Najpiękniejsze cytaty o miłości

Ostatnio aktualizowane: 21.07.24

 

Miłość to uczucie, bez którego trudno wyobrazić sobie nasze życie. Często jest tak ogromne, że do końca nie potrafimy opisać słowami tego, co czujemy do drugiej osoby. Miłością możemy darzyć rodziców, dziecko, rodzeństwo, ale najszerzej pojmowana jest miłość jako przejaw wielkiego uczucia do osoby, z jaką chcemy spędzić resztę życia, u boku, której pragniemy się zestarzeć, być na dobre i na złe chwile, płakać razem ze szczęścia, ale i niejednokrotnie ze smutku. 

Uczucie od dawna przejawiało się jako motyw w literaturze, malarstwie i muzyce. Często obiekt miłości był muzą dla wielu wybitnych artystów, którzy w swoich dziełach niejednokrotnie wyrażali myśli, z których powstawały popularne dziś, chętnie używane cytaty o miłości, aby nie tylko odnieść się do swoich uczuć, ale również opowiedzieć o cierpieniu, z jakim przyszło się im zetknąć, bo miłość to również i te gorsze chwile. Cytaty miłosne, które powszechnie czerpiemy z poezji starożytnych poetów są jak najbardziej nadal aktualne. Znane i czułe słowa spotkamy także w tekstach piosenek dzisiejszych muzyków, którzy rzadko pomijają kwestie uczuciowe, bo przecież – jak powiadała Cassandra Clare – „…miłość jest najpotężniejszą siłą na świecie…”

 

Piękne cytaty o miłości w dziełach literackich

„Małego Księcia” nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Książka, którą uznano jako jedną z najpiękniejszych i najmądrzejszych, niejednokrotnie służyła jako źródło, w którym można znaleźć, najpiękniejsze cytaty o miłości. Któż z nas nie słyszał lub nie czytał słynnego zdania: „Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem” lub „Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”. Obie z przytoczonych wypowiedzi to mądre cytaty o miłości, które przeczytamy w „Małym Księciu”. Dzieło literackie zawiera liczne spostrzeżenia odnośnie życia, przyjaźni oraz miłości. Wypowiedzi chłopca są niekiedy banalne i proste, a mimo to zadziwiają dorosłych. Autor książki to swojego rodzaju mistrz w udzielaniu życiowych rad i odpowiedzi na często nurtujące nas pytania. Być może z tego względu powstała książka idealnie nadająca się do kilkukrotnego czytania. Mimo że jest to lektura dla dzieci, to również służy dorosłym do zaczerpnięcia pięknych cytatów o miłości, czasami o uczuciu, które rani. Bohaterowie nazywają to oswojeniem, z którym często wiążą się łzy: „Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić”. Wypowiedź, to doskonały przykład ukazujący, że życie nie tylko składa się z dobrych chwil, a książka pomimo swego piękna i prostoty zawiera również smutne cytaty o miłości budzące w czytelniku wiele emocji i wzruszeń. 

„Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne to kolejna książka o miłości. Cytaty z niej pojawiają się nader często i choć niektórych może zdziwić fakt, że to przecież książka dla dzieci, to mimo wszystko ukazuje jednak ponadczasowe wartości i uczy najmłodszych magii świata, która zostanie z nimi już na zawsze. „Kubuś Puchatek” przedstawia czytelnikowi, czym tak naprawdę jest to ogromne uczucie, które potrafi zjednoczyć wielu. Pewnego dnia Prosiaczek zapytał: „Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?”, na co przyjaciel odpowiedział: „Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze, MIŁOŚĆ się czuje”. Jak widzimy, cytaty o miłości z książek nie zawsze są skomplikowane i nie muszą zawierać wyszukanych słów. Dają wiele do zrozumienia i to przede wszystkim w jasny i klarowny sposób. Być może to cecha, która wskazuje na uniwersalność utworu. Z „Kubusia Puchatka” pochodzą również cytaty o tęsknocie i miłości, których przykładem jest rozmowa Krzysia z misiem: „A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy? – Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”. 

Autorzy książek “złotymi myślami” posługują się często z jednego względu. Otóż mądre, a jednocześnie uniwersalne i proste sentencje potrafią pozostać z czytelnikiem na długo, niekiedy nawet na zawsze. Literatura stanowi pewnego rodzaju podłoże do miłości, związanego z nią smutku, czy też iluzji. Stąd też często pojawiające się w niej mysli o uniwersalnych odczuciach. W utworach literackich miłość kojarzona była z kobietą, być może z tego względu powstała sentencja Tołstoja: „Poznając swoją jedyną żonę, żonę, którą się kocha, lepiej poznaje się wszystkie kobiety, niż gdyby znało się ich tysiące”. Artyście z pewnością nie chodzi w uczuciach o liczbę kochanek czy chwilowych zauroczeń, a o jedynie prawdziwe i głębokie uczucie, które może stworzyć relację pomiędzy dwiema osobami.

 

Cytaty z Pisma Świętego o miłości

Z Biblii wielu z nas czerpie cytaty o prawdziwej miłości, które dla wielu są swoistym drogowskazem. Księga niejednokrotnie jest dla wierzących pokrzepieniem i otuchą w ciężkich chwilach, zawiera prawdę, która nigdy nie przestanie być uniwersalna. Aforyzmy o miłości często słyszymy w muzyce, reklamach telewizyjnych czy spotykamy w galeriach handlowych, zazwyczaj przed świętem zakochanym. Strony Biblii jednak to nie super cytaty o miłości wypisywane w pośpiechu i o małym znaczeniu. Dla katolików to wskazówka dotycząca prawdziwego i bezinteresownego uczucia. Cytaty z Biblii o miłości czerpiemy z wszystkim znanego Listu do Koryntian napisanego przez świętego Pawła: „Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest. Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku, nie unosi się pychą; nie dopuszcza się bezwstydu, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości, lecz współweseli się z prawdą […] Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy: z nich zaś największa jest miłość”. Z Pisma Świętego nie tylko pochodzą cytaty o miłości. Chociaż ślub jest jedną z uroczystości, na której usłyszymy powyższe czytanie, to księga wierzących zawiera również sentencje dotyczące rodziny i życia: „Bądźcie jedni dla drugich uprzejmi, serdeczni, odpuszczając sobie wzajemnie, jak i wam Bóg odpuścił w Chrystusie” lub „Dzieci, bądźcie posłuszne rodzicom we wszystkim, bo to jest miłe w Panu. […] Ojcowie, nie rozdrażniajcie waszych dzieci, aby nie traciły ducha”. 

Powyższe cytaty o życiu i miłości opowiadają o prawdziwych wartościach, które niejednokrotnie wymagają poświęcenia i odwagi, aby uczynić swoje życie lepszym. 

Cytaty o miłości w filmach

Kiedy potrzebujemy chwili wytchnienia lub po prostu oderwania się od rzeczywistości, włączamy film i zasiadamy na wygodnej kanapie. Kobiety najczęściej wybierają komedie romantyczne pełne miłosnych uniesień i także treści na temat przeogromnego uczucia. Zdarza się, że dany film oglądamy po raz kolejny, ponieważ w pamięci pozostały nam słowa wypowiadane przez aktorów. Choćby w tym miejscu warto wspomnieć o “Titanicu”, gdzie miłość, ale i związane z nią łzy są na treścią filmu. 

„Zdobycie tego biletu, Rose, było najlepszą rzeczą, jaka mi się przydarzyła… to przyniosło mnie do Ciebie” – która z kobiet nie marzy o takich wyznaniach lub chociaż podobnym zapewnieniu o uczuciach? Być może wypowiedziana przez Leonarda DiCaprio kwestia jest mało kreatywna, to jednak chyba o to chodzi, aby wypowiedź była prosta, a jednocześnie uniwersalna i dogłębnie zrozumiana przez wszystkich.

Historia, jaką poznajemy w filmie „I że Cię nie opuszczę” potrafi wycisnąć z nas niejedną łzę. Miłość, jaką darzy główny bohater swoją ukochaną, jest bezwarunkowa: „Przysięgam, że będę Cię kochał we wszystkich Twoich postaciach, teraz i na wieki, obiecuję, że nigdy nie zapomnę, że jest to jednorazowa miłość”.

Klasyką jest oczywiście „Duma i uprzedzenie” oraz pojawiające się w ekranizacji słowa: „Zaczarowałeś mnie, ciało i duszę, a ja kocham… kocham… kocham Cię”, do których chyba nie potrzeba dopowiadać nic więcej.

„Spotkanie kogoś, kto pokocha Cię z wzajemnością, jest wspaniałym uczuciem. Ale spotkanie bratniej duszy, jest uczuciem chyba jeszcze wspanialszym. Bratnia dusza to ktoś, kto Cię rozumie lepiej niż ktokolwiek inny, kocha Cię bardziej niż ktokolwiek inny, będzie przy Tobie zawsze, bez względu na wszystko. Podobno nic nie trwa wiecznie, ale […] czasami miłość trwa nawet wtedy, kiedy ukochana osoba odejdzie” – wzruszające słowa z „P.S. kocham Cię” również wywołują łzy, a najlepszy cień do powiek wraz z nimi zaczyna spływać po policzku. Wielka miłość trwająca od dziecka kończy się śmiercią jednego z bohaterów. Holly po odejściu męża przestaje funkcjonować, nie radzi sobie z samotnością i otaczającą ją rzeczywistością. Wszystko się zmienia, kiedy odnajduje adresowane do niej listy. Ich autor, a jednocześnie jedyna i wielka miłość bohaterki, zapewnia ją o swoich uczuciach, nawet kiedy będzie już po drugiej stronie.

Cytaty o miłości z piosenek

Miłość przejawia się w wielu tekstach muzycznych zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów, gdzie znajdziemy cytaty o miłości szczęśliwej, jak np. w tekście Arethy Franklin.: „… But you’re the key to my peace of mind…”, czyli jesteś kluczem do spokoju w mojej głowie, ale również i cytaty o miłości nieszczęśliwej, czego przykładem jest „Za szkłem” w wykonaniu Braci: Cały mój świat znika za szkłem. I gdy nie ma Ciebie niewiele wart każdy mój dzień, bo nie ma Ciebie”. 

Jak widzimy, możliwe do wykorzystania cytaty z piosenek o miłości mają różne oblicza. Raz zwiastują szczęście i wszechobecną radość, a w innym przypadku bywają krzykiem i tęsknotą. Autorzy tekstów nie trzymają się jednej i kluczowej zasady, czego dowodem są używane cytaty o miłości. Rap jest tego doskonałym przykładem, ponieważ w tym gatunku muzycznym częściej mamy do czynienia ze złym obliczem uczucia i licznymi przekleństwami, niż z jego pozytywnymi stronami. 

 

Cytaty o miłości w poezji

W poezji znacznie częściej niż w tekstach muzycznych znajdziemy odniesienia do głębokich uczuć i  znajdziemy cytaty o miłości. Niekiedy krótkie, innym razem dłuższe sentencje towarzyszą literaturze już od starożytności. Polscy artyści również nie pozostali obojętni na trend, jakim jest pisanie o uczuciach, któremu raz towarzyszy radość, a innego dnia gniew, łzy i tęsknota. Tak o miłości wspomina Maria Pawlikowska-Jasnorzewska: „Nie widziałam cię już od miesiąca. I nic. Jestem może bledsza, trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca, lecz można żyć bez powietrza”.

Krótkie cytaty o miłości i liczne odniesienia do niej znajdziemy też do wykorzystania u Adama Mickiewicza w utworze „Niepewność”, gdzie pytał: „Czy to jest przyjaźń? czy to jest kochanie?”

Przysłowia o miłości

Większość przysłów o miłości potrafi bardzo ładnie opisać uczucia, o których zazwyczaj ciężko nam mówić i wyznawać drugiej osobie. Niektóre z nich oddają emocje pozytywne, jakie towarzyszą zakochanym, inne sentencje z kolei w sposób żartobliwy wyrażają się o miłości, a jeszcze inne wręcz przed nią przestrzegają. Jednym z bardziej popularnych przysłów jest chyba: „Dosyć ten bogaty, co miłość posiada”, mówiące o nieograniczonym bogactwie w postaci miłości. Według sentencji nie znajdziemy większego skarbu niż ten, jakim jest pałanie głębokim uczuciem do drugiej osoby. 

Nieco humorystyczne wydaje się: „Gdy masz miłość w sercu, stawaj na kobiercu”. Dawniej pewnie przysłowie dotyczyło w większości panien, które już w młodym wieku były wręcz zmuszane przez swoich rodziców i dziadków do zamążpójścia. Jednak jeżeli bliżej przyjrzymy się stwierdzeniu, to możemy wywnioskować, iż jeśli Bóg obdarzył nas miłością drugiego człowieka, to nie powinniśmy zwlekać i oświadczyć przed Panem o dozgonnym wielbieniu swej wybranki lub wybranka. 

Jakże popularnym, a może i prawdziwym wydaje się, że: „Stara miłość nie rdzewieje”. Jest to chyba najczęściej znane przysłowie, które skrywa w sobie tajemnicę poprzedniej i najczęściej wielkiej miłości. 

„Miłość bez pieniędzy – wrota do nędzy” – to aktualne przesłanie mające w sobie szczerą prawdę. Często wielu z nas uważa, że pieniądze nie są najważniejsze w życiu człowieka, jednak bez nich ciężko żyć. Miłość to głębokie i piękne uczucie, jednak jeżeli nie ma perspektyw, jej koniec może być bolesny. W powyższym przysłowiu pojawiają się dwie sprzeczne ze sobą kwestie – miłość i pieniądze. Żyjemy w takich czasach, w których samą miłością nie wykarmimy dziecka i nie opłacimy rachunków, dlatego już w tym przypadku możemy łatwo zauważyć, iż przysłowia, nawet te już zapomniane przez wielu, nadal pozostają aktualne.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ