Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Włóczka – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jedną z częściej polecanych włóczek jest Bella Alize 100% Bawełna. Jest ona długa (180 m długości) i została nałożona na dobrej jakości motek. Sama włóczka jest również dobrej jakości, została w 100% wykonana z bawełny. W rezultacie jest miła w dotyku. Można więc ją wykorzystać do szycia ubranek dla dzieci oraz koców. Włóczka nie ma tendencji do plątania się, używanie jej jest więc łatwe dla początkujących. Jeśli ten produkt z pewnego powodu Ci nie odpowiada, możesz spróbować Himalaya Dolphin Baby 80301. Ta włóczka jest trochę krótsza, jej długość wynosi 120 m. Jest ona bardzo gruba, lecz jednocześnie lekka oraz miękka i miła w dotyku.

14 najlepszych włóczek. Opinie w 2024 roku

 

Poniższy ranking włóczek przedstawia jedne z popularniejszych produktów tego typu. Dzięki przygotowanym przez nas opisom możesz bez wychodzenia z domu zdecydować, która włóczka jest warta zakupu. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to trwała włóczka, która nie pęka nawet podczas szybszego szycia. Kupujący ma do wyboru bardzo wiele kolorów. Na motku znajduje się dużo włóczki, więc nie trzeba się obawiać, że szybko się skończy. Motek nie wykrzywia się i jest solidny.

Wady

Osoby, które już zdążyły zaopatrzyć się we włóczkę, uważają, że po pewnym czasie jej intensywny kolor zaczyna blaknąć. Warto pomyśleć o jego pielęgnacji i stosować specjalne płyny.

Podsumowanie

Na motku znajduje się 180 m włóczki. Waga produktu wynosi 50 g. Włóczka jest wykonana z bawełny. Można ją wykorzystać do szydełkowania lub do robienia na drutach. Dostępne kolory są ciekawe i intensywne.

Drugi wybór

Zalety

Jest to bardzo wytrzymała włóczka, co daje pewność, że uszyte koce i ubrania będą długo wyglądać jak nowe. Produkt można znaleźć w wielu kolorach, a z upływem czasu żaden z nich nie blaknie. Włóczka jest długa, nie skończy się zbyt szybko.

Wady

Według komentarzy osób, które kupiły produkt, ten po pewnym czasie od zrobienia danej części garderoby lub zabawki, zaczyna się mechacić. Wiąże się to z dość intensywnym użytkowaniem.

Podsumowanie

W zestawie oprócz włóczki wraz z motkiem znajdują się druty. Model można znaleźć w wielu kolorach. Ciężar zestawu wynosi 100 g, z kolei jego długość to 120 m. Włóczką można szyć drutem lub szydełkiem.

Rozważ też

Zalety

Włóczka jest mocna, a uszyte z niej ubrania lub inne przedmioty, jak pled, szybko się nie niszczą. Kolory są trwałe i z czasem nie blakną. Włóczkę można łatwo utrzymać w czystości, wystarczy wyprać ją w pralce w temperaturze nie większej niż 40 st. C.

Wady

Niektórzy kupujący uważają, że włóczka jest dość szorstka. Nie poleca się wykorzystywać ją do robienia ubrań bezpośrednio stykających się z ciałem, szczególnie małego dziecka.

Podsumowanie

Produkt jest dostępny w wielu kolorach. Można nim szyć z pomocą drutów oraz szydełek. Na jednym motku znajduje się 300 m włóczki, a całość waży około 100 g. Z włóczki można przygotować koce, ozdobne serwetki i wiele innych projektów.

 

Włóczka bawełniana

 

1. Włóczka Bella Alize 100% Bawełna 

 

Bella Alize 100% Bawełna to dobrej jakości włóczka bawełniana. Jest ona dostępna w wielu kolorach: można znaleźć barwy pastelowe, jak beże oraz brązy lub bardziej jaskrawe odcienie. Dzięki dużej ilości kolorów do wyboru można stworzyć naprawdę piękne ubranka, zabawki, koce lub wiele innych projektów.

Włóczka jest matowa oraz miękka, tym samym miła w dotyku. Na jednym motku znajduje się 50 g włóczki, jej długość wynosi 180 m. Tak duża ilość produktu pozwoli na stworzenie długiego szalika czy sporej ilości skarpet.

Do robótek można użyć szydełka (od 1 mm do 3 mm) oraz drutów (od 2 mm do 4 mm). Według osób korzystających z produktu nie plącze się on, a co najważniejsze, jest trwały. 

 

 

 

 

Gruba włóczka

 

2. Himalaya Dolphin włóczka Baby 80301 

 

Polecamy Himalaya Dolphin Baby 80301 – to często wybierana gruba włóczka, wykonana z poliestru. Zaletą produktu jest to, że jest gruby i jednocześnie odpowiednio miękki. Do tego jest on lekki, więc nawet duży koc nie okaże się ciężki po uszyciu. 

Z włóczki można robić nie tylko ubranka dla dzieci oraz do dorosłych, ale również pledy, poszycia, zabawki oraz wiele innych rzeczy. Wykonanie z poliestru gwarantuje, że włóczka jest trwała, nie zniszczy się podczas intensywnego użytkowania, a ubrania długo wyglądają estetycznie. 

Produkt jest dostępny w wielu kolorach. Użytkownikom podoba się to, że w zestawie są druty. Ubrania można tworzyć właśnie z pomocą drutów lub szydełek, w zależności od zdolności użytkownika. Z wielu recenzji wynika, że to odpowiednia, gruba włóczka na koc.

 

 

 

 

Włóczka Kotek

 

3. Włóczka Kotek Arelan 100% Akryl 

 

Jedną z częściej wybieranych włóczek jest Kotek Arelan 100% Akryl, czyli produkt dostępny w wielu kolorach, więc można wybrać ten, który dokładnie pasuje do danego ubrania czy dodatku. Materiał jego wykonania jak ,wskazuje nazwa, to akryl. 

Użytkownikom podoba się to, że włóczka Kotek lub uszyte z niej ubranie może być prane w pralce, w temperaturze nieprzekraczającej 40 st. C. Motek waży 100 g. Znajduje się na nim 300 m włóczki, więc można z niej uszyć wiele różnych rzeczy. 

Do szycia można używać szydełka w rozmiarze 3,5 mm oraz drutu w rozmiarze od 3 mm do 3,5 mm. Według opinii konsumentów nie jest to zbyt skomplikowane, może być nawet relaksujące. 

 

 

 

 

Włóczka spaghetti

 

4. Włóczka Nako Spaghetti Akryl Wełna 

 

Test włóczek potwierdza, że solidnym produktem jest Nako Spaghetti Akryl Wełna, wykonany w 25% z wełny oraz w 75% z akrylu premium. Takie połączenie zapewnia miękkość oraz wytrzymałość. 

Jest to włóczka typu spaghetti, to znaczy, że jest ona gruba i tym samym idealna do stworzenia pięknych szalików oraz czapek. Z jej pomocą można również uszyć koce. Produkt można prać w temp. 30 st. C, utrzymanie go w czystości nie jest więc trudne. 

Długość włóczki wynosi 60 m. Jej waga to około 100 g. Szaliki i inne elementy garderoby można uszyć za pomocą drutów od 7 mm do 8 mm oraz szydełka o szerokości 6 mm. Dostępnych jest kilka kolorów włóczki, dlatego bez problemu znajdziesz ten, który Ci odpowiada

 

 

 

 

Włóczka akrylowa

 

5. Włóczka Schachenmayr Bravo Color

 

Jeśli szukasz nietypowego produktu, to z pewnością zainteresuje Cię dobra i tania włóczka Schachenmayr Bravo Color. Dlaczego jest wyjątkowa? Bo jest wielokolorowa, więc kupując jeden motek, dostajesz od razu kilka odcieni w komplecie. 

Istnieje kilka wariantów kolorystycznych produktu, można wybrać najciekawszy. Kolorowa włóczka akrylowa pozwala stworzyć interesujące ubranko dla dzieci oraz inne, nietypowe rzeczy, np. serwetki. Do szycia najlepiej wybierać druty o szerokości od 3 mm do 4 mm. 

Na jednym motku znajduje się 133 m włóczki. Jego waga wynosi 50 g, nie jest ciężki i nie zabiera też dużo miejsca. Konsumentom podoba się miękkość włóczki oraz trwałość włókien. 

 

 

 

 

Włóczka Drops

 

6. Drops Baby Włóczka Merino 25

 

Drops Baby Merino 25 to włóczka, która jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Jej kształt jest uformowany w taki sposób, aby można było nią łatwo szyć. Jest ona półkolista, a do tego przędzona w specjalny sposób, który sprawia, że poszczególne oczka są wyraźnie widoczne. 

Ta włóczka Drops jest w całości wykonana z wełny merynosa. Jest ona bardzo miękka i miła w dotyku, wykonane z niej ubrania nie podrażniają skóry. Z włóczki można uszyć ubranka dziecięce, a także dla dorosłych. 

Konsumentom podoba się to, że wyroby z włóczki można prać w pralce. Włókna są elastyczne, więc ubrania są wygodne, a na skutek częstego noszenia nie rozciągają się. 

 

 

 

 

Włóczka Alize

 

7. Diva Alize 100% Włóczka Mikrofibra Akryl 

 

Osobom planującym samodzielnie szyć typowe, kobiece ubrania typu sweterki z dużymi dziurkami, różnego rodzaju tuniki czy szale polecamy Diva Alize 100% Mikrofibra Akryl. Opinie o włóczkach tej marki są bardzo pozytywne, a poza tym można je znaleźć w wielu kolorach. 

Włóczka Alize jest wykonana z mikrofibry, dzięki czemu jest ona bardzo miękka, a dodatkowo nie mechaci się z czasem. Uszyte z niej rzeczy ładnie się prezentują się i delikatnie odbijają światło. 

Na motku znajduje się 350 m włóczki. Można nią szyć zarówno szydełkami, jak i drutami, co jest dla wielu konsumentów bardzo wygodne i często wspominają o tym w swoich recenzjach. 

 

 

 

 

Włóczka Himalaya

 

8. Włóczka Himalaya Everyday 70030

 

Himalaya Everyday to idealna włóczka do tego, aby szyć z niej ubrania dla dzieci oraz osób z bardzo wrażliwą skórą. Jest ona miękka i miła w dotyku, nie drapie tak, jak typowa wełna. Konsumenci doceniają to, że jest ona dostępna w wielu kolorach. 

Włóczka Himalaya Everyday jest wykonana z akrylu, mocnego materiału, który nie ulega zniszczeniu podczas intensywnego korzystania, nawet w czasie prania. Specjalna technologia wykonania zabezpiecza produkt przed mechaceniem. 

Z włóczki najlepiej szyć ubrania na drutach o szerokości 5 mm. Waga produktu wynosi 100 g. Jego długość to 250 m, więc z pewnością starczy na długo. Warto dodać, że z czasem kolory nie blakną, co doceniają konsumenci.

 

 

 

 

Włóczka Nako

 

9. Włóczki Nako zestaw 10 szt Rekor 

 

Nako zestaw 10 szt Rekor to dobra włóczka, która nadaje się do nauki szydełkowania lub robienia na drutach, przygotowywania pomponów i innych drobiazgów. Jest to właściwie zestaw 10 motków, a każdy z nich ma inny kolor. 

Komplet jest utrzymany w pastelowych barwach. Każdy motek jest wykonany z akrylu, który jest bardzo mocnym materiałem, dzieci nie będą mogły go łatwo rozerwać. Z włóczki można szyć, używając w tym celu szydełek o szerokości 2,5 mm oraz drutów 2,5 mm i 3 mm. 

Na jednym motku znajduje się około 36 m włóczki, wystarczy to na zrobienie kolorowych drobiazgów, np. ubrań dla lalek. Pojedyncza włóczka Nako waży około 10 g. Zdaniem kupujących to zestaw, który jest godny uwagi.

 

 

 

 

Miękka włóczka

 

10. Włóczka DMC Savage Miękka Włochata 

 

Warto zakupić DMC Savage Miękka Włochata ze względu na to, że jej włókna są bardzo przyjemne w dotyku. W efekcie można z niej przygotować ubranka dla dzieci, poszewki na poduszki, czapeczki oraz kocyki. 

Ta miękka włóczka wygląda na potarganą, ponieważ ma długi włos. W rzeczywistości jednak po skorzystaniu z szydełek lub z drutów, zostaje wygładzona. Włóczka nie ma jednego koloru, dominują w niej brąz, szarość oraz czerwień, co wygląda bardzo ciekawie. 

Włóczka składa się z dwóch materiałów – z poliestru oraz z poliamidu, jest ona miękka, a poza tym jest solidna, dlatego ubranka z niej uszyte są bardzo trwałe. Potwierdzają to osoby, które ją kupiły.

 

 

 

 

Włóczka ombre

 

11. Włóczka Puffy Fine Ombre 7279

 

Puffy Fine Ombre to włóczka, która jest polecana przez konsumentów z wielu względów. Jednym z nich jest to, że produkt ma nietypowy kolor, w rezultacie można z niego przygotować bardzo ciekawe rzeczy. Ubrania uszyte z tej włóczki wyglądają wyjątkowo. 

Włóczka ombre ma różne odcienie różu, jeden przechodzi w drugi bardzo płynnie, co daje ciekawy efekt. Włóczka jest delikatna i miła w dotyku, więc wykonane z niej ubrania będą dokładnie takie same. 

Produkt jest w całości wykonany z mikropoliestru, który jest bardzo mocnym materiałem. Długość włóczki wynosi 73 m, a jej waga to 500 g. 

 

 

 

 

Włóczka bambusowa

 

12. YarnArt Bamboo włóczka 50g Bambus

 

YarnArt Bamboo to włóczka, z której większość konsumentów jest zadowolona. Jest ona najczęściej polecana do szycia ubranek dla dzieci, ponieważ jest bardzo miękka i nie podrażnia delikatnej skóry. 

Ta włóczka bambusowa jest dostępna w 15 kolorach, można wybrać taki, który najbardziej odpowiada własnym preferencjom. Bambus, z którego wykonany został produkt, jest mocny oraz łatwo się nim szyje. Jest to dobra opcja dla osób początkujących.

Motek ma długość 200 m, można z niego zrobić całkiem sporo ubranek. Włóczka waży około 50 g. Włókna zostały ułożone tak, aby posługiwanie się nią było jak najłatwiejsze dla osób bez doświadczenia. 

 

 

 

 

Włóczka Dora

 

13. Włóczka Dora Madame Tricote 100% akryl

 

Dora Madame Tricote 100% akryl została ułożona w taki sposób, aby można było z niej łatwo korzystać. Włókna są rozmieszczone warstwa na warstwie i są widoczne dla szydełkującej osoby. Pozwala to zachować porządek i zmniejsza ryzyko splątania. 

Włóczka Dora jest dostępna w wielu kolorach, można wybrać kilka lub jeden, który wydaje się najładniejszy. Konsumentom podoba się to, że odcienie włókien nie blakną z czasem, nawet na skutek prania wykonanych z nich ubranek. 

Produkt jest wykonany z akrylu, czyli mocnego, a jednocześnie bardzo miękkiego materiału. Na jednym motku znajduje się 250 m włóczki, można z niej wykonać wiele ciekawych projektów. 

 

 

 

 

Włóczka cieniowana

 

14. Włóczka Nako Ombre Akryl Wełna 

 

Dla osób lubiących nietypowe rozwiązania mamy coś ciekawego, a jest to Nako Ombre Akryl Wełna. Prezentowana włóczka ma ciekawy kolor, który sprawia, że uszyte z niej ubrania wyglądają bardzo oryginalnie. 

Jest to włóczka cieniowana, która jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Jest ona miękka i miła w dotyku, szaliki oraz poszewki na poduszki nie będą podrażniać nawet delikatnej skóry. Ubrania z włóczki można szyć za pomocą zarówno szydełek, jak i drutów. 

Produkt jest w większości wykonany z akrylu, ma w składzie również domieszkę wełny (25%). Motek waży nie więcej niż 100 g, na jednym znajduje się 190 m włóczki. Według kupujących jest on bardzo wydajny.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie włóczki kupić?

 

Zaczynasz swoją przygodę z szydełkowaniem? Jeśli tak, to pewnie zastanawiasz się, czym powinieneś się kierować podczas pierwszych zakupów produktów, które są Ci najbardziej potrzebne do tej czynności. Ich podstawę powinny stanowić włóczki. Nasuwa się pytanie, jaką włóczkę wybrać do wykonania danego projektu oraz ile jej potrzebujemy. Odpowiedź na nie znajdziesz w tym poradniku.

Rodzaje

Zapewne zastanawiasz się, jaka jest najlepsza włóczka? Otóż na rynku możemy spotkać wiele jej rodzajów. Najpopularniejsze są włóczki:

Naturalne – pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. 

Pochodzenia zwierzęcego

Wełna – przeznaczona jest głównie do wyrobów na porę zimową (swetry, szale, czapki). Produkty te są zwykle bardzo ciepłe. Często uważa się, że produkty wełniane są nieprzyjemne i gryzą. Nie można tego jednak powiedzieć o każdym rodzaju tego włókna. Włóczka wełniana pozyskiwana jest z sierści zwierząt, dlatego też możemy wyróżnić kilka jej rodzajów:

Wełna owcza:

* Szetlandzka – cechuje się dużą gęstością. Jest ona miękka w dotyku. Pozyskuje się ją z owiec, które żyją na wyspach szetlandzkich.

* Wełna merynosów – jest bardzo delikatnym, puszystym, miłym w dotyku włóknem. Pozyskiwana jest z owiec żyjących w Australii oraz Nowej Zelandii.

Wełna kozia:

* Moher – jest bardzo lekki, delikatny i puszysty. Najczęściej wykorzystywany jest przy tworzeniu szali oraz chust. Pozyskiwany jest z sierści kozy angorskiej.

* Kaszmir – jest jednym z najdroższych włókien. Kojarzona jest ona często z ekskluzywnością, ponieważ z jednej kozy można uzyskać bardzo małą ilość wełny. Produkty wyrabiane z kaszmiru są miękkie, lekkie oraz bardzo ciepłe, a ponadto dobrze się układają.

Wełna z alpak – jest cienka, delikatna, oraz miękka w dotyku. Sprawdza się dobrze w przypadku alergików.

Wełna królicza – jest tworzona z sierści królika angorskiego. Włókno to jest dosyć cienkie i delikatne.

Jedwab – produkowany jest z włókna wytwarzanego przez poczwarkę jedwabnika. Wyróżnia się delikatnością, jest jednocześnie ciepły. Jedwab jest miękki. Używanie włóczek wykonywanych z tego włókna jest bardzo przyjemne, jednak łatwo ulega ono zniszczeniu, szczególnie przy dużym oddziaływaniu promieni słonecznych. Nie sprawdza się podczas prucia oraz kilkakrotnego przerabiania, dlatego podczas szydełkowania najlepiej nie popełniać błędów.

Pochodzenia roślinnego

Len – włókna te cechują się małą elastycznością, są one dosyć sztywne, ale za to wytrzymałe. Stosowane są głównie do produkcji odzieży letniej, ponieważ mają one właściwości chłodzące. Polecane są także osobom cierpiącym na alergie.

Bawełna – włóczki wykonane z bawełny są jednymi z najbardziej popularnych na rynku. Nie ulegają mechaceniu, są wytrzymałe oraz miłe w dotyku. Używane są do wytwarzania zabawek oraz ozdób przeznaczonych do domu.

Pochodzenia naturalnego, poddane obróbce chemicznej

Bambus – wytwarzane są one z włókien celulozy, która jest pozyskiwana z bambusa. Mimo że są one pochodzenia naturalnego, to zostają poddane procesom chemicznym. Włóczki wykonywane z bambusa są bardzo delikatne, rozciągliwe, miękkie w dotyku. Sprawdzają się w odzieży na letnie dni, ponieważ dobrze przepuszczają powietrze i chłodzą.

Syntetyczne – to włóczki, które powstają w wyniku procesów chemicznych. Produkty z nich wykonane nie powodują reakcji alergicznych, są wytrzymałe, nadają się do wielokrotnego prania, ale nie są w stanie dobrze utrzymać ciepła. Wyróżniamy:

Akryl – jest bardzo popularny (wpływ na to ma głównie cena oraz dostępność dużej gamy kolorystycznej), dlatego można go kupić w każdym sklepie oferującym sprzedaż produktów krawieckich. Włókna te bez problemu można prać w pralce. Nie powodują reakcji alergicznych. Jej wadami jest przede wszystkim to, że nie przepuszczają one powietrza, są podatne na mechacenie się oraz mogą skrzypieć w trakcie szydełkowania.

Poliester – włóczki wykonywane z tego materiału są nietypowe. Często mają futerkową teksturę. Są miękkie i miłe w dotyku. Często są stosowane do szydełkowania zabawek.

Mieszane – włóczki wykonywane z wielu rodzajów włókien w celu nadania odmiennego formatu danemu projektowi. Przykładem może być połączenie włóczki bawełnianej z akrylową. 

Waga i długość

Na banderolach, które znajdują się na włóczkach, często jest podawana waga oraz długość włókna. Przykładowo 50 g włóczka może mieć długość równą 75 m, 105 m lub 180 m. W przypadku, gdy włóczka jest wizualnie cieńsza, wykonywana przez nas robótka będzie wymagała poświęcenia większej ilości czasu. Im jest ona grubsza, tym szybciej będzie nam ubywać materiału. Dlatego też w przypadku większych projektów najlepsza włóczka to taka, która ma grubsze włókna, a do mniejszego wyrobu lepiej zastosować cieńszą.  

 

Włóczki w dobrych cenach

Cena włóczki w głównej mierze zależy od rodzaju włókna, z którego jest wytworzona. Przykładowo włóczka akrylowa może kosztować ok. 7 zł, a włóczka wykonana z wełny ok. 13. Producenci polecają zakup zestawu. Dzięki temu możemy nabyć produkt po bardzo okazjonalnej cenie. Wpływ na cenę może mieć też długość włóczki, którą chcemy zakupić. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić włóczkę z reklamówek?

Jednym z popularniejszych trendów jest tworzenie włóczek z reklamówek. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudna czynność, wystarczy tylko trochę wyobraźni oraz dużo reklamówek. Na początku trzeba pamiętać, że powinny być one suche oraz czyste. Wystarczy rozłożyć torbę foliową na ziemi, a następnie odciąć część górną i dolną. Następnie trzeba ją złożyć wpół i wykonać podłużne cięcia, szerokie na dwa palce. Potem trzeba włożyć reklamówkę na rękę i dociąć paski, aby stworzyły jeden długi pasek. Na samym końcu wystarczy go zwinąć i potraktować go dokładnie tak, jak włóczkę, z pomocą drutu lub szydełka. Włóczkę można zrobić z każdej reklamówki. 

P2: Ile kosztuje włóczka?

Cena włóczki może być różna, zależy ona od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest materiał wykonania. Jeżeli w składzie produktu znajduje się prawdziwa wełna, to można się spodziewać, że pojedynczy motek będzie kosztował około 15 zł. Tańsze okazują się te wykonane z akrylu oraz z poliestru. Nie jest to jednak jedyny aspekt. Im dłuższa włóczka, tym bardziej jej cena wzrasta. Najdłuższe motki mają około 1000 m długości i to one są najdroższe, najtańsze z kolei będą te o długości około 60 m. Warto kupować włóczki w zestawach kolorystycznych, pojedyncze motki są zazwyczaj droższe. Nie bez znaczenia jest też splot, jeśli jest on łatwiejszy do złapania szydełkiem, to zapłacisz więcej. 

 

P3: Gdzie kupić włóczkę?

Osoby, które są zainteresowane kupnem włóczki, nie muszą długo szukać. Mogą to zrobić bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem Internetu. Na naszej stronie znajdziesz pomocne  zestawienie produktów, możesz tu przeczytać wiele opisów umieszczonych w jednym miejscu i je porównać, a potem znaleźć przedstawione produkty w sklepach internetowych. Poza tym można przeczytać opinie konsumentów oraz w kilka sekund złożyć zamówienie prosto do swojego domu. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że na włóczki w Internecie można często znaleźć zniżki, których nie ma w sklepie stacjonarnym. Trzeba podkreślić, że włóczkę można znaleźć też w każdej pasmanterii. Zaletą robienia zakupów w tym miejscu jest to, że można dotknąć produktów i zdecydować, czy rzeczywiście to jest produkt, kórego szukasz. 

 

P4: Jak pofarbować włóczkę?

Obecnie można znaleźć włóczkę w praktycznie każdym kolorze, w kombinacjach kilku odcieni, są również produkty, które zawierają każdą  barwę. Niektóre osoby jednak czerpią przyjemność z własnoręcznego farbowania włókien. Jeśli więc zaopatrzyłeś się w kilka białych motków, możesz skorzystać z kilku sposobów farbowania. Naturalne sposoby dla początkującego farbiarza mogą być dość skomplikowane, na początku warto spróbować z barwnikami. Należy je zmieszać z wodą, a wcześniej rozplątaną włóczkę ściągniętą w kilku miejscach, trzeba umieścić w wodzie. Przy farbowaniu należy podążać za instrukcją umieszczoną na opakowaniu farby, aby nie zniszczyć przypadkowo motka. Następnie włóczkę wystarczy osuszyć i po kilku dniach jest ona gotowa do szycia. 

P5: Jak zrobić włóczkę z koszuli?

Włóczkę można zrobić z wielu rzeczy, jedną z nich jest stara koszulka. Dla początkującej osoby jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż czynność ta nie zajmuje zbyt dużo czasu. Wystarczy, że rozłożysz koszulkę na ziemi i odetniesz rękawy oraz dół, jeśli jest nierówny. Następnie trzeba złożyć ją w pół i ciąć na paski, które mają około 3,5 cm szerokości. W miejscu, gdzie koszulka nie została docięta, należy ją położyć na przedramieniu oraz dociąć pozostałe fragmenty. Kiedy skończysz, zauważysz, że masz jeden długi pasek. Należy go zwinąć w kulkę, pomagając sobie drugą ręką. Włóczka jest w tym momencie gotowa do użycia. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Włóczkę możemy wykorzystać nie tylko do zrobienia ciepłego swetra, czapki czy szalika, ale również ciekawych ozdób, które będą oryginalnie się prezentowały w naszym mieszkaniu. Własnoręcznie wykonane dekoracje to również dobry pomysł na prezent dla najbliższych, którzy z pewnością docenią nasze starania. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wykorzystanie włóczki.

 

Abażur na lampkę nocną

Wystarczy nieco kreatywności, cierpliwości i inwencji twórczej, aby zrobić ładne rzeczy z włóczki. Jest to doskonały materiał na wykonanie abażura na lampkę nocną. Do tego projektu potrzebna będzie gruba włóczka w jasnym kolorze, stojak na abażur, klej na gorąco i nożyczki. 

W pierwszej kolejności należy owinąć szkielet abażuru, czyli poszczególne pręty. Następnie wiążemy końce, aby całość mocno się trzymała i przechodzimy do stopniowego owijania przedmiotu. W tym celu na każdy pionowy pręt nakładamy trochę gorącego kleju i przykładamy ciasno włóczkę owijając ją wokół abażuru. Następnie czekamy, aż wszystko dobrze wyschnie i nakładamy na lampę. Jest to zadanie dla osób cierpliwych i dokładnych, jednak końcowy efekt jest zachwycający. 

Efektowne pompony

Z włóczki można wykonać także ładnie prezentujące się pompony, które mogą ozdobić nie tylko naszą czapkę, ale również poszewki na poduszki, zakładki do książek czy obrożę naszego pupila. Do wyboru mamy jeden z dwóch sposobów na ich wykonanie. 

Do pierwszego z nich potrzebujemy kawałka kartonu, nożyczek i oczywiście włóczki, najlepiej w żywych, intensywnych kolorach. Najpierw rysujemy na kartonie dwa okręgi, a w ich środku kolejne dwa. Następnie wszystko wycinamy i składamy razem, aby uzyskać obręcz, wokół której nawijamy ciasno włóczkę. Następnie przecinamy ją w miejscu, w którym łączą się okręgi i wiążemy na środku dodatkową nitką. Całość formujemy w pomponik. 

Drugi sposób jest znacznie prostszy. Na palce dłoni nawijamy włóczkę, dość mocno ją ściskając, następnie zdejmujemy z palców i związujemy na środku dodatkową nitką. Następnie przecinamy włóczkę w połowie długości. W ten sposób uzyskujemy pomponik, który możemy dowolnie formować. 

 

Miska 

Bardzo ciekawy jest również pomysł na wykorzystanie włóczki do stworzenia miski. Ręcznie wykonane naczynie z pewnością ozdobi kuchnię lub salon, a także posłuży nam do wyłożenia mniejszych owoców czy słodyczy. 

Aby wykonać tego typu miskę będziemy potrzebować specjalnej masy utwardzającej, którą łatwo zrobimy w domowych warunkach. W tym celu wystarczy użyć 2 szklanek wody, 3 łyżek cukru i pół szklanki mąki. Do wrzącej wody dodajemy mąkę i czekamy, aż zgęstnieje. Po wystudzeniu ponownie podgrzewamy, dosypujemy cukier i odstawiamy. 

W następnym kroku moczymy włóczkę w masie i nakładamy ją na dowolną miskę odwróconą do góry dnem. Początkowo ciasno i dokładnie formujemy włóczkę, jednak im bliżej krawędzi miski, tym splot może być bardziej swobodny. Pozostawiamy całość do wyschnięcia i następnego dnia delikatnie wyciągamy miskę spomiędzy włóczki. 

 

Pojemniczki

Oryginalnym pomysłem jest również stworzenie z włóczki pojemniczków, w których możemy przechowywać klucze, biżuterię i inne drobiazgi. Do ich wykonania niezbędne nam będą różnej wielkości pojemniki, miseczki, foremki czy wiaderka, których kształt chcemy odwzorować, a także klej typu mod podge (do kupienia w sklepach dla plastyków), talerzyk, folię spożywczą, nożyczki i włóczkę. 

Wybrane miseczki i pojemniczki dokładnie owijamy folią spożywczą. Następnie wylewamy klej na talerzyk i tniemy włóczkę na paski o długości około 35 cm. Pojemnik odwracamy do góry dnem i układamy na nim kawałki włóczki, które wcześniej zostały zamoczone w kleju. Kontynuujemy czynność do momentu, w którym cały pojemnik zostanie pokryty kawałkami włóczki i uformuje nam się naczynie. Całość należy pozostawić do wyschnięcia minimum na całą noc. Rano wyjmujemy owinięty pojemnik i ponownie czekamy na wyschnięcie naszego nowego naczynia, gdyż będzie mokre w miejscu, w którym stykało się z folią. 

Ozdoby walentynkowe

Własnoręcznie wykonany prezent walentynkowy to doskonały sposób na to, aby zaskoczyć ukochaną osobę w ten wyjątkowy dzień. Włóczka doskonale się sprawdzi do wykonania ozdób, które podbiją każde serce. 

Do wykonania dekoracji potrzeba będzie nam włóczka (najlepiej czerwona), drut, szczypce i nożyczki. W pierwszej kolejności formułujemy z drucika kształt serduszka i zwijamy ze sobą końce, aby całość nam się dobrze trzymała. Następnie owijamy drut włóczką i odcinamy zwisające końcówki. Później obwijamy serduszko poruszając się w różne strony, motając włóczkę wokół drucika po dwa razy, aby całość dobrze się trzymała. Gdy skończymy zostawiamy nieco sznurka, który posłuży nam jako zawieszka. 

 

Ozdoby choinkowe

Piękna, zielona choinka z własnoręcznie wykonanymi ozdobami pięknie udekoruje nasze mieszkanie podczas świąt Bożego Narodzenia. Pięknie wyglądają białe gwiazdki, do wykonania których będziemy potrzebować: białej włóczki, kleju, krochmalu w płynie, brokatu, gwoździ, deski i wzoru gwiazdki wyciętego z kartonu.

Szablon z kartonu kładziemy na desce i w kątach, ramionach i na środku wbijamy gwoździe. Następnie owijamy wokół nich włóczkę formułując kształt gwiazdki. W miseczce mieszamy krochmal z klejem, powstałą mieszanką smarujemy włóczkę i pozostawiamy całość do wyschnięcia na noc. Następnego dnia ściągamy gwiazdkę z gwoździ, obsypujemy ją brokatem i mocujemy zawieszkę. Gotową ozdobę możemy zawiesić na choince. 

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Robótki ręczne w ostatnim czasie stały się bardzo popularne, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Osoby, które coraz częściej sięgają po włóczkę i druty, tworzą piękne i niepowtarzalne ubrania i dodatki. Rynek tekstylny bogaty jest w różnego rodzaju włóczki, które możemy wykorzystać robiąc ubrania na drutach lub na szydełku. 

 

Rodzaje i zastosowanie włóczek 

Nasza przygoda z dzierganiem powinna rozpocząć się od zapoznania się z podstawowymi rodzajami włóczek i ich zastosowaniem. Ze względu na rodzaje włókien, z których wykonane są włóczki dzielą się one na naturalne i syntetyczne. Naturalne, jak sama nazwa wskazuje pochodzą z naturalnych włókien zwierzęcych i roślinnych. 

Włóczki pochodzenia zwierzęcego

Do włóczek pochodzenia zwierzęcego zalicza się wełnę i jedwab. Wełna to włóczka uzyskana z sierści zwierząt, a jej zaletą jest to, że jest bardzo ciepła i idealnie nadaje się do robienia swetrów, szali i czapek. Należy jednak pamiętać, że niektóre rodzaje wełny są gryzące, w szczególności te, które są uzyskane z sierści owiec. 

Wełny pochodzenia zwierzęcego to również moher oraz kaszmir. Są to wełny, których włókna pozyskiwane są z sierści kóz. Ich cechą charakterystyką jest delikatność, miękkość, lekkość, a także ciepło. Należy dodać, że są to jedne z najdroższych włókien, które idealnie nadają się na szale i chusty. 

Wśród wełny wyróżnia się również alpak oraz angorę. Alpak to włókna pozyskiwane z sierści zwierząt blisko spokrewnionych z lamą. Zaletą takiego materiału jest delikatność i miękkość. Co więcej, nie zawiera on lanoliny, dzięki czemu jest bezpieczny dla alergików. W związku z wysoką jakością i tym samym trwałością włóczka wykorzystywana jest do wytwarzania ekskluzywnych akcesoriów, takich jak szale, nakrycia głowy i rękawiczki. Angora to delikatna i cienka wełna królicza stosowana do produkcji swetrów, szalików, rękawiczek i czapek.

Jedwab to włókna uzyskane z kokonu jedwabnika. Włóczka idealnie nadaje się do szydełkowania, należy jednak pamiętać, że jest bardzo delikatna i szybko ulega zniszczeniu, w szczególności przy dużym nasłonecznieniu. Ze względu na delikatność i miękkość, jedwab należy do jednych z droższych włókien.

 

Włóczki pochodzenia roślinnego

Wśród włóczek znajdziemy także naturalne akcesoria pochodzenia roślinnego. Zalicza się tutaj na przykład len. Jest on sztywny, ale jednocześnie wytrzymały i odporny na wilgoć. Produkuje się z niego odzież, ściereczki, pościel, obrusy. Wyroby z włóczki lnu łatwo ulegają gnieceniu, dlatego rzadko stosuje się 100% włóczki lnianej, najczęściej wykorzystuje się ją z domieszką bawełny, akrylu lub innych włókien sztucznych lub naturalnych.

Jednym z najbardziej powszechnych rodzajów włóczek jest bawełna. Charakterystyczną cechą włóczki bawełnianej jest delikatność i miękkość, a największą zaletą jest to, że rzadko uczula. Tego typu włóczka ma szerokie zastosowanie i jest najczęściej wykorzystywana do produkcji odzieży, dodatków, zabawek, tekstyliów i innych akcesoriów.

Wyróżniamy również włóczki pochodzenia naturalnego poddane obróbce chemicznej. Przykładem jest bambus, który powstaje z włókien drzewa bambusowego, jednak pozyskiwanie go nie jest ekologiczne. Jest to proces wykorzystujący silne środki chemiczne. Tkanina uzyskana z włóczki bambusowej jest miękka, delikatna, przepuszcza powietrze, latem daje uczucie chłodu, natomiast zimą chłonie wilgoć zapewniając uczucie ciepła. Włóczka bambusowa idealnie nadaje się na ręczniki, kocyki czy pieluchy.

 

Włóczki syntetyczne

Włóczki syntetyczne powstają z poliestru, polipropylenu i akrylu, które zostają poddane procesom chemicznym. Są zdecydowanie bardziej wytrzymałe od włóczki z włókien naturalnych, nadają się do wielokrotnego prania, jednak ich wadą jest gorsze utrzymywanie ciepła. 

Popularna jest także włóczka z akrylu. Jest to jedna z najtańszych wersji na rynku włókienniczym i posiada szeroką gamę kolorystyczną. Taka włóczka nie cieszy się jednak dobrą opinią wśród dziewiarek, ponieważ szybko się mechaci, nie przepuszcza powietrza oraz skrzypi podczas szydełkowania. Ten rodzaj włóczki zwykle nie jest stosowany do produkcji ubrań, wytwarza się z niego narzuty, pokrowce czy chodniki.

Włóczka poliestru, ze względu na miękkości i gładkość sznurka znajduje szerokie zastosowanie w wyrobie różnego rodzaju dodatków do odzieży. Idealnie nadaje się do dziergania koców, czapek i okryć wierzchnich. Możemy również połączyć kilka rodzajów włóczki, aby nadać materiałowi nowych właściwości. Najczęściej spotykane jest połączenie bawełny i akrylu, poliestru i bawełny oraz wełny i akrylu. 

Grubość włóczki

Duże znacznie ma również grubość włóczki. Im jest ona cieńsza, tym dłużej będziemy wykonywać swój projekt. Grubsza włóczka sprawia, że szybciej będzie przybywać nam materiału. Mając to na uwadze, do dużego ubrania wybierajmy grubszy materiał, natomiast do delikatnego i małego lepiej sprawdzi się cienki. Kupując produkt zwróćmy uwagę, że na każdej banderoli jest określona waga i długość motka.

 

Jak dobrać odpowiednią włóczkę?

Decydując się na wybór włóczki musimy przede wszystkim dopasować ją do swojego projektu, a więc zastanowić się, co będziemy dziergać, kto będzie z tego korzystał i jakie właściwości ma mieć nasz wyrób. Jeśli chcemy robić czapki i grube swetry, wybierajmy grzejącą wełnę, natomiast do delikatnych, letnich wyrobów lepiej sprawdzi się przewiewny len. Zabawki najczęściej wyrabiane są z bawełny lub jej mieszanki z akrylem, a pokrowce i chodniki najlepiej zrobić ze sznurka bawełnianego.  

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Robienie na drutach to bardzo ciekawe hobby, dzięki któremu można się odstresować, ćwiczyć dłonie i na długo zachować sprawność, a także rozwijać kreatywność. Warto samemu się przekonać, jak wiele zalet ma taka forma spędzania wolnego czasu. Obawiasz się, że nauka robienia na drutach okaże się trudna? W takim razie najpierw zapoznaj się z zebranymi przez nas wskazówkami. Z pewnością okażą się pomocne.

 

Sposób trzymania drutów

Pierwszy krok w nauce robienia na drutach polega m.in. na sprawdzeniu, w jaki sposób należy je trzymać. Najbardziej popularna jest metoda europejska. Decydując się na nią, drut z nabranymi oczkami chwyta się w lewą dłoń, a drugi w prawą, tak aby przyrządy były do siebie zwrócone zaostrzonymi końcówkami. Ten trzymany w prawej ręce określa się mianem prawego, a w lewej ręce lewego. Trzeba o tym pamiętać, bo ułatwia to zapamiętanie, jak prawidłowo należy chwycić przyrządy. Prawy drut podtrzymuje się pierwszym i trzecim palcem (licząc od kciuka), drugi ma leżeć na nim, a pozostałe dwa mają podpierać jego dalszą część. Z kolei lewy drut podtrzymuje się pierwszym i trzecim palcem tuż za pierwszym oczkiem, a drugi ma być lekko zgięty, przechodzi nad nim włóczka od kłębka. Czwarty i piąty palec podtrzymują dalszą część przyrządu. Co ważne, podczas dziergania powinny poruszać się jedynie dłonie, łokcie mają być lekko ugięte oraz nieruchome. Pierwszy i trzeci palec lewej ręki ma powoli przesuwać do przodu kolejne, znajdujące się na drucie oczka przeznaczone do dalszego przerabiania. Te już przerobione przesuwane są do tyłu drugim palcem prawej ręki.

Wybór włóczki

Do robienia na drutach niezbędna jest włóczka, a jej wybór uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki projekt chcemy zrealizować. Cienkie włókna o luźnym skręcie (m.in. lniane i bawełniane) są bardzo wydajne, można z nich zrobić np. bieliznę, letnie sukienki i przewiewne bluzki. Włóczka wełniana, która jest grubsza, jest polecana na ciepłe swetry i okrycia wierzchnie. To, jak dużo jej potrzebujemy, zależy od tego, jak będziemy robić oczka. Jeśli mają być one luźne, wystarczy nam mniejszy motek. Jednak aby być przygotowanym na każdą okoliczność, zawsze warto kupić nieco więcej włóczki. Jej resztki można wykorzystać np. do zrobienia haftów, frędzli czy pomponów.

 

Rodzaje oczek

Każda osoba początkująca musi poznać podstawowe rodzaje oczek, bez tego robienie na drutach nie będzie możliwe. Pomocne okażą się w tym artykuły w tematycznych czasopismach, blogi, a także filmy instruktażowe, które z łatwością można znaleźć w Internecie. Konieczne jest nauczenie się robienia m.in. oczek prawych, lewych oraz przekręconych. Początkowo może to wydawać się bardzo skomplikowane, jednak wystarczy uzbroić się w cierpliwość i codziennie ćwiczyć, aby opanować podstawy. Z czasem nauczymy się też innych oczek, w tym branych podwójnie, potrójnie oraz zwiększających.

 

Najczęściej popełniane błędy i ich naprawianie

Nawet osobom z bardzo dużym doświadczeniem w dzierganiu zdarza się popełniać błędy. Na szczęście można je szybko naprawić i kontynuować robienie na drutach, aby uzyskać oczekiwane efekty. Kiedy okaże się, że robótka ma różną szerokość w poszczególnych miejscach (na co często narzekają początkujące osoby), możemy spróbować zszyć ją z innym elementem, a nadmiar włóczki ukryć w szwach. Ciekawe jest to, że nie zawsze trzeba pruć projekt, żeby naprawić błąd. W niektórych sytuacjach można pozbyć się problemu w inny sposób. Przykładem jest powstanie za dużego oczka. Wówczas należy rozłożyć nadmiar włóczki wzdłuż rzędu, chwycić najpierw jedną połowę oczka, pociągnąć i przytrzymać ją, a następnie zrobić to samo z drugą połową. Powtarzając te czynności, trzeba przesuwać się wzdłuż całego rzędu aż do jego końca. Za każdym razem do ciągnięcia włóczki będziemy używać mniejszej siły. Gdy zauważymy, że oczka wychodzą bardzo krzywe, prawdopodobnie źle prowadzimy włóczkę z kłębka (czasem mocniej, a czasem lżej). Trzeba więc zwracać na to większą uwagę. Przyczyną krzywych oczek nierzadko są też niewyprostowane włókna po rozpruciu innej robótki, ewentualnie używanie bardzo grubych drutów.

Co można zrobić na drutach?

Za pomocą drutów i włóczki można zrobić wiele różnych ubrań, dodatków czy elementów dekoracyjnych. Bardzo często jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, zwłaszcza w przypadku bardzo doświadczonych osób. Na drutach można zrobić efektownie wyglądające serwetki, obrusy, czapki i opaski na głowę, szaliki, ciepłe swetry, rękawiczki, a nawet koce. Są osoby, które zwykłą włóczkę potrafią zmienić też w oryginalne zabawki, ubranka dla lalek czy torebki. Robienie na drutach to umiejętność, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Gotowe robótki mogą ozdobić nasz dom, podkreślić stylizację, a ponadto sprawdzają się jako prezent dla bliskiej osoby.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Uważa się, że szydełkowanie to hobby głównie dla cierpliwych osób. Jest w tym dużo prawdy, gdyż zrobienie szalika, serwetki czy obrusu za pomocą włóczki i szydełek zajmuje dużo czasu. Początkowo może to wydawać się trudne, jednak codzienne ćwiczenia sprawią, że szybko opanujesz podstawy szydełkowania. Jak zacząć, żeby się nie zniechęcić? Oto kilka przydatnych porad.

 

Dobór szydełek

Do szydełkowania konieczne są szydełka, ale trzeba je odpowiednio dobrać. Takie przyrządy nie są bardzo drogie, ale doświadczone osoby radzą, aby unikać tych najtańszych. Wynika to m.in. z tego, że na ich powierzchni często znajdują się zadziory, które szarpią i zaciągają włóczkę. Mówi się, że dobre szydełko jest w całości wykonane z metalu, drewna, ewentualnie wytrzymałego akrylu. Warto wziąć do ręki kilka modeli o różnej długości, aby przekonać się, który najlepiej leży w dłoni. To bardzo ważne, żeby kupić właściwe szydełka, bo to od nich w dużej mierze zależy, czy spodoba nam się szydełkowanie.

 

Wybór włóczek

Do nauki szydełkowania potrzebne są nam także włóczki. Znajdziemy je w niektórych supermarketach, a także pasmanteriach (również internetowych). Nie powinniśmy wybierać bardzo grubych i cienkich włóczek, bo opanowanie podstawowych zasad posługiwania się szydełkami nie będzie proste. Do nauki dobrze nadają się motki o długości ok. 200 – 300 m i wadze 100 g. Co ciekawe, istotną rolę odgrywa też ich kolorystyka. Osobom niedoświadczonym nie są polecane ciemne barwy, ponieważ oczka są znacznie mniej widoczne.

Włóczka powinna być wykonana z odpowiednich włókien. Wybierając ją, warto wiedzieć, co z niej powstanie, to znacząco ułatwi podjęcie decyzji. Dla przykładu: do zrobienia szalika nie nadają się motki z dużą ilością wełny w składzie, bo będzie ona podrażniała skórę, a z czasem zacznie się też filcować. W takim przypadku lepiej sprawdza się włóczka bawełniana, wiskozowa lub jedwabna. Dobrym wyborem są też motki z dużą zawartością mikrofibry.

Opanowanie podstaw

Żeby stworzyć z włóczki efektownie wyglądające dodatki do stroju, elementy dekoracyjne czy nawet zabawki, konieczne jest opanowanie podstaw. Każda początkująca osoba musi nauczyć się kilku ściegów. Są to:

pikotki,

oczko łańcuszka,

słupki,

półsłupki,

pęczki,

słupki podwójne,

słupki potrójne.

Jak nauczyć się szydełkować? Dobrym pomysłem jest oglądanie tutoriali, które znajdziemy w Internecie. Możemy również kupić tematyczne czasopisma lub poszukać w najbliższej okolicy osób mających takie samo hobby. Samo przeglądanie zdjęć, jak krok po kroku powstają projekty na szydełku, zazwyczaj nie wystarcza, bo to nie daje nam informacji o tym, w jaki sposób należy poruszać dłonią. Warto też spisać notatki, co robić w przypadku konkretnego ściegu. Nie musimy znać skomplikowanej terminologii, najważniejsze jest to, aby wiedzieć, jak odpowiednio posługiwać się szydełkiem.

 

Wybór pierwszego projektu

Kiedy już uda nam się opanować podstawy, możemy przejść do realizacji pierwszego szydełkowego projektu. Nie powinniśmy wybierać bardzo skomplikowanych wzorów, na początek dobrze sprawdzają się zabawki. Warto zwrócić uwagę na amigurumi, czyli japońską sztukę szydełkowania wypchanych maskotek, m.in. misiów, zajączków, małpek itp. Wykonanie takich zwierzątek nie jest bardzo trudne, pod warunkiem, że będziemy cierpliwi i precyzyjni. Jedną z największych zalet szydełkowania jest to, że popełniony błąd można szybko naprawić, wystarczy odpruć część włóczki. Z tego względu nie musimy się obawiać, że jedna pomyłka wpłynie negatywnie na wygląd gotowego projektu.

Cierpliwość i wytrwałość

Szydełkowanie to oryginalne hobby wymagające dużo cierpliwości. Realizując wybrany projekt, nie możemy się spieszyć, bo wtedy efekt na pewno nie będzie zadowalający. Początkowo zrobienie krótkiego szalika czy niewielkiej zabawki prawdopodobnie będzie zajmować bardzo dużo czasu, kilka lub nawet kilkanaście dni (zależnie od tego, ile godzin dziennie na to poświęcimy). Jednak później, kiedy już opanujemy w pełni posługiwanie się szydełkiem, wszystko stanie się łatwiejsze i podczas szydełkowania będziemy mogli swobodnie rozmawiać z domownikami czy oglądać telewizję. Tego typu hobby wymaga nie tylko dużo cierpliwości, ale i wytrwałości. Nie możemy zrażać się początkowymi niepowodzeniami, bo wtedy na pewno szybko się poddamy. Jeśli będziemy nieustannie ćwiczyć robienie ściegów, po pewnym czasie zauważymy, że wcale nie było to tak trudne, jak początkowo sądziliśmy. Może się też okazać, że szydełkowanie stało się dobrym sposobem na relaks po ciężkim dniu.

Szydełkowanie to hobby odpowiednie dla osób w każdym wieku. Nawet jeśli do tej pory unikaliśmy podobnych zajęć, być może spodoba nam się taka forma spędzania wolnego czasu. Dzięki szydełkowaniu można się odstresować, zapomnieć o problemach, ćwiczyć cierpliwość, a także kreatywność. Aby opanować podstawy i dalej rozwijać swoje umiejętności, trzeba odpowiednio zaplanować czas i zaangażować się, ale w ten sposób zdobędziemy nowy talent, którym możemy bez przeszkód chwalić się rodzinie i znajomym.

 

 

Ostatnio aktualizowane: 27.04.24

 

Planujesz otworzyć własną działalność związaną z szyciem? Chcesz wymienić lub dokupić maszynę do szycia? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco chociaż na jedno z tych pytań, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią artykułu. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, z którego dowiesz się, na co zwracać uwagę w trakcie zakupu. Co więcej, stworzyliśmy ranking pięciu produktów, które uzyskały najlepsze opinie. Na pierwszym miejscu znalazł się model Juki DNU-1541. Maszyna ta należy do stebnówek, dlatego najlepiej sprawdza się do szycia grubych materiałów, w tym skór. Urządzenie charakteryzuje się stosunkowo szybką pracą. Co więcej, bardzo łatwo się je obsługuje. Ważną kwestią jest wykorzystanie do jego produkcji energooszczędnego silnika, dzięki któremu rachunki za prąd nie będą wysokie. Produkt ten ma duży obszar pracy, co daje komfort użytkowania. Jeżeli model ten Ci nie odpowiada, to zachęcamy do lektury całości przygotowanego przez nas rankingu. Na drugiej pozycji znalazł się Brother INNOV-IS V3. Hafciarka ta umożliwia stworzenie pięknych wzorów na materiale. Dzięki temu tworzone przez Ciebie ubrania będą oryginalne.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jest to maszyna do szycia, którą bez problemu zszyjemy nawet bardzo grube materiały. Produkt jest bardzo dobrze wykonany, dzięki czemu będzie działał bezawaryjnie przez długi czas.

Wady

Niektórzy użytkownicy uważają, że obsługa maszyny do szycia jest stosunkowo trudna. Nie polecamy modelu początkującym. Nauczenie się oznaczeń wszystkich przycisków może zająć trochę czasu, więc musimy uzbroić się w cierpliwość.

Podsumowanie

Energooszczędny silnik maszyny sprawia, że nawet bardzo częsta eksploatacja nie spowoduje podwyższenia rachunków za prąd. Jest to maszyna do zszywania każdego rodzaju materiału. Wszystkie elementy produktu są wykonane z wysoko gatunkowych materiałów.

Drugi wybór

Zalety

Prezentowanym produktem bardzo łatwo się steruje. Ma on specjalny ekran, na którym widać wszystkie ustawienia, którymi możemy zarządzać. Automatyczny nawlekacz nici pozwoli nam zaoszczędzić trochę czasu.

Wady

Użytkownicy przyznają, że jest to stosunkowo głośna maszyna. W trakcie pracy niemożliwa jest rozmowa lub oglądanie telewizji.

Podsumowanie

Jest to nowoczesna maszyna do szycia, która ma bardzo łatwy system obsługi. Sprzęt możemy łatwo podłączyć do komputera używając dwóch portów USB. Urządzenie ma bardzo dużo funkcji, które znacznie usprawniają cały proces szycia.

Rozważ też

Zalety

Opisywana maszyna pracuje bardzo cicho. Dlatego podczas używania urządzenia możemy np. rozmawiać przez telefon lub słuchać radia. Użyteczne funkcje, jak obcinanie nici oraz podnoszenie stopki znacznie ułatwiają pracę.

Wady

Niektóre elementy maszyny nie zostały wykonane z wysoko gatunkowych materiałów. Dlatego przy częstej eksploatacji urządzenia możemy spodziewać się, że niektóre elementy trzeba będzie wymienić.

Podsumowanie

Ta maszyna do szycia jest energooszczędna. Nadaje się ona do użytku domowego, jak i w zakładzie krawieckim. Jest to maszyna, która nie generuje dużego hałasu, dzięki czemu użytkowanie jej jest komfortowe.

 

 

Najlepsze przemysłowe maszyny do szycia w 2024 roku

 

Skoro już wiesz, jakie cechy powinna mieć maszyna do szycia, chcemy zaprezentować Ci kilka ciekawych modeli. Możliwe, że wśród nich znajdziesz sprzęt dla siebie. Poniższy ranking przemysłowych maszyn do szycia stworzyliśmy w oparciu o oceny użytkowników.

 

Nasze zalecenia

 

Juki DNU-1541

 

Wiele osób ceni sobie maszynę do szycia Juki DNU-1541. Zasługuje ona na szczególną uwagę ze względu na łatwość jej użytkowania. Model ten zaliczany jest do stebnówek, które wyposażone są w potrójny transport ząbkowo-igłowy. Posiada kroczącą stopkę, którą można podnosić na wysokość 15 mm.

Produkt jest zaliczany do 1-igłowych. W sprzęcie można wykorzystywać nici o grubości między 60/3 a 15/3. Maszyna przeznaczona jest do szycia ciężkich materiałów, takich jak skóra. Umożliwia ona zrobienie maksymalnie 2500 ściegów w ciągu minuty. Ich długość wynosi 9 mm.

Odległość między igłą a korpusem wynosi 26,4 cm. To zapewnia duży obszar, na którym można szyć. Sprzęt wyposażony jest w chwytacz, który automatycznie się smaruje. Produkt ma energooszczędny silnik. Konsumenci doceniają ten model za łatwość użytkowania i atrakcyjnie wyglądające nawet na grubych materiałach ściegi. Uważają też, że jest to bardzo wydajny sprzęt, idealnie spełniający potrzeby większych zakładów krawieckich.

Juki DNU 1541 to przemysłowa maszyna do szycia przeznaczona do grubych materiałów. Maksymalna prędkość modelu to 2500 ściegów na minutę. Odległość między igłą a korpusem jest równa 26,4 cm.

 

Zalety

Silnik: Sprzęt został wyposażony w wydajny silnik. Nie nagrzewa się on zbyt szybko, co gwarantuje bezawaryjną pracę. Dodatkowo silnik jest energooszczędny. W efekcie możesz być pewny, że rachunki za prąd nie będą zbyt wysokie.

Stopka: Uwagę konsumentów zwróciła solidnie wykonana i funkcjonalna stopka. Można ją podnieść na wysokość do 16 mm, co zwiększa możliwości zastosowania sprzętu.

Mechanizm zabezpieczający chwytacz: Urządzenie ma specjalny mechanizm zabezpieczający chwytacz. Jeśli nić lub tkanina zostaną wplątane w chwytacz, nie musimy się obawiać o ich uszkodzenie.

Bez marszczeń: Z uwagi na to, że ząbki transportowe poruszają się po linii w kształcie prostokąta, ograniczone zostały marszczenia ściegu. W efekcie materiał ładniej się prezentuje, a praca jest łatwiejsza.

Blat: Produkt sprzedawany jest w zestawie z dużym blatem. Jest on wykonany z dobrej jakości materiałów. Blat wsparto na solidnych, metalowych nóżkach. Mają one antypoślizgowe stopki, dzięki czemu model nie przesuwa się w trakcie pracy, a co więcej, nie musimy się obawiać o porysowanie podłogi.

 

Wady

Obsługa: Niektórzy twierdzą, że na początku użytkowanie sprzętu jest nieco skomplikowane.

 

 

 

 

Brother INNOV-IS V3

 

Model Brother INNOV-IS V3 to wysokiej jakości hafciarka wykorzystywana przez profesjonalistów. Produkt umożliwia stworzenie pięknych wzorów na ubraniach. Wygodnym rozwiązaniem jest automatyczny nawlekacz nici, który pozwala oszczędzić czas w trakcie pracy.

Istnieje możliwość tworzenia własnych wzorów, które zostaną wykonane przez hafciarkę lub wykorzystać modele znajdujące się w bazie. Gotowych projektów jest 227. Dodatkowo użytkownik ma do wyboru 17 czcionek do robienia napisów. Prędkość wykonania haftu wynosi 1050 ściegów na minutę.

Pole haftu w tym modelu to 30 cm x 18 cm. Produkt wyposażony jest w ekran dotykowy, przy pomocy którego steruje się urządzeniem i wybiera wzory. Na nim znajduje się także informacja, ile czasu będzie trwała praca przy danym projekcie. Do zestawu dołączone są nici, igły, płyta z wzorami haftów oraz stojak na nici. Użytkownicy doceniają ten model za wysoką jakość i solidność wykonania.

Hafciarka Brother INNOV-IS V3 ma wbudowane 227 wzorów haftów. Prędkość pracy urządzenia to 1050 wkłuć na minutę. Maksymalne pole haftu wynosi: 30 cm x 18 cm.

 

Zalety

Ekran dotykowy i program do edycji: Na obudowie modelu znajduje się 7-calowy ekran dotykowy. Jest on na tyle duży, że każdy może swobodnie sterować pracą maszyny do szycia. Wiele osób docenia to, że z poziomu ekranu możemy korzystać z programu do edycji wzorów haftów.

Oświetlenie: Miejsce pracy oświetla mocna lampa LED. Dzięki niej użytkownik ma zapewniony odpowiedni komfort pracy. Dobre oświetlenie sprawia, że oczy nie męczą się zbyt szybko, jak również zwiększa precyzję.

Blokada panelu dotykowego: Przydatnym rozwiązaniem jest blokada panelu dotykowego. Nie musimy się więc martwić, że jeśli przez przypadek dotkniemy ekranu, zmienimy ustawienia sprzętu.

Pokrowiec i torba na akcesoria: W opakowaniu znajduje się pokrowiec na hafciarkę. Jest on przydatny podczas przechowywania i przenoszenia produktu. Dodatkowo w zestawie otrzymujemy torbę na akcesoria.

 

Wady

Pielęgnacja: Choć w zestawie otrzymujemy szczoteczkę do czyszczenia, systematyczna pielęgnacja modelu może okazać się trudna i czasochłonna.

 

 

 

 

Juki DDL-8700

Juki DDL-8700 to model, który zaliczany jest do stebnówek. Ta dobra i tania przemysłowa maszyna do szycia wyposażona jest w 1 igłę. Sprzęt wykorzystywany jest zarówno w pracowniach przemysłowych, jak i przez indywidualnych właścicieli.

Produkt ten pozwala na stworzenie 5000 ściegów w ciągu 1 minuty. Ich długość jest równa 5 mm. Model przeznaczony jest do szycia cienkich i średnich tkanin. Sprzęt ma wiele automatycznych funkcji. Wśród nich znajdują się takie, jak: podnoszenie stopki, pozycjonowanie igły, podcinanie nici, a także programowanie rygla zarówno początkowego, jak i końcowego. Takie ułatwienia pozwalają skrócić czas pracy.

Urządzenie działa dzięki energooszczędnemu silnikowi Servo, więc nie generuje dużych rachunków za prąd. W zestawie znajduje się blat, silnik, głowica oraz podstawa maszyny. Użytkownicy twierdzą, że model ten jest bardzo dobrej jakości. Ponadto uważają oni, że charakteryzuje się bardzo cichą pracą.

Juki DDL 8700 to dobra przemysłowa maszyna do szycia do 2000 zł. Maksymalna prędkość modelu to 5000 ściegów na minutę. Stopkę można podnieść na wysokość do 13 mm.

 

Zalety

Silnik: Urządzenie ma energooszczędny silnik SERVO. Jak wskazuje producent, silnik ten pozwala zaoszczędzić nawet do 70% energii w porównaniu do modeli z silnikiem sprzęgłowym. Internauci zapewniają, że model nie generuje dużego hałasu.

Stół: Prezentowana, przemysłowa maszyna do szycia jest sprzedawana w zestawie z solidnie wykonanym, odpowiednio dużym stołem. W efekcie nie musimy się zastanawiać, gdzie postawimy maszynę. Stół ma praktyczną szufladkę, w której możemy przechowywać potrzebne akcesoria.

Łatwa obsługa: Zadowoleni z zakupu konsumenci twierdzą, że obsługa urządzenia nie jest trudna. Dla przykładu – aby zmienić kierunek obrotu szycia, wystarczy nacisnąć jeden przyciski.

 

Wady

Pokrowiec: Zdaniem nielicznych osób dołączony do zestawu, foliowy pokrowiec na maszynę nie jest najlepszej jakości.

 

 

 

 

Jack JK-805D

 

Model Jack JK-805D zaliczany jest do overlocków 5-nitkowych. Produkt ten cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Przeznaczony jest on do pracy na materiałach cienkich i średnich. Urządzenie wykorzystywane jest zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych krawców.

Sprzęt ten może pracować z prędkością 6000 ściegów na minutę. Maszyna wyposażona jest w silnik Servo, który charakteryzuje się niskim poziomem poboru energii elektrycznej, a także cichą pracą. Ważną kwestią jest brak wibracji w trakcie szycia, co zwiększa komfort użytkowania.

Długość ściegu w tym urządzeniu wynosi 4 mm, a obrzut sięga 5 mm. Miejsce pracy jest oświetlone żarówką LED. W zestawie znajduje się podstawa, blat oraz głowica. Opinie o przemysłowych maszynach do szycia producenta Jack są bardzo pozytywne. Również o tym modelu konsumenci wypowiadają się przychylnie. Użytkownicy doceniają ten model za możliwość sprawnego i szybkiego szycia, a także dużą bezawaryjność.

Jack JK-805D to 5-nitkowy overlock. Prędkość szycia jest równa 5500 ściegów na minutę. Stopkę można podnieść na wysokość 5,5 mm. Rozstaw między igłami wynosi 3 mm.

 

Zalety

Efektywność: Model ma wydajny silnik. Jest on energooszczędny, co stanowi niewątpliwą zaletę. Odpowiedni system wentylacji sprawia, że silnik nie nagrzewa się zbyt szybko. Stanowi to dobre zabezpieczenie przed awarią.

Cicha praca: Urządzenie cicho pracuje, dlatego jego użytkowanie nie jest męczące.

Antypoślizgowa podstawa: Z racji tego, że na podstawie znajdują się antypoślizgowe nakładki maszyna do szycia nie przesuwa się po blacie. Wpływa to nie tylko na komfort, ale także bezpieczeństwo pracy.

 

Wady

Oświetlenie: Nieliczna grupa konsumentów uważa, że moc lampki oświetlającej pole pracy mogłaby być nieco większa.

Obsługa: Jest to profesjonalne urządzenie, dlatego jego użytkowanie może sprawiać problemy niedoświadczonym osobom.

 

 

 

 

Husqvarna Coverlock S21

 

Modelem, który cieszy się dużą popularnością w pracowniach, jest Husqvarna Coverlock S21. Produkt ten daje możliwość wykorzystywania dużej ilości ściegów, takich jak: supełkowy, profesjonalny 4-nitkowy, drabinkowy trzyigłowy, dwuigłowy drabinkowy o szerokości 6 mm, łańcuszkowy oraz rolujący.

Produkt ten charakteryzuje się łatwą obsługą. Przejścia między ściegami nie wymagają zmiany stopki ani płytki ściegowej. Z tego względu z urządzenia mogą korzystać osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szyciem. Model ten sprawdza się w profesjonalnym użyciu. Ponadto maszyna nie naciąga, ani nie rozciąga materiału. Można nią szyć zarówno grube, jak i cienkie tkaniny.

Nawlekanie nitek w tym modelu jest bardzo proste, a sposób ich montażu jest prosty, gdyż oznaczono go różnymi kolorami. Sprzęt umożliwia szybką pracę. Z jego pomocą można wykonywać około 1100 ściegów w ciągu minuty. Użytkownicy doceniają ten model za dużą wytrzymałość i wysoką jakość wykonania.

Husqvarna Coverlock S21 to 4-nitkowy overlock. Maksymalna prędkość pracy jest równa 1100 ściegów na minutę. Model ma 21 ściegów.

 

Zalety

Dopasowanie: Użytkownik może regulować długość ściegów, szerokość cięcia materiału, a także pozycję stopki. To pozwala lepiej dostosować produkt do naszych potrzeb. W efekcie model okazuje się odpowiedni do różnego rodzaju tkanin.

Użytkowanie: Sprzęt jest łatwy w użytkowaniu m.in. dlatego, że automatycznie ustawia naprężenie nitek odpowiednio do wybranego ściegu. Nie musimy więc robić tego samodzielnie.

 

Wady

Pojemnik na ścinki: Z uwagi na to, że pojemnik na ścinki nie jest zbyt duży może okazać się mało praktyczny.

Stolik: Dołączony do zestawu, niewielki stolik jest zrobiony z materiału podatnego na zarysowania.

 

 

 

 

Jaką przemysłową maszynę do szycia kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Jeżeli zastanawiasz się, jaką przemysłową maszynę do szycia wybrać i czym się kierować podczas zakupu sprzętu, ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Podjęcie decyzji w sprawie zakupu takiego produktu może się okazać dość trudne, jeżeli nie wiemy, czym się kierować, a musisz wiedzieć, że sama marka czy jakość wykonania to nie jedyne wyznaczniki. Dlatego przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące maszyn do szycia, które z pewnością ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Rodzaje – jaką maszynę przemysłową do szycia wybrać?

Wybierając maszynę do życia, musisz odpowiedź sobie na pytanie: co zamierzasz szyć? Od tego zależy, jaki sprzęt okaże się dla Ciebie najlepszy. Na rynku znajdziesz wiele modeli, które różnią się od siebie sposobem pracy oraz możliwością wykonania ściegu. Wśród nich znajdziesz produkty, takie jak:

Maszyny komputerowe – nowoczesny sprzęt, który z pewnością ułatwi pracę. Posiada on całą gamę programów oraz ścięgien do wyboru, dzięki nim możesz uszyć niemalże wszystko. Obsługa modelu jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku maszyn mechanicznych, jednak gwarantują one dużo większą precyzję. Produkt sam ustawia naprężenie nici oraz długość ściegu.

Maszyny mechaniczne – tradycyjne modele, które zapewne zna każdy z nas. Sprzęt ma bardzo prostą obsługę, lecz wymaga wykonania dodatkowych czynności, jak np. naprężanie nici czy ustawianie ściegu. To daje nam całkowitą kontrolę nad obrabianym materiałem, co dla jednych jest zaletą, a dla innych może się okazać utrudnieniem. Jest to sprzęt zdecydowanie tańszy od modelu komputerowego, ale wymaga doświadczenia w obsłudze.

To nie jedyny podział, o jakim chcemy wspomnieć w tym artykule. W ofercie różnych marek znajdziesz uniwersalne maszyny do szycia, ale również takie, które służą do haftowania.

 

Chwytacz – jaka przemysłowa maszyna do szycia jest najlepsza?

Koniecznie zwróć uwagę na rodzaj chwytacza, w jaki została wyposażona dana maszyna do szycia. Odpowiada on za podawanie nici z dolnego bębenka urządzenia. Do wyboru mamy dwa warianty: wahadłowe oraz rotacyjne. Te pierwsze występują przede wszystkim w starszych modelach. W tym sprzęcie bębenek zakładany jest od dołu maszyny. W przypadku chwytacza rotacyjnego obecnego w maszynach nowszej generacji, bębenki z nicią zakładane są od góry, co zdecydowanie ułatwia ich zmianę.

 

Rodzaje ściegów

Ważnym kryterium przy wyborze maszyny do szycia są ściegi. Choć do wyboru mamy około kilkadziesiąt różnych wariantów. Zarówno do domu, jak i do firmy warto wybrać model, który posiada te najbardziej uniwersalne, a do nich zaliczamy:

Klasyczne – proste, występują w dwóch wariantach: prostym lub zygzaku. Jest to bardzo uniwersalny splot, który przyda się w przypadku większości materiałów.

Elastyczne – doskonale sprawdzą się do szycia elastycznych dzianin. Ściegiem można wykonać przede wszystkim zygzak. Wykorzystuje się go do obszycia rękawów T-shirtów.

Literki – dostępne są jedynie na maszynach komputerowych, ze względu na trudność ich wykonania. Sprzęt precyzyjnie wykona litery alfabetu. Przed zakupem upewnij się, że wybrany przez Ciebie model posiada znaki polskie.

Ozdobne – jest to ciekawe rozwiązanie do wykonania patchworków. Choć nie jest to ścieg niezbędny, sprawdzi się on w wielu sytuacjach, w szczególności do wykonywania detali, jak np. haftów maszynowych.

W przypadku urządzeń przemysłowych nie zawsze należy kierować się zasadą – im więcej tym lepiej, należy bowiem pamiętać, że każda firma ma inne potrzeby. Zakup urządzenia trzeba więc dokładnie przeanalizować.

Jeśli prowadzisz niewielki zakład krawiecki, ale wykonujesz szeroki zakres usługi, od poprawiania ubrań, przez szycie firan, jak również różnych elementów garderoby, wybierz maszynę do szycia, która posiada ogromny wybór ściegów i opcji szycia, dzięki temu bez problemu wykonasz wszelkie prace krawieckie.

Natomiast w przypadku dużych przedsiębiorstw niezbędna jest analiza zapotrzebowania. W przypadku ubrań nie zawsze wykorzystuje się skomplikowane ściegi, ale są takie projekty, które tego wymagają. Dlatego przed zakupem – koniecznie zweryfikuj, co jest Ci potrzebne. Wielu specjalistów uważa, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup kilku urządzeń o zawężonym zakresie pracy, niż jednego, który robi wszystko, bo z czasem takie sprzęty niestety zaczynają się psuć.

 

Ustawienia

Wybieranie ściegów może się odbywać w dwojaki sposób, w zależności od rodzaju maszyny do szycia. W przypadku modeli mechanicznych występuje najczęściej samo pokrętło, nad którym widnieje ilustracja przedstawiająca wygląd poszczególnych ściegów, oznaczonych dodatkowo za pomocą numeracji. Dzięki temu po przekręceniu pokrętła możemy wybrać ich dowolny rodzaj. W przypadku maszyn komputerowych, ściegi wybiera się za pomocą specjalnych przycisków. Coraz częściej w przypadku modeli przemysłowych, producenci oferują system komputerowy, który usprawnia pracę.

 

Regulacja

Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest również regulacja szerokości oraz długości ściegu. Najlepsza przemysłowa maszyna do szycia to sprzęt, który posiada kilkustopniową skalę, która pozwala na zastosowanie dokładnych ustawień. W zależności od modelu, najszerszy ścieg może mierzyć od 5 mm do nawet 9 mm.

 

Stolik

W przypadku maszyn przemysłowych ważnym elementem jest sam stolik. Istotne również jest to, by posiadał on regulację wysokości, dzięki czemu będzie można dostosować jego powierzchnię do wymagań użytkowników. Ponadto, dobry model zaopatrzony jest w rozkładany blat, dzięki któremu można powiększyć swoje miejsce pracy w przypadku dużej ilości obrabianego materiału.

 

Szycie wstecz

Szycie wstecz ma zapobiec pruciu się tkaniny w przyszłości. W przypadku nowoczesnych urządzeń komputerowych, dostępna jest funkcja ryglowania, co oznacza zakończenie ściegu.

 

 

Ustawianie igły

Kończąc proces szycia, w urządzeniach komputerowych igła może się zatrzymać na dole lub u góry. W przypadku modeli mechanicznych, będzie się ona w tym miejscu, w którym znajdowała się podczas zatrzymania urządzenia.

 

Nawlekacz i ilość igieł

Nawlekacz to drobny element, którego zadaniem jest ułatwienie nam nawlekania nici na igłę. Warto zwrócić uwagę na jego jakość wykonania, gdyż będzie on często używany w trakcie szycia. Chcemy też zauważyć, że na rynku dostępne są zarówno modele jednoigłowe, jak i dwuigłowe. Który produkt jest lepszy? Nie ma na to dobrej odpowiedzi. Jeśli maszyna ma dwie igły, możemy wykonać różne ściegi podwójne, ale nie w każdej firmie krawieckiej taki dodatek jest niezbędny.

 

Przemysłowe maszyny do szycia w dobrych cenach

Cena produktu jest dość wysoka, ze względu na technologie użyte do jego produkcji. W zależności od modelu, koszt zakupu może się jednak różnić. Najtańszym produktem jest ten mechaniczny, którego koszt zakupu wynosi ok. 8000 złotych. Maszyny komputerowe to o wiele większy wydatek, sięgający często kilkunastu tysięcy złotych.