Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Chyba nie ma wśród nas osoby, która chociaż raz nie zauważyłaby pewnych zmian, jakimi są białe plamki na paznokciach. Fachowo nazywane są oznaką leukonychii, czyli bielactwa. Do głównych przyczyn zalicza się brak pewnych witamin i składników odżywczych. Zdarza się jednak, że widoczne zmiany na paznokciu pojawiają się w wyniku niewielkich, często niezauważalnych urazów, które uszkadzają strukturę paznokcia.

 

Powszechnie mówi się, iż dłonie są wizytówką kobiety, jednak coraz częściej spotyka się, że nie tylko panie dbają o wygląd swoich dłoni, ale również i panowie zaczynają regularnie odwiedzać gabinety kosmetyczne. Do nadania odpowiedniego kształtu oraz wycięcia skórek pomocna jest między innymi frezarka do paznokci, która w szybki sposób pozbędzie się wszelkich niedoskonałości. Niestety, ale okazuje się, iż nawet regularne wizyty u kosmetyczki oraz stosowanie drogich kremów nie uchroni nas przed zmianami, jakimi są przebarwienia na paznokciach. 

 

Czym są i co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Niewielkie zmiany na paznokciach mogą występować pojedynczo lub łączyć się w pewne skupiska. Pojawiają się niezależnie od tego, czy nasze paznokcie są długie, krótkie, kwadratowe czy też owalne. Tak jak włosy, również i płytka paznokcia w swoim składzie zawiera keratynę, która wpływa na ogólny stan paznokci.  Ich twardość w dużej mierze zależy od stosowanej przez nas diety oraz w przypadku kobiet robienia manicure akrylowego. Podczas jego usuwania bardzo szybko i nieświadomie możemy uszkodzić łożysko, co przeradza się w białe plamy na paznokciach. W poważniejszych przypadkach zmiany mogą oznaczać zarobaczenie organizmu, rozwój anemii, łuszczycy lub innych i groźnych dla naszego organizmu chorób. Widoczne kropki często są skutkiem nieumyślnych urazów, o których często nie mamy nawet pojęcia.

Przyczyny powstawania zmian na paznokciach

Wiele osób myśli, iż głównym powodem powstawania plamek na paznokciach jest dieta uboga w pewne składniki odżywcze i brak niektórych witamin. Białe plamki na paznokciach u dziecka lub osoby dorosłej uważa się, iż są skutkiem braku w organizmie witamin z grupy B, żelaza, wapnia oraz cynku. Warto wtedy sprawdzić, czy nie towarzyszą nam inne objawy, takie jak np. podatność na wszelkiego rodzaju przeziębienia oraz wypadanie włosów. Inną przyczyną, zwłaszcza w środowisku kobiet, jest nieumiejętnie wykonany manicure hybrydowy oraz jego późniejsze ściągnięcie. Specjaliści uważają, iż główną przyczyną, która odpowiada za białe wykwity na paznokciach jest leukonychia. 

Rodzaje leukonychii:

♦ Prawdziwa – białe wykwity na paznokciach w przypadku leukonychii prawdziwej powstają, kiedy dojdzie do uszkodzenia wewnętrznej warstwy paznokcia, czyli łożyska. Jego zadaniem jest odżywienie płytki, dlatego, jeśli w tym przypadku mamy do czynienia z białymi plamkami, ich przyczyną jest niedobór pewnych witamin i minerałów. W cięższych przypadkach widoczne plamki mogą wynikać z nagromadzenia za dużej ilości wapnia w organizmie i powstawania choroby zwanej hiperkalcemią. Białe plamki na paznokciu mogą się pojawić również wtedy, kiedy zatrujemy się metalami ciężkimi lub chorujemy na łuszczycę, rumień, ziarnicę złośliwą lub łysienie plackowate. Zmiany pojawiają się również w przypadku anemii lub chorób nerek.

♦ Pseudoleukonychia – w wyniku wypadku powstają białe plamki na paznokciach. Ich przyczyny to przede wszystkim mocne ściśnięcie palca oraz uderzenie, jak i również źle wykonany zabieg kosmetyczny lub użyte do niego słabej jakości kosmetyki. O pseudoleukonychii mówimy również, kiedy mamy do czynienia z łuszczycą lub różnego rodzaju grzybicą.

♦ Leukonychia pozorna – o tym typie leukonychii mówimy, kiedy organizm atakują poważne i niebezpieczne choroby, jak np. marskość wątroby, niewydolność nerek lub anemia. W przypadku leukonychii pozornej również zauważymy białe plamy, kiedy pod paznokciami dojdzie do uszkodzenia pewnych tkanek.

Białe kropki na paznokciach – co oznaczają?

Jeżeli zmiany na paznokciach są bardzo widoczne i utrzymują się przez dłuższy czas, nie wolno ich lekceważyć. Niekiedy mogą być przyczyną pewnych chorób, których dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia nie należy lekceważyć. Do takich schorzeń zaliczamy między innymi:

♦ Akauliozę – inaczej pleśnicę – chorobę wywołują grzyby. Do jej objawów należą żółte, podłużne kreski znajdujące się na płytce paznokcia oraz białe plamy pojawiające się także na dużych palcach u stóp.

♦ Bielactwo paznokci – widoczne oznaki przybierają postać prążków oraz ubytków skóry wokół paznokcia.

♦ Paznokcie Muehrckego – na płytce pojawiają się pasma, które ułożone są równolegle i zazwyczaj nie zmieniają swojego miejsca położenia.

♦ Białą powierzchowną grzybicę – objawem choroby jest mi.in. biała plama na paznokciu u stóp.

♦ Wewnątrzpłytkową grzybicę paznokci – chorobę powodują tzw. grzyby niedoskonałe, jej objawem jest plamiste zabarwienie płytki paznokcia.

 

Dieta a białe plamy na paznokciach

Do najczęstszych przyczyn występowania zmian na płytce paznokcia zaliczamy źle zbilansowaną dietę, ubogą w składniki odżywcze i niektóre witaminy. Zatem, gdy występują białe plamki na paznokciach – jakich witamin brak? Otóż najczęściej borykamy się z niedoborem cynku, żelaza, białka, magnezu, potasu oraz wapnia. W przypadku ostatniego trzeba uważać i wykonać dokładne badania, ponieważ niekiedy białe plamki na paznokciach oznaczają jego nadmiar. Kiedy stwierdzimy, że faktycznie nasze posiłki są ubogie w którykolwiek z wymienionych składników, warto dodać go do naszej diety, aby pozbyć się białych kropek z płytki paznokcia. Oczywiście najlepszym wyborem będzie wizyta u lekarza i wykonanie dokładnych badań, potwierdzających ubytki danych witamin czy minerałów. Często, zwłaszcza w przypadku dzieci nadużywany jest cukier. Jego nadmiar może powodować zarobaczenie organizmu, co również może skutkować białymi wykwitami na paznokciach. 

Białe plamki w przypadku dzieci

Zmiany na paznokciach dotyczą nie tylko osób dorosłych, ale często widoczne są u dzieci i u niemowląt. W przypadku starszych dzieci przyczynami mogą być pewne urazy wywołane podczas zabawy. Zdarza się często, że maluch nawet nie zauważy, kiedy przytrzaśnie przez przypadek paznokieć. Kolejną przyczyną, jak już wcześniej wspomnieliśmy, może być zarobaczenie organizmu. Kiedy zauważymy, iż nasze dziecko ma problemy z apetytem, jest nerwowe i często budzi się w nocy, warto udać się z nim do pediatry i wykonać odpowiednie badania w kierunku pasożytów. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku lekarz wprowadzi potrzebny lek i zaleci radykalną zmianę diety, z której wykluczymy wszelkiego rodzaju cukry, a także na jakiś czas gluten i nabiał. Ich miejsce powinny zająć kiszonki, warzywa, w tym czosnek oraz niektóre owoce. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy białe plamki na paznokciach zauważymy u niemowlaka. Dieta maluszka to w stu procentach mleko mamy lub mleko modyfikowane. Może się okazać, iż pożywienie bobasa jest ubogie w niektóre substancje odżywcze. Aby postawić odpowiednią diagnozę, niezbędna będzie wizyta u pediatry i wykonanie podstawowych badań krwi. Na ich podstawie lekarz przepisze odpowiednie preparaty witaminowe, które przez pewien czas będziemy musieli podawać, aby wzmocnić mały organizm. W innym przypadku możemy doprowadzić nawet do anemii. Bardzo ważne jest, aby białych kropek nie pomylić z innymi plamami, np. z zasinieniem, które może świadczyć o słabym krążeniu. 

 

Sposoby na pozbycie się białych plamek na paznokciach

Aby usunąć niechciane plamki z płytki paznokcia, niezbędne jest zdiagnozowanie problemu. Jeśli zauważyliśmy, iż widoczna zmiana leży głównie w mierze naszej diety, niezbędne będzie zbilansowanie posiłków. Mało wartościowe dania trzeba będzie urozmaicić i dodać do nich pełne odżywczych substancji i witamin produkty. Możemy włączyć również dostępne w aptece suplementy diety, które w składzie mają potrzebne witaminy. Wśród nich najważniejszą jest witamina A oraz te z grupy B. Niemniej jednak z każdymi lekami najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i dopiero po nich włączy ewentualnie potrzebne leki. 

Kiedy zauważyliśmy białe plamki na paznokciach i nie wiemy jak się ich pozbyć, warto zastanowić się, czy nie ulegamy za często nawet niewielkim urazom? Być może to one są główną przyczyną naszego problemu. Zmiany na paznokciach w dużym stopniu dotyczą kobiet. Jest to związane z mało umiejętnie wykonywanym manicure hybrydowym lub akrylowym. Często korzystamy ze słabej jakości produktów lub po prostu źle nakładamy i zdejmujemy lakiery. W takim przypadku warto wybrać się do salonu kosmetycznego i poddać się zabiegowi, jakim jest manicure japoński. Jego zadaniem jest wprowadzenie do płytki paznokcia odpowiednich substancji, w tym keratyny i odżywienie zniszczonej struktury. Kiedy borykamy się z problemem widocznych plamek na paznokciach i wiemy, że ich powodem jest źle wykonany zabieg hybrydowy, nie ma potrzeby ukrywania białych kropek pod ciemnym lakierem. Lepszy efekt zapewni nam odżywka do paznokci, zawierająca potrzebne witaminy, które poprawią kondycję płytki i ją odbudują.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ