7 wskazówek, które pozwolą zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej 

Ostatnio aktualizowane: 11.09.24

 

 

Utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej jest bardzo ważne dla zdrowia oraz komfortu psychicznego człowieka. Odpowiednie szczotkowanie zębów zapobiega powstawaniu próchnicy, stanów zapalnych oraz pomaga utrzymać świeży oddech. Pozwala również ograniczyć częste wizyty u dentysty, spowodowane zaniedbaniem zębów. W jaki sposób należy dbać o higienę jamy ustnej?

 

Rodzaje szczoteczek do mycia zębów

Na rynku dostępnych jest wiele szczoteczek do mycia zębów. Najpopularniejsze są modele manualne, które wciąż mają wielu zwolenników. Szczoteczki zasilane energią elektryczną od kilku lat mają coraz większe grono zwolenników, głównie ze względu na usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej w trudno dostępnych przestrzeniach międzyzębowych.

 

Szczoteczki manualne

Klasyczne szczoteczki manualne są dobrym rozwiązaniem w większości przypadków. Są łatwe w obsłudze, tanie i nie wymagają ładowania. Dostępne są w trzech wersjach podstawowych – z włosiem twardym, średnio twardym oraz miękkim. Zazwyczaj są to modele wielopęczkowe z kilkoma rzędami włosia. Niektóre szczoteczki mają specjalną gumową nakładkę do czyszczenia języka i wewnętrznych stron policzków. Wymienia się je co 2 – 3 miesiące w zależności od stopnia zużycia.

 

Szczoteczki rotacyjne

Szczoteczki rotacyjne lub rotacyjno-pulsacyjne stały się bardzo popularne ze względu na zastosowaną technologię, która usuwa znacznie więcej zanieczyszczeń i kamienia nazębnego w porównaniu do tradycyjnego modelu. W zależności od urządzenia użytkownik ma do wyboru dwa rodzaje zasilania – akumulatorowe i bateryjne, a także dwa sposoby ruchu włosia – rotacyjne i rotacyjno-pulsacyjne. Szczoteczki z ruchem obrotowym wykonują około 8800 obrotów na minutę. Modele z funkcją pulsowania robią dodatkowo 40 tysięcy ruchów pulsacyjnych, które znacznie lepiej pomagają usuwać nagromadzoną płytkę nazębną. Szczoteczki z ruchem obrotowym są łatwe w użyciu, choć początkowo trudno przestawić się ze zwykłej manualnej szczotki.

Szczoteczki soniczne

Szczoteczki soniczne uważane są za jedne z najlepszych urządzeń, które pozwalają usunąć płytkę nazębną, a dodatkowo docierają w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe. Wykorzystują one technologię soniczną polegającą na wytwarzaniu fal dźwiękowych. Szczoteczka soniczna wykonuje ruch wymiatający, który usuwa zanieczyszczenia oddalone do 4 milimetrów od końcówek włosia. Działa z częstotliwością około 260 Hz i 31 tysięcy ruchów na minutę. Opinie o szczoteczkach sonicznych są bardzo pozytywne.

 

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie

Szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to minimum, aby zachować piękny i zdrowy uśmiech. Myjąc zęby, należy się skupić na linii dziąseł, ponieważ głównie tam gromadzi się nadmiar płytki nazębnej. Należy także dokładnie myć zęby trzonowe, do których dostęp jest ograniczony.

 

Nić dentystyczna

Regularne stosowanie nici dentystycznej gwarantuje świeży oddech i brak próchnicy. Pomimo tego, że dobre szczoteczki soniczne docierają do przestrzeni międzyzębowych, to jednak warto od czasu do czasu użyć nici, która z większą dokładnością dotrze do każdego zakamarka. Nici należy używać minimum raz na tydzień, aby zapobiec nieświeżemu oddechowi, próchnicy czy chorobom dziąseł, zaleca się stosowanie nitek codziennie.

 

Płyn do płukania jamy ustnej

Zakup dobrego płynu do płukania jamy ustnej jest równie ważny. Wiele osób zapomina o płukaniu ust, ponieważ nie zdaje sobie sprawy, jakie jest jego działanie. Płyn do płukania jamy ustnej pomaga na kilka sposobów: czyści trudne do umycia szczoteczką obszary w okolicy dziąseł, odświeża oddech, usuwa bakterie, mineralizuje zęby, zmniejsza ilość kwasu w jamie ustnej, a także na dłużej pozostawia uczucie świeżości w ustach.

Pasta do mycia zębów

Dobór odpowiedniej pasty do mycia zębów jest podstawą pielęgnacji. Tanie pasty dostępne na rynku nie zawsze są dobre dla szkliwa. Dobry produkt chroni przed próchnicą, wybiela zęby, a także wzmacnia ich powierzchnię. Warto wybrać pastę zapobiegającą próchnicy. Warte uwagi są preparaty z fluorem, który wspomaga remineralizację szkliwa. W trakcie szczotkowania związek ten uzupełnia ubytki w strukturze szkliwa, wzmacnia i chroni zęby przed działaniem kwasów oraz bakterii powodujących próchnicę.

 

Szczotkowanie języka

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieświeży zapach z ust pojawia się także po zaniedbaniu czystości języka. Niektóre szczoteczki manualne mają specjalne gumowe zakończenia, pozwalające szczotkować język i usuwać z niego resztki nieczystości. Kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej nie powinno się ograniczać wyłącznie do czyszczenia zębów i dziąseł. Jak się okazuje, źle wyszczotkowany język powoduje nieprzyjemny zapach z ust. Aby wyczyścić język, należy użyć gumowej części z tyłu szczoteczki lub nałożyć niewielką ilość pasty na włosie i delikatnie wyszczotkować jego powierzchnię.

 

Dieta

Nie od dziś wiadomo, że zdrowa dieta jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o kondycję i wygląd ciała. Aby zadbać o zęby, konieczne jest ograniczenie spożywania cukru, słodkich napojów gazowanych, kwaśnych owoców, herbaty, kawy oraz innych używek. Osoby palące również powinny zdecydować się na rzucenie nałogu, ponieważ palenie nie tylko powoduje żółknięcie zębów, ale także może być przyczyną nieświeżego oddechu i poważnych chorób dziąseł.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Aleksandra

May 26, 2021 at 11:20 am

Do nitkowania dodałabym irygacje zębów. Mało osób o tym mówi, nie są jakoś bardzo drogie, już nawet w cenie 100 zł można kupić coś porządnego. Zmienia diametralnie higienę, na odkamienianie nie muszę już tak często chodzić, a dentysta pochwalił mój stan dziąseł. Sama kupiłam irygator na allegro, z haxe, bo szukałam czegoś fajnego, bo zaczęłam nosić aparat.

Odpowiadać
Zespół PięknoKobiety.com

May 28, 2021 at 3:36 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół PięknoKobiety.pl

Odpowiadać