Jak przywrócić kolor siwym włosom?

Ostatnio aktualizowane: 02.03.24

 

Siwiejące włosy to naturalny proces, który dotyczy każdej osoby. Niektórzy lubią nowy, biało-szary odcień swojej fryzury Inni starają się go zamaskować, szukając produktów, które pozwolą przywrócić im dawny kolor włosów i zakryć siwiejące pasma. Czy istnieją naturalne sposoby, które pozwolą odmienić wygląd fryzury? W naszym artykule odpowiemy na pytanie, jak i czy można przywrócić naturalny kolor siwym włosom?

 

Przyczyny siwienia włosów

Włosy zaczynają siwieć, kiedy wkraczamy w dojrzały wiek. Jest to naturalny proces, którego nie da się odwrócić. Wynika to z osłabienia produkcji enzymów, które stymulują naturalne pigmenty w organizmie. Jednak zdarzają się sytuacje, w których włosy siwieją w młodym wieku, na skutek innych czynników. Wśród najczęstszych wymienia się między innymi dziedziczność, która może powodować blaknięcie koloru pojedynczych kosmyków nawet u dzieci. Niski poziom melaniny, substancji odpowiadającej za pigmentację w organizmie, również może wpływać na kolor włosów. Im więcej pigmentu mają one w swojej strukturze, tym ciemniejsza jest ich barwa. W przypadku ekstremalnego i długotrwałego stresu kolor włosów również może ulec zmianie, ponieważ wpływa on na wiele funkcji w organizmie. Siwiejące pasma mogą być także wynikiem braku witamin, szczególnie z grupy B oraz niewłaściwej diety. Najrzadziej spotykany przypadek przedwczesnej utraty naturalnego koloru włosów wynika z częstego używania agresywnych środków do koloryzacji i pielęgnacji.

 

Farby do włosów i szampony koloryzujące

Najpopularniejszym sposobem na zakrycie siwych kosmyków jest farba do włosów. Odpowiednio dobrany odcień pozwoli przywrócić pasmom blask i intensywny kolor. Preparaty do koloryzacji, takie jak szampony i odżywki, są mniej skuteczne w zakrywaniu siwiejących włosów. Kolor uzyskany z takich kosmetyków jest zazwyczaj blady i szybko się wypłukuje. Farby do włosów umożliwiają równomierne pokrycie wszystkich pasm, a odcień jest intensywny i utrzymuje się przez długi czas. Obecnie większość farb na rynku zawiera naturalne składniki, które nie uszkadzają struktury włosa. Dobrym wyborem do zakrycia siwych kosmyków będą odcienie blondu i brązu. Fryzjerzy przestrzegają, że lepiej unikać rudych odcieni, które mogą okazać się inne niż zamierzone, zbyt intensywne lub zbliżone do różu. Warto także wybrać farbę sprawdzonego producenta, aby kolor równomiernie zabarwił włosy. Nieumiejętna koloryzacja siwych pasm może doprowadzić do sytuacji, w której część kosmyków ma inny odcień niż pozostałe. Może się to zdarzyć szczególnie w przypadku, gdy siwych włosów jest mniej niż ciemnych lub występują w skupiskach. Szare kosmyki przyjmują farbę inaczej niż ciemne, dlatego odcienie mogą się różnić.

Odsiwianie włosów

Na rynku są preparaty, które pomagają cofnąć proces siwienia. Działają one na włosach o odcieniu od blondu do jasnego brązu. Po kilku zastosowaniach stopniowo przywracają one kolor posiwiałym kosmykom. Zawarte w tych preparatach składniki przedostają się do wnętrza włosa i pozostają w nim. Pod wpływem tlenu zawartego w powietrzu zaczynają pobudzać produkcję pigmentu, który w dużym stopniu przypomina naturalny kolor. Barwa powraca stopniowo, a po uzyskaniu zadowalającego efektu, należy jedynie farbować pojawiające się odrosty.

 

Przywracanie koloru włosów naturalnymi sposobami

Kolor można przywrócić siwiejącym włosom tylko wtedy, gdy utrata naturalnej barwy nastąpiła z innych przyczyn niż wiek, choroba lub dziedziczność. Jeżeli Twoje włosy zaczynają zmieniać odcień na biało-szary w wyniku diety lub stresu, możesz spróbować zatrzymać ten proces. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie oleju kokosowego i soku z cytryny. Wystarczy zmieszać te dwa składniki i nałożyć na umyte i rozczesane włosy. Po ok. 2 godzinach zmyj miksturę. Czynność można powtarzać nawet pięć razy w tygodniu, a po dwóch miesiącach zaczną pojawiać się pierwsze efekty. Innym sposobem na przywrócenie siwiejącym włosom nawet bardzo ciemnego koloru, jest sok z cebuli. Według niektórych badań płyn ten pozwala zneutralizować nadtlenek wodoru i odtworzyć naturalną barwę. Nie zapominaj także o właściwym odżywianiu, uwzględnij w swojej diecie przede wszystkim warzywa i owoce, które zawierają duże ilości żelaza. Możesz przeprowadzić także kurację suplementami z biotyną, które wzmacniają strukturę włosa. Staraj się ograniczyć ilość stresu w swoim codziennym życiu. Wpływa on negatywnie niemal na każdy aspekt naszego ciała, od samopoczucia po kondycję skóry i włosów. Dlatego warto zapanować nad uczuciem niepokoju, które może osłabiać całe ciało. Nie zapominaj o przerwach w pracy i czasie na odpoczynek. Jeżeli jest taka potrzeba, możesz dołączyć do grup wsparcia lub uczęszczać na kursy, które pozwolą Ci lepiej radzić sobie ze stresem.

Zadbaj o siwe włosy

Jeśli nie chcesz zakrywać siwych włosów, pamiętaj, że będą one wymagały specjalnej pielęgnacji. Kiedy kosmyki tracą swoją naturalną barwę, z ich struktury znika melanina, a jej miejsce zastępuje powietrze. W efekcie włosy stają się kruche i łamliwe. Zwykle stają się one także sztywne i szorstkie, a nierzadko całkowicie się zmieniają. Proste pasma kręcą się, a naturalnie kręcone ulegają wyprostowaniu. Najważniejszym etapem pielęgnacji siwych włosów jest ich dogłębne nawilżenie. W tym celu warto używać kosmetyków, które mają w składzie aloes, miód lub glicerynę.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ