Czy związek na odległość ma sens?

Ostatnio aktualizowane: 13.07.24

 

Miłość zazwyczaj spada na nas znienacka i trudno się od niej uwolnić, bo jest niezwykle silnym uczuciem. Jeśli jest odwzajemniona, dwoje zakochanych marzy o tym, aby wspólnie budować swoją przyszłość. Stworzenie szczęśliwego, pełnego zrozumienia związku staje się ich głównym celem. Sytuacje życiowe partnerów nie zawsze jednak pozwalają na to, aby relacja mogła rozwijać się w standardowych warunkach. Coraz częściej zdarza się miłość na odległość. Zakochani, którzy mieszkają w oddalonych od siebie miastach czy nawet różnych państwach nie mają łatwo. Jak związek na odległość może przetrwać? Nad tym się dziś zastanowimy. 

 

Dlaczego ludzie decydują się na związek na odległość?

Analizy przeprowadzane przez psychologów wskazują, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na związek na odległość. Czy warto budować taką relację? To pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi, choć trzeba przyznać, że jeśli między dwojgiem ludzi rodzi się intensywne uczucie, a warunki nie pozwalają na budowanie związku w bardziej sprzyjających okolicznościach, zawsze warto próbować. Osoba, która nigdy nie doświadczyła miłości na odległość, nie wie, jak ona wygląda. Ponadto każdy człowiek jest inny, ma inne potrzeby i tym samym taka relacja może okazać się zarówno bardzo dobrym wyjściem, jak i nietrafioną decyzją. 

Dlaczego związki na odległość zyskują na popularności? Wpływ na to na pewno ma Internet, który dla wielu osób stał się miejscem nawiązywania nowych znajomości. Powstają nawet specjalne aplikacje, które ułatwiają znalezienie życiowego partnera. Zapewne istnieje możliwość filtracji użytkowników pod względem ich lokalizacji, ale nie każdy się na to decyduje. Miłość na odległość jest też stosunkowo częstym zjawiskiem u ludzi młodych, którzy są ze sobą od czasów szkolnych i decydują się na rozpoczęcie studiów. Może się zdarzyć, że wymarzony kierunek jednego z partnerów znajduje się np. w dużej odległości od rodzinnej miejscowości. Nie zawsze druga osoba może pozwolić sobie na wyjazd, powodem tego może być choćby brak pieniędzy. Związki na odległość rodzą się także podczas wymian studenckich. Wymiany trwają zwykle pół roku, w tym czasie można poznać miłość swojego życia. Po upływie kilku miesięcy trzeba jednak zwykle wracać do kraju i kontynuować naukę. 

Powszechną sytuacją, szczególnie w Polsce, jest emigracja. W wielu rodzinach jest tak, że ojciec, będący głównym żywicielem rodziny, wyjeżdża do Anglii, Holandii, Niemiec czy innego państwa, bo tam może liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki. Małżeństwo na odległość z pewnością nie jest łatwe, ale partnerzy, zmuszeni sytuacją finansową, decydują się na takie rozwiązania. Praca za granicą, z dala od domu rodzinnego, jest tym trudniejsza, jeśli w małżeństwie są dzieci. 

 

Jak utrzymać związek na odległość?

Sporo osób dzieli się w Internecie swoimi radami na temat tego, jak utrzymać związek na odległość. Porady dają też psychologowie i terapeuci, którzy w codziennej pracy często analizują takie przypadki i szukają skutecznych rozwiązań problemów par. Można wymienić kilka wskazówek, które pojawiają się najczęściej. Najważniejsza jest oczywiście komunikacja w związku. Rozmowy stanowią fundament i bez nich trudno zbudować coś trwałego. Przede wszystkim warto na początek ustalić, co dla Was jest najważniejsze i jakie macie wobec siebie oczekiwania. Możliwe, że jedna osoba zgadza się na związek na odległość, ale przy założeniu, że po pewnym czasie np. uzbieraniu pieniędzy na dom, zakończeniu studiów czy znalezieniu innej pracy, sytuacja ta ulegnie zmianie. Nie zawsze jednak obie strony podzielają to zdanie, więc warto je przedyskutować. Należy też uzgodnić, jak będą wyglądały Wasze spotkania, czy mają być one tylko randkami we dwoje, czy może chcecie poświęcić i tak już ograniczony czas wspólny na budowanie relacji także z Waszymi przyjaciółmi, rodziną i znajomymi.

Pewne jest, że związek bez zaufania nie ma właściwie szans przetrwania, nawet jeśli dotyczy osób mieszkających blisko siebie. Ta sfera tym bardziej wymaga zadbania, jeśli mamy do czynienia ze związkiem na odległość. Partnerzy nie powinni niczego przed sobą ukrywać, bo wszelkie tajemnice sprawiają, że relacja gorzej się rozwija. Jest też większa szansa na to, że partnerzy zaczną siebie nawzajem podejrzewać np. o zdradę, a to, jak wiadomo, prosta droga do tego, aby nastąpił rozpad związku.

Jeśli mieszkamy na co dzień z dala od ukochanej osoby, musimy na pewno bardziej się angażować. Tego wymaga związek na odległość. Brak kontaktu jest uznawany za jeden z największych grzechów takiej relacji. Trzeba dbać o to, aby rozmawiać każdego dnia. Warto pamiętać, aby rano napisać miłą wiadomość do ukochanej bądź ukochanego. Wystarczy chwila, aby dać drugiej osobie znać, że jest dla nas ważna i myślimy o niej po przebudzeniu. Nie zapominamy o kontakcie także w ciągu dnia, wysyłajmy do siebie wiadomości, pytajmy jak w pracy czy na uczelni. To, jak częsty kontakt będziemy mieć, zależy od naszych potrzeb. Są osoby, które np. będąc w pracy, nie mogą sobie pozwolić na rozmowy, inne z kolei będą tego potrzebowały. Warto oczywiście korzystać z nowoczesnych technologii i prowadzić wideorozmowy. Można umówić się na coś na kształt wirtualnych randek. 

W różnego typu artykułach, w których tematem głównym jest związek na odległość, można przeczytać, jak ogromną rolę odgrywa jakość spędzanego wspólnie czasu. Mając świadomość tego, że jest on ograniczony, warto poświęcać 100% uwagi i energii na te spotkania. Co to właściwie oznacza? Ważne jest na pewno planowanie, a osoby, które lubią spontaniczność, powinny po prostu nastawić się na to, że cokolwiek będą robić, poświęcą całą swoją uwagę drugiej osobie. Jeśli mamy pasję, których nie dzielimy wspólnie z partnerem, dobrze jeśli będziemy realizować ją poza spotkaniami. Dam tym samym uczuć ukochanej osobie, że jest dla nas najważniejsza. Na czas randek na żywo, warto też odstawić telefon i wsłuchać się w potrzeby partnera czy partnerki.

Dla większości osób ważną kwestią jest życie seksualne. Zachowanie intymności i utrzymanie zainteresowania, z uwagi na dzielącą partnerów odległość, pozornie wydaje się bardzo trudne. Warto jednak pamiętać o tym, że w bliskości liczy się nie tylko to, co namacalne. Nawet prowadzenie rozmów smsowych może być dobrą formą gry wstępnej. Wiedząc, że widzimy się np. za kilka dni, możemy dawać sygnały, że nie możemy doczekać się spotkania. Możemy opisywać swoje pragnienia i wizje tego, jak będzie wyglądało spotkanie. Kiedy już dojdzie ono do skutku, pamiętajmy, aby zadbać o swój wygląd. Oczywiście nie jest on najważniejszy, jednak dla wielu osób pozostaje istotny. Przyjemne perfumy czy seksowna bielizna jest czymś, co zwraca uwagę i rozbudza fantazję. Wiele kobiet przyznaje, że czuje się pewnie w sytuacjach intymnych, kiedy ma idealnie gładką skórę. W tym celu, warto zainwestować w depilator laserowy, opinie o urządzeniach są łatwo dostępne, więc nie ma trudności z wyborem sprzętu, który przynosi oczekiwane efekty. 

O czym jeszcze warto pamiętać, będąc w związku na odległość? Planowanie wspólnej przyszłości wiele osób podnosi na duchu i sprawia, że mimo pewnego zniechęcenia tym, że wspólnie spędzany czas jest ograniczony, zyskują one siłę i chcą bardziej się starać. Planowanie tego, jak będzie wyglądało wspólne życie, jest też dowodem na to, że myślimy poważnie o związku i nie wyobrażamy sobie przyszłości bez drugiej osoby. 

 

Związek na odległość – problemy w związku

Trzeba przyznać, że bycie w związku na odległość nie jest łatwe, choć możliwe jest stworzenie szczęśliwej relacji. Wiele jednak zależy od oczekiwań partnerów, ich możliwości i zaangażowania. Pierwszym podstawowym problemem może okazać się brak czasu. Jeśli mieszkamy razem i mamy intensywniejszy czas w pracy czy problemy rodzinne, i tak spotykamy się w domu chociaż na chwilę i możemy zjeść wspólnie posiłek, porozmawiać. Sytuacja wygląda inaczej, kiedy mieszkamy w sporej odległości od siebie i z powodu wspomnianych problemów nie możemy sobie pozwolić na dłuższy wyjazd i spotkanie na żywo. 

Problematyczny jest też związek na odległość, w którym są dzieci. Zazwyczaj jest tak, że to partner będący ojcem wyjeżdża za granicę, aby poprawić byt rodziny. Niesie to za sobą korzyści finansowe, jednak jest trudne zarówno z perspektywy małżonków, jak i dzieci. Osoba, która zostaje na miejscu, musi sama dbać o wychowanie pociech, co jest niezwykle trudne. Dzieci mogą też czuć się odrzucone i mieć różne inne problemy związane z brakiem obydwojga rodziców na miejscu. Niektóre osoby dzielące się swoim doświadczeniem przyznają, że po pierwszym szoku można przyzwyczaić się do tego, że mąż pracuje np. 3 miesiące za granicą, później wraca na 2 tygodnie i znowu wyjeżdża. Kiedy jednak wraca, często traktuje to jako swoje ‘wakacje’, podczas gdy żona i dzieci nadal muszą spełniać swoje codzienne obowiązki. Obecność ojca może stać się wtedy niejako ciężarem. Oczywiście każda sytuacja jest inna, niemniej jednak wspomniany układ niesie za sobą takie ryzyko. 

Częstym problemem w związkach na odległość jest też to, że partnerzy nie do końca mogą na siebie liczyć. Dzieląca ich odległość sprawia, że nie zawsze są sobie w stanie pomóc w wymagających sytuacjach. Czasami rozmowa przez telefon nie wystarcza, bo potrzebne jest realne wsparcie. Jeśli trudne sytuacje zdarzają się często, może to doprowadzić do ochłodzenia stosunków. Partnerzy mogą zacząć się obwiniać i szukać zrozumienia u innych. 

Na jakie jeszcze problemy muszą być gotowe osoby decydujące się na związek na odległość? Kryzys dotyczy czasami sfery intymnej, a dokładniej trudności w podtrzymaniu tzw. ognia w związku. Część osób twierdzi jednak, że tęsknota wzmaga pożądanie i przerwy w spotkaniach sprawiają, że partnerzy mają na siebie większą ochotę. 

 

Związek na odległość – psychologia

Wiele osób na pewno interesuje to, co na temat związków tego typu myślą psychologowie. Wskazują oni, że w takich relacjach mamy do czynienia z tęsknotą fizyczną i społeczną. Samotność fizyczna nie wymaga szczególnego wyjaśnienia, bo każdy wie, czym ona jest. Niezrozumiałym zagadnieniem może natomiast okazać się samotność społeczna. To nic innego jak osamotnienie w grupie, podczas spotkań towarzyskich. Będąc w związku na odległość, nie zawsze mamy możliwość, aby wychodzić na spotkania wspólnie z partnerem czy partnerką. Dlatego też jesteśmy narażeni na odczuwanie negatywnych emocji, tym bardziej jeśli nasi znajomi czy przyjaciele są w związkach i mogą zawsze, kiedy tylko chcą, zabierać ze sobą ukochaną czy ukochanego. Z tego też powodu część osób twierdzi, że związek na odległość jest bez przyszłości.

Psychologowie zwracają też uwagę na to, że zażyłe relacje na odległość mogą być oparte bardziej na wyobrażeniach o partnerze aniżeli realności. To z kolei sprzyja idealizowaniu. Może się zdarzyć tak, że będziemy tworzyć obraz swojej miłości, mając do dyspozycji tylko obietnice, a nie realne działania. To stanowi zagrożenie uwikłania się w toksyczną relację. Część osób też, szczególnie tych o niskiej samoocenie, ma problemy z urojoną niewiernością.

Czy miłość na odległość jest możliwa?

Tak naprawdę każdy związek jest wymagający, jeśli chcemy stworzyć relację opartą na solidnych fundamentach. Miłość na odległość jest tym trudniejsza, że nie możemy spotykać się, kiedy chcemy, partner też z powodu ograniczeń geograficznych nie zawsze jest nam w stanie pomóc. Niemniej jednak obecne możliwości, jakie daje choćby Internet, sprzyjają nawiązywaniu takich relacji. Zdecydowanie łatwiej jest utrzymać wartościowy kontakt z druga osobą, bo możemy do siebie pisać, dzwonić czy nawet widzieć się wirtualnie. W związku na odległość potrzebne jest jednak większe zaangażowanie i na pewno dobra organizacja wolnego czasu. Trzeba mieć też jasno ustalone zasady i na bieżąco ustalać wspólne plany i weryfikować wyobrażenia dotyczące przyszłości. Na pewno kluczem każdej udanej relacji jest kompromis w związku. 

Miłość na odległość jest możliwa i pokazują to historie wielu osób. Partnerzy wskazują jednak na to, że trzeba mieć świadomość, że taki związek wymaga ciągłej pracy i bardzo dobrej komunikacji. Osoby, które nie potrafią ze sobą szczerze rozmawiać i mówić o swoich potrzebach, będą miały problem z odnalezieniem się w takiej relacji. Na pewno związek na odległość nie jest dla każdego, ale warto choćby spróbować i dać sobie szansę.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ