Jakie są rodzaje włóczki?

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Robótki ręczne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Osoby, które coraz częściej sięgają po włóczkę i druty, tworzą piękne i niepowtarzalne ubrania i dodatki. Rynek tekstylny bogaty jest w różnego rodzaju włóczki, które możemy wykorzystać robiąc ubrania na drutach lub na szydełku. 

 

Rodzaje i zastosowanie włóczek 

Nasza przygoda z dzierganiem powinna rozpocząć się od zapoznania się z podstawowymi rodzajami włóczek i ich zastosowaniem. Ze względu na rodzaje włókien, z których wykonane są włóczki dzielą się one na naturalne i syntetyczne. Naturalne, jak sama nazwa wskazuje pochodzą z naturalnych włókien zwierzęcych i roślinnych. 

Włóczki pochodzenia zwierzęcego

Do włóczek pochodzenia zwierzęcego zalicza się wełnę i jedwab. Wełna to włóczka uzyskana z sierści zwierząt, a jej zaletą jest to, że jest bardzo ciepła i idealnie nadaje się do robienia swetrów, szali i czapek. Należy jednak pamiętać, że niektóre rodzaje wełny są gryzące, w szczególności te, które są uzyskane z sierści owiec. 

Wełny pochodzenia zwierzęcego to również moher oraz kaszmir. Są to wełny, których włókna pozyskiwane są z sierści kóz. Ich cechą charakterystyką jest delikatność, miękkość, lekkość, a także ciepło. Należy dodać, że są to jedne z najdroższych włókien, które idealnie nadają się na szale i chusty. 

Wśród wełny wyróżnia się również alpak oraz angorę. Alpak to włókna pozyskiwane z sierści zwierząt blisko spokrewnionych z lamą. Zaletą takiego materiału jest delikatność i miękkość. Co więcej, nie zawiera on lanoliny, dzięki czemu jest bezpieczny dla alergików. W związku z wysoką jakością i tym samym trwałością włóczka wykorzystywana jest do wytwarzania ekskluzywnych akcesoriów, takich jak szale, nakrycia głowy i rękawiczki. Angora to delikatna i cienka wełna królicza stosowana do produkcji swetrów, szalików, rękawiczek i czapek.

Jedwab to włókna uzyskane z kokonu jedwabnika. Włóczka idealnie nadaje się do szydełkowania, należy jednak pamiętać, że jest bardzo delikatna i szybko ulega zniszczeniu, w szczególności przy dużym nasłonecznieniu. Ze względu na delikatność i miękkość, jedwab należy do jednych z droższych włókien.

 

Włóczki pochodzenia roślinnego

Wśród włóczek znajdziemy także naturalne akcesoria pochodzenia roślinnego. Zalicza się tutaj na przykład len. Jest on sztywny, ale jednocześnie wytrzymały i odporny na wilgoć. Produkuje się z niego odzież, ściereczki, pościel, obrusy. Wyroby z włóczki lnu łatwo ulegają gnieceniu, dlatego rzadko stosuje się 100% włóczki lnianej, najczęściej wykorzystuje się ją z domieszką bawełny, akrylu lub innych włókien sztucznych lub naturalnych.

Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów włóczek jest bawełna. Charakterystyczną cechą włóczki bawełnianej jest delikatność i miękkość, a największą zaletą jest to, że rzadko uczula. Tego typu włóczka ma szerokie zastosowanie i jest najczęściej wykorzystywana do produkcji odzieży, dodatków, zabawek, tekstyliów i innych akcesoriów.

Wyróżniamy również włóczki pochodzenia naturalnego poddane obróbce chemicznej. Przykładem jest bambus, który powstaje z włókien drzewa bambusowego, jednak pozyskiwanie go nie jest ekologiczne. Jest to proces wykorzystujący silne środki chemiczne. Tkanina uzyskana z włóczki bambusowej jest miękka, delikatna, przepuszcza powietrze, latem daje uczucie chłodu, natomiast zimą chłonie wilgoć zapewniając uczucie ciepła. Włóczka bambusowa idealnie nadaje się na ręczniki, kocyki czy pieluchy.

 

Włóczki syntetyczne

Włóczki syntetyczne powstają z poliestru, polipropylenu i akrylu, które zostają poddane procesom chemicznym. Są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od włóczki z włókien naturalnych, nadają się do wielokrotnego prania, jednak ich wadą jest gorsze utrzymywanie ciepła. 

Popularna jest także włóczka z akrylu. Jest to jedna z najtańszych wersji na rynku włókienniczym i posiada szeroką gamę kolorystyczną. Taka włóczka nie cieszy się jednak dobrą opinią wśród dziewiarek, ponieważ szybko się mechaci, nie przepuszcza powietrza oraz skrzypi podczas szydełkowania. Ten rodzaj włóczki zwykle nie jest stosowany do produkcji ubrań, wytwarza się z niego narzuty, pokrowce czy chodniki.

Włóczka poliestru, ze względu na miękkości i gładkość sznurka znajduje szerokie zastosowanie w wyrobie różnego rodzaju dodatków do odzieży. Idealnie nadaje się do dziergania koców, czapek i okryć wierzchnich. Możemy również połączyć kilka rodzajów włóczki, aby nadać materiałowi nowych właściwości. Najczęściej spotykane jest połączenie bawełny i akrylu, poliestru i bawełny oraz wełny i akrylu. 

Grubość włóczki

Duże znacznie ma również grubość włóczki. Im jest ona cieńsza, tym dłużej będziemy wykonywać swój projekt. Grubsza włóczka sprawia, że szybciej będzie przybywać nam materiału. Mając to na uwadze, do dużego ubrania wybierajmy grubszy materiał, natomiast do delikatnego i małego lepiej sprawdzi się cienki. Kupując produkt zwróćmy uwagę, że na każdej banderoli jest określona waga i długość motka.

 

Jak dobrać odpowiednią włóczkę?

Decydując się na wybór włóczki musimy przede wszystkim dopasować ją do swojego projektu, a więc zastanowić się, co będziemy dziergać, kto będzie z tego korzystał i jakie właściwości ma mieć nasz wyrób. Jeśli chcemy robić czapki i grube swetry, wybierajmy grzejącą wełnę, natomiast do delikatnych, letnich wyrobów lepiej sprawdzi się przewiewny len. Zabawki najczęściej wyrabiane są z bawełny lub jej mieszanki z akrylem, a pokrowce i chodniki najlepiej zrobić ze sznurka bawełnianego.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ