Jak zacząć szydełkować?

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Uważa się, że szydełkowanie to hobby głównie dla cierpliwych osób. Jest w tym dużo prawdy, gdyż zrobienie szalika, serwetki czy obrusu za pomocą włóczki i szydełek zajmuje dużo czasu. Początkowo może to wydawać się trudne, jednak codzienne ćwiczenia sprawią, że szybko opanujesz podstawy szydełkowania. Jak zacząć, żeby się nie zniechęcić? Oto kilka przydatnych porad.

 

Dobór szydełek

Do szydełkowania konieczne są szydełka, ale trzeba je odpowiednio dobrać. Takie przyrządy nie są bardzo drogie, ale doświadczone osoby radzą, aby unikać tych najtańszych. Wynika to m.in. z tego, że na ich powierzchni często znajdują się zadziory, które szarpią i zaciągają włóczkę. Mówi się, że dobre szydełko jest w całości wykonane z metalu, drewna, ewentualnie wytrzymałego akrylu. Warto wziąć do ręki kilka modeli o różnej długości, aby przekonać się, który najlepiej leży w dłoni. To bardzo ważne, żeby kupić właściwe szydełka, bo to od nich w dużej mierze zależy, czy spodoba nam się szydełkowanie.

 

Wybór włóczek

Do nauki szydełkowania potrzebne są nam także włóczki. Znajdziemy je w niektórych supermarketach, a także pasmanteriach (również internetowych). Nie powinniśmy wybierać bardzo grubych i cienkich włóczek, bo opanowanie podstawowych zasad posługiwania się szydełkami nie będzie proste. Do nauki dobrze nadają się motki o długości ok. 200 – 300 m i wadze 100 g. Co ciekawe, istotną rolę odgrywa też ich kolorystyka. Osobom niedoświadczonym nie są polecane ciemne barwy, ponieważ oczka są znacznie mniej widoczne.

Włóczka powinna być wykonana z odpowiednich włókien. Wybierając ją, warto wiedzieć, co z niej powstanie, to znacząco ułatwi podjęcie decyzji. Dla przykładu: do zrobienia szalika nie nadają się motki z dużą ilością wełny w składzie, bo będzie ona podrażniała skórę, a z czasem zacznie się też filcować. W takim przypadku lepiej sprawdza się włóczka bawełniana, wiskozowa lub jedwabna. Dobrym wyborem są też motki z dużą zawartością mikrofibry.

Opanowanie podstaw

Żeby stworzyć z włóczki efektownie wyglądające dodatki do stroju, elementy dekoracyjne czy nawet zabawki, konieczne jest opanowanie podstaw. Każda początkująca osoba musi nauczyć się kilku ściegów. Są to:

pikotki,

oczko łańcuszka,

słupki,

półsłupki,

pęczki,

słupki podwójne,

słupki potrójne.

Jak nauczyć się szydełkować? Dobrym pomysłem jest oglądanie tutoriali, które znajdziemy w Internecie. Możemy również kupić tematyczne czasopisma lub poszukać w najbliższej okolicy osób mających takie samo hobby. Samo przeglądanie zdjęć, jak krok po kroku powstają projekty na szydełku, zazwyczaj nie wystarcza, bo to nie daje nam informacji o tym, w jaki sposób należy poruszać dłonią. Warto też spisać notatki, co robić w przypadku konkretnego ściegu. Nie musimy znać skomplikowanej terminologii, najważniejsze jest to, aby wiedzieć, jak odpowiednio posługiwać się szydełkiem.

 

Wybór pierwszego projektu

Kiedy już uda nam się opanować podstawy, możemy przejść do realizacji pierwszego szydełkowego projektu. Nie powinniśmy wybierać bardzo skomplikowanych wzorów, na początek dobrze sprawdzają się zabawki. Warto zwrócić uwagę na amigurumi, czyli japońską sztukę szydełkowania wypchanych maskotek, m.in. misiów, zajączków, małpek itp. Wykonanie takich zwierzątek nie jest bardzo trudne, pod warunkiem, że będziemy cierpliwi i precyzyjni. Jedną z największych zalet szydełkowania jest to, że popełniony błąd można szybko naprawić, wystarczy odpruć część włóczki. Z tego względu nie musimy się obawiać, że jedna pomyłka wpłynie negatywnie na wygląd gotowego projektu.

Cierpliwość i wytrwałość

Szydełkowanie to oryginalne hobby wymagające dużo cierpliwości. Realizując wybrany projekt, nie możemy się spieszyć, bo wtedy efekt na pewno nie będzie zadowalający. Początkowo zrobienie krótkiego szalika czy niewielkiej zabawki prawdopodobnie będzie zajmować bardzo dużo czasu, kilka lub nawet kilkanaście dni (zależnie od tego, ile godzin dziennie na to poświęcimy). Jednak później, kiedy już opanujemy w pełni posługiwanie się szydełkiem, wszystko stanie się łatwiejsze i podczas szydełkowania będziemy mogli swobodnie rozmawiać z domownikami czy oglądać telewizję. Tego typu hobby wymaga nie tylko dużo cierpliwości, ale i wytrwałości. Nie możemy zrażać się początkowymi niepowodzeniami, bo wtedy na pewno szybko się poddamy. Jeśli będziemy nieustannie ćwiczyć robienie ściegów, po pewnym czasie zauważymy, że wcale nie było to tak trudne, jak początkowo sądziliśmy. Może się też okazać, że szydełkowanie stało się dobrym sposobem na relaks po ciężkim dniu.

Szydełkowanie to hobby odpowiednie dla osób w każdym wieku. Nawet jeśli do tej pory unikaliśmy podobnych zajęć, być może spodoba nam się taka forma spędzania wolnego czasu. Dzięki szydełkowaniu można się odstresować, zapomnieć o problemach, ćwiczyć cierpliwość, a także kreatywność. Aby opanować podstawy i dalej rozwijać swoje umiejętności, trzeba odpowiednio zaplanować czas i zaangażować się, ale w ten sposób zdobędziemy nowy talent, którym możemy bez przeszkód chwalić się rodzinie i znajomym.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ