Seriale na podstawie książek Stephena Kinga

Ostatnio aktualizowane: 23.06.24

 

 

Stephen King to popularny amerykański pisarz, którego książki sprzedawane są w ogromnych nakładach na całym świecie. Łączną ilość sprzedanych książek jego autorstwa szacuje się na ponad 350 milionów egzemplarzy. Jest to imponujący wynik, dlatego warto zapoznać się z tą twórczością. Miłośników literatury na pewno zachęcać nie trzeba, natomiast stroniącym od książek można polecić chociażby seriale na podstawie powieści Kinga. Kilka z nich prezentujemy poniżej.

 

Stephen King jest bez wątpienia pisarzem, którego popularność idzie w parze z dużą ilością wydawanych książek. Jest to pisarz niezwykle kreatywny i twórczy, a w jego ulubionych dziedzinach, takich jak thriller, horror i dramat, jest dosyć trudne, aby cały czas zaskakiwać czytelnika ciekawą akcją i dobrze zbudowanymi wątkami poszczególnych postaci. Niemniej, Stephenowi Kingowi udaje się to bardzo dobrze, nie dziwi więc, że jego książki są chętnie przenoszone na ekran, w tym także jako seriale.

 

Martwa strefa

“Martwa strefa” to serial emitowany w latach 2002-2007, którego głównym bohaterem jest żyjący w niewielkim miasteczku Johnny Smith. Jego sielankowe życie przerywa wypadek samochodowy i głęboka śpiączka. Gdy się budzi, odkrywa, że jego matka nie żyje, natomiast narzeczona ułożyła sobie życie z kimś innym. I chociaż fabuła wydaje się być typowym, amerykańskim dramatem, bo nawet imię i nazwisko bohatera jest odpowiednikiem polskiego Jana Kowalskiego, to w przypadku książek Stephena Kinga wcale tak nie jest. Okazuje się bowiem, że po wypadku bohater odkrywa w sobie nadprzyrodzone moce, które pozwalają mu poznawać przyszłość i przeszłość danej osoby. O tym, że książki Stephena Kinga, w tym także ta, na podstawie której nakręcono “Martwą strefę”, potrafią trzymać w napięciu, świadczy fakt, że w oparciu o pozornie prostą historię skromnego nauczyciela fizyki udało się nakręcić sześć sezonów całkiem wysoko ocenianych – bo otrzymały aż 7,6 gwiazdki na filmwebie – produkcji.

Pod kopułą

“Pod kopułą” to kolejny serial na podstawie książki Stephena Kinga o takim samym tytule. Emitowany w latach 2013-2015 serial, którego nakręcono trzy sezony, opowiada o losach małego miasteczka Chester’s Mill, które w niewyjaśnionych okolicznościach zostaje odcięte od świata. Mieszkańcy, odizolowani przez utworzoną z pola siłowego kopułę, są skazani sami na siebie. W Polsce serial dostępny był na kanale Canal+ Film od stycznia 2014 roku, natomiast obecnie jest do nabycia na DVD.

 

22.11.63

“22.11.63” to wyprodukowany w 2015 roku kolejny serial będący adaptacją książki Stephena Kinga, tym razem pod tytułem “Dallas’63”. Jego bohaterem jest Jake Epping, któremu umierający przyjaciel powierza sekret i kieruje ostatnią prośbę. Informuje go o tajemniczym tunelu pozwalającym na podróż w przeszłość, do 1960 roku. Przejście znajduje się w jego barze. Prosi, aby dokończył zaczętą przez niego misję, którą jest powstrzymanie zamachu na prezydenta Kennedy’ego. W Polsce film był emitowany na kanale Fox.

 

Przystań

“Przystań” to kolejny serial oparty na powieści Stephena Kinga, produkowany i emitowany w latach 2010—2015 – w Polsce na kanale Sci Fi Channel. Tym razem jako inspirację wykorzystano książkę pod tytułem “Colorado Kid”. Główną bohaterką jest niesamowicie pewna siebie Agentka FBI, Audrey Parker. Przydzielona jej pozornie rutynowa sprawa powoduje, że agentka trafia do miasteczka Haven. Okazuje się, że jej mieszkańcy na co dzień stykają się z niewyjaśnionymi i nadprzyrodzonymi zdarzeniami. I chociaż agentka federalna nie powinna wierzyć w tego typu zjawiska, z racji swojej tajemniczej przeszłości, jest otwarta na dziejące się w mieście wydarzenia. Okazuje się, że tropy prowadzą do jej matki, której nie miała okazji poznać.

Castle Rock

“Castle Rock” to emitowany od 2018 roku serial na podstawie książek Stephena Kinga. Miłośnicy jego twórczości na pewno kojarzą to miasteczko z tytułami takimi jak “Cujo”, “Rita” czy “Sklepik z marzeniami”. Głównym bohaterem horroru jest Henry Deavery – prawnik specjalizujący się w sprawach skazanych na śmierć więźniów. Fabuła zbudowana jest na znanych motywach z powieści Kinga.

 

Outsider

“Outsider” to jedna z serialowych nowości, ponieważ swoją premierę miała w styczniu 2024 roku, i już zdążyła zyskać wysokie oceny, między innymi 7,2 gwiazdki na filmwebie. Nakręcony film w oparciu o książkę Stephena Kinga o takim samym tytule, opowiada o detektywie prowadzącym śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa. Oprócz tego, że ofiarą jest mały chłopiec, uwagę widza przykuwają także mroczne i tajemnicze okoliczności. Detektyw, który sam przeżywa żałobę związaną ze śmiercią swojego syna, decyduje się wdrożyć do pracy niekonwencjonalne metody i zaprasza do współpracy prywatną detektyw, której zdolności mają pomóc w wyjaśnieniu tajemniczej okoliczności śmierci chłopca.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ