są droższe, a w szczególności te oferowane przez popularne marki. Przeciętnie kosztują one ok. 100 zł, choć w niektórych sklepach można znaleźć również nieco tańsze produkty. Żeby kupić najlepszy rapidograf, nie możemy zwracać uwagi tylko na cenę, bo nie ona odgrywa najważniejszą rolę. Czasami warto zainwestować w droższy przyrząd, zwłaszcza jeśli będziemy go używać codziennie w pracy.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest rapidograf?

Rapidograf to pisak kreślarski mający postać pióra. Daje on możliwość rysowania z użyciem tuszu linii o stałej grubości. Za pomocą tego typu przyrządu możemy kreślić rysunki, a także je opisywać, zarówno na brystolu, jak i kalce technicznej. Co ciekawe, rapidografy są też używane w celu efektownego zdobienia paznokci. Najczęściej umożliwiają one kreślenie linii o grubości: 0,13, 0,18, 0,25, 0,35, 0,50, 0,70, 1 oraz 1,4 mm. Służą do tego różne końcówki, oznaczone odpowiednimi kolorami (takimi jak fioletowy, czerwony, biały, żółty czy brązowy).


P2: Rapidograf czy stylograf?

Niekiedy osoby planujące zakup rapidografu zastanawiają się, czy nieco lepszy i bardziej użyteczny nie okaże się stylograf. Przyrządy te różnią się między sobą wyglądem, jak również budową. Rapidograf ma bardzo cienką końcówkę (można go porównać do cienkopisu), a do tego jest wyposażony w zbiorniczek do tuszu, który należy uzupełnić przed kreśleniem rysunku. Stylograf to stalówka z oprawą, może być wykonana np. z drewna. Aby go użyć, wystarczy namoczyć końcówkę w tuszu. Kreślone za pomocą rapidografu kreski są nieco mniej wyraziste, ale w tej kwestii dużo zależy od tego, pod jakim kątem trzymamy końcówkę.

 

P3: Rapidograf – jak używać?

Tak naprawdę używanie rapidografu nie jest trudne. Osoby początkujące często obawiają się, że kłopotliwe będzie w szczególności napełnianie zbiorniczka tuszem. Jednak czynność ta nie zajmuje dużo czasu i jeśli zachowamy ostrożność, na pewno się nie wybrudzimy. Kiedy zbiornik będzie już wypełniony, wystarczy zbliżyć końcówkę do papieru i zacząć kreślić linie. Jeśli chcemy wykorzystać przyrząd do zdobienia paznokci, najpierw musimy odpowiednio przygotować płytkę, a więc zmatowić ją bloczkiem polerskim, nałożyć bazę i wybrany kolor, a następnie przemyć cleanerem. Kiedy już narysujemy rapidografem wybrany wzór, trzeba go zabezpieczyć warstwą top coat’u. Na koniec przyrząd należy starannie umyć, a pojemnik na tusz opróżnić.

 

P4: Jak napełnić rapidograf tuszem?

Napełnianie rapidografu tuszem to bardzo prosta czynność, która nie powinna potrwać dłużej niż kilka minut. Aby to zrobić, musimy odkręcić od korpusu zbiorniczek, zwykle jest na nim zaznaczone, w którą stronę trzeba go przekręcić. Kolejny krok to przelanie do pojemniczka odpowiedniej ilości tuszu. Ponieważ jest on przezroczysty, nie powinniśmy mieć z tym żadnego problemu. Niemniej jednak w czasie napełniania zbiornika tuszem warto zachować ostrożność, aby nie pobrudzić dłoni ani ubrań (wywabienie plam może być trudne). Na szczęście tusze są zamykane w poręcznych i odpowiednio wyprofilowanych buteleczkach, co znacząco ułatwia ich przelewanie.


P5: Jak działa rapidograf?

Rapidograf jest zbudowany z kilku elementów. Najważniejsze części jego budowy to końcówka do pisania, a także pojemnik na tusz. Przyrząd ma również rozkręcaną zatyczkę, gdzie znajduje się bardzo mały zbiorniczek, określany mianem nawilżacza. Wypełnia się go kilkoma kroplami wody, w efekcie czego końcówka rapidografu jest zwilżana podczas kreślenia rysunku, co zapobiega wysychaniu tuszu. Tego typu przyrządem rysuje się podobnie jak zwykłym cienkopisem. Aby działał prawidłowo, konieczne jest napełnienie pojemnika do odpowiedniego poziomu, a potem dokładne wyczyszczenie go. W czasie kreślenia linii tusz spływa cienką rurką do końcówki po powierzchni stalowej igiełki.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

Książka do kolorowanka dla dorosłych – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Kolorowanki dla dorosłych zyskują coraz większą popularność. Ich uspokajające i wyciszające działanie przekonuje wiele osób do sięgnięcia po kredki i długopisy. Jeśli chcesz spróbować odprężenia z kolorowanką, dobrym wyborem będzie książka „Zwierzęta” kolorowanki antystresowe dla dorosłych Liwona. Składa się z prawie 50 stron ilustracji, które możesz dowolnie wypełniać kredkami, farbami lub długopisami. Obrazki pełne detali z pewnością zajmą Cię na długi czas. Jeśli interesują Cię orientalne wzory, spodoba Ci się produkt „Mandala terapeutyczna 4” kolorowanka dla dorosłych. Kartki z nadrukowanymi ilustracjami zawierającymi dużą ilość powtarzalnych szczegółów, z pewnością pomogą Ci pozbyć się stresu po ciężkim dniu w pracy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kolorowanka zawiera prawie 50 stron różnorodnych obrazków ze zwierzętami. Każda ilustracja wykonana jest starannie, z dużą ilością szczegółów, dzięki czemu wymaga skupienia, a tym samym pozwala się odstresować. Obok obrazków znajdują się inspirujące aforyzmy, poprawiające samopoczucie. Miękka okładka ułatwia malowanie.

Wady

Papier użyty do wykonania książki z kolorowankami jest cienki, dobrze wchłania maksymalnie dwie warstwy koloru. W efekcie ciężko uzyskać odpowiednie cieniowanie lub płynne przejście z jednej barwy w drugą.

Podsumowanie

Kolorowanka Liwona zawiera liczne obrazki ze zwierzętami, które wypełnione są szczegółami. W efekcie wymalowanie ilustracji jest czasochłonne, dzięki temu relaksujące. Inspirujące sentencje obok obrazków wprawiają w dobry nastrój, a nierzadko pouczają.

Drugi wybór

Zalety

Wydanie zawiera zbiór mandali, orientalnych wzorów o dużej ilości powtarzalnych detali. Z tego powodu kolorowanka wymaga skupienia, co pozwala zapomnieć o stresujących sytuacjach w ciągu dnia. Wymalowaną mandalę można także wyciąć z książki i wykorzystać jako kartkę okolicznościową. Miękka okładka pozwala wygodnie kolorować.

Wady

Kolorowanka kosztuje tyle, co inne książki z ilustracjami, ale zawiera jedynie trzy strony z nadrukowanymi mandalami. W efekcie już po kilku dniach trzeba kupować kolejne wydanie malowanek.

Podsumowanie

Kolorowanka z mandalami pozwala skupić się na wykonywanej czynności i zapomnieć o stresującym dniu. Duża ilość szczegółów wymaga pełnej uwagi, dlatego działa terapeutycznie. Ładne, orientalne wzory można wykorzystać jako kartkę okolicznościową.

Rozważ też

Zalety

Kolorowanka antystresowa Op-Art zawiera 96 stron różnych ilustracji, których wymalowanie wymaga skupienia i precyzji. Miękka okładka ułatwia kolorowanie znajdujących się w środku obrazków. Liczne wzory pozwalają wybrać odpowiednią dla siebie ilustrację. Nadruk jest dobrej jakości, wszystkie linie są wyraźne, co bardzo ułatwia dokładne kolorowanie.

Wady

Papier wykorzystany do wydruku kolorowanek nie jest wystarczająco gruby, aby nanieść większą ilość warstw koloru. Mocne barwy przebijają na drugą stronę, a nałożenie kilku kolorów powoduje rozmakanie papieru.

Podsumowanie

Kolorowanka antystresowa Op-Art składa się z prawie 100 stron wzorów i ilustracji, które można dowolnie pomalować. Precyzyjny wydruk i liczne szczegóły sprawiają, że pokolorowanie obrazków wymaga skupienia, co pozwala odsunąć myśli od stresującego dnia.

 

 

6 najlepszych kolorowanek dla dorosłych. Opinie w 2024 roku

 

Kolorowanki to nie tylko zajęcie dla dzieci, ale także forma rozrywki i odstresowania się dla dorosłych. Malowanie skomplikowanych i pełnych detali ilustracji wymaga skupienia, dzięki czemu umysł nie zajmuje się problemami w pracy i w domu. Jeżeli więc chcesz spróbować odprężającej formy terapii, nasz ranking kolorowanek dla dorosłych pomoże Ci znaleźć zeszyt z obrazkami, który zachęci Cię do spędzenia kilku chwil z kredkami w dłoni.

 

Kolorowanki dla dorosłych zwierzęta

 

1. Zwierzęta kolorowanki antystresowe dla dorosłych Liwona

 

Wielogodzinny relaks zapewnią Ci kolorowanki antystresowe dla dorosłych „Zwierzęta” Liwona. Jest to zbiór różnych ilustracji, które można dowolnie wypełnić kolorowymi kredkami lub długopisami. Zeszyt z obrazkami ma 48 stron ze wzorami i inspirującymi sentencjami. Aforyzmy poprawiają samopoczucie, a dodatkowe informacje o zwierzętach znajdujących się na ilustracji uprzyjemniają proces kolorowania. Wymiary książki to: 25 cm x 22,5 cm, dzięki czemu mieści się w plecaku lub torebce.

Kolorowanki dla dorosłych zwierzęta można zabrać ze sobą na urlop, do kawiarni lub nawet do pracy. W wolnej chwili możesz odprężyć umysł, wypełniając kolorem nadrukowane ilustracje. Miękka okładka ułatwia kolorowanie. Geometryczne formy, które składają się na obrazek zwierzęcia, wymagają skupienia na malowaniu. Dzięki temu kolorowanka dobrze sprawdza się jako forma rozrywki oraz odstresowania po ciężkim dniu.

Opinie o kolorowankach dla dorosłych Liwona są w większości pozytywne. Konsumenci chwalą produkt za różnorodność obrazków oraz ciekawe cytaty uzupełniające ilustracje. Książka ma nieduże wymiary, więc można łatwo zabrać ją ze sobą w każde miejsce.

 

 

 

 

Mandale kolorowanki dla dorosłych

 

2. Mandala terapeutyczna 4. Kolorowanka dla dorosłych

 

Orientalne wzory zyskują coraz większą popularność, wykorzystywane są na ubraniach, plakatach i ozdobach. Dzięki kolorowance dla dorosłych „Mandala terapeutyczna 4” możesz wykorzystać modny motyw do odstresowania się po ciężkim dniu w pracy. Książka składa się z trzech wzorów, których pokolorowanie wymaga dużego skupienia. Mandale charakteryzują się symetrią i powtarzalnością wzorów. Dzięki temu zapominasz o innych sprawach, całkowicie przenosząc uwagę na kolorowanie. Harmonia ilustracji dodatkowo uspokaja i wycisza.

Kolorowanki dla dorosłych mandale, ze względu na swoją popularność, będą także ciekawą kartką okazjonalną. Pokolorowany wzór możesz wyciąć z książki i podarować bliskiej osobie. Wymiary zeszytu z ilustracjami to: 29,7 cm x 29,7 cm. Gotowe obrazki można także oprawić i powiesić na ścianie jako modną ozdobę wnętrza. Do kolorowania mandali można wykorzystać kredki, pisaki lub długopisy.

Konsumenci oceniają pozytywnie zeszyt z mandalami, podkreślając, że jest to dobra kolorowanka dla dorosłych. Symetryczne ilustracje i duża ilość szczegółów pozwala skupić się na malowaniu, zapominając o stresujących sytuacjach, które zdarzyły się w ciągu dnia.

 

 

 

 

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych

 

3. Op-Art Antystresowa kolorowanka dla dorosłych Część 8

 

Jeśli szukasz sposobu na rozładowanie negatywnych emocji i uspokojenie się po ciężkim dniu, dobrym wyborem jest Op-Art antystresowa kolorowanka dla dorosłych część 8. Jest to praca zbiorowa oferująca kilkadziesiąt różnych ilustracji. Do wyboru są skomplikowane wzory wymagające dużego skupienia lub proste motywy, które można szybko i łatwo pokolorować. Nadruk na każdej stronie jest dobrze wykonany, co ułatwia pracę z kolorowanką. Kolory na ilustracje można nanieść za pomocą kredek, długopisów lub pisaków.

Kolorowanki antystresowe dla dorosłych to dobry sposób na wyciszenie się na koniec dnia. Wersja Op-Art zawiera 96 stron różnych wzorów, dzięki czemu można korzystać z niej przez wiele tygodni. Miękka okładka umożliwia wygodne kolorowanie ilustracji. Wymiary książki to: 23 cm x 27 cm. Nietypowe wzory z serii Op-Art pomogą Ci rozwinąć swoją kreatywność, a drobne elementy do pokolorowania poprawiają zdolności manualne.

Użytkownicy polecają zakup kolorowanki dla dorosłych Op-Art, ponieważ zawiera szeroki wybór różnorodnych ilustracji. Zapewnia rozrywkę i rozluźnienie przez wiele tygodni. Ilustracje są estetycznie wykonane i wydrukowane w wysokiej jakości.

 

 

 

 

Kolorowanki dla dorosłych kwiaty

 

4. Kolorowanka 3D Kwiaty

 

Dzięki kolorowance 3D „Kwiaty” możesz stworzyć własny trójwymiarowy obraz. Książka składa się z 96 stron zapełnionych wzorami do kolorowania. Nadrukowane ilustracje to kwiaty, które po odpowiednim wypełnieniu kredkami lub długopisami nabierają głębi. Do każdego obrazka dołączono instrukcję, która wyjaśnia, jakich barw należy używać oraz w jakiej kolejności. Odpowiednie rozłożenie ciepłych i zimnych kolorów zapewnia wrażenie trójwymiarowości. Do książki dołączono okulary 3D, które umożliwiają dostrzeżenie głębi w kolorowankach.

Wymiary książki to: 24,5 cm x 34,5 cm. Kolorowanki dla dorosłych kwiaty uczą odpowiedniego wykorzystania barw, duża ilość szczegółów zapewnia zajęcie dla umysłu. Dzięki temu stres przemija, a Ty się uspokajasz. W książce jest także miejsce na własne rysunki, aby rozwijać umiejętności plastyczne i wykorzystać wiedzę dotyczącą rozmieszczania ciepłych i zimnych kolorów.

Osoby, które przeprowadziły test kolorowanek dla dorosłych z efektem 3D, stwierdzają, że książka dobrze uczy rozmieszczenia barw i tworzenia głębi. Szczegółowe ilustracje zapewniają rozrywkę i rozluźnienie dla umysłu po stresującym dniu.

 

 

 

 

Kolorowanki świąteczne dla dorosłych

 

5. Zaczarowane Święta Relaksująca kolorowanka dla dorosłych

 

Okres przed Bożym Narodzeniem może być dla wielu osób stresujący ze względu na liczne przygotowania. Warto jednak wykorzystać czas, aby znaleźć trochę wolnego czasu i odpocząć. Z pewnością pomoże w tym relaksująca kolorowanka dla dorosłych „Zaczarowane święta”. Książka składa się z 96 stron z różnymi ilustracjami o tematyce świątecznej. Do obrazków dołączono inspirujące cytaty, które pozwalają wyciszyć się i uspokoić nerwy.

Kolorowanki świąteczne dla dorosłych można wykorzystać jako kartkę z życzeniami, którą podarujesz najbliższym osobom. Ilustracje można łatwo wyciąć i napisać na odwrocie kilka słów od siebie. Obrazki nadają się także do oprawienia i powieszenia na ścianie. Wymiary książki to: 21,5 cm x 27,7 cm, dlatego wycięte kartki sprawdzą się jako ozdobne plakaty na okres świąteczny. Miękka oprawa kolorowanki ułatwia wypełnianie nadrukowanych ilustracji kolorem.

Wśród osób, które zdecydowały się na zakup świątecznej kolorowanki dla dorosłych, przeważają pozytywne opinie. Konsumenci podkreślają, że książka pozwala zrelaksować się podczas bożonarodzeniowych przygotowań. Kolorowanka jest także dobrym pomysłem na świąteczny prezent.

 

 

 

 

Kolorowanki wielkanocne dla dorosłych

 

6. Kolorowanki dla dorosłych Konie – Rea

 

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z codziennym stresem jest wykorzystanie kolorowanki dla dorosłych „Konie” Rea. Jest to zbiór ilustracji przedstawiających konie, które można dowolnie wypełnić wybranym kolorem. Każdy obrazek składa się z wielu drobnych elementów, dzięki czemu kolorowanka angażuje umysł. W efekcie skupiając się na malowaniu, zapominasz o problemach w domu lub w pracy. Kolorowanki dla dorosłych konie to również dobry prezent dla miłośników zwierząt.

Książka składa się z 64 stron z ilustracjami. Miękka oprawa pozwala na wygodne kolorowanie i ułatwia dotarcie kredką lub długopisem do każdego miejsca na kartce. Po wymalowaniu ilustracji obrazek można wyciąć i oprawić. Będzie ciekawą ozdobą salonu, sypialni lub pokoju dziecięcego. Zwierzęta to popularne motywy kolorowanek dla dorosłych, koń to zwierzę kojarzone z witalnością i prędkością, dlatego malowanie stworzeń z pewnością wprowadzi Cię w dobry nastrój.

Konsumenci polecają zakup kolorowanki dla dorosłych z ilustracjami koni, ponieważ jest dobrze wykonana, obrazki są wyraźne i szczegółowe. Wypełnianie licznych detali kolorem zapewnia rozrywkę i odstresowanie po trudnym dniu.

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką kolorowankę dla dorosłych kupić?

 

Kolorowanki są bardzo popularne nie tylko wśród dzieci, ale także wśród dorosłych. Różnią się od tych dla dzieci wersji większą ilością szczegółów i skomplikowanymi wzorami. Skupienie na kolorowaniu powoduje, że organizm rozluźnia się, a stres z całego dnia mija. Dlatego, jeśli żyjesz w ciągłym napięciu i zmagasz się z licznymi problemami w pracy lub w domu, możesz spróbować terapeutycznego malowania. Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci zdecydować, jaką kolorowankę dla dorosłych wybrać, aby rozluźnić się i odprężyć.

Zalety kolorowanek dla dorosłych

Kolorowanki dla dorosłych mają wiele zalet, na co wskazuje między innymi ich duża popularność. Przede wszystkim mają działanie odstresowujące, zmuszają umysł do skupienia się na wykonywanym zadaniu, nie pozwalając myślom krążyć wokół problemów i kłopotliwych sytuacji. Podczas kolorowania organizm uspokaja się i wycisza. Wypełnianie kształtów kolorami rozwija zdolności manualne, poprawia sprawność dłoni i uczy precyzji. Dlatego kolorowanki zalecane są także jako forma rehabilitacji dla osób po wypadku lub wylewie. Malowanie rozwija również wrażliwość artystyczną i poczucie estetyki. Niezależnie, czy są to kolorowanki dla dorosłych o wzorze jednorożec, czy skomplikowane mandale, malowanie rozwija i wycisza.

 

Wzór

Największy wpływ na to, czy kolorowanka spełni swoje zadanie i odpręży, ma wydrukowany wzór. Jeśli będzie bardzo skomplikowany, będzie składał się z bardzo małych elementów, które trudno precyzyjnie wypełnić kolorem, może to jedynie spotęgować uczucie złości i stresu. Kolorowanka dla dorosłych nie może być jednak bardzo łatwa. Musi w pełni angażować umysł, tak aby pozbyć się natrętnych myśli i spięcia. Z tego powodu kolorowanki dla dorosłych składają się z wielu niedużych elementów, wystarczająco małych, aby zmusić do skupienia, ale umożliwiających precyzyjne kolorowanie. W sklepach można znaleźć wiele wzorów o różnym stopniu trudności. Najpopularniejsze motywy to zwierzęta, takie jak koń, pies, czy kot. Kolorowanka dla dorosłych składa się najczęściej z kilkunastu różnych ilustracji. Oprócz zwierząt na obrazkach mogą znaleźć się rośliny, budynki lub pejzaże. Nierzadko także wykorzystywane są modne motywy, takie jak mandale. Charakteryzują się powtarzalnością i symetrią, a harmonijne ułożenie elementów dodatkowo uspokaja umysł.

 

Papier

Jeżeli zastanawiasz się, jaka jest najlepsze kolorowanka dla dorosłych, zwróć uwagę nie tylko na nadrukowane wzory, ale także rodzaj papieru. Powinien być wystarczająco gruby, aby możliwe było nanoszenie przynajmniej dwóch warstw koloru. Najczęściej stosuje się papier o gramaturze 170 g/m2 lub 250 g/m2. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie nietypowych barw, stworzenie łagodnego przejścia między jednym odcieniem a drugim lub wykonanie właściwego cieniowania. Grubość papieru wpływa także na to, jakich przyborów można użyć. Najczęściej do kolorowania wykorzystuje się kredki, niektórzy wolą jednak stworzyć obraz za pomocą długopisów, flamastrów, a nawet farb. Jeżeli papier jest wystarczająco gruby i sztywny, pokolorowaną ilustrację można wyciąć z książki i oprawić lub podarować w prezencie w formie kartki okolicznościowej.

 

Format

Format kolorowanki dla dorosłych wpływa na wygodę podczas pracy. Jeżeli książka z ilustracjami jest duża, pokolorowane obrazki można wykorzystać jako ozdobę domu. Mniejsze publikacje łatwo zabrać ze sobą w podróż, do pracy lub do kawiarni, gdzie odstresujesz się i zapomnisz o kłopotach. Dlatego, jeżeli chcesz wykorzystać ilustracje jako plakaty na ścianę, szukaj kolorowanek o wysokości ok. 30 cm. Mniejsze formaty zmieszczą się w niemal każdej torebce lub plecaku.

Stopień trudności

O tym, jaka jest najlepsza kolorowanka dla dorosłych decyduje jej stopień trudności. Warto dostosować go do swoich umiejętności, a także cierpliwości. Wersje z dużą ilością elementów mogą dodatkowo zniechęcić i spotęgować stres. Dla ambitnych i uzdolnionych plastycznie osób dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju malowanki o wysokim stopniu trudności, takie jak kolorowanki dla dorosłych, gdzie wzorem jest pies lub pejzaż. Ciekawym rozwiązaniem są publikacje, które nie tylko odstresują, ale pomogą także rozwinąć swoje umiejętności manualne. Przykładem książki może być kolorowanka 3D, do której dołączono instrukcję, jak nanosić barwy, aby uzyskać wrażenie głębi. Dużą popularność zyskują także publikacje, w których każdy element ma przypisany znak lub numer odpowiadający konkretnym kolorom. Numeryczne kolorowanki dla dorosłych umożliwiają stworzenie ozdobnych obrazów i poprawienie swoich umiejętności.

 

Ceny kolorowanek dla dorosłych

Kolorowanki dla dorosłych w dobrych cenach można znaleźć w wielu księgarniach. Koszt zakupu publikacji nie jest wysoki. Większość dostępnych kolorowanek jest dobrze wykonana, precyzyjnie wydrukowana na odpowiednim papierze. Cena książki zależy przede wszystkim od ilości stron. Najtańsze kolorowanki dla dorosłych można kupić za ok. 5 – 10 zł. Najczęściej składają się z kilkudziesięciu stron z ilustracjami o różnorodnej tematyce. Znajdują się wśród nich kolorowanki ze zwierzętami, motywami mandali lub z geometrycznymi wzorami. Publikacje okazjonalne, na przykład świąteczne, które sprawdzą się jako prezent dla bliskiej osoby, można kupić za ok. 20 zł. Kolorowanki dla dorosłych, które oprócz relaksu zapewniają także rozwój umiejętności plastycznych przez naukę dobierania kolorów, kosztują więcej. Ich cena to ok. 25 zł.

 

FAQ

 

P1: Jak kolorować kolorowanki dla dorosłych?

Kolorowankę dla dorosłych można wypełnić w dowolny sposób. Możesz wykorzystać tradycyjne kredki, pastele, długopisy lub flamastry. Celem kolorowanek jest odstresowanie się, dlatego nieważny jest efekt, a jedynie proces malowania. Możesz więc wykorzystać wszystko, co masz w pobliżu. Na grubszym papierze warto również użyć farb dla uzyskania ciekawego efektu. Podczas malowania dla własnej przyjemności nie warto przejmować się, czy kolory nie wychodzą poza wyznaczone linie, liczy się przede wszystkim zabawa. Kolorowanki dla dorosłych są formą relaksu, do ich wypełnienia nie trzeba specjalistycznych narzędzi. Możesz kupić zestaw kredek i pisaków lub pożyczyć je od swojego dziecka i zacząć zabawę z malowaniem.

 

P2: Jak dobierać kolory w kolorowankach dla dorosłych?

Zaletą kolorowanek dla dorosłych jest nie tylko ich terapeutyczne działanie, ale także możliwość twórczego wyrażenia siebie. Niezależnie, jaki wzór wybierzesz, dobór kolorów oraz przyborów do malowania zależy tylko od Ciebie. Podczas tworzenia własnych obrazków nie musisz kierować się żadnymi zasadami łączenia barw. Możesz malować tak, jak uważasz za słuszne. Swoboda artystyczna rozwija i pozwala się całkowicie zrelaksować, kiedy nie martwisz się o efekt swojej pracy. Jeżeli chcesz stworzyć ilustrację, którą powiesisz na ścianie lub podarujesz bliskiej osobie, możesz skorzystać z koła barw. Pozwala ono stwierdzić, które kolory są kontrastowe, a jakie odcienie się uzupełniają. Jeśli malujesz tylko dla siebie, nie ma potrzeby przejmować się doborem barw.

P3: Gdzie można kupić kolorowanki dla dorosłych?

Kolorowanki dla dorosłych wydawane są w formie książek, dlatego można znaleźć je w księgarniach i antykwariatach. Publikacje z ilustracjami zyskały dużą popularność, dlatego dostępne są także w salonach prasowych lub w marketach w dziale z prasą, lub artykułami biurowymi. Kolorowanek dla dorosłych można poszukać w każdym miejscu, które oferuje książki i czasopisma. Największy wybór wzorów można znaleźć w Internecie. Sklepy i księgarnie online, a także aukcje internetowe oferują wiele różnorodnych publikacji z ilustracjami do kolorowania. Dzięki temu każdy może znaleźć interesujący wzór, który pomoże pokonać stres. Szeroka oferta pozwala także wybrać kolorowankę dla dorosłych na prezent dla bliskiej osoby.

 

P4: Co dają kolorowanki dla dorosłych?

Kolorowanki dla dorosłych zyskały dużą popularność, ponieważ mają wiele zalet. Przede wszystkim angażują umysł wymagając skupienia w celu precyzyjnego wypełnienia kształtów kolorem. Dzięki temu organizm rozluźnia się i uspokaja po ciężkim dniu. Kolorowanki dla dorosłych pozwalają także rozwinąć zdolności manualne oraz uczą kreatywności. Odpowiedni dobór barw i tworzenie własnych obrazków poprawia poczucie estetyki. Ponadto wymalowanie niedużych elementów wymaga stabilnej ręki i precyzji. Dlatego kolorowanki dobrze sprawdzają się dla osób, które przechodzą rehabilitację po wypadku. Malowanie pozwala im ćwiczyć zdolności manualne i przyspiesza powrót dłoni do formy. Przede wszystkim kolorowanki wyciszają i uspokajają, pozwalają się zrelaksować i odpocząć, zapominając na chwilę o problemach.

 

P5: Ile kosztują kolorowanki dla dorosłych?

Kolorowanki dla dorosłych można znaleźć w wielu sklepach i księgarniach, ich cena nie jest wysoka. Najczęściej kosztują kilka złotych. Publikacje za mniej niż 10 zł często zawierają szeroki wybór wzorów do kolorowania. Cena kolorowanki dla dorosłych może wzrastać, jeśli wykorzystano gruby i sztywny papier do flamastrów i farb lub gdy nadrukowany motyw jest skomplikowany. Im wyższy stopień trudności, tym większa cena książki z kolorowankami. Dostępne są także publikacje okazjonalne, nawiązujące do określonych świąt lub ważnych wydarzeń. Ich cena nie przekracza zwykle 20 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za kolorowanki, które nie tylko pomagają zredukować stres, ale także uczą odpowiedniego łączenia i nakładania barw.

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

 

Rapidografy to przybory kreślarskie, które od dziesiątek lat kojarzą się z rysunkami technicznymi. Współcześnie, jednak kiedy rysunki są przygotowywane w zasadzie wyłącznie na komputerze i generowane w formie wydruków, akcesoria kreślarskie powinny powoli odejść do lamusa. Okazuje się jednak, że rapidografy można z powodzeniem wykorzystywać do rysunków zupełnie innych niż techniczne, a mianowicie do zdobienia paznokci.

 

Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, bo droga z politechniki do salonu kosmetycznego wydaje się być długa i kręta, to rapidograf świetnie odnalazł się w świecie manicure. Początkowo było to urządzenie nabywane przez kosmetyczki w sklepach kreślarskich bądź zabierane pracującym w branży inżynieryjnej partnerom, jednak bardzo szybko swoje linie rapidografów i stylografów zaczęli oferować także producenci środków do zdobienia paznokci, takich jak lampy UV czy lakiery.

 

Przewaga rapidografu nad pędzlem

Przewaga rapidografu nad pędzlem w dziedzinie zdobienia paznokci jest znaczna. Wynika nie tylko z możliwości prowadzenia kreski o jednolitej grubości, czego nie jest w stanie zapewnić pędzelek (nawet ten cienki, przeznaczony specjalnie do wykonywania zdobień), ale także z większej łatwości obsługi wynikającej z kształtu urządzenia. Rapidograf kształtem przypomina pisak lub długopis, dzięki czemu łatwo jest stabilnie i pewnie trzymać go w dłoni, co przekłada się na estetykę zdobienia. Dzięki łatwości prowadzenia urządzenia po paznokciu i stabilnej kresce jest z powodzeniem wykorzystywany do malowania na paznokciach misternych kwiatowych czy koronkowych wzorów. Wiele stylistek paznokci przyznaje, że obsługa rapidografu jest łatwiejsza niż obsługa pędzelka i zdecydowanie łatwiej się do niego przyzwyczaić. Potencjalną wadą może być jednokolorowość urządzenia. W przypadku lakierów i pędzelków możemy malować zdobienia w wielu kolorach, ponieważ do każdej buteleczki z lakierem przyporządkowany jest jeden pędzelek, a nawet jeśli nie, wyczyszczenie pędzelka jest znacznie prostsze niż rapidografu, w którym zmiana koloru tuszu wiąże się z opróżnieniem zbiornika, dokładnym wyczyszczeniem i wysuszeniem końcówki oraz ponownym napełnieniem zbiornika.

Przygotowanie rapidografu

Przygotowanie rapidografu do malowania paznokci zasadniczo nie różni się niczym od standardowego rozpoczęcia pracy z przyrządem. Rapidograf należy rozkręcić we wskazanym miejscu (jeśli dopiero rozpoczynamy współpracę z tym przyborem i nie jesteśmy pewni, co należy odkręcić, najlepiej sięgnąć do instrukcji) i napełnić zbiorniczek tuszem, po czym dokładnie zakręcić, aby tusz nie rozlał się do wnętrza pisaka.

 

Dekorowanie paznokcia

Dekorowanie paznokcia należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania go. Aby wzór był trwały, najlepiej zdecydować się na manicure hybrydowy, który nie zniszczy paznokcia tak jak żelowe czy akrylowe wypełnienia, natomiast charakteryzuje się podobną trwałością. Pomalowany lakierem hybrydowym bądź kolorowym żelem paznokieć należy utwardzić i zmatowić. Jeśli wahamy się nad wyborem koloru, dobrze jest wyeksponować wzór na zasadzie kontrastu, tj. na jasnych i pastelowych paznokciach ciemne tusze będą się świetnie wyróżniać, natomiast jeśli preferujemy ciemne kolory paznokci, biały bądź jasny tusz będzie dobrze widoczny. Ponadto, paznokieć powinien być wygładzony oraz odtłuszczony, aby uniknąć zapchania końcówki rapidografu pyłem z paznokcia bądź lakierem. Na tak przygotowanym paznokciu można rozpocząć malowanie wzoru, pamiętając o zachowaniu delikatności, ze względu na możliwość uszkodzenia zarówno paznokcia metalową końcówką, jak i samego rapidografu, zwłaszcza jeśli pracujemy z końcówką o małej średnicy. Jeśli coś się nie uda i będziemy chcieli poprawić bądź usunąć namalowany wzór, wystarczy przetrzeć paznokieć odtłuszczaczem i zmyć wzór, po czym na oczyszczonym paznokciu podjąć kolejną próbę. Po zakończeniu zdobienia należy pozostawić wzór na kilka minut, aby zasechł i nie został przypadkowo zniszczony poprzez roztarcie pędzelkiem, po czym możemy wykończyć manicure. W zależności od wybranej techniki będzie to top do hybrydy albo finish do żelu.

Oczyszczanie rapidografu

Oczyszczanie rapidografu to najważniejszy krok w jego obsłudze, aby był sprawny i służył nam jak najdłużej. Bezwzględnie, po każdym użyciu, zbiornik z tuszem powinien zostać opróżniony. Nawet najlepszy rapidograf musi być dokładnie umyty i pozostawiony do wyschnięcia. Często spotykaną praktyką jest napełnianie zbiornika wodą i pozostawianie jej w zbiorniku, jednak może ona doprowadzić do korozji rurki oraz znajdującej się w środku igiełki. Jeśli jednak zdarzy się, że tusz zaschnie, dobrą i sprawdzoną metodą jest pozostawienie go na noc w miseczce z ciepłą wodą bądź specjalnym płynem do rozpuszczania zaschniętego lakieru. Aby uniknąć zniszczenia urządzenia, należy pamiętać, że może ono być wypełniane jedynie przeznaczonym do tego celu tuszem kreślarskim i pod żadnym pozorem nie wolno zastępować go lakierem do paznokci. Jest on za gęsty i nie nadaje się do malowania rapidografem. Także rozcieńczanie lakieru na przykład zmywaczem do paznokci, aby miał konsystencję porównywalną z tuszem, i wprowadzanie do zbiornika rapidografu jest zabronione, ponieważ zniszczy przyrząd.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

 

Rapidografy, zwane także tuszografami bądź pisakami kreślarskimi, są jednymi z popularniejszych artykułów kreślarskich. Nawet współcześnie, kiedy większość rysunków i dokumentacji technicznych sporządzana jest na komputerze, projektanci mają komplet rapidografów na wypadek konieczności naniesienia drobnych zmian ręcznie. Są to urządzenia dosyć kosztowne, jednak prawidłowo użytkowane i konserwowane, mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Gdy przejrzymy już ranking rapidografów i kupimy wybrany model, warto wiedzieć, jak go używać i konserwować.

 

Co to jest rapidograf

Nazwa rapidograf wzięła się od jednego z pierwszych i popularniejszych producentów – firmy Rotring i opisuje grupę artykułów kreślarskich służących do wykreślania rysunków technicznych tuszem. Mogą być one nabywane na sztuki, jednak ze względu na konieczność zachowania pewnych standardów rysunku technicznego, najczęściej kupowane są w kompletach, w których znajduje się 8 rapidografów o średnicach odpowiadających grubości rysowanej kreski: 0,13 mm, 0,18 mm, 0,25 mm, 0,35 mm, 0,50 mm, 0,70 mm, 1,00 mm i 1,40 mm. Aby rysującej osobie łatwo było rozeznać się podczas kreślenia w tym, po jaki rapidograf sięga, przyjmuje się, że – bez względu na markę – do każdej średnicy przyporządkowano odpowiedni kolor i są to kolejno: fioletowy, czerwony, biały, żółty, brązowy, niebieski, pomarańczowy i zielony.

Używanie rapidografu

Używanie rapidografu wymaga pewnej wprawy, a kluczowe jest umiejętne trzymanie urządzenia. W zależności od tego, czy rysujemy na brystolu czy na specjalnej kalce kreślarskiej, poślizg końcówki będzie się zmieniać, co będzie się przekładało na łatwość stawiania kreski. Nie powinno się dociskać rapidografu do kartki za lekko, ponieważ tusz może wtedy nadmiernie spływać, a rysowana kreska będzie za gruba. Dodatkowo istnieje ryzyko przypadkowego dotknięcia kropli tuszu i rozmazania na całym rysunku, co często zdarza się podczas rysowania na kalce. Wynika to z tego, że w brystol tusz wsiąka, natomiast kalka jest odpowiednio wypreparowana, przez co tusz nie wsiąka w nią, tylko zasycha. Przewagą kalki nad brystolem jest możliwość łatwiejszego usunięcia zbędnej kreski – w przypadku brystolu z racji tuszu wsiąkającego w strukturę papieru jest to niemożliwe, natomiast z kalki można ostrożnie usunąć kreskę, na przykład żyletką. Nadmierne dociskanie rapidografu do kartki powoduje, że linia jest przerywana i nierówna, ponieważ tusz nie ma możliwości swobodnego spłynięcia, ponadto – w przypadku rysowania na kalce – można zniszczyć jej specyficzną strukturę, przez co niemożliwe będzie dalsze rysowanie na niej. Rysy wyżłobione końcówką rapidografu sprawią, że tusz będzie do nich ściekać i rozlewać się. Mocne dociskanie rapidografu jest także niewskazane ze względu na możliwość zniszczenia końcówki urządzenia, której wymiana jest możliwa, jednak dosyć kosztowna.

 

Konserwacja rapidografu

Konserwacja rapidografu jest prosta, jednak wymaga dużej dbałości o urządzenie. Ze względu na cienkie kanaliki wewnątrz (najmniejsza dostępna średnica to 0,13 mm), ryzyko zaschnięcia tuszu i nieodwracalnego zniszczenia końcówki w środku jest bardzo duże. Przede wszystkim, należy mieć świadomość, że im większa średnica, tym lepiej poradzi sobie z zaschniętym tuszem, więc ewentualne zaniedbanie użytkownika może okazać się odwracalne w przypadku średnicy na przykład 0,35 mm. Podstawową zasadą jest zakup dobrej jakości tuszu, ponieważ to od niego – a nie od jakości czy ceny rapidografu – zależy najwięcej. Dobry tusz będzie ładnie przepływać przez urządzenie, rysować jednolitą kreskę o stałym kolorze, szybko zasychać i łatwo usuwać się z wnętrza urządzenia. Kiepskim tuszem łatwo zniszczymy nawet najdroższy rapidograf, natomiast dzięki dobremu tuszowi nawet kiepski pisak kreślarski narysuje idealne kreski. Podstawową zasadą, o której należy bezwzględnie pamiętać, jest usuwanie tuszu po skończeniu rysowania, w celu zapobiegnięcia jego zaschnięciu wewnątrz urządzenia. Oczywiście, jeśli używamy przyrządów cały czas i wiemy, że za dzień lub maksymalnie dwa, znów będziemy rysować, nie ma takiej potrzeby. Jednak w przypadku dłuższej przerwy, atrament należy wylać ze zbiorniczka, a urządzenie pozostawić do wyschnięcia rozkręcone, aby uniknąć zatrzymania wody wewnątrz, która może przyczynić się do korozji końcówki.

Zaschnięty tusz

Zaschnięty tusz to bardzo niebezpieczna dla rapidografu sytuacja, która może przytrafić się każdemu. Niezaplanowana kilkudniowa przerwa w kreśleniu, niedokładne wyczyszczenie urządzenia bądź zwyczajny przypadek (co bardzo często zdarza się w przypadku rapidografów o małych średnicach, czyli do 0,25 mm) może sprawić, że rapidograf odmówi posłuszeństwa. Zanim zdecydujemy się na wymianę końcówki (co w przypadku bardzo mocnego zaschnięcia może okazać się konieczne), warto spróbować uratować zaschniętą końcówkę. Najprostszą i najtańszą metodą jest zamoczenie końcówki w ciepłej wodzie i odstawienie na całą noc, nieco bardziej kosztowną, ale szybszą i skuteczniejszą – w specjalnym płynie do usuwania zaschniętego tuszu, który można nabyć w każdym sklepie kreślarskim. Jeśli znamy się na budowie rapidografu i mamy w sobie nieco odwagi, możemy spróbować oczyścić rurkę z tuszem cienką igłą bądź szpilką. Metody najlepiej spróbować, kiedy średnica rapidografu jest nieco większa (od 0,25 mm w górę) i żadne z powyższych nie zadziałały, kiedy – w razie ewentualnego niepowodzenia – końcówka i tak spisana jest na straty.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Rapidografy to jedne z popularniejszych przyrządów kreślarskich. I chociaż funkcjonują pod różnymi nazwami, takimi jak tuszografy czy pisaki kreślarskie, to najlepiej kojarzoną jest właśnie rapidograf. Co ciekawe, nazwa ta przyjęła się podobnie jak adidasy jako określenie butów sportowych bez względu na markę, a swoje przybory kreślarskie rapidografami nazwała firma Rotring.

 

Wszystkie rapidografy – bez względu na markę – zbudowane są i funkcjonują w ten sam sposób. Co ciekawe, także kolory, jakimi oznaczone są poszczególne średnice rurek, są takie same dla identycznej średnicy u wszystkich liczących się producentów.

 

Rotring

Rotring to niemiecka firma, której historia sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku. Osoby znające niemiecki z łatwością rozszyfrują nazwę firmy, rozbijając ją na dwa słowa – rot i ring, czyli czerwony okrąg, będący znakiem towarowym artykułów kreślarskich tej firmy. To właśnie firma Rotring jest autorem pierwszego pióra kreślarskiego typu rapidograf, które dało początek zupełnie nowej linii artykułów kreślarskich oraz nazwę. Oprócz rapidografu firma jest także autorem pierwszego multipena, czyli kilku długopisów w jednym. Większość z nas kojarzy z dzieciństwa pokaźnych rozmiarów długopisy z licznymi kolorowymi wkładami. Ten typ długopisu był kolejnym innowacyjnym jak na tamte czasy – lata czterdzieste ubiegłego wieku – rozwiązaniem niemieckiej firmy, jednak pierwowzór wcale nie był zabawką dla dzieci, a łączącym funkcje ołówka i dwóch kolorowych pisaków artykułem kreślarskim. Historia firmy to w zasadzie historia ciągłych innowacji w świecie artykułów kreślarskich, od nowych pisaków, przez pióra do nauki kaligrafii, aż po patentowane rączki i uchwyty, dzięki którym korzystanie z urządzeń jest łatwe i nie męczy ręki.

Rystor

Rystor to kolejny uznany producent artykułów kreślarskich, który zasługuje na szczególną uwagę z racji polskiego pochodzenia. Założone w 1968 roku w Bydgoszczy przedsiębiorstwo do tej pory z powodzeniem utrzymuje się na rynku artykułów kreślarskich, konkurując z tak znanymi i dużymi przedsiębiorstwami jak na przykład wspomniany wcześniej Rotring. Chociaż początkowo celem firmy była produkcja tylko artykułów kreślarskich, których w tamtych czasach zwyczajnie brakowało, dzięki systematycznemu rozszerzaniu asortymentu, współcześnie Rystor jest także uznanym producentem flamastrów i artykułów piśmienniczych. Warto zwrócić uwagę na konkurencyjne ceny produktów względem innych, zwłaszcza zachodnich marek, dzięki którym Rystor jest atrakcyjnym producentem na polskim rynku. I chociaż wydawać by się mogło, że w kwestii pisaków i długopisów nic więcej wymyślić się już nie da, systematycznie – kilka razy w ciągu roku – premierę mają nowe produkty firmy. W związku z odejściem projektantów od desek kreślarskich na rzecz komputerowych projektów naturalnym wydaje się, że spadło zapotrzebowanie na artykuły kreślarskie. Firmie udało znaleźć się inną niszę i obecnie główną gałęzią produkcji są długopisy żelowe. Co ciekawe, Rystor od kilku lat jest liderem w Europie wśród producentów i dystrybutorów tego typu długopisów oraz wkładów żelowych.

 

Faber-Castell

Faber-Castell to niemieckie przedsiębiorstwo produkujące artykuły kreślarskie i piśmiennicze. Na uwagę zasługuje fakt, że jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw na świecie ( i to nie tylko w branży kreślarskiej), ale również, że przez cały czas swojego istnienia jest firmą rodzinną, której założyciel, Kaspar Faber, był producentem szaf, a doświadczenie w obróbce drewna zdecydował się wykorzystać w produkcji ołówków. I chociaż firma znacznie rozszerzyła zakres swojej oferty, od profesjonalnych desek kreślarskich aż po specjalne papiery dla artystów, to do tej pory jest niekwestionowanym liderem w produkcji i sprzedaży ołówków na świecie – szacuje się, że co roku sprzedawane jest ich ponad dwa miliardy sztuk, po które chętnie sięgają zarówno inżynierowie, jak i uczniowie oraz artyści. Oprócz ołówków firma ma w swojej ofercie także inne profesjonalne artykuły kreślarskie, jak chociażby rapidografy czy deski kreślarskie, które z powodzeniem mogą konkurować z produktami firm nastawionych na klientów mniej związanych z branżą artystyczną.

Staedtler

Staedtler to kolejne niemieckie przedsiębiorstwo na liście specjalizujące się w produkcji artykułów kreślarskich, w tym także rapidografów. Oprócz nich, w ofercie firmy znajdują się także przybory nieco mniej kojarzone z rysunkiem technicznym, a bardziej z artykułami biurowymi czy artystycznymi, takie jak na przykład tradycyjne zakreślacze czy ołówki w szerokiej gamie twardości wkładów. Co prawda historia firmy sięga aż 1835 roku, w którym to Johann Sebastian Staedtler zdecydował się założyć firmę sygnowaną swoim nazwiskiem, jednak kreślarskie i wynalazcze tradycje rodziny sięgają dalej. Rok przed powstaniem fabryki, Staedtler wymyślił i wyprodukował pierwszą na świecie kolorową kredkę, którą można było temperować. Można powiedzieć, że wynalazek ten był wpisany w kontynuowanie rodzinnych tradycji, ponieważ niecałe dwieście lat przed tym wydarzeniem Friedrich Staedtler wyprodukował pierwszy ołówek. Współcześnie firma jest liderem na rynku artykułów kreślarskich i piśmienniczych, której nowatorskie produkty, jak chociażby znane na całym świecie pisaki Lumocolor.