Ostatnio aktualizowane: 19.01.21

 

 

Irygator do zębów – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli szukasz irygatora do zębów, który pozwoli Ci w prosty sposób zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakupu tego urządzenia, a także poznasz sprzęty cieszące się dobrymi opiniami użytkowników. Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional to irygator do zębów z 2 trybami pracy, dostosowany do codziennego czyszczenia jamy ustnej, a także masażu dziąseł. W zestawie znajduje się kilka wymiennych końcówek, które można stosować w zależności od potrzeb. Model ma wyjmowany, łatwy do napełniania zbiornik na wodę. Polecanym irygatorem do zębów jest też Oral-B Professional Care Oxy Jet. Urządzenie ma płynną regulację ciśnienia wody.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych irygatorów do zębów. Opinie w 2021 roku

 

Abyś nie tracił wielu godzin na szukanie sprzętu o dobrych parametrach, przygotowaliśmy dla Ciebie ranking irygatorów do zębów. Znajdują się w nim urządzenia dostępne w różnych cenach. Każdy model wyróżnia solidnie wykonanie, funkcjonalność i precyzja działania. 

 

Irygator Waterpik

 

1. Irygator Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional

 

Irygator Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional to urządzenie, które pozwoli dokładnie zadbać nam o czystość jamy ustnej. Sprzęt ma regulowane ciśnienie pracy, do wyboru użytkownika pozostaje 1 z 10 dostępnych stopni (maksymalnie 6,9 barów). Pojemność zbiornika na wodę jest równa 650 ml. Pojemnik można łatwo zdjąć z podstawy i uzupełnić.

Ten dobry irygator do zębów ma dwa tryby pracy: Floss i Massage. Pierwszy z wymienionych jest przeznaczony do codziennej higieny jamy ustnej. Jeśli chcemy poprawić ukrwienie dziąseł, powinniśmy skorzystać z trybu masażu. W skład zestawu wchodzi 7 wymiennych końcówek m.in. do standardowego usuwania płytki nazębnej, czyszczenia aparatów ortodontycznych i pielęgnacji koron i implantów.

Znajdujące się na obudowie elementy sterujące działają płynnie, więc konsumenci nie mają problemu z tym, aby szybko włączyć sprzęt i rozpocząć czyszczenie jamy ustnej. Za zaletę uznają także to, że końcówki można umieścić w skrytce, więc ma się je zawsze pod ręką, a dodatkowo nie są one narażone na zabrudzenie.

 

 

 

 

Irygator Oral B

 

2. Braun Oral-B Irygator Professional Care OxyJet MD20

 

Chyba każdy konsument zna firmę Oral-B, a opinie o irygatorach do zębów tej marki są z reguły bardzo pozytywne. Warto więc poznać polecany przez użytkowników sprzęt, a mianowicie Professional Care Oxy Jet. Ciśnienie wody irygatora wynosi 4 bary. W zestawie znajduje się 4 wymienne końcówki. 

Na obudowie umieszczono pokrętło do sprawnej regulacji ciśnienia, więc przygotowanie sprzętu do pracy przebiega płynnie. Irygator Oral B generuje strumień prosty, który dobrze radzi sobie z miejscowym czyszczeniem dziąseł i przestrzeni międzyzębowych. Strumień spiralny będzie dobry do masażu. Model ma stabilną, dobrze wyważoną obudowę, na którą składa się pojemnik na wodę i podstawka do odłożenia irygatora.

Do zakupu sprzętu zachęcają dobre wyniki badań klinicznych. Wynika z nich, że codziennie użytkowanie irygatora zgodnie z zaleceniami producenta skutecznie zapobiega pojawianiu się zapalenia dziąseł. Kupującym podoba się też to, że produkt ma niską cenę.

 

 

 

 

Irygator dentystyczny

 

3. Irygator do zębów Panasonic EW 1211

 

Panasonic EW1211 to dobry i tani irygator do zębów zasilany akumulatorowo. W rezultacie można z niego korzystać właściwie w każdym miejscu. W ciągu ok. 35 sekund dochodzi do wypompowania zbiornika, a czas pracy w drugim wynosi nawet do 15 minut. Zastosowany w sprzęcie akumulator NiMH jest bezpieczny dla środowiska.

Irygator dentystyczny wyposażono w 130 ml zbiornik na wodę. Sprzęt jest mały, jego dokładne wymiary to: wysokość – 19,7 cm, szerokość – 5,9 cm i głębokość – 7,5 cm. Częstotliwość pracy pompy wynosi 1400 impulsów na minutę. W skład kompletu wchodzą dwie wymienne końcówki. Irygator można ustawić na 1 z 3 trybów strumienia.

W pozytywnych opiniach na temat modelu Panasonic EW121 użytkownicy skupiają się przede wszystkim na łatwym przenoszeniu sprzętu. Konsumenci często korzystają z niego w podróży, bo jest wyposażony w akumulator, więc nie wymaga podpinania do gniazdka. Rączka jest dobrze wyprofilowana, więc posługiwanie się sprzętem okazuje się wygodne.

 

 

 

 

Irygator Philips

 

4. Szczoteczka elektryczna Philips AirFloss HX8331/01

 

Irygator Philips Sonicare Airfloss Ultra HX8331/01 ma wbudowany pojemnik na płyn, który łatwo się uzupełnia. Uchwyt jest dobrze wyprofilowany i poręczny. Dzięki zasilaniu akumulatorem litowo-jonowym z urządzenia można korzystać w każdym miejscu. Istnieje możliwość 3-stopniowej regulacji ciśnienia wody (pojedynczy, podwójny lub potrójny wystrzał strumienia).

W irygatorze zastosowano technologię wykorzystującą powietrze i mikrokropelki. W efekcie możliwe jest dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i powierzchni wzdłuż linii dziąseł. Jak wynika z przeprowadzonych badań, sprzęt pozwala na usunięcie do 99,9% płytki nazębnej. Użytkownicy mogą zauważyć poprawę w wyglądzie dziąseł już po 2 tygodniach od regularnego stosowania irygatora.

Aby zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, wystarczy korzystać ze sprzętu przez ok. 60 sekund dziennie. Nie jest to długo, a takie działania pozwalają w znacznym stopniu poprawić stan zębów, o czym zapewniają w swoich recenzjach użytkownicy. Dodają też, że model ma poręczny kształt i zajmuje mało miejsca.

 

 

 

 

Irygator Panasonic

 

5. Irygator bezprzewodowy Panasonic DentaCare EW 1411

 

Bezprzewodowy irygator Panasonic EW1411 to komfortowe w użytkowaniu urządzenie, które jest lekkie i ma dobrze wyprofilowany uchwyt pozwalający na wykonywanie pewnych ruchów. Sprzęt ma 4 tryby pracy. Jet to silny strumień wody (5,9 barów) gwarantujący mycie przez 35 sekund. Funkcja Regular jest przeznaczona do codziennej irygacji (3,9 barów), a Soft będzie odpowiednia dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Nowością jest tryb Interdental, czyli przerywany strumień wody gwarantujący do 2 minut irygacji (5,9 barów).

Przy pomocy sprzętu, a dokładnie generowanego przez nie strumienia wody, można skutecznie wypłukać z kieszonek dziąsłowych bakterie, które przyczyniają się do powstawania chorób. W zestawie poza irygatorem znajdują się 2 końcówki z kolorowymi pierścieniami, aby można było je łatwo odróżnić, a także ładowarka indukcyjna.

Sprzęt Panasonic EW1411 jest uznawany za skuteczny, dlatego kupujący chętnie go wybierają. Atutami irygatora są bez wątpienia jego poręczność, łatwa obsługa, dokładne czyszczenie i niewielka waga.

 

 

 

 

Irygator stomatologiczny

 

6. Zestaw irygator i szczoteczka soniczna Waterpik WP-861 E2 

 

Prezentujemy irygator stomatologiczny Waterpik WP-861 E2 z 3 trybami pracy: mycie, wybielanie i masaż. Sprzęt ma 10-stopniową regulację ciśnienia pracy, a maksymalnie parametr ten wynosi 8 barów. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, a bateria wystarcza na ok. 20 cykli szczotkowania, czyli 10 dni z założeniem, że robimy to dwa razy dziennie. Model ma też wbudowany timer, który można ustawić na 30 sekund albo 2 minuty.

Warto podkreślić, że jest to produkt typu 2w1, bo umożliwia nie tylko irygację, ale też czyszczenie zębów szczoteczką. Urządzenie jest polecane właściwie każdej osobie, także z implantami, koronami czy aparatem ortodontycznym. Pojemnik na wodę liczy 650 ml.

Konsumenci pochlebnie wypowiadają się na temat zawartości zestawu. W komplecie znajduje się 5 końcówek irygatora mających różne zastosowanie, a także 2 końcówki do szczoteczki sonicznej. Co więcej, w opakowaniu znajduje się także wygodne etui, pozwalające na bezpieczne przechowywanie wszystkich produktów.

 

 

 

 

Irygator wodny

 

7. Waterpik Irygator WP-100 E Ultra Profesjonalny irygator dentystyczny

 

Irygator wodny Waterpink WP-100E2 ULTRA ma 10 stopni regulacji ciśnienia od 0,7 barów do 6,2 barów. Ilość pulsacji na minutę wynosi 1200. W skład zestawu wchodzi pojemnik na wodę liczący 650 ml. Dokładne wymiary podstawy to: 13 cm x 12 cm x 21 cm, a długość kabla zasilającego jest równa 130 cm.

Jak potwierdził test irygatorów do zębów, a także badania kliniczne, regularne korzystanie z prezentowanego urządzenia pozwala znacznie zmniejszyć problem krwawienia dziąseł już w ciągu 2 tygodni stosowania. Producent zapewnia, że korzystanie z irygatora jest nawet do 93% skuteczniejsze niż czyszczenie zębów nitką dentystyczną.

W komplecie znajduje się wiele końcówek, co oznacza, że sprzęt spełni oczekiwania osób o różnych potrzebach. Według konsumentów wśród bardzo przydatnych akcesoriów jest końcówka ze szczoteczką do zębów. Urządzenie ma łatwy system obsługi, a umieszczone na obudowie przyciski są dobrze opisane.

 

 

 

 

Irygator Seysso

 

8. Irygator bezprzewodowy Seysso Oxygen Travel

 

Do naszego rankingu wybraliśmy irygator Seysso, który działa bezprzewodowo, więc wygodnie się z niego korzysta i można zabrać go w podróż. Urządzenie ma 3 tryby pracy: Normal o mocy 6,2 barów, który dokładnie pozbywa się resztek jedzenia i usuwa płytkę bakteryjną, Soft o mocy 2,7 barów przeznaczony dla osób wrażliwych m.in. z problemami związanymi z paradontozą i tryb Pulse ze zmiennym ciśnieniem wody od 2,7 barów do 6,2 barów, poprawiający ukrwienie dziąseł.

W komplecie znajdują się 3 dysze wymiennie: klasyczne do codziennej irygacji, ortodontyczne polecane szczególnie dla osób noszących aparaty ortodontyczne i poddziąsłowe do skutecznego oczyszczania kieszonek dziąsłowych. Urządzenie działa nawet do 70 minut od naładowania, co jest dobrym wynikiem.

Irygator SEYSSO Oxygen Travel jest bezprzewodowy, więc użytkownicy chętnie korzystają z niego w trakcie podróży i twierdzą, że nigdy ich nie zawodzi. Produkt zajmuje niewiele miejsca, więc nie ma problemu z tym, aby spakować go do walizki.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki irygator do zębów kupić?

 

W poniższym artykule znajdziesz wyczerpującą odpowiedź na to, jaki irygator do zębów wybrać, aby być zadowolonym z zakupu. Warto inwestować w sprawdzone, dobrej jakości urządzenia, które pozwalają zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, a ich stosowanie przynosi oczekiwane efekty. Jakie parametry i cechy produktu trzeba wziąć pod uwagę, aby dokonać dobrej decyzji zakupowej?

 

 

Ciśnienie i tryby pracy

Każdy bez wahania zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepszy irygator do zębów jest dostosowany do potrzeb użytkownika. Aby było to możliwe, pod uwagę należy wziąć, czy wybrany sprzęt ma regulację ciśnienia wody. Zazwyczaj jest ona kilkustopniowa, więc każdy, niezależnie od potrzeb, może dopasować ustawienia sprzętu do swoich aktualnych potrzeb. Z reguły najwyższe ciśnienie wynosi 6,9 barów, a najmniejsze poniżej 1 bara. Generowany przez irygator strumień może być:

* ciągły – prosty i skupiony, jest odpowiedni do czyszczenia przestrzeni między zębami, często wykorzystywany także przez osoby noszące aparat ortodontyczny,

* wirujący – stosunkowo delikatny, stanowi połączenie wody i mikropęcherzyków, dokładnie myje, a dodatkowo masuje dziąsła,

* pulsacyjny – ma zróżnicowaną moc, dzięki czemu oczyszcza jamę ustną, a także delikatnie masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie.

Irygatory do zębów zwykle mają kilka trybów pracy, z których najważniejszy jest podstawowy przeznaczony do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Jeśli mamy problemy z wrażliwymi dziąsłami, które czasami krwawią, warto wybierać modele z trybem delikatnym, nazywanym często soft. 

 

Rodzaj zasilania

Korzystanie z irygatora musi być komfortowe, bo tylko wtedy nie tracimy chęci do jego regularnego użytkowania, a tym samym możemy zauważyć satysfakcjonujące efekty. Na wygodę duży wpływ na rodzaj zasilania, w sklepach znajdziemy modele akumulatorowe i z przewodem zasilającym. Irygatory na baterie bardzo dobrze sprawdzają się w podróży i można z nich bez problemu korzystać także w miejscach, w których jest ograniczony dostęp do prądu np. na kempingach. Musimy jednak zwracać uwagę na czas działania akumulatora po jednym ładowaniu. Dobrze byłoby, gdyby urządzenie pracowało wydajnie kilka do kilkunastu dni, bo wtedy nie musielibyśmy ciągle go ładować. W przypadku irygatora zasilanego sieciowo trzeba sprawdzić długość przewodu. Jeśli będzie ona niewielka, mogą pojawić się problemy z ustawieniem sprzętu w wygodnym miejscu. 

 

Pojemność zbiornika

Od pojemności zbiornika na wodę zależy to, ile razy w ciągu czyszczenia będziemy musieli uzupełniać płyn. Jeśli wartość ta będzie wynosić tylko kilkadziesiąt mililitrów, prawdopodobnie trzeba będzie przerywać pracę nawet kilkukrotnie. Pamiętajmy jednak, że zwykle modele akumulatorowe, mają wbudowane zbiorniki w rękojeści, a to ogranicza ich wielkość. Choć częściej musimy uzupełniać płyn, zyskujemy komfort w postaci możliwości korzystania ze sprzętu w każdym miejscu i bez obaw o zbyt krótki kabel zasilający i dużą podstawę. W sklepach dostępne są takie irygatory ze zbiornikami nawet 650 ml, których nie trzeba często uzupełniać. Warto jednak podkreślić, że dolewanie płynu zwykle nie jest trudne, wystarczy otworzyć zbiornik, albo odłączyć go od podstawy, a co więcej, nie zajmuje to dużo czasu. 

 

Wymienne końcówki 

Do każdego produktu dołączana jest zawsze końcówka do irygacji, ale bardzo często kupujący otrzymuje także inne przydatne akcesoria, które czynią sprzęt bardziej funkcjonalnym i uniwersalnym. Nierzadko w skład zestawu wchodzą końcówki do irygacji przydziąsłowej, do czyszczenia aparatów ortodontycznych, a także pielęgnacji implantów, mostków i koron. Niektórzy producenci oznaczają końcówki kolorami, aby z jednego urządzenia mogło skorzystać więcej osób, przy zachowaniu maksymalnej higieny. Przydatnym dodatkiem jest etui do przechowywania końcówek. Czasami jest to osobny produkt, a często stanowi części podstawy.

 

 

Wykonanie

Odpowiadając na pytanie, jaki jest najlepszy irygator do zębów, nie można nie wspomnieć o kwestii jakości wykonania. Obudowa musi być zrobiona z wytrzymałych materiałów, które są odporne na działanie wody. Należy zwrócić uwagę na kształt rękojeści. Aby wygodnie czyściło nam się zęby, musi być ona dobrze wyprofilowana, bo wtedy będziemy mogli pewnie chwycić irygator i wykonywać nim precyzyjne ruchy. Jeśli kupujemy model zasilany akumulatorowo, zazwyczaj nie musimy się obawiać o jego zbyt duże wymiary. Taki produkt jest mały i nie ma problemu z zabraniem go w podróż. Inaczej jest w przypadku irygatorów stacjonarnych. Warto wybierać modele, które mają niezbyt dużą podstawę, bo wtedy łatwiej będzie nam znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania sprzętu.

 

Produkty typu 2w1

Popularnością wśród użytkowników cieszą się irygatory typu 2w1, które pozwalają nie tylko na dokładne czyszczenie przestrzeni między zębami, ale też pełnią funkcję zwykłej szczoteczki. Może być tak, że w zestawie znajdą się dwie osobne rękojeści, ale często zdarza się, że do dyspozycji użytkownika pozostaje jeden sprzęt, a w celu korzystania z niego w określony sposób trzeba tylko wymienić końcówkę.

 

Irygatory do zębów w dobrych cenach

Ile kosztuje tani irygator do zębów? W sklepach można znaleźć sprzęty już za ok. 150 zł, które mimo niskiej ceny są uznawane za solidnie zrobione i efektywne w działaniu. Bardziej zaawansowane urządzenia do pielęgnacji jamy ustnej mogą kosztować nawet 500 zł albo i więcej. Wiele zależy od ilości trybów pracy, sposobu zasilania i popularności producenta.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest irygator?

Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone do czyszczenia jamy ustnej, stosowane zamiast wykałaczek czy nici dentystycznych, które są zdecydowanie mniej skuteczne. Sprzęt jest wykorzystywany do dokładnego pozbywania się resztek jedzenia z przestrzeni między zębami, poprawia także ukrwienie dziąseł i delikatnie je masuje. W sklepach można znaleźć modele stacjonarne z przewodem zasilającym podłączanym do prądu, a także irygatory przenośne mające wbudowany w rękojeści zbiornik na wodę i zasilane dołączanym do zestawu akumulatorem. Urządzenie może mieć kilka trybów pracy i regulowane ciśnienie strumienia wody, co umożliwia jego lepsze dopasowanie do aktualnych potrzeb użytkownika.

 

 

P2: Irygator – jak używać?

Irygator dentystyczny to urządzenie, które za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem czyści przestrzeń międzyzębową i kieszonki dziąseł. Przed rozpoczęciem korzystania ze sprzętu warto poznać jego instrukcję, z której dowiemy się, jak zmieniać ustawienia. Za każdym razem powinniśmy wybrać odpowiednią końcówkę, w zależności od tego, czego oczekujemy. W zestawie zwykle znajdują się akcesoria przeznaczone nie tylko do codziennej irygacji, ale też specjalne końcówki do czyszczenia koron, mostków czy zębów, na których znajduje się aparat ortodontyczny. Zwykle mamy do wyboru też kilka trybów pracy. Jeśli mamy wrażliwe zęby, wybierzmy program delikatny, a jeśli zależy nam na lepszym ukrwieniu dziąseł tryb pulsacyjny.

 

P3: Co daje irygator?

Jak zapewniają dentyści, dobrej jakości irygator przynosi satysfakcjonujące efekty w postaci ładnie wyglądających i idealnie czystych zębów. Dzięki regularnemu korzystaniu z tego urządzenia możemy poprawić też ukrwienie dziąseł, a niejednokrotnie pozbyć się problemu związanego z krwawieniem w trakcie szczotkowania jamy ustnej. Strumień wody generowany przez irygator potrafi dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, a co istotne, nie trzeba poświęcać na pielęgnację zbyt dużo czasu. Warto pamiętać, że dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej, jesteśmy mniej narażeni na wystąpienie chorób i często poza wizytami kontrolnymi u dentysty nie musimy przeprowadzać żadnych dodatkowych zabiegów. To także oszczędność czasu i pieniędzy.  

 

P4: Jak odkamienić irygator?

Jeśli chcemy, aby irygator służył nam przez długi czas i dobrze spełniał swoje zadanie, musimy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Jak odkamienić sprzęt? Możemy zdecydować się na zakup proszku do czyszczenia i dezynfekcji, którego cena wynosi kilkadziesiąt złotych. Wskazaną przez producenta miarkę zazwyczaj należy wsypać do zbiornika, dolać ciepłej wody i dokładnie wszystko wymieszać, Następnym krokiem jest włączenie irygatora, tak aby roztwór rozprzestrzenił się w środku. Urządzenie należy później wyłączyć i zostawić na czas określony w ulotce. Po jego upływie wystarczy wypompować preparat, później kilkukrotnie wlać ciepłą wodę i przepłukać irygator. Sprzęt należy czyścić raz na miesiąc.

 

 

P5: Gdzie kupić irygator dentystyczny?

Zastanawiasz się, gdzie kupić irygator dentystyczny? Z pewnością nie będziesz miał z tym problemu, bo urządzenie jest dostępne w sklepach stacjonarnych z elektroniką i sprzętem do domu, a czasami także w dużych supermarketach. Największy wybór modeli można znaleźć w sklepach internetowych. Zakupy przez Internet mają wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość szybkiego porównywania cen. Często zdarza się też, że produkty w sklepach online są tańsze niż stacjonarnie. Zazwyczaj po przekroczeniu danej kwoty zakupu produkt jest dostarczany bez ponoszenia dodatkowych kosztów przesyłki.  

 

 

Jak używać irygatora do zębów?

 

Irygator dentystyczny powinien być nieodłącznym elementem wyposażenia łazienki. W połączeniu z dobrą pastą, płynem do ust i nicią dentystyczną pomaga nam zadbać o piękny i zdrowy uśmiech. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem urządzenia, ale nie wiesz, jak go używać, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Prezentujemy w nim wskazówki dotyczące prawidłowego korzystania z irygatora.

 

Korzystanie z irygatora krok po kroku

Irygator dentystyczny pozwoli usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i dokładnie wypłucze bakterie z jamy ustnej. Przed rozpoczęciem zabiegu należy wstępnie wyczyścić zęby nicią dentystyczną, aby mieć stuprocentową pewność, że pozbędziemy się wszystkich resztek pokarmu. Następnie sięgnijmy po irygator. Aby z niego skorzystać nalejmy do zbiornika letniej wody i wybierzmy odpowiednią końcówkę. Pamiętajmy o jej zablokowaniu, do czego służy specjalny przycisk. Po przygotowaniu urządzenia możemy rozpocząć irygację.

Specjaliści zalecają kierowanie strumienia wody prostopadle do zębów. O ile jest to bardzo proste w przypadku zębów z przodu, wyczyszczenie tylnych zębów będzie wymagało od nas nieco większej wprawy. Pamiętajmy o zachowaniu niewielkiej odległości, gdyż dysza nie może stykać się z dziąsłami i z zębami. Najlepiej zacząć proces od tylnych zębów i kierować się do przodu. 

Strumień wody należy przesuwać wzdłuż linii dziąseł. Pośpiech jest niewskazany, nie warto również zwracać uwagi na pojemność zbiornika na wodę, gdyż zawsze można go uzupełnić. Strumienia wody nie wolno kierować w stronę kieszeni przyzębnych. Wyjątek stanowi użycie specjalnych końcówek, które pomogą nam dokładnie wypłukać wszystkie bakterie.

Zęby czyśćmy w miarę równym tempie, choć niektórzy eksperci zalecają dłuższe przytrzymywanie strumienia wody przy przestrzeniach międzyzębowych. To właśnie tam gromadzi się najwięcej resztek jedzenia i bakterii. Po zakończonym procesie należy wylać wodę ze zbiornika, gdyż mogą zbierać się w niej mikroorganizmy lub osadzać kamień. 

Jak używać irygatora z aparatem ortodontycznym?

Niezależnie od tego, czy nosimy aparat ortodontyczny czy nie irygacja zębów odbywa się bardzo podobnie. Jedyną różnicą jest to, aby proces trwa nieco dłużej, gdyż zamki i obszar wokół łuków aparatu wymagają bardziej dokładnego czyszczenia.

W sprzedaży dostępne są modele irygatorów ze specjalnymi końcówkami przeznaczonymi do czyszczenia aparatów. Są one bardzo solidne i mają zwężającą się szczoteczkę z delikatnym włosiem. W przypadku użycia tego typu urządzenia, najpierw skupiamy się na przestrzeniach międzyzębowych, a następnie czyścimy szczoteczką obszary wokół zamków aparatu. Pamiętajmy, aby cały czas leciał pulsacyjny strumień wody. 

 

Jak czyścić implanty, korony i mosty?

Niektóre modele irygatorów mają specjalne szczeciny na końcu dyszy przeznaczone do czyszczenia implantów, koron i mostów. Końcówki powinny delikatnie stykać się z zębami, a kierunek strumienia wodnego musi być prostopadły. Należy skupić się na szczelinach między zębami, które trzeba dokładnie wyczyścić. 

 

Jak długo powinna trwać irygacja?

Irygacja zębów to indywidualna sprawa, która zależy od potrzeb użytkownika. Specjaliści jednak zalecają, żeby nie trwała krócej niż 2- minuty. Podstawą jest cierpliwość i dokładność, gdyż wykonywanie tej czynności bez zaangażowania nie przyniesie zadowalających efektów. Z drugiej strony pamiętajmy jednak, że za długi zabieg może podrażnić dziąsła, dlatego nie wolno przesadzać. 

 

Jak często używać irygatora?

Najprostszą zasadą jest używanie irygatora równolegle ze szczotkowaniem zębów, czyli minimum rano i wieczorem. Jeśli nasze zęby są w dobrym stanie, jeden zabieg dziennie też powinien być wystarczający.

Bardzo istotna jest systematyczność, dlatego jeśli zaczniemy stosowanie irygatora, powinniśmy być konsekwentni. Jedyną przeszkodą w częstej irygacji może być nadwrażliwość zębów i dziąseł. Takie przypadki należy skonsultować ze stomatologiem. 

Od czego zacząć – irygacja czy szczotkowania?

Specjaliści twierdzą, że nie ma znaczenia, czy zaczniemy od irygacji czy szczotkowania zębów. Zalecają jednak, aby cały zabieg rozpocząć od stosowania nici dentystycznej. 

Pielęgnacja jamy ustnej powinna rozpocząć się od usunięcia nicią resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Następnie możemy przez 2 minuty czyścić zęby szczoteczką. W kolejnym etapie sięgnijmy po irygator. Kierujmy strumień na zęby przez kolejne 2 minuty. 

 

Jak wyczyścić irygator dentystyczny?

Po każdym zabiegu irygacji urządzenie należy wyczyścić. Pamiętajmy o wylaniu wody ze zbiornika, gdyż mogą się w niej gromadzić bakterie. Warto również na chwilę włączyć urządzenie, aby resztki wody mogły wydostać się ze środka. Urządzenie warto także osuszyć ręcznikiem.

Przed użyciem irygatora warto zapoznać się z instrukcją, w której umieszczone są szczegółowe informacje dotyczące czyszczenia. Jest to bardzo ważne, gdyż użycie niewłaściwych preparatów może uszkodzić narzędzie. Większość producentów zaleca regularne odkamienianie irygatora, przynajmniej raz w miesiącu. Specjalne substancje odkamieniające irygatory działają także dezynfekująco. 

 

Irygatory – ranking

Przed podjęciem decyzji o zakupie irygatora dentystycznego zalecamy zapoznać się z rankingiem, który pomoże wybrać najlepszy produkt. Warto poczytać o wadach i zaletach urządzeń i zdecydować, który model spełni nasze oczekiwania.

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Irygator do zębów – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Irygator dentystyczny stanowi doskonałe uzupełnienie szczoteczki do zębów. Dzięki irygatorowi możemy zadbać o higienę naszej jamy ustnej, dlatego powinien znaleźć się w każdym domu. Jeśli zdecydowałeś się na zakup przyrządu, ale nie wiesz, który model będzie dla Ciebie odpowiedni, pomocny może okazać się nasz artykuł. Ranking stanowi zestawienie najlepszych irygatorów w 2020 roku. Na pierwszym miejscu znajdziemy model Waterpik WP-100 E Ultra. W skład zestawu wchodzi 6 wymiennych końcówek, dodatkową zaletą jest 10-stopniowa regulacja ciśnienia. Model jest chętnie wybierany przez konsumentów ze względu na łatwość w użyciu. Na uwagę zasługuje również irygator Braun Oral-B Professional Care OxyJet MD20. Regulacja ciśnienia, pojemny zbiornik na wodę oraz 4 wymienne dysze sprawiają, że produkt zbiera wiele pozytywnych opinii.

 

 

 

9 najlepszych irygatorów. Opinie w 2020 roku

 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem irygatora do zębów, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, zapoznaj się z naszym rankingiem. Prezentujemy w nim wysokiej klasy produkty, które zasługują na uwagę. Mamy nadzieję, że poniższa lista pomoże Ci podjąć dobrą decyzję zakupową.

 

Irygator Waterpik

 

1. Profesjonalny Irygator Dentystyczny Waterpik WP-100 E Ultra

 

Irygator Waterpik to bardzo dobry produkt wśród urządzeń do higieny jamy ustnej. Przyrząd skutecznie czyści przestrzenie międzyzębowe, docierając do trudno dostępnych miejsc w całej jamie ustnej. Model WP-100 E Ultra doskonale sprawdza się do użytku domowego, dzięki czemu może z niego korzystać cała rodzina.

Zestaw składa się z pojemnika na wodę z pokrywą oraz irygatora z 6 wymiennymi końcówkami, przeznaczonymi do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych, a także zębów i języka. Przyrząd ma 10-stopniową regulację ciśnienia, dzięki której użytkownik ma możliwość dostosowania jego pracy do swoich potrzeb oraz stopniowego przyzwyczajania się do używania irygatora. Produkt nadaje się do stosowania z aparatami ortodontycznymi, gdyż jest dla nich całkowicie bezpieczny.

Opinie o irygatorach do zębów Waterpik potwierdzają, że jest to wysokiej klasy sprzęt. Osoby, które na co dzień używają przyrządu twierdzą, że czyszczenie zębów jest bardziej skuteczne niż przy pomocy zwykłej szczoteczki. Zaletą jest również masowanie dziąseł, dzięki czemu są zdrowe i zyskują lepszy wygląd.

 

 

 

 

 

 

Irygator Oral B

 

2. Irygator Braun Oral-B Professional Care OxyJet MD20

 

Konsumenci chętnie sięgają po irygator Oral B Professional Care OxyJet MD20 ze względu na jego niezawodność i wygodę użytkowania. Używanie irygatora pomaga w problemach z dziąsłami i pozostawia w ustach uczucie świeżości.

Sprężone powietrze wydobywające się z irygatora, w połączeniu z wodą tworzy mikropęcherzyki. Atakuje bakterie pojawiające się w jamie ustnej i powodujące powstawanie płytki nazębnej. Strumień wody delikatnie masuje dziąsła i dokładnie czyści przestrzenie między zębami. Intensywność strumienia można regulować od poziomu 1 (małe ciśnienie) do 5 (duże ciśnienie) i dopasować do indywidualnych potrzeb.

Irygator jest wyposażony w zbiornik o pojemności 600 ml. Można w nim trzymać samą wodę lub dodać do niej płyn po płukania jamy ustnej. W zestawie otrzymujemy także 4 wymienne dysze oraz podstawkę z ładowarką. Według opinii konsumentów Oral B to dobry irygator do zębów, który precyzyjnie czyści i dociera do trudno dostępnych miejsc.

 

 

 

 

 

 

Irygator Philips

 

3. Irygatory do Zębów Bezprzewodowe Philips Sonicare HX8438/01 Airfloss Ultra

 

Osobom, które nie przepadają za korzystaniem z nici dentystycznych, ale chcą mieć dokładnie wyczyszczone przestrzenie międzyzębowe, polecamy irygator Philips Sonicare HX8438/01 Airfloss Ultra. Urządzenie nie tylko poprawia higienę jamy ustnej, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie dziąseł.

Urządzenie wykorzystuje technologię, w której woda łączy się z powietrzem i wytwarzane są mikrokropelki, które dokładnie czyszczą okolice dziąseł. Wystarczy około 60 sekund dziennie, aby wyczyścić całą jamę ustną. Częstotliwość strumienia irygatora jest regulowana – użytkownik ma do wyboru pojedynczy, podwójny lub potrójny strumień. Przyrządu można używać zarówno z wodą, jak i płynem do płukania jamy ustnej. W zestawie znajduje się jedna dysza, ładowarka oraz zbiornik na wodę.

Użytkownicy irygatora potwierdzają, że dzięki stosowaniu urządzenia znacznie rzadziej zmagają się z próchnicą. Twierdzą także, że sprzęt pomaga wyrobić w sobie nawyk czyszczenia przestrzeni między zębami. Na uwagę zasługuje również wytrzymała bateria – jedno ładowanie urządzenia wystarczy na około miesiąc użytkowania irygatora.

 

 

 

 

 

 

Irygator Panasonic

 

4. Irygator Bezprzewodowy Panasonic EW-1411

 

Bezprzewodowy irygator Panasonic EW-1411 to dobry wybór dla osób dbających o higienę jamy ustnej. Urządzenie pozwala wypłukać resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc, do których nie dociera zwykła szczoteczka do zębów.

Wraz z irygatorem otrzymujemy zbiornik na wodę, który łatwo się demontuje i utrzymuje w czystości. Produkt jest wyposażony w akumulator, który pozwala na godzinę nieprzerwanej pracy. Cztery tryby pracy przyrządu umożliwiają dostosowanie jego działania do indywidualnych potrzeb. Do wyboru mamy ciągły lub przerywany strumień wody – pierwszy lepiej się sprawdza do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, drugi zaleca się osobom z paradontozą lub nadwrażliwością zębów.

Specjaliści potwierdzają, że produkt bardzo dobrze zdaje każdy test irygatorów do zębów. Konsumenci zwracają uwagę na wysoką skuteczność urządzenia. Dzięki niemu możemy usunąć płytkę nazębną, zapobiec powstawaniu próchnicy i skutecznie wzmocnić dziąsła. Konsumenci doceniają również łatwość obsługi oraz niewielką wagę przyrządu, dzięki której wygodnie się go użytkuje.

 

 

 

 

 

 

Irygator dentystyczny

 

5. Przenośny Irygator Dentystyczny Media-Tech Dental Flossjet MT6512

 

Media-Tech Dental Flossjet MT6512 to dobry i tani irygator do zębów, dzięki któremu możemy skutecznie usunąć płytkę nazębną i resztki pokarmu z powierzchni zębów oraz z trudno dostępnych miejsc poniżej linii dziąseł. Urządzenie wykorzystuje pulsujący strumień wody, który masuje dziąsła i poprawia ich ukrwienie.

Irygator dentystyczny Media-Tech ma wbudowany akumulator, dzięki któremu możemy pracować nieprzerwanie przez 8 godzin. Urządzenie jest niewielkie, dlatego z łatwością możemy je przechowywać lub zabrać w podróż. W ten sposób mamy możliwość dbania o higienę jamy ustnej także w podróży. Przyrząd ma 3 tryby pracy: pulsacyjny, delikatny i normalny, dzięki czemu możemy dostosować jego działanie do indywidualnych potrzeb.

W zestawie otrzymujemy 3 rodzaje końcówek (do czyszczenia dziąseł, języka i przestrzeni w okolicach aparatu ortodontycznego) oraz zbiornik na wodę, do którego można wlewać także płyn do płukania ust. Według opinii konsumentów, ten irygator stomatologiczny doskonale się sprawdza do użytku domowego, cicho pracuje i pomaga zwalczyć próchnicę.

 

 

 

 

 

 

Irygator Seysso

 

6. Irygator Bezprzewodowy Seysso Oxygen Travel

 

Nasz ranking irygatorów do zębów nie byłby kompletny bez modelu Seysso Oxygen Travel. Jest to profesjonalne urządzenie do czyszczenia jamy ustnej, które wypłukuje resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc. W zestawie znajdziemy zbiornik na wodę o pojemności 150 ml oraz 3 rodzaje końcówek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, języka i okolic aparatu dentystycznego.

Przyrząd ma regulowane ciśnienie wody, do wyboru mamy trzy tryby pracy (Normal, Soft i Pulse), które dobieramy do indywidualnych preferencji. W urządzeniu zastosowano także lekki i trwały akumulator litowo-jonowy, dzięki któremu zapewnimy sobie długi czas pracy bez konieczności częstego ładowania.

Konsumenci twierdzą, że największą zaletą urządzenia jest jego skuteczność. Według opinii irygator Seysso usuwa płytkę bakteryjną z przestrzeni między zębami dużo dokładniej niż wykałaczki czy nić dentystyczna. Dodatkowo przyrząd jest wyposażony w specjalną końcówkę, którą wyczyścimy przestrzenie przy aparacie ortodontycznym, korony i mosty.

 

 

 

 

 

 

Irygator wodny

 

7. Irygator Dentystyczny Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional

 

Irygator wodny Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional to doskonałe uzupełnienie domowego zestawu urządzeń do higieny jamy ustnej. Przyrząd gwarantuje dokładne usunięcie jedzenia z przestrzeni między zębami, co nie jest możliwe przy użyciu zwykłej szczoteczki. Irygator nadaje się także do czyszczenia mostów, koron i aparatów ortodontycznych.

Urządzenie ma 10 stopni regulacji ciśnienia, a jego maksymalne ciśnienie robocze to 6,9 Bar. Zarówno wyjmowany zbiornik na wodę, jak i skrytka na końcówki zapewniają wygodę użytkowania przyrządu. Irygator pracuje w dwóch trybach: Floss do codziennej pielęgnacji oraz Massage, który stymuluje ukrwienie dziąseł. Dodatkowo znajdziemy 1-minutowy timer oraz zestaw 7 końcówek, z których każda ma inne przeznaczenie (do usuwania płytki nazębnej, do czyszczenia aparatu ortodontycznego, do czyszczenia kieszonek przyzębnych, do koron, implantów i mostów oraz do czyszczenia generalnego).

Użytkownicy irygatora potwierdzają, że urządzenie jest bardziej skuteczne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej niż zwykła szczoteczka do zębów. Konsumenci twierdzą także, że ich dziąsła są zdrowsze i znacznie rzadziej zmagają się z próchnicą.

 

 

 

 

 

 

Irygator Xiaomi

 

8. Irygator Bezprzewodowy do Zębów Xiaomi Soocas W3

 

Marka Xiaomi jest znana z nowinek technologicznych i zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Odpowiednich cech użyto również w irygatorze Xiaomi Soocas W3, odznaczającym się wysoką skutecznością połączoną z nienagannym designem.

Irygator Xiaomi ma trzy tryby pracy: Soft, Standard i Massage. Pierwszy tryb jest najłagodniejszy i jego stosowanie zaleca się osobom o wrażliwych zębach i dziąsłach. Drugi tryb jest najbardziej uniwersalny i odpowiedni dla większości z nas. Stosowanie trzeciego trybu poleca się osobom zmagającym się z bólem dziąseł, gdyż delikatnie je masuje.

Produkt jest wyposażony w litowo-jonową baterię, której pełne naładowanie wystarczy na użytkowanie irygatora przez miesiąc. W zestawie otrzymujemy 4 wymienne końcówki, przeznaczone do: usuwania płytki nazębnej, czyszczenia aparatu ortodontycznego, czyszczenia języka i usuwania resztek jedzenia z przestrzeni między zębami. Osoby, które zdecydowały się na zakup irygatora, twierdzą, że to wysokiej klasy sprzęt. Cenią go przede wszystkim za prosty i stylowy design, łatwość użycia, niewielkie gabaryty i bezawaryjność.

 

 

 

 

 

 

Irygator bezprzewodowy

 

9. Irygator do Zębów Bezprzewodowy Panasonic EW1211

 

Na uwagę zasługuje bezprzewodowy irygator do zębów Panasonic EW1211. Jest to niewielkie, przenośne urządzenie, które dobrze sprawdza się zarówno do codziennego użytku domowego, jak i w czasie podróży. Przyrząd masuje dziąsła i czyści przestrzenie między zębami, zapobiega powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego.

Mimo, iż irygator jest niewielki, ma dużą moc  1400 impulsów na minutę. Przyrząd jest wyposażony w pojemnik na wodę, do którego możemy wlać również płyn do płukania jamy ustnej, aby odświeżyć swój oddech. Urządzenie jest zasilane bateriami, dzięki czemu nie mamy plączących się i kłopotliwych przewodów.

Konsumenci twierdzą, że irygator Panasonic dobrze leży w dłoni, a jego największą zaletą są kompaktowe wymiary. Produkt zajmuje niewiele miejsca i jest prosty w użyciu. Mimo niepozornego wyglądu pozwala na utrzymanie higieny jamy ustnej.

 

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki irygator do zębów kupić?

 

Irygator dentystyczny to urządzenie do higieny jamy ustnej, dzięki któremu skutecznie wyczyścimy przestrzenie między zębami, a także utrzymamy w czystości korony, mosty i aparat ortodontyczny. Badania dowodzą, że systematyczne używanie przyrządu pozwala na pozbycie się problemu krwawienia dziąseł, zmniejsza ryzyko występowania próchnicy, a także chroni przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Zastanawiasz się, jaki irygator do zębów wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Z pomocą śpieszy nasz poradnik.

Jak działa irygator do zębów?

Jeszcze do niedawna irygatory dentystyczne miały duże rozmiary, przez co stanowiły wyposażenie wyłącznie gabinetów dentystycznych. W ostatnich latach na rynku pojawiły się mniejsze warianty, których z powodzeniem możemy używać w domu. Przyrząd jest zbudowany ze specjalnej pompki, która wyrzuca strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Strumień dokładnie czyści przestrzenie między zębami i masuje dziąsła, usuwa płytkę nazębną i resztki jedzenia oraz wypłukuje bakterie, które są przyczyną powstawania próchnicy.

Irygatora zazwyczaj używa się przed szczotkowaniem zębów. Po włączeniu urządzenia strumień wody należy skierować na zęby, przytrzymać przez kilka sekund i przesuwać wzdłuż linii dziąseł. Mimo iż pod ciśnieniem, strumień jest bardzo delikatny zarówno dla szkliwa, jak i dla dziąseł. Warto pamiętać, że z irygatorem można używać zarówno zwykłej wody, jak i płynów do płukania jamy ustnej.

 

Rodzaje irygatorów do zębów

Irygator może występować w dwóch wariantach. Do wyboru mamy urządzenia stacjonarne, zasilane sieciowo oraz wersje bezprzewodowe, z akumulatorem lub wymagające baterii. Jaki irygator do zębów jest najlepszy? To zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Modele stacjonarne są zazwyczaj droższe i większe, jednak mają zbiornik na wodę o dużej pojemności – zazwyczaj przekracza 500 ml. Dzięki temu nie musimy często uzupełniać płynu, co zapewni nam długą, nieprzerwaną pracę. W modelach stacjonarnych zbiornik połączony jest z bazą przyrządu i z rączką z wężykiem, za pomocą której przeprowadzamy zabieg irygacji. Modele stacjonarne mają także szeroki zakres ciśnienia wody, który można również regulować w zakresie nawet do 10 stopni.

Urządzenia bezprzewodowe zajmują zdecydowanie mniej miejsca, ale jednocześnie zbiornik na wodę ma mniejszą pojemność. Zaletą urządzenia jest brak plączących się przewodów, jednak ze względu na wbudowany akumulator, całość jest nieco cięższa od wersji stacjonarnych. Modele bezprzewodowe świetnie sprawdzają się w podróży, gdyż zajmują niewiele miejsca i są wygodne w użyciu.

 

Rodzaje strumienia wody w irygatorze do zębów

W irygatorach do zębów możemy spotkać się z różnymi rodzajami strumieni wody. Wyróżnia się strumienie ciągłe, spiralne oraz pulsacyjne, z których każdy ma inne funkcje.

Strumień ciągły zazwyczaj występuje w urządzeniach o wysokim ciśnieniu. Jego używanie zaleca się osobom, którym zależy na dokładnym wyczyszczeniu ciasnych przestrzeni międzyzębowych lub które noszą aparat ortodontyczny. Strumień ciągły dociera do trudno dostępnych miejsc i usuwa z nich resztki jedzenia.

Strumień wirujący (spiralny) jest bardziej delikatny, w którym woda jest zazwyczaj połączona z mikropęcherzykami powietrza. Strumień zaleca się osobom zmagającym się z nadwrażliwością dziąseł. Strumień delikatnie masuje linię dziąseł oraz usuwa zgromadzoną płytkę nazębną.

Strumień pulsacyjny może mieć zróżnicowaną moc – w jednym momencie mocniejszą, a za chwilę słabszą. Pulsujący strumień bardzo skutecznie czyści trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, a także masuje dziąsła.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu irygatora do zębów?

Nawet najlepszy irygator do zębów wymaga odpowiedniej ilości miejsca w łazience. Modele stacjonarne mają zdecydowanie większe gabaryty od wersji bezprzewodowych. Przed zakupem warto sprawdzić nie tylko rozmiar urządzenia, ale także pojemność zbiornika na wodę. Większy pojemnik pozwoli nam na dłuższą, nieprzerwaną pracę. Mniejszy zbiornik trzeba co chwilę napełniać, co może być uciążliwe.

Irygacja polega na czyszczeniu zębów i dziąseł przy użyciu wody pod ciśnieniem na różnym poziomie. Przed wyborem przyrządu należy sprawdzić, czy upatrzony model ma możliwość regulacji lub dodatkowe programy.

Najważniejszymi elementami irygatora do zębów są końcówki. Przed zakupem należy sprawdzić, co dołączono do zestawu i wybrać model z największą ilością dysz, które nam się przydadzą. Do wyboru są końcówki do czyszczenia aparatu ortodontycznego, przestrzeni między zębami, koron i mostów, protez czy języka. To, na jaki pakiet się zdecydujemy, powinno zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Warto również sprawdzić, czy do zestawu dołączono dodatkowe akcesoria, takie jak pojemnik do przechowywania dysz czy haczyki ułatwiające powieszenie urządzenia na ścianie, co jest przydatną opcją w małych pomieszczeniach.

 

Irygatory do zębów w dobrych cenach

Rozpiętość cenowa irygatorów do zębów jest wysoka. Urządzenie możemy kupić od 150 zł do 600 zł. Warto wiedzieć, że modele bezprzewodowe są zazwyczaj tańsze od wersji stacjonarnych. Na cenę wpływa również ilość końcówek i akcesoriów czy dodatkowe funkcje, takie jak regulacja ciśnienia strumienia wody.

 

 

 

FAQ

 

P1: Jak korzystać z irygatora do zębów?

Irygację możemy przeprowadzić zarówno przed, jak i po szczotkowaniu zębów, jednak specjaliści zalecają użycie irygatora w pierwszej kolejności. Dzięki temu mamy możliwość usunięcia resztek jedzenia i płytki nazębnej z trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Taka kolejność sprawia, że aktywne składniki pasty do zębów mogą łatwiej dotrzeć do wszystkich zakamarków w jamie ustnej. Aby przeprowadzić proces irygacji, kierujemy strumień wody na zęby i przytrzymujemy go przez kilka sekund tuż przy linii dziąseł. Następnie przesuwamy dyszę wzdłuż zębów. Warto pamiętać, że proces możemy przeprowadzić zarówno przy użyciu samej wody, jak i płynu do płukania ust, dzięki czemu można równocześnie odświeżyć oddech.

 

P2: Jakie korzyści ma stosowanie irygatora do zębów?

Dzięki zastosowaniu strumienia wody pod wysokim ciśnieniem możemy dokładnie wypłukać trudno dostępne przestrzenie między zębami oraz usunąć płytkę nazębną, bakterie, wirusy i grzyby, będące przyczyną powstawania próchnicy i innych chorób. Woda z łatwością dotrze do zakamarków, do których nie dociera nawet najlepsza szczoteczka do zębów. Regularna irygacja jamy ustnej pozwala na poprawę stanu zdrowia dziąseł, gdyż sprawia, że mniej krwawią i rzadziej występują stany zapalne. Dodatkowo możemy cieszyć się świeżym oddechem i brakiem kamienia nazębnego. Irygator pomaga zachować higienę jamy ustnej osobom z aparatem ortodontycznym czy koronami lub protezą.

P3: Czy irygator do zębów może zastąpić szczoteczkę soniczną?

Niestety nawet najlepszy irygator do zębów nie zastąpi szczoteczki sonicznej czy ultradźwiękowej. Urządzenie stanowi jej doskonałe uzupełnienie. Przyrząd bardzo dobrze radzi sobie z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc, do których nie dotrze włosie szczoteczki, czyli przestrzeni między zębami czy kieszonek dziąsłowych. Irygacja nie zastąpi jednak szczotkowania, dzięki któremu wyczyścimy powierzchnię zębów. Warto stosować dwa przyrządy razem. Dzięki temu nasz uśmiech będzie zdrowy i biały, pozbawiony próchnicy i innych chorób jamy ustnej. Specjaliści potwierdzają, że stosowanie irygatora ze szczoteczką sprawia, że rzadziej wymagane są interwencje stomatologiczne.

 

P4: Jak dbać o irygator?

Najważniejsze informacje dotyczące czyszczenia irygatora znajdują się w instrukcji urządzenia, z którą warto się zapoznać przed jego pierwszym użyciem. Należy stosować się do zaleceń producenta, gdyż użycie niewłaściwych środków może uszkodzić produkt. Po zakończonym procesie irygacji należy wylać resztki wody ze zbiornika i dokładnie osuszyć przyrząd.  Większość producentów zaleca również odkamienianie raz w miesiącu, które zapewni długie i bezawaryjne działanie irygatora. W tym celu należy stosować specjalnie przeznaczone do tego preparaty, które znajdziemy w specjalistycznych sklepach. Substancje działają również dezynfekująco. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasze urządzenie pozbawione będzie szkodliwych dla zdrowia grzybów, wirusów i bakterii.

 

P5: Gdzie kupić irygator do zębów?

Irygatory dentystyczne dostępne są zarówno w aptekach, jak i sklepach z drobnym AGD czy w specjalistycznych salonach z artykułami dentystycznymi. Jeśli nie wiemy, na jakie parametry zwrócić uwagę i który model urządzenia będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom, warto wybrać się do specjalistycznego sklepu z urządzeniami stomatologicznymi. Spotkamy tam specjalistów, którzy na pewno nam doradzą i pozwolą dopasować sprzęt do indywidualnych preferencji. Irygatory dentystyczne można także nabyć w sklepach internetowych. Decydujmy się na sprawdzone portale i wybierajmy przyrządy z wieloma pozytywnymi opiniami. Sprawdźmy także, czy w razie konieczności będziemy mogli zwrócić sprzęt. Warto także wybierać sklepy z darmową dostawą.

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments