Producenci rapidografów
Rapidografy to jedne z popularniejszych przyrządów kreślarskich. I chociaż funkcjonują pod różnymi nazwami, takimi jak tuszografy czy pisaki kreślarskie, to najlepiej kojarzoną jest właśnie rapidograf. Co ciekawe, nazwa ta przyjęła się podobnie jak adidasy jako określenie butów sportowych bez względu na markę, a swoje przybory kreślarskie rapidografami nazwała firma Rotring.
Wszystkie rapidografy – bez względu na markę – zbudowane są i funkcjonują w ten sam sposób. Co ciekawe, także kolory, jakimi oznaczone są poszczególne średnice rurek, są takie same dla identycznej średnicy u wszystkich liczących się producentów.
Rotring
Rotring to niemiecka firma, której historia sięga lat trzydziestych ubiegłego wieku. Osoby znające niemiecki z łatwością rozszyfrują nazwę firmy, rozbijając ją na dwa słowa – rot i ring, czyli czerwony okrąg, będący znakiem towarowym artykułów kreślarskich tej firmy. To właśnie firma Rotring jest autorem pierwszego pióra kreślarskiego typu rapidograf, które dało początek zupełnie nowej linii artykułów kreślarskich oraz nazwę. Oprócz rapidografu firma jest także autorem pierwszego multipena, czyli kilku długopisów w jednym. Większość z nas kojarzy z dzieciństwa pokaźnych rozmiarów długopisy z licznymi kolorowymi wkładami. Ten typ długopisu był kolejnym innowacyjnym jak na tamte czasy – lata czterdzieste ubiegłego wieku – rozwiązaniem niemieckiej firmy, jednak pierwowzór wcale nie był zabawką dla dzieci, a łączącym funkcje ołówka i dwóch kolorowych pisaków artykułem kreślarskim. Historia firmy to w zasadzie historia ciągłych innowacji w świecie artykułów kreślarskich, od nowych pisaków, przez pióra do nauki kaligrafii, aż po patentowane rączki i uchwyty, dzięki którym korzystanie z urządzeń jest łatwe i nie męczy ręki.
Rystor
Rystor to kolejny uznany producent artykułów kreślarskich, który zasługuje na szczególną uwagę z racji polskiego pochodzenia. Założone w 1968 roku w Bydgoszczy przedsiębiorstwo do tej pory z powodzeniem utrzymuje się na rynku artykułów kreślarskich, konkurując z tak znanymi i dużymi przedsiębiorstwami jak na przykład wspomniany wcześniej Rotring. Chociaż początkowo celem firmy była produkcja tylko artykułów kreślarskich, których w tamtych czasach zwyczajnie brakowało, dzięki systematycznemu rozszerzaniu asortymentu, współcześnie Rystor jest także uznanym producentem flamastrów i artykułów piśmienniczych. Warto zwrócić uwagę na konkurencyjne ceny produktów względem innych, zwłaszcza zachodnich marek, dzięki którym Rystor jest atrakcyjnym producentem na polskim rynku. I chociaż wydawać by się mogło, że w kwestii pisaków i długopisów nic więcej wymyślić się już nie da, systematycznie – kilka razy w ciągu roku – premierę mają nowe produkty firmy. W związku z odejściem projektantów od desek kreślarskich na rzecz komputerowych projektów naturalnym wydaje się, że spadło zapotrzebowanie na artykuły kreślarskie. Firmie udało znaleźć się inną niszę i obecnie główną gałęzią produkcji są długopisy żelowe. Co ciekawe, Rystor od kilku lat jest liderem w Europie wśród producentów i dystrybutorów tego typu długopisów oraz wkładów żelowych.
Faber-Castell
Faber-Castell to niemieckie przedsiębiorstwo produkujące artykuły kreślarskie i piśmiennicze. Na uwagę zasługuje fakt, że jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw na świecie ( i to nie tylko w branży kreślarskiej), ale również, że przez cały czas swojego istnienia jest firmą rodzinną, której założyciel, Kaspar Faber, był producentem szaf, a doświadczenie w obróbce drewna zdecydował się wykorzystać w produkcji ołówków. I chociaż firma znacznie rozszerzyła zakres swojej oferty, od profesjonalnych desek kreślarskich aż po specjalne papiery dla artystów, to do tej pory jest niekwestionowanym liderem w produkcji i sprzedaży ołówków na świecie – szacuje się, że co roku sprzedawane jest ich ponad dwa miliardy sztuk, po które chętnie sięgają zarówno inżynierowie, jak i uczniowie oraz artyści. Oprócz ołówków firma ma w swojej ofercie także inne profesjonalne artykuły kreślarskie, jak chociażby rapidografy czy deski kreślarskie, które z powodzeniem mogą konkurować z produktami firm nastawionych na klientów mniej związanych z branżą artystyczną.
Staedtler
Staedtler to kolejne niemieckie przedsiębiorstwo na liście specjalizujące się w produkcji artykułów kreślarskich, w tym także rapidografów. Oprócz nich, w ofercie firmy znajdują się także przybory nieco mniej kojarzone z rysunkiem technicznym, a bardziej z artykułami biurowymi czy artystycznymi, takie jak na przykład tradycyjne zakreślacze czy ołówki w szerokiej gamie twardości wkładów. Co prawda historia firmy sięga aż 1835 roku, w którym to Johann Sebastian Staedtler zdecydował się założyć firmę sygnowaną swoim nazwiskiem, jednak kreślarskie i wynalazcze tradycje rodziny sięgają dalej. Rok przed powstaniem fabryki, Staedtler wymyślił i wyprodukował pierwszą na świecie kolorową kredkę, którą można było temperować. Można powiedzieć, że wynalazek ten był wpisany w kontynuowanie rodzinnych tradycji, ponieważ niecałe dwieście lat przed tym wydarzeniem Friedrich Staedtler wyprodukował pierwszy ołówek. Współcześnie firma jest liderem na rynku artykułów kreślarskich i piśmienniczych, której nowatorskie produkty, jak chociażby znane na całym świecie pisaki Lumocolor.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ