Robienie na drutach – porady dla osób początkujących

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

 

Robienie na drutach to bardzo ciekawe hobby, dzięki któremu można się odstresować, ćwiczyć dłonie i na długo zachować sprawność, a także rozwijać kreatywność. Warto samemu się przekonać, jak wiele zalet ma taka forma spędzania wolnego czasu. Obawiasz się, że nauka robienia na drutach okaże się trudna? W takim razie najpierw zapoznaj się z zebranymi przez nas wskazówkami. Z pewnością okażą się pomocne.

 

Sposób trzymania drutów

Pierwszy krok w nauce robienia na drutach polega m.in. na sprawdzeniu, w jaki sposób należy je trzymać. Najbardziej popularna jest metoda europejska. Decydując się na nią, drut z nabranymi oczkami chwyta się w lewą dłoń, a drugi w prawą, tak aby przyrządy były do siebie zwrócone zaostrzonymi końcówkami. Ten trzymany w prawej ręce określa się mianem prawego, a w lewej ręce lewego. Trzeba o tym pamiętać, bo ułatwia to zapamiętanie, jak prawidłowo należy chwycić przyrządy. Prawy drut podtrzymuje się pierwszym i trzecim palcem (licząc od kciuka), drugi ma leżeć na nim, a pozostałe dwa mają podpierać jego dalszą część. Z kolei lewy drut podtrzymuje się pierwszym i trzecim palcem tuż za pierwszym oczkiem, a drugi ma być lekko zgięty, przechodzi nad nim włóczka od kłębka. Czwarty i piąty palec podtrzymują dalszą część przyrządu. Co ważne, podczas dziergania powinny poruszać się jedynie dłonie, łokcie mają być lekko ugięte oraz nieruchome. Pierwszy i trzeci palec lewej ręki ma powoli przesuwać do przodu kolejne, znajdujące się na drucie oczka przeznaczone do dalszego przerabiania. Te już przerobione przesuwane są do tyłu drugim palcem prawej ręki.

Wybór włóczki

Do robienia na drutach niezbędna jest włóczka, a jej wybór uzależniony jest przede wszystkim od tego, jaki projekt chcemy zrealizować. Cienkie włókna o luźnym skręcie (m.in. lniane i bawełniane) są bardzo wydajne, można z nich zrobić np. bieliznę, letnie sukienki i przewiewne bluzki. Włóczka wełniana, która jest grubsza, jest polecana na ciepłe swetry i okrycia wierzchnie. To, jak dużo jej potrzebujemy, zależy od tego, jak będziemy robić oczka. Jeśli mają być one luźne, wystarczy nam mniejszy motek. Jednak aby być przygotowanym na każdą okoliczność, zawsze warto kupić nieco więcej włóczki. Jej resztki można wykorzystać np. do zrobienia haftów, frędzli czy pomponów.

 

Rodzaje oczek

Każda osoba początkująca musi poznać podstawowe rodzaje oczek, bez tego robienie na drutach nie będzie możliwe. Pomocne okażą się w tym artykuły w tematycznych czasopismach, blogi, a także filmy instruktażowe, które z łatwością można znaleźć w Internecie. Konieczne jest nauczenie się robienia m.in. oczek prawych, lewych oraz przekręconych. Początkowo może to wydawać się bardzo skomplikowane, jednak wystarczy uzbroić się w cierpliwość i codziennie ćwiczyć, aby opanować podstawy. Z czasem nauczymy się też innych oczek, w tym branych podwójnie, potrójnie oraz zwiększających.

 

Najczęściej popełniane błędy i ich naprawianie

Nawet osobom z bardzo dużym doświadczeniem w dzierganiu zdarza się popełniać błędy. Na szczęście można je szybko naprawić i kontynuować robienie na drutach, aby uzyskać oczekiwane efekty. Kiedy okaże się, że robótka ma różną szerokość w poszczególnych miejscach (na co często narzekają początkujące osoby), możemy spróbować zszyć ją z innym elementem, a nadmiar włóczki ukryć w szwach. Ciekawe jest to, że nie zawsze trzeba pruć projekt, żeby naprawić błąd. W niektórych sytuacjach można pozbyć się problemu w inny sposób. Przykładem jest powstanie za dużego oczka. Wówczas należy rozłożyć nadmiar włóczki wzdłuż rzędu, chwycić najpierw jedną połowę oczka, pociągnąć i przytrzymać ją, a następnie zrobić to samo z drugą połową. Powtarzając te czynności, trzeba przesuwać się wzdłuż całego rzędu aż do jego końca. Za każdym razem do ciągnięcia włóczki będziemy używać mniejszej siły. Gdy zauważymy, że oczka wychodzą bardzo krzywe, prawdopodobnie źle prowadzimy włóczkę z kłębka (czasem mocniej, a czasem lżej). Trzeba więc zwracać na to większą uwagę. Przyczyną krzywych oczek nierzadko są też niewyprostowane włókna po rozpruciu innej robótki, ewentualnie używanie bardzo grubych drutów.

Co można zrobić na drutach?

Za pomocą drutów i włóczki można zrobić wiele różnych ubrań, dodatków czy elementów dekoracyjnych. Bardzo często jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia, zwłaszcza w przypadku bardzo doświadczonych osób. Na drutach można zrobić efektownie wyglądające serwetki, obrusy, czapki i opaski na głowę, szaliki, ciepłe swetry, rękawiczki, a nawet koce. Są osoby, które zwykłą włóczkę potrafią zmienić też w oryginalne zabawki, ubranka dla lalek czy torebki. Robienie na drutach to umiejętność, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Gotowe robótki mogą ozdobić nasz dom, podkreślić stylizację, a ponadto sprawdzają się jako prezent dla bliskiej osoby.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ