7 wskazówek farbowania włosów w domu

Ostatnio aktualizowane: 13.11.24

 

Wiele pań, chcąc nieco oszczędzić na wydatkach decyduje się koloryzację przeprowadzić w domu. Nie jest to trudne, ale warto się trzymać paru zasad, które ułatwia nam stylizację, sprawią, że wyjdzie ona dokładnie tak, jakie były zamierzenia, a także sprzątanie nie okaże się kłopotliwe. Parę porad, jak przeprowadzić domową koloryzację zamieszczamy poniżej.

 

Zakładamy, że rodzaj farby został już wybrany i właśnie zabierasz się do jej użycia. Pierwszą czynnością mimo wszystko (choć wiele nas tego nie lubi) jest zapoznanie się z instrukcją dołączoną do produktu. Wyciągnijmy z niej kilka najważniejszych informacji. Czyli co tak naprawdę zestaw zawiera (niektóre mają wyłącznie farbę, inne trzeba zmieszać, a kolejne mają dołączone produkty pielęgnujące). Sprawdźmy też jak producent zaleca mieszać farbę z utleniaczem i kolejno, gdy farba została już rozprowadzona na włosy – jak długo ją na głowie trzymać. Jest to istotne, bo zbyt krótka koloryzacja nie powoli osiągnąć pożądanego koloru, a zbyt długa może podrażnić skórę głowy.

 

Próba uczuleniowa

Próba uczuleniowa powinna być przeprowadzana każdorazowo przed koloryzacją. A już jest obowiązkowa, gdy danego rodzaju farby używamy po raz pierwszy. Próba polega na zmieszaniu niewielkiej ilości farby z utleniaczem i naniesieniu jej na delikatna partię ciała. Może to być na przykład w zgięciu łokcia. Trzymamy ją mniej więcej tyle ile zamierzamy czasu przeprowadzać koloryzację, następnie zmywamy i obserwujemy miejsce przez 48 godzin. Jeśli nie pojawią się objawy uczulenia (świąt, zaczerwienienie, bąble etc.) możemy przystępować do koloryzacji.

 

Przygotowanie włosów

Włosy, które chcemy poddać koloryzacji nie powinny być przed nią myte. Wydzielana z gruczołów łojowych bowiem stanowi ochronę i dba, aby farba do włosów nie wyrządziła im krzywdy. Natomiast dobrze jest włosy uczesać. Nie tylko po to, aby łatwiej rozprowadzać farbę, ale również taka czynność dodatkowo rozprowadza sebum po całej długości włosów. Jeśli mamy dużo włosów na głowie, dobrze jest je podzielić na 4 sekcje, które możemy spiąć spinkami, aby skutecznie oddzielić.

 

Stanowisko pracy

Zależy ono od tego co zastaniemy w pudełku. Niektóre farby do włosów mają pełne „oprzyrządowanie” i aplikator ułatwiający nakładanie preparatu na włosy. Inne maja wyłącznie farbę, pojemnik z utleniaczem i rękawiczki. Jeśli właśnie taki kosmetyk kupiłaś, to będzie Ci potrzebna miseczka do mieszania specyfiku. Najlepiej, aby była szklana lub porcelanowa, bo taka nie ulegnie przebarwieniu. Na blacie, przed rozłożeniem akcesoriów, dobrze jest pościelić zabezpieczającą podkładkę, która blat ochroni przed poplamieniem. Niestety bardzo łatwo w takiej sytuacji o plamy, a w dodatku widać je po jakimś czasie, gdy środek się utleni, a wtedy już go bardzo trudno usunąć.

Poza miseczką konieczne jest przygotowanie pędzelka do nakładania farby na włosy. Bardzo często pędzelek taki jest wykorzystywany w dwojaki sposób: Jego trzonek do mieszania farby, a część z włosiem do nakładania jej na włosy. Konieczne jest także przygotowanie starego ręcznika bądź pelerynki na ramiona, aby ochronić odzież przed poplamieniem. I ostatnią rzeczą będzie odżywka, jaką użyjemy na włosy po spłukaniu farby.

Przed rozpoczęciem koloryzacji dobrze jest zabezpieczyć skórę u nasady włosów, kark i rejony koło uszu kremem, który uniemożliwi wniknięcie w skórę i pofarbowanie jej.

 

Farba – przygotowanie

Tak jak zostało wspomniane, farbę z środkiem utleniającym należy mieszać w sposób zalecany przez producenta. Dodatkowo, należy to robić bezpośrednio przed koloryzacją, bowiem farba taka stojąc traci swoje właściwości. Jeśli nie wykorzystujemy całego pojemnika farby, to trzeba odpowiednio obliczyć jakie proporcje utleniacza należy dodać do miseczki. Przy dobranych złych proporcjach kolor z pewnością będzie się różnił od podanego na opakowaniu. Dwukrotnie też mieszamy farbę w przypadku farbowania odrostów wraz z pozostałymi włosami. Farba niewykorzystana do koloryzacji musi być wyrzucona. Nie nadaje się ona do kolejnego użycia za jakiś czas.

 

Rozprowadzanie na włosach

Niezależnie czy wcześniej włosy zostały podzielone na sekcje czy nie, farbowanie zawsze zaczynamy od położenia farby na odrosty. Zaczynamy od karku, potem przechodzimy w okolice uszu i kończymy na szycie głowy. Jeśli pokrywamy siwe odrosty, zaczynamy od miejsca, gdzie ich jest najwięcej. Aby skutecznie farbę rozprowadzić dobrze jest oddzielać poszczególne, około 2 centymetrowe kosmyki i pokrywać je farbą. W ten sposób rozprowadzamy kosmetyk po całych włosach. Warto zadbać, aby farba została rozprowadzona równomiernie po wszystkich kosmykach, wtedy mamy gwarancję uzyskania równego kolorytu.

Koloryzacja – jak długo

Jeśli farbujemy najpierw odrosty, to po ich pokryciu farbą dobrze jest odczekać około 20 minut, po czym nałożyć farbę na resztę włosów i odczekać jeszcze 10 minut, a potem całość zmyć. Przy farbowaniu całej długości włosów zwykle czas farbowania wynosi ok. 30 minut. Czas zawsze liczymy od skończenia nakładania produktu na włosy. Indywidualne czasy podane przez poszczególnych producentów mogą się nieznacznie różnić, więc tak jak było powiedziane na początku, należy w tym względzie zapoznać się z instrukcją nakładania specyfiku.

 

Spłukiwanie

Zanim się za nie zabierzemy, dobrze jest zwilżyć włosy odrobiną wody i rękoma zaopatrzonymi w foliowe rękawiczki pomasować głowę do czasu wystąpienia piany. Nie tylko poprawi to efekt koloryzacji, ale też pomoże farbę z głowy wypłukać. Głowę płuczemy tak długo, aż spływająca z niej woda będzie niezabarwiona. Dobrze też, aby po koloryzacji, zwłaszcza gdy włosy były bardzo brudne, umyć je szamponem. Na koniec stosujemy odżywkę dołączoną do produktu lub inną o odczynie kwaśnym. Pozwoli to na domknięcie łuski włosa i da gwarancję ładnego się układania fryzury.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ