6 pomysłów na dodatkową pracę w domu
Wiele osób zastanawia się, jak zarobić dodatkowe pieniądze nie wychodząc z domu. Bez względu na to, czy potrzebujemy środków, aby podreperować domowy budżet, czy pieniądze z tej działalności przeznaczymy na własne przyjemności, podjęcie dodatkowej pracy z domu to zawsze dobry pomysł. W poniższym artykule spróbujemy podpowiedzieć, jak dodatkowo zarobić, od czego zacząć i na co zwrócić uwagę przy wyborze dorywczej pracy z domu.
Praca w domu przez Internet
Faktem jest, że dostęp do Internetu jest prawdziwym błogosławieństwem, jeśli chodzi o możliwości pracy dodatkowej. Dla osób dysponujących sprawnym komputerem i wolnym czasem pisanie tekstów czy wypełnianie ankiet to całkiem sensowna i interesująca praca. Jak zarobić w domu w ten prosty sposób? Do wyboru mamy głównie copywriting, wypełnianie różnego rodzaju ankiet czy testowanie aplikacji. Ogromną zaletą tego typu zleceń są niewielkie wymagania, co do kwalifikacji – do copywritingu wystarczy najprostszy edytor tekstu i stosunkowo lekkie pióro, a do testowania aplikacji czy wypełniania ankiet – tylko pasować do profilu poszukiwanego klienta. Pisanie tekstów na zlecenie to całkiem prosta praca dodatkowa w domu, jednak nie pozwala na puszczenie wodzy swojej kreatywności. Pisząc, musimy pamiętać o wszystkich wytycznych, stosować w tekście wskazane słowa kluczowe i przestrzegać limitu znaków. W przypadku ankiet sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ wystarczy tylko odpowiadać na pytania, ale kluczem do sukcesu jest znalezienie się w grupie ankietowanych. Nierzadko zlecający formułuje jasne kryteria i wymaga na przykład określonego wieku, płci czy poziomu wykształcenia ankietowanego.
Aby mieć pewność, że zlecający nie ominie naszego profilu, powinniśmy go dokładnie uzupełnić i nie pomijać żadnych rubryk. Warto mieć jednak na uwadze, że praca dorywcza pozwoli nam raczej na zarobienie kieszonkowego niż przyniesienie do domu drugiej wypłaty, chociaż należy przyznać, że jest lekka i mało męcząca. Omawiając grupę prac dodatkowych, nie można pominąć tak zwanego tajemniczego klienta. Popularne portale ogłoszeniowe, takie jak Olx czy Gumtree są pełne ofert tego typu, a nam niekiedy zdarza się podświadomie je omijać, bo skoro jest ich aż tyle, to praca wydaje się niewdzięczną. Nic bardziej mylnego. Rosnące zapotrzebowanie na tajemniczych klientów wynika z tego, że coraz więcej usługodawców (od operatorów telefonii komórkowej przez dystrybutorów energii elektrycznej aż po przychodnie) przenosi swoje usługi do sieci, czego konsekwencją jest możliwość przedłużenia umowy, złożenia zlecenia czy opłacenia rachunku przez Internet lub telefon. Firma chce mieć kontrolę nad jakością tych usług, ponieważ to bezpośrednio z nią związana jest ocena całej marki. Dlatego bycie tajemniczym klientem to całkiem prosta i wdzięczna dodatkowa praca w domu przez Internet lub telefon, polegająca na odbyciu nieco wyreżyserowanej rozmowy. Jako potencjalny klient mamy za zadanie skorzystać z wybranej oferty usługodawcy i podążając za przekazanym scenariuszem ocenić jakość usługi. Wymaga to pewnych cech personalnych, takich jak śmiałość czy łatwość w nawiązywaniu kontaktów, jednak z każdą kolejną rozmową na pewno będzie nam coraz prościej.
Praca w domu – chałupnictwo
Jeśli mamy ku temu predyspozycje, być może lepszą opcją niż wypełnianie ankiet bądź pisanie tekstów o produktach będzie dla nas manualna praca dodatkowa w domu. Tutaj możliwości jest mnóstwo, praca w domu to składanie zabawek i opakowań, skręcanie długopisów czy sortowanie czasopism. Praca chałupnicza w domu sprawdzi się, jako dodatkowe źródło dochodu zarówno dla osób niewykształconych, jak i intelektualistów, którzy po godzinach mogą odpocząć przy niewymagającej myślenia pracy. Praca rozliczana jest najczęściej od każdej sztuki złożonego towaru, więc do im większej wprawy dojdziemy i im więcej długopisów będziemy w stanie skręcić w godzinę, tym lepiej dla naszego portfela. Oferty prac chałupniczych – podobnie jak miało to miejsce w przypadku wspomnianych wcześniej ankiet i tekstów – znaleźć możemy na popularnych portalach z ogłoszeniami, jednak w tym wypadku ze względu na konieczność dostarczenia materiału wyjściowego i produktu dobrze przeszukać także lokalne portale ogłoszeniowe. Należy mieć jednak świadomość, że produkt naszej pracy będzie fizycznym przedmiotem, zajmującym jakąś przestrzeń w mieszkaniu, dlatego w przypadku tego typu zleceń warto mierzyć siły na zamiary i nie porywać się na przykład na składanie opakowań czy sortowanie czasopism, jeśli mieszkamy w kawalerce.
Dodatkowe zlecenia w zawodzie
Jeśli jesteśmy kwalifikowanymi pracownikami, którzy po godzinach nadal chcą dorabiać w swojej branży, również jest to całkiem dobry pomysł na dodatkowe źródło przychodu. Jeżeli tylko dysponujemy odpowiednimi środkami, takimi jak specjalistyczne oprogramowanie, miejsce do przyjmowania klientów czy niezbędne urządzenia elektroniczne, jest to całkiem sensowna dodatkowa praca w domu dla księgowej, architekta, inżyniera, tłumacza czy nauczyciela. Księgowa może z łatwością prowadzić po godzinach rozliczenia małej firmy, pomagać w rozliczeniach PIT czy w kwestiach pracy za granicą, architekci i inżynierowie mogą wykonywać projekty na zlecenie, bądź nanosić zmiany zgodnie z życzeniem klienta na gotowych, zakupionych przez Internet projektach domów. Tłumacze i nauczyciele mają wręcz nieograniczone możliwości – od udzielania korepetycji online, do pisania skryptów czy prowadzenia kanałów w mediach społecznościach bądź na platformach edukacyjnych. W przypadku tej branży trudno oszacować potencjalne zyski, ponieważ zależą one od ilości zleceń. Zaletą pracy dodatkowej jest to, że sami decydujemy, jak dużo czasu chcemy jej poświęcić i kiedy ją wykonywać, dlatego nie musi kolidować z naszymi planami. Jeśli wydaje się nam, że dodatkowa praca zdalna nie jest dochodowym interesem, wystarczy prześledzić fenomen Krystiana Karczyńskiego kojarzonego przez wszystkich studentów uczelni technicznych i kierunków ścisłych. Jego filmy z lekcjami z pochodnych czy całek są znane wszystkim absolwentom politechnik, a pan Krystian jest „tylko” matematykiem, który chciał sobie dorobić na tym, na czym się zna, czyli wyjaśniając zagadnienia w prosty i przystępny sposób w swoich filmach. Teraz „E-trapez” jest już znaną marką, a filmy tłumaczące skomplikowane matematyczne zagadnienia awansowały z dodatkowego, na podstawowe źródło przychodów.
Sprzedaż przez Internet
Jeśli interesuje nas praca dorywcza przez Internet, w której sami będziemy sobie szefami, warto rozważyć sprzedaż online. Współcześnie, w dobie różnego rodzaju sklepów internetowych i ogromnej popularności serwisów, takich jak Allegro, zarabianie w ten sposób jest niezwykle proste. Możemy wyprzedawać niepotrzebne rzeczy, akcesoria makijażowe i do manicure, takie jak frezarka do paznokci, a także ubrania, których nie nosimy za pośrednictwem serwisów, jak Vinted. Mamy również możliwość pośredniczyć w sprzedaży dużych dostawców (jak robi to wiele osób sprzedając na Allegro produkty z Aliexpress czy Amazona), możemy sprzedawać własne rękodzieło, bądź artykuły nabywane w hurtowniach z branży, którą się pasjonujemy. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to praca dorywcza w domu, której zyski są bezpośrednio zależne od sprzedaży, a przez to niesamowicie trudne do przewidzenia, zwłaszcza na początku naszej przygody.
Sprzedaż własnych produktów i rękodzieło – praca w domu
Chociaż wykonywanie i sprzedaż rękodzieła kojarzy się nam głównie jako praca dla kobiet w domu, warto na samym wstępie zaznaczyć, że rękodzieło nie dyskryminuje i każdy może dorabiać w ten sposób, bez względu na płeć. Możliwości jest mnóstwo, od dzierganych na szydełku serwetek, przez ręcznie szyte maskotki dla dzieci czy ubranka, bądź maty węchowe dla psów aż po produkty spożywcze, takie jak, chociażby własnoręczne wypieki. Ogromną popularnością cieszą się w ostatnich latach torty artystyczne, do których potrzeba przede wszystkim cierpliwości i zamiłowania oraz wyczucia smaku, a niekoniecznie drogiego i profesjonalnego sprzętu kuchennego. Przygotowywanie wypieków na zamówienie czy opieka nad dziećmi to całkiem dobry pomysł na biznes w domu dla mamy, która raczej nie jest w stanie wygospodarować czasu na zlecenia związane z pracą zawodową lub chałupnictwem. Wiele osób powstrzymuje przed rozpoczęciem tego typu działalności obawa o rynek zbytu produktów, jednak ci, którzy odważyli się podjąć zarobkowania dzisiaj już wiedzą, że obawa nie była uzasadniona. Możliwości na sprzedaż swoich wyrobów jest co najmniej kilka. Jednym z najlepszych źródeł wydaje się Internet, który daje mnóstwo możliwości. Możemy założyć sobie profil w mediach społecznościowych poświęcony wyłącznie naszym wyrobom, udzielać się na lokalnych grupach sąsiedzkich albo najzwyczajniej w świecie dodawać ogłoszenia na portalach do tego przeznaczonych. Dla tych nieczujących się pewnie w cyberprzestrzeni pozostają lokalne targi rękodzieła, festyny czy jarmarki oraz niezawodna tzw. poczta pantoflowa. Wszyscy, którzy nie są przekonani do sprzedaży rękodzieła jako do źródła zarobku, powinni poznać historię sióstr z Ministerstwa Dobrego Mydła, które zaczynały od sprzedaży samodzielnie wykonywanego mydła w swoim rodzinnym mieście, a dzisiaj są właścicielkami małego kosmetycznego imperium oferującego wysokiej jakości kosmetyki z naturalnych surowców.
Programy partnerskie
Programy partnerskie to nie do końca praca bez wychodzenia z domu w dosłownym tego pojęcia znaczeniu, ponieważ może się okazać, że obowiązki służbowe będą wymagały opuszczenia naszego gniazdka celem wykonania prezentacji produktu, jednak bez wątpienia można ją zaliczyć do prac dorywczych. Jeśli mamy łatwość w nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich i nieco daru przekonywania, bycie partnerem handlowym może być świetnym sposobem na podreperowanie domowego budżetu. W dużym uproszczeniu praca ta polega na znajdowaniu i zachęcaniu osób do skorzystania z usług danej firmy, bądź zakupu konkretnego produktu. Firma wyposaża nas w różnego rodzaju ulotki i gadżety reklamowe, nierzadko możemy skorzystać także ze szkoleń na temat technik sprzedaży, a nasz zysk to najczęściej określony procent od każdej transakcji, czyli sprzedanego urządzenia bądź podpisanej umowy na usługę. Wachlarz produktów jest całkiem szeroki, od akcesoriów gospodarstwa domowego przez zakupy w konkretnym sklepie internetowym aż po usługi bankowe, takie jak założenie lokaty czy zaciągnięcie kredytu, dlatego każdy powinien znaleźć z łatwością swoją ulubioną formę, w której osiągnie najlepsze sprzedażowe rezultaty.
Praca w domu – opinie
Mnóstwo osób zastanawiających się, jak zarobić pieniądze w domu i czy warto podejmować się tego typu pracy, rozważa wady i zalety i poszukuje opinii na temat tej formy zarobkowania. Podobnie jak w przypadku normalnej, etatowej pracy, także zadowolenie z pracy dorywczej jest wypadkową naszych predyspozycji, wynagrodzenia czy poświęconego czasu. Dlatego znajdziemy zarówno opinie osób, które na przykład nie odnalazły się w programach partnerskich, jak i tych, którzy porzucili swoją dotychczasową, etatową pracę, aby oferować ludziom kosmetyki z katalogu lub kredyty na preferencyjnych warunkach. Niemniej dodatkowa robota w domu, najczęściej po godzinach ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na taką formę zarobkowania. Ze względu na nieograniczone możliwości, jakie daje nam praca dodatkowa w domu: Chałupnictwo, sprzedaż, rękodzieło, dodatkowe zlecenia zawodowe, copywriting czy wypełnianie ankiet, łatwo nam wybrać branżę, w której chcemy się realizować. W przypadku niepowodzenia także łatwo będzie nam branżę zmienić, zamiast całkowicie przekreślać możliwość pracy po godzinach. Oferty pracy w domu są liczne, a dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu nie tylko łatwo je znaleźć, ale także łatwo wykonywać. Niektóre byłyby niemożliwe, jak na przykład wypełnianie ankiet.
Bez wątpienia największą zaletą pracy z domu jest zastrzyk dodatkowej gotówki, który wpływa na nasze konto przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Decydując się na rozwijanie swojej pasji, jaką może być rękodzieło czy pieczenie, możemy nawet o tym myśleć, jak o zarabianiu na swoim hobby, a przecież nie ma nic przyjemniejszego. Praca dodatkowa w domu nie jest zajęciem w pełnym wymiarze godzin, a zatem na pewno będzie mniej obciążająca. Najczęściej sami decydujemy o ilości czasu, jaki chcemy na nią poświęcić, co jest jej ogromnym plusem. Pomimo licznych zalet, jakie niesie ze sobą praca dodatkowa w domu, opinie negatywne także się zdarzają. Należy pamiętać, że pracując z domu, rezygnujemy z części swojego wolnego czasu na rzecz zysków, co może przekładać się na większe zmęczenie i związaną z tym frustrację. Może także okazać się, że wybrana przez nas branża nam nie odpowiada albo nie przynosi oczekiwanych zysków. Najczęściej zdarza się to osobom podejmującym ryzyko związane z handlem przez Internet, sprzedażą własnego rękodzieła czy beneficjentom programów partnerskich, ale – chociaż ryzyko nie zawsze popłaca. Minusem pracy dodatkowej w domu jest też zajęcie przestrzeni do życia materiałami związanymi z zarobkiem. Warto – aby zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu i higieny psychicznej – wygospodarować sobie miejsce przeznaczone wyłącznie do tego, niekojarzące się z jedzeniem, wypoczynkiem czy czymkolwiek innym.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ