Stephen King – książki wydane pod pseudonimem

Ostatnio aktualizowane: 03.12.24

 

Stephen King to jeden z popularniejszych amerykańskich pisarzy, równie chętnie czytanych co zekranizowanych . Nie dziwi więc nikogo, że od roku 1981 dzierży tytuł najbogatszego pisarza świata, a jego majątek szacowany jest na ponad dwa miliardy dolarów. Niewiele jednak osób wie, że całkowita ilość napisanych przez niego książek jest większa, ponieważ przez wiele lat tworzył pod pseudonimem.


 

Richard Bachman, bo taki pseudonim przybrał Stephen King, to personalia nawiązujące zarówno do pseudonimu Richard Stark (pod którym funkcjonował Donald Westlake), jak i do ulubionego zespołu Stephena Kinga – Bachman-Turner Overdrive. Stephen King zdecydował się na pracę pod pseudonimem już jako znany autor, głównie z powodu problemów ze znalezieniem wydawcy dla swoich wczesnych, niepublikowanych powieści oraz obawy przed wydaniem kilku tytułów na raz. Jak na fikcyjną postać, Richard Bachman charakteryzuje się całkiem bogatym życiorysem. Urodzony w latach 40. XX wieku, spędził niemalże piętnaście lat swojego życia w straży przybrzeżnej i marynarce handlowej, po czym osiedlił się w New Hampshire i założył gospodarstwo mleczne. Dotknięty ogromną rodzinną tragedią – utonięciem w studni jedynego syna, zaczął cierpieć na bezsenność i w trakcie nieprzespanych nocy napisał debiutancką powieść pod tytułem Rage, która niestety, do dzisiaj nie została wydana w Polsce. Następnie wykryto u niego nowotwór mózgu, który udało się skutecznie usunąć chirurgicznie. Po publicznym przyznaniu się do pracy pod pseudonimem, Richard Bachman został uśmiercony, a przyczyną śmierci była rzadka odmiana schizonomii.

 

Rage (1977)

“Rage” to pierwsza powieść Stephena Kinga wydana pod pseudonimem. Bohaterem powieści jest uczeń, Charles Decker, który pewnego dnia przynosi do szkoły broń i morduje dwóch nauczycieli, po czym bierze zakładników – 24 innych uczniów. W trakcie przetrzymywania rówieśników, zwierza się im ze swoich problemów, czym wzbudza ich zaufanie i powoduje, że oni także zaczynają opowiadać o swoich tajemnicach i sekretach. Niestety, po wydarzeniach w jednej z amerykańskich szkół, czyli masakrze, która miała miejsce w 1999 roku w Jefferson Country, Stephen King zakazał publikacji książki.

Wielki marsz (1979)

“Wielki Marsz” to kolejna książka Stephena Kinga, która została wydana pod pseudonimem. Ta dystopijna powieść w Polsce po raz pierwszy ukazała się dopiero w 1992 roku. Tytuł nawiązuje do corocznej imprezy, Wielkiego Marszu, który w świecie, w jakim obsadzona jest fabuła, ma charakter reality show przyciągającym setki widzów. W imprezie bierze udział stu nastolatków, których zadaniem jest iść przed siebie z prędkością dokładnie 4 mil na godzinę, a każde przekroczenie tej wartości bądź niedotrzymanie jej, wiąże się z naganą. Po trzech naganach, czwarte wykroczenie karane jest strzałem z karabinu, a wyścig, który rozpoczyna się na północy ulubionego stanu Stephena Kinga – Maine, kończy się w miejscu, w którym uśmiercony został przedostatni nastolatek.

 

Uciekinier (1982)

“Uciekinier” to kolejna z wydanych pod pseudonimem książek Stephena Kinga. Kolejny dystopijny utwór, tym razem jednak o charakterze nieco fantastyczno-naukowym, którego fabułę osadzono w 2025 roku, w świecie ogromnych różnic społecznych, w którym rozbieżność jest tak ogromna, że klasy społeczne operują innymi walutami, a emitowane w telewizji treści dawno nie są kontrolowane ani etyczne. Bohater powieści to Ben Richards, który aby ratować życie swojej chorej na zapalenie płuc córeczki, decyduje się na udział w teleturnieju, w którym nagrodą jest życie w luksusie, natomiast przegrana wiąże się ze śmiercią.

 

Chudszy (1984)

“Chudszy” to kolejna książka Stephena Kinga wydana pod pseudonimem, która do Polski dotarła dopiero w 1998 roku, czyli aż piętnaście lat po swoim wydaniu w stanach. Bohaterem horroru jest William Halleck, odnoszący sukcesy adwokat, a po godzinach wzorowy mąż i ojciec. Borykający się z nadwagą mężczyzna, w wyniku wypadku samochodowego, w którym zabija starą cygankę, pada ofiarą klątwy rzuconej przez ojca tragicznie zmarłej kobiety, klątwy w wyniku której chudnie. Niestety, zostaje ona rzucona także na osoby powiązane z wypadkiem, czyli sędziego prowadzącego sprawę, który uniewinnił Williama oraz policjanta, który przyczynił się do jej zatuszowana, w związku z czym adwokat musi znaleźć sposób, aby zdjąć z siebie i pozostałych klątwę. Prosi o pomoc swojego dawnego klienta. Powieść doczekała się także ekranizacji, której w 1996 roku podjął się Tom Holland. Film dostępny jest w Polsce pod tytułem “Przeklęty”.

Blaze (2007)

“Blaze” to ostatnia powieść Stephena Kinga wydana pod pseudonimem, która do tej pory nie doczekała się polskiego wydania. Co ciekawe, w momencie publikacji Richard Bachman już nie żył, więc można powiedzieć, że książka wydana została pośmiertnie. Jest to pewien żart Stephena Kinga, który podczas jednej z konferencji prasowych poinformował o odnalezieniu rękopisu powieści Bachmana na Uniwersytecie w Maine i podjęciu się jej publikacji . Stephen King zdecydował się zmienić nieznacznie treść tak, aby odpowiadała współczesnym realiom. Bohaterem książki Stephena Kinga jest nieco upośledzony umysłowo drobny oszust – Clayton „Blaze” Blaisdell, który porywa synka bogatego mężczyzny w nadziei na spełnienie marzeń swojego przyjaciela, a zarazem wspólnika.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ