Ranking 14 najlepszych włóczek w 2024
Włóczka – Poradnik zakupowy, ranking i test
Jedną z częściej polecanych włóczek jest Bella Alize 100% Bawełna. Jest ona długa (180 m długości) i została nałożona na dobrej jakości motek. Sama włóczka jest również dobrej jakości, została w 100% wykonana z bawełny. W rezultacie jest miła w dotyku. Można więc ją wykorzystać do szycia ubranek dla dzieci oraz koców. Włóczka nie ma tendencji do plątania się, używanie jej jest więc łatwe dla początkujących. Jeśli ten produkt z pewnego powodu Ci nie odpowiada, możesz spróbować Himalaya Dolphin Baby 80301. Ta włóczka jest trochę krótsza, jej długość wynosi 120 m. Jest ona bardzo gruba, lecz jednocześnie lekka oraz miękka i miła w dotyku.
14 najlepszych włóczek. Opinie w 2024 roku
Poniższy ranking włóczek przedstawia jedne z popularniejszych produktów tego typu. Dzięki przygotowanym przez nas opisom możesz bez wychodzenia z domu zdecydować, która włóczka jest warta zakupu.
Tabela porównawcza
Włóczka bawełniana
1. Włóczka Bella Alize 100% Bawełna
Bella Alize 100% Bawełna to dobrej jakości włóczka bawełniana. Jest ona dostępna w wielu kolorach: można znaleźć barwy pastelowe, jak beże oraz brązy lub bardziej jaskrawe odcienie. Dzięki dużej ilości kolorów do wyboru można stworzyć naprawdę piękne ubranka, zabawki, koce lub wiele innych projektów.
Włóczka jest matowa oraz miękka, tym samym miła w dotyku. Na jednym motku znajduje się 50 g włóczki, jej długość wynosi 180 m. Tak duża ilość produktu pozwoli na stworzenie długiego szalika czy sporej ilości skarpet.
Do robótek można użyć szydełka (od 1 mm do 3 mm) oraz drutów (od 2 mm do 4 mm). Według osób korzystających z produktu nie plącze się on, a co najważniejsze, jest trwały.
Gruba włóczka
2. Himalaya Dolphin włóczka Baby 80301
Polecamy Himalaya Dolphin Baby 80301 – to często wybierana gruba włóczka, wykonana z poliestru. Zaletą produktu jest to, że jest gruby i jednocześnie odpowiednio miękki. Do tego jest on lekki, więc nawet duży koc nie okaże się ciężki po uszyciu.
Z włóczki można robić nie tylko ubranka dla dzieci oraz do dorosłych, ale również pledy, poszycia, zabawki oraz wiele innych rzeczy. Wykonanie z poliestru gwarantuje, że włóczka jest trwała, nie zniszczy się podczas intensywnego użytkowania, a ubrania długo wyglądają estetycznie.
Produkt jest dostępny w wielu kolorach. Użytkownikom podoba się to, że w zestawie są druty. Ubrania można tworzyć właśnie z pomocą drutów lub szydełek, w zależności od zdolności użytkownika. Z wielu recenzji wynika, że to odpowiednia, gruba włóczka na koc.
Włóczka Kotek
3. Włóczka Kotek Arelan 100% Akryl
Jedną z częściej wybieranych włóczek jest Kotek Arelan 100% Akryl, czyli produkt dostępny w wielu kolorach, więc można wybrać ten, który dokładnie pasuje do danego ubrania czy dodatku. Materiał jego wykonania jak ,wskazuje nazwa, to akryl.
Użytkownikom podoba się to, że włóczka Kotek lub uszyte z niej ubranie może być prane w pralce, w temperaturze nieprzekraczającej 40 st. C. Motek waży 100 g. Znajduje się na nim 300 m włóczki, więc można z niej uszyć wiele różnych rzeczy.
Do szycia można używać szydełka w rozmiarze 3,5 mm oraz drutu w rozmiarze od 3 mm do 3,5 mm. Według opinii konsumentów nie jest to zbyt skomplikowane, może być nawet relaksujące.
Włóczka spaghetti
4. Włóczka Nako Spaghetti Akryl Wełna
Test włóczek potwierdza, że solidnym produktem jest Nako Spaghetti Akryl Wełna, wykonany w 25% z wełny oraz w 75% z akrylu premium. Takie połączenie zapewnia miękkość oraz wytrzymałość.
Jest to włóczka typu spaghetti, to znaczy, że jest ona gruba i tym samym idealna do stworzenia pięknych szalików oraz czapek. Z jej pomocą można również uszyć koce. Produkt można prać w temp. 30 st. C, utrzymanie go w czystości nie jest więc trudne.
Długość włóczki wynosi 60 m. Jej waga to około 100 g. Szaliki i inne elementy garderoby można uszyć za pomocą drutów od 7 mm do 8 mm oraz szydełka o szerokości 6 mm. Dostępnych jest kilka kolorów włóczki, dlatego bez problemu znajdziesz ten, który Ci odpowiada
Włóczka akrylowa
5. Włóczka Schachenmayr Bravo Color
Jeśli szukasz nietypowego produktu, to z pewnością zainteresuje Cię dobra i tania włóczka Schachenmayr Bravo Color. Dlaczego jest wyjątkowa? Bo jest wielokolorowa, więc kupując jeden motek, dostajesz od razu kilka odcieni w komplecie.
Istnieje kilka wariantów kolorystycznych produktu, można wybrać najciekawszy. Kolorowa włóczka akrylowa pozwala stworzyć interesujące ubranko dla dzieci oraz inne, nietypowe rzeczy, np. serwetki. Do szycia najlepiej wybierać druty o szerokości od 3 mm do 4 mm.
Na jednym motku znajduje się 133 m włóczki. Jego waga wynosi 50 g, nie jest ciężki i nie zabiera też dużo miejsca. Konsumentom podoba się miękkość włóczki oraz trwałość włókien.
Włóczka Drops
6. Drops Baby Włóczka Merino 25
Drops Baby Merino 25 to włóczka, która jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Jej kształt jest uformowany w taki sposób, aby można było nią łatwo szyć. Jest ona półkolista, a do tego przędzona w specjalny sposób, który sprawia, że poszczególne oczka są wyraźnie widoczne.
Ta włóczka Drops jest w całości wykonana z wełny merynosa. Jest ona bardzo miękka i miła w dotyku, wykonane z niej ubrania nie podrażniają skóry. Z włóczki można uszyć ubranka dziecięce, a także dla dorosłych.
Konsumentom podoba się to, że wyroby z włóczki można prać w pralce. Włókna są elastyczne, więc ubrania są wygodne, a na skutek częstego noszenia nie rozciągają się.
Włóczka Alize
7. Diva Alize 100% Włóczka Mikrofibra Akryl
Osobom planującym samodzielnie szyć typowe, kobiece ubrania typu sweterki z dużymi dziurkami, różnego rodzaju tuniki czy szale polecamy Diva Alize 100% Mikrofibra Akryl. Opinie o włóczkach tej marki są bardzo pozytywne, a poza tym można je znaleźć w wielu kolorach.
Włóczka Alize jest wykonana z mikrofibry, dzięki czemu jest ona bardzo miękka, a dodatkowo nie mechaci się z czasem. Uszyte z niej rzeczy ładnie się prezentują się i delikatnie odbijają światło.
Na motku znajduje się 350 m włóczki. Można nią szyć zarówno szydełkami, jak i drutami, co jest dla wielu konsumentów bardzo wygodne i często wspominają o tym w swoich recenzjach.
Włóczka Himalaya
8. Włóczka Himalaya Everyday 70030
Himalaya Everyday to idealna włóczka do tego, aby szyć z niej ubrania dla dzieci oraz osób z bardzo wrażliwą skórą. Jest ona miękka i miła w dotyku, nie drapie tak, jak typowa wełna. Konsumenci doceniają to, że jest ona dostępna w wielu kolorach.
Włóczka Himalaya Everyday jest wykonana z akrylu, mocnego materiału, który nie ulega zniszczeniu podczas intensywnego korzystania, nawet w czasie prania. Specjalna technologia wykonania zabezpiecza produkt przed mechaceniem.
Z włóczki najlepiej szyć ubrania na drutach o szerokości 5 mm. Waga produktu wynosi 100 g. Jego długość to 250 m, więc z pewnością starczy na długo. Warto dodać, że z czasem kolory nie blakną, co doceniają konsumenci.
Włóczka Nako
9. Włóczki Nako zestaw 10 szt Rekor
Nako zestaw 10 szt Rekor to dobra włóczka, która nadaje się do nauki szydełkowania lub robienia na drutach, przygotowywania pomponów i innych drobiazgów. Jest to właściwie zestaw 10 motków, a każdy z nich ma inny kolor.
Komplet jest utrzymany w pastelowych barwach. Każdy motek jest wykonany z akrylu, który jest bardzo mocnym materiałem, dzieci nie będą mogły go łatwo rozerwać. Z włóczki można szyć, używając w tym celu szydełek o szerokości 2,5 mm oraz drutów 2,5 mm i 3 mm.
Na jednym motku znajduje się około 36 m włóczki, wystarczy to na zrobienie kolorowych drobiazgów, np. ubrań dla lalek. Pojedyncza włóczka Nako waży około 10 g. Zdaniem kupujących to zestaw, który jest godny uwagi.
Miękka włóczka
10. Włóczka DMC Savage Miękka Włochata
Warto zakupić DMC Savage Miękka Włochata ze względu na to, że jej włókna są bardzo przyjemne w dotyku. W efekcie można z niej przygotować ubranka dla dzieci, poszewki na poduszki, czapeczki oraz kocyki.
Ta miękka włóczka wygląda na potarganą, ponieważ ma długi włos. W rzeczywistości jednak po skorzystaniu z szydełek lub z drutów, zostaje wygładzona. Włóczka nie ma jednego koloru, dominują w niej brąz, szarość oraz czerwień, co wygląda bardzo ciekawie.
Włóczka składa się z dwóch materiałów – z poliestru oraz z poliamidu, jest ona miękka, a poza tym jest solidna, dlatego ubranka z niej uszyte są bardzo trwałe. Potwierdzają to osoby, które ją kupiły.
Włóczka ombre
11. Włóczka Puffy Fine Ombre 7279
Puffy Fine Ombre to włóczka, która jest polecana przez konsumentów z wielu względów. Jednym z nich jest to, że produkt ma nietypowy kolor, w rezultacie można z niego przygotować bardzo ciekawe rzeczy. Ubrania uszyte z tej włóczki wyglądają wyjątkowo.
Włóczka ombre ma różne odcienie różu, jeden przechodzi w drugi bardzo płynnie, co daje ciekawy efekt. Włóczka jest delikatna i miła w dotyku, więc wykonane z niej ubrania będą dokładnie takie same.
Produkt jest w całości wykonany z mikropoliestru, który jest bardzo mocnym materiałem. Długość włóczki wynosi 73 m, a jej waga to 500 g.
Włóczka bambusowa
12. YarnArt Bamboo włóczka 50g Bambus
YarnArt Bamboo to włóczka, z której większość konsumentów jest zadowolona. Jest ona najczęściej polecana do szycia ubranek dla dzieci, ponieważ jest bardzo miękka i nie podrażnia delikatnej skóry.
Ta włóczka bambusowa jest dostępna w 15 kolorach, można wybrać taki, który najbardziej odpowiada własnym preferencjom. Bambus, z którego wykonany został produkt, jest mocny oraz łatwo się nim szyje. Jest to dobra opcja dla osób początkujących.
Motek ma długość 200 m, można z niego zrobić całkiem sporo ubranek. Włóczka waży około 50 g. Włókna zostały ułożone tak, aby posługiwanie się nią było jak najłatwiejsze dla osób bez doświadczenia.
Włóczka Dora
13. Włóczka Dora Madame Tricote 100% akryl
Dora Madame Tricote 100% akryl została ułożona w taki sposób, aby można było z niej łatwo korzystać. Włókna są rozmieszczone warstwa na warstwie i są widoczne dla szydełkującej osoby. Pozwala to zachować porządek i zmniejsza ryzyko splątania.
Włóczka Dora jest dostępna w wielu kolorach, można wybrać kilka lub jeden, który wydaje się najładniejszy. Konsumentom podoba się to, że odcienie włókien nie blakną z czasem, nawet na skutek prania wykonanych z nich ubranek.
Produkt jest wykonany z akrylu, czyli mocnego, a jednocześnie bardzo miękkiego materiału. Na jednym motku znajduje się 250 m włóczki, można z niej wykonać wiele ciekawych projektów.
Włóczka cieniowana
14. Włóczka Nako Ombre Akryl Wełna
Dla osób lubiących nietypowe rozwiązania mamy coś ciekawego, a jest to Nako Ombre Akryl Wełna. Prezentowana włóczka ma ciekawy kolor, który sprawia, że uszyte z niej ubrania wyglądają bardzo oryginalnie.
Jest to włóczka cieniowana, która jest dostępna w kilku wersjach kolorystycznych. Jest ona miękka i miła w dotyku, szaliki oraz poszewki na poduszki nie będą podrażniać nawet delikatnej skóry. Ubrania z włóczki można szyć za pomocą zarówno szydełek, jak i drutów.
Produkt jest w większości wykonany z akrylu, ma w składzie również domieszkę wełny (25%). Motek waży nie więcej niż 100 g, na jednym znajduje się 190 m włóczki. Według kupujących jest on bardzo wydajny.
Przewodnik zakupowy – Jakie włóczki kupić?
Zaczynasz swoją przygodę z szydełkowaniem? Jeśli tak, to pewnie zastanawiasz się, czym powinieneś się kierować podczas pierwszych zakupów produktów, które są Ci najbardziej potrzebne do tej czynności. Ich podstawę powinny stanowić włóczki. Nasuwa się pytanie, jaką włóczkę wybrać do wykonania danego projektu oraz ile jej potrzebujemy. Odpowiedź na nie znajdziesz w tym poradniku.
Rodzaje
Zapewne zastanawiasz się, jaka jest najlepsza włóczka? Otóż na rynku możemy spotkać wiele jej rodzajów. Najpopularniejsze są włóczki:
Naturalne – pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.
Pochodzenia zwierzęcego
Wełna – przeznaczona jest głównie do wyrobów na porę zimową (swetry, szale, czapki). Produkty te są zwykle bardzo ciepłe. Często uważa się, że produkty wełniane są nieprzyjemne i gryzą. Nie można tego jednak powiedzieć o każdym rodzaju tego włókna. Włóczka wełniana pozyskiwana jest z sierści zwierząt, dlatego też możemy wyróżnić kilka jej rodzajów:
Wełna owcza:
* Szetlandzka – cechuje się dużą gęstością. Jest ona miękka w dotyku. Pozyskuje się ją z owiec, które żyją na wyspach szetlandzkich.
* Wełna merynosów – jest bardzo delikatnym, puszystym, miłym w dotyku włóknem. Pozyskiwana jest z owiec żyjących w Australii oraz Nowej Zelandii.
Wełna kozia:
* Moher – jest bardzo lekki, delikatny i puszysty. Najczęściej wykorzystywany jest przy tworzeniu szali oraz chust. Pozyskiwany jest z sierści kozy angorskiej.
* Kaszmir – jest jednym z najdroższych włókien. Kojarzona jest ona często z ekskluzywnością, ponieważ z jednej kozy można uzyskać bardzo małą ilość wełny. Produkty wyrabiane z kaszmiru są miękkie, lekkie oraz bardzo ciepłe, a ponadto dobrze się układają.
Wełna z alpak – jest cienka, delikatna, oraz miękka w dotyku. Sprawdza się dobrze w przypadku alergików.
Wełna królicza – jest tworzona z sierści królika angorskiego. Włókno to jest dosyć cienkie i delikatne.
Jedwab – produkowany jest z włókna wytwarzanego przez poczwarkę jedwabnika. Wyróżnia się delikatnością, jest jednocześnie ciepły. Jedwab jest miękki. Używanie włóczek wykonywanych z tego włókna jest bardzo przyjemne, jednak łatwo ulega ono zniszczeniu, szczególnie przy dużym oddziaływaniu promieni słonecznych. Nie sprawdza się podczas prucia oraz kilkakrotnego przerabiania, dlatego podczas szydełkowania najlepiej nie popełniać błędów.
Pochodzenia roślinnego
Len – włókna te cechują się małą elastycznością, są one dosyć sztywne, ale za to wytrzymałe. Stosowane są głównie do produkcji odzieży letniej, ponieważ mają one właściwości chłodzące. Polecane są także osobom cierpiącym na alergie.
Bawełna – włóczki wykonane z bawełny są jednymi z najbardziej popularnych na rynku. Nie ulegają mechaceniu, są wytrzymałe oraz miłe w dotyku. Używane są do wytwarzania zabawek oraz ozdób przeznaczonych do domu.
Pochodzenia naturalnego, poddane obróbce chemicznej
Bambus – wytwarzane są one z włókien celulozy, która jest pozyskiwana z bambusa. Mimo że są one pochodzenia naturalnego, to zostają poddane procesom chemicznym. Włóczki wykonywane z bambusa są bardzo delikatne, rozciągliwe, miękkie w dotyku. Sprawdzają się w odzieży na letnie dni, ponieważ dobrze przepuszczają powietrze i chłodzą.
Syntetyczne – to włóczki, które powstają w wyniku procesów chemicznych. Produkty z nich wykonane nie powodują reakcji alergicznych, są wytrzymałe, nadają się do wielokrotnego prania, ale nie są w stanie dobrze utrzymać ciepła. Wyróżniamy:
Akryl – jest bardzo popularny (wpływ na to ma głównie cena oraz dostępność dużej gamy kolorystycznej), dlatego można go kupić w każdym sklepie oferującym sprzedaż produktów krawieckich. Włókna te bez problemu można prać w pralce. Nie powodują reakcji alergicznych. Jej wadami jest przede wszystkim to, że nie przepuszczają one powietrza, są podatne na mechacenie się oraz mogą skrzypieć w trakcie szydełkowania.
Poliester – włóczki wykonywane z tego materiału są nietypowe. Często mają futerkową teksturę. Są miękkie i miłe w dotyku. Często są stosowane do szydełkowania zabawek.
Mieszane – włóczki wykonywane z wielu rodzajów włókien w celu nadania odmiennego formatu danemu projektowi. Przykładem może być połączenie włóczki bawełnianej z akrylową.
Waga i długość
Na banderolach, które znajdują się na włóczkach, często jest podawana waga oraz długość włókna. Przykładowo 50 g włóczka może mieć długość równą 75 m, 105 m lub 180 m. W przypadku, gdy włóczka jest wizualnie cieńsza, wykonywana przez nas robótka będzie wymagała poświęcenia większej ilości czasu. Im jest ona grubsza, tym szybciej będzie nam ubywać materiału. Dlatego też w przypadku większych projektów najlepsza włóczka to taka, która ma grubsze włókna, a do mniejszego wyrobu lepiej zastosować cieńszą.
Włóczki w dobrych cenach
Cena włóczki w głównej mierze zależy od rodzaju włókna, z którego jest wytworzona. Przykładowo włóczka akrylowa może kosztować ok. 7 zł, a włóczka wykonana z wełny ok. 13. Producenci polecają zakup zestawu. Dzięki temu możemy nabyć produkt po bardzo okazjonalnej cenie. Wpływ na cenę może mieć też długość włóczki, którą chcemy zakupić.
FAQ
P1: Jak zrobić włóczkę z reklamówek?
Jednym z popularniejszych trendów jest tworzenie włóczek z reklamówek. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudna czynność, wystarczy tylko trochę wyobraźni oraz dużo reklamówek. Na początku trzeba pamiętać, że powinny być one suche oraz czyste. Wystarczy rozłożyć torbę foliową na ziemi, a następnie odciąć część górną i dolną. Następnie trzeba ją złożyć wpół i wykonać podłużne cięcia, szerokie na dwa palce. Potem trzeba włożyć reklamówkę na rękę i dociąć paski, aby stworzyły jeden długi pasek. Na samym końcu wystarczy go zwinąć i potraktować go dokładnie tak, jak włóczkę, z pomocą drutu lub szydełka. Włóczkę można zrobić z każdej reklamówki.
P2: Ile kosztuje włóczka?
Cena włóczki może być różna, zależy ona od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest materiał wykonania. Jeżeli w składzie produktu znajduje się prawdziwa wełna, to można się spodziewać, że pojedynczy motek będzie kosztował około 15 zł. Tańsze okazują się te wykonane z akrylu oraz z poliestru. Nie jest to jednak jedyny aspekt. Im dłuższa włóczka, tym bardziej jej cena wzrasta. Najdłuższe motki mają około 1000 m długości i to one są najdroższe, najtańsze z kolei będą te o długości około 60 m. Warto kupować włóczki w zestawach kolorystycznych, pojedyncze motki są zazwyczaj droższe. Nie bez znaczenia jest też splot, jeśli jest on łatwiejszy do złapania szydełkiem, to zapłacisz więcej.
P3: Gdzie kupić włóczkę?
Osoby, które są zainteresowane kupnem włóczki, nie muszą długo szukać. Mogą to zrobić bez wychodzenia z domu, z wykorzystaniem Internetu. Na naszej stronie znajdziesz pomocne zestawienie produktów, możesz tu przeczytać wiele opisów umieszczonych w jednym miejscu i je porównać, a potem znaleźć przedstawione produkty w sklepach internetowych. Poza tym można przeczytać opinie konsumentów oraz w kilka sekund złożyć zamówienie prosto do swojego domu. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że na włóczki w Internecie można często znaleźć zniżki, których nie ma w sklepie stacjonarnym. Trzeba podkreślić, że włóczkę można znaleźć też w każdej pasmanterii. Zaletą robienia zakupów w tym miejscu jest to, że można dotknąć produktów i zdecydować, czy rzeczywiście to jest produkt, kórego szukasz.
P4: Jak pofarbować włóczkę?
Obecnie można znaleźć włóczkę w praktycznie każdym kolorze, w kombinacjach kilku odcieni, są również produkty, które zawierają każdą barwę. Niektóre osoby jednak czerpią przyjemność z własnoręcznego farbowania włókien. Jeśli więc zaopatrzyłeś się w kilka białych motków, możesz skorzystać z kilku sposobów farbowania. Naturalne sposoby dla początkującego farbiarza mogą być dość skomplikowane, na początku warto spróbować z barwnikami. Należy je zmieszać z wodą, a wcześniej rozplątaną włóczkę ściągniętą w kilku miejscach, trzeba umieścić w wodzie. Przy farbowaniu należy podążać za instrukcją umieszczoną na opakowaniu farby, aby nie zniszczyć przypadkowo motka. Następnie włóczkę wystarczy osuszyć i po kilku dniach jest ona gotowa do szycia.
P5: Jak zrobić włóczkę z koszuli?
Włóczkę można zrobić z wielu rzeczy, jedną z nich jest stara koszulka. Dla początkującej osoby jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż czynność ta nie zajmuje zbyt dużo czasu. Wystarczy, że rozłożysz koszulkę na ziemi i odetniesz rękawy oraz dół, jeśli jest nierówny. Następnie trzeba złożyć ją w pół i ciąć na paski, które mają około 3,5 cm szerokości. W miejscu, gdzie koszulka nie została docięta, należy ją położyć na przedramieniu oraz dociąć pozostałe fragmenty. Kiedy skończysz, zauważysz, że masz jeden długi pasek. Należy go zwinąć w kulkę, pomagając sobie drugą ręką. Włóczka jest w tym momencie gotowa do użycia.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ