Jakie ozdoby można zrobić z włóczki?

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Włóczkę możemy wykorzystać nie tylko do zrobienia ciepłego swetra, czapki czy szalika, ale również ciekawych ozdób, które będą oryginalnie się prezentowały w naszym mieszkaniu. Własnoręcznie wykonane dekoracje to również dobry pomysł na prezent dla najbliższych, którzy z pewnością docenią nasze starania. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na wykorzystanie włóczki.

 

Abażur na lampkę nocną

Wystarczy nieco kreatywności, cierpliwości i inwencji twórczej, aby zrobić ładne rzeczy z włóczki. Jest to doskonały materiał na wykonanie abażura na lampkę nocną. Do tego projektu potrzebna będzie gruba włóczka w jasnym kolorze, stojak na abażur, klej na gorąco i nożyczki. 

W pierwszej kolejności należy owinąć szkielet abażuru, czyli poszczególne pręty. Następnie wiążemy końce, aby całość mocno się trzymała i przechodzimy do stopniowego owijania przedmiotu. W tym celu na każdy pionowy pręt nakładamy trochę gorącego kleju i przykładamy ciasno włóczkę owijając ją wokół abażuru. Następnie czekamy, aż wszystko dobrze wyschnie i nakładamy na lampę. Jest to zadanie dla osób cierpliwych i dokładnych, jednak końcowy efekt jest zachwycający. 

Efektowne pompony

Z włóczki można wykonać także ładnie prezentujące się pompony, które mogą ozdobić nie tylko naszą czapkę, ale również poszewki na poduszki, zakładki do książek czy obrożę naszego pupila. Do wyboru mamy jeden z dwóch sposobów na ich wykonanie. 

Do pierwszego z nich potrzebujemy kawałka kartonu, nożyczek i oczywiście włóczki, najlepiej w żywych, intensywnych kolorach. Najpierw rysujemy na kartonie dwa okręgi, a w ich środku kolejne dwa. Następnie wszystko wycinamy i składamy razem, aby uzyskać obręcz, wokół której nawijamy ciasno włóczkę. Następnie przecinamy ją w miejscu, w którym łączą się okręgi i wiążemy na środku dodatkową nitką. Całość formujemy w pomponik. 

Drugi sposób jest znacznie prostszy. Na palce dłoni nawijamy włóczkę, dość mocno ją ściskając, następnie zdejmujemy z palców i związujemy na środku dodatkową nitką. Następnie przecinamy włóczkę w połowie długości. W ten sposób uzyskujemy pomponik, który możemy dowolnie formować. 

 

Miska 

Bardzo ciekawy jest również pomysł na wykorzystanie włóczki do stworzenia miski. Ręcznie wykonane naczynie z pewnością ozdobi kuchnię lub salon, a także posłuży nam do wyłożenia mniejszych owoców czy słodyczy. 

Aby wykonać tego typu miskę będziemy potrzebować specjalnej masy utwardzającej, którą łatwo zrobimy w domowych warunkach. W tym celu wystarczy użyć 2 szklanek wody, 3 łyżek cukru i pół szklanki mąki. Do wrzącej wody dodajemy mąkę i czekamy, aż zgęstnieje. Po wystudzeniu ponownie podgrzewamy, dosypujemy cukier i odstawiamy. 

W następnym kroku moczymy włóczkę w masie i nakładamy ją na dowolną miskę odwróconą do góry dnem. Początkowo ciasno i dokładnie formujemy włóczkę, jednak im bliżej krawędzi miski, tym splot może być bardziej swobodny. Pozostawiamy całość do wyschnięcia i następnego dnia delikatnie wyciągamy miskę spomiędzy włóczki. 

 

Pojemniczki

Oryginalnym pomysłem jest również stworzenie z włóczki pojemniczków, w których możemy przechowywać klucze, biżuterię i inne drobiazgi. Do ich wykonania niezbędne nam będą różnej wielkości pojemniki, miseczki, foremki czy wiaderka, których kształt chcemy odwzorować, a także klej typu mod podge (do kupienia w sklepach dla plastyków), talerzyk, folię spożywczą, nożyczki i włóczkę. 

Wybrane miseczki i pojemniczki dokładnie owijamy folią spożywczą. Następnie wylewamy klej na talerzyk i tniemy włóczkę na paski o długości około 35 cm. Pojemnik odwracamy do góry dnem i układamy na nim kawałki włóczki, które wcześniej zostały zamoczone w kleju. Kontynuujemy czynność do momentu, w którym cały pojemnik zostanie pokryty kawałkami włóczki i uformuje nam się naczynie. Całość należy pozostawić do wyschnięcia minimum na całą noc. Rano wyjmujemy owinięty pojemnik i ponownie czekamy na wyschnięcie naszego nowego naczynia, gdyż będzie mokre w miejscu, w którym stykało się z folią. 

Ozdoby walentynkowe

Własnoręcznie wykonany prezent walentynkowy to doskonały sposób na to, aby zaskoczyć ukochaną osobę w ten wyjątkowy dzień. Włóczka doskonale się sprawdzi do wykonania ozdób, które podbiją każde serce. 

Do wykonania dekoracji potrzeba będzie nam włóczka (najlepiej czerwona), drut, szczypce i nożyczki. W pierwszej kolejności formułujemy z drucika kształt serduszka i zwijamy ze sobą końce, aby całość nam się dobrze trzymała. Następnie owijamy drut włóczką i odcinamy zwisające końcówki. Później obwijamy serduszko poruszając się w różne strony, motając włóczkę wokół drucika po dwa razy, aby całość dobrze się trzymała. Gdy skończymy zostawiamy nieco sznurka, który posłuży nam jako zawieszka. 

 

Ozdoby choinkowe

Piękna, zielona choinka z własnoręcznie wykonanymi ozdobami pięknie udekoruje nasze mieszkanie podczas świąt Bożego Narodzenia. Pięknie wyglądają białe gwiazdki, do wykonania których będziemy potrzebować: białej włóczki, kleju, krochmalu w płynie, brokatu, gwoździ, deski i wzoru gwiazdki wyciętego z kartonu.

Szablon z kartonu kładziemy na desce i w kątach, ramionach i na środku wbijamy gwoździe. Następnie owijamy wokół nich włóczkę formułując kształt gwiazdki. W miseczce mieszamy krochmal z klejem, powstałą mieszanką smarujemy włóczkę i pozostawiamy całość do wyschnięcia na noc. Następnego dnia ściągamy gwiazdkę z gwoździ, obsypujemy ją brokatem i mocujemy zawieszkę. Gotową ozdobę możemy zawiesić na choince. 

 

 

Dodaj komentarz

1 KOMENTARZ

bakuś

April 23, 2021 at 12:09 pm

(: super

Odpowiadać