Ranking 5 najlepszych książek o rozwoju osobistym w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.05.24

 

Książka o rozwoju osobistym – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Czytanie książek o rozwoju osobistym to dobra droga do tego, aby zmienić coś w swoim życiu na lepsze. Na rynku można znaleźć wiele ciekawych pozycji, dlatego czasami trudno jest wybrać odpowiednią lekturę. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z recenzjami czytelników, co pozwoli stwierdzić, czy dana książka zawiera wartościową treść. Wiemy jednak, że czytanie wielu komentarzy zajmuje dużo czasu i nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego też przygotowaliśmy ranking najlepszych książek o rozwoju osobistym, w którym na pierwszym miejscu znalazła się pozycja CHCĘ BYĆ KIMŚ autorstwa Michała Zawadki. Książka jest skierowana głównie do nastolatków, ale okazuje się ciekawa także dla rodziców i pedagogów. Lektura pozwala młodym osobom zobaczyć, jakie mechanizmy nimi kierują i wskazuje, co zrobić, aby poprawić samodyscyplinę i znaleźć własną drogę. Drugie miejsce w rankingu zajmuje książka pt. Zmień myślenie a zmienisz swoje życie. Opisane jest w niej m.in. to, jak wyznaczać realne do osiągnięcia cele.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Książka oprócz tego, że jest poradnikiem to również przebudowuje sposób myślenia i życia. Lektura jest odpowiednia zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Dodatkowo autor wskazuje, jak zdobyć narzędzia oraz umiejętności do wyznaczenia własnych celów.

Wady

Czcionka w książce jest małego rozmiaru, dlatego nie wszystkim wygodnie się ją czyta. Narzekają na to m.in. osoby mające problemy ze wzrokiem.

Podsumowanie

Książka została wydana w 2006 roku. Pozycja ma miękką okładkę i zawiera 232 strony. Ma cztery aplikacje życia: kim jestem, wiara w siebie, indywidualność oraz dyscyplina. Autorem lektury jest Michał Zawadka.

Drugi wybór

Zalety

Dzięki lekturze tej pozycji dowiadujemy się, jak wyznaczać sobie cele. Z książki dowiadujemy się również, jak mieć kontrolę nad swoim życiem, a także jak wykreować własną przyszłość. Co więcej, ta pozycja pobudza czytelnika do myślenia i prowokuje zmiany przyzwyczajeń.

Wady

Dla niektórych czytelników niedogodnością jest to, że strony wewnątrz książki nie są śnieżnobiałe tylko szare. Minusem może okazać się to, że okładka lektury jest miękka.

Podsumowanie

Autorem tej pozycji wydanej w 2003 roku jest Tracy Brain. Książka liczy 290 stron, a jej wymiary to: 158 mm x 235 mm. Znajdują się w niej informacje, które dotyczą najważniejszych cech człowieka.

Rozważ też

Zalety

Książka jest pomocna w nauce świadomego dokonywania wyborów, a także w nabraniu pewności siebie. Lektura motywuje do refleksji nad sobą, spojrzenia na siebie oraz do podjęcia działań zmierzających do samorealizacji.

Wady

Część czytelniczek uważa, że ta pozycja powinna mieć twardą oprawę. Jest to dość gruba książka, więc miękka okładka może szybko ulec zniszczeniu lub zagnieceniu.

Podsumowanie

Lektura jest przeznaczona dla kobiet. Napisana została przez Amy Ahlers i Christine Arylo. Jest to pozycja wydana w 2017 roku. Poradnik zawiera 352 strony, z których dowiemy się, jak odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

 

 

5 najlepszych książek o rozwoju osobistym. Opinie w 2024 roku

 

Książki o rozwoju osobistym, to typ poradników o tym, jak osiągnąć konkretny cel w życiu. Dla jednych będą to sukcesy zawodowe, dla innych przychylność ludzi i życie z nimi i wśród nich w harmonii, a jeszcze inni poszukują bogactwa. Każda z osób, która pragnie rozwijać własną osobowość może znaleźć na rynku poradnik, który będzie jej w tym pomocny. Dziś prezentujemy pięć tytułów, z których każdy dotyczy nieco innej sfery życia.  Zapraszamy do zapoznania się z ich opisami.

 

1. Chcę być kimś!, Mind&Dream Michał Zawadka

 

Książka „Chcę być kimś. Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”, wydana przez wydawnictwo Mind & Dream, autorstwa Michała Zawadki, to jeden tytuł z serii tego autora adresowanej do młodzieży. Książka ta jest nie tylko poradnikiem, jak odnaleźć się we współczesnym świecie, ona wręcz przebudowuje sposób myślenia i życia.

Autor potrafi zainspirować młodzież do działania i odbudowuje w nich wiarę we własne siły. Czytelnik w miarę zagłębiania się w lekturę dowiaduje się o sobie, jak wiele znaczy w świecie i jak dużo jest w stanie zdziałać. Autor wskazuje czytelnikom, jak zdobyć narzędzia i umiejętności, które będą służyły do wyznaczania własnych celów.

Uczy zarządzać czasem, a także podejmowania odpowiednich decyzji. Książka ta prowokuje do myślenia i działania. Przy czym autor docenia indywidualność każdego z odbiorców, jedynie ich stymuluje do budowania wartościowych relacji międzyludzkich, mierzenia się z barierami i umiejętności samo dyscyplinowania się.

Czytelnicy po lekturze tej książki mówią, że pozwala ona spojrzeć na siebie w zupełnie inny sposób, doskonale motywuje, a także jest odpowiednia nie tylko dla młodzieży, ale także i dorosłych.

CHCĘ BYĆ KIMŚ to bardzo dobra książka o rozwoju osobistym do 30 zł. Jej autorem jest Michał Zawadka. Pozycja ma 256 stron.

 

Zalety

Walor edukacyjny: Podczas lektury czytelnik zdobędzie wiedzę o tym, jak budować i pielęgnować wartościowe relacje i co zrobić, aby poprawić samodyscyplinę. Jeśli wskazane rozwiązania zostaną wprowadzone w życie, z pewnością osoba czytająca poczuje znaczną różnicę.

Dla rodziców i nauczycieli: Choć książka jest skierowana głównie do młodzieży, rodzice i nauczyciele również są nią zainteresowani. Wynika to z tego, że pozycja pozwala lepiej zrozumieć młodych ludzi.

Zmusza do refleksji: W wielu opiniach pojawia się informacja, że lektura zmusza do refleksji i zachęca do tego, aby zmienić swoje złe nawyki.

Ciekawa treść: Warto podkreślić, że Michał Zawadka napisał książkę po spotkaniach z wieloma nastolatkami z całej Polski. Zawarte w lekturze treści opierają się na własnych doświadczeniach, co jest uznawane za wartościowe.

Kompaktowe wymiary: Pozycja ma miękką okładkę i zajmuje mało miejsca, więc można czytać ją także poza domem.

 

Wady

Okładka: Z uwagi na to, że okładka jest miękka, stosunkowo łatwo ją zniszczyć. Dzieje się tak, szczególnie kiedy nosimy lekturę w plecaku czy torbie.

 

 

 

 

2. Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie Brian Tracy

 

„Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie”, to tytuł wydany przez wydawnictwo MT Biznes. Autor, Brian Tracy, to człowiek sukcesu, autor wielu bestsellerów w zakresie rozwoju osobistego. W książce „Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie” autor przyrównuje los człowieka do kodu DNA, który każdy trzyma w swoich rękach i tylko od właściciela kodu zależy, jaki mu nada kształt.

Podczas czytania dowiesz się jak wyznaczać sobie cele, aby były one satysfakcjonujące i możliwe do spełnienia. Nauczysz się, jak przejąć kontrolę nad swoim życiem, uwolnić potencjał swojego umysłu i wykreować własną przyszłość.

W miarę czytania, autor pokazuje, jak można zmienić swoje życie, aby przyciągnąć do siebie ludzi i środki, jakie są potrzebne do realizacji celów. Książka ta pobudza do myślenia i prowokuje czytelnika do zmiany swoich przyzwyczajeń, ograniczających go.

Wyposaża go w niezbędne informacje, jakich potrzebuje do osiągnięcia sukcesu i odnalezienia sensu życia. Czytelnicy opisują ten bestseller, jako tytuł, który mocno motywuje do działania. Czytelnik odnajduje tu wskazówki dotyczące najważniejszych cech człowieka w życiu codziennym.

Książkę Zmień myślenie a zmienisz swoje życie napisał Brian Tracy. Pozycja zawiera 310 stron. 

 

Zalety

Praktyczna wiedza: Lektura zawiera ciekawą treść. Dowiemy się z niej m.in. tego, jak skutecznie wyznaczać cele, co jak wiadomo jest punktem wyjścia do osiągnięcia pożądanego sukcesu. Dodatkowo książka zawiera informacje o tym, jak przejąć kontrolę nad własnym życiem.

Dorobek autora: Brian Tracy jest uznawany za jednego z najlepszych mówców motywacyjnych. Jego sukcesy w tej dziedzinie są potwierdzeniem na to, że przekazuje on wartościowe treści, które pomagają innym.

Polecana przez właścicieli dużych firm: Wielu przedsiębiorców, którzy odnieśli duży sukces, poleca tę książkę. Świadczy to o tym, że zawiera ona wiele przydatnych informacji, które po wprowadzeniu w życie przynoszą efekty.

Miękka oprawa: Czytelnicy doceniają to, że lektura ma miękką oprawę, więc nie jest zbyt ciężka. 

 

Wady

Wymaga maksymalnego skupienia: Pozycja zawiera wartościową treść, jednak aby dobrze ją przyswoić, wymagane jest maksymalne skupienie.

 

 

 

 

3. Rozpraw się ze swoją wewnętrzną jędzą, Amy Ahlers

 

Kolejny tytuł, „Rozpraw się ze swoją wewnętrzną jędzą”, wydany przez wydawnictwo MUZA S.A. i autorstwa Ahlers Amy i Arylo Christine, jest pozycją dedykowaną dla kobiet. Autorki, to trenerki personalne, nauczycielki przemiany i mówczynie o międzynarodowej sławie.

Są to również autorki wielu bestsellerów w tej tematyce, pomagające kobietom zaglądnąć w głąb siebie, uczące je empatii w relacji z wewnętrznym krytykiem. Tym samym uczą nas świadomego dokonywania wyborów, pomagają nabrać pewności siebie w działaniu i podejmowaniu decyzji. Tytuł  „Rozpraw się ze swoją wewnętrzną jędzą”, wskazuje czytelniczce, jak sobie radzić z wewnętrznymi demonami i odzyskać kontrolę nad własnym życiem.

Dzięki lekturze, każda z pań może pozbyć się autodestruktywnych nawyków, nabyć umiejętności odmawiania, a także dokonać zmiany priorytetów życiowych, które doprowadzą do sukcesu. Książka uczy, jak auto krytykę przekształcić w auto empatię i spowodować, aby silna krytyka przerodziła się w sojusznika wspierającego działania. Panie doceniły ten tytuł i przekazują, że jest on znakomity.

Doskonale motywuje do refleksji nad samą sobą, pozwala na reformowanie spojrzenia na siebie, a także na podjęcie działań zmierzających do samorealizacji.  

Rozpraw się ze swoją wewnętrzną jędzą to książka autorstwa Amy Ahlers i Christine Arylo. Pozycja pochodzi od wydawnictwa Muza S.A. 

 

Zalety

Skuteczne rozwiązania: W książce można znaleźć skuteczne sposoby na to, aby rozprawić się z wewnętrznym głosem, który jest przepełniony krytyką. Kobiety wciąż mają problem z tym, aby się doceniać, dlatego ta lektura może być bardzo pomocna.

Szata graficzna: Wiele osób przyznaje, że książka jest bardzo ładnie wydana. Choć wygląd ma w tym wypadku drugorzędne znaczenie sporo kupujących zwraca na niego uwagę.

Sposoby na pozbycie się złych nawyków: Podczas czytania tej lektury poznamy sposoby na pozbycie się autodestruktywnych nawyków, które pozbawiają nas życiowej energii. Co więcej, dowiemy się, jak odmawiać i żyć zgodnie z wyznaczonymi priorytetami.

 

Wady

Tylko dla kobiet: Rozpraw się ze swoją wewnętrzną jędzą nie jest pozycją uniwersalną. Ta lektura jest skierowana do kobiet.

 

 

 

 

4. Zanim rzucisz pracę. Jak stworzyć biznes wart wiele milionówv

 

„Zanim rzucisz pracę” to pozycja absolutnie dla wszystkich. Autorem książki jest Robert T. Kiyosaki i została ona wydana przez Instytut Praktycznej Edukacji.

Autor, to przedsiębiorca odnoszący sukcesy. Pokazuje on w swoim bestsellerze, jak spowodować, aby nowo otwarty biznes nie upadł i jakie kroki powinien poczynić przyszły przedsiębiorca zanim zrezygnuje z aktualnej pracy, która zapewnia mu bezpieczeństwo, ale daje mało satysfakcji. Książka przygotowuje czytelnika na bieg zdarzeń, jaki może mieć miejsce po rzuceniu pracy.

Ale też uczy go, że wszystko jest zależne od niego i od decyzji przez niego podejmowanych. Autor na własnym przykładzie pokazuje przekazuje prawdziwą lekcję przedsiębiorczości. Duży nacisk kładzie na porażki i to, jak sobie z nimi radzić, aby nie spowodowały załamania, a motywowały do dalszej pracy. Cała książka bazuje na konkretnych przykładach i rozwiązaniach.

Autor nie podaje złotego środka na zrobienie fortuny, ale wskazuje, jak radzić sobie z przeciwnościami, aby się nie załamać i przeć do przodu. Według czytelników, przedsiębiorców, którzy poszli drogą wskazaną przez Roberta T. Kiyosaki, jest to najważniejszy tytuł dla tych, którzy pragną wejść do świata niezależności finansowej.

Książka Zanim rzucisz pracę została napisana przez Roberta Toru Kiyosaki. Lektura składa się z 332 stron.

 

Zalety

Wskazuje sposoby radzenia sobie z porażkami: W tej pozycji nie brakuje praktycznych wskazówek ułatwiających radzenie sobie z porażkami i zapobiegających załamywaniu.

Treść poparta własnym doświadczeniem: Dla czytelników najbardziej wartościowe jest to, że zawarta w książce treść jest poparta doświadczeniem autora. Oznacza to, że opisane tam metody sprawdzają się w prawdziwym życiu.

Łatwy język: Należy podkreślić, że lektura jest napisana prostym językiem, więc nikt nie powinien mieć problemu z jej zrozumieniem.

 

Wady

Wąskie grono odbiorców: Książka jest skierowana głównie do osób, które myślą o założeniu własnego biznesu lub są początkującymi przedsiębiorcami.

Okładka: Miękka okładka jest podatna na drobne uszkodzenia mechaniczne. Może się okazać, że po pewnym czasie straci ona swój początkowy wygląd.

 

 

 

 

5. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi

 

„Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” to ostatni opisywany tytuł o rozwoju osobistym. Został on napisany przez Carnegie Dale i wydany przez Wydawnictwo Studio EMKA. Autor, to amerykański pisarz, który specjalizuje się w tytułach o samorozwoju i umiejętnościach interpersonalnych.

Autor w książce przekazuje, że cała nasza wiedza i mądrość człowiecza jest w naszej podświadomości. Trzeba ją jedynie stamtąd wydobyć i zastosować ją w naszym codziennym życiu. Książka jest napisana prostym językiem, a każda rada w niej zawarta wydaje się tak oczywista, że dziwne, że sami o tym nie pomyśleliśmy wcześniej.

Autor prowadzi czytelnika w taki sposób, aby umiał on zjednywać sobie ludzi, mógł zdobyć grono sprawdzonych przyjaciół, zyskać popularność, być człowiekiem ciekawym i nietuzinkowym, a także zostać dobrym mówcą. Książka jest również przewodnikiem o tym, jak poruszać się w biznesie, a także w życiu rodzinnym i towarzyskim.

Czytelnicy polecają ten poradnik wszystkim, którzy chcą zyskać przychylność ludzi. Autor uczy wzorców, które zdaniem czytelników powinny być przekazywane w szkołach.

Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi to książka autorstwa Carnegie Dale. Pozycja została wydana przez Wydawnictwo Studio EMKA.

 

Zalety

Uczy pewności siebie: Sporo osób podziela zdanie, że prezentowana lektura w łatwy sposób uczy, jak zwiększyć pewność siebie w kontaktach z innymi ludźmi. Jak wiadomo, ta umiejętność jest bardzo ważna.

Łatwa do przyswojenia wiedza: Pozycja jest napisana w prosty sposób, dlatego nie powinniśmy mieć żadnego problemu z przyswojeniem jej treści. Lekturę można przeczytać w jeden dzień, co potwierdza test książek o rozwoju osobistym.

 

Wady

Opisuje dawne realia: Książka została wydana w latach 90’, więc podana w niej treść nie zawsze odpowiada realiom obecnych czasów.

Zbyt oczywista: Niektórzy twierdzą, że lektura jest zbyt oczywista, a momentami banalna.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką książkę o rozwoju osobistym kupić?

 

W tym artykule staramy się odpowiedzieć na pytanie, jaką książkę o rozwoju osobistym wybrać, aby była ona ciekawa, a jej lektura okazała się dla nas przydatna. W księgarniach można znaleźć wiele pozycji, ale czy wszystkie z nich rzeczywiście są godne uwagi?

 

 

Czym jest rozwój osobisty?

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym jest rozwój osobisty. To pojęcie jest definiowane różnie, jednak jego znaczenie pozostaje to samo. Rozwój osobisty sprawia, że poprawie ulegają różne obszary naszego życia, a my sami stajemy się bardziej świadomi swoich potrzeb i lepiej realizujemy określone zadania. Rozwój nazywany jest procesem lub zbiorem metod, które mają polepszyć jakość naszego życia. Jest on ważny, ponieważ ciągłe udoskonalanie się przynosi satysfakcję i spełnienie, które są jednymi z potrzeb człowieka.

 

Kto pisze książki o rozwoju osobistym?

Jeśli nie czytaliśmy nigdy wcześniej książek o rozwoju osobistym ani nie zainteresowaliśmy się wcześniej tym tematem, możemy się zastanawiać, kto jest autorem tego typu pozycji. W Polsce od dłuższego czasu popularny jest zawód coacha, czyli osobistego trenera, który pomaga swoim Klientom osiągnąć satysfakcję w życiu, znaleźć cel i lepiej organizować codzienność.

To właśnie tego typu osoby, które przez lata zdobywały doświadczenie w pracy z ludźmi i poznawały ich potrzeby, mają zazwyczaj ciekawą wiedzę do przekazania. Autorami książek o rozwoju osobistym często są także osoby, które osiągnęły w życiu spory sukces (np. w biznesie). W książkach opisują oni dokładnie swoją drogę, wskazując zazwyczaj, że nie była ona łatwa. Pokazują, jak radzili sobie z przeciwnościami losu, co robili, kiedy tracili motywację i jak organizowali codzienne życie. Inspiracją do zmian w patrzeniu na świat są ludzie, którzy doświadczyli życiowych tragedii (np. wskutek wypadku zostali niepełnosprawni).

Również takie osoby stają się autorami książek o rozwoju osobistym. Pokazując ciężką drogę, jaką musieli przebyć i często nadal doświadczając przykrości i mając przed sobą wiele ograniczeń, wskazują, jak odnaleźć swoją drogę w życiu, otworzyć się na innych i zacząć czerpać z codzienności wszystko, co najlepsze. Książki o rozwoju osobistym są też pisane przez psychologów, blogerów czy mówców motywacyjnych.

 

Co zawiera najlepsza książka o rozwoju osobistym?

Można się zastanawiać, co powinna zawierać dobra książka o rozwoju osobistym. Niektóre osoby cenią, kiedy poza opisaną historią służącą za przykład, jasno wskazane są także sposoby na to, jak zmienić dany obszar życia. Mogą być one wypunktowane, bo wtedy łatwiej je przyswoić i ewentualnie do nich wrócić. Zdaniem części czytelników książka o rozwoju osobistym powinna zawierać zadania do wykonania. Przykładem może być wypisanie kilkunastu swoich zalet i wad czy poświęcenie 15 minut dziennie tylko dla siebie.

 

 

Wykonanie

Odpowiadając na pytanie, jaka jest najlepsza książka o rozwoju osobistym, trzeba też zwrócić uwagę na jakość jej wykonania. Choć nie ulega wątpliwości, że to treść ma kluczowe znaczenie, również szata graficzna czy jakość okładki są ważne. Wybierając książkę, powinniśmy sprawdzić, czy ma ona odpowiednio dużą czcionkę, tak aby czytanie nie męczyło zbyt mocno naszych oczu. Okładka powinna być na tyle trwała, aby przenoszenie książki w plecaku czy torebce nie doprowadziło od razu do jej trwałego zniszczenia.

Dobrym rozwiązaniem są skrzydełka, które mogą posłużyć nam za zakładkę albo sznureczek. Nie będziemy musieli wtedy nosić ze sobą zakładki i bez tego będziemy wiedzieć, gdzie skończyliśmy czytać. Jeśli chcemy jak najwięcej przyswoić z tego, co napisane w książce, powinniśmy podkreślać ważne fragmenty kolorowym flamastrem albo specjalnymi karteczkami indeksującymi.

 

Książki o rozwoju osobistym w dobrych cenach

Wiele osób może pozwolić sobie na zakup książki o rozwoju osobistym. Cena tego typu pozycji zazwyczaj nie jest droga i oscyluje w granicach od 30 do 45 zł. Czasami zdarzają się też droższe tytuły. Najlepiej kupować książki przez Internet i porównywać oferty w różnych księgarniach.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ