Co to jest ASMR?

Ostatnio aktualizowane: 14.04.24

 

Jednym z internetowych fenomenów ostatnich lat jest ASMR. Zjawisko to pozwala na wyciszenie się oraz walkę z bezsennością. Szczególnie sprawdza się w przypadku osób, które lubią odgłosy trzeszczenia, czy też malowania. Pewnie zastanawiasz się czym dokładnie są filmiki ASMR? Na to oraz wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w zamieszczonym poniżej artykule. 

 

Natłok stresu Cię przerasta?

Stres jest naturalną oraz potrzebną organizmowi reakcją na zagrażające nam bodźce. Działanie tego mechanizmu polega na mobilizacji układów narządów wewnętrznych człowieka w taki sposób, aby przygotować go do ucieczki lub walki z przeciwnikiem. Reakcja obronna organizmu została nam jeszcze z czasów, w których nasi przodkowie, aby przetrwać, byli zmuszeni do polowań. Hormonami stresu są głównie adrenalina i kortyzol. W przypadku krótkotrwałego odczuwania negatywnych emocji mogą one działać w sposób mobilizujący, z kolei długotrwałe odczucie lęku może w znacznym stopniu osłabić nasz organizm. Spore obniżenie odporności może powodować wiele nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu, np. problemy trawienne, czy trudności z oddychaniem. Stres, który towarzyszy nam przez dłuższy czas bardzo często odbija się także na naszym wyglądzie. Skóra człowieka staje się bardziej blada, a włosy mają większą skłonność do wypadania. W niektórych przypadkach pojawiają się także problemy skórne, takie jak trądzik. 

 

Co to jest ASMR

Z pewnością zastanawiasz się, co to znaczy AMSR, z języka angielskiego autonomous sensory meridian response oznacza uczucie przyjemnego mrowienia skóry głowy, które rozchodzi się od szyi i karku, aż do dolnych odcinków kręgosłupa. Naukowcy twierdzą, że jest to prawdopodobnie odpowiedź naszego mózgu na występujące bodźce. Według niektórych osób są one porównywalne do efektów medytacji. Jednak zarówno lekarze psychiatrii, jak i naukowcy nie są do końca zgodni, co do tego, w jaki sposób najlepiej określić to zjawisko. Według części źródeł ASMR jest odpowiedzią ośrodka przyjemności znajdującym się w podwzgórzu, inni podają jednak, że zjawisko to działa jedynie poprzez wyłączenie ośrodków stresu i niepokoju w mózgu. Wyzwalacze (triggers) są bodźcami, które powodują relaks i odprężenie. Przybierają one formę dźwiękową (np. szum, nalewanie wody), wzrokową (np. ruchy rękami), a także występują w formie dotyku lub zapachu. Jak możemy się domyśleć, filmy AMSR bazują wyłącznie na formie dźwiękowej oraz wzrokowej. Bardzo popularnym rodzajem nagrań są tak zwane personal attention, w których osoba stojąca przed kamerą tworzy bezpośrednio kontakt z widzem, mówiąc do niego, czy nawet robiąc mu makijaż, podczas którego może używać różnych produktów kosmetycznych, takich jak: Balsamy, kremy, czy perfumy damskie. Ranking najpopularniejszych kosmetyków można z łatwością znaleźć na wielu stronach internetowych, dlatego twórcy nie powinni mieć problemu,  aby swoim widzom móc polecać najlepsze produkty.

Taka forma nagrań pozwala oglądającym poczuć bezpieczeństwo, które jest im potrzebne w najtrudniejszych dla nich chwilach. Jednak nie każdy z nas może dostrzec u siebie reakcję na ASMR, nawet po wypróbowaniu filmów, w których zastosowano różne rodzaje wyzwalaczy. Nawet jeżeli nie odczuwamy przyjemnego mrowienia to samo oglądanie nagrań, może wprowadzić nas w stan odprężenia oraz głębokiego relaksu. Efekt ASMR pozytywnie wpływa na poprawę nastroju oraz pomaga w zasypianiu. Obecnie nie ma żadnych badań, które pomogłyby nam stwierdzić, jak duży procent populacji globu jest w stanie odczuwać ASMR oraz skąd pochodzi to uczucie. Badacze, którzy próbowali wyjaśnić to zjawisko, zazwyczaj wskazywali na powiązanie z pozytywnymi skojarzeniami indywidualnej jednostki. Miały one dotyczyć głównie dźwięków oraz obrazów, które słyszeliśmy. Transmitowanie ich podczas krótkich filmów może wyzwalać w naszym organizmie lekkie mrowienia, które pozwalają m.in. na zamknięcie obszarów mózgu, odpowiedzialnych są za odczuwanie stresu.

 

Popularność metody ASMR

Filmy ASMR, które możemy obejrzeć w serwisie YouTube, dostępne są w języku angielskim. W Stanach Zjednoczonych opinie o ASMR są bardzo pozytywne. Ten rodzaj metod relaksacyjnych jest bardzo popularny, dlatego też największe magazyny internetowe zaczęły wypuszczać serie, w których występują celebryci. YouTuberzy zajmujący się tworzeniem filmików ASMR są zapraszani do najpopularniejszych programów rozrywkowych. W Polsce rozpowszechnianie wiedzy na temat tej techniki relaksacji z każdym rokiem wzrasta. W 2019 roku firma IKEA wypuściła kilka reklam, które zostały stworzone właśnie za pomocą technik ASMR. Zastosowano m.in. łagodny głos, dźwięk pościeli, czy też pukanie palcami w regał. 

 

Początki filmików ASMR

Metoda ASMR po raz pierwszy w sieci pojawiła się w 2008 roku. Na platformie YouTube twórcy zaczęli zamieszczać swoje pierwsze filmiki powiązane z tą tematyką. Obecnie możemy znaleźć naprawdę wiele różnorodnych materiałów, które zostały stworzone po to, aby wywołać wspomniane już wcześniej uczucie mrowienia. Jednym z popularniejszych twórców tworzącym filmiki ASMR jest pochodząca z Rosji Maria, powszechnie znana jako GentleWhispering. Jej kanał osiągnął 1 milion subskrybentów na platformie YouTube. Na przykładzie tego programu możemy zauważyć, że nagrywanie filmików ASMR podlega ciągłym zmianom. Początkowo materiały były głównie nagrywane za pomocą smartfonu, z czasem zaczęto używać profesjonalnych mikrofonów, a także tworzyć materiały sponsorowane. Na kanałach tego typu twórców możemy obejrzeć oraz odsłuchać m.in. symulację wizyty u fryzjera, czy u kosmetyczki. W nagraniach możemy usłyszeć dźwięk otwierania kosmetyku, nożyczek, rozmowy, a nawet mycia włosów szamponem.

Bardzo popularnym rodzajem filmów ASMR jest tak zwane show and tell. Technika ta polega na pokazywaniu różnych przedmiotów, opowiadaniu o nich oraz, co najważniejsze, wydobywaniu z nich dźwięków materiałów, z których zostały one wykonane (pocieranie, stukanie, drapanie). Kolejnym rodzajem filmów o tej tematyce są konwencje roleplay, przedstawiające np. wizytę u lekarza. Pewnie zastanawiasz się, co może być relaksującego w wizycie u lekarza. Fanatycy relaksu uważają, że oglądanie nagrań pozwala na oswojenie ich lęków związanych np. z wizytą u specjalisty. Tematyka twórczości z zakresu ASMR często bywa naprawdę abstrakcyjna. Przykładem może być wizyta u ginekologa, czy nawet porwanie przez UFO. Obecnie na platformie YouTube możemy także znaleźć wiele nagrań związanych z czytaniem książek, bajek, czy przedstawiających cały proces malowania obrazu. Termin ASMR został stworzony przez celebrytkę Jennifer Allen w 2010 roku. W języku polskim określenie to oznacza dokładnie „samoistną odpowiedź mediatorów uczuciowych”. Słowo meridiany powinno być rozumiane jako stan euforii, który jest odczuwany przez nasze ciało. Nie powinniśmy łączyć tego z seksualnością, ponieważ istotą tego zjawiska jest głównie relaks oraz pełne wyciszenie, z kolei erotyka wiąże się głównie z pobudzeniem.

 

Czy ASMR to grzech – związek z erotyką

Wiele z nas nie wie, czym jest ASMR. Osoby, które po raz pierwszy spotykają się z filmikami, łączą je często z erotyką. Jednak jest to bardzo mylne powiązanie. Celem ASMR jest odprężenie oraz relaksacja. Twórcy w nagraniach zazwyczaj nie poruszają tematyki związanej z seksem. W prezentowanych przez nich filmach nie ma także nagości ciała. Oczywiście możemy znaleźć także nagrania o charakterze erotycznym, jednak jest ich bardzo niewiele. Wynika to z tego względu, że są one zwykle obarczane dużą ilością krytyki. Metoda ASMR pomaga wielu osobom, które mają problem z bezsennością, zaburzeniami lękowymi, czy nawet nieco poważniejszymi schorzeniami, takimi jak zespół stresu pourazowego. Przeważnie pod zamieszczonymi przez twórców filmami możemy spotkać się z wieloma pozytywnymi komentarzami. Są to głównie podziękowania, wiele osób także deklaruje, że uzależniło się od ASMR (np. piosenkarka Cardi B).

Korzyści z oglądania nagrań ASMR

Wiele osób zastanawia się, czy ASMR jest niebezpieczne? Według zebranych danych metoda ta jest w pełni bezpieczna dla naszego zdrowia oraz ciała. Oglądanie oraz słuchanie nagrań daje nam wiele korzyści. Są to:

• Mrowienie – daje nie tylko wiele relaksu, ale także ukojenie.

• Skupienie się na oglądaniu materiału pozwala na oderwanie się od codziennych problemów, z którymi musimy zmagać się każdego dnia.

• Nagrania ASMR są dobrym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z problemem bezsenności. Wyzwalacze pomagają w procesie zasypiania, a często nawet są w stanie znacznie go skrócić.

• Z tego względu, że większość wideo prezentujących metodę ASMR jest w wersji anglojęzycznej, osoby, które lubią uczyć się języków obcych, będą miały dobry sposób na przyswajanie nowego słownictwa. Twórcy w wideo zwykle mówią bardzo powoli, dlatego zrozumienie przekazu nie powinno być trudne. Dodatkowo transmitowane treści dotyczą głównie codziennych sytuacji życiowych, które możemy sobie lepiej zobrazować.

• Fascynaci ezoteryki, czyli tzw. wiedzy dla wtajemniczonych, na kanałach ASMR mogą znaleźć wiele treści powiązanych z tą tematyką.

• Według przeprowadzonych badań oglądanie oraz odsłuchiwanie materiałów ASMR pozwala na skuteczne obniżenie pulsu, oraz całkowite wyciszenie naszego organizmu. Z tego względu są one bardzo pomocne w chwilowych atakach paniki oraz niepokoju.

• Według niektórych osób zjawisko jest także przydatne w medytacji.

 

Czy od ASMR można się uzależnić?

Z tego względu, że do tej pory zjawisko mrowienia nie zostało jeszcze dokładnie zbadane, nie można na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Faktem jest jednak to, że za duża częstotliwość bodźców dla nikogo nie jest dobra. Takie działanie powoduje, że reakcja naszego organizmu na powtarzające się wyzwalacze będzie coraz mniejsza, a z czasem nawet zniknie. W takim przypadku dobrą radą jest odpuszczenie sobie kolejnych sesji relaksacyjnych.

ASMR po polsku

Zjawisko ASMR powstało za oceanem i tam cieszy się największą popularnością, jednak coraz więcej tego typu nagrań możemy znaleźć także w wersji polskiej. W sieci aktualnie dominują jednak treści w wersji anglojęzycznej lub te, które całkowicie pozbawione są kwestii mówionych. Jeżeli nie rozumiesz, co oznacza ASMR, sam powinieneś spróbować przetestować tę metodę Włącz sobie któryś z polskich kanałów. Szczególnie polecane są: Szepcząca w Sieci, K8ee ASMR oraz Relaks Wieczorową Porą.

 

Kto może tworzyć ASMR?

Jeżeli zastanawiasz się nad tworzeniem treści ASMR, na początku powinieneś pomyśleć, czy Twój głos będzie odpowiedni do tego typu nagrań. Oprócz tego potrzebnym narzędziem jest kamera lub aparat wyposażony w funkcję nagrywania dźwięku oraz mikrofon binauralny ASMR, który daje możliwość rejestrowania mowy oraz wytwarzania odgłosów i dźwięku w wersji przestrzennej. Tworzenie AMSR jest dobrą propozycją dla osób interesujących się aktorstwem, czy tych, którzy chcą spróbować swoich sił i przetestować swoje umiejętności dotyczące nagrywania. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ