Zdobienie paznokci rapidografem
Rapidografy to przybory kreślarskie, które od dziesiątek lat kojarzą się z rysunkami technicznymi. Współcześnie, jednak kiedy rysunki są przygotowywane w zasadzie wyłącznie na komputerze i generowane w formie wydruków, akcesoria kreślarskie powinny powoli odejść do lamusa. Okazuje się jednak, że rapidografy można z powodzeniem wykorzystywać do rysunków zupełnie innych niż techniczne, a mianowicie do zdobienia paznokci.
Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, bo droga z politechniki do salonu kosmetycznego wydaje się być długa i kręta, to rapidograf świetnie odnalazł się w świecie manicure. Początkowo było to urządzenie nabywane przez kosmetyczki w sklepach kreślarskich bądź zabierane pracującym w branży inżynieryjnej partnerom, jednak bardzo szybko swoje linie rapidografów i stylografów zaczęli oferować także producenci środków do zdobienia paznokci, takich jak lampy UV czy lakiery.
Przewaga rapidografu nad pędzlem
Przewaga rapidografu nad pędzlem w dziedzinie zdobienia paznokci jest znaczna. Wynika nie tylko z możliwości prowadzenia kreski o jednolitej grubości, czego nie jest w stanie zapewnić pędzelek (nawet ten cienki, przeznaczony specjalnie do wykonywania zdobień), ale także z większej łatwości obsługi wynikającej z kształtu urządzenia. Rapidograf kształtem przypomina pisak lub długopis, dzięki czemu łatwo jest stabilnie i pewnie trzymać go w dłoni, co przekłada się na estetykę zdobienia. Dzięki łatwości prowadzenia urządzenia po paznokciu i stabilnej kresce jest z powodzeniem wykorzystywany do malowania na paznokciach misternych kwiatowych czy koronkowych wzorów. Wiele stylistek paznokci przyznaje, że obsługa rapidografu jest łatwiejsza niż obsługa pędzelka i zdecydowanie łatwiej się do niego przyzwyczaić. Potencjalną wadą może być jednokolorowość urządzenia. W przypadku lakierów i pędzelków możemy malować zdobienia w wielu kolorach, ponieważ do każdej buteleczki z lakierem przyporządkowany jest jeden pędzelek, a nawet jeśli nie, wyczyszczenie pędzelka jest znacznie prostsze niż rapidografu, w którym zmiana koloru tuszu wiąże się z opróżnieniem zbiornika, dokładnym wyczyszczeniem i wysuszeniem końcówki oraz ponownym napełnieniem zbiornika.
Przygotowanie rapidografu
Przygotowanie rapidografu do malowania paznokci zasadniczo nie różni się niczym od standardowego rozpoczęcia pracy z przyrządem. Rapidograf należy rozkręcić we wskazanym miejscu (jeśli dopiero rozpoczynamy współpracę z tym przyborem i nie jesteśmy pewni, co należy odkręcić, najlepiej sięgnąć do instrukcji) i napełnić zbiorniczek tuszem, po czym dokładnie zakręcić, aby tusz nie rozlał się do wnętrza pisaka.
Dekorowanie paznokcia
Dekorowanie paznokcia należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania go. Aby wzór był trwały, najlepiej zdecydować się na manicure hybrydowy, który nie zniszczy paznokcia tak jak żelowe czy akrylowe wypełnienia, natomiast charakteryzuje się podobną trwałością. Pomalowany lakierem hybrydowym bądź kolorowym żelem paznokieć należy utwardzić i zmatowić. Jeśli wahamy się nad wyborem koloru, dobrze jest wyeksponować wzór na zasadzie kontrastu, tj. na jasnych i pastelowych paznokciach ciemne tusze będą się świetnie wyróżniać, natomiast jeśli preferujemy ciemne kolory paznokci, biały bądź jasny tusz będzie dobrze widoczny. Ponadto, paznokieć powinien być wygładzony oraz odtłuszczony, aby uniknąć zapchania końcówki rapidografu pyłem z paznokcia bądź lakierem. Na tak przygotowanym paznokciu można rozpocząć malowanie wzoru, pamiętając o zachowaniu delikatności, ze względu na możliwość uszkodzenia zarówno paznokcia metalową końcówką, jak i samego rapidografu, zwłaszcza jeśli pracujemy z końcówką o małej średnicy. Jeśli coś się nie uda i będziemy chcieli poprawić bądź usunąć namalowany wzór, wystarczy przetrzeć paznokieć odtłuszczaczem i zmyć wzór, po czym na oczyszczonym paznokciu podjąć kolejną próbę. Po zakończeniu zdobienia należy pozostawić wzór na kilka minut, aby zasechł i nie został przypadkowo zniszczony poprzez roztarcie pędzelkiem, po czym możemy wykończyć manicure. W zależności od wybranej techniki będzie to top do hybrydy albo finish do żelu.
Oczyszczanie rapidografu
Oczyszczanie rapidografu to najważniejszy krok w jego obsłudze, aby był sprawny i służył nam jak najdłużej. Bezwzględnie, po każdym użyciu, zbiornik z tuszem powinien zostać opróżniony. Nawet najlepszy rapidograf musi być dokładnie umyty i pozostawiony do wyschnięcia. Często spotykaną praktyką jest napełnianie zbiornika wodą i pozostawianie jej w zbiorniku, jednak może ona doprowadzić do korozji rurki oraz znajdującej się w środku igiełki. Jeśli jednak zdarzy się, że tusz zaschnie, dobrą i sprawdzoną metodą jest pozostawienie go na noc w miseczce z ciepłą wodą bądź specjalnym płynem do rozpuszczania zaschniętego lakieru. Aby uniknąć zniszczenia urządzenia, należy pamiętać, że może ono być wypełniane jedynie przeznaczonym do tego celu tuszem kreślarskim i pod żadnym pozorem nie wolno zastępować go lakierem do paznokci. Jest on za gęsty i nie nadaje się do malowania rapidografem. Także rozcieńczanie lakieru na przykład zmywaczem do paznokci, aby miał konsystencję porównywalną z tuszem, i wprowadzanie do zbiornika rapidografu jest zabronione, ponieważ zniszczy przyrząd.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ