Ostatnio aktualizowane: 22.10.21

 

Irygator do zębów – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Gratulujemy firmie Waterpik znakomitego produktu, jakim jest irygator do zębów Waterpik Ultra WP 660e2. Został on, bowiem uznany za najlepszy irygator 2021 roku. Klienci sami, poprzez swoje zakupy i opinie o tym urządzeniu wydali werdykt. Duża moc irygatora pozwala na regulację na 10 poziomach i dostosowania strumienia wody do własnych potrzeb. Maksymalne ciśnienie, jakie urządzenie osiąga wynosi 6,9 Br. Pojemny zbiornik na wodę wynoszący 600 ml pozwala na dokładne wypłukanie całej jamy ustnej. A dzięki wbudowanemu timerowi dokładnie wiesz, ile czasu czyścisz jamę ustną. Irygator pracuje w dwóch trybach: Floss i Massage. Ten pierwszy tryb służy do codziennego mycia zębów, natomiast drugi używamy, gdy chcemy poprawić ukrwienie i stan ogólny dziąseł. Bogata ilość końcówek powoduje, że irygator może być używany przez wszystkich domowników o różnych potrzebach. W zestawie znajdziemy: końcówkę standardową – 3 szt., do czyszczenia aparatów ortodontycznych – 1 szt., do implantów, mostków i koron – 1 szt., końcówkę do irygacji poddziąsłowej – 1 szt., oraz końcówkę irygacyjną ze szczoteczką do zębów – 1 szt. Kolejny irygator o bardzo wysokich ocenach klientów to Panasonic EW1211. Dlatego zachęcamy również do zapoznania się z funkcjami, jakie prezentuje ten model.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie pracuje na 10 różnych mocach, więc każdy użytkownik znajdzie poziom odpowiedni dla siebie. Dodatkowo jest wybór pomiędzy zwykłym czyszczeniem zębów i wykonaniem masażu dziąseł. Duzy zbiornik na wodę i duże ciśnienie gwarantują efektywną pracę i dobre efekty.

Wady

Najważniejsza sprawa to cena. Niestety jakość kosztuje i aby stać się posiadaczem tego modelu trzeba wydać ok. 500 PLN. Przydałby się również nieco dłuższy kabel przyłączeniowy, oraz więcej miejsca do przechowywania końcówek czyszczących.

Podsumowanie

Irygator do użytku dla całej rodziny. Duży zbiornik na wodę nie wymaga ciągłego uzupełniania, 6,9 Bar ciśnienia zapewnia skuteczne czyszczenie. Możliwość ustawienia ciśnienia pozwoli dopasować urządzenie do wymagań użytkowników, a timer podpowiada, jak długo urządzenia używać.

Drugi wybór

Zalety

Kompaktowa, niewielka budowa czyni ten irygator dobrym sprzętem do zabrania w podróż. Wygodne etui dobrze chroni i zabezpiecza urządzenie. Wyposażone jest ono w funkcję czyszczenia zębów lub masowania dziąseł. Polecane dla osób z aparatami ortodontycznymi. Łatwe w użytku, dobrze dopasowuje się do dłoni.

Wady

Ze względu na kompaktową budowę model ten posiada bardzo mały zbiornik na wodę, który trzeba napełniać kilkukrotnie podczas jednego zabiegu mycia zębów. Również czas ładowania wynosi aż 24 godziny. Mimo tego, że irygator potem długo pracuje, jest to dość dużo.

Podsumowanie

Bardzo poręczne urządzenie o kompaktowym charakterze do irygacji jamy ustnej. Posiada opcję czyszczenia, lub masażu. Świetnie sprawdza się zarówno w domu, jak i podczas wyjazdu. Zasilanie akumulatorowe nie ogranicza użytkownika zasięgiem gniazdka elektrycznego.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie do użytku dla całej rodziny. Technologia mikropęcherzyków pozwala dotrzeć do każdego zakamarka jamy ustnej i wypłukać z niej resztki pokarmowe i oczyścić zęby i przestrzenie między zębowe. System regulacji pozwala na dopasowanie mocy urządzenie do wymagań każdego użytkownika.

Wady

Głośność pracy tego modelu według użytkowników pozostawia sporo do życzenia. Również wytwarzane przez niego ciśnienie nie zadowala najbardziej wyrafinowanych odbiorców. Według nich zęby, aby dokładnie wyczyścić, trzeba czyścić dłużej niż zaleca producent.

Podsumowanie

Urządzenie ze względu na najłagodniejsze ciśnienie jest polecane osobom, które zaczynają przygodę z irygatorem, lub mają delikatne dziąsła i większe ciśnienie je podrażnia. Model nadaje się do użytku przez kilka osób stosujących swoje własne końcówki.

 

 

9 najlepszych irygatorów do zębów. Opinie w 2021 roku

 

Główną przyczyną próchnicy i chorób zębów jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Osoby noszące aparaty ortodontyczne lub mające genetyczne predyspozycje do takich chorób powinny  do higieny zębów stosować irygatory stomatologiczne. Jaki irygator do zębów kupić? Poniżej  ranking, w którym opisujemy najlepsze irygatory do zębów.

 

1. Waterpik Ultra WP 660e2 Professional stacjonarny irygator rodzinny

 

Irygator amerykańskiej  firmy, która od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w tworzeniu produktów do jamy ustnej. Nie ulega wątpliwości, że to jeden z najlepszych tego typu urządzeń na rynku.  Irygator posiada wysoką „moc”, ciśnienie sięga aż do  6,9 Br.

Dziesięcio poziomowa regulacja mocy ciśnienia sprawia, że możemy wybrać  opcję idealną dla siebie. Irygator może pracować w dwóch trybach.  Floss – czyli pierwszy z nich  służy do zwyczajnej higieny jamy ustnej, natomiast drugi tryb to masaż poprawiający ukrwienie dziąseł.

Model ten jest wyposażony także w timer, który odlicza minutę standardowej irygacji, oraz 30 sekundowy tzw time pacer, które zapewnia dokładnej czyszczenie całej jamy ustnej. Urządzenie posiada zbiornik o pojemności 600 ml, który bez problemu starcza na półtora minutowe czyszczenie jamy ustnej.

Zbiornik zamykany jest pokrywką, dzięki temu łatwo jest zachować jego higienę i sterylność. W urządzeniu  można także przechowywać końcówki irygatora. Według licznych opinii jest to najlepszy  irygator stomatologiczny. Irygator działa bardzo cicho, mimo że ma dużą moc.

Irygacja jamy ustnej pozwala nam na zachowanie świeżości oddechu. Poza tym dodatkowa pielęgnacja, poza regularnym szczotkowaniem, jest  wskazana. Najlepszy irygator w 2021 roku to produkt amerykańskiej firmy Waterpik – model Ultra WP 660e2. Ten niezawodny sprzęt zyskał wiele pochlebnych ocen nie tylko od konsumentów, ale też specjalistów zajmujących się zdrowiem jamy ustnej.

 

 

 

 

 

2. Panasonic Irygator akumulatorowy EW1211

 

Kompaktowy irygator do zębów firmy Panasonic. Ten model idealnie sprawdzi się w podróży, lub do czyszczenia jamy ustnej po szybkim lunchu w pracy.  Irygator można złożyć i wówczas zajmuje bardzo mało miejsca. Urządzenie posiada wbudowany pojemnik na wodę.

Oprócz tego, że oczyszcza trudno dostępne miejsca, to również masuje nasze dziąsła. Zapewnia najwyższą higienę jamy ustnej, a dzięki kompaktowym gabarytom można go mieć zawsze przy sobie. Irygator mimo kompaktowych rozmiarów ma dość dużą moc.

Bardzo dobrze sprawdzi się do czyszczenia aparatów ortodontycznych. Może być zasilany na baterię  lub akumulator. Pojemność zbiornika wynosi 130  ml. Irygator ze względu na swoją niską cenę i dobrą jakość cieszy się dużą popularnością.

Użytkownicy zaznaczają, że irygator może pochwalić się silnym strumieniem wody. Do tego jest lekki i sprawdzi się w podróży. Mimo nietypowych rozmiarów dyszy, która jest większa niż w standardowych irygatorach z  pojemnikiem na wodę, bardzo dobrze leży ona w ręku.

Kompaktowy irygator do zębów Panasonic EW 1211 to model idealny w podróży. Jest to dość tania i niewielka propozycja, idealna dla osób, które lubią dbać o zdrowie jamy ustnej nie tylko wieczorami, w domowym zaciszu, ale też w podróży czy w pracy.

 

 

 

 

 

3. Braun Oral-B Irygator Professional Care OxyJet MD20

 

Irygator znanej i cenionej marki Oral B. Do walki z bakteriami powodującymi powstawanie płytki nazębnej,  urządzenie wykorzystuje specjalną technologię mikropęcherzyków. Mieszanka wody i powietrza, na którą składają się mikropęcherzyki, świetnie radzi sobie z bakteriami atakującymi jamę ustną.

Irygator zapewni nam wysoką higienę jamy ustnej. Po wykonaniu irygacji czujemy się niezwykle świeżo i czysto. Urządzenie świetnie sprawdzi się u osób, które noszą aparaty ortodontyczne i mają problemy z dotarciem do każdej szczeliny jamy ustnej. Oprócz dbania o nasze zęby,  irygator dba także o nasze dziąsła.

Urządzenie pozwala na kontrolowanie siły ciśnienia wody i dopasowanie go do naszych preferencji i potrzeb. W dyszy został zainstalowany przełącznik, który jednym przyciśnięciem pozwala na zmianę strumienia z rotacyjnego na prosty i odwrotnie. Oral B Oxy Jet MD 20 to dobry irygator do zębów.

Jest dobrze oceniany przez osoby, które z niego na co dzień korzystają. Doskonale uzupełnia higienę jamy  ustnej a efekty odczuwa się już po pierwszy użyciu.

Irygator znanej i cenionej marki Oral B model Oxy Jet MD 20 to kolejny sprzęt, na który warto zwrócić uwagę. Stanowi niezastąpione rozwiązanie do walki z bakteriami powodującymi powstawanie płytki nazębnej. Mikropęcherzyki, które wytwarza, świetnie radzą sobie z bakteriami atakującymi jamę ustną.

 

 

 

 

 

4. Irygator PHILIPS Sonicare AirFloss Ultra HX8331/01

 

Sprzęt PHILIPS Sonicare AirFloss Ultra HX8331/01 jest zasilany akumulatorowo. Jest to więc odpowiedni irygator dla osób, które często podróżują, również służbowo. Za pomocą urządzenia możemy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe, skuteczniej niż przy użyciu nici dentystycznej. Jego obsługa nie jest kłopotliwa i wszyscy domownicy szybko ją opanują.

Razem z irygatorem otrzymujemy jedną dyszę do czyszczenia zębów. Model wykorzystuje zaawansowaną technologię łączącą powietrze i mikrokropelki, co zapewnia efektywne działanie. Sprzęt umożliwia usunięcie bakterii i płytki nazębnej nie tylko z przestrzeni pomiędzy zębami, ale i wzdłuż linii dziąseł.

Czy urządzenie przypadło do gustu kupującym? Nasza analiza recenzji wykazała, że tak. Posiadaczom irygatora podoba się to, że nie trzeba go podłączać do prądu. Tym samym o prawidłową higienę jamy ustnej można zadbać nawet na biwaku czy kempingu. Poza tym sprzęt jest poręczny i wystarczy używać go przez 60 sekund każdego dnia, aby cieszyć się zdrowym i ładnym uśmiechem.

Irygator PHILIPS Sonicare AirFloss Ultra HX8331/01 jest zasilany akumulatorowo. To model z jedną dyszą w zestawie, którego czas pracy po pełnym naładowaniu to nawet 2 tygodnie.

 

 

 

 

 

5. Seysso Oxygen Travel Bezprzewodowy Irygator do Zębów

 

Bezprzewodowy irygator Seysso Oxygen Travel ma 3 różne programy pracy do wyboru. Możemy dopasować jego działanie do indywidualnych potrzeb. Tryby różnią się wartością ciśnienia wypływającego strumienia. Mieści się ono w zakresie od 2,7 do 6,2 bara.

Po naładowaniu akumulatora sprzęt może nieprzerwanie działać przez ok. 70 minut. W zestawie znajdziemy ładowarkę indukcyjną w formie niewielkiej i praktycznej stacji dokującej. Irygator nie jest duży, ale za to skuteczny. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 150 ml, a jego napełnianie nie jest trudne. Można go odłączyć od korpusu.

Konsumentom bardzo podoba się to, że urządzenie nie generuje dużego hałasu. To sprawia, że chętnie używają go wszyscy domownicy, w tym dzieci. Poza tym irygator można zabrać ze sobą na wakacyjny czy służbowy wyjazd. To model odpowiedni zarówno dla osób noszących aparat ortodontyczny, jak i tych chcących po prostu lepiej zadbać o higienę jamy ustnej.

Urządzenie Seysso Oxygen Travel jest wyposażone w 150 ml zbiornik. Sprzęt jest zasilany akumulatorowo.

 

 

 

 

 

6. Irygator akumulatorowy Philips HX8210/22

 

Philips Sonicare to bezprzewodowy irygator do zębów, który umożliwia oczyszczenie całej jamy ustnej w czasie nieprzekraczającym 30 sekund. Jest to model , w którym zbiornik płynów został umiejscowiony w uchwycie. Zbiornik można napełnić zarówno wodą jak i płynem do płukania ust.

Maksymalne uzupełnienie zbiornika starcza na dwa zabiegi irygacji. Specjalnie wyprofilowany  kształt irygatora sprawia, że urządzenie idealnie leży w ręku.  Jest pokryte specjalną, antypoślizgową powierzchnią, więc nie należy się obawiać, że irygator wyślizgnie nam się z dłoni.

Odpowiednio zaprojektowana dysza pozwala na dokładne skierowanie strumienia wody, przez co minimalizuje ewentualne rozpryskiwanie się wody po łazience. Wyprofilowana dysza oraz inteligentna końcówka intuicyjnie podpowiada nam jak prawidłowo powinniśmy umiejscowić irygator. Naładowany akumulator wystarcza aż na 56 minut ciągłego działania.

Irygator Philips zbiera wysokie noty. Użytkownicy, którzy go używają chętnie polecają go innym. Urządzenie powinno być obecne w każdej łazience osób, które dbają o piękny uśmiech. Irygator oceniany jest jako niezwykle poręczny i cichy w obsłudze.

Philips Sonicare HX8210/22 to bezprzewodowy irygator czyszczący jamę ustną w zaledwie 30 sekund. Jest to kolejna propozycja cenionej na rynku marki Philips. Produkt powinien zainteresować osoby, które chciałby wzmocnić irygację wykorzystując płyn do płukania ust.

 

 

 

 

 

7. Irygator bezprzewodowy Panasonic DentaCare EW 1411

 

Bezprzewodowy irygator Panasonic EW1411 to komfortowe w użytkowaniu urządzenie, które jest lekkie i ma dobrze wyprofilowany uchwyt pozwalający na wykonywanie pewnych ruchów. Sprzęt ma 4 tryby pracy. Jet to silny strumień wody (5,9 barów) gwarantujący mycie przez 35 sekund. Funkcja Regular jest przeznaczona do codziennej irygacji (3,9 barów), a Soft będzie odpowiednia dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Nowością jest tryb Interdental, czyli przerywany strumień wody gwarantujący do 2 minut irygacji (5,9 barów).

Przy pomocy sprzętu, a dokładnie generowanego przez nie strumienia wody, można skutecznie wypłukać z kieszonek dziąsłowych bakterie, które przyczyniają się do powstawania chorób. W zestawie poza irygatorem znajdują się 2 końcówki z kolorowymi pierścieniami, aby można było je łatwo odróżnić, a także ładowarka indukcyjna.

Sprzęt Panasonic EW1411 jest uznawany za skuteczny, dlatego kupujący chętnie go wybierają. Atutami irygatora są bez wątpienia jego poręczność, łatwa obsługa, dokładne czyszczenie i niewielka waga.

 

 

 

 

 

 

8. Zestaw irygator i szczoteczka soniczna Waterpik WP-861 E2 

 

Prezentujemy irygator stomatologiczny Waterpik WP-861 E2 z 3 trybami pracy: mycie, wybielanie i masaż. Sprzęt ma 10-stopniową regulację ciśnienia pracy, a maksymalnie parametr ten wynosi 8 barów. Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, a bateria wystarcza na ok. 20 cykli szczotkowania, czyli 10 dni z założeniem, że robimy to dwa razy dziennie. Model ma też wbudowany timer, który można ustawić na 30 sekund albo 2 minuty.

Warto podkreślić, że jest to produkt typu 2w1, bo umożliwia nie tylko irygację, ale też czyszczenie zębów szczoteczką. Urządzenie jest polecane właściwie każdej osobie, także z implantami, koronami czy aparatem ortodontycznym. Pojemnik na wodę liczy 650 ml.

Konsumenci pochlebnie wypowiadają się na temat zawartości zestawu. W komplecie znajduje się 5 końcówek irygatora mających różne zastosowanie, a także 2 końcówki do szczoteczki sonicznej. Co więcej, w opakowaniu znajduje się także wygodne etui, pozwalające na bezpieczne przechowywanie wszystkich produktów.

 

 

 

 

 

 

9. Waterpik Irygator WP-100 E Ultra Profesjonalny irygator dentystyczny

 

Irygator wodny Waterpink WP-100E2 ULTRA ma 10 stopni regulacji ciśnienia od 0,7 barów do 6,2 barów. Ilość pulsacji na minutę wynosi 1200. W skład zestawu wchodzi pojemnik na wodę liczący 650 ml. Dokładne wymiary podstawy to: 13 cm x 12 cm x 21 cm, a długość kabla zasilającego jest równa 130 cm.

Jak potwierdził test irygatorów do zębów, a także badania kliniczne, regularne korzystanie z prezentowanego urządzenia pozwala znacznie zmniejszyć problem krwawienia dziąseł już w ciągu 2 tygodni stosowania. Producent zapewnia, że korzystanie z irygatora jest nawet do 93% skuteczniejsze niż czyszczenie zębów nitką dentystyczną.

W komplecie znajduje się wiele końcówek, co oznacza, że sprzęt spełni oczekiwania osób o różnych potrzebach. Według konsumentów wśród bardzo przydatnych akcesoriów jest końcówka ze szczoteczką do zębów. Urządzenie ma łatwy system obsługi, a umieszczone na obudowie przyciski są dobrze opisane.

 

 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki irygator do zębów kupić?

 

Nowoczesna technologia wkracza w każdą dziedzinę naszego życia, również do czyszczenia zębów. Zwykła szczoteczka to za mało. Nawet elektryczna szczoteczka, już też uchodzi za niedostateczne zabezpieczenie zębów przed próchnicą. W dzisiejszych czasach zadanie to spełniają irygatory do zębów. Irygator to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o zachowanie higieny jamy ustnej dla ludzi, którzy mają protezy zębowe, mostki, korony, implanty, czy aparaty ortodontyczne.

Irygator jest urządzeniem, które silnym strumieniem wody, wymieszanym z powietrzem czyści jamę ustną wymiatając wszystkie pozostałości pokarmu z najgłębszych zakamarków. Mikro bąbelki również masują dziąsła i zapobiegają ich krwawieniu.

 

Jaki jest najlepszy irygator do zębów? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie analizując poszczególne funkcje tych urządzeń. Istnieją różne modele irygatorów. Najpopularniejsze są modele stacjonarne, zasilane sieciowo, na ogół charakteryzują się największym osiąganym ciśnieniem wody. Modele bezprzewodowe, mobilne, zasilane akumulatorowo, wymagają ładowania akumulatora, co ok. 2 tygodnie i mają na ogół nieco mniejsze ciśnienie niż stacjonarne. Natomiast modele podłączane do kranu łazienkowego, to taki sprzęt, który nie ma żadnego zasilania zewnętrznego, a ciśnienie wody jest uzależnione od ciśnienia w sieci wodociągowej. Obecnie są dostępne również modele elektrycznych szczoteczek do zębów połączonych z irygatorem.

Dobry irygator posiada zróżnicowane strumienie wody: strumień prosty jest szczególnie przydatny do miejscowego czyszczenia i wypłukiwania resztek jedzenia, oraz strumień spiralny przeznaczony do ogólnego czyszczenia i masażu dziąseł. Ważne jest również, aby urządzenie wyposażone było w pokrętło do regulacji ciśnienia wody. Ceny irygatorów wahają się od 100 do 500 zł.

Aby znaleźć irygatory do zębów w dobrych cenach i odpowiadające naszym potrzebom trzeba najpierw samemu sobie odpowiedzieć na pytanie, czy urządzenie to ma służyć dla całej rodziny, czy dla jednej osoby. Czy wystarczy nam urządzenie stacjonarne, czy też często podróżujemy i chętnie zabierzemy urządzenie ze sobą. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje, na jakie rzeczy zawracać uwagę kupując irygator.

 

Częstotliwość używania i cel

Gdy kupujemy irygator powinniśmy mieć już wiedzę czy zamierzamy go używać do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, czy będziemy robili to od czasu do czasu. Gdy zdecydujemy się na irygator stacjonarny i zamierzamy go używać codziennie, konieczne jest wygospodarowanie wygodnego miejsca w łazience tak, aby było nie daleko od umywalki i od gniazdka elektrycznego. W przypadku zakupu irygatora przenośnego, trzeba wziąć pod uwagę jego niewielki zbiornik na wodę i konieczność kilkukrotnego napełniania go podczas jednego użycia. Może to się okazać uciążliwe i w konsekwencji zniechęcić do jego używania. Ale gdy używamy urządzenia podczas częstych wyjazdów, aparat stacjonarny zupełnie tu się nie sprawdzi.

Również ważnym czynnikiem decyzyjnym powinno być rozpatrzenie powodu, dla jakiego irygator chcemy kupić. Jeśli chodzi o specjalistyczną kurację trudnodostępnych miejsc, trzeba sprawdzić, czy irygator ma regulację ciśnienia strumienia wody, czy ma wymienne, różne nasadki specjalistyczne, np. obok nasadek do standardowej irygacji, również do czyszczenia aparatów ortodontycznych, końcówek do czyszczenia języka, etc.

Również ważnym będzie, czy zamierzasz używać irygator sam, czy też ma on służyć także innym członkom rodziny. Gdy zamierzasz dzielić się z rodziną tym urządzeniem, powinno ono posiadać wymienne dysze, które umożliwiają bezpieczne i higieniczne korzystanie z aparatu przez kilka osób.

 

Ciśnienie i zbiornik na wodę

To, pod jakim ciśnieniem wypuszcza strumień wody Twój irygator, może stanowić o jego dobrej lub słabej jakości. Najlepiej, aby miało możliwość regulacji dużego ciśnienia. Największe ciśnienie mają irygatory stacjonarne, sięgające blisko 7 Br. Te o największym ciśnieniu mogą posiadać nawet 20 stopni jego regulacji, w zależności, jakie partie jamy ustnej czyścimy, a także w zależności od indywidualnych upodobań.

Są też dostępne irygatory zwane „nicią wodną”. Takie urządzenia wypuszczają bardzo silny strumień wodny, który dla niektórych użytkowników może być zbyt silny. Pewne modele mają opcję ustawienia dwóch lub nawet trzech strumieni wody, w tym jeden służący do masażu dziąseł. Natomiast irygatory wykorzystujące ciśnienie w sieci wodociągowej, nie mają regulacji ciśnienia, i można liczyć tylko na tyle barów ile dostarcza nam wodociąg.

Również Zbiorniki na wodę można znaleźć o bardzo zróżnicowanej pojemności. Od takich, które mają pojemność 100 ml i starczają na 30 sekund pracy, po takie o pojemności litra. Niektórzy producenci opisują, że cały proces czyszczenia jamy ustnej można skutecznie przeprowadzić w ciągu 30 sekund, inni producenci podają, że pojemnik ma 450 lub 600 ml i jest to ilość wody wystarczająca na całe oczyszczenie jamy ustnej. Przyjmuje się jednak, że zbiorniki bezprzewodowe wymagają 2-3 krotnego napełnienia w trakcie jednego czyszczenia zębów.

Dodatkowe akcesoria

Zastanawiając się nad tym, jaki irygator do zębów wybrać, trudno nie zwrócić uwagi na akcesoria dodatkowe. Przede wszystkim należy tu wymienić różnorodność końcówek, służących do specjalistycznego oczyszczania. Każdemu przyda się końcówka – szczoteczka do manualnego oczyszczania zębów, mogą one być o różnej twardości i gęstości włosów. Również wszyscy mogą z powodzeniem używać końcówek do przestrzeni międzyzębowych.

Dla osób z chorobami przyzębia przydadzą się końcówki poddziąsłowe, natomiast posiadacze implantów, koron i mostów też znajdą specjalną końcówkę. Wśród końcówek dostępne są też takie, które dokładnie wyczyszczą zęby wokół aparatów ortodontycznych. Dlatego szukając aparatu dla siebie i swoich bliskich należy sprawdzić, jakie końcówki im się przydadzą. Aby cała rodzina mogła używać jednego urządzenia, należy także zaopatrzyć się w taką ilość dysz, ilu jest użytkowników. Najlepiej, aby dysze miały różnokolorowe pierścienie dla odróżnienia, który do kogo należy.

Często też producenci dokładają innego rodzaju dodatkowe wyposażenie. Może się na nie składać, pojemnik na irygator do jego przechowywania lub przenoszenia, albo końcówki umożliwiające powieszenie irygatora na ścianie. Zdarzają się także zwijane i chowane kable elektryczne, a także różne końcówki wtyczek, do różnych rodzajów gniazdek.

 

Zestaw irygator i szczoteczka elektryczna

Obok irygatorów stacjonarnych oraz bezprzewodowych, producenci oferują zestaw szczoteczki elektrycznej z irygatorem. Zwykle taki zestaw składa się ze szczoteczki sonicznej, wspólnej z irygatorem bazy i stacji ładującej szczoteczkę. Ciśnienie w takim zestawie ma ok. 3 Br.

W zależności od modelu oferują one kilka trybów pracy i kilka dołączonych końcówek. Na pewno cenowo będzie to najlepsza opcja, jednak należy raczej skupić się na produktach znanych firm, bowiem tanie urządzenia mało znanych producentów mogą mieć słabe parametry.

 

Podsumowanie

Podsumowując zebrane informacje można powiedzieć, że dla rodziny posiadającej dużo miejsca w łazience najlepszym zakupem będzie stacjonarny irygator z wieloma dyszami i końcówkami, a także z wieloma opcjami czyszczenia. Część z nich z resztą ma możliwość poskładania ich do mniejszych rozmiarów. Dla osób samotnych i podróżujących bezprzewodowe urządzenia mogą równie dobrze spełnić swoją funkcję.

Niektórzy producenci oferują w swych urządzeniach wyłącznik bezpieczeństwa zabezpieczające je przed przegrzaniem. Zachęcamy, zatem do analizy swoich potrzeb i zakupu najlepszego irygatora do czyszczenia zębów.

 

 

Jak używać irygatora do zębów?

 

Jak zaznaczyliśmy w poradniku, stosowanie irygatora pozwala lepiej zadbać o jamę ustną. Jeśli zastanawiasz się, jak stosować tego typu urządzenie, jesteś w odpowiednim miejscu. Po przeczytaniu artykułu na ten temat z pewnością będziesz wiedzieć, jaki irygator do zębów jest polecany przez użytkowników i zdecydujesz, czy jest Ci niezbędny.

 

 

Co to jest irygator do zębów?

Irygator do zębów to urządzenie ułatwiające czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Dentyści podkreślają, że to właśnie ten sprzęt najlepiej dociera w trudno dostępne miejsca. Wbrew pozorom stosowanie irygatora jest całkowicie bezpieczne i mogą go używać dorośli, jak też dzieci. Co istotne, wytwarzane przez irygator podciśnienie nie podrażnia dziąseł, co jest istotne dla osób, dlatego produkt tego typu może być używany nawet wtedy, gdy często krwawią nam dziąsła.

Jak wcześniej wspominaliśmy wyróżniamy dwa rodzaje takich urządzeń – stacjonarne i bezprzewodowe. Te pierwsze mają duże gabaryty, w efekcie czego trudno jest zabrać je ze sobą w podróż. Budowa stacjonarnych irygatorów złożona jest z kilku części: bazy (podstawy ze zbiornikiem na wodę), pokrętła z regulacją ciśnienia strumienia, włącznika oraz wężyka. Z takiego sprzętu mogą korzystać wszyscy domownicy. Modele bezprzewodowe są mniejsze, a tym samym mają mniej pojemny zbiornik na wodę. Niemniej jednak mieszczą się one w torbach podróżnych, dlatego nawet na wyjeździe możemy właściwie zadbać o higienę jamy ustnej.

 

Jak używa się irygatora do zębów?

Aby wyczyścić zęby przy użyciu irygatora musimy się upewnić, że w zbiorniku znajduje się woda. Następnie wkładamy do ust rączkę z odpowiednią końcówką, wybieramy optymalną wartość ciśnienia strumienia i uruchamiamy urządzenie. Wypływająca z irygatora woda dokładnie wypłukuje zanieczyszczenia, których nie udało nam się usunąć podczas szczotkowania. Końcówkę sprzętu należy powoli przesuwać od jednej strony do drugiej, tak jak robimy to podczas mycia szczoteczką.

Po zakończonej irygacji należy dokładnie wyczyścić rączkę i wężyk, z którego wypływa woda. Zaleca się, aby końcówki irygatora wymieniać co pół roku. W ten sposób można zapobiec rozwojowi bakterii i zachować odpowiedni poziom higieny.

 

Kto powinien zdecydować się na zakup irygatora do zębów?

Irygator do zębów jest polecany w szczególności osobom borykającym się z problemem wrażliwych i krwawiących podczas szczotkowania dziąseł. O zakupie takiego sprzętu powinni również pomyśleć konsumenci, którzy z powodu rozwijającej się próchnicy muszą często odwiedzać dentystę. Irygator przyda się również użytkownikom noszącym aparaty ortodontyczne, implanty oraz stałe protezy.

 

 

Zalety irygatora do zębów

Irygatory do zębów to praktyczne urządzenia, które mogą zapobiec pojawieniu się problemów z jamą ustną. Mowa tu nie tylko o próchnicy, ale i paradontozie. Irygowanie przy niskim ciśnieniu sprawia, że dziąsła się wzmacniają i znacząco zmniejsza się problem ich krwawienia podczas mycia zębów. Niekiedy zdarza się nawet, że stan zapalny całkowicie ustępuje przy codziennym stosowaniu irygatora przez dłuższy czas. Dodatkowym atutem tego typu produktów jest wyjątkowo łatwa obsługa. Wydłużony kształt końcówki urządzenia powoduje, że dokładnie wyczyścimy nawet te miejsca, do których trudno jest dotrzeć przy użyciu nici dentystycznej.

Irygator skutecznie zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, dlatego decydując się na taki sprzęt, zyskujemy możliwość spełnienia swojego marzenia o olśniewającym uśmiechu. To ciekawa alternatywa dla zwykłej nici i płynu do płukania, które w przypadku niestarannego szczotkowania mimo wszystko nie pozwalają na dokładne wyczyszczenie zębów.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest irygator?

Irygator to stosunkowo niewielkie urządzenie przeznaczone do pielęgnacji zębów. Sprzęt bardzo dobrze sprawdza się do utrzymania dziąseł w idealnej kondycji. Irygator jest wykorzystywany do usuwania resztek pożywienia, które utknęły w przestrzeniach międzyzębowych, a ich pozbycie się przy pomocy zwykłej szczoteczki do zębów nie jest możliwe. W sprzedaży dostępne są modele stacjonarne i przenośne. Ostatnie z nich mają kompaktowe wymiary i można łatwo zabrać je w podróż, dlatego dla wielu osób wydają się lepszym wyborem. Niemniej jednak również irygatory stacjonarne mają swoich zwolenników. Poszczególne urządzenia różnią się od siebie zakresem ciśnienia strumienia, liczbą pulsacji czy ilością stopni regulacji ciśnienia.

P2: Irygator – jak często używać?

Z irygatora można właściwie korzystać tak często, jak tego potrzebujemy. Zwykle użytkownicy używają sprzętu wtedy, kiedy myją zęby, więc przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Wielu specjalistów przyznaje, że aby zobaczyć oczekiwane efekty irygacji, trzeba wykonywać czynność systematycznie, nie rzadziej niż raz dziennie. Na początku możemy o tym zapominać, jednak z czasem powinniśmy wyrobić nowy nawyk. Dobrze jest ułożyć sprzęt blisko miejsca, gdzie znajduje się pasta do zębów i szczoteczka. Niektóre dostępne na rynku irygatory mają bazę, którą można zamontować do ściany. 

 

P3: Jak odkamienić irygator?

Aby irygator działał skutecznie, a ryzyko wystąpienia awarii było minimalne trzeba odpowiednio o niego dbać. Niezbędne jest regularne czyszczenie i odkamienianie. Co zrobić, aby pozbyć się osadu z urządzenia? W sklepach dostępne są specjalne płyny do czyszczenia irygatorów. Można zdecydować się na ich zakup i w ten sposób skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia. Detergentu należy używać zgodnie z tym, co wskazuje producent. Wszystkie informacje powinny znajdować się na opakowaniu. Jeśli jednak nie chcemy wydawać kilkudziesięciu złotych na płyn do czyszczenia, możemy wybrać inny sposób. W usunięciu osadu może pomóc m.in. roztwór wody z octem. Irygator należy odkamieniać regularnie, raz na ok. 2-3 miesiące.

 

P4: Jak działa irygator?

Irygator jest wyposażony w specjalną pompkę wytwarzającą ciśnienie, dzięki któremu z dyszy uwalniany jest strumień wody z powietrzem. Z uwagi na to, że ma on dużą prędkość, dociera do trudno dostępnych miejsc i tym samym skutecznie usuwa zanieczyszczenia z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo irygator pozwala pozbyć się pozostałości jedzenia z kieszeni, linii dziąseł i idealnie sprawdza się u osób, które mają aparat ortodontyczny. Korzystanie z tego urządzenia jest polecane w przypadku problemów ze stanami zapalnymi tworzącymi się wewnątrz jamy ustnej czy krwawieniu dziąseł.

P5: Gdzie kupić irygator dentystyczny?

Jeśli nie wiesz, gdzie kupić irygator dentystyczny, nie musisz się martwić. Tego rodzaju urządzenia są dostępne w sklepach z różnego rodzaju sprzętami domowymi. Największy wybór produktów znajdziesz oczywiście w Internecie. Tam też możesz bez problemu wyszukać porównywarkę cen i dzięki niej sprawdzić, w jakim sklepie dany irygator jest najtańszy. Zakupy online mają ten plus, że można je zrobić nie wychodząc z domu. Wśród atutów wyróżnia się też atrakcyjne ceny produktów i możliwość zapoznania się z opiniami użytkowników. Niemniej jednak zakupy w sklepie stacjonarnym również mają zalety, do których można zaliczyć przede wszystkim możliwość skonsultowania swojego zakupu z doświadczonym pracownikiem. Może on w razie problemów doradzić, który sprzęt najlepiej spełni nasze oczekiwania.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Irygator do zębów – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli szukasz irygatora do zębów, który pozwoli Ci w prosty sposób zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, jesteś w dobrym miejscu. Poniżej znajdziesz wiele cennych informacji dotyczących zakupu tego urządzenia, a także poznasz sprzęty cieszące się dobrymi opiniami użytkowników. Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional to irygator do zębów z 2 trybami pracy, dostosowany do codziennego czyszczenia jamy ustnej, a także masażu dziąseł. W zestawie znajduje się kilka wymiennych końcówek, które można stosować w zależności od potrzeb. Model ma wyjmowany, łatwy do napełniania zbiornik na wodę. Polecanym irygatorem do zębów jest też Oral-B Professional Care Oxy Jet. Urządzenie ma płynną regulację ciśnienia wody.

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki irygator do zębów kupić?

 

W poniższym artykule znajdziesz wyczerpującą odpowiedź na to, jaki irygator do zębów wybrać, aby być zadowolonym z zakupu. Warto inwestować w sprawdzone, dobrej jakości urządzenia, które pozwalają zachować odpowiednią higienę jamy ustnej, a ich stosowanie przynosi oczekiwane efekty. Jakie parametry i cechy produktu trzeba wziąć pod uwagę, aby dokonać dobrej decyzji zakupowej?

 

 

 

Ciśnienie i tryby pracy

Każdy bez wahania zgodzi się ze stwierdzeniem, że najlepszy irygator do zębów jest dostosowany do potrzeb użytkownika. Aby było to możliwe, pod uwagę należy wziąć, czy wybrany sprzęt ma regulację ciśnienia wody. Zazwyczaj jest ona kilkustopniowa, więc każdy, niezależnie od potrzeb, może dopasować ustawienia sprzętu do swoich aktualnych potrzeb. Z reguły najwyższe ciśnienie wynosi 6,9 barów, a najmniejsze poniżej 1 bara. Generowany przez irygator strumień może być:

* ciągły – prosty i skupiony, jest odpowiedni do czyszczenia przestrzeni między zębami, często wykorzystywany także przez osoby noszące aparat ortodontyczny,

* wirujący – stosunkowo delikatny, stanowi połączenie wody i mikropęcherzyków, dokładnie myje, a dodatkowo masuje dziąsła,

* pulsacyjny – ma zróżnicowaną moc, dzięki czemu oczyszcza jamę ustną, a także delikatnie masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie.

Irygatory do zębów zwykle mają kilka trybów pracy, z których najważniejszy jest podstawowy przeznaczony do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Jeśli mamy problemy z wrażliwymi dziąsłami, które czasami krwawią, warto wybierać modele z trybem delikatnym, nazywanym często soft. 

 

Rodzaj zasilania

Korzystanie z irygatora musi być komfortowe, bo tylko wtedy nie tracimy chęci do jego regularnego użytkowania, a tym samym możemy zauważyć satysfakcjonujące efekty. Na wygodę duży wpływ na rodzaj zasilania, w sklepach znajdziemy modele akumulatorowe i z przewodem zasilającym. Irygatory na baterie bardzo dobrze sprawdzają się w podróży i można z nich bez problemu korzystać także w miejscach, w których jest ograniczony dostęp do prądu np. na kempingach. Musimy jednak zwracać uwagę na czas działania akumulatora po jednym ładowaniu. Dobrze byłoby, gdyby urządzenie pracowało wydajnie kilka do kilkunastu dni, bo wtedy nie musielibyśmy ciągle go ładować. W przypadku irygatora zasilanego sieciowo trzeba sprawdzić długość przewodu. Jeśli będzie ona niewielka, mogą pojawić się problemy z ustawieniem sprzętu w wygodnym miejscu. 

 

Pojemność zbiornika

Od pojemności zbiornika na wodę zależy to, ile razy w ciągu czyszczenia będziemy musieli uzupełniać płyn. Jeśli wartość ta będzie wynosić tylko kilkadziesiąt mililitrów, prawdopodobnie trzeba będzie przerywać pracę nawet kilkukrotnie. Pamiętajmy jednak, że zwykle modele akumulatorowe, mają wbudowane zbiorniki w rękojeści, a to ogranicza ich wielkość. Choć częściej musimy uzupełniać płyn, zyskujemy komfort w postaci możliwości korzystania ze sprzętu w każdym miejscu i bez obaw o zbyt krótki kabel zasilający i dużą podstawę. W sklepach dostępne są takie irygatory ze zbiornikami nawet 650 ml, których nie trzeba często uzupełniać. Warto jednak podkreślić, że dolewanie płynu zwykle nie jest trudne, wystarczy otworzyć zbiornik, albo odłączyć go od podstawy, a co więcej, nie zajmuje to dużo czasu. 

 

Wymienne końcówki 

Do każdego produktu dołączana jest zawsze końcówka do irygacji, ale bardzo często kupujący otrzymuje także inne przydatne akcesoria, które czynią sprzęt bardziej funkcjonalnym i uniwersalnym. Nierzadko w skład zestawu wchodzą końcówki do irygacji przydziąsłowej, do czyszczenia aparatów ortodontycznych, a także pielęgnacji implantów, mostków i koron. Niektórzy producenci oznaczają końcówki kolorami, aby z jednego urządzenia mogło skorzystać więcej osób, przy zachowaniu maksymalnej higieny. Przydatnym dodatkiem jest etui do przechowywania końcówek. Czasami jest to osobny produkt, a często stanowi części podstawy.

 

 

 

Wykonanie

Odpowiadając na pytanie, jaki jest najlepszy irygator do zębów, nie można nie wspomnieć o kwestii jakości wykonania. Obudowa musi być zrobiona z wytrzymałych materiałów, które są odporne na działanie wody. Należy zwrócić uwagę na kształt rękojeści. Aby wygodnie czyściło nam się zęby, musi być ona dobrze wyprofilowana, bo wtedy będziemy mogli pewnie chwycić irygator i wykonywać nim precyzyjne ruchy. Jeśli kupujemy model zasilany akumulatorowo, zazwyczaj nie musimy się obawiać o jego zbyt duże wymiary. Taki produkt jest mały i nie ma problemu z zabraniem go w podróż. Inaczej jest w przypadku irygatorów stacjonarnych. Warto wybierać modele, które mają niezbyt dużą podstawę, bo wtedy łatwiej będzie nam znaleźć odpowiednie miejsce do przechowywania sprzętu.

 

Produkty typu 2w1

Popularnością wśród użytkowników cieszą się irygatory typu 2w1, które pozwalają nie tylko na dokładne czyszczenie przestrzeni między zębami, ale też pełnią funkcję zwykłej szczoteczki. Może być tak, że w zestawie znajdą się dwie osobne rękojeści, ale często zdarza się, że do dyspozycji użytkownika pozostaje jeden sprzęt, a w celu korzystania z niego w określony sposób trzeba tylko wymienić końcówkę.

 

Irygatory do zębów w dobrych cenach

Ile kosztuje tani irygator do zębów? W sklepach można znaleźć sprzęty już za ok. 150 zł, które mimo niskiej ceny są uznawane za solidnie zrobione i efektywne w działaniu. Bardziej zaawansowane urządzenia do pielęgnacji jamy ustnej mogą kosztować nawet 500 zł albo i więcej. Wiele zależy od ilości trybów pracy, sposobu zasilania i popularności producenta.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest irygator?

Irygator do zębów to urządzenie przeznaczone do czyszczenia jamy ustnej, stosowane zamiast wykałaczek czy nici dentystycznych, które są zdecydowanie mniej skuteczne. Sprzęt jest wykorzystywany do dokładnego pozbywania się resztek jedzenia z przestrzeni między zębami, poprawia także ukrwienie dziąseł i delikatnie je masuje. W sklepach można znaleźć modele stacjonarne z przewodem zasilającym podłączanym do prądu, a także irygatory przenośne mające wbudowany w rękojeści zbiornik na wodę i zasilane dołączanym do zestawu akumulatorem. Urządzenie może mieć kilka trybów pracy i regulowane ciśnienie strumienia wody, co umożliwia jego lepsze dopasowanie do aktualnych potrzeb użytkownika.

 

 

 

P2: Irygator – jak używać?

Irygator dentystyczny to urządzenie, które za pomocą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem czyści przestrzeń międzyzębową i kieszonki dziąseł. Przed rozpoczęciem korzystania ze sprzętu warto poznać jego instrukcję, z której dowiemy się, jak zmieniać ustawienia. Za każdym razem powinniśmy wybrać odpowiednią końcówkę, w zależności od tego, czego oczekujemy. W zestawie zwykle znajdują się akcesoria przeznaczone nie tylko do codziennej irygacji, ale też specjalne końcówki do czyszczenia koron, mostków czy zębów, na których znajduje się aparat ortodontyczny. Zwykle mamy do wyboru też kilka trybów pracy. Jeśli mamy wrażliwe zęby, wybierzmy program delikatny, a jeśli zależy nam na lepszym ukrwieniu dziąseł tryb pulsacyjny.

 

P3: Co daje irygator?

Jak zapewniają dentyści, dobrej jakości irygator przynosi satysfakcjonujące efekty w postaci ładnie wyglądających i idealnie czystych zębów. Dzięki regularnemu korzystaniu z tego urządzenia możemy poprawić też ukrwienie dziąseł, a niejednokrotnie pozbyć się problemu związanego z krwawieniem w trakcie szczotkowania jamy ustnej. Strumień wody generowany przez irygator potrafi dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc, a co istotne, nie trzeba poświęcać na pielęgnację zbyt dużo czasu. Warto pamiętać, że dbając o odpowiednią higienę jamy ustnej, jesteśmy mniej narażeni na wystąpienie chorób i często poza wizytami kontrolnymi u dentysty nie musimy przeprowadzać żadnych dodatkowych zabiegów. To także oszczędność czasu i pieniędzy.  

 

P4: Jak odkamienić irygator?

Jeśli chcemy, aby irygator służył nam przez długi czas i dobrze spełniał swoje zadanie, musimy zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Jak odkamienić sprzęt? Możemy zdecydować się na zakup proszku do czyszczenia i dezynfekcji, którego cena wynosi kilkadziesiąt złotych. Wskazaną przez producenta miarkę zazwyczaj należy wsypać do zbiornika, dolać ciepłej wody i dokładnie wszystko wymieszać, Następnym krokiem jest włączenie irygatora, tak aby roztwór rozprzestrzenił się w środku. Urządzenie należy później wyłączyć i zostawić na czas określony w ulotce. Po jego upływie wystarczy wypompować preparat, później kilkukrotnie wlać ciepłą wodę i przepłukać irygator. Sprzęt należy czyścić raz na miesiąc.

 

 

 

P5: Gdzie kupić irygator dentystyczny?

Zastanawiasz się, gdzie kupić irygator dentystyczny? Z pewnością nie będziesz miał z tym problemu, bo urządzenie jest dostępne w sklepach stacjonarnych z elektroniką i sprzętem do domu, a czasami także w dużych supermarketach. Największy wybór modeli można znaleźć w sklepach internetowych. Zakupy przez Internet mają wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość szybkiego porównywania cen. Często zdarza się też, że produkty w sklepach online są tańsze niż stacjonarnie. Zazwyczaj po przekroczeniu danej kwoty zakupu produkt jest dostarczany bez ponoszenia dodatkowych kosztów przesyłki.  

 

 

Jak używać irygatora do zębów?

 

Irygator dentystyczny powinien być nieodłącznym elementem wyposażenia łazienki. W połączeniu z dobrą pastą, płynem do ust i nicią dentystyczną pomaga nam zadbać o piękny i zdrowy uśmiech. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem urządzenia, ale nie wiesz, jak go używać, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Prezentujemy w nim wskazówki dotyczące prawidłowego korzystania z irygatora.

 

Korzystanie z irygatora krok po kroku

Irygator dentystyczny pozwoli usunąć resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i dokładnie wypłucze bakterie z jamy ustnej. Przed rozpoczęciem zabiegu należy wstępnie wyczyścić zęby nicią dentystyczną, aby mieć stuprocentową pewność, że pozbędziemy się wszystkich resztek pokarmu. Następnie sięgnijmy po irygator. Aby z niego skorzystać nalejmy do zbiornika letniej wody i wybierzmy odpowiednią końcówkę. Pamiętajmy o jej zablokowaniu, do czego służy specjalny przycisk. Po przygotowaniu urządzenia możemy rozpocząć irygację.

Specjaliści zalecają kierowanie strumienia wody prostopadle do zębów. O ile jest to bardzo proste w przypadku zębów z przodu, wyczyszczenie tylnych zębów będzie wymagało od nas nieco większej wprawy. Pamiętajmy o zachowaniu niewielkiej odległości, gdyż dysza nie może stykać się z dziąsłami i z zębami. Najlepiej zacząć proces od tylnych zębów i kierować się do przodu. 

Strumień wody należy przesuwać wzdłuż linii dziąseł. Pośpiech jest niewskazany, nie warto również zwracać uwagi na pojemność zbiornika na wodę, gdyż zawsze można go uzupełnić. Strumienia wody nie wolno kierować w stronę kieszeni przyzębnych. Wyjątek stanowi użycie specjalnych końcówek, które pomogą nam dokładnie wypłukać wszystkie bakterie.

Zęby czyśćmy w miarę równym tempie, choć niektórzy eksperci zalecają dłuższe przytrzymywanie strumienia wody przy przestrzeniach międzyzębowych. To właśnie tam gromadzi się najwięcej resztek jedzenia i bakterii. Po zakończonym procesie należy wylać wodę ze zbiornika, gdyż mogą zbierać się w niej mikroorganizmy lub osadzać kamień. 

 

Jak używać irygatora z aparatem ortodontycznym?

Niezależnie od tego, czy nosimy aparat ortodontyczny czy nie irygacja zębów odbywa się bardzo podobnie. Jedyną różnicą jest to, aby proces trwa nieco dłużej, gdyż zamki i obszar wokół łuków aparatu wymagają bardziej dokładnego czyszczenia.

W sprzedaży dostępne są modele irygatorów ze specjalnymi końcówkami przeznaczonymi do czyszczenia aparatów. Są one bardzo solidne i mają zwężającą się szczoteczkę z delikatnym włosiem. W przypadku użycia tego typu urządzenia, najpierw skupiamy się na przestrzeniach międzyzębowych, a następnie czyścimy szczoteczką obszary wokół zamków aparatu. Pamiętajmy, aby cały czas leciał pulsacyjny strumień wody. 

 

Jak czyścić implanty, korony i mosty?

Niektóre modele irygatorów mają specjalne szczeciny na końcu dyszy przeznaczone do czyszczenia implantów, koron i mostów. Końcówki powinny delikatnie stykać się z zębami, a kierunek strumienia wodnego musi być prostopadły. Należy skupić się na szczelinach między zębami, które trzeba dokładnie wyczyścić. 

 

Jak długo powinna trwać irygacja?

Irygacja zębów to indywidualna sprawa, która zależy od potrzeb użytkownika. Specjaliści jednak zalecają, żeby nie trwała krócej niż 2- minuty. Podstawą jest cierpliwość i dokładność, gdyż wykonywanie tej czynności bez zaangażowania nie przyniesie zadowalających efektów. Z drugiej strony pamiętajmy jednak, że za długi zabieg może podrażnić dziąsła, dlatego nie wolno przesadzać. 

 

Jak często używać irygatora?

Najprostszą zasadą jest używanie irygatora równolegle ze szczotkowaniem zębów, czyli minimum rano i wieczorem. Jeśli nasze zęby są w dobrym stanie, jeden zabieg dziennie też powinien być wystarczający.

Bardzo istotna jest systematyczność, dlatego jeśli zaczniemy stosowanie irygatora, powinniśmy być konsekwentni. Jedyną przeszkodą w częstej irygacji może być nadwrażliwość zębów i dziąseł. Takie przypadki należy skonsultować ze stomatologiem. 

 

Od czego zacząć – irygacja czy szczotkowania?

Specjaliści twierdzą, że nie ma znaczenia, czy zaczniemy od irygacji czy szczotkowania zębów. Zalecają jednak, aby cały zabieg rozpocząć od stosowania nici dentystycznej. 

Pielęgnacja jamy ustnej powinna rozpocząć się od usunięcia nicią resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Następnie możemy przez 2 minuty czyścić zęby szczoteczką. W kolejnym etapie sięgnijmy po irygator. Kierujmy strumień na zęby przez kolejne 2 minuty. 

 

Jak wyczyścić irygator dentystyczny?

Po każdym zabiegu irygacji urządzenie należy wyczyścić. Pamiętajmy o wylaniu wody ze zbiornika, gdyż mogą się w niej gromadzić bakterie. Warto również na chwilę włączyć urządzenie, aby resztki wody mogły wydostać się ze środka. Urządzenie warto także osuszyć ręcznikiem.

Przed użyciem irygatora warto zapoznać się z instrukcją, w której umieszczone są szczegółowe informacje dotyczące czyszczenia. Jest to bardzo ważne, gdyż użycie niewłaściwych preparatów może uszkodzić narzędzie. Większość producentów zaleca regularne odkamienianie irygatora, przynajmniej raz w miesiącu. Specjalne substancje odkamieniające irygatory działają także dezynfekująco. 

 

Irygatory – ranking

Przed podjęciem decyzji o zakupie irygatora dentystycznego zalecamy zapoznać się z rankingiem, który pomoże wybrać najlepszy produkt. Warto poczytać o wadach i zaletach urządzeń i zdecydować, który model spełni nasze oczekiwania.

 

Irygator do zębów – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Irygator dentystyczny stanowi doskonałe uzupełnienie szczoteczki do zębów. Dzięki irygatorowi możemy zadbać o higienę naszej jamy ustnej, dlatego powinien znaleźć się w każdym domu. Jeśli zdecydowałeś się na zakup przyrządu, ale nie wiesz, który model będzie dla Ciebie odpowiedni, pomocny może okazać się nasz artykuł. Ranking stanowi zestawienie najlepszych irygatorów w 2021 roku. Na pierwszym miejscu znajdziemy model Waterpik WP-100 E Ultra. W skład zestawu wchodzi 6 wymiennych końcówek, dodatkową zaletą jest 10-stopniowa regulacja ciśnienia. Model jest chętnie wybierany przez konsumentów ze względu na łatwość w użyciu. Na uwagę zasługuje również irygator Braun Oral-B Professional Care OxyJet MD20. Regulacja ciśnienia, pojemny zbiornik na wodę oraz 4 wymienne dysze sprawiają, że produkt zbiera wiele pozytywnych opinii.

 

9 najlepszych irygatorów. Opinie w 2021 roku

 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem irygatora do zębów, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować, zapoznaj się z naszym rankingiem. Prezentujemy w nim wysokiej klasy produkty, które zasługują na uwagę. Mamy nadzieję, że poniższa lista pomoże Ci podjąć dobrą decyzję zakupową.

 

Irygator Waterpik

 

1. Profesjonalny Irygator Dentystyczny Waterpik WP-100 E Ultra

 

Irygator Waterpik to bardzo dobry produkt wśród urządzeń do higieny jamy ustnej. Przyrząd skutecznie czyści przestrzenie międzyzębowe, docierając do trudno dostępnych miejsc w całej jamie ustnej. Model WP-100 E Ultra doskonale sprawdza się do użytku domowego, dzięki czemu może z niego korzystać cała rodzina.

Zestaw składa się z pojemnika na wodę z pokrywą oraz irygatora z 6 wymiennymi końcówkami, przeznaczonymi do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych, a także zębów i języka. Przyrząd ma 10-stopniową regulację ciśnienia, dzięki której użytkownik ma możliwość dostosowania jego pracy do swoich potrzeb oraz stopniowego przyzwyczajania się do używania irygatora. Produkt nadaje się do stosowania z aparatami ortodontycznymi, gdyż jest dla nich całkowicie bezpieczny.

Opinie o irygatorach do zębów Waterpik potwierdzają, że jest to wysokiej klasy sprzęt. Osoby, które na co dzień używają przyrządu twierdzą, że czyszczenie zębów jest bardziej skuteczne niż przy pomocy zwykłej szczoteczki. Zaletą jest również masowanie dziąseł, dzięki czemu są zdrowe i zyskują lepszy wygląd.

 

Irygator Oral B

 

2. Irygator Braun Oral-B Professional Care OxyJet MD20

 

Konsumenci chętnie sięgają po irygator Oral B Professional Care OxyJet MD20 ze względu na jego niezawodność i wygodę użytkowania. Używanie irygatora pomaga w problemach z dziąsłami i pozostawia w ustach uczucie świeżości.

Sprężone powietrze wydobywające się z irygatora, w połączeniu z wodą tworzy mikropęcherzyki. Atakuje bakterie pojawiające się w jamie ustnej i powodujące powstawanie płytki nazębnej. Strumień wody delikatnie masuje dziąsła i dokładnie czyści przestrzenie między zębami. Intensywność strumienia można regulować od poziomu 1 (małe ciśnienie) do 5 (duże ciśnienie) i dopasować do indywidualnych potrzeb.

Irygator jest wyposażony w zbiornik o pojemności 600 ml. Można w nim trzymać samą wodę lub dodać do niej płyn po płukania jamy ustnej. W zestawie otrzymujemy także 4 wymienne dysze oraz podstawkę z ładowarką. Według opinii konsumentów Oral B to dobry irygator do zębów, który precyzyjnie czyści i dociera do trudno dostępnych miejsc.

 

Irygator Philips

 

3. Irygatory do Zębów Bezprzewodowe Philips Sonicare HX8438/01 Airfloss Ultra

 

Osobom, które nie przepadają za korzystaniem z nici dentystycznych, ale chcą mieć dokładnie wyczyszczone przestrzenie międzyzębowe, polecamy irygator Philips Sonicare HX8438/01 Airfloss Ultra. Urządzenie nie tylko poprawia higienę jamy ustnej, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie dziąseł.

Urządzenie wykorzystuje technologię, w której woda łączy się z powietrzem i wytwarzane są mikrokropelki, które dokładnie czyszczą okolice dziąseł. Wystarczy około 60 sekund dziennie, aby wyczyścić całą jamę ustną. Częstotliwość strumienia irygatora jest regulowana – użytkownik ma do wyboru pojedynczy, podwójny lub potrójny strumień. Przyrządu można używać zarówno z wodą, jak i płynem do płukania jamy ustnej. W zestawie znajduje się jedna dysza, ładowarka oraz zbiornik na wodę.

Użytkownicy irygatora potwierdzają, że dzięki stosowaniu urządzenia znacznie rzadziej zmagają się z próchnicą. Twierdzą także, że sprzęt pomaga wyrobić w sobie nawyk czyszczenia przestrzeni między zębami. Na uwagę zasługuje również wytrzymała bateria – jedno ładowanie urządzenia wystarczy na około miesiąc użytkowania irygatora.

 

 

Irygator Panasonic

 

4. Irygator Bezprzewodowy Panasonic EW-1411

 

Bezprzewodowy irygator Panasonic EW-1411 to dobry wybór dla osób dbających o higienę jamy ustnej. Urządzenie pozwala wypłukać resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc, do których nie dociera zwykła szczoteczka do zębów.

Wraz z irygatorem otrzymujemy zbiornik na wodę, który łatwo się demontuje i utrzymuje w czystości. Produkt jest wyposażony w akumulator, który pozwala na godzinę nieprzerwanej pracy. Cztery tryby pracy przyrządu umożliwiają dostosowanie jego działania do indywidualnych potrzeb. Do wyboru mamy ciągły lub przerywany strumień wody – pierwszy lepiej się sprawdza do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, drugi zaleca się osobom z paradontozą lub nadwrażliwością zębów.

Specjaliści potwierdzają, że produkt bardzo dobrze zdaje każdy test irygatorów do zębów. Konsumenci zwracają uwagę na wysoką skuteczność urządzenia. Dzięki niemu możemy usunąć płytkę nazębną, zapobiec powstawaniu próchnicy i skutecznie wzmocnić dziąsła. Konsumenci doceniają również łatwość obsługi oraz niewielką wagę przyrządu, dzięki której wygodnie się go użytkuje.

 

 

Irygator dentystyczny

 

5. Przenośny Irygator Dentystyczny Media-Tech Dental Flossjet MT6512

 

Media-Tech Dental Flossjet MT6512 to dobry i tani irygator do zębów, dzięki któremu możemy skutecznie usunąć płytkę nazębną i resztki pokarmu z powierzchni zębów oraz z trudno dostępnych miejsc poniżej linii dziąseł. Urządzenie wykorzystuje pulsujący strumień wody, który masuje dziąsła i poprawia ich ukrwienie.

Irygator dentystyczny Media-Tech ma wbudowany akumulator, dzięki któremu możemy pracować nieprzerwanie przez 8 godzin. Urządzenie jest niewielkie, dlatego z łatwością możemy je przechowywać lub zabrać w podróż. W ten sposób mamy możliwość dbania o higienę jamy ustnej także w podróży. Przyrząd ma 3 tryby pracy: pulsacyjny, delikatny i normalny, dzięki czemu możemy dostosować jego działanie do indywidualnych potrzeb.

W zestawie otrzymujemy 3 rodzaje końcówek (do czyszczenia dziąseł, języka i przestrzeni w okolicach aparatu ortodontycznego) oraz zbiornik na wodę, do którego można wlewać także płyn do płukania ust. Według opinii konsumentów, ten irygator stomatologiczny doskonale się sprawdza do użytku domowego, cicho pracuje i pomaga zwalczyć próchnicę.

 

 

Irygator Seysso

 

6. Irygator Bezprzewodowy Seysso Oxygen Travel

 

Nasz ranking irygatorów do zębów nie byłby kompletny bez modelu Seysso Oxygen Travel. Jest to profesjonalne urządzenie do czyszczenia jamy ustnej, które wypłukuje resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc. W zestawie znajdziemy zbiornik na wodę o pojemności 150 ml oraz 3 rodzaje końcówek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, języka i okolic aparatu dentystycznego.

Przyrząd ma regulowane ciśnienie wody, do wyboru mamy trzy tryby pracy (Normal, Soft i Pulse), które dobieramy do indywidualnych preferencji. W urządzeniu zastosowano także lekki i trwały akumulator litowo-jonowy, dzięki któremu zapewnimy sobie długi czas pracy bez konieczności częstego ładowania.

Konsumenci twierdzą, że największą zaletą urządzenia jest jego skuteczność. Według opinii irygator Seysso usuwa płytkę bakteryjną z przestrzeni między zębami dużo dokładniej niż wykałaczki czy nić dentystyczna. Dodatkowo przyrząd jest wyposażony w specjalną końcówkę, którą wyczyścimy przestrzenie przy aparacie ortodontycznym, korony i mosty.

 

 

Irygator wodny

 

7. Irygator Dentystyczny Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional

 

Irygator wodny Waterpik WP-660 E2 Ultra Professional to doskonałe uzupełnienie domowego zestawu urządzeń do higieny jamy ustnej. Przyrząd gwarantuje dokładne usunięcie jedzenia z przestrzeni między zębami, co nie jest możliwe przy użyciu zwykłej szczoteczki. Irygator nadaje się także do czyszczenia mostów, koron i aparatów ortodontycznych.

Urządzenie ma 10 stopni regulacji ciśnienia, a jego maksymalne ciśnienie robocze to 6,9 Bar. Zarówno wyjmowany zbiornik na wodę, jak i skrytka na końcówki zapewniają wygodę użytkowania przyrządu. Irygator pracuje w dwóch trybach: Floss do codziennej pielęgnacji oraz Massage, który stymuluje ukrwienie dziąseł. Dodatkowo znajdziemy 1-minutowy timer oraz zestaw 7 końcówek, z których każda ma inne przeznaczenie (do usuwania płytki nazębnej, do czyszczenia aparatu ortodontycznego, do czyszczenia kieszonek przyzębnych, do koron, implantów i mostów oraz do czyszczenia generalnego).

Użytkownicy irygatora potwierdzają, że urządzenie jest bardziej skuteczne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej niż zwykła szczoteczka do zębów. Konsumenci twierdzą także, że ich dziąsła są zdrowsze i znacznie rzadziej zmagają się z próchnicą.

 

 

Irygator Xiaomi

 

8. Irygator Bezprzewodowy do Zębów Xiaomi Soocas W3

 

Marka Xiaomi jest znana z nowinek technologicznych i zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Odpowiednich cech użyto również w irygatorze Xiaomi Soocas W3, odznaczającym się wysoką skutecznością połączoną z nienagannym designem.

Irygator Xiaomi ma trzy tryby pracy: Soft, Standard i Massage. Pierwszy tryb jest najłagodniejszy i jego stosowanie zaleca się osobom o wrażliwych zębach i dziąsłach. Drugi tryb jest najbardziej uniwersalny i odpowiedni dla większości z nas. Stosowanie trzeciego trybu poleca się osobom zmagającym się z bólem dziąseł, gdyż delikatnie je masuje.

Produkt jest wyposażony w litowo-jonową baterię, której pełne naładowanie wystarczy na użytkowanie irygatora przez miesiąc. W zestawie otrzymujemy 4 wymienne końcówki, przeznaczone do: usuwania płytki nazębnej, czyszczenia aparatu ortodontycznego, czyszczenia języka i usuwania resztek jedzenia z przestrzeni między zębami. Osoby, które zdecydowały się na zakup irygatora, twierdzą, że to wysokiej klasy sprzęt. Cenią go przede wszystkim za prosty i stylowy design, łatwość użycia, niewielkie gabaryty i bezawaryjność.

 

Irygator bezprzewodowy

 

9. Irygator do Zębów Bezprzewodowy Panasonic EW1211

 

Na uwagę zasługuje bezprzewodowy irygator do zębów Panasonic EW1211. Jest to niewielkie, przenośne urządzenie, które dobrze sprawdza się zarówno do codziennego użytku domowego, jak i w czasie podróży. Przyrząd masuje dziąsła i czyści przestrzenie między zębami, zapobiega powstawaniu próchnicy i kamienia nazębnego.

Mimo, iż irygator jest niewielki, ma dużą moc  1400 impulsów na minutę. Przyrząd jest wyposażony w pojemnik na wodę, do którego możemy wlać również płyn do płukania jamy ustnej, aby odświeżyć swój oddech. Urządzenie jest zasilane bateriami, dzięki czemu nie mamy plączących się i kłopotliwych przewodów.

Konsumenci twierdzą, że irygator Panasonic dobrze leży w dłoni, a jego największą zaletą są kompaktowe wymiary. Produkt zajmuje niewiele miejsca i jest prosty w użyciu. Mimo niepozornego wyglądu pozwala na utrzymanie higieny jamy ustnej.

 

Przewodnik zakupowy – jaki irygator do zębów kupić?

 

Irygator dentystyczny to urządzenie do higieny jamy ustnej, dzięki któremu skutecznie wyczyścimy przestrzenie między zębami, a także utrzymamy w czystości korony, mosty i aparat ortodontyczny. Badania dowodzą, że systematyczne używanie przyrządu pozwala na pozbycie się problemu krwawienia dziąseł, zmniejsza ryzyko występowania próchnicy, a także chroni przed osadzaniem się kamienia nazębnego. Zastanawiasz się, jaki irygator do zębów wybrać i na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Z pomocą śpieszy nasz poradnik.

Jak działa irygator do zębów?

Jeszcze do niedawna irygatory dentystyczne miały duże rozmiary, przez co stanowiły wyposażenie wyłącznie gabinetów dentystycznych. W ostatnich latach na rynku pojawiły się mniejsze warianty, których z powodzeniem możemy używać w domu. Przyrząd jest zbudowany ze specjalnej pompki, która wyrzuca strumień wody pod wysokim ciśnieniem. Strumień dokładnie czyści przestrzenie między zębami i masuje dziąsła, usuwa płytkę nazębną i resztki jedzenia oraz wypłukuje bakterie, które są przyczyną powstawania próchnicy.

Irygatora zazwyczaj używa się przed szczotkowaniem zębów. Po włączeniu urządzenia strumień wody należy skierować na zęby, przytrzymać przez kilka sekund i przesuwać wzdłuż linii dziąseł. Mimo iż pod ciśnieniem, strumień jest bardzo delikatny zarówno dla szkliwa, jak i dla dziąseł. Warto pamiętać, że z irygatorem można używać zarówno zwykłej wody, jak i płynów do płukania jamy ustnej.

 

Rodzaje irygatorów do zębów

Irygator może występować w dwóch wariantach. Do wyboru mamy urządzenia stacjonarne, zasilane sieciowo oraz wersje bezprzewodowe, z akumulatorem lub wymagające baterii. Jaki irygator do zębów jest najlepszy? To zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Modele stacjonarne są zazwyczaj droższe i większe, jednak mają zbiornik na wodę o dużej pojemności – zazwyczaj przekracza 500 ml. Dzięki temu nie musimy często uzupełniać płynu, co zapewni nam długą, nieprzerwaną pracę. W modelach stacjonarnych zbiornik połączony jest z bazą przyrządu i z rączką z wężykiem, za pomocą której przeprowadzamy zabieg irygacji. Modele stacjonarne mają także szeroki zakres ciśnienia wody, który można również regulować w zakresie nawet do 10 stopni.

Urządzenia bezprzewodowe zajmują zdecydowanie mniej miejsca, ale jednocześnie zbiornik na wodę ma mniejszą pojemność. Zaletą urządzenia jest brak plączących się przewodów, jednak ze względu na wbudowany akumulator, całość jest nieco cięższa od wersji stacjonarnych. Modele bezprzewodowe świetnie sprawdzają się w podróży, gdyż zajmują niewiele miejsca i są wygodne w użyciu.

 

Rodzaje strumienia wody w irygatorze do zębów

W irygatorach do zębów możemy spotkać się z różnymi rodzajami strumieni wody. Wyróżnia się strumienie ciągłe, spiralne oraz pulsacyjne, z których każdy ma inne funkcje.

Strumień ciągły zazwyczaj występuje w urządzeniach o wysokim ciśnieniu. Jego używanie zaleca się osobom, którym zależy na dokładnym wyczyszczeniu ciasnych przestrzeni międzyzębowych lub które noszą aparat ortodontyczny. Strumień ciągły dociera do trudno dostępnych miejsc i usuwa z nich resztki jedzenia.

Strumień wirujący (spiralny) jest bardziej delikatny, w którym woda jest zazwyczaj połączona z mikropęcherzykami powietrza. Strumień zaleca się osobom zmagającym się z nadwrażliwością dziąseł. Strumień delikatnie masuje linię dziąseł oraz usuwa zgromadzoną płytkę nazębną.

Strumień pulsacyjny może mieć zróżnicowaną moc – w jednym momencie mocniejszą, a za chwilę słabszą. Pulsujący strumień bardzo skutecznie czyści trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, a także masuje dziąsła.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu irygatora do zębów?

Nawet najlepszy irygator do zębów wymaga odpowiedniej ilości miejsca w łazience. Modele stacjonarne mają zdecydowanie większe gabaryty od wersji bezprzewodowych. Przed zakupem warto sprawdzić nie tylko rozmiar urządzenia, ale także pojemność zbiornika na wodę. Większy pojemnik pozwoli nam na dłuższą, nieprzerwaną pracę. Mniejszy zbiornik trzeba co chwilę napełniać, co może być uciążliwe.

Irygacja polega na czyszczeniu zębów i dziąseł przy użyciu wody pod ciśnieniem na różnym poziomie. Przed wyborem przyrządu należy sprawdzić, czy upatrzony model ma możliwość regulacji lub dodatkowe programy.

Najważniejszymi elementami irygatora do zębów są końcówki. Przed zakupem należy sprawdzić, co dołączono do zestawu i wybrać model z największą ilością dysz, które nam się przydadzą. Do wyboru są końcówki do czyszczenia aparatu ortodontycznego, przestrzeni między zębami, koron i mostów, protez czy języka. To, na jaki pakiet się zdecydujemy, powinno zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Warto również sprawdzić, czy do zestawu dołączono dodatkowe akcesoria, takie jak pojemnik do przechowywania dysz czy haczyki ułatwiające powieszenie urządzenia na ścianie, co jest przydatną opcją w małych pomieszczeniach.

 

Irygatory do zębów w dobrych cenach

Rozpiętość cenowa irygatorów do zębów jest wysoka. Urządzenie możemy kupić od 150 zł do 600 zł. Warto wiedzieć, że modele bezprzewodowe są zazwyczaj tańsze od wersji stacjonarnych. Na cenę wpływa również ilość końcówek i akcesoriów czy dodatkowe funkcje, takie jak regulacja ciśnienia strumienia wody.

 

FAQ

 

P1: Jak korzystać z irygatora do zębów?

Irygację możemy przeprowadzić zarówno przed, jak i po szczotkowaniu zębów, jednak specjaliści zalecają użycie irygatora w pierwszej kolejności. Dzięki temu mamy możliwość usunięcia resztek jedzenia i płytki nazębnej z trudno dostępnych przestrzeni między zębami. Taka kolejność sprawia, że aktywne składniki pasty do zębów mogą łatwiej dotrzeć do wszystkich zakamarków w jamie ustnej. Aby przeprowadzić proces irygacji, kierujemy strumień wody na zęby i przytrzymujemy go przez kilka sekund tuż przy linii dziąseł. Następnie przesuwamy dyszę wzdłuż zębów. Warto pamiętać, że proces możemy przeprowadzić zarówno przy użyciu samej wody, jak i płynu do płukania ust, dzięki czemu można równocześnie odświeżyć oddech.

 

P2: Jakie korzyści ma stosowanie irygatora do zębów?

Dzięki zastosowaniu strumienia wody pod wysokim ciśnieniem możemy dokładnie wypłukać trudno dostępne przestrzenie między zębami oraz usunąć płytkę nazębną, bakterie, wirusy i grzyby, będące przyczyną powstawania próchnicy i innych chorób. Woda z łatwością dotrze do zakamarków, do których nie dociera nawet najlepsza szczoteczka do zębów. Regularna irygacja jamy ustnej pozwala na poprawę stanu zdrowia dziąseł, gdyż sprawia, że mniej krwawią i rzadziej występują stany zapalne. Dodatkowo możemy cieszyć się świeżym oddechem i brakiem kamienia nazębnego. Irygator pomaga zachować higienę jamy ustnej osobom z aparatem ortodontycznym czy koronami lub protezą.

P3: Czy irygator do zębów może zastąpić szczoteczkę soniczną?

Niestety nawet najlepszy irygator do zębów nie zastąpi szczoteczki sonicznej czy ultradźwiękowej. Urządzenie stanowi jej doskonałe uzupełnienie. Przyrząd bardzo dobrze radzi sobie z czyszczeniem trudno dostępnych miejsc, do których nie dotrze włosie szczoteczki, czyli przestrzeni między zębami czy kieszonek dziąsłowych. Irygacja nie zastąpi jednak szczotkowania, dzięki któremu wyczyścimy powierzchnię zębów. Warto stosować dwa przyrządy razem. Dzięki temu nasz uśmiech będzie zdrowy i biały, pozbawiony próchnicy i innych chorób jamy ustnej. Specjaliści potwierdzają, że stosowanie irygatora ze szczoteczką sprawia, że rzadziej wymagane są interwencje stomatologiczne.

 

P4: Jak dbać o irygator?

Najważniejsze informacje dotyczące czyszczenia irygatora znajdują się w instrukcji urządzenia, z którą warto się zapoznać przed jego pierwszym użyciem. Należy stosować się do zaleceń producenta, gdyż użycie niewłaściwych środków może uszkodzić produkt. Po zakończonym procesie irygacji należy wylać resztki wody ze zbiornika i dokładnie osuszyć przyrząd.  Większość producentów zaleca również odkamienianie raz w miesiącu, które zapewni długie i bezawaryjne działanie irygatora. W tym celu należy stosować specjalnie przeznaczone do tego preparaty, które znajdziemy w specjalistycznych sklepach. Substancje działają również dezynfekująco. Dzięki temu zyskujemy pewność, że nasze urządzenie pozbawione będzie szkodliwych dla zdrowia grzybów, wirusów i bakterii.

 

P5: Gdzie kupić irygator do zębów?

Irygatory dentystyczne dostępne są zarówno w aptekach, jak i sklepach z drobnym AGD czy w specjalistycznych salonach z artykułami dentystycznymi. Jeśli nie wiemy, na jakie parametry zwrócić uwagę i który model urządzenia będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom, warto wybrać się do specjalistycznego sklepu z urządzeniami stomatologicznymi. Spotkamy tam specjalistów, którzy na pewno nam doradzą i pozwolą dopasować sprzęt do indywidualnych preferencji. Irygatory dentystyczne można także nabyć w sklepach internetowych. Decydujmy się na sprawdzone portale i wybierajmy przyrządy z wieloma pozytywnymi opiniami. Sprawdźmy także, czy w razie konieczności będziemy mogli zwrócić sprzęt. Warto także wybierać sklepy z darmową dostawą.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ